11 De Liturgie der Kerk WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 2 MAART 1940 DE LE'DSCHE COURANT UtKUt BLAU - PAG. 1(5 R. K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Processie naar de H. Liduina van Schie dam. Op Maandag, April a.s., zal de jaar- lyksche processie ter eere van dt H. Li duina naar Schiedam gehouden worden. Wy wekken onze leden op in zoo groot mogelijke getale zich hierbij aan te slui ten en dien dag vrij te houden. Deze vrou welijke heilige verdient door ons, vrou wen, bijzonder vereerd te worden vooral in deze tijden, waarin wij door lijden en boetedoening van God den vrede moeten afsmeeken. Nadere bijzonderheden volgen in de eerstvolgende rubriek. Excursie. Op Dinsdag, 2 April a.s., zal er een. excursie gehouden worden naar de Sunlight-zeep-fabrieken te Vlaardingen. De kosten van deelneming bedragen 1.60. Opgaven worden ingewacht vóór 15 Maart a.s. bij mevrouw J. MandersVermeulen, Boerhaavelaan 12. Tel. 26292. Des morgens te half negen wordt ver zameld aan het station. Te 10 uur na ge bruik van een kopje koffie bezichtiging van de fabriek, welke dan in volle wer king is. Om 12 uur wordt door de Directie een koffietafel aangeboden, waarna een verraassing. Om 3 uur rondvaart door de Rotterdamsche havens. Om 4 uur een klei ne wandeling door de stad. Om 4.30 be zoek aan de Cineac, waarna ongeveer te 6 uur terugtocht naar Leiden. De heenreis moet gezamenlijk geschieden, de terugreis mag afzonderlijk afgelegd worden, zoodat dames, die nog wat in Rotterdam wil len blijven, hiervoor de gelegenheid héb ben. „Wie kookt ermee?" Uit ingekomen brieven blijkt ons, dat vele werkloozen imeenen, dat de menu's onder dit hoofd verstrekt speciaal voor hen bestemd zijn. Dit is geenszins het geval. Het is de be doeling, dat deze menu's, welke door zeer bekwame leeraressen op kookgebied wor den verstrekt en behandeld, voor iedereen geldien, waarbij, zooals dit een zuinige en verstandige huisvrouw betaamt, vanzelf sprekend rekening wordt gehouden met de bijzondere omstandigheden, waarin wij thans verkeeren, zooals ook in normale omstandigheden reeds rekening wordt ge houden met de jaargetijden en de hieruit voortvloeiende schommeling der prijzen. De bedoeling is dan ook aan goede en goedkoope maaltijden met hooje en juiste voedingswaarde meer bekendheid te ge ven en iedere huisvrouw op te wekken hieraan mede te doen. Opmerkingen wor den hieromtrent steeds gaarne ingewacht om verdere voorlichting te kunnen ver strekken. Tot onze spijt moet door bijzondere om standigheden deze week het menu achter wege blijven. SchakelfUm. Woensdag 3 April a.s., zal des avonds te 8 uur in het Schuttershof aan den Stationsweg in de groote zaal een filmavond gegeven worden, waarop ook de leden van den R. K. Vrouwenbond zijn uitgenoodigd. Toegangskaarten k f 0.40 zijn van nu af reeds aan de zaal verkrijg baar. De film zal een beeld van Holland geven. 60 steden zullen u erin getoond worden. HET WACHTUUR BIJ HET H. SACRAMENT. Jaarverslag 1939. Het Wachtuur 'bij het H. Sacrament mag zich in een gestadigen bloei verheugen. Het telt 138 leden, verdeeld als volgt: Parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph 18 leden. Parochie van den H. Petrus 20 leden. Parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen 25 leden. Parochie van den H. Leonardus 35 leden. Parochie van den H. Willibrordus te Oegstgeest 40 leden. De vrome offerzin der leden maakt# het mogelijk, dat in elke parochiekerk een H. Mis van Eerherstel kon worden opgedra- gen en dat op de aanbiddingsdagen en bij het veertigurengebed ter eere van het Al lerheiligste de altaren met bloemen kon den worden gesierd. De leden vervulden op deze dagen trouw haar wachtuur. Moge door haar gebed de zegen van den Aller hoogste over den Vrouwenbond en zijn leden nederdalen! MISSIE NAAI VEREENIGING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". Jaarverslag 1939. Al is de vereeniging dit jaar zoo stilaan haar gang gegaan en deden geen redenen zich voor om naar buiten uit de aandacht te trekken, zij mag zich toch in een goe den welstand verheugen. Er is veel van de vereeniging gevraagd en we hebben veel kunnen geven. Het eene stel was vaak op zijn best pas klaar of weer andere stukken moesten gauw af gewerkt woiden, want de missionaris wil de het zoo graag zelf Ynedenemen, er was aan aat alles zoo'n gebrek. Dan het spreekwoord gedachtig: spoedig hulp is dubbele hulp werden vele lezwaren ter zijde gelegd en de missionaris ging over gelukkig met zijn gevulde koffertje weg. Dan onderling 't was toch eigenlijk allemaal voor de tentoonstelling bestemd. Ja, maar wie kan nu zoo'n priester, die naar onbewoonde streken gaat om het ge loof te verkondigen, met ledige handen la ten weggaan. Dat kan toch niet. Er is veel van de vereeniging gevraagd en we hebben veel kunnen geven. Geluk kig was er veel voorraad, want er waren 5 nieuwgewijde priesters,, die naar de mis sie vertrokken; ook aan de aanvragen van twee Bisschoppen konden wij gedeeltelijk voldoen. En dan zijn er altijd nog oud- Leidenaars die met vacantie hier zijn en sommige kennissen, die met eenige wen- schen by ons komen. Om deze redenen kon de tentoonstelling niet doorgaan. Velen zullen deze wel ge mist hebben. Maar nu wordt er naar ge streefd om na Paschen met de voorberei dingen te beginnen. U kunt wel begrijpen dat het vele zorgen geeft onze missie- naaivereeniging aan den gang te houden en in de toekomst dat te kunnen blijven doen. Het is daarom, dat u dringend ver zocht wordt, uw jaarlijksche bijdrage niet op te zeggen, neen, doet u eens uw best een nieuw lid er bij te krijgen. Wij reke nen op uw bezoek, wanneer de tentoonstel ling wordt gehouden. Wie iets doen wil voor de missie, haken, breien, naaien, borduren enz. kunnen al tijd werk bekomen, dat hun schiki. Alvorens dit verslag te eindigen wordt door het bestuur hartelijk dank gezegd voor alles en aan allen die op eene of an dere wijze ons werl hebben gesteund of ons hierbij hebben geholpen. En ook gaar ne bevelen wij onze vereeniging in uw al ler belangstelling aan. Het Bestuur: Mevr. Speet, Presidente; mevr. Feld, Vice-Pres.; mej. Bayer, Pen- ningmeesteresse; mej. Elshof, 2e Penn.; mej. Tr. Bayer; mej. W. v. d. Linden; mevr. v. Oerle, Secretaresse; mej. Jansen, 2e Secretaresse. HOE LEEST EEN VROUW DE COURANT? Het is bijna half 6. Na een drukken middag van naaien of het repareeren van immer kapotte kousen, wordt het tijd voor de avondboterham; an dere huisvrouwen hebben de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor den warmen maaltijd. Maar beiden hooren ze met interesse het klepje slaan van de brievenbus, het sein dat de courant gekomen is. „Jongen baal eens gauw de courant, dan kan ik die nog even inzien". En vluchtig, dik wijls staande kijkt menige huismoeder de courant door; eerst even zien, wie er dood, geboren of getrouwd is, dan het gemengde nieuws, en soms nog, roef, roef, de feuil leton. Courant gaat dicht, en dan weer aan den slag. Gewoonlijk komt er dien avond niets meer van lezen, daar andere werkzaam heden voorgaan. En toch is dat ,zoo jammer. Wat zou ons geestelijk en cultureel le ven, de gesprekken op visites e.d. er op vooruitgaan, wanneer onze huismoeders zich eens de moeite wilden getroosten, de courant wat beter te lezen. Ach, maakt u eens een half uur vrij om de hoofdartike len, het politieke nieuws te lezen. Het wereldgebeuren hooren we wel door mid del van de radio. En zijn we dat niet eigenlijk aan ons zelf en onze omgeving verplicht? Wij moe ten toch ook ons geestelijk leven verzor gen; onzen echtgenoot in alle opzichten een prettige vrouw zijn. En we kunnen heel wat opsteken uit de korte hoofdarti kelen in ons plaatselijke dagblad, welke door onze landelijke bladen werden aan gehaald. Laten wij vrouwen ons geeste lijk leven op deze gemakkelijke manier verruimen; wij verrichten dan met meer opgewektheid onze dagelij'-sche plichten, en voeden onze kinderen beter op, tot mannen en vrouwen van de dat.d. INTER PAROCHIELE ST. JOSE^HSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN BEKENDMAKING. Adspiranten-cursus. De Senior van de afd. Ongehuwde Ge zellen, vraagt de aandacht van belangheb benden voor het volgende: Vanaf heden is elke Maandag- en Za terdagavond gelegenheid voor R.K. Jonge mannen vanaf 17 jaar, zich als adspiranl- lid van de Leidsche Gezellènvereeniging te doen inschrijven, aan het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Op het a.s. Beschermfeest van St. Jo seph. d.i. op den 3den Zondag na Paschen, 14 April a.s., zullen nieuwe leden plech tig worden geïnstalleerd. Een van de voorwaarden voor he1 de finitief lidmaatschap der SJ.G.V. is het volgen van een voorbereidingscursus. Die cursus vangt aan a.s. Woensdag, 6 Maart, in de bdvenzaal van he Gezellen- huis, en is bedoeld voor adspirant-leden. Deze adspirantencursus wordt wekelijks op de Woensdag-avonden gehouden, aan vang uiterlijk half 9. Een zooveel mogelijk volledige uiteen zetting zal worden gegeven van het gods dienstig, zedelijk, maatschappelijk en cul tureel program der Vereeniging. Besproken zullen worden o.a. de per soon en het leven van den stichter der Ge- zellenvereeniging Adolf Kolping, de ge schiedenis van de SJ.G.V. in Nederland, de inrichting (organisatie) van de Gezel- lenvereeniging, de grondslag van het Kol- pingssysteem (gezin en beroep), het Kol- pinesprogram en de Propagandabewe- glng. Het getrouw volgen van dezen alleszins leerzamen cursus behoeft niet nader te worden aanbevolen. Voor adspiranten is zij 'n voorwaarde lot installatie. C. v. d. MEEL, Senior. „LAETARE" (VERBLIJDT U) Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. In de H.H. Missen v. d. dag (altijd in de paarse kleur), nooit Gloria, noch Credo. ZONDAG 3 Maart. Vierde Zondag v. d. Vasten. Mis: Lactare. Geen Gloria. 2e ge bed A Cunctis (om de voorbede van de Hei ligen); 3e Omnipotens (voor levenden en dooden); 4e voor den vrede. Credo. Kleur: Rose of Paars. 't Is half-Vasten. De verlossing is in het zicht! Bij voorbaat verheugt zich de H. Kerk daarover. (Introitus). Van deze vreugdestemming is geheel de Liturgie van dezen Zondag doorrtokken. Wij zijn geen slaven meer van Satan, maar, dank zij den kruisdood van Christus, vrije kinderen Gods. (Epistel). God is onze Vader, op Hem is al onze hoop. Hy voedt Zijne kin deren met een allerzuiverste Spijze, een voedzaam Brood, dat ons een onderpand is voor onze toekomstige heerlijkheid. (Evan gelie). Voortdurend genieten wij Zijn be scherming en wij mogen vast vertrouwen na dit leven in te gaan in den hemel, waar ware vrede aller overvloedig deel is en wij Zijn H. Naam zullen leven. (Graduale, Tractus, Communio). Ja, waarlijk, het is passend in heilige blijdschap den Heer te loven, Zijn H. Naam te prijzen, want Hij is goed (Offertorium). MAANDAG 4 Maart. Mis v. d. H. Casimi- rus, Belijder: Os Justi. 2e gebed en laatste Evangelie van den Maandag in de vierde week v. d. Vasten; 3e gebed v. d. H. Lu cius I, Paus en Martelaar; 4e voor den vre de. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Maandag in de 4e week v. d. Vasten: Deus. 2e gebed v. d. H. Casi- mirus; 3e v. d. H. Lucius; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. De heilige Casimirus, Pools koningszoon, is een toonbeeld van versterving en kuis heid. Hij stierf op 25-jarigen leeftijc' in de 15 de eeuw. DINSDAG 5 Maart. Mis v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten: Exaudi. 2e gebed Cunctis (om de .voorbede van de Heili gen); 3e Omnipotens (voor levenden en dooden): 4e voor clen vrede. Kleur: Paars. WOENSDAG 6 Maart. Mis v. d. H.H. Per petua cn Felicitas, Martelaressen: Me ex- spectaverunt. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Woensdag in de 4e week v. d. Vasten; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. Woensdag in de 4e week v. d. Vasten: Cum sanctiïicatus. 2e gebed v. de H.H. Perpetua en Felicitas; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. Met nog enkele anderen die in de ge vangenis gedoopt waren, zijn dj heilige Perpetua en Felicitas onder de vervolging var keizer Severus voor het heilig geloof gemarteld. DONDERDAG 7 Maart. Mis v. d. H. Tho mas van Aquino, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed en laatste Evangelie v. d Donderdag in de 4e week v. d. Vasten; 3e gebed voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Donderdag in de 4e week v. d. Vasten: Laetetur. 2e gebed v. d. VAN M*N BOEKENTAFEL Practica. Uitgave N.V. Alg. Kath. Uitg. Mij. Urbi et Jrbi. In het zesde vervolgartikel „Uit de dagen der eerste christenheid" wordt gesprokén over de tafelge voonten en de tafelgebeden der eerste christenen. De plechtigheden var de Goede Week worden ons uitgelegd en hierbij gaan wij terug to» de eerste eeuwen. Onder de actualiteiten merke* wij een vertelling uit den zouaventijc'. op naar aan leiding van het 100-jarig bestaan van het instituut St. Louis te Oudenbosch. Het Noordzeekanaal, dat deze maand 75 jaar bestaat, wordt besproken. Wij treffen een artikeltje aan over het Zweedsche konings huis, bij gelegenheid van den sterfdag van den eersten kening. Voor het feest van Jo seph vinden wij eenige <ed chtjes. De aardrijkskundige en geschiedkundige artikelen van deze maand zijn op Japan af gestemd. Hoewel de gebeurtenissen in het Westen den invloed van de Japansche poli- tiet aanzienlijk in de schaduw stellen, wordt hier toch weer eens gewezen op de oerzaken en de mogelijke gevolgen van de Japansche agressie op het vasteland van Azië. Maart is de maand van het voorjaar. De lente begint. De natuur levert weer stof in ovtrvloed. Wij e :en van allerlei lenteboden en lenteverschijnselen in het natuurhisto risch artikel. De Leipziger Mcsse, die in Maart gehou- dei wordt, was aanleiding tot een uitvoe rige beschouwing over jaarmarkten en Messen. Tot slot vinden wij in deze aflevering een kit in artikeltje o\er de verlichting van de Sin.. Pieter te Rome en een korte levensbe schrijving met aardige bijzonderheden van maarschalk Mannerheim, de chef van het d; ppere Finsche leger. H. Thomas van Aquino; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. Op een allerheerlijkste wijze vereenigt de H. Thomas van Aquino in zich deugd en wetenschap. Hij is de „engelachtige Leeraar". Door zijn hoog-wetenschappelijke werken heeft hij de Kerk onschatbare diensten bewezen en zal hij blijven bewij zen. In zijn werken blijft de heilige Tho mas de machtige bestrijder van alle dwa lingen. VRIJDAG 8 Maart. Mis v. d. H. Joannes de Deo, Belijder: Os Justi. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Vrijdag in de 4e week v. d. Vasten; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Vrijdag in de 4e week v. d. Vasten: Meditatio. 2e gebed v. d. H. Joannes de Deo; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. De heilige Joannes de Deo is een groot trooster van de zieken geweest. Zijn mede lijdende liefde voor de lijdende mensch- heid maakte hem tot Stiohter van de Hos pitaalbroeders van Sint Jan. ZATERDAG 9 Maart. Mis v. d. H. Fran- cisca Romana, Weduwe: Cognovi. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zaterdag in de 4e week v. d. Vasten; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Zaterdag in de 4de week v. d. Vasten. Sitientes. 2e gebed v. d. H. Francisca; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. Tot de jaren van verstand gekomen ken- d^ de heilige Francisca geen vuriger wensch, dan in het klooster geheel voor God te leven. God beschikte het echter zóó, dat zij in 't huwelijk trad en moeder werd van twee kinderen. Als moeder mag zij ten vorbeeld gesteld worden aan o .ze katholie ke moeders in 't opvoeden van de kinderen. Na den dood van haar echtgenoot trad zy in de door haar gestichte Orde van de Oblaten en stieif in 1440. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in tovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Mis v. d. H. Joannes-Jozef van het Kruis, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit: In de H. Mis v. d. dag: 3e gebed v. d. H. Joannes-Jozef; 3e voor den vrede. WOENSDAG. Mis v. d. H. Coleta, Maagd: Vultum tuum. 2e gebed v. d. H. H. Perpe tua en Felicitas; 3e gebed en laatste Evan gelie v. d. Woensdag in de 4e week v. d. Vasten; 4e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. In de H. Mis v. d. Woensdag: 2de gebed v d. H. Coleta; 3e v. d. H. H. Perpetua en Felicitas; 4e voor den vrede. ZATERDAG, Mis v. d. H. Catharina v. Bologna, Maagd: Vultum tuum. 2e gebed v. d. H. Francisca Romana, Weduwe; 3e ge bed en laatste Evangelie v. d. Zaterdag in de 4e week v. d. Vasten; 4e gebed voor den vrede. Ir de H. Mis v. d. Zaterdag: 2e gebed v. d H. Catharina; 3e v. d. H. Francisca; 4e voer den vrede. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT SUPPOOST. In 's menschen innerlijk schuilen dilem ma's. Ook in mij. Oni met de deur in huis te vallen, ik ben gek op schilderijen en heb een hekel aan musea. Daar hebt u 't, mijn dilemma! Er zijn natuurlijk nog wel meer dilem ma's, maar die verklap ik niet, daar hebt u niets mee te maken. Die zijn van mij, van mij alleen, die sta ik aan niemand af. Die zal ik alleen wel oplossen. Of niet! Maar vertellen doe ik ze nooit, daar zijn hartsgeheimen mee verbonden en daar loop ik niet mee te koop. Dat eene dilemma van die musea, dat kan me niks schelen. Dat moogt u gerust weten. Dat wil ik zelfs nog wel uitbreiden tot allerlei soort van musea. Van die musea die vroeger kasteelen zyn geweest of kerkers en waar nu een paar duizend wapenrustingen met bybehooren, lansen en speren, staan te verroesten, als ze niet iedere week door de werkster wer den opgepoetst. Van de laatste heb ik bepaald een af schuw, hoewel ik de historie van die ro mantische gebouwen en derzelver inhoud vuriglijk bemin. Daar heb je nou bijvoorbeeld de suppoos ten. Een suppoost kan in het gewone leven, dus als huisvader of aan de bittertafel, een verbazend gezellig mensch zijn, als sup poost is hy een grimmige bewaker Dan staat hy aan den ingang van een schilde- ryenbewaarplaats en zijn oogen schieten vuur als een der bezoekers met een schuch tere vinger in de richting van een meester stuk durft wyzen. Een historisch kasteel is ter bezichtiging opengesteld. De inte rieurs der zqjen zijn voorzichtig afgezet met hekjes van roodzijden kabels en wee den ongelukkige, die ondoordacht een voet durft zetten op het historisch tapijt. Een strenge blik uit suppoostenoogen zal hem doorbo ren. Daar heeft hij niet eens een speer of lans uit zijn verzameling voor noodig. Bij eiken in- en doorgang staat een suppoost, specialiteit in strenge blikken en alle be zoekers vallen tegelijkertijd binnen zijn vizier. Zijn blik priemt in je rug en je be kijkt alles met vrees, want altijd voel je dien blik en dat geeft je een bar onbehaag lijk gevoel. Je durft gewoon ten laatste niet meer te kijken, want overal achtervolgen je de oogen van den suppoost. Je kunt schuchter welken Kant ook uit kijken, overal priemen zijn blikken en als je tenslotte gedwongen wordt doo- een ge heimzinnige macht naar hem zelf te kij ken, dan is het heelemaal mis, want dan vertrouwt hij je niet meer. Hoe gaarne ik ook musea, kasteelen, his torische gebouwen en dergelijke bezoek, toch doe ik het niet. Alleen om de suppoos ten en him blikken. Na een uur of langer met argwanende suppoostenblikken gepij nigd te zijn, ga je heen. Dan gaat de sup poost bij de deur staan of in ieder geval zoo, dat je hem passeeren moet. En waag het dan eens geen fooi te geven aan dezen almachtige? Hij zal je straffen met zijn strengsten blik, dien je dagen lang nog voelen zult. Natuurlijk geef je iets. En eerst later ga je beseffen, dat een suppoost nog grooter wreedaard is en nog erger pij nigt dan alle garaffineerde bedenksels bij een, die in de Gevangenpoort in Den Haag worden bewaard. Maar ja, een suppoost moet ook le ven., DANIëL. MOOI MEISJE. Een aardig Hongarinnetje Ligt rustig in haar bed, Zy heeft een vroolijk kinnetje En oortjes, twee, heel net. Zoo'n heel schoon meisjes-aangelaat Maakt, dat myn hart aan 't kloppen gaat. Heur haar is blond, heur oogen blauw, Maar deze heeft zij dicht. Zij droomt. Van wie? Van mij? Van jou? Een blos kleurt het gezicht. Een meisje slapend te bespiên, Het past mij niet dat toe te zien. Voor Margit. Zij sluimert daar in zoete rust, Dat raakt myn hart zoo diep, Ik had het liefste haar gekust, Maar ach, het meisje sliep. Nu kijk ik enkel maar naar haar, 'k Doe anders niets dan kijken maar. Zij ligt daar blozend in het kant, Het haar glanst zacht, als brons; De vingers van de slanke hand, Die rusten op het dons. Een wolk van schoone kan en zy Verheugt mijn hart en maakt het biy. En wellicht vindt u dat niet net, Het past niet dat te zien. Een heel mooi meisje in een Kedl Misschien is 't waar. Misschien! Want deze is myn jongste spruit, Ik kyk met recht myn oogen uit. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10