DE BRUYN fDe tatpedeeting aan de COtendófietk PATRIJZEN-RECLAME. DONDERDAG 22 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 De Inspecteur-generaal van de scheepvaart is van oordeel dat den kapitein geenerlei blaam treil De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft gisteren een onderzoek in gesteld naar den ondergang van het 7906 br. r. t. metende m.s. „Arendskerk" van de Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage, hetwelk op 15 Jan. tus- schen Ouessant en Flnlsterre door een Duitsche duikboot getorpedeerd is. Het oordeel van den deskundige. De Raad heeft eerst gehoord den heer Th. P. v. d. Bergh, directeur van Radio- Holland. De voorzitter, prof. mr. B. Taverne, deelde mede, dat de Raad liever den mar conist gehoord had, die in deze zaak een rol speelt, maar deze is thans op reis en wegens een zeker tekort aan marconisten- personeel heeft de Raad er niet opgestaan, dat hij binnen zou blijven om op de zit ting te kunnen verschijnen. Voorlezing is gedaan van de door den marconist voor de Scheepvaart-inspectie afgelegde verklaring. Hij was des mor gens te 7 uur gewekt door schoten, heeft eenige kleeren aangeschoten en zag, toen hij aan dek gekomen was Lascaren loopen met zwemvesten aan. Hij heeft zich toen, begrijpende, dat er iets gaande was, maar niet precies wetend wat, naar de seinhut begeven en het nood-toestel beproefd en hiervan de meters gecontroleerd. Hierna heeft hij de brug opgebeld om te vragen wat er gaande was en de positie van het schip op te geven. Hij kreeg van den ka pitein ten antwoord, dat er een onder zeeër in de buurt was, en de opdracht om niet meer te zenden. Hierna heeft hij de zendinstallatie niet meer aangeraakt. Tege lijk met de andere opvarenden is hij om 9 uur in een der reddingbooten gegaan. Naar aanleiding van deze voorgelezen verklaring vraagt de voorzitter den getui- ge-deskundige, den heer v. d. Bergh, direc teur van Radio-Holland, of het mogelijk is, dat door het geven van vijf punten door den marconist van de „Arendskerk" de lampen van de radio aan boord van de duikboot gesprongen zouden zijn, zooals de U-boot-commandant voorgeeft. De heer v. d. Bergh antwoordt hierop, dat dit op den afstand waarop de duikboot zich bevond, zeer zeker uitgesloten was. In smalle vaarwaters seinen schepen elkaar bij het passeeren zonder dat zoo iets ooit gebeurt. Getuige noemde het probeeren van de nood-radio-inrichting van den marconist een zeer lofwaardige reactie op wat hij, aan dek komend gezien had, n.l. schepelin gen, die met zwemvesten aan loopen. De marconist wist toen immers nog niets; ach teraf ware het beter geweest, dat hij het nood-toestel niet beproefd had. Er werd trouwens, zoolang het schip in de gevaar lijke zone was, sinds het verlaten van de Duins den vorigen dag zeer weinig ge seind. Deskundige verklaart verder, dat het on denkbaar is, dat het gebruik van de hoofd installatie lampen aan boord van de duik boot zou hebben doen springen, laat staan gebruikmaken van de nood-installatie. De voorzitter: Als we aannemen, dat de lampen aan boord van de duikboot ge sprongen zijn, waardoor zou dat dan ge beurd kunnen zijn? Deskundige: Door te sterke inductie, maar zeker niet op dezen afstand. De voorzitter: Aan een sein van vijf pun ten is toch geen bepaalde beteekenis te hechten, of is er niets anders uit op te maken dan dat men het toestel probeert? Desk.: Men kan natuurlijk een afspraak maken dat 5 punten een geheime beteeke nis hebben, maar theoretisch is dit in dit geval zeker ondenkbaar. Op een vraag van den inspecteur-gene raal, of het mogelijk is om aan vijf punten het zendende station te peilen, antwoordt de heer v. d. Bergh, dat de tijd hiervoor veel te kort is. Hij deelt verder mede den marconist gevraagd te hebben of hij het toestel ook beproefd zou hebben als hij ge weten had, dat er sprake was van aan houding van de „Arendskerk", maar hier op heeft hij ontkennend geantwoord, om dat hij strikte instructies had om in der gelijk geval den seinsleutel niet te ge bruiken. Het verhoor van kapitein Wijker. Hierna is de raad overgegaan tot het hooren van den gezagvoerder van de „Arendskerk", kapitein Wijker. De lading van de „Arendskerk". Deze verklaarde, dat het schip bemand was met 60 koppen; er waren verder twee passagiers aan boord; het echtpaar Brou wer. De maximum vaart, welke het schip halen kon was 21 mijl. Het was geladen met stukgoederen, en bestemd voor Dur ban en Kaapstad. Omtrent de lading wa ren er papieren aan boord, die noodig zou den zijn bij het onderzoek in de Duins; het waren manifesten, afgestempeld door den Britschen consul te Antwerpen; deze papieren zijn echter aan boord van de Duitsche duikboot gebleven. Get. heeft er geen stuwplan bij gezien; met het opma ken hiervan waren de le en de 2e stuur man nog bezig. Het schip heeft alleen te Antwerpen geladen, en wel o.m. cement, ijzer, radio-toestellen en radio-lampen. Ook klossen prikkeldraad, veel nieuwe va ten, automobielen. De voorzitter: Het is wel niet de taak van den raad om uit te maken wat er van de lading contrabande was, maar hij zou er toch wel gaarne nog meer preciese ge gevens over wenschen. De kapitein: De afschriften van de mani festen bevinden zich op het departement van buitenlandsche zaken. Get. deelt dan mede, dat de „Arendskerk" een gedeelte der lading zou lossen te Durban, de rest te Kaapstad; voor de terugreis was zij ge charterd door de regeering voor het over brengen van een volle lading regeerings- mais. v De voorzorgsmaatregelen. De route naar den Theemsmond had ge- loopen over de Goodwin; te Antwerpen had get. er instructies voor gekregen. Het schip was niet uitgerust met paravanen. In het Engelsche Kanaal zijn twee drijvende mijnen gezien; hiervoor werd speciaal uit kijk gehouden. Men voer met de sloepen alle vier buiten boord gedraaid, ook was nog een giek steeds klaar om te strijken en lagen er reddingsvlotten op het dek. Elke sloep had een capaciteit van 45 man. De voorzitter vraagt den kapitein of hij niet overwogen had slechts de helft van de sloepen tevoren buiten boord gedraaid te houden, nu hij over een zoo groote sloepen capaciteit beschikte, maar de kapitein heeft gemeend het beste te doen zooals hij gedaan heeft. Zijn relaas vervolgend, zegt hij, dat men 's nachts te 11/4 u. Ouessant gepasseerd was. Tot des nachts halfdrie is hij hierna op de brug gebleven, om dan de wacht over te geven aan den 2en en den 3en stuurman. Zelf is hij toen gekleed op een bank gaan rusten. Om 6 uur kwamen de le en de 4e stuurman op wacht. Om 7 1/4 u. kwam de eerste hem waarschuwen, dat hij in de verte explosies gehoord had. Hij dacht aan een zeegevecht, en het gevaar voor de „Arendskerk" het geringst achtend als zij met de smalle zijde naar de richting waaruit het zou kunnen komen lag, heeft hij het schip rond laten draaien Aan een aanhouding door een oorlogsbo dem van een oorlogvoerende mo-gendh'/t werd toen nog niet gedacht. Toen sprongen er echter plotseling granaten op niet meer dan 30 M. achter den achtersteven; nu was het duidelijk, dat het om de „Arendskerk" te doen was. Get. ging naar de telegraaf om vol achteruit te geven, Wat echter zóó maar niet ging, omdat hij zich telkens on willekeurig bukte of op den vloer wierp als er weer een granaat in de nabijheid van het schip ontplofte, een overigens geheel nuttelooze, maar begrijpelijke instinctmati ge beweging. Toen de „Arendskerk" rond kwam bleef de onderzeeboot schieten; de kapitein en de stuurlieden op de brug had den intusschen recht achteruit vaak in de schemering en in den mist een toren uit de zee zien oprijzen en hieruit begrepen waarmede zij te doen hadden. Toen hij de „Arendskerk" over stuurboord rond liet gaan, heeft de kapitein drie korte fluitstoo- ten gegeven; de onderzeeër wist dus, dat het schip niet wilde vluchten, maar stop pen. Maar het schieten hield aan, gelijk nader bleek, omdat de commandant van de duikboot de manoeuvre aanzag voor een poging om zigzaggend te ontvluchten. Eindelijk kwam de duikboot tot op een mijl afstand en seinde met een lamp om de scheepspapieren te brengen. In de giek, die toen gevierd is, namen de eerste stuur man, een stuurmansleerling en eenige Las caren plaats; zij zijn toen naar de duikboot geroeid, waar zij 20 minuten gebleven zijn. Intusschen heeft getuige alle opvarenden bij de sloepen aan laten treden. De voorzitter: Had u een vermoeden van wat er gebeuren zou? De kapitein: Het was een Duitsche duik boot, men kon alles vermoeden. Deze sein de: Lig Zuid voor op 1 of 3/4 mijl; dat was de positie, waarin zij, gelijk later bleek, de „Arendskerk" wenschte om haar te kunnen torpedeeren. De kapitein heeft de bevolen manoeuvre uitgevoerd, waarvoor het machinekamerpersoneel weer naar be neden moest. Deze mannen zijn terugge komen zoodra het schip weer stillag. Het kanon van de duikboot volgde draaiend de manoeuvre, bleef dus steeds op het schip gericht. Getuige hield intusschen onafge broken niet alleen de duikboot in het oog, maar lette ook op of er geen Engelsche vliegmachines in de lucht verschenen; in dit geval had hij onmiddellijk het schip door allen doen verlaten, omdat dan de Duitscher dit zeker zou torpedeeren alvo rens zelf te vluchten. De duikboot heeft de giek met beman ning naar de „Arendskerk" teruggesleept; toen kreeg getuige de boodschap: verlaat het schip, het wordt getorpedeerd. De twee booten aan lij-zijde met opva renden erin zijn toen eerst tewater gela ten; getuige heeft het schip hierna met eenige anderen in een derde boot verlaten; de le stuurman, de leerling en eenige Las caren bleven in de giek. Getuige is toen met zijn boot naar de andere zijde van de „Arendskerk" ge roeid, en zag toen den onderzeeër voor den voorsteven overvaren en daarna op eeni- gen afstand langs de. loefzijde van het schip. De torpedo trof het schip op onge veer 2/3 van zijn lengte. Het brak midden door; het grootste gedeelte bleef drijven met alle lichten op; de machinekamer was blijkbaar niet beschadigd; het andere klein ste gedeelte ging rechtop in zee staan en De Raad voor de Scheepvaart behandelde Woensdag de zaak der torpedeering van het m.s. .Arendskerk*. Tijdens het verhoor van den kapitein, den heer C. J. H. Wijker verdween in de golven. Als er een sleep boot in de buurt geweest was, had het grootste gedeelte best gered kunnen wor den. De explosie van de torpedo is zeer hevig geweest; het heele achterdek sloeg om; masten, luiken, lading, alles vlóóg de lucht in. De duikboot heeft het gedeelte van het schip dat bleef drijven in brand geschoten; het is spoedig daarna onder een oorverdoovend lawaai, vermoedelijk ver oorzaakt door het neerploffen van de mo toren door het schip, dat in rechtstandige houding kwam, in de golven verdwenen. De duikboot is, toen zij wist haar werk afdoend verricht te hebben, weggevaren. De commandant had beloofd de positie van de opvarenden van de „Arendskerk" op te geven, wat hij ook gedaan heeft. Na 2 1/2 uur kwam het Italiaansche schip „Fedora" opdagen en nam de schipbreukelingen aan boord, waar zij zeer goed behandeld zijn. Gelijk men weet, zijn zy den volgenden morgen op de „Poeloe Bras" van de Stoomvaartmij. „Nederland" overgegaan, die hen naar Lissabon gebracht heeft. De kapitein zeide nog, dat hij had kun nen vluchten, maar dit niet gewild heeft. De duikboot had een kanon aan boord, volgens den len stuurman een stuk van 10 c.M., en achterop een mitrailleur voor lucht-afweer. Had ikzelf een kanon aan boord gehad, aldus de kapitein, dan had Uij me nooit gekregen. Den afstand waar op de „Arendskerk" getorpedeerd is, schat ik op 400 a 500 Meter. Verklaringen van den lsten stuurman. De eerste stuurman van de „Arends kerk", J. H. Oosterhuis, verklaart als volgt: Des morgens 6 uur was ik met den vier de op wacht gekomen. Tijdens onze wacht hebben we geen schip gezien. De vierde hoorde het eerst een explosie op een af stand, dat was ongeveer te half acht; wy zagen eerst niets, kort hierop echter een vuurstraal, die onmiddellijk door een over de zee dreunenden slag gevolgd werd. Wij dachten aan een zeegevecht, waar we middenin dreigden te komen en hebben het achterschip naar het gevaar gewend. Hiervoor moesten we vier streken van koers veranderen. We hebben aan de ma chinekamer het commando: klaar voor ma noeuvreeren gegeven. Toen de kapitein op de brug was, volgde weer een vuurstraal op zee en een ontploffing dichterbij. Hier na regende het granaten rondom het schip; het leek op ons gemunt. Toen wij de „Arendskerk hadden laten by draaien, hield het vuren op. De tocht naar de duikboot. Met een leerling en drie Lascaren ben ik toen in de giek naar de duikboot ge roeid, waartoe hij alleen toegelaten is. Tijdens den vorigen oorlog heb ik dit nog eens een keer'moeten doen, toen als stuur mansleerling met den eersten stuurman. De gebundelde manifesten van de lading heb ik aan den matroos van de duikboot gegeven die mij aan boord hielp; ik heb ze niet teruggezien. De herkomst van de lading van de „Arendskerk" en de bestem ming stonden hierin. Ik werd in den toren van de duikboot gebracht en trof hier een tamelijk groot gezelschap Duitschers aan, die burgerklee- ren en uniformkleeding door elkaar droe gen. De commandant, die een militaire jas en een burgerbroek droeg, maakte zich aan my bekend: het was een jongmensch van omstreeks 27 jaar. Hij gedroeg zich zeer correct; ongeveer het volgende gesprek heeft zich toen ontsponnen: Commandant: Waarheen is de „Arends kerk op weg? le stuurman: Naar Durban en Kaap stad. Cdt.: Lading? le st.: Stukgoederen, als cement, ijzer, prikkeldraad, auto's enz. Cdt.: Dat is toch allemaal contrabande! le St.: Wij beschpuwen dat niet als oor logsmateriaal. Cdt.: Als wat beschouwt ge dan prik keldraad en ijzeren staven? le St.: Deze soort lading vervoerden we 1 ook al vóór den oorlog, maar we hebben geen ammunitie, wapenen of vliegtuigen I aan boord. Hierop antwoordde de duikboatcomman- dant heel niet. Hij nam eenige zijner offi cieren terzijde en beraadslaagde fluiste rend met hen. Wat zy zeiden kon ik niet verstaan. Hierna herhaalde de comman dant, wat hij reeds eerder gezegd had: „Sie werden versenkt". Ik protes teerde en ried den commandant ook nog voorzichtig te zijn, omdat de „Arendskerk" voor de terugreis gecharterd was door de Nederlandsche Regeering. Hierop gaf hij geen antwoord dan met een schouderopha len. Wel betuigde hij zijn spijt dat hy zulk een mooi schip moest vernietigen, maar hij moest zijn plicht doen; Krieg war Krieg. Als redenen hiervoor gaf hij op: le. De bestemming van het schip naar vijandelijke haven; 2e. Het vervoeren van contrabande; 3e. Dat er radioseinen gegeven waren nadat er waarschuwingsschoten gelost wa ren; 4e. Poging tot ontvluchting door een zig zag-koers aan te nemen. Vooral het laatste heeft getuige zeer nadrukkelijk tegengesproken, maar de commandant geloofde hem niet toen hij zeide, dat hij tijdens de eerste koerswijzi ging nog niet wist, dat de schoten waar schuwingsschoten van een onderzeeboot waren, die het schip aan wilde houden. Van de duikboot af waren wij beter waar neembaar dan de duikboot voor ons; die lag in den mist zeer laag boven de oppe— vlakte der zee. Bovendien was, gelijk van zelf spreekt, scherper uitkijk naar voren dan naar achteren gehouden. De vermeen de radio-seinen, aldus get., werden ons zeer zwaar aangerekend. Ook wat dit betreft heeft get. den duikbootcommandant uit drukkelijk verzekerd, dat hij het bij het verkeerde eind had; hij wist immers dat de iparconist van den kapitein strengen order had om bij ontmoeting met een vreemden oorlogsbodem niet te seinen, maar de marconist wist toen nog niets van wat er eigenlijk gaande was. „Hoe kunt ge zeggen, dat ge geen sei nen uitgezonden hebt?" vroeg de comman dant hierop opgewonden, „alle lampen zyn hier kapotgeslagen". Getuige gelooft hiervan niets; hy kon er echter niet meer op antwoorden, omdat hij toen nog niet wist, dat de marconist het noodtoestel een ondeelbaar oogenblik be proefd had. De Duitschers wilden trouwens geen enkele discussie; alle argumenten be antwoordden ze met een schouderophalen. Toen get. naar boord van de „Arendskerk" terugging, had hij geheel het gevoel dat het een verloren zaak was. Hij heeft den commandant van de duik boot een schriftelijke verklaring gevraagd van de redenen waarom hy de „Arends kerk" zou torpedeeren, maar hij wilde niets zwart-op-wit geven. Eenig nummer of eenige letter als kenteeken heeft hij niet aan de duikboot ontdekt; hij kan slechts zeggen, dat alles glom van de nieuwheid en dat ze eruit zag of ze pas in de vaart was. Alvorens hij de duikboot verliet is het precieze tijdstip afgesproken waarop de torpedo gelanceerd zou worden; get. heeft toen zijn horloge met dat van den comman dant gelijk gezet. Precies te 9.30 heeft de torpedo de „Arendskerk" getroffen. Conclusie van den inspecteur- generaal van de scheepvaart. De inspecteur-generaal van de Scheep vaart, de heer van 't Haaff, stelde vast, dat de „Arendskerk" getorpedeerd is. Het beproeven van de nood-installatie door den marconist acht hij niet te beschouwen als een. poging om hulp in te roepen. De minieme tijdsduur van dit beproeven was n.l. te kort om een peiling mogelijk te ma ken. Toen de „Arendskerk" van koers ver anderde, wist men hier 'nog niet, dat een duikboot in de buurt was; de waarschu wingsschoten vlakbij vielen pas na de koersverandering. Er is dus geen sprake geweest van een ontvluchtingspoging, al had het schip best kunnen ontvluchten. Den gezagvoerder treft geen enkele blaam, veelaar komt hem lof toe voor zijn kalm optreden. De leering uit <3it geval is, dat schepen de uiterste voorzichtigheid be trachten moeten om te voorkomen, dat aan overigens normale handelingen andere be doelingen toegeschreven worden dan waar mede zij verricht worden. Uitspraak van den raad volgt later. „Nieuwe Rott. Crt." Buitenlandsche berichten AARDSCHOK IN TURKIJE EISCHT VEERTIG DOODEN Ten gevolge van een aardschok in het nabij Kayseri gelegen dorp Soysalli (Turkije) zijn veertig personen gedood en 20 gewond. Het D.N.B. meldt nog, dat de aardbeving bijna twee uur duurde en dat vier dorpen bijna geheel verwoest werden. Ook te Ankara en te Adana zyn lichte aard schokken gevoeld. LAWINE VERNIELD EEN HOTEL IN ZWITSERLAND Gisternacht heeft een lawine het berg- hotel „Baeregg", dat boven de Beneden- Grindelwaldgletscher ligt, vernield. De ge- heele inventaris is vernield. Het hotel is des winters gesloten, zoodat geen men- schenlevens te betreuren zyn. DE WINTER IN HET NOORDEN Sneeuwstorm in Zweden In Zweden heeft gisteren een hevige sneeuwstorm gewoed. Op vele plaatsen werd het verkeer ernstig gestremd. In het bijzonder op het eiland Oeland, waar vele plaatsen thans reeds wekenlang van de buitenwereld zijn afgesloten. In de omgeving der Zweedsche hoofd stad heersohte gisternacht een koude van dertig graden onder nul. Denemarken nog steeds verdeeld Het verkeer tusschen de Deensche lands- deelen wordt nog steeds uitsluitend door vliegtuigen onderhouden. De spoorwegen hebben thans voor het verkeer over de Groote Belt 16 groote ijs- vletten beschikbaar gesteld. Temperatuursstijging van 36 graden In één dag De strenge koude der laatste dagen is in Noorwegen plotseling geweken, hetgeen geleid heeft tot zwaren sneeuwval, in het bij onder in Zuid-Noorwegen. Bijzonder sterk was de temperafcuiurs- stijging te Roeros, ongeveer 100 K.M. ten Zuiden van Trondheim, waar de tempera tuur eergisteren nog 40 graden onder nul dooh gisteren nog slechts 4 graden onder nul was. DE RECEPTIE VAN MYRON TAYLOR WORDT GEFILMD De plechtige receptie van den afgezant van president Roosevelt bij Z.H. den Paus, Myron Taylor, zal worden gefilmd. De Paus heeft gebroken met de strenge voor schriften van zyn voorgangers en heeft niet alleen toestemming gegeven, dat het overhandigen van de geloofsbrieven zal worden gefilmd, doch ook de redevoeringen, welke zullen worden uitgesproken, mogen op gramofoonplaten worden opgenomen. Jonge Patrijzen 80 ct. p. stuk Wilde Eenden 90 ct. p. stuk Piepkuikens 90 ct. p. stuk Poulardesff 1.75, ff 2.25 Vette Soepkippen vanaf ff I. Hazen, 5 pond, panklaar f2.50 Tamme Konijnen ffl.—ff 1.75 H00GEW0ER0 72 - Poelier - TEL. 25H3I 513

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11