Si Avontuur Venezuela. Eaidóohz Goii/^ant Een groote demonstratie, waarbij eenige nieuwe modekapsels werden gecreëerd, werd Dinsdagavond in Amsterdam door de landelijke vereeniging van kappers gegeven. Muziek zorgde voor de noodige sfeer Met den Generalen Stat op excursie door Nederland. iJsbeitels verbrijzelen het ijs, waardoor den vijand de kans tot nadering on mogelijk wordt gemaakt Oud-minister jhr. ir. O C. A. van Lidth de Jeude is Dinsdag vertrokken voor een reis naar Ned Indië, waarvan hij in Mei a.s. hoopt terug te zijn. Het afscheid aan het station in den Haag Om den trein, die tusschen Oudewater en Woerden Dinsdag uit de rails liep, weer in het goede spoor te brengen, werden de rails electrisch gelatcht Nederland is weerbaar. De bedieningsmanschappen opgesteld achter gecamoufleerd goed verdekt veldgeschut Een Finsche ski-patrouille besluipt den Russischen vijand in den Salla-sector. De witte kleeding der manschappen biedt een uitstekende camouflage L t FEUILLETON in Naar het Amerikaansch van R. HARDING DAVIS. (Nadruk verboden). O Sedert hun terugkomst met de boot en onder het diner, dat opgediend werd in de klein? patio" onder de sterren, hadden de Witte Muizen alle mogelijke middelen ge opperd critisch bekeken en verworpen; maar tegen één uur in den vroegen ochtend toen de kaarsen stonden te druipen in den zeewind en de Schotsche whiskey heel wat centimeters in de flesch gedaald was, wa ren de samenzweerders het eens. Ze had den beslist, dat ze niets konden doen voor dat ze de cel kenden waarin de Generaal gevangen zat en vooral de ligging van het raam in de cel, dat uitkwam op de haven. Ook hadden ze uitgemaakt, dat de red ding meest gebeuren met behulp van het motorbootje en vanuit zee en dat de red ders van buiten af moesten werken. Om Rojas van binnen uit te bereiken zou het noodig zijn iemand van de gevangenisbe amb+en in den arm te nemen en er was nie mand, dien zij durfden vertrouwen. Als het een geldkwestie was geweest zouden Ro- jas' vrienden hem al lang bevrijd hebben En dat ze daarin niet geslaagd waren be wees, niet dat gevangenisambtenaren on omkoopbaar waren, maar dat hun angst voor Alvarez's woede sterker was dan hun hebzucht. Er zijn verscheidene rédenen waarom we niemand moeten probeeren om te koo- pen, zei Roddy. Morgen zal ik je aan Viu- cente, oen gevangenidokter, voorstellen en we zu-'en hem vragen ons de gevangenis te laten zien en dan de cellen tellen en pro beeren .e onthouden waar Rojas in zit. Mis schien kunnen we den dokter beter te di- neeren vragen. Hij is er dol op om te ver tellen wat een duivelsche kerel hij in New York geweest is en dan moet je net doen of je 't gelooft. We konden den havenmess- ter ook wel vragen en hem zoo ver krij gen, dat hij ons toestemming geeft des riachts met de boot uit te gaan. De stad is nog in staat van beleg en na zonsondergang mag er geen boot meer in de haven varen. En dan moeten we wat harpoenen laten maken, bet boeglicht uitdoen en de palin gen spietsen. Jij zou geen paling kunnen spietsen; wierp Peter tegen, en als je 't kon, zou ik ze niet willen eten. Je hoeft ze niet te eten, legde Roddy uit, de palingen zijn immers maar een uit vlucht. De schildwachten moeten we er aan wennen ons 'snachts door de haven te zien varen. Als ze ons daar zonder reden en zonder toestemming zagen knallen als een pak voetzoekers, zouden ze ons torpedee- ren. Dus moeten we zeggen dat we palin gen aan 't spietsen zijn. Den volgenden morgen maakte Roddy aan een smid duidelijk hoe hij drietanden om palingen mee te spietsen moest hame ren en dien nacht werden de menschen, die aan de haven woonden uit hun slaap gehouden door snelvuur-geknal en het schijnsel van zoeklichten in hun ramen. Maar tegen het einde van die week werd de motorboot van de Yankees minder als een plaag dan als een zegen beschouwd, al schoot ze nog steeds 'snachts luidruchtig de haven in en uit en al fitste haar zoeklicht brutaal over" de muren van het fort. Want met waarlijk no bele zelfopoffering leenden de palingen zich tot het bedrog. Bij honderden zwerm den ze voor het verblindende booglicht, bij dozijnen spietsen ze zich aan de tanden der „hooivorken". Zoo vaardig werden Roddy en Peter in het harpoeneeren, dat ze al gauw den havenmeester, den commandant, den gevangenisdokter en ieder, die er be zwaar tegen had zijn nachtrust te laten storen, eiken morgen een mandje paling konden sturen. Het ontging den belangstel lenden Poro-Cabello'ers intusschen niet, dat bij tusschenpooze de machine van de boot niet goed werkte, zoodat men de Yan kees de boot kon zien voortroeien. Ook ging het licht meermalen uit. Zij bekenden eerlijk deze tegenvallers, maar niet zonder verontwaardiging en men beklaagde hen van harte. Op een avond dat ze in de „patio" aan het beraadslagen waren, werd Roddy door een plotselingen twijfel bevangen. Zou 't niet afschuwelijk zijn, riep hij uit, als we de tralies hadden doorgezaagd en hem de touwladder en de boot hadden laten zien en hij zou weigeren met ons mee te gaan? Is dat alles?, vroeg Peter. Hoe moet hij weten, hield Roddy vol, dat we hem niet helpen ontsnappen om hem door de schildwachten dood te laten schieten? Dat hebben ze meer gedaan, 't Is een oude truc, net zoo ietr als iemand in zijn cel doodschieten en zeggen, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Het allereerste dat Rojas ons zal vragen, is natuurlijk wie ons stuurt en hoe kunnen we bewijzen, dat we vrienden zijn. Ik wed, dat hij de kans niet zal laten schieten, zei Peter. Hij zal wel zien dat we geen Venezolanen zijn. Dat is 't 'em juist, protesteerde Rod dy. Waarom zou hij zich aan vreemdelin gen toevertrouwen aan Yankees? Nee, ik zeg je, we hoeven niet te gaan zonder introductiebrieven. Hij liet zijn stem dalen en keek achter dochtig naar de donkere hoeken van de „patio". En de eenigen, die ons die kunnen ge ven wonen op Curagao. Peter de Peyster schoot met plotseling enthousiasme overeind. Da's een prachtbaantje voor mij!, ver klaarde hij. Ik heb er 't eerst aangedacht, zei Roddy. We zullen loten. De kop van Bolivar, dan ga jij. De wapens van Venezuela, dan ik. De zilveren peso rinkele op tafel en Roddy riep jubelend: Kop! ik ga! Maar Peter's poging om niet te toonen hoe teleurgesteld hij was, was zoo weinig overtuigend, dat Roddy onmiddellijk me delijden kreeg. We moeten samen gaan, vond hij. Jou hersens zijn beter dan de mijne, dus kom jij ook maar mee. Alsof hij zijn enthousiasme direct in da den om wou zetten sprong Roddy over eind en hij stond tegen Peter te glim lachen, terwijl zijn gezicht glansde van op gewonden verwachting. Toen opeens kwam er een peinzende trek op. Zeg Peter, vroeg hij, hoe oud zouden die dochters zijn? n Den volgenden dag voeren Roddy en Pe ter naar Willemstad, de voornaamste ha ven en hoofdstad der kleine Hollandsche kolonie. Binnen twaalf uur hadden zij het bereikt en voeren de haven binnen. De zon ging juist op en toen de stralen vielen op de rots, waarop twaalf uur later Sertora Ro jas en haar dochters zouden staan, kre gen zij een tintelend voorgevoel van vreem de en romantische avonturen. Roddy wist, dat in Wilemstad, vol als het v/as met bannelingen uit Venezuela, ge heime agenten van Alvarez een oogje in 't zeil hielden en hij begreep, dat als die spionnen er achter kwamen, dat Peter of hij gedurende hun verblijf op het eiland ook bij de familie van Rojas waren ge weest, er naar Curagao zou worden gerap porteerd, dat zij verdacht" waren. Elke kans om den Leeuw van Valencia te red den zou dan verkeken zijn. Dus moesten zij voorzichtig zijn. Voor hij Porto Cabello verliet had Roddy Mc. Kildrick, den leider van 't werk van de Maatschappij verteld, dat een paar kisten met nieuwe machines en benoodigdheden voor zijn barkas zoek geraakt waren en hij had verlof gevraagd om naar Curagao over te steken en nasporingen te doen. Mc. Kildrick dacht dat die weggeraakte kisten maar een uitvlucht waren om een beetje vacantie te krijgen, maar aangezien hij er (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5