Beschouwing van den Voorzitter over den huidigen toestand ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 31ste Jaargang No. 9575 S)e ÊeicbelieSoii/fca/iTt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11, Dll nummer beslaat uil vi|l bladen, vv.o. geïllustreerd Zondagsblad. De R.K. Staatspartij De voorzitter van de R.K. Staatspartij heeft gisteren te Amsterdam den Partij raad geopend met een rede, waarin veel wordt gezegd, wat de overweging waard is. Wat b.v. de heer Verschuur zeide over de verhouding tusschen den Godsdienst en de practische politiek is een waarheid, waarover te weinig wordt nagedacht. De politiek kan niet worden beschouwd en beoefend los van godsdienstige begin selen. Dit is een waarheid. Maar 't is óók een waarheid, dat men uit godsdienstige beginselen niet rechtstreeks voor de maatschappij de gewenschte levensvor men kan afleiden. „De godsdienst wordt wel eens al te dicht bij al dit menschelijk gedoe geplaatst", aldus mr. Verschuur. En zóó is het inder daad wel eens! Vooral onder de lagere politieke leiders wordt wel eens een be paalde houding tegenover een bepaald vraagstuk voorgesteld als de e e n i g e hou ding, welke men krachtens zijn beginse len kan en mag aannemen. Daarin ligt een zekere gevaarlijke bekrompen heid. Wij zijn het met veel wat de heer Ver schuur zeide, eens en volkomen eens. Zijn opmerkingen over den conservatieven aard der Anti-revolutionairen op heden, blijk baar bedoeld als tegenstelling met de Christ.-Historischen, zijn echter, naar onze meening, zoowel voor den een als voor den ander te generaliseerend. Sympathiek In de Memorie van Antwoord over de Defensie-begrooting zegt de Minister te kunnen mededeelen, dat ongeacht wat verschillende instanties ter zake reeds hebben verricht de regeering een com missie heeft samengesteld, waarin zijn op genomen een vertegenwoordiger van de ministers van Financiën, Sociale Zaken, Economische Zaken, Binnenlandsche Za ken en Defensie, welke commissie op dracht heeft, der regeering te adviseeren omtrent het vraagstuk van den terugkeer van de gemobiliseerden in het burger leven, met inbegrip van de eventueel te treffen wettelijke voorzieningen. Aangezien het vraagstuk in studie is, moge hij er zich thans van onthouden hier op diep in te gaan aldus de Minister. Wij zullen er hier ook niet dieper op in gaan. Maar wij willen wel gaarne constatee- ren, dat deze daad van de regeering zeer sympathiek is. V Hcclcmaal niet sympathiek In tegenstelling met het voorgaande ls heelemaal niet sympathiek, wat de Minis ter van Defensie in dezelfde Memorie op merkt inzake uitbreiding van verloven: Tegen het naar huis zenden van va ders van groote gezinnen bestaan be zwaren. Onbillijkheden zouden niet te vermijden zijn, o.m. omdat officieren, kader en gespecialiseerden van dezen maatregel niet zouden kunnen profi teered Wij kunnen deze redeneering niet aan vaarden. Als men niet allen kan helpendan maar niemand. Dat is geen redeneering! En, bovendien, in niet weinige gevallen hebben officieren en kader financieele voordeeien, welke althans voor een deel en onder eenig opzicht weer de nadeelen van hun afwezigheid van huis kunnen compenseeren. Het bescheid van den Minister van De fensie is hier zéér onbevredigend. WEER VREEMDE VLIEGTUIGEN BESCHOTEN. De regeeringspersdienst meldt, dat hedennacht in het centrum en in het westen des lands op vliegtuigen van vreemde, doch onbekend get ven na tionaliteit door afdeelingen luchtaf weergeschut is geschoten. 9aüiputad R. X. SiaatipaAüj, Het heden en de toekomst Gisterenavond heeft mr. T. J. Verschuur den Partijraad van de R.K. Staatspartij, welke te. Amsterdam is bijeengekomen, geopend. Spr. ving zijn rede aan met erop te wij zen, in welke moeilijke omstandigheden de raad samenkomt en hij schilderde de ver schrikkingen van den krijg. Nederlands neutraliteit. Daarbij komt, aldus spr., dat ook wij in beklemmende vrees leven, of niet ons land in den maalstroom zal worden meege sleurd. Reeds meer dan eens heeft het allen schijn gehad, zonder dat wij onzer zijds ook maar een schijn van een aanlei ding zouden hebben gegeven. Dat wij tot heden buiten den eigen lijken oorlog bleven is een reden tot ootmoedige dankbaarheid en tot open baar eerbetoon aan Hem, die de har ten der menschen leidt, waar Hij wil. Intusschen treffen ons zware slagen. Men is van de zijde der belligerenten steeds vrijmoediger geworden in de bepaling van het begrip contrabande, waardoor onze in voer en uitvoer worden afgesnoerd. Daarbij wordt de zee in het wilde weg als vaar water onbruikbaar gemaakt. Spr. wees voorts op het moedwillig vernielen van schepen, die met onschuldige lading tus schen neutrale havens varen. Men kan niet zeggen, dat de houding van neutraliteit alleen maar aantrekkelijke kanten vertoont. Zoolang de eer en het levensbelang der natie het gedoogen, zul len wij die houding nochtans bewaren. Mr. Verschuur legde er voorts den nadruk op, dat van partijkiezen geen sprake kan zijn en dat alleen aanran ding onzer positie ons bewegen kan het zwaard op te nemen. Er zou op onze toekomst een ondragelijke hypotheek worden gelegd, indien wij de zelfstandigheid niet handhaafden in den alouden zin van ons met geen der groot machten extra af te geven. Onze neutraliteit beteekent geen lafheid. Wij zijn overtuigd, dat onze neutraliteit geen lafheid beteekent. Onze zeelui zijn nog van het oude ras en hoevelen, he laas, hebben, in dienst van levensbelangen van ons volk, al reeds den heldendood ge vonden. Ook van onze vloot en ons leger weten wij, dat zij geen oogenblik zouden aarzelen ons, thans geweldig versterkte, land te verdedigen, als zij tot die heilige taak door aanranding onzer neutraliteit zouden worden gedwongen. Een economische toestand van bitteren ernst. Onze neutraliteit is ook economisch van bitteren ernst. Dagelijks kost onze mobi lisatie een en zeventiende millioen. Onze tegenwoordige toestand is een voortzetting en verergering der crisis. Er zijn drie groepen, die wel consumee- ren, doch niet produceeren. Vooreerst hebben wij nog een paar honderdduizend echte werkloozen. Vervolgens hebben wij de honderdduizenden, die onder de wa penen staan. Op de derde plaats moeten wij die tienduizenden, die werk hebben voor de onproductieve versterkingen, wa penindustrie en legervoorziening, econo misch opschrijven onder de geweldige schare van consumenten, die niet produ ceeren. Ons verarmingsproces is dus thans in nog heviger mate gaande dan tijdens de crisis voor den oorlog. De versobering. Naar aanleiding hiervan de versobering besprekend, betoogde mr. Verschuur, dat er veel meer noodig is een psychologische voorbereiding voor het dragen dezer ver sobering dan een bevordering van de ver sobering zelf. Wil men niet in een ave- rechtsche versobering vervallen, dan hoe de men zich ervoor de bron van onze ver arming, den omvang van de werkloosheid, nog te vergrooten. Onze publieke financiën. Er zijn ook zachte heelmeesters, die al te gemakkelijk denken den last te kunnen verschuiven naar de toekomst. Men kan namelijk leenen. Maar niet ongelimiteerd. Zonder behoorlijk staatscrediet zou de ge- heele mogelijkheid, om te leenen, ons ont vallen. Zoodra ons thans zoo sterke staats crediet, gebaseerd op den gezonden staat onzer publieke financiën, ons zou bege ven, stond alleen nog maar de weg der in flatie open. Dan eerst recht zouden de vaste inkomens en de arbeidsloonen naast de spaarders den last dragen. Laten wij ons van deze waarheid doordringen, dat de noodzakelijke verschuiving van een groot deel der schulden, namelijk de mobilisatie uitgaven ,naar de toekomst, slechts moge lijk zal zijn, als ons volk blijk zal geven door onmiddellijke belastingbetaling het beginsel van ineens-eraf een behoorlijk deel van de last voor het heden te willen nemen. Wij vreezen, gezien het groote deel van kapitaal en van arbeid, dat tot werkloosheid is gedoemd, dat deze belas tingen ook het nationaal vermogen zullen aantasten, m.a.w. niet uit inkomens geheel kunnen worden gedelgd. De -geestelijke gezondheid. Wat groot gevaar gaat loopen bij vermin dering der welvaart, het is onze geestelij ke gezondheid, er zijn bij het systeem van democratie en geestelijke vrijheid, dat wij steeds neg met overtuiging aanhangen, veel mogelijkheden tot misbruik van de volksellende. Wij kennen allen het boos aardige, hysterische gebral, waarbij de de mocratie voor alle ellende verantwoorde lijk wordt gesteld. Nog dezer dagen werd zij ervoor aansprakelijk gesteld, dat in Den Haag een man met bevroren beenen was gevonden. Toch zijn er wel totalitaire systemen, waar de bevroren beenen bij tienduizenden moeten worden geteld. Naar het schijnt begint het succes van dat gebral bij de goe-gemeente af te nemen. Voor meer verstandige menschen zal het altijd een bezwaar blijven, dat de redelij ke critiek om zeep zou gaan, dat de macht van de publieke opinie, welke de sterkste zuiverende kracht in den staat is, zou wor den opgeheven. Dan zou de breede weg, die voert tot lichamelijke en moreele sla vernij, zijn betreden. „De allerplatste vorm van bestrijding der democratie". Wij gelooven wel, dat de allerplatste vorm van bestrijding der democratie door een partij, welke ook uit nationaal oog punt zooveel te denken geeft, hard bezig is terrein te verliezen, aldus mr. Ver schuur. Dat ontslaat ons echter niet, inte gendeel, van den plicht in ons systeem van maatschappelijke en politieke vrij heid de nieuwe vormen te vinden, welke na den vrede geve God, dat zij spoe dig intrede op een lagere basis van welvaart beginnende aan alle standen onder bevolking zooveel mogelijk een moreel en stoffelijk dragelijk bestaan zul len verzekeren. Met den nieuwen tijd zal blijken, dat niet alleen de psychologische toestand der volken is gewijzigd, maar dat ook op sociaal en op economisch gebied sprongsgewijs een nieuwe phase van ont wikkeling is bereikt. Zoowel politiek als maatschappelijk zul len wij dan sterk moeten staan op onze beginselen. Daarin gaan wij parallel met wat oud-minister Slotemaker de Bruine dezer dagen voor Christelijk-Historische jongeren heeft gezegd. Beginselen en de sociale en economische ordening. Vervolgens stond spr. bij het vraagstuk der beginselen nog even stil. Uit onze be ginselen is maar niet voor iedere moeilijke situatie een onmiddellijke oplossing af te lezen. Die beginselen zijn dikwijls vaag, maar tegelijk van geweldig drijvende kracht. Als voorbeeld gaf spr. de sociale wetgeving, waarvoor naar zijn gevoel het dragende christelijke beginsel was de waardeering van de hoogheid der men- schelijke persoonlijkheid, welke niet ge doogde den arbeider een onmenschwaardig bestaan te laten voeren. Wanneer echter niet maatschappelijke waarneming, econo misch denken, organiseerend vermogen de vormen weten te. vinden, waarin dat be ginsel leven en gestalte zal vinden, dan blijft het beginsel onvruchtbaar. Gelukkig hebben in de vele jaren, dat de rechtsche partijen samenwerkten, zij elkaar verstaan over tal van sociale maat regelen. Misschien hebben zij in politieken overijver 'iet wel eens zoo voorgesteld, als- Stemt morgen - Zondag middag - Uw Radiotoestel af op den Mr. A. DIEPENBROCK, Pr.: Een genoeglijk kwartiertje en 5 minuten ernst. of de verkorting van den arbeidsduur, be scherming van jeugdigen en vrouwen, so ciale verzekering en zoo meer rechtstreeks uit het christelijk beginsel voortkwamen. Zoo eenvoudig was het echter niet. Wel ongeveer is het zooals mr. Schokking, jong Christelijk-Historisch schrijver, in een uit nemend boekje, dat veel tot nadenken dwingt. De verhouding met onze oude bondgenooten. Onze fout in het vraagstuk der economi sche ordening schijnt te zijn geweest, dat wij het reeds te ver hadden doorgedacht. Naar het schijnt betrad het Kabinet van 1937 wel het economisch terrein, doch on ze bondgenooten waren nog niet in het reine met hun denkbeelden. Het verwijt, aat wij de economische ordening niet in algemeenen, ja nationalen zin hebben na gestreefd, moeten wij met kracht afwijzen. Wel echter hebben allerlei spanningen tot de breuk gevoerd, toen de gemeenschap pelijkheid van levenshouding, die de drie partijen hadden gevonden tegenover het sociale vraagstuk, ontbrak ten aanzien van het economische. Deze levenshouding, waardoor men gevoelt, wat dr. Schokking en vele christelijk-historischen beseffen, dat n.l. de economische werkelijkheid door beginselen van gerechtigheid en liefde moet worden veredeld, deze levenshou ding hadden vooral de anti-revolutionnai- ren, die sinds Talma en Kuyper te zeer bleven stilstaan, niet veroverd. Inmiddels staat men hier voor den eigenlijken achtergrond zoo ging mr. Verschuur voort van het door ons be treurde uiteengaan der coalitie. Daar men nu eenmaal niet uit de godsdienstige be ginselen rechtstreeks voor de maatschappij de gewenschte levensvormen kan afleiden de godsdienst wordt wel eens al te dicht bij al dit menschelijke gedoe geplaatst is in het gemeenschappelijk bezit van ze kere godsdienstige waarheden wel eens kans maar geen zekerheid geboden, dat er voor het politiek-economische vraagstuk een rechtsche meerderheid wordt gevon den. Welke practische vraagstukken van meerderheidsvorming en van kabinetsfor matie hier achter liggen, is wel bekend. Dat de R.K.S.P. de moeilijke toekomst met bezonnenheid en frisschen onderne mingsgeest wil tegemoet treden, juist nu zulke ontzaglijke vraagstukken wachten, zal, volgens spr., niet nalaten de jongere generatie te trekken tot haar politieke werk. Met een vertrouwvol beroep op de jeugd en op de intellectueelen opende spreker deze vergadering van den Partijraad. Op deze rede van den voorzitter volgde een hartelijk applaus. De begrooting voor 1940 werd ongewij zigd goedgekeurd en den penningmeester voor zijn beheer over 1939 décharge ver leend. Vervolgens ging de Partijraad over tot het bespreken van de voorstellen der krin gen. Een voorstel van den kring 's Herto genbosch, dat de Partijraad zich uitspreke, ten sterkste het streven der R.K. Tweede Kamer-fractie de groote gezinnenpolitiek met kracht door te zetten, te ondersteu nen, in het bijzonder op het gebied van de belastingen, werd aanvaard. Daarmede was een gelijk voorstel van den kring Leiden overbodig geworden. Een voorstel van den kring Arnhem Nijmegen inzake onderzoek van de moge lijkheid aan de groote gezinnen in de dienstplichtwet tegemoet te komen door in mobilisatietijd ontheffing te verleenen aan vaders van minstens vijf kinderen, werd in de aandacht van de Tweede Kamer-fractie aanbevolen. Om kwart over tien werd de vergade ring geschorst tot Zaterdagmorgen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland GEMELD WORDT, DAT TWEE DUIT- SCHE ONDERZEEBOOTEN VERNIELD ZOUDEN ZIJN. (2de blad). VOORTDURENDE RUSSISCHE AAN VALLEN OP DE KARELISCHE LAND ENGTE (2de blad). SPANNING AAN DE RUSSISCH— TURKSCHE GRENS? (2de blad). Binnenland VERGADERING VAN DE R.K. STAATS PARTIJ. (1ste blad). H. STOEL EN DUITSCHLAND. Mgr. Orsenigo brengt vragen over inzake Polen. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": Ter rectificatie van onjuiste berichten over herhaalde bezoeken van mgr. Orse nigo, den nuntius te Berlijn, op het Duit- sche ministerie van buitenlandsche zaken, wordt verklaard, dat in een speciale ver gadering van kardinalen, behoorende tot de H. Congregatie voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, besloten werd, door bemiddeling van mgr. Orsenigo aan de Duitsche regeering eenige vragen voor te leggen betreffende het godsdienstige leven in Polen, evenals den wensch van den H. Stoel, dat een gevolmachtigde zal gezonden worden om den toestand ter plaatse te bestudeeren. De aankondiging van een nieuw bezoek van mgr. Orsenigo bevestigt deze lezing, evenals de mogelijkheid, dat de reis uit- uitsluitend zal geschieden ter oriënteering omtrent den godsdienstigen toestand. DE TORPEDEERING VAN DE „TARA". De regeering wacht op verklaringen van den kapitein. Zal de regeering een stap doen naar aan leiding van het geval van de „Tara", die volgens een telegram van den kapitein zender waarschuwing is getorpedeerd Uit den aard der zaak kan de regeering geen besluit nemen, alvorens de beschik king te hebben gekregen over zoodanige inlichtingen van den kapitein en van leden der bemanning, dat zij zich een beeld kan vormen, van wat er is geschied. Het is mogelijk, dat deze inlichtingen haar schrif telijk uit het buitenland worden verstrekt, maar het is eveneens denkbaar, dat de regeering zich eerst voldoende gegevens kan verschaffen, wanneer kapitein en be manning in ons land zijn teruggekeerd. DE VOETBALWEDSTRIJD HOLLAND— BELGIë OP 17 MAART TE ANTWERPEN. Een geldig paspoort vereischt. Ondanks de vele bemoeiingen, welke do Koninklijke Belgische Voetbalbond heeft gedaan om faciliteiten te bekomen voor reizigers, die den voetbalwedstrijd Neder landBelgië op 17 Maart in het Deurne- stadion te Antwerpen willen bijwonen, heeft de Belgische regeering op dat ver zoek afwijzend beschikt. Bezoekers van dezen wedstrijd zullen dus een geldig paspoort noodig hebben om de grens te kunnen passeeren.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1