De oorlog op de zeeën RIJNSTREEK ACeuttaie en fBütócde óchepen (iet ó£ac(ïtaffe>i WEK UW LEVER-GALOP De missie van Welles neidtaleti en de ecanatni&cfie aexCag. Berlijnsche opinie over neutraliteit ZATERDAG 2 MAART 1940 0E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 KOUDEKERK TER AAR De verwachte zeeslag bij Montevideo DUITSCHE VLIEGERS IN ACTIE. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren, op den vijfden verjaardag van haar instel ling, een uitgebreiden raid verricht op de scheepvaart voor de Engelsche kust, van Yorkshire tot de Theemsm onding, waarbij de neutralen wederom de meeste veeren hebben moeten laten. Doch ook de geal lieerde scheepvaart heeft door het optre den van Duitsche strijdkrachten, hetzij uit de lucht of uit het water, of door mijnen, verliezen geleden. De neutrale schepen waren: Het Noorsche s.s. „Brott", een schip van 1538 ton van Hendriksen en Kierulf uit Oslo; het werd volgens verklaringen der schepelingen op zee door Duitsche vliegtui gen aangevallen en gebombardeerd. Zes leden der bemanning worden nog vermist; men gelooft, dat zij nog op een vlot rond drijven. Een reddingsboot is uitgevaren om naar hen te zoeken. Een Britsch oorlogs schip heeft twee leden der bemanning die in een sloep ronddreven, opgepikt. Het Letlandsche s.s. „Katvaldis" van 3206 ton, van D. Thomsons in Riga. On middellijk nadat het S.O.S. by de kust wacht van Yorkshire was ontvangen, ver trokken verschillende reddingsbooten om naar de opvarenden te zoeken. Later kwa men nog radioberichten binnen, dat het schip door twee Duitsche bommenwerpers werd aangevallen, die vuurden met ma chinegeweren en bommen wierpen. Doch daarna heeft men niets meer vernomen. Het derde neutrale schip is de „Mirel- la" een Italiaansche boot van 5340 ton van Giuseppe Gavarone te Genua, waarvan- gistermorgen reeds een aantal opvarenden aan de kust van Suffolk in reddingsbogten is aangekomen. Het schip was in de Noord zee op een mijn geloopen. Elf schepelingen worden nog vermist. De eerste reddings boot, die aan land kwam, had tien uur op zee rondgezwalkt. Ter hoogte van de Engelsche Westkust is gisteren voorts het Britsche s.s. „Pyrrhus" van de reederij Bolt te Liver pool tot zinken gebracht. Acht opvarenden Chineesche stokers zijn omgekomen. Passagiers had de „Pyrrhus", die bij vol daglicht verging, niet aan boord. De totale bemanning bestond uit zeventig man; be halve de officieren waren het allen Chi- neezen. Zij zijn in verschillende havens in het Westen van Engeland aan land ge bracht. Behalve de „P.L.M. 25", is naar thans blijkt gedurende de tweede helft van Fe bruari nog een Fransch vrachtschip van dezelfde maatschappij op de Noordzee ver gaan, namelijk de 3450 ton metende „P.L. M. 15". Laatstgenoemd schip is, naar Havas meldt, getorpedeerd en met man en muis vergaan; de „P.L.M. 25" liep op een mijn. De verschijning der Duitsche vliegtuigen op de scheepvaartroutes bezorgde de Brit sche luchtmacht gisteren een drukken dag. Geregeld vertrok zij van haar bases om treilers, die met de vijandelijke vliegtuigen in gevecht gewikkeld waren, te ontzetten. EEN DUITSCHE DUIKBOOT BIJ PORTO RICO? Het Mackay Radio station meldt, dat het te Londen thuisbehoorende s.s. „Southga- te", groot 4862 ton, draadloos geseind heeft, dat het werd aangevallen door een duikboot nabij Porto Rico. Dit is de eerste duikbootaanval, waarvan melding gemaakt wordt aan deze zijde van den Atlantische Oceaan. Marineofficieren in Washington verklaren, dat de aanval „waarschijnlijk een stuk binnen de neutra- liteitszone" is ondernomen. Een Amerikaansch officier gaf als zyn meening te kennen, dat er ook een vergis sing in het spel zou kunnen zijn. Er be vindt zich namelijk een Amerikaansche duikboot in de buurt, waar de „South- gate" voer, en het Britsche schip zou, zon der de nationaliteit van de duikboot her kend te hebben, noodseinen hebben kun nen uitzenden. DE MAGNETISCHE MIJN. In Britsche marinekringen vertelt men, hoe het geheim van het mechanisme der Duitsche magnetische mijnen is ontsluierd. Reeds in de eerste dagen van den oorlog vermoedde men, dat de Duitschers ge bruik maakten van een nieuw type mijn, doch pas op 21 September liet een Duitsch vliegtuig twee exemplaren hiervan op een zandbank vallen, waar zij bij laag water droog lagen. Aan de kegelvormige mijnen tijd wilde laten, kennis van de Duitsche contrabande-lijst te krijgen. Nog bij sche pen, die begin October werden opgebracht, werd met onbekendheid met de lijst reke ning gehouden. De kwestie, of een lading neutrale, of vijandelijke eigendom is, wordt door het hof steeds zeer uitvoerig behandeld, om dat daarvan al direct afhangt, of men by de prijsprocedure wel als belanghebbende kan optreden. De Britsche prijsrechtspraak heeft zich in het verleden op het standpunt gesteld, dat door neutralen bevrachte en aan vij andelijke ontvangers verscheepte goederen by voorbaat als vijandelijk beschouwd moet worden, zonder dat op de werkelijke rechts positie acht wordt geslagen. Daarenboven houdt het Duitsch prijzen- hof ten volle rekening met de materieele rechtspositie, dus met de kwestie van den juridischen eigendomsovergang, voorzoo- verre de eigendomsverhouding met zeker heid nagegaan kan worden. Tenslotte houdt Rothenberger zich bezich met het begrip „vijandelijke bestemming" van contrabande. Krachtens een rechtsge- dachte, die in het volkenrecht reeds lang gelding heeft, wordt de vijandelijke be stemming bewezen geacht, wanneer het vaartuig een vijandelijke haven zou aan doen. Dit geldt ook voor goederen, die feitelijk voor een neutrale haven bestemd zijn, om dat, wanneer een vijandelijke haven aan gedaan wordt, elke betrouwbare controle op een mogelijk ingrijpen van den vijand ophoudt. DE UITVOER VAN DUITSCHE STEENKOLEN NAAR ITALIë Naar aanleiding van 't besluit der Engel sche regeering tot het aanhouden van voor Italië bestemde Duitsche steenkolen trans porten, schrijft de diplomatieke redacteur van de „Times", dat Engeland dezen maat regel lang heeft uitgesteld uit vriendschap voor Italië en in de hoop, dat te Rome een overeenkomst tot stand zou komen, waar bij Engeland Italië steenkolen zou leveren in ruil voor Italiaanschen uitvoer naar En geland. De andere neutralen begonnen ech ter te klagen en de vraag te sellen: Waar om zou onze invoer uit Duitschland wor den stopgezet en die van Italië niet? De vorige week werden in het Lagerhuis ver scheidene vragen gesteld, die van onge duld getuigden. De Engelsche regeering is thans van mee ning, dat zij den maatregel niet langer kan uitstellen. Engeland zal r og pogingen doen tot een regeling te komen en in de Ver- eenigde Staten hoopt men reeds, dat meer Amerikaansche steenkool naar Italië zal kunnen worden vervoerd. Aanvaarding Britsche controle niet neutraal? „REGELRECHTE INTIMIDATIE", ZEGT LONDEN Ten aanzien van de kwestie van het aan vaarden van de Britsche controle ter zee door neutrale staten, wordt er te Berlijn op gewezen, dat door de bevoegde autori teiten te verstaan is gegeven, dat men een dergelijke aanvaarding niet in overeen stemming acht met de neutraliteit en de souvereiniteit van een staat. Het Britsche ministerie van economische oorlogvoering heeft verklaard, dat de Duit sche officieele verklaring inzake het Brit sche „navicert"- systeem, waarin wordt ge zegd, dat de neutralen, welke dit systeem aanvaarden, de Britsche blokkademaatre gelen erkennen en in Duitsche oogen zich hoogst verdacht maken, een „regelrechte intimidatie" is. Het is plicht van de neutralen om zich te onderwerpen aan de uitoefening van bel- ligerente rechten, welke wettig ten uitvoer worden gelegd. Geen oorlogvoerende heeft eenigerlei recht tot klachten jegens een neutraal land, dat zich op die wijze onder werpt. Wat de Duitsche bewering betreft, dat Duitschland geen" zekerheid heeft, dat schepen, welke met navicerts varen, niet zullen lossen in een vijandelijke haven, hierop wordt geantwoord, dat het aan de Duitsche oorlogsschepen is de betrokken schepen aan te houden en hun lading te onderzoeken, wanneer zij dat kunnen. Ten aanzien van de Duitsche bewering, dat het systeem der navicerts een Britsch net van economische spionage op groote schaal begunstigd, geeft het ministerie als antwoord, dat het navicerts-systeem zui ver is opgesteld om de neutralen bij te staan in de voortzetting van hun gewettig- den handel met een minimaal ongemak. Het is geen systeem van dwang en zij, die er niet van houden, hebben steeds de keu ze om naar een controlebasis te varen. DE DUITSCHE CONTRABANDE-LIJST De president van het prijzenhof te Ham burg, Rothenberger, schrijft in het „Zeit- schrift der Akademie fuer Deutsches Recht" dat bij de processen voor het hof drie kwes ties voor de neutralen van bijzonder belang zijn gebleken, nl. de interpretatie, welke het hof van het begrip contrabande geeft, de vraag, wanneer een lading in neutralen of vijandelijken eigendom is en de kwes tie, of een kapitein resp. een reederij er van op de hoogte was, dat een bepaald ar tikel op de door de Duitsche regeering ge publiceerde contrabandelijst staat. Ten aanzien van de laatste vraag is ge- en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voert u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrU te doen vloeien en u zult u ee.i geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-PUIetJes hH apothekers en drogisten, f. 0.75. Langdurig onderhoud met von Rlbbentrop HEDEN ONTVANGST BIJ HITLER. Volgens een bericht van „United Press" uit Berlijn, heeft de conferentie tusschen Sumner Welles en Von Ribbentrop niet minder dan twee en een half uur geduurd. De ongewone lange duur van de bespre king wordt beschouwd als een goed voor teeken voor Welles' verdere gedachtenwis- seling te Berlijn. Het persbureau verneemt, dat de bespre king van de Duitsche vredesvoorwaarden uitgesteld was tot vandaag. Dan zou Welles Hitier ontmoeten. Naar verwacht wordt, zal Von Ribbentrop bij dat onderhoud te genwoordig zijn. De „Baltimore Sun" te Washington ver klaart thans zeker te weten, dat Roose velt Sumner Welles naar Europa heeft ge zonden, om antwoord te krijgen op deze speciale vraag: „Is er hoop op een vTede zonder overwinning in de naaste of ver wijderde toekomst?" Het blad schrijft: .Roosevelt wenscht te weten, of de oorlog met een gedicteerden vrede moet eindigen, of dat er kans is op een vrede door een schikking. In dat laatste geval zou hij in overwe ging kunnen nemen, alléén of samen met het Vaticaan op vriendschappelijke wijze tusschen beide te komen. Men is er te Washington op voorbereid, van Londen en Parijs te zullen hooren, dat de oorlog moet worden voortgezet, tot het nationaal-socialisme vernietigd is. Men hoopt echter, dat Berlijn minder vastbera den is, omdat de berichten, die de laatste weken zijn ontvangen, de aanwijzing be vatten, dat de Duitschers den oorlog gaar ne zonder bloedige botsing zouden zien ein digen. Daarom blijft ook het verwachte of fensief uit". durende vele weken na het uitbreken van den oorlog geen zeer strenge maatstaf aan gelegd, omdat men den neutralen reeders waren valschermen bevestigd. Terstond na de ontdekking heeft men voor de demontage speciale instrumenten vervaardigd. De met de demontage belas te officier zette zijn vier helpers uiteen, hoe te werk moest worden gegaan, opdat zy, ingeval er iets mocht gebeuren, zijn taak zouden kunnen overnemen. Ontdekt werd, dat de mijnen voorzien zijn van twee slagdoppen, een magnetische en een contact-slagdop. Zij zijn vervaardigd van een niet-magnetisch metaal, hoofdzakelijk aluminium en wegen ongeveer 700 K.G. De lading weegt de helft hiervan. AANHOUDENDE GERUCHTEN OVER VERWACHTE ZEESLAG. Nog steeds doen geruchten de ronde te Montevideo over de mogelijkheid van een binnenkort te verwachten zeegevecht in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Een Duitsch vestzakslagschip, een duikboot en een groot transportschip zou den voor de Braziliaansche kust kruisen. Twee Fransche en drie Engelsche oorlogs bodems zouden zich eveneens daar in de buurt bevinden. Het radiostation van Montevideo ver klaarde gistermiddag, dat er sprake was van twee duikbooten en een groot schip Enkele dagen geleden waren hun voorra den aangevuld door een uit Belem vertrok ken tankschip. De radio heeft voorts nog medegedeeld, dat het grootste der schepen, waaruit het geallieerde eskader bestaat, een of twee vliegtuigen scheen te vervoeren. Men zou hebben gezien, dat de toestel len vlogen en de verbinding met de andere schepen onderhielden. Opgevangen berich ten droegen het karakter van vliegtuiguit zendingen en waren gesteld in de code der geallieerden. De Havas-correspondent heeft inlichtin gen ingewonnen bij de Urugueesche scheep vaart-autoriteiten, die verklaarden, niet over gegevens te beschikken, welke aan een oproepen van geallieerde schepen zou den kunnen doen denken. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT INSTALLATIE VAN BURGE MEESTER G. VERHEUL Na de feestelijke tocht naar het Raad huis, werd de nieuwe burgemeester van Koudekerk, de heer G. Verheul, met zijn echtgenoote de Raadszaal binnengeleid. De voorzitter, de heer N. P. Slegtenhorst, las het benoemingsbesluit vood en hield daarna een welkomstrede, waarin spr. hul de bracht aan den vorigen en de beste wenschen uitte voor den nieuwen burge meester. De heer Slegtenhorst omhing den heer Verheul met de ambts-keten, waarna de ze het woord nam. Spr. dankte, ook namens zyn vrouw, dat reeds plannen in bewerking zijn, waardoor hij bij verwezenlijking daarvan binnen af- zienbaren tijd in deze gemeente zal kunnen wonen. Spr. schetste de zware taak van het be sturen een er gemeente in dezen woeligen tijd. Het verheugt spr., dat de gemeente fi nancieel onafhankelijk is en zonder finan- cieele hulp haar huishouden kan voeren. Het zal spr.'s ernstig streven zijn om een zoo zuinig mogelijk financieel beheer voor te staan en alles aan te wenden om het belang der gemeente en haar ingezete nen te dienen. De heer Verheul deed een beroep op al ler samenwerking. Vol vertrouwen aanvaardt spr. het bur gemeesterschap van Koudekerk aan den Rijn met opzien tot God en de bede in het hart dat Hij steeds bij de vervulling van zijn taak zijn Leidsman wil wezen. Van Hem verwacht ik aldus spr. de kracht en wijsheid om die taak naar be- hooren te vervullen. Spr. dankte ten slotte den heer Slegten horst voor de waarneming van zijn ambt, en de burgerij voor de vriendelijke ont vangst. Hierna richtte de heer P. de Jong als oudste raadslid zich in hartelijke en waar- deerende bewoordingen tot den burge meester en zegde de volle medewerking van den Raad toe. Vervolgens sprak de heer G. J. Corts, gemeente-ontvanger, namens het personeel der gemeente. Hierna verkreeg de heer W. A. v. d. Dool, hoofd van de O. L. school het woord en sprak den burgemeester als vertegen woordiger van de diverse vereenigingen en corporaties in deze gemeente toe. Wy hebben alzoo in u niet te zien, aldus spr., den man. die door een of andere stem busoverwinning op 't kussen is gekomen, d'.ch enkel dengene, die door onze geëer biedigde Koningin daartoe is geroepen. Zooeven is u aldus spr. door de kin deren het welkomstlied toegezongen, waar in regels klonken, die wy allen onderschrij ven: „Als gij aan ons dorp uw krachten wijdt, vindt gij ons steeds tot uw dienst be reid". Moge het dan zoo nog eens worden, dat u na langen tijd kunt zeggen: Het was mij goed in Koudekerk burgemeester te zijn ge worden. En dat er dan vertegenwoordigers van de h e e 1 e burgerij mogen opstaan, die u zullen verklaren: ,,en wij zijn nog blij, dat u op 1 Maart 1040 tot ons kwam". Dan spraken achtereenvolgens nog de burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer Colijn, als collega van een naburige gemeente en als voorzitter van den kring „Rijnstreek" van Burgemeesters en Secre tarissen, de heer Warnaar, burgemeester van Hazerswoude, als collega en de heer Brug, burgemeester van Leiderdorp, als voorzitter van de kring „Rijnland" van Burgerwachten. Ten plotte sprak de gemeen te-veld wach ter Dalebout, mede namens zijn collega Tempelman, den burgemeester toe als hoofd van de plaatselijke politie. De burgemeester dankte in het kort alle sprekers voor de sympathieke woorden en belangstelling en zegde zijn volle steun en medewerking aan alle corporaties en per sonen toe en hoopt op een aangename en prettige samenwerking. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, we'ke gevolgd werd door een drukke re ceptie. f Pater Leovigild van der Iloorn O.F.M. die morgen de H. Priesterwijding ontvangt en op Paaschdag zyn eerste plechtige H. Mis in Langeraar komt opdragen. ZOETERWOUDE VEERTIG JAAR BRANDWEERMAN. Gistermorgen 11 uur waren, door den burgemeester, de wethouders, het college van brandmeester en de oud-directeur, de heer A. v. Vliet, in de Raadzaal bijeen geroepen om den heer C. G. v. Es te huldi gen by zijn veertigjarig jubileum bij de Zoeterwoudsche brandweer. De jubilaris was een kwartier later opge roepen en zeer verrast toen hij op de eere zetel moest plaats nemen. De burgemeester sprak den jubilaris toe. Spr. gaf een historisch overzicht van de brandweer in de laatste 40 jaar. Onder niet minder dan 4 burgemeesters en 5 directeu ren hebt gij de brandweer in al die jaren oo voortreffelijke wijze gediend. Spr. hul digde den jubilaris voor zijn taak-vervul- ling en deed ten slotte de mededeeling van het Koninklijk Besluit van 24 Februari 1940, No. 2 waarbij aan den jubilaris als brandmeester bij de plaatselijke brandweer te Zoeterwoude. de zilveren eere-medaille verbonden aan de Orde van Oraije-Nassau Ls toegekend. De jubilaris zeer getroffen door deze geheel onverwachte hulde dankte har telijk voor de hem gebrachte hulde en on derscheiding. Hierna voerde de heer P. C. Paardekoo- per, directeur van de brandweer het woord om den jubilaris geluk te wenschen en den burgemeester te danken voor het genomen initiatief. Wethouder De Graai stelde een dronk in op den jubilaris, waarna nog een uurtje gezellig bijeen werd gebleven waarbij nog het woord werd gevoerd door den oud-di recteur en wethouder Onderwater.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5