AGENDA STADS NIEUWS VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 DE C URft.vi F.ERSTE BLAD - PAG. 2 HET RAPEN EN VERVOEREN VAN EIEREN. Beperkende bepalingen. SNEEUWOPRUIMING. Wie zal dat betalen AbonDenymtsprya: voor Lelden 18 cent »>er week; 15ü per kwartaal Bij onze agentes '0 cent per wvvk; f Jfc.60 per kwartaal Franco per po»1 2.85 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 8 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededaehngen dubbel tariet Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v BOE WORDT HET WEER 7 REGENKANS. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige, in het Noorden tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Westelijke wind Betrokken tot zwaar- of halfbewolkt, waar schijnlijk eenige regen vooral in het Noor den. Matige dooi. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrekken, krachtige Z. Z. W. wind, 3 gr. C. Vlissingen: tegen, zwakke Zuidelijke wind, 3 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke Zuidelijke wind, 4 gr. C. Groningen: regen, matige Z. Westelijke wind, 5 gr. C. Maastricht: betrokken, zwdkke Zuide lijke wind, 8 gr.è C. BUliLNLAMUSCH WEEROVERZICHT De depressies langs den rand van het Poolgebied hebben zich aaneengesloten tot een langgerekten voor van lagen luchtdruk, die van den Oceaan over Midden-Scandi- navië loopt en zich voortzet in de richting van de Witte Zee. De laagste luchtdruk waarden zijn 988 mbar ten Zniden van de jTaroer. Het gebied van hoogen luchtdruk in Zuid-Oost-Europa nam iets in beteeke- nis af. De hoogste luchtdrukwaarden wor den in Roemenië en Yougo-Slavië gevon den en zijn omstreeks 1033 mbar. Verschil lende stations melden hier nog tempera turen beneden 15 graden. In Italië is de luchtdruk evenens hoog en houdt de lichte vorst nog aan. Over West-Europa is het luchtdrukverval van Z. V. O. naar N. N. W gericht en beweegt zich een gelijkmatige strooming van Oceanische lucht, die in de kustlanden en tot in het Zuiden van Zweden dooi brengt. Over het Oosten van Groenland en over de Poolzee strekt zich een uitgebreid arctisch gebied van hoogen luchtdruk uit met hoogste barometerstan den van bover 1030 mbar op de Oostkust van Groenland en zeer la je temperaturen. Een luchtstroom uit het N. O. voert de arctische luchtmassa's tusschen Groenland en IJsland door naar het Westelijk deel van den Oceaan. Het Noord-Westelijke deel van IJsland ligt nog juist in deze koude strooming. Bij de Azoren is gsiteren een rug van hoogen luchtdruk gepasseerd, die hedenmorgen weer gevolgd werd door nieuwe barometerdalingen. De storing, die zich gisteren ten Westen van Portugal be vond, is thans tot dit land genaderd. Op enkele der kuststatiens viel in den nacht zwaren regen. LL'CHTTEMPER/i TUUR 8.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.! Van Vrijdagnamiddag 5.55 uur tot Zaterdagmorgen 6.31 uur. HOUli WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 24 Febr. voorm. 3.?0 er nam. 3.45 uur. Maan op 6.01 Vrijdagavond. Maan onder 7.07 uur Zaterdagochtend! MINISTER BOLKESTEIN. Hij hoopt spoedig zijn werkzaamheden te hervatten. Naar wij vernemen houdt de verbetering in den toestand van minister Bolkestein aan. Hij heeft in een schrijven aan den minis terpresident reeds medegedeeld, dat hij zijn werkzaamheden ten departemente spoedig huopt te hervatten. „Tijd" MINISTER ALBARDA NAAR DE WAAL. De minister van waterstaat heeft giste ren opnieuw een bezoek gebracht aan de gioote rivieren ten einde zich van den ijs toestand op de hoogte te stellen. Ditmaal gold zijn bezoek in het bijzonder den Zui delijken oever van de Waal tusschen Nij megen en Zaltbommel. DE KEURING VAN ZAAIZAAD. Vragen van het Tweede Kamerlid ir. dr. W. J. Droesen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Droesen, heeft aan den minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister bereid mede te dee- len, ten gevolge waarvan de pogingen van de commissie-Rutgers om eenheid in de keuring van zaaizaad te brengen, mislukt zijn? 2 Is het den minister bekend, dat ten gevolge van het mislukken dier pogingen de in 1932 met medewerking van de Direc tie van den Landbouw tot stand gebrach te eenheid in de keuring van landbouwge wassen verloren dreigt te gaan? 3. Is, naar de meening van den minis ter. van dat gemis aan eenheid gevaar voor een rationeeele zaaizaadvoorziening en voor de bodemproductie te duchten? 4. Zoo ja, is de minister dan bereid te bevorderen, dat er zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling tot stand komt, waardoor eenheid in de zaaizaadkeuring wordt verzekerd? 5. Wil de minister daarbij een rege ling overwegen, waarbij de keuring, d.w.z. de controle op de teelt en op de aflevering onder toezicht der overheid, in handen wordt gelged van het er bij betrokken be drijfsleven en waarbij met name den ge bruikers van zaaizaad een bzehoorlijke in vloed wordt toegekend? 4 OVERLAST VAN SNEEUW- OPHOOPINGEN. Beantwoorde vragen. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer, den heer van der Weijden betreffen de den overlast, welken het verkeer ter plattelande ondervindt van sneeuwophoo- pingen, heeft de minister van binnenland- sche zaken als volgt geantwoord: Het is den minister bekend, dat de ster ke sneeuwval de communicatie op tal van plaatsen ten plattelande heeft bemoeilijkt. De vraag, of bepaalde wegen en, zoo ja, welke het meest, in aanmerking komen om te worden ontdaan van overlast veroorza kende sneeuwophopingen staat ter beoor deeling van de instanties, welke belast zijn met het beheer en onderhoud der wegen en niet van den minister. Dat zeer vele plaatselijke besturen een afzydige houding zouden hebben ingeno men ten aanzien van het sneeuwruimen, eenerzijds omddat niet alle binnen het ter ritoir der gemeente gelegen wegen bij haar in onderhoud zijn, anderzijds omdat voor de e.v. daaraan te werk te stellen arbei ders geen bijdrage meer verleend zou wor den als werkloozensteun en de gemeenten dit dus geheel zouden moeten betalen, is den minister niel bekend. Voorzooveel be treft de financieel van het rijk afhanke lijke gemeenten kan hieraan worden toege voegd, dat in alle gevallen, waarin een ge meentebestuur zich tot het departement van binnenlandsche zaken heeft gewend, is medegedeeld, dat de financieele afhan kelijkheid der gemeente geen beletsel be hoeft te zijn tegen het doen van onver mijdelijke uitgaven voor het opheffen van verkeersbelemmeringen. Ten aanzien van de inschakeling van de werkverschaffing bij sneeuwruiming moge de minister verwijzen naar hetgeen zijn ambtgenoot van sociale zaken ter zake heeft medegedeeld in de Eerste Kamer der Staten-Generaal bij de behandeling der be grooting van zijn departement voor het jaar 1940. GROOTER VEILIGHEID OP DEN WEG. Medische eischen voor rijbewijzen worden verzacht. Het aantal verkeersongevallen is den minister van Waterstaat ir. J. W. Albarda eer bron van zorg. Hij deelt aan de Eerste Kamer mede, dat hij zoo noodig niet zal nalaten nadere maatregelen te bevorde ren, die tot vermeerdering van de veilig heid op de weg kunnen bijdragen. Hij ver wacht echter, blijkens zijn memorie van Antwoord ove» zijn begrooting, dat de We genverkeerswet een gunstige uitwerking zal hebben donr haar>hoogere straf-maxima en strengere maatregc'en, alsmede door de meer uitgeweikte veiligheidsvoorschriften m Wegenverkeersreglement en -beschik king I de nieuwe wt* eenmaal in werking getreden, dan zullen, naar hij verwacht, veroorzakers van verkeersongevallen ook zwaarder worden gestraft. Het belang van een spoedige inwerkingtreding dier wet ziet hij volkomen. Hij zal dan ook een zoo spoedig mogelijk in werkingtreden bevor deren. Een wijziging van de Wegenver- keersbeschikking, waarbij de voor aan vragers van rijbewijzen gestelde medi sche eischen op '■erschillende punten worden verzacht, is in voorbereiding. Te ver gaande merische eischen wor den dan uiteraard niet gesteld. De vei ligheid van het verkeer moet echter bij het stellen van de eischen den door slag geven. De keuring zal n'et aan speciale artsen worden opgedragen. Wt. zijn diegenen, die hoisarts of beha. dolend geneesheer van der. aanvrager zijn, dan wel in de laatste vijf jaren geweest, van ie keuring uitge schakeld. Deze regeling geeft voldoende waarborg tegen misbruiken. In het geheele rijk is het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes toegestaan van 1 Maart tot en met 19 April 1940. Het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van genoemd waterwild is toegestaan van 1 Maart 1940 tot en met 21 April 1940, met dien verstaande, dat het vervoeren gedurende de data 20 en 21 April slechts is toegestaan binnen de be bouwde kom der gemeenten en langs open bare wegén en voetpaden. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoo pen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), gan zen, duikers, watersnippen en goudplevie ren is niet toegestaan. CONTINGENTEERINGEN ééN JAAR VERLENGD. De navolgende contingenteeringen zul len met ingang van 1 Maart voor den duur van een jaar worden verlengd: linnen en/of katoenen knoopen, meubelen van riet enz. NED. KATH. BOND VAN HANDELAREN IN BRANDSTOFFEN. „Wij ontvingen bericht van den Ned. Kath. Bond van Handelaren in Brand stoffen, dat het navolgend telegram naar Zijne Exc. den Minister van Waterstaat verzonden is- „Ned. Kath. Bond van Handelaren in Brandstoffen verzoekt eerbiedig besluit Ned. Spoorwegen inzake lossingstijd van zes uur en verhoogd staangeld niet te doen gelden voor wagonzendingen van vijftien en twintig ton, alsmede voor alle cokes zendingen, omdat lossing hiervan binnen zes uur ten eenenmale onmogelijk is. Be doeld besluit legt daarenboven extra zwa re finantieele lasten op den brandstoffen- handel, welke kosten niet op den verbrui ker mogen worden verhaald". VERHAAL VAN SCHULDEN WORDT BEPERKT. In het belang van internationaal handelsverkeer. In de laatste maanden is op vrij grooten schaal in ons land beslag gelegd voor vor- itringen, welker voldoening in normale lijden met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid hier nimmer zou zijn gevor derd of bewerkstelligd. Naar het oordeel van de regeering dient in het belang van net internationale handelsverkeer van Ne- deriand hieraan paal en perk te worden gesteld. De regeering heeft daarom een wetsont- v.erp ingediend, dat hiervoor regelen geeft. Het beperkr. de tenuitvoerlegging van unnissen ten aanzien van schuldenaren, c.ife nog in het koninkrijk der Nederlanden noch in België woonplaats of zetel hebben, door haar aan bijzondere formaliteiten te binden. Het atelt executiemaatregelen tegen een niet in Nederland of in België woonachti gen schuldenaai afhankelijk van de vooraf gaande goedkeuring door een commissie, die handelt volgens instructies van de over heid. Het ligt in het voornemen dat aan de commissie zal worden voorgeschreven haar toestemming steeds te verleenen ten be hoeve van schuldeischers, die in Neder land of België woonplaats of zetel heb ben, tenzij hun vordering na 1 September 1939 aan hen is overgedragen door een niet in Nederland of België gevestigden schuld- eischer. Het uitgangspunt is: vorderingen, die nitt met het nationale of Belgische verkeer verband houden, mogen binnen het ko ninkrijk der Nederlanden niet worden ver haald. LANDBOUWGEWASSEN OP BLOEMBOLLENLAND. Voor vele producten geen teeltvergunning vereischt. Wij vernemen van officieele zijde, dat vooi de volgende gewassen, die voor telers op de bloembollen'gronden in aanmerking komen, geen teeltvergunning noodig is: bruine boonen. waalsche boonen, gele peen, koolrapen, voederbieten, tarwe, en rogge. Voor late aardappelen kan een teellver- gun-ning bij de provinciale landbouwcrisis- erganisaties aangevraagd worden. In het alygemeen zal tegen verstrekking hiervan geen bezwaar bestaan. Voor deze vergunning zal een heffing verschuldigd zijn, die binnenkort bekend gemaakt zal worden. Het telen van andere landbouwgewassen is aan bepaalde regelingen gebonden. SALARISSEN SPOORWEG- EN RIJKSPERSONEEL. De daling van het reëele arbeidsinkomen tengevolge van de stijging der kosten van levensonderhoud, is een vraagstuk van zeer algemeene strekking. Als zoodanig heeft het de aandacht van alle ministers, zoo deelt ir. Albarda in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de Ver- Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het werkloosheids-subsidie fonds 1940 werd de vraag gesteld, zoo lezen wij in het verslag of de regeering, gezien de moeilijkheden welke zich onlangs hebben voorgedaan met betrekking tot de sneeuwopruiming, maatregelen wil treffen ten einde te verzekeren, dat in den ver volge in dergelijke gevallen het loon, het welk aan tijdelijk te werk te stellen ge steunde werkloozen moet worden betaald, slechts ten laste van de gemeenten zal be hoeven te worden gebracht, voor zoover dat het aan dezen toekomende steunbedrag te boven gaat. Andere leden zouden intusschen het vraagstuk dat hier aan de orde is gesteld, in meer algemeenen geest behandeld wen- schen te zien. Naar de meening dezer leden dient elke gelegenheid, welke kan worden gevonden om de gesteunden iets te doen presteeren, te worden aangegrepen en behooren zeker, van regeeringswege geen moeilijkheden van financieelen aard tè worden opgeworpen in dien zin, dat de steun gedurende de arbeidsprestatie wordt ingetrokken. Tegenover deze opmerkingen werd ge steld, dat het toch niet juist zou kunnen worden geacht, dat door het aannemen, voor het verrichten van bepaalde diensten, van gesteunde werkloozen gemeenten en andere openbare lichamen werkkrachten zouden kunnen verkrijgen, wier loon in feite voor een groot deel ten laste van het Rijk zou komen. De sneeuwopruiming behoort, hoewel zij niet regelmatig voor komt, toch ongetwijfeld tot de normale taak der gemeenten. De kosten, aan de uitvoe ring daarvan verbonden, zullen deze dan ook geheel zelf moeten dragen. Van andere zijde werd tegen dit laatste weder aangevoerd, dat de sterke toeneming van het wegverkeer in de laatste jaren de vroeger wellicht onaanvaardbare stelling, dat de sneeuwopruiming bij uitsluiting tot de taak der gemeenten behoort, toch op zijn minst genomen wel zeer aan het wan kelen heeft gebracht. Het denkbeeld werd geopperd, in de toekomst arbeid van dezen aard in werk verschaffing te doen plaats hebben. In elk geval behoort, naar men meende, te worden voorkomen, dat, gelijk thans het geval is geweest, wrijving op dit gebied tusschen het rijk en de gemeenten tot het verwaarloozen van de betrokken belangen leidt. ieersrondsbegrooting mee. Ongetwijfeld zal, indien voor het rijks personeel wordt overgegaan tot toekenning van een duurtetoeslag of afschaffing van de jongste salariskorting, daarbij aan de PASSIE-AVOND. INLEIDINGSBIJEENKOMSTEN VOOR DE JEUGDBEWEGING. Zondag de Jongens! Hallo boys van 14 tot 17 jaar.,,, hallo! Jullie hebt waarschijnlijk al gelezen of ge hoord van de groote plannen over de Pas- sieherdènking, die Woensdag 13 Maart in de Stadsgehoorzaal plaats heeft. Het R.K. Alma-Materkoor en de St. Odo-koorknapen brengen prachtige gezangen ten gehoore, terwijl de heer Wim Quint zal declameeren! Jongens! Samen gaan we Zondagmiddag in het St. Liduinahuis om half vier over dat groote mooie concert met elkaar „boomen". Natuurlijk niet zoo stijf ge wichtig alsof het-een tweede-kamer-zitting is, maar zooals wij dat het liefste hebben: degelijk en toch.... gezellig. O zoo! En wat gaan we op dien middag dan doen? Eerst gaan we eens praten over mu ziek in het algemeen. Daar is heel veel over te vertellen; we komen in één middag niet klaar, en daarom; als deze middag slaagt, doen we het nog eens! Maar.... we gaan dan eerst eens wat vertellen over muziek en ook een en ander laten „hooren" van muziek door middel van gramophoon- piaten, reuze mooi! Dan.... we zingen samen een reuze lied, weet je wel: Bobbe- jaan beklim die berg met dat „hopsa- nopsa-hoi!" Daarna gaan we wat gewich tiger doen, we gaan met z'n aiien een „jury" vormen, weet je wel: Zoo'n commis sie, die beoordeelen moet, of een koor op een wedstrijd goed zingt en een prijs ver dient. Een paar jongens zingen een lied en wij met z'n allen zetten op papier „ons eigen oordeel". Dan komt mijnheer Quint ons spreken over gedichten opzeggen of wel declameeren. Daar zit ook heel wat aan vast, want dat kan je droog en mooi doen, je kan 't „knal" of „sof doen etc. Ook daarover wordt jullie als „jury" je o rdeel gevraagd. DaDn houden we een weosiryd, natuurlijk niet in hard loopen, maar.,., neen, dat mag ik nog niet ver tellen! Reuze prijzen! Daarna volgt een kijkje in het program van den Passie- avond, want dien avond behooren jullie er ook bij en dan moet je het natuurlijk goed Kunnen begrijpen, anders heb je er nieis aan. Laarom gaan we Zondag alvast een enkel gordijntje op een kiertje zetten om er doo rte giuren en te genieten van dat mooie program! Zeg, nu snappen jullie tenminste, wat er gaat gebeuren! Zorgt nu voor twee dingen: 1. werp een briefje met je naam en adres erop in de brievenbus van Zoeterwoudsche singel 33 (anders kom je er Zondag niet in!) Vrijdag, Sint Raphaël: Jaarvergadering, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag i7 tot en met Vrijdag 23 Febr. a.s„ waarge nomen door de apotheken P. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23558 en Van Driesum, Mare 10, tel. 20406. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, vVilhelminapark 8, tel. 26274. positie van het spoorwegpersoneel de volle aandacht worden gewijd. (We worden door deze mededeelingen niet veel wijzer gemaakt). ONZE SLAGKRUISERS EN JAPAN. Domei meldt uit Tokio: Een Amerikaansche correspondent heeft i-i den woordvoerder van het Japansche departement van Marine op gewezen, dat Nederland onlangs in beginsel besloten Had tot het bouwen van drie slagkruisers var. 26.500 ton, ter bescherming van zijn neutraliteit en ook voor politie-doeleinden. Hierop antwoordde de woordvoeder, niets te kunnen zeggen ten aanzien van den toe stand in Europa, doch niet te kunnen be grijpen, waarom Nederland drie slagkrui sers noodig heeft tot handhaving van zijn neutraliteit in het Verre Oosten, terwijl bovendien slagkruisers van 26.500 ton voor politie-doeleinden te groot zijn. HET BOUWBEDRIJF. Collectieve arbeidsovereenkomst. Door den bedrijfsraad voor het bouwbe drijf is ingediend een verzoek tot verbin dendverklaring van bepalingen van den collectieve arbeidsovereenkomsten voor het bouwbedrijf (burgerlijke- en utiliteits bouw; waterf-, spoor- en wegenbouw). Be zwaren tégen inwilliging van bedoeld ver zoek kunnen schriftelijk worden ingebracht bii den minister van sociale zaken vóór of op 12 Maart 1940. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschentijd- sche wijziging, voor de week van 22 tot 29 Februari vastgesteld op 80 cent per K.G. (onveranderd). 2. breng een potlood mee, want welk Jurylid heeft zoo'n wapen niet bij zich O zoo Tot kijks dan Kapelaan E. A. M. PAAP. WEER SLACHTOFFERS! Hedenmorgen hebben de ambtenaren van de belastingen, bijgestaan door de Rijkspolitie, op de Breestraat bij de Kabel- jauwsteeg controle uitgeoefend op de be- lastingmerken. Heel wat rijwielen werden in beslag ge nomen en menig bonnetje werd uitgereikt voor het niet zichtbaar dragen van het plaatje. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". Groote schade aan de woningen door de strenge vorst en sneeuwval. Door de strenge vorst is groote schade aan de woningen van de Woningbouwver- eeniging „Ons Belang" (Haagwegkwar- tier) toegebracht. Deze schade werd vooral veroorzaakt door het bevriezen der waterleidingen, ter wijl ook de zware sneeuwval het zijne er toe bijdroeg, om de schade neg grooter te maken. In de „Volkshuisvesting" klaagt het be stuur van „Ons Belang" over de slechte medewerking van sommige bewoners, die, niettegenstaande de verschillende waar schuwingen van het bestuur van „Ons Be lang" en van de Leidsche Duinwatermaat schappij, de waterleiding niet afsloten, waardoor deze bevroren. Daar deze groote uitgaven uit de Onderhoudsfondsen be streden moeten worden, zal op de uitgaven in het voorjaar voor het schilder- en be- hangenwerk aan de weningen, hoewel dit zeer noodig is, belangrijk bezuinigd moe ten worden, wat de werkverruiming niet in de hand zal werken. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNëDE. De maandelijkse vergadering van de Maatschappij der NederlandSvhe Letter kunde zal gehouden v/orden op Vrijdag 1 Maart 's avonds te 8 uur in het gebouw Rapenburg 61. Dr. W. R. Juynboll zal een voordracht met lichtbeelden houden over „Internationale stroomingen in de Hollandsche landschap schilderkunst van de zeventiende eeuw:

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2