OMGEVING RECHTZAKEN Wilt U iels weten? Laatste berichten AGENDA - MARKTBERICHTEN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 OE LEIDSCHE COURANT EERSTF BLAD - PAG. 3 LEIDSCHE KUNSTKRING. Calvet Kwartet. Enkele jaren geleden behaalde het hier boven genoemde Fransche kwartet bij zijn entrée te Leiden een groote triumph. Niemand uitgezonderd, was men verrukt over het weergaloos onfeilbare spel en in herinnering daaraan werden de vier heeren met groot enthousiasme verwel komd en bij herhaling toegejuicht, wat in alle opzichten verdiend is, want er is een zeidzaam genot aan transparant subliem samenspel gegeven, uiterst gaaf, accuraat en van een prachtige, klanknuanceeringen timbres, die uiterst expressief zijn, door dacht en innig. Opwekkend in dit ensem ble is dp beschaafde degelijke sfeer, waar in gemusiceerd wordt. Technisch is alles af en het saamvoelen is van een verbluf fend evenwicht. Zij speelden „Kwartet a- dur" van Mozart met zeldzaam fijn be lichte muzikaliteit. Met overrompelend enthousiasme en een brandend tempera- werd gespeeld, terwijl ook juist verfijning en intimiteit van spel en klank opvallend zijn. Het uitbundige als 't ware gedempt tot weelderige creatie. Wat gisteravond aan klankverfijning en subtiele schakering van variëteiten werd geschonken, grenst aan 't ongelooflijke en maakt de spanning hevig. Hoewel Beethoven's kwartet f-moll op: 95 een bekend werk is, was de vertolking voor ons uiterst boeiend en als nieuw. Forsch van contour met accenten, die (hoe wel niet overdreven in pathos) een enor me werking hadden. Er leefden in deze interpretatie, waarin elke stem zoo open lag en het algeheele klankbeeld zoozeer gesloten bleef, oogenblikken van aan grijpende felheid. De verdiensten van de speeltrant zijn boven elke critiek uit. Na de pauze hoorden wij het mooiste, wat sinds jaren in de kwartet-litteratuur verschenen is. Debussey's één eenig kwar tet in g-moil en opnieuw kwam de idéé naar voren, dat dit toch wél tot het reinste kunstgenot moet behooren wat iemand be leven kan. Welk een sfeer, die ongetwij feld haar hoogtepunt bereikte in het Andantino, dat dan werkelijk ook boven- aardsch was. Onbeschrijfelijk van klank- verteedering. Is het wonder dat ras-musici zich hevig inspireeren aan zulke etherische muziek? Calvet, Quilevitch, Pascal en Mas- hebben den ganschen avond, maar hier in t bijzonder, zeldzaam gespeeld, hoog ar tistiek in stijl en toonkleur, waarbij de klank-aimosleer van een geheimzinnige weelde was, die door Calvet veelal voor-: bereid door de andere heeren werd over genomen en gehandhaafd, daar ook zij in buitengewone conditie waren. De toehoorders waren in den ban van dit ontroerend en overtuigd musiceeren en het is niet te verwonderen, dat het applaus een ovationeel karakter aannam aan het eind van den avond. Wij kunnen garan deeren, dat het Calvet-kwartet een meer dan groot succes mee naar huis genomen zal hebben. J. K. DOOR HET IJS GEZAKT. Hedenmorgen omstreeks twaalf uur, na het uitgaan der school, waagde een der leerlingen van de Ambachtsschool zich op het ijs van het Galgewater nabij de voor malige Zeevaartschool. In het midden ge komen, zakte de jongen eensklaps door het ijs, waardoor hij in een netelige positie kwam te verkeeren. Het ongeval werd gelukkig spoedig op gemerkt en met behulp van planken en tcuwen gelukte he* den heer van Ruler den jongen, die zich op het afbrokkelende ijs poogde vast t^ houden, te redden. Maria-Congregatie Par. O. L. Vr. Hemel vaart en St. Jozef. Afd. Jongemannen. A.s. Zondagmorgen Recollectie-oefening voor Aid. A. Aanvang kwart vóór acht in de zaal. Gelegenheid tot opgeven, he denavond in de zaal. 'tijdens de recrea tie, en bij den secr. Amaliastraat 28, u i t e r 1 ij k tot Vrijdagavond. De oefening wordt geleid door prof. dr. H. v. Rooyen. Gistermiddag te half een, terwijl de be woners zich van een bovenverdieping aan tafel bevonden, is een begin van brand ontstaan in de kapsalon van den heer J. R. aan den Stationsweg. Daar bleek een gor dijn vlam te hebben gevat bij een gas- comfoor, waar friseertangen worden heet gemaakt. Eenige badhanddoeken en een kapmantel verbrandden, doch het vuur was daarna spoedig gedoofd, zoodat de politiebrandweer zich met de nazorg kon bezig houden. IN LEIDEN GEVESTIGD. C. v. Aalst, Zoeterw. singel 42 E. Boomsma, dienstbode, Leeuwerikstr. 12 I. Bregman, controleur L.C.O., Bosch en Gasth. polder 5 M. Brunsting, dienst bode, Meezenstr. 2 H. W. A. E. Buijs, leerl. kellner, J. van Goyenkade 1 Chu Yao Kwai, koopman, Oude Rijn 15 F. den Doelder, winkelbediende, Haarlem merstraat 152 M. A. KortmannDuijn- stee, Lorentzkade 5 G. H. Gelder, Ra penburg 8 P. A. van Gelder, Kloksteeg 19 G. Groen, Pieterskerkhof 36 L. H. Grutterink, J. van Goyenkade 35 M. C. Hamming, sociaal werkster, Wasstr. 25 N. B. van Heyningen en fam., autoherstel ler, L. Mare 29 H. C. v. d. Horst en fam., handelsreiziger, Hartmanstra 14 J. J. E. Hotze, leerares N.O., Oude Rijn 146 Th. J. E. Huijsers, Oude singel 72 A. M. C. Kuil, dienstbode, Stationsweg 20 G. H. Kuster en fam., kleermaker, Breestraat 123a J. H. Kuster, Breestraat 123a. G. A. de Laaf, strijkster, 3 Octoberstr. 49a G. Laven, verpleger, Prinsenstr. 54 E. S. de Lint, Lijsterstraat 4 A. E. E. Meijer, Houtlaan 17 M. I. A. v. d. Moot, dienstbode, Breestraat 84 N. Mouton, Oude Vest 53 C. J. Neervoort en fam., te^kenaar, Brederostraat 33 M. A. C. v. Niekerk, Rijnsb. weg 77a G. W. Oonk en fam., arbeider N.S., Hartmanstr. 3 1. Pa schier .verpleegster, Kagerstr. 14 L. H. Du Perron, K. Rapenburg 18 A. L. M. Quaedvlieg, Rijnsb. weg 137 Wed. M. v. Berkel-Rehmann, Boerhaavel. 29 H. C. van Rheenen, dienstbode, Witte singel 69 J. van Rheenen, chauffeur. J. v. Goyen kade 20a L. Roest, Witte singel 27 wed. E. Bollegraaf-Salomon, Zoeterw. sing. 1- wed. C. van Zijl-v. d. Spek, van der Helmkade 9 IJ. Steiger, hulpverver dekenfabriek, Hooigr. 55 A. H. C. van Straaten, Breestraat 65 H. Stuifzand, dienstbode, H. Rijndijk 107a J. Op den Velde Boots, metaalbew., Kraaierstr. 3c J. J. W. Vermeul, buffetbediende, Morsch- straat 60 C. Wassenaar en fam., planter, Schelpen kade 45 N. Wegkamp, woon wagen Morschsingel Jkvr. F. A. von Weiier, 11. verpleegster, Rijnsb. weg 10 K. Wiersma, Rapenburg 113. UIT LEIDEN VERTROKKEN. L. Bakhuizen, Amsterdam, J. Franklin- straat 10 II P. Blansjaar en Fam. Ha zerswoude, Groenedijk A 54 L. Blom, Alphen aan den Rij-n, Oudshoornscheweg 170. A. C. Bol, Voorschoten, Wijngaar denlaan 54. W. B. ten Cate Brouwer, Stockholm Zweden. J. R. v. Delden, Den Haag, Zusterstraat 2E. Wed. M. Esseveld-v. Dijk, Medan N.-I. G. de Graaf, Oegstgeest Ln. van Oud Poelgeest 2. G. Hennerr.ann, De Bilt, Bachlaan 15 W. T. Hoekstra, Gouda, Gouwe 51. P. Horstman. Zaltbommel, Kloosterstraat 56 E. Jagerman, Katwijk Drieplassenw. 21a. D. A. Keur, Assen, Oosterhoutstr. 11. G. S. de Knegt, Vlissingen, Oprit 38 bov. J. R. Krol, Driebergen R'burg, Buntlaan 76 J. F. J. Verveer-ter Kuile, Voorschoten, Leidschevrt. 453. Wed. M. J. Smolders-Luijkx, Nijmegen, Beethoven- straat 101. M. Th. J. Mulder en Fam., Rijswijk Z.H., Heerenstraat 48b. J. A. Oosterdag en Fam., Venlo, r. Cleefstr. 9. M. v. Oostrom, Boskoop, Laag Boskoop 51 A. C. Plug, Noord wijk, Schafferstraat 18. A. Roefstra en Fam. Haarlem, Vo- gelkoopstg 1 rd. K. J. Roeleveld, Den Haag Stadhouderspl. 142. M. W. Rotte veel, Amsterdam, Ter Haarstraat 17. A. Schuurmans, Rotterdam, Lambertusstr. 38 E. C. M. Smolders, Nijmegen, Beetho- venstraat 101, J. Stavleu, Vlissingen aan boord Hr. Ms. Wachtschip. J. Streef- land en Fam., Zeist, Woudemb.str.weg 68 70. P. Stevens, Overschie, Rtt. Rijweg 155a E. Kalis-Timmers, Rijswijk Z.-H. Haagweg 98. J. Vittesr, Den Haag, Mis pelstraat 10. P. Wassenaar, Haarlem mermeer, Iepenlaan 72. OEGSTGEEST Jubileum Gele Rijers. Heden herdenkt het corps Gele Rijers, waarvan het depot in onze gemeente is gelegen, den dag, waarop het, op voorstel van Stadhouder Prins Willem V, werd ingesteld. Te ongeveer tien uur kwamen de batte- xijen onder leiding van kapt. Mares en kapt. Baron van Boetzelaar op den Rijks straatweg, nabij „Het Witte Huis" bijeen, waar kapitein van Hemt de troepen in specteerde. Eerst te elf uur arriveerde overste Trapman en de gemeentelijke auto riteiten, voor wie de troepen zouden defi- I teren.- Kapt. van Hemert hield eerst een korte toespraak, waarin hij wees op de beteeke- nis van dezen dag. Spreker noemde het een voorrecht, dat het depot in een ge meente als Oegstgeest gelegen is, waar het door gemeentebestuur en burgerij als het ware met open armen is ontvangen. Met een driewerf „Hoera" op het Huis van Oranje en op de Koningin besloot spreker. Vervolgens hield Overste Trap man en Weth. van Fgmond, namens het ge meentebestuur, een korte toespraak onder aanbieding van gelukwenschen. Het muziekcorps der Veld-artillerie on der leiding van sergeant Verhoef, luisterde het défilé met marschmuziek op. Burgerwacht. In „Hét Witte Huis" is gisteravond de algemeene ledenvergade ring gehóuden van de burgerwacht Oegst geest. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. M. Pos, met een hartelijk welkom, inzonderheid tot het aanwezige vrouwelijke lid, dat hij ten voor beeld stelde betreffende haar activiteit o.m. bij de schietoefeningen, waar zij een zoo uitstekend figuur maakt. Ee voorgelezen notulen van den secretaris, den heer B. J. v. d. Meene, werden onver anderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen schrijven van den burgemeester, de heer A. J. van Gerre- vink, betreffende verhindering. Hierna bracht de heer v. d. Meene het financieel verslag uit over 1939, waarvan zij vermeld, dat J.e ontvangsten bedroegen 661.39, de uitgaven 664.43, alzoo een nadeelig saldo van 3.04. Het rapport van de kascommissie vermeldde, dat de kas en bescheiden vazi den penningmeester in volkomen orde zijn bevonden. Als leden van de kascommissie 1940 werden aange wezen de heeren A. Nek Jr. en W. Ver steeg. Ui het jaarverslag van den commandant, den heer H. G. W. Palm, vermelden wij, dat het ledental op 1 Januari 1939 be droeg 144 en door vertrek en overlijden is teruggeloopen tot 129 op 1 Januari 1940. De oefeningen zijn, in aanmerking ge- r.omen de ingetreden mobilisatie, gunstig verloopen. Er heerschte voortdurend een prettigen geest, welke kan blijven bestaan zoo deze regelmatig worder bezocht en de deelname uitgebreid, waartoe de comman- HOE HET THANS DOOIT. Geen regen voorloopig te verwachten. Na een vorstperiode van ruim twee maanden, welke alle records op het gebied van vriezen en wat daarmede verband houdt, beeft geslagen, is eindelijk de dooi ingezet. Zooals reeds uit het weerbericht van hedenmorgen viel op te maken is er in de afgeloopen 24 uur een geheel andere circulatie van lucht boven Europa ont staan en is daarmede voorloopig een einde gemaakt aan de regeering van koning Thi&lf. Of de dooi definitief zal zijn, is niet met zekerheid te voorspellen, omdat in het Noorden van Europa nog zeer lage tempe raturen worden geregistreerd en ook in vroegeTt strenge winters aan het einde van de maand Februari vorstperioden zijn voorgekomen. De situatie is echter thans zoodanig ge wijzigd, dat voorloopig, d.w.z. in de eerst volgende dagen geen vorst verwacht wordt. Het gebied van hooge luchtdruk, dat tot gisteren boven de Oostzee en Skan- ainaviè lag en in ons land vorst veroor zaakte. heeft zich naar Centraal Europa verplaatst en is daarbij in beteekenis toe genomen In Zuid- en Midden-Noorwegen is de luchtdruk dus aanmerkelijk gedaald, waardoor in onze omgeving de wind naar het Zuiden is gedraaid. Ons land krijgt daardooi luchtaanvoer uit Spanje en Ita lië, waar temperaturen heerschen van on geveer vijftien graden Celsius boven nul. Deze winden zijn behalve, dat zij een be trekkelijk hooge temperatuur hebben, bo- vendier nog zeer droog. Het gevolg is dan ook, dat in ons land de dooi dit jaar niet met tegen gepaard zal gaan en de sneeuw en het ijs, welke hier nog aanwezig zijn, niet alleen zal smelten, doch ook „verdam pen". De dooiperiode zal dus ditmaal niet gepaard gaan met het vrijkomen van veel vocht, daar deze in de lucht wordt opge nomen, hetgeen voor de verschillende rei nigingsdiensten in ons land, doch ook voor den Rijkswaterstaat, 'n zeer gunstige wen ding is. Ook het feit, dat het hooge druk- gebied van Skandinavië zich naar Zuid- Duitschiand heeft verplaatst, is voor den rijkswaterstaat gunstig. Immers nu zal met name oe Rijn bij zijn oorsprong vorst on dervinden, terwijl de monding in een ge bied van betrekkelijk hooge temperatuur ligt. He» ijs smelt dus eerst bij de mon ding er dit bevordert den afvoer in be langrijke mate. Groote toevoer van water als gevclg van den dooi wordt dan ook niet verwacht. De temperaturen in ons land waren van middag omstreeks een uur: Den Helder 3 graden, Groningen 3 graden, Vlissingen 3 gradtn. Maasricht 7 graden en de Bildt 3 graden boven nul. dant allen opwekte. Aan mej. dr. Leemkar en de heeren Krijger en Hoogeveen, werd alle lof ge bracht voor hun leiding bij gehouden cur sussen en oefeningen. Door den minister van B. Z. is voor leden van de burgerwacht Oegstgeest verlof ver leend zoo noodig ook buiten de gemeente op te treden. Voorts bleek uit dit verslag, dat by ge houden wedstrijden, wandeltochten e.a. diverse prijzen zijn behaald en dat aan een 4-tal leden is uitgereikt de medaille van den Bond van B.W. wegens 20-jarigen dienst, waaraan de commandant toevoegde de hoop, dat de jongere leden de voet sporen van de ouderen mogen volgen. Er zijn dit jaar geen onderlinge wed strijden te Katwijk gehouden en de finan- cieele toestand mag zich in een goede ge zondheid verheugen. De voorzitter bracht den commandant dank voor zijn uitgebreid rapport. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren J. W. v. d. Post, A. van Breda Sr. en W. Boer Jr. herkozen. De voorzitter deelde mede, dat in de samenstelling van diverse afdeelingen enkele wijzigingen zijn aangebracht en dat de *<erleende extra- subsidie van de gemeente uitsluitend zal worden bestemd voor de uniformen, waar voor een regeling is getroffen. Vervolgens doelde spr. mede, dat een dankbetuiging is ontvangen voor de in het begin van de mobilisatie verleende hulp bij politie en andere diensten. Na rondvraag volgde sluiting. HAAGSCH GERECHTSHOF. BELEEDIGING VAN DEN MINISTER VAN DEFENSIE. Mr. Rost van Tonningen veroordeeld. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden ir hooger beroep bevestigd het vonnis van de rechtbank aldaar waarbij mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdopsteller van het „Nationale Dagblad" is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met drie jaar proeftijd en een geldboete van 200 subs. 100 dagen hech tenis. Deze veroordeeling geschiedde naar aan leiding van een artikel in het „Nationale Dagblad" van 19 Juli 1939, getiteld: „De onridderlijkheid van minister van Dijk", in welk artikel zinsneden voorkwamen, wel ke beleedigend voor den toenmaligen mi nister van defensie wérden geacht. Het Hof heeft bij zijn arrest het be roep van verdachte op noodweer ver worpen, terwijl voorts werd overwo gen, dat het opleggen van een geldboe te alleen geen voldoende waarborgen biedt, om verdachte van noodelooze krenking te weerhouden. Vraag: Mag een sigarenwinkelier on der den banderolleprijs verkoopen? Hoeveel procent korting is toegestaan bij aankoop van bijvoorbeeld een kistje van 50 sigaren k contant. Antwoord: In art. 45 van de Tabaks wet staat: Het is verboden aan accijns on derworpen artikelen in het klein te ver koopen, te koop aan te bieden of af te leve ren voor een lageren prijs dan dien ver meld op de overeenkomstig art. 7 aange brachte zegels (banderollen). Als overtre ding van dit verbod wordt mede aange merkt, o.a. het verleenen van kortingen op den naar hoeveelheid en zegels verschul- digden kleinhandelsprijs. Vraag: Ben in betrekking geweest, nu ben ik er vandaan. Ze willen mijn distri butiekaart niet afgeven. Kan hem per soonlijk niet halen. Wat moet ik nu doen om die terug te krijgen? Antwoord: U hebt recht op terugga ve. Stuur er een ander heen, om de kaart terug te halen. Vraag: Ik ben veertien dagen ziek ge weest en heb van den Raad van Arbeid uitkeering gehad, doch een gedeelte. Is mijn patroon nu verplicht hetgeen ik te kort kom, bij te passen? Antwoord: De wet zegt, dat het loon gedurende een betrekkelijk korten tijd doorgaat, behalve voorzoover daarin door een verzekering is voorzien. De patroon moet het ontbrekende bij passen geduren de een betrekkelijk korten tijd. Hoe lang dit in het onderhavige geval is. kunnen wy bij gebrek aan gegevens niet uitmaken. Vraag: Moet een dienstmeisje, dat voor dag en nacht in betrekking is en haar loon per maand ontvangt, haar betrekking per maand opzeggen of kan zij volstaan met een opzegtermijn van een week? Antwoord: De opzegtermijn is hier een maand. ONGERUSTHEID OVER NEDERLANDSCH MOTORTANK3CHIP. Een reddingsboot spoelde bij Lizard aan. De Standard Amerikaansche Petro- tc-um Compagnie deelt ons het volgende mede: Bij de reederij begint groote ongerust heid te rijzen omtrent het Nederlandsche Motortankschip „Den Haag", eigendom van de N.V. Petroleum Industrie Maatschappij te 's-Gravenhage, dat met een lading pe- troleumproducten, bestemd voor de Stan dard Amerikaansche Petroleum Compag- r.ie N.V., onderweg is van New York naar Rotterdam. Het schip, dat een lading van 11.800 tons in heeft, had ongeveer 20 Februari te Rotterdam moeten aankomen. Op 14 Februari jl. heeft het het laatste con tact met de reederij gehad. Het bevond zich toen naar schatting ca. 400 mijlen ten Westen van Lizard. Het eenige bericht, dat nadien ont vangen is, is dat een reddingsboot met den naam „Den Haag" in de omgeving van Lizard is aangespoeld. De reederij wendt alle pogingen aan om nadere berichten te krijgen, tot dusverre echter zonder succes. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vanochtend was de heer H. Bosma te Hemelum nabij de Ned. Hervormde kerk aan het boomen hakken. Op een gegeven oogenblik raakte hij onder een vallenden boom. Toen men hem er onder vandaan haalde, waren de levensgeesten reeds ge weken. Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS, 21 Febr. (A. N. P.). Het Fran sche legerbericht luidt: Eenig artillerie- en infanterievuur op verschillende punten van het front, vooral in de Vogezen en aan den Rijn." BERLIJN, 21 Febr. (A. N. P.). Het op perbevel van de Duitsche Weermarcht maakt bekend: In het Westen geen gebeurtenissen van beteekenis. Verkenr.ings- en grenscontro- levluchten van het luchtwapen leverden geen contact met den vijand op. In het trader van de verkenningsvluchten, welke ordernomen werden tegen de Oostkust van Engeland en Schotland tot aan de Shet- 'aind-eilanden, werden twee Britsche my- nenleggers door het uitwerpen van bom men' tot zinker, gebracht, en werd een be wapend koopvaardijschip zóó zwaar ge troffen, dat te reeknen valt met verlies van dit vaartuig. Alle vliegtuigen zijn on gedeerd op hun thuisbases geland. Na middernacht vlogen verscheidene vijandelijke vleigtuigen uit het Westen en Noord-Westen onder schending van het Nederlandsche territoriale gebied 1e Duitsche Bocht binnen. Een van een langdurige tocht terugge- keeroe duikboot heeft gerapporteerd, 27.795 bruto registerton tot zinken te hebben ge- bravht. ZWEEDSCH DORP DOOR RUSSISCHE VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN STOCKHOLM, 21 Februari (A.N.P.) Russische vliegtuigen hebben vandaag het Zweedsche dorp Pajala, dat op vijf mijlen van de Finsche grens is gelegen, gebombardeerd. Vier gebouwen zijn in de asch gelegd, terwijl de kerk licht beschadigd werd. LEIDEN. Woensdag, Ned. Reisver. voor Kath. De geheimen van donker Afrika, door Dr. Julien, groote Burchtzaal, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Metaalbewerkersbond, jaarvergadering Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag, Chr. Oratoriumvcr., uitvoering van „Die Schöpfung" van Jos. Haydn, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Vrijdag, Sint Raphaël: Jaarvergadering. Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 tot en met Vrijdag 23 Febr. a.s., waarge nomen door de apotheken P. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23558 en Van Driesum, Mare 10, tel. 20406. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. STOCKHOLM, 21 Februari (A.N.P.) Uit Haparanda wordt nader gemeld, dat het dorp Pajala, dat in het dal van de Torne is gelegen, om één uur vanmiddag werd gebombardeerd. Een vierde gedeelte van het dorp staat in brand. Pajala heeft een bevolking van duizend zielen. BRAND IN EEN AMERIICAANSCH CIRCUS. ROCHESTER (Indiana), 21 Februari (A.N.P.) Gisteravond heeft brand gewoed in het winterkwartier van het hier geves tigd"» circus Cole Brothers, waarbij alle gekooide dieren van de onderneming, waar onder leeuwen, tijgers, luipaarden, apen en eenige zeehonden zijn omgekomen. Ongeveer 350 andere dieren, welke zich in stallen bevonden, waaronder twintig tot vyf en twintig olifanten, wisten los te breken en draafden in het wilde weg de stad in. Het enorme uit baksteen opgetrok ken gebouw, waarin alle dieren, uitgezon- c' rd een tiental kameelen, waren onder gebracht, werd een prooi der vlammen. De aangerichte schade werd geraamd op 150.000 tot 200.000 dollars. Ongeveer 300 paarden, waaronder fraaie rijdieren, voegden zich bij de olifanten en kameelen om aan de vlammen te ont komen, nadat zij waren losgemaakt door circuspersoneel, dat zich in een hoek van het gebouw bevond, toen de brand werd ontdekt. Tijdens de reddingswerkzaam heden weerklonk het angstgeschreeuw van de dieren in de brandende kooien, waar onder een nijlpaard. De tamme dieren wist men in veiligheid te brengen. De eigenaars van de circusonderneming verklaarden nog niet te kunnen zeggen, hoeveel dieren in het vuur waren omgekomen. Verscheidene olifanten en eenige paarden trachtten naar het brandende gebouw terug te keeren, doch werden door het personeel tegenge houden, waarna de dieren in wilde vaart naar de stad terugrenden. BRAND IN DE SAVOY CLUB. Inventaris ernstig beschadigd. Werksters namen vanmorgen omstreeks kwart voor acht een sterke brandlucht in de lokalen van de „Savoy Club" aan de Leidschekade te Amsterdam, waar. Zjj waarschuwden de brandweer en spoedig arriveerden twee motorwagens van de ka zernes Honthorststraat en Rozengracht. Het bleek, dat, vermoedelijk door het wegwerpen van een niet uitgedoofde siga ret, brand was ontstaan op het podium /an het orkest. Daar de zaal goed afge sloten was ramen en deuren waren dicht kon het vuur zich door gebrek aan zuurstof niet ernstig uitbreiden en bleef het smeulen. Het verspreidde zich echter langs de wanden en de zoldering en tastte ook het meubilair aan. Groote rookmassa's hadden zich ontwikkeld, zoo dat de brandweer genoodzaakt was van rookmaskers en zuurstofapparaten gebruik t* maken. Met twee stralen werd het vuur bestreden en spoedig was de brandweer net vuur meester. Om half elf konden de motorspuiten naar hun standplaatsen te- rugkeeren. Het smeulende vuur heeft in de nacht club een zoodanige schade aangericht, dat zij voorloopig gesloten zal moeten blijven. AMSTERDAM, 21 Febr. Vee, Ter vee markt waren heden aangevoerd: 164 vette kalveren: 80—86, 68—74 en 56—64 cent per kg. levend gewicht, (mindere soorten la ger); 109 nuchtere kalveren 5—9 per stuk C9 varkens: 69—72 cent, per kg. slachtge- wicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, zeer stugge han del, lagere prijzen, vooral bij afloop. Nuch tere kalveren matige aanvoer, stugge han del, prijzen onveranderd. Varkens aanvoer oi.beteekenend, prijzen onveranderd. WOERDEN, 21 Febr. Kaas. Aanvoer 37 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 30—33, idem 2e kwal. 27—29, Handel matig. VOORSCHOTEN, 20 Febr. Vrije Velling. Prijzen: kippeneieren 5.506.50, kuiken- eieren 5.005.50 per 100 stuks, kippen f 1.001.10, duiven 1015 cent per stuk; zoetekaas 5660 en Leidsche kaas 4850 cent per kg.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3