HET NOORD HOLLANDSCH KANAAL OPENGEBROKEN. Avontuur Venezuela. Ook het vervoer van gewonden kwam bij de dezer dagen gehouden oefeningen van het Nederlandsche veldleger naar voren Het trans port bij een zg. .inlaadpunt" De -Ijsbeer" van de Vereeniging voor Scheepvaartbelangen is Donderdag begonnen, het ijs in het Noord Hollandsch Kanaal van Amsterdam naar den Helder open te breken WliriKW, Als in het drama .Macbeth" van Shakespeare rukt hier het bosch naar den verdediger op tijdens de jongste oefeningen van het Nederlandsche veldleger Aan den langsten winter komt zelfs een einde. Sommige optimisten zochten reeds een plaatsje op het terras van een restaurant, dat zijn stoeltjes en tafeltjes ter uitnoodiging had uitgestald Tijdens de oefeningen van het Nederlandsche veldleger, ben mortier, geheel gereed in stelling, brengt zijn projectielen in worpvuur over het voorliggende masker Op het dak van het Observatiehuis voor jongens aan de Vosmaerstraat te Amsterdam brak Donderdag brand uit De brandweer tijdens het blusschingswerk FEUILLETON in Naar het Amerikaansch van R. HARDING DAVIS. (Nadruk verboden). §y In een hoek van de kamer zat in een tin nen kooi een groote groene papegaai, die Roddy al den heelen tijd met een scheeven kop en spottende kwaadaardige oogen had zitten aanstaren. En om zijn verwarring nog grooter te maken begon het dier plotse ling smalend te grinniken. Alsof hij inwen- dig stikte van het lachen proestte hij voor zich heen: „Polly, Polly". En toen voegde hij er op streng afkeurenden toon bij: ,,Je praat te veel"! Bü dien zijdelingse hen aan val bloosde Roddy verontwaardigd. Hij voelde den wensch bij zich opkomen dat hü Peter meegenomen had om hem de goede signalen te geven! Met zijn handen op zijn rug samenge- klemd en zijn witten baard heen en weer schuddende, liep de consul de kamer op en neer. Dat is het dus! mompelde hij. Daarom ging hij weg uit Parijs. Daar komt de Restaurador opeens vandaan. En natuurlijk, voegde hij er verontwaardigd bij, terwijl hij langs Roddy liep en hem de woorden over zijn schouder heen toe beet: Is d a a r het geld ook vandaan ge komen? Maar Roddy, die nu vrijwel buiten zich zelf was, riep heftig: Pas op, dat u me niet iets vertelt, waar u latei spijt van zult hebben! De consul stond plotseling stil. Zijn die pe, gewoonlijk zoo kalme oogen keken vol twijfel en opgewondenheid op zijn bezoe ker neer. Ik geef u mijn woord, vervolgde Rod dy norsch, dat ik absoluut niet weet waar u het over hebt. Wilt u me soms vertellen, vroeg de oude man woedend, dat u niet de zoon bent van mr. Forrester? Waarachtig ben ik zijn zoon, riep Roddy. Wilt u dan misschien ontkennen, ging de consul voort, dat Alvarez hem twee millioea collar schuldig is, dat hij die zou binnen krijgen als Alvarez afgezet werd en dat een zeker iemand de concessie dan zou bekrachtigen en uw vader betalen zou voor de verbeteringen die hij al in de haven tot stand heeft gebracht? Nietwaar?, riep de consultriomfantelijk uit. En die vermiste kisten!, veivolgde hij, als om dadelijk van het behaalde voordeel gebruik te maken, wil ik u eens vertellen wat daar in zit? Pa tronen en geweren! Ontkent u dat soms? Roddy voelde eindelijk weer vasten grond. Natuurlijk ontken ik het. gaf hy ten antwoord, want er z ij n heelemaal geen kisten. Dat is alleen maar een uitvinding van mij om naar Curagao te gaan. En laat u m ij eens praten. De consul retireerde achter zijn bureau en keek Roddy streng en met duidelijk zichtbaren achterdocht aan, terwijl hij zijn verhaal deed. Ten slotte zei Roddy: We willen Generaal Rojas leven al leen redden, omdat hij oud is en stervend en omdat Peter en ik 's nachts niet kunnen slapen bij de gedachte, dat hij daar in die vochtige cel zich ligt dood te hoesten op nog geen vierhotiderd meter afstand van ons. Bij die woorden sloot de consul zijn oogen even; hij drukte zijn groote gebruin de, sproetige vingers nerveus tegen zijn lip pen. Maar dadelijk daarna keek hij weer even streng als iemand, die een kruisver hoor afneemt. Ga verder, zei hij beve lend. Als we soms iemand in zijn vaarwater zitten, vfr-volgde Roddy, dan is het bij on geluk; en als u zegt, dat vader nog twee millioen dollar moet hebben, vertelt u me dingen waar ik niets van afweet. Vader is niet erg mededeelzaam. Hij heeft me dik wijls gezegd dat het eenige goede moment om te vertellen wat je van plan bent te doen, is, als je het gedaan hebt. Dus als de regeering van Venezuela twee millioen dollar schuldig is aan de Forrester Con struction Company, zou vader dat waar schijnlijk 't allerlaatste aan mü vertellen. Al wat ik weet is dat hij me twintig dol lar in de week geeft om boeien neer te zet ten. Maar buiten m'n werkuren kan ik doen waar ik zin in heb, en mijn vriend en ik hebben er nu zin in General Rojas uit de gevangenis te halen. Roddy stond op, genoegelijk glim lachende. Dus als u me nite bij Senora Rojas wilt introduceeren, besloot hij, zal ik dat zelf moeten doen. Met een driftig gebaar beduidde de con sul hem dat hij moest blijven zitten. Zijn manier van c!oen wees er cp, dat Kapitein Codman niet zeker wist of hij Roddy moest gelooven of niet en dat hij in zijn twijfel bang was óf te weinig, óf te veel te zeg gen. Je bent geweldig gewiekst, zei de oude man boos, óf je bent ongeloof stom. Ofging hij voort met steeds toenemen de verontwaardiging, óf ze hebben je ge stuurd om te zien wat ze aan mij hebben, of je weet niets en stuurt met stommitei ten de anderen in de war. Maar hoe 't ook zij. ik wil niets met je te maken hebben. Ik wasch mijn handen in onschuld. Goeie morgen. Toen voegde hij er bij als om zich te ver ontschuldigen: Bovendien praat u te veel. Roddy voelde zich diep gegriefd en ant woordde ook op boozen toon: Ja, dat vindt uw papegaai ook. Mis schien hebt u het alle twee mis. Toen Roddy al bovenaan de trap was, die naar de straat voerde en op het punt stond te verdwijnen, riep de consul hem te rug en volgde hem tot in de hal. Voor u weggaat, zei de oude man fluis terend en op ernstigen toon, moet ik u mijn verhouding tot de familie Rojas goed dui delijk maken. Toen ik consul was in Por to Cabello, was Generaal Rojas de beste vriend, dien ik daar maakte. Sinks ik hier ben heb ik het voorrecht gehad zijn vrouw af en toe van dienst kunnen zijn. Zijn doch ters zijn zoo aardig tegen me of ik hun grootvader was. Niemand ter wereld zou Generaal Rojas zoo graag vrü willen zien als ik. (De stem van Kapitein Codman tril de, zijn gelaat trok even in pijnlijke, diepe voren). Niemand, betuigde hü, kan zoo vurig werïschen hem van dienst te zyn als ik, maar ik waarschuw je, dat je, als je op deze manier voortgaat, Generaal Ro jas' dood op je geweten zult hebben. Luis ter naar mijn raad en ga terug naar Porto Cabello en hou je buiten de politiek. Of, wat nog beter is, ga naar huis. Je bent nog te jong om de menschen in Venezuela te begrijpen en als je hier blijft zul je heel wat menschen last bezorgen. Je vader en... enfin, heel wat menschen. En onheilspellend voegde hy er by als of hij hiermee een laatst beroep op Rod dy's gezond verstand wilde doen: En die lui in Venezuela houden er een gemeene manier op na om met messen te steken Loop naar den duivel, flapte Roddy oneerbiedig uit. Terwijl hij de donkere trap afstormde en de zonbeschenen straat opliep, hoorde hy hoe de stem van de papegaai hem spot tend en triomfantelyk allerlei scheldwoor den nariep. De consul ging langzaam te rug naar zijn bureau. Hy liet zich in zyn stoel neervallen, verborg zyn gezicht in zyn groote knokige ha iden en liet zyn hoofd op tafel rusten Een zonnestraal drong door de gesloten luiken en deed zyn wit haar als zilver glanzen. Een poos lang klonk er geen geluid, be halve het gekrabbel van de papegaai te gen de tralies van zyn kooi en het gestadi ge gedruppel uit zyn waterbakje, toen klonk zacht de ernstige, biddende stem van den vromen ouden man. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12