OMGEVING RIJNSTREEK Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 19 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTF BMH - PAG. 3 CHR. ORATORIUMVEREEN. „CON AMORE". „Die Schöpfung" van Joseph Haydn. Joseph Haydn (17321809) componeerde zijn beide meesterwerken ,.De Schepping" en „De Jaargetijden" op hoogen leeftijd. Naast „De Jaargetijden" blijft ook „De Schepping" een werk van onvergankelijke waarde en van groote schoonheid, een werk, waarin de componist op de meest veelzijdige wijze gebruik gemaakt heeft van de uitdrukkingsmiddelen, die de mu ziek den scheppenden kunstenaar biedt. Treffend reeds in de wijze, waarop Haydn den chaos heerschend, vóór Gods ordenend scheppingswoord weerklonken heeft schildert in den strijd van de duis ternis tegen het licht verklankt. Daarmee is het eerste deel begonnen, waarin de aartsengel Raphaël dan verder verhaalt van het wonder der schepping van hemel en aarde, van zeeën, rivieren en beekjes. Telkens treft hier de muzikale illustra tie in haar klankrijke uitbeelding, o.m. bij Raphaëls verhaal van de scheiding der wa teren van het droge. Dit geschiedt in een recitatief, overgaande in een rijk geïnstru menteerde aria, waarvan het voorspel met zijn motieven het rollen aanduidt der „Schaumenden Wellen". Voortdurend wordt hier het oor geboeid door fijne mu zikale trekjes o.a. als bij het verschijnen der heuvels, rotsen en bergen de violen haar hoogste tonen voortbrengen en wan neer bij de liefelijke melodie: „durchlauft der breite Strom in mancher Krumme" de afwisselende zestiende figuren der be geleiding het opkrullen der golfjes schil deren. In een kort recitatief gevolgd door een met klein-orkest begeleide aria verhaalt Gabriël van de schepping der plantenwe reld, terwijl een heerlijk koor dit geheel afsluit. In een later recitatief vestigt de engel Uriël de aandacht op de schepping van de lichten des hemels, terwijl het daarop vol gende tusschenspel met stijgende heele to nen den opgang der zon schildert. Het eerste deel wordt besloten door het beroemde koor: „Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes", waarin vooral de zeer be langwekkende fuga met het thema „Und Seiner Hande Werk zeigt an das Firma ment" de aandacht verdient. In het tweede deel schildert Gabriël de- schepping der dierenwereld, welke schil dering wordt voortgezet door Raphaël en even onderbroken door een heerlijk terzet van de drie engelen. Bij de woorden: „Vom tiefsten Meeresgrund walzt sich Levia than", treft vooral de begeleiding van viola's, violoncellen en contrabassen. Door de beschouwing van Gods werken overweldigd, vereenigen zich de engelen in een fugatisch bewerkt terzet, waarna, na een kort tusschenspel, een levendig koor volgt met het steeds herhaald motief: „Dor Herr is gross in Seiner Macht". Bij de volgende recitatieven van Raphaël wordt de aandacht getroffen door typische illustratieve trekjes: het gebrul van den leeuw, de vlucht van den tijger, het sprin gen van het hert, het zwermen der insec ten, de trage bewegingen van het kruipend gedierte. Met sterke instrumentale begelei ding wordt daarna Raphaëls glanzende aria ingeleid: „Nun scheint in vollem Glan- ze der Himmel". Uriël verhaalt de schepping van den mensch en dit geeft den toondichter nieu we stof tot verrukkelijke melodieën. Een blij jubelkoor: „Vollendet ist das grosse Werk, der Schöpfer sieht's und freuet sich, des Herren Lob sei unser Lied", sluit het einde van den laatsten scheppingsdag. In het derde deel, dat de Para dijs-heerlijkheid schildert, zijn het nu Adam en Eva, die in een schoon duet den lof des Scheppers, Zijn grootheid en Zijn goedheid zingen, bij welke lofprijzing het koor zich nu en dan aansluit. De muzikale schildering van het hemel- sche geluk der eerste menschen stijgt voortdurend en na een kort tusschenspel bereikt zij haar hoogtepunt bij: „Mit dir erhöht sich jede Freude", waarbij aan het jubelen schier geen einde komt. Na Uriëls recitatief vallen, met vol or kest. koor en soli in, terwijl een schitte rende fuga het geheel besluit met de lof prijzing „Des Herren Ruhm, er bleibt in Ewigkeit. Amen". De innig-vrome geest van den componist gaf ook aan dit werk groote wijding. Want hij schreef het niet in eigen kracht. „In nomine Domini (in <*en naam des Heeren) was het voor hem niet zinledigemotto.dat hij ook boven dit oratorium plaatste. Daar om zal ook dit werk zijn beteekenis be houden. Want ware kunst vergaat niet, wijl ze is een hemelsche gave. Do minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, Welke het dagelijksch bestuur der stichting Neder- landsche Akkerbouwcantrale, gevestigd te 's-Gravenhage, en het dagelijksch bestuur der stichting Nederlandsche Meelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, hetzij eigener beweging, hetzij op verzoek van voornoem de besturen, zal adviseeren omtrent den aankoop en de distributie van buitenland- sche tarwebloem. Tot lid dezer commissie is o..n. benoemd de heer W. A. Kasteleijn, alhier. EXPOSITIES. „DE AMSTIHD AEIEC31 JOFFERS". Tentoonstelling v?n Pe*r werk in de Lakenhal. Zaterdagmiddag werd in de Lakenhal een tendon"' geonpnd van werk van deze groep Amsterdamsche schilderessen, onder L bekende -'men zijn als Lizzy Ansingh, Nelly Boden1.-?ïm en Maria E. v. Regteren- Altena, de reeds zeventigjarige, maar nog steeds vitale kunstenares, die haar zeven tigsten verjaardag het vorig jaar vierde met een éclatante tentoonstelling. De naam „Amsterdamsche Joffers" doet dadelijk denken aan vervlogen tijden. Haar werk evenwel is springlevend. Deze schil derende vrouwen onderscheiden zich door een eerlijk vasthouden aan wat ze in zich zelf als echt voelen, en door degelijk vak manschap, iets, wat men van menig „mo dern schilder" niet zeggen kan. Noemt toch menigeen zich tegenwoordig schilder, wanneer hy een verfdoos en een palet met eenige vaardigheid kan gebrui ken, zonder evenwel ook maar het a-b-c der schildertechniek te beheerschen. Deze schilderende vrouwen echter kun nen schilderen. En wat van nog grooter belang is: zij durven een persoonlijkheid zijn, wat zij zien, zooals zij het zien, zon der zich daarbij te laten meevoeren door allerlei modestroomingen. Het is inderdaad c - verkwikking zooiets te beleven. Nelly Bodenheim is op deze tentoonstel ling vertegenwoordigd door een allergees tigste serie teekeningen, vol humor en fijne spot, licht en vlot opgevat. Wie zal niet onwillekeurig glimlachen bij haar rake weergave van Lente, Zomer, Herfst en Winter Van Maria E. van Regteren-Altena valt onder meer een bloemstilleven te bewon deren, een witte azalea tegen een achter grond van grijzen, alsoook een zeer goed ge schilderd stilleven bestaande uit wat boe ken, couranten en een foto op de achter grond, een niet alledaagsch gegeven vol ge achten. Dan zijn daar verder nog van J. Bauer- Strumpff, een prachtig bloemstilleven met warmgekleurde tulpen in een koele gryze vaas, vlot met het paletmes bewerkt, en van A. C. van den Berg twee bloemstil- levens: „Cinneraria" en „Stilleven met anjelier", die herinneringen wekken aan sommige stukken van Vesster. Coba Ritse- ma geeft in haar Jongensportret een praeg- nante verbeelding van het kind, terwijl het portret van haar moeder zeer voornaam is van opvatting en uitvoering. Van J. Surie viel een fijngevoeld portret op: „Willy", dat tot vergelijking uitnoodigt met het zooeven genoemde jongensportret van Coba Ritsema, en van B. Westendorp- Osieck is daar tenslotte een groot pastel, een vrouwenfiguur, koel en blank tegen het blauw van de stoel. De geheele tentoonstelling is, zooals ge zegd, een verkwikking van frissche, fijne gevoeligheid, die zich uit in trouwhartige toewijding aan het nederigste van alle onderwerpen, het stilleven, en het diepste van alle, de mensch, het kind. Ook in hun schilderkunst zijn deze vrouwen echt vrouw gebleven. Jammer alleen is, dat wij onder al dit schoone Lizzy Ansingh moeten missen. Wie een waarjyk opwekkende middag wil beleven, hij bezoeke deze tentoonstel ling, die tot op 10 Maart a.s. gehouden wordt in de Lakenhal onder auspiciën van de Leidsche Kunstvereeniging. De tentoonstelling werd geopend door den voorzitter der Leidsche Kunstvereeni ging, mr. J. Slagter. C. Th. R. VOORSCHOTEN K.J.M.V. Woensdag a.s. spreekt kape laan E. A. M. Paap, met als onderwerp: „De geschiedenis der muziek". Er zijn menschen die al schrikken by het hooren van het woord muziek, en dus zeker wel bij het lezen van deze titel. Doch kap. Paap staat er borg voor dat zyn lezing werkelijk interessant zal zijn, wy zullen niet de eersten zijn die Z.E. bekeerd heeft! De punten waarover de Leidsche modera tor zal spreken, zyn uitvoerig afgedrukt in „Contact". Rest ons nog te vermelden, dat de kape laan ons het K.J.M.V.-lied zal instudeeren, men moet van de gelegenheid gebruik maken! Jongelui, we zyn Woensdag a.s. allen present! WARMOND Kleeren voor Finland. Op initiatief van mevr. Ketelaar-Peek heeft zien alhier een dames-comité gevormd, dat zich ten doel stelt een kleeren-inzaneling te hou den voor het zoo zwaar geteisterde Fin land. Eenige leden van dit comité zullen a.s. Woensdag by de ingezetenen een inza meling houden van kleeren cf van geld om kleedingstukken te fcoopen. Jn het co mité hebben zitting genomen mevr. M. Ketelaar-Peek, mevr. J. de Bei-Paris, mej. N. Breedyk, mej. C. Bucksen, mevr. J. Heitlager-Noltee, mevr. E. Menten-van Essen, mej. M. Machen, mevr. M. C. Oudshoorn-Voorsluis, mej. A. Stynman, mej. M. Uit den Boogaard, mevr. E. v. d. Voet-de Raadt, mevr. A. C. de Vroomen- Lommerse, mevr. E. Walenkamp-Iserief, mej. A. Walenkamp. NIEUWERBRUG EEN AUTO MET BEWUSTELOOZEN BESTUURDER Vier arbeiders eraf-gesmakt De zandauto's van de firma van der Steen alhier, moeten het op den nieuwen rijks weg no. 12 nog al eens ontgelden. Reeds tweemaal zijn deze auto's al aangereden, waarbij personen ernstig werden gewond en ook thans is weer een vrachtauto op één der zandauto's gebotst, waarbij een vijftal personen werden gewond. Wanneer deze weg glad is, moet de firma van der Steen alhier er voor zorgen, dat terstond zand of pekel op het wegdek ge strooid wordt. Zoo was het ook weer Za terdagnacht. Eén der auto's bevond zich toen onder de gemeente Harmeien, toen een vrachtauto, afkomstig uit Rotterdam, met volle vaart achter tegen de zandauto botste. De zandauto, welke slechts met een snelheid van 15 K.M. reed, werd met een vaart vooruit geduwd. De bestuurder, de heer P. v. d. Steen te Woerden, sloeg hier door met geweld met zijn hoofd tegen de cabine en viel vervolgens bewusteloos op het stuurrad. De auto reed thans, zonder bestuurd te worden, de tweede rijbaan over om via de parkeerstrook recht naar be neden te rijden van een hoogte van circa 4 meter. Hierna reed de auto nog over een sloot om een eind verder in 't weiland tot stilstand te komen. De bestuurder zat nog steeds bewuste- Juos in de auto terwijl de arbeiders, welke achter op de auto stonden, er onderweg aigslingerd werden. Hiervan hadden 4 personen verwondingen opgeloopen. Een Vijfde persoon die van de auto was gespron gen, had geen kwetsuren bekomen. Alle gewonden zijn naar hun woningen overgebracht. De vrachtauto, welke de botsing veroorzaakt had, een nieuwe Che vrolet, was geheel vernield, terwijl de zand auto eveneens materieele schade had ge kregen. Hoe of het mogelijk is, dat de auto tegen <?t zandauto is gevlogen, is nog een open vraag, daar het helder weer was en de zandauto van achteren de gebruikelijke twee roode lantaarns voerde. Door gladheid gevallen. Door de glad heid kwam de echtgenoote van v. E., wel ke werkzaam was bij v. d. W. alhier, zoo- dagig ten val. dat zij een rib brak. Binnenland DE TORPEDEERING VAN DE „ARENDSKERK". Protest te Berlijn. De regeeringspersdienst meldt: De uitkomst van het onderzoek, door de regeering ingesteld naar de omstandighe den waaronder het m.s. „Arendskerk" van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij op 15 Januari j.l. op weg naar Zuid-Afrika is getorpedeerd, heeft haar aanleiding gegeven aan Hr. Ms. gezant te Berlijn opdracht te geven tot het uitbrengen van een breedvoerig gemoti veerd protest tegen deze ongerechtvaar digde vernietiging van een Nederlandsch schip, zich daarbij alle rechten of schade vergoeding voorbehoudend en maatregelen verzoekend tegen herhaling. BRAND AAN DE GLASHAVEN TE ROTTERDAM. Vlak na den grooten brand in de Piek- straat te Rotterdam werd de Rotterdam- {/•he brandweer om half elf ten tweede male gealarmeerd voor een brand, thans aan de Glashaven 35 in een v/inkel van verfwaren en teerproducten. Behalve een aantal slangengwagens rukte de motorspuit en een materiaalwagen uit, daar het bran dende perceel grenst aan de Zuiderkerk, Er Dleek evenwel geen gevaar te bestaan voor uitbeiding, zoodat men slechts twee stra- 'en behoefden te gebruiken. De verfwinkel brandde geheel uit, van de eerste verdieping de voorkamer. De tweede verdieping werd niet aangetast. WEER EEN MEISJE VERMIST TE AMSTERDAM. Vermoedelijk met een Duitscher meegegaan Bij de politie van het bureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam, is aangifte ge daan van de vermis.cing van een meerder jarig meisje, de 21-jarige Beatrix Orchu- aesch. Haar ouders maken zich zeer onge rust, want Vrijdagavond is hun dochter, die dien ochtend als gewoonlijk van huis naar haar werk is gegaan, niet thuis geko men en sindsdien heeft men niets meer van het meisje gehoord. Zij was als boekhoud ster werkzaam in een zaak in galanterieën in de Kalverstraat en heeft dezen winkel Vrijdagavond na sluitingstijd verlaten. Ofschoon de ouders niets bekend was van een omgang van hun dochter met man nen, wist een winkelmeisje te vertellen, dat Beatrix wel eens met een Duitscher uitging. Men had haar tenminste wel eens gezien in gezelschap van een ongeveer 25- jarigen man, vermoedelijk een Duitscher. Men vermoedt, dat het meisje met dezen man is meegegaan. Het signalement van het meisje is: lang i.70 m., gezonde gelaatskleur, zij heeft een korten grijzen matei, een grijze wollen ge breide jurk en la«e bruine schoenen aan. Zy is blootshoofds DE JUV'"VT^TTFSTAL TE ROTTERDAM. Twee aanhoudingen te Amsterdam. De Rotterdamsche recherche heeft in Amsterdam twee mannen doen aanhouden, die verdacht worden medeolichtig te zijn aan de inbraak, die twee weken geleden gepleegd is bij den Rotterdamschen juwe lier Siebel, waar voor een waarde van 60.000 werd ontvreemd. Bij de verdachten werd een aanzienlijk deel van de buit gevonden. De juwelier heeft de sieraden als zijn eigendom her kend. De mannen zijn naar Rotterdam ge bracht en vandaag ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Buitenland LEGERBERICHTEN. I PARUS, 19 Febr. (A. N. P.). Het Fran- ;ohe ochtend legerbericht zegt: „Ten Oosten van de Nied is een onzer detachementen in een vijandelijke hinder laag gevallen, het heeft verliezen geleden. Vuur uit de kazematten aan beide zyden van den Rijn." BERLIJN. 19 Febr. (A. N. P.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen geringe plaatselijke acti viteit van de artillerie. In verscheidene gebieden ter zee wer den weer viei vijandelijke konvooien met succes door duikbooten aangevallen. Van ire dezer cor.vooien werden stoom- en tankschepen, en van het vierde konvooi werd een torpedojager tot zinken gebracht, die tot de bewakingsvaartuigen van dit konvooi behoorden. DUITSCH SCHIP OPGEBRACHT. LONDEN, 19 Febr. (A. N. P.). Het Duitsche vrachtschip „Rostock", dat met de „Morea" de haven van Vigo had ver laten, om naar Duitschland terug te kee- ren, is door de Fransche marine genomen. Het schip meet 2542 ton. DE „EIKA" IS ZONDER WAARSCHUWING GETORPEDEERD. OSLO, 19 Febr. (A.N.P.) De reeders van het s.s. „Eika" hebben thans van het Noor- sche ministerie van buitenlandsche zaken bericht ontvangen, dat het schip op 19 Januari zonder waarschuwing getorpe deerd is en dat slechts twee opvarenden door een Duitsche duikboot gered zijn. HET INCIDENT MET DE „ALTMARK". Verontwaardiging in de Noorsche pers. OSLO, 19 Februari (ANP). De Noor sche bladen van alle richtingen veroor- deelen de schending der Noorsche wateren door de Britsche vloot eenstemmig. Zy vertolken de verontwaardiging, die alge meen in Noorwegen heerscht. De conservatieve „Morgenbladet" schrijft „Het Noorsche optreden ten aanzien van de „Altmark" was volkomen correct. Noorwegen had het recht de „Altmark" vrijen doortocht toe te staan, als het schip zich overigens aan de reglementen hield: wij hadden "och het recht noch den plicht de Britsche gevangenen te bevrijden. Het spreekt vanzelf, dat de „Altmark" niet te Bergen is doorzocht. Het schip L slechts aangehouden cn de papieren zijn gecontro leerd, toen de „Altmarkt" in de Noorsche wateren kwam. Het schip is nic?t in de ha ven van Bergen geweest: het heeft zich gehouden aan de voorschriften voor een „passage inoffensif'. Indien de Engelsche schepen buiten de Noorsche wateren had den gewacht, zou de Duitsche boot vroeg of laat die wateren hebben moeten verla ten, doch dan waren wellicht Duitsche schepen en vliegtuigen verschenen. Het was inderdaad eenvoudiger de zaak op te lossen door de Noorsche wateren te schen den. Niemand zal de Britsche daad als een heldhaftige toejuichen, zooals de En- gelschen doen. Het Noorsche volk neemt er met ontmoediging kennis van, dat de schennis is gepleegd door een Westelijke mogenheid, die er aanspraak op maakt, de verdedigster van de kleine neutrale lan den, hun vryheid en onafhankelijkheid te zijn." De eveneens conservatieve „Aftenpos- ten" zegt: „Het kan zijn, dat de kapitein van de „Altmark" de Noorsche autoritei ten misleid heeft, doch het Duitsche sch:p heeft de Noorsche neutraliteit niet ge schonden. Wij betreuren het. dat de aan val den dood van Duitsche zeefden ver oorzaakt heeft, evenals wij het betreuren, dat een ruwe oorlogvoering ter /.ee hon derden Noorschen zeelieden het leven kost. Tot Engeland zeggen wij, dat ditmaal blijkbaar de overweging, dat met de kleine Noorsche natie geen rekening behoeft te worden gehouden, den doorslag heeft ge geven. Het is te betreuren dat ook Enge land thans bevestigd heeft, dat niet het recht maar de macht in eer moeilijke pe s'tie telt." DE DUIKBOOTOORLOG, LONDEN. 19 Febr. (A. N. P.). In eea officieele verklaring, door den Duitschen omroep voorgelezen, wordt gezegd, dat Duitschland zich niet langer door de Lon- densche duikbootconventie gebonden acht. Het feit, dat alle Britsche schepen op de Noordzee op bevel van Churchill gewapend worden, aldus de verklaring, beteekent, dat Engeland deze conventie verbreekt. De commandanten der Duitsche duikbooten zijn thans gemachtigd deze gev/apende koop vaardijschepen tot zinken te brengen, daar mag worden aangenomen, dat de kanonnen dezer schepen beoogen den Duitschen zee- strijdkrachten tegenstand te bieden. DE STRIJD OM DE MANNERHEIMLÏNIE PARIJS. 19 Febr. (A. N. P.). Van de Zweedsch-Finsche grens wordt gemeld, dat de Russische infanterie gisteren haar aan vallen gestaakt heeft. Artillerievuur werd nog slechts gehoord in de sectoren van Su- vanto en de Taipale. In Finsche militaire kringen is men van meening, dat men hier te doen heeft met een pauze vóór de her vatting van het offensief, even hevig als het geweest is. De Russen kunnen name lijk de operaties niet in hetzelfde tempo voortzetten, zonder dat zij trachten in de door hen bezette nieuwe stellingen verster kingen te leggen. Zij ondervinden bovendien moeilijkhe den bij het .betrekken van de eerste linie. De Finnen hebben de vooruitgeschoven LEIDEN. Ondertrouwd: D. Kromwijk jm. 26 j. en C. Devilee jd. 24 j. A. J.Sporre jm. 22 j. en J. Hols wild er jd. 23 j. Overleden: J. G. Hillebiand z 6 mnd. J. A. H. v. d. Rijst vr. 40 j. geh. met H. J M. Stecnmeijer. H. Ouwehand man 79 j. C. P. H. Pierlotv. Straalen vr. 65 j. B. H. Winterink zn. II mnd. posten zóó goed vernield, dat het lang zal duren, vóór de Russen een voldoende be schutting genieten. De Finsche genietroe pen zijn er verder in geslaagd in het ont ruimde gebied honderden mijnen te plaat sen. Volgens zeer betrouwbare berichten nebben de Russen door ontploffingen aan zienlijke verliezen geleden. Onder meer zyn 15 tanks door mijnen vernield. Op de Karelische landengte is de be drijvigheid der Finsche luchtmacht de laatste dagen toegenomen. De Finsche vlie gers, die nieuwe buitenlandsche toestellen hebben gekregen, opereeren met veel suc ces. Zij streven er niet alleen naar de ac tie der Russische bombardementsvliegtui gen te verlammen, maar ook de verbindin gen eer Russische troepen met de voorraad- basts te verbreken. Volgens bepaalde be richten zyn de Finnen er zelfs in geslaagd de spoorlijnen van de landengte naar Le ningrad op verscheidene punten te bescha digen. Indien dit een feit is, bevinden de Russische troepen zich in een zeer moeilij ke situatie, daar zij met hun 15 divisies enorme voorraden noodig hebben. Maarschalk Mannerheim heeft groote afdeelingen infanterie, voorzien van ge schut, naar de Finsche stellingen gezonden. De linie, die de Finnen thans bij Summa bezet houden, is even sterk als de ontruim de stellingen. Op deze tweede linie volgt een groot aantal andere, die onafhankelijk van de voorgaande liniën aangelegd zijn. De Finnen hebben in Februari 140 Russi sche vliegtuigen neergeschoten. Volgens in Finland ontvangen berich ten brengt het orgaan van het roode leger, de „Krasnaia Zvesda" hulde aan de dapper heid der Finsche soldaten. In de veroverde sleiiingen, aldus dit blad, heeft men de lij ken van Finnen gevonden, die letterlijk door kogels doorzeefd waren, doch niette- m n de hand nog aan de machinegeweren n iel den. LAWINE DOODT VIER MENSCHEN. BELGRADO. IC Febr. (A. N. P.). Bij de stad Petsj, niet ver van de Albaneesche grens, zijn twee arbeiders, een vrouw en een kind, door een lawine bedolven en om het leven gekomen. Een derde arbeider is gered, na drie dagen en drie nachten met gebroken beenen in de sneeuw gelegen te hebben. AMSTERDAM, 19 Febr. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 400 vette Koeiei, waarvan de prijzen waren: 8090, 6070 cn 4260 cent per kg slachtgewicht 100 melk- en kalfkoeien 180280 per stuk; vette kalveren 2e kwal. 7480 cent on 3e kwaliteit 6472 cent per kg. levend gewicht; 155 nuchtere kalveren 59, 79 schapen 1 23—26 per stuk; 417 varkens: Vieeschvarkens, wegende van 90110 kg. zware en vette 6972 cent per kg. slacht gewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken Overzicht: Runderen: ruime aanvoer, handel stug, met onveranderde prijzen. Vette kalveren: klei ne aanvoer, handel kalm, moeilijk prijs houdend. Nuchtere kalveren ruime aan voer, handel sieepend, prijzen lager. Scha- nen: matige aanvoer, handel stug, en on veranderde prijzen. Varkens: matige aan voer, handel kalm, met onveranderde pry- zen. ROTTERDAM, 19 Febr. Vee. Aanvoer: 2C25 totaal. 689 vette runderen, 164 vette kalveren, 31 nuchtere kalveren, 388 scha den en lammeren, 763 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 70—84, 58—68 en 4656 cent; vette ossen 7080, 5868 en 4856 cent, vette kalveren: 1.351.45, f 1.10J 1.25, 0.951.05, varkens Clevend gewicht) 61, 60 en 59 cent, schapen 58, 53 en 43 cent, irmmeren 60, 55 en 50 cent. Prijzen per stuk: schapen 332621, lammeren 23 1915. Overzicht: vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel kalm, voor le kwal. onveranderde prijzen, 2e en 3e soort iets lager, prima koe 90 cent, prima ossen 86 cpr.t; vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen stationnair, prima f 1.55; schapen en lammeren: aanvoer klein handel vlot, prijzen iets hooger; varkens: aanvoer grooter, handel traag, prijzen iets Jager. BOSKOOP, 17 Februari. Coöperatieve Vereen. „De Boskoopsche Veillncr. Andra meda 0.100.29, RhodL Pink Pearl 0.80 - 1.50, Azalea I 2 00—3 40. Azalea n 0.80 —1.50. Forsythia I 1.00—1.70, idem II 0.600.90, Seringen f 0.500.61, Nar cissen 0.15, Cara sus Hisakura I 2.80 350, idem II 1.202.00, Cerasus rosea fl. pl 0.601.00, per bos van 10 stuks; Granista p. st. 0.160.26. WISSELNOTEEKINGEN (AMSTERDAM) 42/221/,

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3