RIJNSTREEK De Herders in de 18e eeuw BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 UIT DE GESCHIEDENIS VAN VOORSCHOTEN De eed van trouw aan de Haagsche regeering vm. door A. N. DUYNISVELD, pr. vm. Eenige jaren tevoren had pastoor Ploegh ook reeds onaangenaamheden gehad met eenige priesters o.a. Hugo van Heussen, den Leidschen pastoor en Hugh Gael, den vroegeren medehelper van pastoor Van Oudiheusden, beiden kopstukken in den kerkelijken strijd rondom Codde. Door eenige priesters uit Rijnland was in 1701 een geschrift opgesteld en onder teekend, en naar Rome gezonden, waarin zij klaagden over nieuwe leerstellingen van Codde en een gedeelde der Holland- sche Geestelijkheid en hen van z.g. Jan senisme beschuldigden. Tot de onderteeke naars behoorde ook Jacobus Ploegh, de Voorsohotensche pastoor. Men heeft hem daarover zoo lastig ge vallen, dat pastoor Ploegh op 26 April 1701 een stuk onderteekende in het bijzijn van Van Heussen en Gael, waarbij hij alle be schuldigingen herriep. 93). Toen hij later candidaat werd voor de vacante waardigheid van Apostolischen Vicaris, stelden Van Heussen en Gael een •uitvoerig schrijven op aan de regeering, •waarin zij er op wezen, dat hij daarvoor volkomen ongeschikt moest geacht wor den; omdat hij als oud-leerling van het college der Propaganda te Rome daardoor veel te „verslaafd" was aan den H. Stoel! Ook kwam toen weer ter sprake, dat hij eens „een vuyle bekladding tegen voorna me priesters der Cleregie na Rome gezon den" 'had; dit had hij wel is waar herroe pen, maar men meende dat hij „zijn we derroeping wel zal naderhand wederroe pen hebben." Minderwaardig was, dat men op zijn ge ringe afkomst wees: „dat hij een uytlan- der is, een kleermakers zoon van Emme rik. Een zoo geringe geboorte, met een slaafelijke opvoeding vergeselschapt, baart doorgaans een onedele en slaafelijke aart." Ten slotte wilden Van Heussen en Gael de regeering waarschuwen, dat de vrijheid gevaar dreigde! Rome wilde door Ploegh te benoemen tot Vicaris de Hollandsche Missie nauwer aan zich binden, hetgeen volgens hen slechts kon leiden tot onder gang van de Cleregie en de heerschappij der Jesuiten." Om het kerkbezoek, dat verslapt was, en het veelvuldig ontvangen der Sacra menten te bevorderen in de dagen dat een te strenge richting in ons land, onder in vloed van het Jansenisme, een groote be lemmering daarvoor was, verkreeg pastoor Ploegh van paus Clemens XI in 1796 de gunst, dat op den feestdag van Sint Lau- rentius en op de Zaterdagen en feestdagen van O. L. Vrouw aflaten verdiend konden worden door een ieder die de kerk van Voorschoten bezocht. 94). Ook zorgde pastoor Ploegh voor een pas sende woning voor hem en zijn opvolgers. Tusschen hem en de kerkmeesters werd met goedvinden van Codde den Apostoli schen Vicaris, op 30 April 1701 een con tract gesloten omtrent de „vertimmering van het Pastoorshuis." Bepaald werd, dat voor de nog overschietende betalingen de pastoor ten laste der pastorie en de pasto- reele goederen een leening groot 1100 gul den mocht sluiten. Verschillende personen gaven voor den bouw der pastorie renteloos eenige bedra gen met de bepaling, dat na hun dood H.H. Missen moesten gelezen worden; een zekere Pieter Huibertszoon de Bruin schonk zelfs een bedrag van 3100 gulden aan de kerk, op voorwaarde, dat niet al leen voor hem en zijn familie, maar ook voor pastoor Ploegh jaarlijks „in perpe tuum" H.H. Missen zouden worden gele zen. In zijn laatste levensjaren was pastoor Ploegh ziekelijk; daarom kreeg hij verlof een kapelaan te hebben, die hem in zijn pastoreele bediening ter zijde stond. 95). Hij overleed op hoogen ouderdom den 27sten Januari 1717. Zijn opvolger was Gerardus Ig natius Josephus van M u ij 1- wijk, geboortig uit Amersfoort. 96). De baljuw van Voorschoten en Veur, D. Poyntz, meldde 5 December 1730 aan de Gecommitteerde Raden der Staten, dat Gerardus van Muylwyck, evenals zijn ka pelaan Johannes ten Dam, geboortig uit Amsterdam, „beyde op haar priesterlick woord" verklaard hadden, „niet te syn van de soogenaamde Jansenisten of Jesuiten, nogih geordende personen (paters), maar alleen werelds priesters van de Roomsch- gesinde Religie." Zij hadden ook de ver klaring afgelegd, welke van eiken priester gevorderd werd krachtens het 3e artikel van het plakkaat van 21 Septemer 1730, hetwelk bepaalde, dat „in de stem hebben de steeden, de priesters zullen moeten, voor dat de acte van toelaating aan haar sal moogen verleent worden, verklaaren op haar priesterlijk woord, in plaats van eede, in handen van Burgemeesteren, en onderteekenen mei haar gewoone hand- teekening in eer boek daartoe te houden, dat zij een hertelijk afkeer hebben van het gevoelen dergenen, welke leeren, dat de Paus of eenige andere Kerkelijke Over heid de magt heeft om de onderdaanen te ontslaan of dispenseeren, wegens ketterij, of om eenige andere oorsaak van den eed en gehoorsaamheid aan de burgerlyke Overheid, en dat men geen trouw en on- derdaanigheid schuldig is aan die geenen, die in de kerkelijke ban en buiten den schoot van de Roomsche Kerk zijn". De priesters beloofden daarbij integendeel hun geloovigen „soo door hun voorbeeld, als door haar leer" tot gehoorzaamheid aan de burgerlijke overheid te zullen aan sporen „en tot een vreedzaam en zedig ge drag"; en vervolgens, dat zij geen geld of geldswaarde zouden geven of de geloovi gen aansporen te geven aan „eenige bui- tenlandsche kloosters, collegiën, semina- nariën, kerken of andere Roomsche gestig- ten en gemeenschappen." Zoo bezorgd was de regeering zelfs, dat elke priester aan het einde van deze verklaring moest be loven „geenerhande absolutie, nog dispen satie van den Paus of van iemand anders" te zullen vragen of aannemen „tegen haare verklaaring en onderteekening." Genoemde kapelaan van /oorschoten, Johannes ten Dam, kwam in 1730 in de Statie als medehelper van pastoor Van Muijlwijck. Hij bleef, ook na den dood van den pastoor, tot 1735 te Voorschoten; toen werd hij pastoor te Lutjebroek, van waar hij in 1747 naar Kralingen vertrok en aldaar op 13 Mei 1758 kwam te over lijden. Pastoor Gerardus van Muijlwijck over leed te Voorschoten op 27 Januari 1731. Hij werd den 5en Februari begraven in een eigen graf in de protestante kerk van Voorschoten, daartoe door zijn zuster Si- mona van Muijlwijck reeds 15 Mei 1726, voor 20 gld. aangekocht, die dit graf schonk aan de Statie om al" priestergraf voortaan te kunnen dienen van de te Voorschoten overledenen geestelijken. Het graf was ge dekt met drie blauwe zerken. 97). Pastoor Francicus Joannes R o g g u kwam op 11 Februari 1731, gelijk hij zelf in het doopboek 98) aantee- kende, naar Voorschoten. 99) In het Mis- sieverslag van Molinari 100) van den jare 1758, wordt hij geprezen als een geleerd en vroom man, evenwel niet geheel vrij van een zekere angstvalligheid van gewe ten, waarom hij bij zijn menschen niet zoo gezien was. De Statie telde toen 483 com municanten. Franciscus Joannes Roggué werd om trent 1695 te Den Haag geboren. Hij maak te zijn studies te Leuven. Vóór zijn komst naar Voorschote- was hij kapelaan te Haarlem bij pastoor Johannes van den Steen in de Statie van den Hoek. Door de ambachtsvrouw^ van Voorscho ten, Anna Margaretha Bentinck, douairiè re van Wassenaar van Duivenvoorde, werd hü als pastoor geadmitteerd 23 Mei 1731 en door den baljuw en welgeborene man nen den 16en Juni daarop aangeteekend in het register. Volgens zijn eigen verkla ring bediende hij behalve Ie gemeente Voorschoten nog „volgens out gebruyck ook buyten het ambacht twee a drie huy- sen aan den Voorschoter-weg, indien er Roomschgesinden woonachtig zijn." 101). Sinds 1583 was de vaderlandsche Kerk bestuurd geworden door Apostolische Vi carissen, waarvan Sasbout Vosmeer de eerste was, die sinds 1602 de bisschoppe lijke waardigheid bezaten. De laatste Apostolische Vicaris was Johannes van Bijlevelt, 17171727. Na hem werd om de moeilijkheden met de regeering, die Van Bijlevelt nooit had willen erkennen, de nuntius te Brussel, als Vice-Superior, het Hoofd der Hollandsche Missie, terwijl eenige aartspriesters als gedelegeerden van den H. Stoel of van den nuntius het geestelijk gezag uitoefenden. In Holland was dat Joannes van den Steen tot 1746. In deze jaren heeft men verschillende malen gepoogd om aan de Hollandsche Missie weer een eigen, onafhankelijk ker kelijk bestuur te bezorgen, en bij een de zer pogingen heeft ook pastoor Roggué van Voorschoten een rol gespeeld. Door de le den van het Haarlemsch Kapittel en door pastoor Van der Lee van Den Haag en pastoor Roggué werd een rekest daartoe opgesteld aan den kardinaal der Propagan da, dat 12 Mei 1739 naar Rome werd ge zonden. 102). In dit welsprekend verzoek schrift werd de toestand der Missie hart roerend beschreven: onderlinge twisten, naijver van vele priesters, de vrees, dat de Kerk geheel en al zal geraken onder op pergezag der regeering. Als eenig middel ter verbetering smeekten de onderteeke naars, dat de Propaganda iemanc in de Missie zou aanstellen met zulke facultei ten, dat hij uit eigen macht als geestelijk hoofd in het land kon optreden; als zoo danig stelden zij den aartspriester Joannes van den Steen voor, als den meest geschik- ten. Door tegenkanting der regeering mis lukte ook deze poging, ofschoon de kans van slagen, niet het minst door de groote toegevendheid van Rome, aanvankelijk zeer groot was. 103). Over het leven en werken van pastoor Roggué te Voorschoten, is ons weinig be kend gebleven. Op 17 Juni werd in zijn Statie opgericht de Aartsbroederschap van de H. Drievul digheid ter bevrijding van gevangenen, 104) terwijl in 1766 door den pastoor verlenging werd verkregen van de reeds vroeger ver leende gunsten voor het verdienen van aflaten aan het bezoeken der kerk verbon den. Als kapelaans zijn bij pastoor Roggué geweest Joannes van der Hart, te Leider- LE1DSCHENDAM Roode Kruis. Onder voorzitterschap van den heer S. Veenenbos hield gisteren avond de afd. van het Roode Kruis te Leid- schendam haar jaarvergadering in hotel „De Zwaan". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental momen teel 197 bedraagt; aan 13 helpsters wordt 'n diploma uitgereikt. Onder leiding van Dr. Reijders werden verschillende buiten oefeningen gehouden, terwijl bij verschil lende gelegenheden door de leden werd ge post en in 123 gevallen eerste hulp werd verleend door de transportcolonne. Het verslag van den penningm. gaf aan in komsten aan een bedrag van 1140.12 1/2 en aan uitgaven een 'bedrag van 448.73 zoodat er een batig saldo is van 691.39. Bij monde van den heer G. de Regt werd verslag uitgebracht namens de kascom- missie. In de kascomimissie werden be noemd de heeren G. de Regt, S. van Alke made en A. H. v, d. Akker. De benoeming van afgevaardigden naar de algemeene vergadering van het hoofdbestuur werd na uitvoerige bespreking aan het bestuur overgelaten. Aan de orde komt het voorstel Adriaense om het bestuur vrij mandaat te verleenen voor het wel of niet beleggen van een vergadering vóór de algemeene ver gadering; na uitvoerige discussie wordt dit voorstel net alg. st. aangenomen. Biljartwedstrijd. In den biljartwed strijd, welke gisterenavond te Den Haag werd gespeeld om de residentiebeker, be haalde K.D.O., alhier den tweeden prijs. Simultaan-schaakwedstrijd. In het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Damlaan speelde gisterenavond Dr. Th. C. Kok uit Den Haag simultaan tegen leden van de St. Josephsgezellen en de K.J.M.V. Na een welkomstwoord van den vice- praeses, kapelaan Kok, die zijn broer, den simultaanspeler alle succes toewenschte, doch daarbij de hoop uitspraak, dat hij enkele partijen zou verliezen om de eer van Leidschendam, nam de wedstrijd een aanvang. In totaal werd door 20 spelers van ge zellen en K.J.M.V. aan den wedstrijd deel genomen. De simultaanspeler speelde in een snel tempo en met succes, want na 1.30 uur spelen had hij alle partijen gewonnen, voorzeker een schitterend resultaat. Aanrijding. Op den hoek Kostverloren- weg-Veenestraat had gistermorgen een aanrijding plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door den heer D. uit Zoetermeer, en een vrachtauto van de firma Schr. uit Voorschoten. De aanrijding, die vermoede lijk ontstond door de gladheid van den weg, bleef beperkt tot eenige materieele schade aan beide wagens; persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Door de politie, die procesverbaal opmaakte, w'ordt een onderzoek naar de schuldvraag inge steld. Rijwiel-diefstallen. öp verzoek van de Haagsche politie zijn door de gemeente politie twee rijwielen in beslag genomen bij de wed. B.; de rijwielen bleken afkom stig te zijn van diefstal in Den Haag. Gisteravond is ten nadeele van den knecht van den slager H. in de Tedsinger- straat alhier, een heerenrijwiel ontvreemd. Geboren: Cornelia Maria, dochter van A. A. van Kampen en C. M. Verdouw Pini, dochter van A. J. G. Koerts en H. F. Busselaar Maria Cornelia Johanna, dochter van M. C. Verhagen en A. van Leeuwen; Franciscus Wilhelmus Cor nells, zoon van W. G. v. d. Meer en C. P. Bierhuis Cato, dochter van H. van Eg- mond en M. v. d. Wetering. Ondertrouwd: W. M. Kamkoor en 1/1. W. v. d. Toon. O v e r 1 ed en A. Jansen, vrouw H. J. Vogelaar, man W. A. v. d." Maat, man M. C. J. Verhage, dochter. NOOTDORP Wit-Gele Kruis. De afd. Nootdorp van het Wit-Gele Kruis hield gisteravond de jaarvergadering in het R.K. Vereenigings gebouw. De opkomst was niet bijzonder groot, vermoedelijk tengevolge van de gladheid der wegen. Bij afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering gepre sideerd door den heer G. van der Salm. Uit het jaarverslag van den secr. halen wij nog het volgende aan: In 1939 werden 1179 patiënten geholpen in de kliniek. 144 Verpleegartikelen werden uitgeleend. In de wijk werden 1277 malen patiënten ver pleegd. Voor de T.B.C.-bestrijding werden 308 bezoeken afgelegd in 18 gezinnen met een aantal patiënten van 19. Voor de zuigelingenzorg werden 477 be zoeken afgelegd. Bij het Consultatiebureau dorp geboren, van 20 April 1759 tot 1764; Joannes Francken, een Rotterdammer (17641765); Joannes Bonnée eveneens van Rotterdam geboortig en Theodorus Lansink vanaf 31 Juli 1772. Pastoor Roggué overleed te Voorschoten op 12 Juli 1774. 93) Archief der Oud-Bissch. Clerezy, In ventaris, nr. 166. 94) Parochie-archief van Voorschoten. 95) Gemeente-archief van Voorschoten 96) Arch. Aartsb. Utrecht: dl. XIV, bl. 89/90; id.: dl. IV, bl. 132; Bijdr. v. Haarl.: dl. II, bl. 349; Bissch. Oud Archief te Haar lem; Parochie-archief van Voorschoten. 97) Gemeente-archief en Parochie-ar chief van Voorschoten. 98) Gemeente-archief van /oorschoten; Bijdr. v. Haarl.: dl. XLVII, dl. 84. 99) Arch. Aartsb. Utrecht: dl. IV, bl. 132, 138. 100) ld.: dl. VIII, bl. 340. 101) Bijdr. v. Haarl.: dl. XVH, bl. 214. 102) Bissch. Oud Archief te Haarlem. 103) Bijdr. v. Haarl.: dl. XXIII, bl. 178 e.v. waren 38 zuigelingen ingeschreven. De to tale inkomsten van dit bureau bedroegen 445 18 en de uitgaven f 443.10. Het le den tal van de afdeeling was op 1 Jan 1940: 425. Volgens het jaarverslag van den pen ningmeester hebben de totale inkomsten van de afd. in 1939 bedragen 3078.01 en de uitgaven 309.750. Op 1 Jan. 1940 was in kas 89.86 en op de bank f 717.29. De commissie tot het nazien der boeken ver klaarde de kas en boeken in orde te heb ben bevonden. In deze commissie werd voor het jaar 1940 benoemd de heer J. van den Bulk. De aftredende bestuursleden, de heeren G. J. Sweere en A. P. van de Sande, wer den na enkelvoudige stemming resp. met 20 en 27 stemmen herkozen. ALPHEN AAN DEN RIJN .Hardrijderij. Gisteravond werd door de ijscommissie „Het Oosthoekdorp" een hardrijderij om levensmiddelen gehouden op de ijsbaan, waarvoor veel belangstel ling bestond. Na een spannende kamp werd de uitslag: 1. Douwe de Jong, 2. Wessel- Post, 3. G. Rietveld, 4. C. Bruné, 5. G. Koele- wijn, 6. C. Toor. Verder kregen alle 100 deelnemers een portie levensmiddelen, be staande uit vleesoh, rijst erwten, brood, koek, worst en custard-pudding. De deel nemers waren ten zeerste voldaan en brachten spontane hulde aan de commissie voor de organisatie. Geboren: Maria Catharina Johanna, d. van A. M. de Mei en C. W. H. Krumpel- man Clazina Christina Maria, d. van P. J. Captein en J. A. van Tol Johanna Margaretha, d. van M. Broekman en W. Hendse. Jannetje, d. var J. Scholten en C. Rill Gerrit, z. van D. J. Boef en J. Boer Arie, z. van D. Groeneveld en E. W. Kranenburg Jacobus, z. van M. van Rijswijk en G. van Rijswijk Nicolaas Cornelis, z. van E. van Wilgen en E. v. d. Schee Hendrikus Cornelis, z. van L. Marbus en H. C. Boot. Overleden: Maria Catharina Plaum, 44j., geh. met M. Nieuweboer. Ingekomen: C. W. Wiechers, van Den Haag H. en L. Zwaluwe van Den Haag C. van Engelen, van Den Haag D. W. Ossevoort van den Haag J. 't Hart. van Amsterdam. Vertrokken: N. Boot, naar Rotter dam H. van Veen, naar Reeuwijk D. Lagerweij, naar Gouda. HAZERSWOUDE Verkooping. Hedenmorgen is door no taris Ruizeveld te Zoeterwoude verkocht de boerderij, bewoond door Abr. Corts in het Rietveld. De uitslag is als volgt: perc. 1. 3 H A. 59 A. 91 c.A. (erf met boerderij) 6.600, kooper P. Smits te Hazerswoude; perc. 2: 1. H.A. 90 A. 30 c.A. voor ƒ3400, kooper Van der Eyck te Voorburg; perceel 3: 1. H.A. 52 A. 50 c.A. voor ƒ2800, kooper gebrs. Boogaard te Hazerswoude; perc. 4: 1 H.A. 97 A. 19 c.A. voor ƒ4000, kooper gebrs. Boogaard; perc. 5. 2 H.A. 85 A. 78 c.A., voor 5300, kooper gebrs. Koetsier, Hazerswoude; perc. 6: 3 H.A., 8 A. 30 cA. voor 5601, kooper gebrs. Koetsier, Ha zerswoude. HOOGMADE Bouwen. Aan Gebr. Akerboom, aan nemers te Rijp wetering, is opgedragen het bouwen van een woonhuis met slagers winkel voor rekening van den heer H. P. van der Poel te Oudewetering. KOUDEKERK Het ijs in den Rijn gevaarlijk. Het ijs op den Rijn begint overal gevaarlijke plek ken te vertoonen. Dat ondervond de 16- jarige P. de L., wonende in den Hondsdijk alhier, toen hij den Rijn overstak en plot seling door het ijs zakte. Gelukkig dat hij zich zelf nog kon redden, zoodat hij er met een nat pak en verkleumd van de koude afkwam. Men zij dus vooral gewaarschuwd. Uitgeloot werd vervolgens één renteloos aandeel en wel no. 33. Er zijn nu nog 25 aandeelen van 5.— uit te loten. Bij de rondvraag werd een voorstel van Q. A. de Vreede, om een wijziging van het huishoudelijk reglement bij een volgende jaarvergadering te bevorderen, met een kleine meerderheid aangenomen. De keuze van den voorzitter zou daardoor aan de algemeene vergadering worden gegeven. Twee leden uitten klachten over het veel te laat komen van den dokter bij het Con sultatiebureau De moeders moeten met de kinderen soms meer dan een uur op zijn komst wachten. Het bestuur heeft verbete ring toegezegd. Medegedeeld werd, dat 44 personen zich hebben opgegeven voor den bloedtransfusiedienst. Gevallen. De broodbakker L. van Velzen had gisteren het ongeluk met zijn rijwiel te vallen, waardoor hij zijn linker arm brak. Dr. VI. alhier verleende de eerste heelkundige hulp. OUDE-WETERING „Stille Omgang". De afdeeling Oude wetering van bovengenoemd genootschap, hield zijn jaarvergadering ten huize van den heer H. P. Klein alhier. Aanwezig waren 33 leden. De vergadering werd ge opend door den voorzitter, den heer J. J. de Jong, die o.m. het overlijden memoreer de van den nestor der bestuursleden, den heer P. de Jeu Lz. Spr. schetste den ijver en de toewijding, waarmede de overledene zich steeds aan de belangen van het ge nootschap heeft gewijd. De heer H. Ves- seur legde hierna rekening en verantwoor ding af over het algeloopen jaar. Het batig saldo bedroeg 51.31. De rekening was door den Deken van Alphen aan den Rijn goedgekeurd. De secretaris, de heer P. L. de Jeu, bracht hierop, zooals steeds, een keurig en uit voerig jaarverslag uit, waarnaar het een genoegen is te luisteren. De heer J. J. de Jong werd bij acclama tie als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. de Jeu, wérd voorzien door verkiezing van den heer P. H. van den Bosch. Deze nam de benoeming aan. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de regeling omtrent de a.s. bedevaart, welke op 10 Maart a.s. zal plaats hebben. De reis zal wederom per autobus worden gemaakt. Vertrek om 12 uur vanaf de kerk. De kosten bedragen 0.95 per persoon. Een tweetal heeren van het bestuur zullen de kaartjesverkoop regelen en er bestaat wederom gelegenheid om voor diegenen, die de reiskosten niet of niet geheel kun nen dragen, een bijdrage aan die heeren af te staan. Met het oog op de algemeene in tentie, „te verkrijgen dat ons Vaderland voor den ramp van een oorlog mag wor den bewaard", wordt een groote deelname verwacht. Na de rondvraag volgde sluiting met den Chr. groet. ROELOFARENDSVEEN IJsclub „Wilhelmina". Dat schaatsen rijden in Roelofarendsveen een zeer gelief de sport is laat zich begrijpen. Immers, waar is men meer in de gelegenheid dan in deze zoo water- nu ijsrijke plaats. En wel speciaal als het een wedstrijd betreft, waarin minder snelle rijders of rijdsters ook in de gelegenheid zijn een prijsje te winnen. Zoo ook gistermiddag voor den estafette-wedstrijd voor dames en heeren. Niet minder dan 70 deelnemende ver schenen aan de start. Een spannende strijd werd dan ook vele malen te zien gegeven. Tenslotte waren dan bij avondschemering de laatste beslissingen gevallen en waren prijswinnaars: le prijs George Kennis en mej. Corrie Koek; 2e Jac. v. d. Meer Seb. en mej. Nel Huigsloot; 3e Arie Hoogen- boom en mej. Corrie Heemskerk; 4e Joh. van Beek en mej. Riena Zaal. Een woord van hulde aan het wel zeer ijverige en werkzame bestuur van de IJs club „Wilhelmina", welke bijna dagelijks weer wedstrijden weet le organiseeren en daarbij weer en wind moet trotseeren, is zeer zeker op zijn plaats. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGbULi. KEURING Luxor: Pip met vacantie. (Gloria Jean). Kerels van de kust wacht (Frances Dee, Ralph Bellamy). Vroolijk Comedie lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen middag ma tinée behalve Vrij dag. Goedgekeurd v volwassenen Casino: De Jantjes (Jan Kaart, Fientje de la Mar). Charlie Chan in Ho- noloeloe (Sydney Toler). Comedie Detective lederm avond 8 uur 7ondag 4 uur en 8 uur. Zaterdag en Woens- Jag half drie mati- ée Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Variété. (Jean Ga- bin, Annabella). Moto's laatste waar schuwing. (Peter Lorre). Spannii\ Detective deren avond 8 uur. ondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen Rex: The Drum (Sabu). Een nacht in het Wa renhuis. (Robert Young, Florence Rice). Romantische avonturen Comedie lederen avond 8 urn- Zondag van 27 uur lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen I 'iancn: Afgekeurd

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10