Laatste berichten DONDERDAG 22 FEBRUARI 1940 DE V.V1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - RAC. 3 PASSIE-AVOND. ZANG VAN ALMA MATERKOOR EN SINT ODOKOORKNAPEN. Bijzondere mogelijkheden voor onze Jeugdbeweging. Op Woensdagavond 13 Maart wordt in de Stadsgehoorzaal een wel buitengewoon fijn verzorgd program aangeboden tot her denking van het Lijden. Het Alma Materkoor, dat al een geves tigde traditie heeft juist op dit gebied, werkt dien avond samen met de Sint Odo- koorknapen en den declamator Wim Quint, bij zeer velen bekend door zijn fijn ver- zorgdè uilzendingen voor de K.R.O. Ik wil hier vooral de aandacht vestigen op de mogelijkheden, die door deze uit voering geboden gaat worden aan onze jeugdbeweging. Vooreerst het geld speelt nu eenmaal een groote rol door de geweldig sterk gereduceerde prijzen voor de leden der jeugdbeweging. Terwijl deze jeugdigen plaats kunnen nemen bij hun Ouders of andere familieleden, dus op den door dezen gekozen rang, betalen zij slechts enkele dubbeltjes. Vervolgens grijpt de jeugdbeweging deze gelegenheid aan, om haar leden een echt muzikaal genot te verschaffen en hun ■maak voor declamatie en zang te ontwik kelen. Dit doet zij door bijeenkomsten te organiseeren, die de jongeren zullen voor bereiden op deze Passieviering. Deze bijeenkomsten zijn gratis toegan kelijk en worden gehouden in het Liduina- huis op den Zoeterwoudsche Singel en wel a.s. Zondag des middags te half vier voor jongens tusschen de veertien- en zeventien jarigen leeftijd, op Maandag 4 Maart des avonds te 9 uur voor jongemannen en op Zondag 10 Maart weer te half vier voor meisjes en jonge vrouwen tusschen 15 en 25 jaar. Op die voorbereidingsbijeenkomsten zal de leiding voor het muzikale gedeelte be rusten bij kapelaan Paap en voor het declamatorisch gedeelte bij den heer Quint, die daarvoor op ons verzoek zich welwil lend bereid heeft verklaard. Zooals gezegd, is de toegang voor deze bijeenkomsten van voorbereiding koste loos; het eenige, dat vereischt wordt, is, dat men een briefje met naam en adres fe voren deponeert in de brievenbus Zoeter woudsche Singel 33. Ook jeugdigen uit de omgeving van Leiden zijn welkom. L. BEUNE, pr. PATRIOTTISME EN NATIONALISME IN DE EUR. GESCHIEDENIS. Tweede lezing van prof. dr. J. Huizinga. In het Groot Auditorium hield prof. dr. J. Huizinga gisteravond de tweede lezing van deze serie, die gehouden wordt van wege het Leidsch Universiteitsfonds. Spre ker behandelde zijn onderwerp tot Napo leon, terwijl de volgende en laatste lezing op Woensdag a.s zal gaan tot het einde van de 19e eeuw. Aanknoopend aan het eerste deel rele veerde prof. Huizinga, hoe uit de liefde voor eigen bodem, taal, etc., nog niet beheerscht door politiek, in de Midden eeuwen het nationalisme was gegroeid, een nationale verscheidenheid zich uitend in nationale vijandigheid. Aan het einde der Middeleeuwen was nocht het Pausschap, noch het Keizerschap meer in staat dit nationaal-bontgescha- keerde wereldbeeld tot een eenheid te bin den. De aanraking van het nationale beginsel met de nieuwe geest der Renaissance werkte dan verrijkend. Het woord Patria herkrijgt zijn volle beteekenis en dringt in de volkstaal door. In zekeren zin is cos- mopolitisme voor den Humanist een ver- eischte geesteshouding. Ook de Christelijke godsdienst is cosmopolitisch, al kan na tuurlijk liefde voor den geboortegrond daar heel goed mee samengaan. Erasmus is van deze geesteshouding wel het beste voorbeeld, al moet worden toege geven, dat hij veeleer een uitzondering is. Want over het algemeen wint het de natio nale trots. Immers daarvopr zijn in de oudheid evengoed gronden te vinden. Deze nationale trots is echter anders van aard dan in de Middeleeuwen, meer politiek en historisch georiënteerd en wordt gestimu leerd door de diverse regeeringen. De Renaissance heeft een groote belang stelling voor de Geschiedenis en wel be wust weergeven aan de Middeleeuwsche kronieken. In Frankrijk en Engeland laat men Italiaansche historieschrijvers komen, die door de regeeringen worden aange spoord tot nationale geschiedschrijving. Het volk vraagt echter zijn eigen geschie denis en de volksschrijvers treden als com pilatoren op, wat wel geen voordeel voor de wetenschan oplevert, maar wel voor het patriottisme. Waar Frankrijk. Engeland en Spanje als van nature voorbestemd schijnen te zijn om uit te groeien tot een hechte nationale eenheid schijnt dit niet het geval met Ne derland Relgië, Zwitserland en Oostenrijk. Nederland ,het lage land aan de monding der groote rivieren, maar zonder natuur- liike h"vren7ing, Zwitserland, het hooge berpland met zün zeer verseheiden bevol king. Oostenrijk*, het veeltalige, gebroeid hirmen «*e «renzpn van het H"ili"e Room- T>4,vt Maar de gpsehipdenis k°nt geen <vn™-n.u->re *v<-tten en door toevallige sa- ven omstandioheden ziin hier tch "»o«r heehte nationale staten ontstaan. Het jaar 1683 is dan in de loop der ge schiedenis nog eens een zeer internatio naal jaar. Tegen de Turken vereenigen zich Polen, Duitschers en Franschen. Maar dan gaat het nationalisme weer zijn weg. In de 17e eeuw groeit het uit tot een staatsabsolutisme, dat gefigureerd wordt in de kroon, en ofschoon theoretisch welvaart en cultuurbesef de staten leidt, blijft in werkelijkheid het compas uiterst primitief. Het wezenlijkst wordt de natio nale gedachte beleefd in de Republiek der Zeven Vereenigde Nederlanden. Daar staat de naam Geus reeds gelijk met patriot en Oldenbarneveld getuigt nog op het scha vot van zijn oprechte vaderlandsliefde. In de 15e eeuw dreigen nationalisme in patriottisme op te gaan in de idee van wereldburgerschap en wereldvaderland. Maar in de Revolutie blijkt, dat de natuur steeds sterker is dan de leer, al meent men ook volgens de leer te leven. Het eigen aardige verschijnsel, dat Duitschland als de hoogvereerde geboorte grond van de vrijheid wordt beschouwd, moet in dit verband als teekenend worden vermeld. De Germanen toch hadden in Germania's wouden hun vrijheid op de Ro meinen bevochten. Wat intusschen de Franschen niet belette tegen datzelfde Duitschland op te trekken. Na het tijdperk der Revolutie gaat Napo leon schijnbaar in dezelfde lijn door, maar in werkelijkheid schuift zijn niets-ontziend Imperialisme alle andere ideeën op den achtergrond, tot de gevestigde eenheden van Europa tenslotte toch hun rechten her nemen. C. TH. B. Hedenmiddag te kwart over twee is ver moedelijk door een brandend theelichtje een begin van brand ontstaan in de voor- Kamer van het zusterhuis, behoorend bij het Diaconessenhuis aan den Witte Sin gel. De politie-brandweer was spoedig ter plaatse, doch het personeel had het vuur spoedig met eenige minimaxen gebluscht, zoodat de brandweer alleen voor de na- blussching behoefde te zorgen. Eerste Kamer De land- en tuinbouw Vergadering van gisteren Voortgezet wordt de begrooting van Economische Zaken en van het Land- bouw-crisisfonds. Spr. bepleit het stellen van vestigings eisehen voor landbouwers, behoorlijke ver zorging van den bodem is een groot be lang voor ons volk. De heer KOLFF (C.H.) acht een debat over de instelling van een afzonderlijk de partement van landbouw thans overbodig; hij staat dichter bij het standpunt van den minister dan bij dat van den heer Van Rappard. Voor onze landbouwende bevol king bestaat weinig reden tot tevreden heid; van vele resultaten kan men niet spreken als van een redelijke belooning. Spr. acht onjuist, dat de nieuwe teeltver gunningen niet naar den tuinbouw, doch naar de bollen kweekers gingen. Waarom wordt de Nederlandsche toma tensoep niet aan het leger verstrekt, doch wel Italiaansche? De heer FLESKENS (R.K.) juicht toe. dat wellicht boter aan het leger zal worden verstrekt; wat is het resultaat van het overleg geweest. Kan het leger ook niet meer als kaasconsument optreden? Wij moeten trachten ten aanzien van de voedselvoorziening ons zelf te kunnen helpen; de productiviteit van den bodem dient tot het uiterste te worden opgevoerd. Spr. geeft hiervoor verschillende midde len aan. Er dienen spoedig aardappelvlok- kenfabrieken te worden opgericht. Groote ongerustheid heeft het voorne men gewerkt om voor bedrijven boven 10 ha. de tuinbouwteeltvergunning in te trek ken. Men betrachtte een groote soepelheid; de minister schorte de uitvoering van deze plannen voorloopig een jaar op. Spr. acht het onjuist, dat de landbouw- consulenten tot productie-commissarissen werden benoemd; de landbouworganisaties hadden veel ervaring op dit gebied. De mi nister drage de uitvoering van de distri butiemaatregelen e.d. op aan de geweste lijke landbouwcrisisorganisaties. Het be drag van 3 millioen voor de bollenkwee- kers acht spr. te laag. De heer JANSSEN (R.K.) bespreekt de Pachtwet. Spr. betwijfelt," of de practijk reeds thans herziening eischt. Spr. behan delt de verhooging van de pachtprijzen. Van overheidswege is niet gemakkelijk iets doelmatigs te doen, de daartoe aangewezen rechter past de wet toe en de minister kan hierop geen invloed uitoefenen. De rechter zal hebben uit te maken, of de omstandig heden verhooging van den pachtprijs bil lijken. Die omstandigheden hangen af van de prijspolitiek. Spr. had gehoopt op in diening van een natuurbeschermingswet. De heer TER HAAR (C.H.) is voldaan, dat de regeering de Nederlandsche koop vaardijvloot wenscht te houden. Spr. is niet tevreden over den aard der gedistri bueerde goederen. Het argument van ver- voersmoeilijkheden, ten aanzien van de peulvruchten, acht spr. niet steekhoudend. Schakelt de minister wel voldoende des kundige organisaties in? De minister late zich voorlichten door producent, handel en consument. Om 15.15 uur wordt de vergadering ver daagd tot hedenochtend 11 uur. Vergadering van heden. Viortgezet wordt de behandeling van de begrootingen van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds voor 1940. De heer VAN DER BILT (S. D.) consta teert een teruggang in de werkloosheid. Toch is zij nog ceargstigend groot. Verkorting van den arbeidsduur acht spr. inoustrialisatie geboden. De maat schappij voor industrie-financiering is geen voldoende stimulans voor het particuliere initiatief. De regeering verleent ook te wei nig medewerking bij de pogingen om tot industrialisatie te komen. De heer DIEPENHORST (A. R.) zoekt het onderscheid tusschen oude en nieuwe economie hierin: de oude vatte de volks huishouding op als een mechanische na- tuurtheorie, de nieuwe plaatst in het middelpunt den met een ziel begiftigden menscb De nieuwe economie gaat uit van de relativiteit van de maatschappelijke ver schijnselen Van A.-R.-zijde zal aan deze nieuwe economie warme sympathie niet mogen worden onthouden. In het beleid van dezen minister ziet spr. de werkelijk- heidseccnomie van die nieuwe economie. De handelspolitiek if geheel gebaseerd op de werkelijkheid. Ook ir; het ordeningsstreven ziet spr. een symptoom van den werkelijkheidszin vah den minster, evenals in het voeling hou den met het bedrijfsleven. Spr. betreurt, dat den landbouworganisa ties zitting nemer in den economischen reed onthouden is; men verbinde dit niet aan dc voorwaarde van het bestaan van een landboi wraad. De afwijzende houding tegenover de prijsstabihsatie kan spr. geheel aanvaar den. De sympathie van de A.-R. staat aan de zijde va" het R.-K. subsidiariteitsbeginsel, in Quadragesimo Anno ontwikkeld. De heer HELDRING (Lib.) acht verso bering en bezuiniging noodig, doch het is niet de taak van de Kamer de middelen aan te geven. Spr. zie', dp ontwikkeling van de crisis diensten met zorg; hel apparaat is te groot. Kan het tedrijis even niet meer worden ingeschakeld'' De heer BRUINEMAN (R.-K.) had van den hee' Heldring cestijds meer verwacht. Daarom interrumpeerde hij: „Hebt u niets concreter mede te deelen?" Men zegge niet: den buikriem toehalen e.d., wanneer men over bezuiniging «preekt; de heer Hel dring zal weinig vt-r. bezuiniging merken en hoede zich daarom voor dergelijke uit drukkingen. Over de regeling der gevol gen van de inundatie is spr. niet tevreden. Hoe zullen de ir< irecte gevolgen gere geld worden? Vele hectaren, die niet voor inundatie in aanmerking kwamen, stonden :och blank tengevolge van de kwel. Wat het overnemen van vee betreft, reeds in November zou contant betaald worden, doch thans is dit nog niet geschied. De moeilijkheic is deze dat men twee prijzen heeft bepaald: de verkoopswaarde of de gebruikswaarde. Laai men beginnen met het uitbetalen van de laagste waarde, als men nog niet kiezer kan. Om 13.05 uur werdt de vergadering ge schorst. Tweede Kamer Indische zorgen Vergadering van gisteren. De behandeling van de Indische begroo ting 1940 wordt voortgezet. De heer VAN POLL (R.K.) behandelt het staatkundig streven zooals dat in Indië uiting heeft gevonden in de actie van de concentratie van eenige inheemsche par tijen. Spreker legt er den nadruk op, dat er geen „Indonesisch" volk bestaat. Er zijn vele volken, met eigen taal. eigen gebrui ken, eigen idealen. De volken van Indië, zoozegt spreker, staan onderling verder van elkaar dan de volken van Europa en het zou gemakkelijker zijn een Europeesch dan een Indisch parlement te vormen. Men neemt thans de zoogenaamde staatkundige lotsgemeenschap als motief aan voor het bereiken van meer staatkundige rechten, doch diezelfde lotsgemeenschap bestond onder de Indische bevolking nooit dan door de aanwezigheid van het Neder- landsch gezag. Verder blijft het de vraag of de Wester- sche democratische idee ooit overeen te brengen is met de Oostersche mentaliteit. Spreker komt dan tot de conclusie dat de instelling van een Indisch parlement tegen het algemeen welzijn de grond-eisch zou zijn. Wat de economische ontwikkeling van Indië betreft meent de heer Van Poll, dat het zwaarte-punt ligt in de versterking van het eigen Indisch economisch leven. Als middel ter bevordering van deze wel vaart beveelt hij dan aan de stichting van een Indisch welvaartfonds, te financieren door Nederland en waarop de terugbeta ling kan geschieden, wanneer die gelden baten hebben afgeworpen. De heer MEYERINK (A.R.) heeft slechts geringe wijziging opgemerkt in het staat kundig en economisch beleid. Een vaste koers, ingegeven door juist Inzicht, is hierbij het kenmerk. Spreker wijst er op, dat Indië niet on belangrijk partij getrokken heeft van de huidige wereldverwarring, doch hij acht die periode alle teekenen van een schijn welvaart te vertoonen. De heer VAN GELDEREN (S.D.) wijst op de verminderde draagkracht der in heemsche bevolking, waarom hij de nieuwe belastingen welke op de bevolking drukken onjuist vindt en het financieel op timisme van den minister ongemotiveerd acht. Hij heeft overwegend bezwaar te gen de gedachte van den heer Van Poll omtrent de stichting van een welvaart- fonds. Hiervan zal inmenging van Neder land (dat geld fourneert) in specifiek Indi sche zaken komen. De heer BAJETTO (R.K.) keert zich voornamelijk tegen de propaganda welke van zekere zijde voor de instelling van een Indisch parlement wordt gemaakt. Die pro paganda concentreert zich slechts daarop om de argelooze lezer vertrouwd te ma ken met de gedachte, dat de verarming van de inheemsche bevolking verband houdt met het Nederlandsch oeleid. Spre ker waarschuwt dan nogmaals ten sterk ste tegen deze propaganda-actie, welke, volgens zijn meening,fnuikender is dan die van communistische of nationaal-so- cialistische zijde, waar men algemeen zoo bang voor is. De heer ROESTAM F.FFENDI (Comm.) wijst er op, dat het inheemsche volk ver armd is, doch de ondernemers groote win sten maken. En men is nog pas aan het begin van de plagen. Het „Indonesische" volk zal echter niet zoo geduldig zijn als vijf-en-twintig jaar geleden, meent spre ker. Hij is van opinie, dat het volk aan spraak kan maken op zelfbeschikkings recht. Daarbij haalt hij het voorbeeld van Britsch-Indië aan. De vergadering wordt dan verdaagd tot 22 Februari te één uur des middags. Binnenland H. M. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA ZULLEN „ARTISTEN1NGANG" BIJWONEN. Men meldt ons van officieele zijde, dat Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana voornemens zijn heden avond in den Koninklijken Schouwburg te Den Haag, de gala-opvoering van het too- neelstuk „Artisteningang"' door de Ver eniging van Vrouwelijke Studeten te Lei den, geheel of gedeeltelijk bij te wonen. De opbrengst van deze galavoorstelling komt ten goede aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. EXTRA BRANDSTOFFLNBIJSLAG. De termijn, gedurende welken de extra brandstoffenbijslag, bedoeld in de missive van den minister van sociale zaken van 25 Januari 1940 wordt ver strekt, is nogmaals met een week ver lengd. DE ONDERGANG VAN DE „TARA." 23 opvarenden te La Coruna aan land gebracht. Vanochtend vroeg zijn 23 leden der bemanning van het Nederlandsche sj. „Tara" door den Spaanschcn treiler „Milin" te La Coruna aan land ge bracht. Zij waren op ongeveer 30 mijl van Kaap Finisterre door den trailer aan boord genomen. Zij hadden niets gehoord van de andere sloep, waarin 12 opvarenden hadden plaats genomen. De mannen vertelden, dat zij gisteroch- ten te twee uur door een hevige ontploffing waren gewekt. Terwijl zij zich in de booten haastten, deed zich een tweede ontploffing voor, die het schip deed zinken. DIEVENBENDE ONTMASKERD. In de laatste maanden werden ten na- deele van de Nederlandsche Spoorwegen voor duizenden guldens goederen gestolen uit de loodsen van de firma van Gend en Loos op de spoorwegemplacementen van Feyenoord en het Maas-station te Rotter dam. De klachten, die de spoorwegen voor namelijk van fabrikanten uit Noord-Bra bant bereikten, waren zoo talrijk, dat men van een dievenbende moest spreken. Door een samenloop van omstandigheden is het de politie gelukt een complot van dieven en helers te ontmaskeren. Gear resteerd werden vijf employé's der firma van Gend en Loos te Rotterdam, te weten de 33-jarige besteller L. K., de 24-jarige expeditieknecht J. B., de 33-jarige chauf feur J. B., de 23-jarige expeditieknecht J. B., en de 42-jarige koetsier J. van der V. De andere gearresteerden zijn de 40-jari- ge kleermaker H B„ de 47-jarige schoe nenwinkelier T. H. S., de 29-jarige houtbe werker A W., en diens 32-jarige broer T. W. De diefstallen hadden zoo'n omvang aan genomen, dat verscheidene fabrikanten geen goederen meer naar Rotterdam durf den zenden. Sedert het negental echter van begin Februari af achter slot en grendel zit, worden geen goederen meer vermist. Tot de ontdekking is men gekomen door een diefstal bij de firma Kreymborg aan den Binnenweg, waar de vitrine werd in geslagen en eenige coupons heerenstof wérden ontvreemd. Kort nadien vernam de politie, dat de 40-jarige kleermaker H. B. uit den Blij dorppolder, meermalen stof fen kocht, stoffen die precies geleken op de ontvreemde bij de firma Kreymborg, werden in zijn woning gevonden. Hij zeide ze te hebben gekocht van den 47-jarigen schoenwinkelier T. H. S. uit den Bergpol- der. Een grossier werd geraadpleegd en die maakte uit, dat de stof afkomstig was van de fabrikanten D. te Tilburg en M. te Eindhoven. Eenige maanden geleden waren de goederen naar Rotterdam verzonden, gedeeltelijk voor de firma van M. en ge deeltelijk voor de firma Ruys, ter vervoer naar Noorwegen. Beide zendingen zijn nooit te bestemder plaatse gekomen. Na vele verhooren moest de schoenwin kelier tenslotte toegeven, dat hij de goe deren van een kennis kocht. Het bleek de 29-jarige houtbewerker A. W. uit de Gaf felstraat te zijn. Bij hem en ook later bij zijn broer werden groote voorraden ge stolen goederen gevonden, duizenden siga ren, kousen, alcoho', gloeilampen, heeren- stoffen, koffie enz. Bij den broer werden o. a. een nieuw radiotoestel en een pértij lederen handschoenen gevonden. Het feit, dat de 33-jarige besteller bij van Gend en Loos, L. K., een paar soortgelijke hand schoenen droeg, leidde tot diens ontmaske ring. Tenslotte werden nog vier employé's van de firma van Gend en Loos gearresteerd, v,aarbij een, de 24-jarige expeditieknecht J. B op heeterdaad betrapt werd, toen hij twee pakken van duizend sigaren, welke hij apart had gezet, wilde verkoopen. De diefstallen waren mogelijk, omdat 's mor gens vroeg de vrachtbrieven aan het per soneel ter hand werden gesteld, dat zelf de goederen uit de loodsen haalde zon der voldoende controle. De drukte in deze vorstperiode had d* diefstallen gemakke lijker gemaakt. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 84 cent :*r kg. (2 cent hooger dan vorige week). Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS. 22 Febr. (A. N. P.). Het Fran- •"vhe legerbericht van vanochtend luidt: „Eesn vijandelijke overval ten Oosten van de Moezel is verijdeld. Een onzer patrouil les heeft twee Duitsche onderofficieren ge vangen genomen." BERLIJN. 22 Febr. (A. N. P.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen maakte het luchtwapen in /ersterkte mate verkenningsvluchten bo zer het Oostelijk deel van Frankrijk. On danks vijandelijk afweergeschut leden de Duitsche verkenners geen verliezen. De poging van vijandelijke vliegtuigen om over het Westelijke front Duitschland bin nen te vliegen, mislukte. DE LUCHTAANVAL OP PAJALA STOCKHOLM, 22 Februari (A.N.P.) Generaal Nygren, de commandant der troepen in Norrland, heeft medegedeeld, dat de militaire autoriteiten onmiddellijk na het luchtbombardement op Pajala des kundigen derwaarts gezonden hebben. Overal, waar Zweedsch afweergeschut staat opgesteld, zal het tegen vreemde vliegtui gen, die over de grens komen, optreden. DUITSCH VLIEGTUIG OMLAAG GESCHOTEN LONDEN, 22 Februari. (A.N.p.) Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat vandaag, kort na het middaguur, een Britsch gevechtsvliegtuig ter hoogte van de Noordoostkust een Duitsch vliegtuig heeft omlaag geschoten. GEALLIEERDE OFFICIEREN TE HELSINKI. HELSINKI, 22 Febr. (A. N. P.). Men heeft hier verscheidene hooge Engelsche er Fransche officieren gezien. De nieuwe Britsche gezant, Gordon Vere- ker, die deskundige op het gebied van Scandinavische en Russisch-Scandinavt- >che aangelegenheden is, wordt hier bin nenkort verwacht. DE WERVING VAN ZWEEDSCHE VRIJWILLIGERS VOOR FINLAND. STOCKHOLM, 22 Febr. (A. N. P.). Vol gens Malm, den voorzitter van het comité voor Finland, zal de propaganda voor let werven van vrijwilligers voor Finland versterkt worden. Een recruteering op Lreederen grondslag zal vergemakkelijkt worden, ook doordat volgens een overeen komst met de Finsche regeering de econo mische positie zal verbeteren en tevens omdat met het aanbreken van een zachtere weersgesteldheid de schifting minder -cherp behoeft te worden toegepast. Door de oprichting van een opleidingskamp in Finland zullen ook de vrijwilligers zonder voldoende militaire oefening aanvaard kunnen worden. EEN GIFT VAN ROCKEFELLER VOOR FINLAND. NEW-YORK, 22 Febr. (A.N.P.) John D. Rockefeller heeft gisteren 100.000 dollar gegeven voor het Finsche steuncomité. Herbert Hoover, voorzitter van het comité, heeft medegedeeld, dat de inzameling thans de twee millioen dollar heeft overschreden, waarvan reeds 1.200.000 dollar naar Fin land is gezonden ter hulpverleening aan de burgerbevolking. TROONSBESTIJGING VAN DEN DALAI LAMA LHASA, 22 Februari (A.N.P.) De zesjarige Dalai Lama, een jongen uit een Chineesch boerengezin, heeft vandaag in de „verboden sta,d" te Lhasa als heerscher over Tibet den troon bestegen. Hij werd van zijn paleis aan der. rand der stad naar het groote Potala-paleis gedragen in een gouden palankijn. De stoet was een mijl lang. Buiten een. Britsche missie mochten geen vreemtte gen de processie aanschouwen. De plechtig heid der troonsbestijging werd in het Potalapaleis gehouden. DOODVONNISSEN IN POLEN. POSEN, 22 Febr. (A.N.P.) Weer zijn vier Polen, die in September hebben deelge nomen aan overvallen op Duitschers en Duitsche bezittingen, gisteren door de speciale rechtbank te Hohensalza ter dood veroordeeld. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSCHE KRUITFABRIEK. NEW-YORK, 22 Febr. (A.N.P.) In een kruitfabriek te Elkton (Maryland) is een zware ontploffing ontstaan, waardoor de fabriek en 4 belendende gebouwen vernield werden. Twee personen werden gedood en twaalf gewond. WISSELNOTEEK1NGEN (AMSTERDAM) Londen 7 4311^ Berlijn75 45 Parijs 4 211 2 Brussel 31.64 Zwitserland 42.14 Kopenhagen 36.85 Stockholm44.80 Oslo 42.75 New York1-877/g

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3