Laatste berichten Plaats een Telefoontje Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 26 FEBRUARI 1940 yE imncrwF COURANT EERSTF PI.Aft - P»0. 3 ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING Alle ongehuwde gezellen worden er nog eens aan herinnerd, dat morgenavond om 8.45 uur in de als kapel ingerichte boven zaal de recollectie-oefening plaats vindt van de Retraiteclub „St. Clemens Maria Hof- bauer". Laat de opkomst zoo groot zijn, dat er geen plaats onbezet blijft, a.s. Zon dag Algemeene H. Communie in de St. Lodewijkskerk. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Aan het verslag der j.l. Donderdag ge houden jaarvergadering van den R.-K. Me- taalbewerkersbond moet nog worden toe gevoegd, dat ook de N.V. Leidsche Machine fabriek v. h. firma Jansen, en wel reeds sinds 22 Nov. '39, 5 pet. duurtetoeslag op 't loon aan haar personeel uitkeert. DE V. V. S. L. Het nieuwe bestuur van de Ver. van Vrouwelijke Studenten alhier is als volgt samengesteld: Mej. N. K. M. de Leeuw, praeses; mej. 0 E. Hartelust, ab-actis; mej. E. Exalto, quaestrix, mej. A. H. Vermeulen, assessor I, mej. E. J. Biezeno, assessor II. JEUGDCONCERT HANS GRUYSDR. A. KOSTER. voorjaarsbloemen aangeboden. Ook mejuf frouw de Haas, die dezen avond arrangeer de, ontving een woord van dank en Ton Lucas, die zoo'n goed gelijkend portret der zangeres teekende en zich verder heel ver dienstelijk maakte, werd met een stuk muziek bedacht. Nadien zong mejuffrouw Gruys nog verschillende liederen over, die men haar verzocht, uiterst welwillend en vriendelijk en met een gezamenlijk gezon gen Zwitsersch volksliedje werd de mooie avond besloten.- J. K. Tot bevordering der belangen van Slechth oorenden De tweede bijeenkomst in dit jaar had, zooals gewoonlijk, weder plaats in „Oud- Hor tuszicht". Wegens ongesteldheid van de presidente werd de vergadering geleid door den Vice- voorzitter, den heer J. Mater, die te ruim 8 uur de vele aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, doch in het bijzonder Prof. Dr. Ph. S. van Ronkel, die zich be reid verklaard had, een causerie te hou den over „Een wandeling door het In- landsche jaar in Ned. Indië1". Het deed spr. genoegen, dat zoo talrijk vele S.H. ter vergadering waren, hetgeen blijk geeft van medeleven met het bestuur. Met den wensch voor een spoedig herstel van den voorzitter opende de heer Mater de bij eenkomst en gaf het woord aan Prof. van Ronkel. Niets deed een spoedig einde vermoeden. De Pastoor bekleedde zich opnieuw met het kasuifel, en terwijl hij zingend het Credo aanhief, stokte zijn stem en viel hij lang-uit over de altaar-treden. De schrik onder de parochianen was groot. Onmiddellijk snelden eenigen van hen toe, die den bewusteloozen en sterven den priester neerlegden voor het altaar. In allerijl werd geestelijke en lichame lijke bijstand ontboden. Pastoor J. R. Keulers, van de St. Ber- nardus-kerk aan de Groenendijk, was zeer spoedig ter plaatse en diende den Pastoor vóór het altaar het H. Oliesel toe. De plaatselijke geneesheer was niet aan wezig, zoodat gewacht moest worden op dr. Vlaanderen uit Koudekerk, die constateer de, dat de dood was ingetreden. Het stoffelijk overschot werd in de pas torie opgebaard. Uit het midden van zijn parochianen, terwijl hij plechtig zijn geloof beleed tpn aanhoore van de aan hem toevertrouwde kudde, was de herder opgeroepen. Judica me, Domine Recht mij, Heer. Het oordeel is niet meer aan de men- schen. Wel niemand minder dan Pastoor Ruijter heeft zich om de lofprijzing of om de afkeuring der menschen bekommerd. Hij deed, wat hij zag als zijn plicht, en die plicht deed hij met voorbeeldige nauw gezetheid. Het behoeft niet verheeld te worden, dat Pastoor Ruijter's inzicht in enkele opzich ten afweek van hetgeen algemeen goed en wenschelijk wordt geacht. Het vereeni- gingsleven b.v. werd door hem geenszins aangemoedigd. Doch genoemd verschil van inzicht in de behoeften van een plattelandsparochie ter zijde gelaten: met welk een stipt verant woordelijkheidsbesef heeft Pastoor Ruijter zijn parochianen geleid. Zijn groote streven is geweest aan zijn parochianen duidelijk te maken de onein dige waarde van het H. Misoffer. Het da- gelijksch offer stond in het centrum van zijn eigen leven, en hij heeft er voor ge ijverd, onverdroten, zonder ophouden, om ook in het leven van de parochianen mede leven te wekken met het iederen dag her nieuwde Kruisoffer. Pastoor Ruijter was ook een liturgist in merg en been. Hoewel hij in zijn streven tot ontplooiing en tot zuivering van de liturgie aanmerkelijk gekortwiekt werd door de beknoptheid van het kerkgebouw en de eco nomische omstandigheden, heeft hij niets nagelaten om aan de parochianen een diep aanvoelen van de liturgie bij te bren gen. Een nieuwe rouw, sober en in het paars, werd door hem ontworpen. Sterk werd door hem aanbevolen het lezen *an den H. Schrift. Zijn ideaal was, dat in ieder Katholiek huis het Nieuwe Testament aan wezig, en regelmatig zou gelezen worden. De liturgische valkszang had zijn bizon- dere voorliefde. Wanneer wij de inwerking van de offer-gedachte in de zielen der parochianen megen afmeten naar het wel slagen van Pastoor Ruijter's streven tot herleving van den volkszang, dan kunnen wij de Hazerswouders slechts gelukkig prijzen, dat zij zulk een herder hebben ge had. Er zullen weinig kerken in Neder land zijn, waar de volkszang zóó gemeen goed is geworden van alle geloovigen. Als voorzitter van den Korenbond „De Rijnstreek" oefende hij ook een heilzamen invloed op den kerkzang in den omtrek. Van deze Korenbond-bijeenkomsten gaf Pastoor Ruijter in onze krant verslag, en men kon daarin steeds proeven de be geestering, waarmede hij voor zijn idealen streed Ook in de vervulling van de gewone dagtaak van een pastoor was de overlede ne een „goede herder". Hij veronacht zaamde daarbij niets en niemand. Zijn goedheid en vrijgevigheid droeg het evan gelisch kenmerk, dat de rechterhand niet wist wat de linkerhand deed. Zijn apostolische ijver wordt ook scherp belicht door zijn arbeid als kapelaan in Amsterdam. In 1907 stichtte hij in de hoofdstad een merkwaardige boekhandel een winkel, waar alleen apologetische lec tuur was te verkrijgen, o.a. de bekende geschriften van „Famulus" (pater Bens dorp C.s.s.R.V. Een patriciërs-huis aan een van de Amsterdamsche singels diende tot kantoor en magazijn. Een overstelpende hoeveelheid apologetische boekjes werd vandaar-uit over geheel Nederland ver spreid. Aan dezen pionniers-arbeid, die zeer veel vruchten afwierp, kwam een ein de, toen kapelaan Ruijter benoemd werd tot pastoor. Enkele jaartallen uit zijn leven mogen hier volgen: de Pastoor werd geboren te Beemster 24 Februari 1874, priester ge wijd 15 Augustus 1896, kapelaan Den Burg (Texel), te Amsterdam (Maria Magdale- na) 1898, te Amsterdam (Begijnhof) 1907, pastoor te Oud-Beyerland 30 Decèmber 1911, pastoor te Hoogwoud 8 Dec. 1917, pastoor te Weesp 11 Dec. 1926, pastoor te Hazerswoude 1 Februari 1928, Heden- en morgenavond wordt te 7 uur in de kerk het Rozenhoedje gebeden, waarna de parochianen in de pastorie een laatste groet kunnen brengen aan het stof felijk overschot. Daartoe bestaat ook gele genheid morgenochtend na de Mis van Woensdagavond te 7 uur worden de Metten gezongen. Donderdagmorgen om 9 uur beginnen de Lauden, waarna de uit- vaart-mis en de begrafenis. Ofschoon de ruimte voor de communie bank zeer bekrompen is, zal, in overeen stemming met de liturgie, het stoffelijk overschot vóór in de kerk worden ge plaatst; daartoe bullen tijdelijk eenige ban ken moeten worden verwijderd. De H. Mis van Requiem zal worden op gedragen door Deken Jonckbloedt, van Zoeterwoude. Pater A. N. Stringa, Kruisheer, is in deze dagen tot assistent aangewezen. DEKEN L. DOLLE t Zondagmorgen om 8.16 uur is in de Joanna-stichting te Goes op 65-jarigen leef tijd overleden de zeereerwaarde heer L. Dolle, pastoor te Goes en deken van het Dekenaat Middelburg. De Deken had Dinsdag een griepaanval gekregen en daar hij reeds lijdende was aan een chronische bronchitis, werd de toe stand reeds spoedig ernstig. Pastoor P. A. Kleintjes uit Heinkenszand diende den De ken Zaterdag de laatste H.H. Sacramenten toe, waarna hij Zondagmorgen is overle den. De metten worden Woensdagavond ge zongen in de Parochiekerk te Goes. De H. Mis van Requiem zal worden opgedragen Donderdagmorgen om 10 uur, waarna de teraardebestelling op de R.K. begraaf plaats. Deken Dolle werd 21 Juli 1872 te Zoe terwoude geboren en na zijn studiën op de Seminaries Hageveld en Warmond priester gewijd op 15 Augustus 1898. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot kape laan te Bergen (N.-H.). In 1900 werd hij kapelaan te Castricum, in 1902 te 't Veld en in 1909 Rector te Rotterdam. Op 16 Maart 1914 volgde zijn benoeming tot pas toor te Krommenie en op 13 Aug. 1921 tot Pastoor te Goes. Op 18 Augustus 9134 werd hij benoemd tot Deken van Middel burg. Binnenland NOODLOTTIGE AANRIJDING. Gisteren is de 25-jarige wielhrijder W. B. uit Hellendoorn op den rijksweg Zwolle— Almelo in de buurtschap Haarle door een auto afkomstig uit Enschede aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevol gen overleed. MAN DOOR ZAND BEDOLVEN EN OMGEKOMEN. Uit Bathman wordt gemeld: Terwijl d landbouwer J. M. de B. bezig was man- gelwortelen uit te graven, stortte de wal van de kuil plotseling in, met het gevolg, dat de man onder het zand werd bedolven en door verstikking om het leven kwam. ERNSTIGE STEEKPARTIJ IN EEN BOERDERIJ TE RENSWOUDE. Twee ernstig en twee licht gewonden. Gisteravond is in een boerderij te Rens- woude een hevige vechtpartij voorgeval len, waarbij twee personen ernstig en twee licht werden gewond. De 26-jarige mejuffrouw O. uit Eder- veen had sedert geruimen tijd verkeering met den even ouden landbouwerszoon H. uit Veenendaal, r.etgeen tegen den zin van de ouders van het meisje was. Gisteravond waren H. en juffrouw O. op bezoek bij een zwager van het meisje, den landbouwer B. te Renswoude. De twee broers van juffrouw O., die eveneens bezwaren tegen deze ver keering hadden, drongen toen opeens de woning van B. binnen. Er ontstond een he vige vechtpartij tusschen H. en de broers O. H. trok uit angst zijn mes en stak in het wilde weg, waarbij hij o.a. zijn meisje verwondde. Intusschen was de hulp van de politie en een dokter ingeroepen. De 37-jarige G. O. bloedde hevig uit hoofd en handen en lag bewusteloos op den grond. Na verbonden te zijn werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Zijn jongere broer, de 19-jarige T. O., had ver wondingen aan de handen, o.m. was een pees doorgesneden. De verwondingen wa ren echter niet van ernstigen aard. Deze jongeman wend verbonden en naar het politiebureau overgebracht, waar hij w'erd ingesloten. Ernstiger was het met H. gesteld. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij niet ver voerd mocht worden. De dokter constateer- daad 't dm. een Oa&m/vi dven... ££N SCHILflÉG LEIDEN. Geboren: Willem zoon van I. Boek kooi en J. Bavclnar Margit Maria lbolya Uóryi dr. van F. I. M. Schneider* en E. Szantó Cornelia Elizabeth dr. van D. V. Tilburg en M. A. v. d. Niet, Ondertrouwd: Arnoldus jm. 23 jaar en A. D. Laterveer jd. 23 jaar A. Hoge- nes jm. 20 Jaar en F. Buis jd. 20 jaar C. Kanbier jm. 31 jaar en C. v. Krallngen Jd. 22 j. M. Keijzer jm. 22 jaar en M. de Bolster jd. 18 jaar G. Martijn jm. 23 jtar en J. de Boer jd. 25 jaar W. C. Nagtegaal jm. 22 jaar en J. Holswilder Jd. 28 jaar A. Plezier jm. 22 jaar en S. Thiel jd. 21 jaar de o.a. een zware hersenschudding. Zijn toestand is hopeloos. De verwondingen van mejuffrouw O. zijn van weinig beteekenis. De landbouwer B. bleef ongedeerd. Zijn vrouw, die in het kraambed ligt, kreeg door het gebeurde een zenuwtoeval. GESTOLEN LUMINAL WEER TERECIIT. Een Haagsch medicus deed Vrijdag bij de politie aangifte, dat uit zijn auto ver dwenen was een pakje, waarin 25 flesch- jes Luminal, elk inhoudende 30 tabletten. „Luminal" Is een slaapmiddel, maar wan neer het in groote hoeveelheden wordt in genomen een zwaar vergif. Aangezien hier van diefstal sprake was en de tabletten dus waarschijnlijk in onbevoegde handen was terechtgekomen, werd r.og denzelfden avond per radio een waarschuwing uitge zonden. Of deze resultaat heeft gehad, is uiteraard moeilijk na te gaan, doch vast staat, dat de dief het maar het beste heeft gevonden zich zoo snel mogelijk van het gestolen vergif te ontdoen. Hij deponeerde het pakket in een portiek in de Laan, waar het Zaterdagmiddag door een 11-Ja- rigen jongen is gevonden. Het knaapje ging er mee naar het gebouw van een Haagsch dagblad, vanwaar het pakket met zijn gevaarlijken inhoud naar het hoofd bureau van politie is overgebracht. OEGSTGEEST Diefstal. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen C. K. te Rijnsburg, •vegens diefstal van een rijwiel vanaf het Veilinggebouw Flora aan den Rijnsburger- weg. Het rijwiel is in beslag genomen. Buitenland LEGERBERICIITEN. PARIJS, 26 Februari. (A. N. P.). Het Fransche legerbericht van vanochtend luidt: „Op verscheidene punten van het front tusschen Moezel en Saar grootcre bedrij vigheid van de afdcelingen, die met den Vijand in contact zijn." BERLIJN, 26 Fcbr. (A. N. P.). Het'op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In h.t Westen gering plaatselijk artillc- nevuur alsmede van beide ziiden activiteit' van verkenners in de lucht. Onze controle- vluchten aan het Westelijk front en boven de Duitsche Bocht leverden geen contact met den vijand op. Een Fran ch vliegtuig van het type Potez 63 werd in de Eifel door luchtdoelartillorie neergeschoten. Een duikboot onder commando van ka pitein-luitenant Herbert Sehultzo is van c*n langdurige reis teruggekeerd en heeft het tot zinken brengen gerapporteerd van 34.130 registerton. Daarmede heeft deze duikboot in totaal zestien schepen met een Inhoud van 114.510 bruto registerton tot z.nken gebracht. AMSTERDAM, 26 Fcbr. Vee. Tor vee markt waren heden aangevoerd: 373 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 8088, 66—74 en 50—64 cent per leg. slachtgewlcht 90 Melk- en kalfkoeien 180250 per stuk, Kalveren: 2e kwal. 6472 on 3e kwal. 50 Of. cent per kg. levend gewicht; 188 nuch tere kalveren 58, 53 schapen 1524 per stuk; 541 varkens: vlee/chvarkens, we gende van 90110 kg. zware en vette 67 —70 cent per kg. slachtgewlcht; aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. ROTTERDAM, 26 Febr. Vee. Aanvoer: 215 totaal. 724 vette runderen, 157 vette kalveren, 36 nuchtere kalveren. 436 scha pen en lammeren, 178 varkens, 2 biggen en 2 bokken. Prijzen per kg.: vette koeien 68 82, 5666 en 4454 cent, vette ossen 70 --80, 5666 en 4454 cent, vette kalveren 1.30—1.45, 1.10—1 25-en 0.95—1.05; varkens (levend gewicht) 60, 59 en 57 cent. schapen 58, 53 en 43 cent, lammeren 60, 5i en 52 cent; prijzen per stuk: schapen 35—27—21, lammeren 25—20—15. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7 43*/4 Berlijn75.4?J/2 Parijs 4 211'n Brussel 31.64 Zwitserland 42.16 Kopenhagen36 82l/2 Stockholm44.80 Oslo 42.72 New York 1.88i/16 Op het programma staat (zoo gemakke lijk weg): zang en toelichting door Hans Gruys; piano dr. A. Koster. Dit lijkt wel heel eenvoudig, maar is 't niet. Een veel omvattende arbeid is voorafgegaan aan dit jeugdconcert, waarop de zangeres op zóó prettige onderhoudende manier de bijzon derheden in elk der liederen aantoont, de liederen voorzingt en dr. Koster mede de détails aangeeft en de begeleidingen met zooveel cachet vertolkt. Een volle zaal wachtte op de dingen, die komen zouden, en de rector dr, Bosselaar, heette allen welkom: de leerlingen van het gymnasium en nagenoeg van alle middelbare scholen, de leeraren aan eigei» instelling verbonden, de docenten van andere instituten en last not least de zangeres en haar partner aan den vleugel. Dit was weer eens een echt uitstekend geslaagd paedagogisch concert, een zender pretentie, genoeglijk, maar waarop heel veel wordt aangetoond en uitgelegd en veel medegenomen, nog eeiTs overwogen, om dan onthouden te worden. Hans Gruys heeft de gave, gemakkelijk en onderhoudend te vertellen en de luisteren den te boeien door levendige expressie: daarbij heeft zij veel kennis van het lied en een beleefde voordracht. Zij behandel de dan eerst Wolf en Brahms. Spreekster verwees naar de diepzinnige teksten, dit in Wolfs lied zoo uiterst belangrijk zijn en on afscheidelijk aan^de compositie. Als detail werd o.a. gewezen op de octavensprong in het „Elfenlied", het lichteffect bij „das helle Fensterlein", op het rhythmische element in „der Gartner". Op het verschil met Brahms werd tactvol gewezen; hoe hier méér van uit de muzieksfeer geschre ven werd Het geniale „Feldeinsamkeit" met de voortreffelijk aangebrachte tegen stem in de begeleiding diende als voor beeld. Een sfeer van drukkende zoelte ge vend en daarna „Standchen", een gedicht je in muziek omgezet. Met macht van wil len werden de hooggestemde liederen uit gevoerd en onvermoeid nam de zangeres weer het woord om zich aan haar lieve lingswerk: het Fransche lied te wijden. Eerst Rausch in zijn ongelooflijk mooi „Air de l'enfant" uit „L'enfant et les Sortillè- ges", een muziek-comedie, te rangschikken onder de opéra comique. Zoo teeder voor gedragen, een uitgelezen stukje muziek. Daarna tweemaal „Spleen", het melancho lieke gedicht van Verlaine. Het eerst het lied van Fauré, sensitief, troosteloos en verlaten. Daarna dat van Debussy, een grandiose overweging van het gedicht, van de muziek in het gedicht; Duidelijk werd het onderscheid. De beid.e liedjes van Pou- lenc toonden ook een merkwaardig ver schil. Geestige muziek cp een nietszeggen de tekst in ,.Le Dromadaire", prachtig het breede zwemmen en opduiken der karpers (in La Carpe). Bij de voordracht der zangeres viel ons het fraai klavierspel op in de belangrijke begeleidingen. Aardig het spottend slot, dat Roussel geeft in „Le Bachelier", waarin de piano zoo'n mooi mandoline-partijtje weer geeft. Vernuftig en fel gekleurd is zijn „Chanson a boire", dat werkelijk uniek gezongen werd. In de derde groep volgde zeven volks liederen. Naar Oostland willen we rijden door Pijper bewerkt. Opmerkzaam werd gemaakt op de overmatige seconde, die maar weinig in het Hollandsche volkslied voorkomt. Een Hongaarsch lied „Ra- kóczi's Klage", door Kodaly tot een eigen grootsch lied verwerkt. Het opteekenen van het rhythme in deze door overleve ring bekende volksliederen geeft veel stu die. Een geestige ..Bourrée" uit Auvergne door Canteloube is bewonderenswaard om het rhythme. Met veel belangstelling hoorden wij het gezang der gondelieren, toegeschreven aan Jorquato Tasso en het in-droevig gezang der vrouwen op de rijst velden (uit de verzameling van Heinrich Möller). Dan volgden nog een Spaansche „Pano" en „Jota", een improvisatie met tekst, muziek en dans. En vlot en leven dig lichtte de zangeres dit alles toe om het daarna op haar origineele geestige manier te zingen. Wie zal niet met ons eens zijn, dat Hans Gruys en dr. Koster veel hebben bijgedra gen aan de opvoeding der muzikaliteit van Leiden's jongeren, wat ongetwijfeld grooter belangstelling zal doen ontstaan bij de ouders voor de muziekopleiding van hun kinderen. Dr. Bosselaar dankte met een geestig woordje de voortreffelijke leidster van de zen avond en haar óccompagnateur, die zich zoo algeheel gegeven hebben en ander langdurig applaus werd een mooie bouquet Prof. van Ronkel begon zeer duidelijk uiteen te zetten, dat het gewone inheem- sche volk in Indië geen Nieuwjaar en geen kennis van telling der maanden heeft en behandelde achtereenvolgens de indische maanden ieder afzonderlijk, met hun gebruiken, zooals optochten, tooneel- uitvoeringen, herinneringen aan tragische gebeurtenissen in de familie van den pro feet; hij vertelde over de echte ongeluks dagen, waarin niet wordt gewerkt, geen rijst geplant, niet gezaaid, zelfs geen huwe lijken worden gesloten. Achtereenvolgens en het meest belangrijke ervan verteld. Zoo werd bij iedere maand even stil gestaan en het meest belangrijke ervan verteld. Zoo bijv. worden in de achtste maand over. al de dooden herdacht; vandaar de naam Toe wan of allergeestenmaand, waarbij over al de graven worden versierd en gewijde maaltijden worden gegeven. Langer stond spreker stil bij de negende maand, die ge heel aan de vasten gewijd is, hetgeen bij de tropische hitte een volkomen kwelling ie Als eindelijk de tiende maand aanbreekt, hetgeen aan den maansikkel moet worden gezien, is het overal feest, familiebezoeken worden afgelegd, vergeving gevraagd, ge- Jukwenschen aangeboden, vuurwerk afge stoken enz. De elfde maand is de inge- slotene on wordt niet gunstig beschouwd. Belangrijk is de 12de maand; daarin valt le bedevaart naar Mekka en worden of ferdieren geslacht. Zoo gaat het jaar om, 12 maanden van 29 ai 30 dagen, de Godsdienst overheerscht clles en al kennen weinigen den oorsprong der feest en de beteekenis der namen, het Mohammelaansche jaar blijft in eere ook al kent iedereen de Europeesche maand namen. Een langdurig, hartelijk applaus getuigde dat de aanwezigen zeer voldaan waren over het gesproken woord, waarop de voor zitter prof. van Ronkel hartelijk dank zegde voor zijn mooie, duidelijke uiteenzetting. Na een korte pauze volgde het gebrui kelijke kwartiertje liplezen en werden nog eenige huishoudelijke punten afgewerkt, waarna de leden gelegenheid kregen nog eenige oogenblikken gezellig bijeen te zijn. Pastoor Ruijter te Hazers woude plotseling overleden Tijdens het opdragen van de H. Mis. De zeerw. heer Joannes Ruijter is gistermorgen, tijdens het opdragen van de H. Mis, plotseling overleden. Pas toor bereikte den- leeftijd van 66 jaar. Pastoor Ruijter gevoelde zich de laatste dagen niet wel. Zaterdag j.l., zijn verjaar dag, werd hij door hevige hartkrampen overvallen, ofschoon Z. E. dien dag nog biecht gehoord heeft. Zijn toestand wekte reeds ongerustheid, zoodat het Kruis-heerenklooster te Zoeter woude werd gewaarschuwd, om, zoo noo- dig, voor den Zondag assistentie te ver- leenen. Pastoor Ruijter had echter nooit assistentie willen hebben, zoodat deze waarschuwing buiten hem om werd gege ven. Gisterenmorgen las de herder de Vroeg mis, waaronder hij gepreekt heeft, om daarna opnieuw de altaar-treden op te gaan voor het plechtige Zondags-offer, dat steeds met groote luister werd opgedragen. Judica me, Domine Recht mij, Heer, bad hij aan den voet der altaartreden, on bewust, dat hij zoo spoedig voor den Rech terstoel verschijnen zou. „Neem van ons weg, Heer" fluisterde hij bij het opgaan van de altaartreden „onze ongerechtigheden, opdat wij tot het Heilige der heiligen met een rein gemoed mogen ingaan". Psalm 21, de Introitus van den derden Zondag in de Vasten, overwoog hij met een smeekend hart: „Oculi mei semper ad Dominum Mijn oogen zijn steeds gericht op den Heer, want Hij bevrijdt mijn voel uit den strik" Het was deze psalm, die de Pastoor tot tekst had gekozen voor de laatste verma ning, die hij tot zijn trouwe parochianen richtte. Met groote vurigheid wekte hij hen cp tot een ernstig beleven van de Vas ten, als voorbereiding tot het feest der Ver rijzenis.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3