Correspondentie Greet Krol, Leiden. Wat 'n ge- zelligen brief heb jij me geschreven. Ook het versje is een plaatsje waard. Zie eens! En hoe is het met je pols en knie van zusjes van me. Voor jou 'n hand en beter- te zijn. Dag Greet! Groet je ouders en zusjes van me. Voor jou hand en beter schap met u beiden! Dank ook voor dit briefje en versje. (Zie vandaag!) Jan Bakker, Voorhout. Dat versje was voor jou doen niet kwaad. Zoo, vechten jullie om ons krantje het eer ste te hebben! Dat is een compliment voor my. En omdat jij alles zoo mooi vindt laat ik jouw versje ook eens hooren. Dag Jan! Groet ook Dirk en vooral je ouders van me! Blijf ook later zoowel als Dirk ons blad lezen: er valt altijd iets uit te lee- ren. Hettie van Kesteren, Leiden. Wat leuk papier heb jij! Dat is inder daad een goed idee! Dat je dit boek fijn zoudt vinden, wist ik wel. Als je weer eens schrijft, moet je den brief wat langer maken: zooveel tijd heb ik nog wel. En nu de hand voor jou Hettie en ook voor vader en moeder en broer veel groetjes. Mies Versteeg, Leiden. Ze ker is dat boek te koop! Ik zou zeggen, vraag eens bij ons aan de krant (afd. Ad ministratie). Hoe is dat Kerstfeest afge- loopen? Heb je netjes voor Maria gefun geerd? En heb je in Delft veel plezier ge had. Allemaal vragen, die je me eens net jes moet beantwoorden en dan is een brief_ zoo klaar. Voor jou en alle huisgenooten de hand! Sisca en Piet Horna n, S'h e i m. Het is altijd een lust voor mij, om de brief jes van mijn Romannetjes te lezen. En juist omdat ik jullie brieven zoo leuk vind en ze zoo echt vallen in den geest van een goede brief, zooals er slechts weinigen bin nen komen, wil ik er niets meer over zeg gen en laat beide brieven plaatsen. Nog even geduld! Dag jongens! Groet je ouders en alle huisgenooten en tevens tante en Anny en Cor! Lucie Bernard, Leiden. Zoo, had je voraf gedroomd, hoe je weer moed wel uit zou zien? En heb je weer moed geput om te blijven volhouden aan 't mee doen der wedstrijden. Ik hoop het voor jou dat je dit boek nog zult hebben tot op je ouden dag wanneer je haren grijs of wit zijn". Dat wou ik eens beleven! Hoe oud zou ik dan wel zijn? Dag Lucie! De hand ook voor je grcote zus, die op kan toor zit en vroeger in Amsterdam was! Daag! Alie v. Cassel, Z'woude. Ik ge loof ook wel, dat vele kinderen ja- loersch waren op jouw prijs. Maar het ge luk is nu eenmaal voor de gelukkigen. En dat de juffrouw in school het ook mooi vond, maakte het boek voor jou nog kost baarder, is niet? Jopie is genoteerd. Dag Alie, groet moeder van me en alle kinde ren van de tyas en de juffrouw vooral niet vergeten! Met het oog op de vele copy die al lang te wachten ligt, wil ik de correspondentie voor vandaag afbreken. Tot Zaterdag. Oom WIM. DE MEEUWEN IN DEN WINTER door Oom Wim. Ik heb ze gezien zoo bij tientallen samen, Terwijl ze er kwamen van verre hier aan. De honger, die dreef ze tot dicht bij de huizen, Waar 's zomers geen meeuw was te zien op de baan. Ik heb ze gezien bij 't argeloos komen, Hoe ze kaapten de broodresten weg uit den hof, Bestemd voor de vinken, musschen en spreeuwen, Wier honger al lang reeds en vaker me trof. Als meeuwen hier komen om speurend te zoeken Of hier in de tuintjes, iets eetbaars ook is, Dan moeten d'ellende en honger wis nijpen: Gewoonlijk staat elders gedekt hare disch. Ik heb ze gezien hoe ze broederlijk z won.men Zoo tussohen de eenden en zwanen er naast In opene buiten, zoo zoekend en vorschend, Terwijl ik genoot, stond ik even verbaasd. Maar strak is er dooi en d'ellende voorbij weer, En schijnt weer de zon over grachten en sloot. Dan klinken ons liedren van dankbaarheid tegen: Die is voor de meeuw dan niet minder ook groot Wie zijn jarig? Van 17 tot en met 23 Februari. Op 17 Februari: Cor Daleman, D40 Rijpwetering. Mientje v. d. Hulst, Rijnsb.weg 24, Voor hout. Marietje v. d. Meer, R'veen 195. Grada van Kan, Oude Zeeweg 1, Noord- wijk (Zee). Catrientje v. Leeuwen, Nootdorp, Veen- weg 20. Reinier v. d. Steen, Levendaal 139. Annie Hoogervorst, Papenv., Ter Aar. To Wijfje, Nieuwdorp D44. Adriaan v. d. Meer, Kerkstr.. Noordwijk. Op 18 Februari: Arie Wassenburg, Langeraar A178. Jaap Kooijman, Da Costastraat 75. Annie van Mil, Hooge Rijndijk F105, Zoe- terwoude. Henk Lek, Langeraar, Ter Aar 29. Piet Jansen, Groenendijk A204. Alida van Deuren, Ridderbuurt, Alphen. Gerard Bel, Mgr. Broerestr. 29. Voorhout. Op 19 Februari: Alida van Rijn, Reyerskoop 359, Boskoop. Neeltje Levahrt, Schoolstraat 2. Jan Lagerberg, Sophiastraat 43. Kees v. d. Salm, Zuidb., 12, Z'woude. Willy Lestrade, Boerhavestraat 2. Voor hout. Gatha Koot, Groenend., H'woude. Rietje van Steyn, Jacoba v. Beierenweg 19, Voorhout. Op 20 Februari: Veronica Boon, Haagweg 94. Annie Koeman, Alex.str. 47. Riet Hosman, Breestraat 115. Jootje Hoogervorst, v. Wijtenb.weg 9, Oegstgeest. Marietje de Jeu, N.-Wetering C39. Jopie en Alie Vink, Janvossenst. 32. Frieda Bernard, W. Singel 47. Jacques Tetteroo, Mgr. Broerestraat 15, Voorhout. Dora de Rooy, 2de Gortestraat 54. A'.phons v. d. Meer, B77 R'veen. Cathrien Elderhorst, Kerkw. 79, Nootdorp. Kees Hoeks, Leiderdorp 17, Jaagp. Op 21 Februari: Alie Ouwerkerk, Wald. Pyrm.str. 25. Tiny de Boer, Heerengr. 86. Bernard Wilmink, Cobetstr. 38. Jansje Bocxe, Langeraar. Frans Steenvoorden, Boerenb.weg 67. Noordwijk (B.). Corrie Angevaare, Zevenhoven 104. Gonnie Hendriks, Molenstr. 7a. Corrie Vink, Dorpsstraat. 91. B, Warmond. Op 22 Februari: Rietje Broefhof, Pasteurstr. 14a. Kees en Rie van Stijn, Dorpsstr. 93 B. War mond. Liesje Pollmann, Hoogstr. 3. Johanna Wilboren, Torenl. 14, Voorhout. Mina van Schie, van Leeuwenstr. 11, Noordwijk. Karei v. Tuyn, N. Rijn 59. Kees en Leo v. Winden, Rijnd. 31, Voor schoten. Op 23 Februari: Frans Hoogervorst, O. Rijn 5. Plonia Heykoop, 2de Groenst. 27. Greet Walter, Zeemanl. 34. Rika van Leeuwen, Veursew. 72, Veur. Dina de Wekker, Javastr. 6. Dorus Baak, D23 Hoogmade. Jan Hoogeveen, Noordeinde B375. Nellie en Piet van Leeuwen, Noord-A 28a, Zoeterwoude. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst op genomen wil zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook wie bij 't verlaten der school van de lijst wil afgevoerd worden, of wie in de lijst een fout ontdekt, alsmede wie verandert van woonplaats, straat of huisnummer. Oom WIM. SCHAATSEN LEEREN. door Greet Krol. Ik zwaai en ik gljj, Och, ga toch opzij 'k Ben namelijk schaatsen aan 't leeren Kijk. kijk hoe het gaat! Is het niet probaat Ik val zonder me te bezweren. Och, hemel, een scheur Dat stelt me teleur, Daar ga ik met 'r. schitterend boogje Aan de kant staat een hond Of hij het grappig vond? Heel even, knippert hij met een oogje. Vooruit maar met moed Hoe meer je het doet, Hoe beter je later kan zwieren Al val je een keer En doet het wat zeer Het zal je heel wat plezieren. Oegstgeest, 27 Aug. '39. DE BRIEF VAN DORA KNIEST. Beste Oom Wim. Nu zal ik dan toch maar weer eens naar mijn goede Oom Wim schrijven, het is al zoo lang geleden! In de laatste brief heb ik belooid, dat ik U nu weer geregeld iets van me zou laten hooren, en U weet: be- iolte maakt schuld. Dus? Allereerst hartelijk dank voor uw aan moediging bij mijn overgang. U schreef zoo gerust: „Jij hoeft niet bang te zijn, jij s»aagt we»." Nu Oom, tot mijn groote vol doening en blijdschap, kan ik zeggen, dat U het bij het rechte eind had. Ja Oom, maar hoe wist U dat? Ik heb er zelf zoo tegenop gezien, en ben blij dat het weer acnter de rug is, want het is zoo n zenuw- achtigen tijd. Na zulk hard werken, valt de vacantie buitengewoon in de smaak en kijk je met genoegen terug naar het afge- loopen jaar. De vacantie is een mooie tija. Je hoeft heusch geen buitenlandsche reizen te gaan maken om er van te kun nen genieten, want ons land heeft zelf ook veel bezienswaardigheden. Je maakt een flinke wandeling, of je stapt op de fiets, dan kan je ook volop genieten van de schoone natuur, en denk je bij je zeif: wat is het toch mooi „echt buiten" te zijn. Dan valt het pas op, hoe machtig en goed God voor ons, arme nietige schepselen is.Dan stijgt er een danklied naar omhoog, en ge niet je met volle teugen van Gods fraaie schepping. Eens per jaar, zooals U wellicht nog zult weten, Uom Wim, hebben we een uitgaans dag van onze Congregatie. Deze uitgaans dag is dit jaar 9 Augustus geweest, dus jammer genoeg alweer voorbij, doch welke nog verscn in ons geheugen ligt. Het is nu wel een zeer beteekenisvolie uitgaansdag geweest. Weet U waar we o.a. geweest zijn? Ja, raadt U eens? „Hoe kan ik dat nu raden??, hoor ik U al zeggen. Daarom zal ik U maar niet langer nieuwsgierig hou den, welnu, Oom Wim, we zijn geweest naar de? Wat een plaaggeest, he Oom? Naar de K.R.O.-Studio. O, wat is dat prachtig! Daar sta je vol bewonde ring en met open mond te kijken naar al dat moois, hoe vernuftig dat alles ge maakt is. Aan de buitenkant zou je niet zeggen, dat daar in dat gebouw, in de piacntplaats Hilversum, zulke wonderbare dingen gebeuren. Als je de hal binnen stapt, ben je stom van verbazing. De giOGiSie aruKtemakers zijn dan eensklaps stil. Al die gehandschilderde glazen van Joep Nicolas en de prachtige muurschilde ringen van Charles Eijck. O, Oom, 't is toen zoo mooi! Verder si er ook een zaal voor hoorspelen, drie spreekkamers, een ontvangzaal, met aan de wand prachtig geschilderd het dagelijks bestuur van de K.R.O. door Herman Moerkerk, de groote concertzaal, de technische kamer, de stu dio voor kamermuziek, en met prachtige" wandversieringen. De grootste stelde voor de H. Maagd, terwijl ze liet „Magnificat" zong, daarom heen kinderen en groote menschen, die een of ander instrument be speelden. En.... ja Oom, wat is daar al met te zien wat je belangstelling ten volle verdient, neen, het is te veel om op te noemen. Je kan het nooit zóó vertellen, als het in werkelijkheid is. Al maak je er nog zuike mooie voorstellingen van, het is toch nog grootscher en mooier. Wat zijn de katholieken van Nederland toch een dank verschuldigd aan onzen onvergetelyken radiopasioor en vader z.g., die dat alles, alle moeite trotseerend, met Gods hulp tot stand heeft gebracht. Laten wij hem daarom nog dikwijls, ja zelfs dagelijks in onze gebeaen blijven gedenken! Een van onze omroepers hebben we ook gezien, wat we natuurlijk erg leuk von den, om die stem, welke in onze huiskamer zoo dikwijls weerklinkt, eens van nabij te zien. Oom, als U nog niet naar de studio bent geweest, moet U er vast eens heen gaan. TT zult er nooit spijt van hebben. Ja Oom, dit jaar is onze uitgaansdag on vergetelijk geweest. Ik zou het best nog eens over willen doen. Nu Oom, ik hoop dat ik U niet in slaap gemaakt heb met mijn saaie epistel. Ik kom U toch weer eens gauw met een praatje vervelen. 1) De H. Groeten van: Pa, Moe, Ali, Dirk, Nico, Corrie, Bella, Annie, Piet en vooral van mij, uw Nichtje DORA KNJEST. P.s. Ook de H. Groeten van Mijnheer en Mevrouw Spitzen. 1) Accoord! Ik wacht je gezellig praatje met belangstelling af. Ik zal je raad op volgen en ook eens naar de studio gaan. Maak ook wederkeerig' de groeten aan de familie en aan Mijnheer en Mevrouw Spitzen. OOM WIM. DE KAT, DIE EEN VERKEERDEN NAAI*! HAD door GONNIE (Een verhaaltje op rijm) n. 't Was zijn naam, stel je voor, dat je een kat Een stevige nog wel bent, van: „wie doet me wat!" En je wordt dan „Lekkertje" genoemd zoowaar. O. hij vond het verschrikkelijk naar En lieten ze hem met rüst, en bleef 't daarbij. Nee hoor, ze liepen hem achterna, en hij Kon net geen stap buiten de deur doen Of hij hoorde zijn meesteresse, juffrouw Groen Zijn akelige naam roepen weer Lekkertje! Lekkertje! wel zes keer!! Heb je ooit gehoord van de kat met een. Greintje zelfrespect, die „lekkertje" heet? Neen Als hij 's morgens met zijn vriendin Minet een uurtje Heerlijk in 't zonnetje lag achter 't schuurtje Prettig opsneed over zijn heldendaan enzoovoort, Dan werd hij opeens in zijn verhaal gestoord Want er riep dan een stem, heel helder en hoog Lekkertje!! dan bleef ie liggen, en hield zich Oost Indisch doof. Ze hadden voor hem heelemaal geen ontzag Dus barste de bom op een kwaden dag! Het liep zoo'n beetje tegen 't voorjaar en scheen de zon. Minetje, zag er uit om te stelen en toen begon Hij*haar ten huwelijk te vragen.. Ja, nu zou hij het maar eens wagen!.. Minetje, ik ben 'n kat, die er mag zijn. Je ziet, mijn huid is glanzend als satijn! Ook ben ik groot, en sterk voor tien. Ik kan flink eten, bovendien.. Klim in de twaalfde tak van de beukeboom Je krijgt elke dag van mij veel melk met room. Ik balanceer in de dakgoot, of 't niks is. En dat is dan zeker, en gewis.. Ik weet altijd de beste beentjes en hapjes; Kan leuke kunstjes, en houd ook van grapjes; En zonder bluf, mijn dikste vriendin Mijn overgrootvader, was vroeger bij de koningin Wordt vervolgd. WINTER, door Jan Bakker. Foei wat is die winter koud, Haast geen turf en haast geen hout. Weinig kolen om te stoken, 'k Mag ook niet in de kachel poken. Moeder zegt, de brand is duur, Armen zitten zonder vuur. Om 't eten op te kooken, De schoorsteen zal daar vast niet rooken. Arme vogels zonder dak Zitten op een kalen tak, Met d'r snaveltje te boren, En laten nu geen lied meer horen En dat vinkje, dat om brood Vroeger voor ons venster floot Lag van morgen, wat gezicht, Op de stoep, zoo dood, morsdood. SNEEUW door Bep v. d. Geest. Zacht dwarr'len de vlokjes Op de aardbodem neer, Nu lykt het wel poeder, Dan sterretjes weer. Zacht dwarr'len de volkjes Op akkers en land; Op straten en wegen, Op huizen en pand. Zij deken de aarde Met smetlocze vacht Van blinkende sneeuw. Zoo donzig en zacht. Zoo slaapt in de winter, Warm door sneeuwkleed gedekt, De natuur nu al wachtend, Tot 't voorjaar haar wekt. U vraagt? 1. Ik hoor zoo dikwijls van een S. O. S.- bericht. Wat beteekent dat eigenlijk? Dit vraagt vader. 2. Ik zag onder een brief z. o. z., wat is dat dan? 3. Vader vraagt hoeveel een markka in Finland waard is? 4. We leerden op school, dat er 32 wind streken zijn. Welke zijn dat? fZ)e SweeCittgai Door Anny van Diest. VII. Slot. Partir, c'est mourir un peu! Ja, zoo is dat. Ik voel een prop in mijn keel, als ik er aan denk. Ali, Loes, Mies en ik gaan met haar mee naar Schiphol; 10 Augustus vertrekt ze Adieu, ma belle! Ach, wat ben ik ?naerachtig; ik zou zoo waar oijna gaan huilen. Stel je voor. Flits is er natuurlijk weer; zit beneden met Mies in de serre in een album te bladeren. Wat waren de schooljaren toch prettig! Miep, als je nog lang bij Frits blijft zitten doe ik je wat! Ik ga eens kijken wat ze uitvoeren. 12 Augustus. Volly is vertrokken, wat was ze gelukkig! Toch had ik medelijden met die Oom en Tante. Wat waren die goede menschen nerveus! Geen wonder! Vally was er zooveel jaren en altijd zoo vrooiijk. Overmorgen gaan we op reis; naar Valkenburg. Prachtige omgeving zoo men zegt. Ik ben op 't oogenblik alleen thuis. Vaaer en moeder zijn op visite. Miep is natuurlijk met Frits en Ivo gaan fietsen; flauw! Vroeg ze of ik ook mee wou gaan. Zal wel wijzer zijn! Rudi en Tom mochten met Gré bood schappen gaan doen. Ik zie ze daar juist weer thuis komen. Morgen is het weer Zondag. Als Miep nu weer met de jongens uit gaat, kijk ik haar nooit meer aan. 4 September. Slaap ik, of droom ik? Ik heb gesolliciteerd als steno-typiste en van morgen kreeg ik mijn aanstelling. Ivo, die akelige plaag, moest me natuurlijk weer eens sarren. Nou, hij kan mij niet te veel plp^n; ik un hem aan! Nog eif dagen heb ik vacantie, dan gaan we met moed aan den slag. Miep is wel wat jaloersch. Nu ja, ze komt ook wel aan het werk. Daar komt Frits weer aan; jawel Mies en Ivo zijn niet thuis. Ik ga naar beneden, doe net of ik in de serre rustig zit te lezen. 15 September. Ziezoo, de eerste dag zit er op. Zou die chef altijd zoo vervelend sikkeneurig zijn. Kijkt me den heelen dag op de vingers. Ik ril er nog van! Leuke meid is die Dolly Waanders, mijn collega! L- kan ik best mee opschieten. Ivo moest natuurlijk weer eens plagen. En hoe heeft ons kleutertje zich vermaak met haar schrijfmachientje en al die mooie letter tjes? Nou, maar ik troefde hem lekker af en vertelde hem dat 't broekemannetje er maar nachtmerrie van zou krijgen als ik zoovee 1 geleerdheid in zijn bolletje zou laden! O zóo! Nee, op de teenen trappen, of een por geven, zooals in onze school jaren, dat laten we nu maar aan Rudi en Tom over. Wat kunnen die twee kemp hanen zich ook warm maken. Toch leuk stel, die twee! Miep heeft ook een aan stelling als typiste. Ja, ja, moedertje, uw kinders worden groot! Eenige jaren later. Daar krijg ik dat dagboek nog eens in handen. Dierbare her innering aan mijn schooljaren en begin van mijn eerste betrekking, wat heb ik je scnanueiijk verwaarloord! Ja, in die eerste betrekking bleef ik niet lang. Mijn tweede beviel me beter. Jammer voor Dolly; een leuke collega was dat. Ivo is in dien tijd ook al verloofd! Rudi en Ton hebben nog een paar schooljaren te goed; Rudi wil vliegenier worden! O ja, het lijkt me ook wel mooi, de wereld van uit de hoogte te bekijken! Ik krijg slaap; ga eens kijken waar Miep blijft. Eenige dagen later. Jij, lief dagboek moogt ook dit heerlijk geheim weten; je vertelt het toch niet over. Ik ben verloofd met Frits. O, ik ben in de zevende hemel! Daar komt Miep aan; gauw vertellen. Adieu WIJ antwoorden 1. S. O. S. zijn de eerste letters van de Engeische woorden: „Save oud Souls" wat zeggen wil: „redt onze zielen" d. i. een sein uit de Radio-code, waarmee een in nood verkeerend schip om hulp vraagt. 2. Dat is gemakkelijker te vatten, dan C. O. S. Z. o. z. wil gewoon zeggen: zie omme zijde; met andere woorden, draai om en kijk wat verder te lezen is. 3. Niet veel. Een markka is 100 pennia is 0.04 waard of 4 cent. 4. Hé, dat is vreemd! Als je dat leerde er er zijn er ook 32, die gewoonlijk ge noemd worden dan heeft Mijnheer of de Juffrouw zeker ook de namen genoemd. Zoo niet, dan wil ik dit doen voor de streek ti^schen het Noorden en 't Oosten. We hebben dan N. ten O. N. N. O. N. O. ten N. N. O. N. O. ten O. O. N. O. O. ten N. Oost. N.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 15