STADS NIEUWS OMGEVING VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 H. PRIESTERWIJDING. Op Zondag „Laetare" (3 Maart) hoopt de eerw. Frater Montanus Versteeg in de kloosterkerk te Weert de H. Priesterwij ding te ontvangen uit handen van Mgr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond. Op Tweeden Paaschdag (25 Maart) des morgens te 10.30 uur, zal de neomyst zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van den H. Petrus. R.K. STATENKRING „LEIDEN." De R.K. Statenkring „Leiden" kwam gisteravond in vergadering bijeen. De meeste afdeelingen waren vertegemwoor digd. De heer Heemskerk, na mededeeling te hebben gedaan van de ontstentenis van den voorzitter, den heer H. Bader, ver welkomde de afgevaardigden. Het is reeds lang geleden, dat een vergadering van den Statenkring is gehouden; de laatste ver gadering had plaats vóór de jongste Sta tenverkiezing. Spr. memoreerde den gun- itigen uitslag van die verkiezingen, .en braoht namens het bestuur dank voor de activiteit der afdeelingsbesturen. De secretaris-penningmeester, de heer H. J. van Mil, las de notulen, welke onder dankbetuiging werden goedgekeurd. In het jaarverslag van denzelfden func tionaris werd een overzicht gegeven van de gevoerde acties bij de vorige Staten verkiezing. Daarbij werd hulde gebracht aan het afgetreden Staten-lid, den heer Bader. Medegedeeld werd, dat de politieke school aan haar doel heeft beantwoord en door 44 personen werd bezocht. Naar aanleiding van deze mededeeling uit het jaarverslag lichtte de voorzitter toe, dat het kring-bestuur besloten had, dit jaar geen politieke school te openen, doch dat ernstig in overweging werd ge nomen volgend jaar wederom zulk een school te houden. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 1221.30, en dat het batig saldo bedroeg 337.64. De rekening werd gecontroleerd door de afdeelingen Wassenaar en Noorawijk. De voorzitter bracht warmen dank aam den secr.-penningm. voor diens arbeid, in 't bizonder voor al het werk, verzet ter voorbereiding van de verkiezing. De afdracht van de afdeelingen aan het kring-bestuur werd wederom bepaald op 3 cent. Bij de bestuursverkiezing werden op de gestelde candidaten de stemmen als volgt uitgebracht: H. Bader, Sassenheim, 33; Mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden, 75; P. Heemskerk, Lei den, 70; J. J. M. Keijser, Sassenheim, 11; J. Kortekaas, Lisse, 75; F. C. van Lierop, Hillegom, 59; A. Meijer, Noordwijk 70; H. J. van Mil, Zoeterwoude, 75; A. C. Paar- dekooper, Zoeterwoude, 35; C. P. Paarde- kooper, Oegstgeest, 41; J. Schouten, Zoe terwoude, 69; J. C. Schrama, Sassenheim 62. Gekozen ware» dus de heeren Bolsius, Kortekaas, Van Mil, Heemskerk, Meijer, Schouten, Schrama, Van Lierop, C. P. Paardekoopêr. Tot voorzitter werd geko zen met 66 van de 75 udtgebrachten stem men, de heer P. Heemskerk; 9 stemmen werden uitgebracht op den heer Kortekaas. Tot secretaris werd met algemeene stem men herkozen de heer H. J. van Mil. Het stembureau werd gevormd door de heeren C. Boeren, Voorhout; J. Mens, Voorschoten en Raaphorst, Lisse. De voorzitter, de benoeming aanvaar dend, sprak een hartelijk dankwoord tot den afgetreden voorzitter, den heer H. Bader, die al zijn energie aan het politieke werk gegeven heeft. Het bestuur had hem gaarne nog in zijn midden behouden, doch het heeft niet zoo mogen zijn. Nadat ook de heer Schrama uit Sassen heim zijn leedwezen had betuigd, dat de heer Bader geen zitting meer had in het bestuur, werd besloten den heer Bader een schriftelijke dankbetuiging te zer.den. De voorzitter wenschte den secretaris geluk, dat de vergadering hem eenparig had gekozen en de heer Bolsius feliciteer de den heer Heemskerk met diens benoe ming tot voorzitter. Bij de rondvraag drong de heer H. Ba der Jr. erop aan de politieke school tot een twee-jarigen cursus te maken. Het bestuur zal dit denkbeeld in overweging nemen. Hierna sluiting. HET WEZEN VAN HET KATHOLICISME. Derde lezing van Pater v. d. Kooy. In de'derde lezing van deze serie behan delde Pater v. d. Kooy gisterenavond in de Academie: „Christus als Middelaar". Niet zoo heel lang geleden was het ge- heele Westen en een groot deel van het Oosten van Europa Christen. Dit is nu niet meer het geval. De niet-christelyke theologie berust voornamelijk op deïstische en Hege- liaansch-pantheïstische beginselen. Het deïsme erkent het bestaan van God, maar ontkent, dat Hij de wereld bestuurt. Onder de deïsten bestaan verschillende opvattingen omtrent Christus. Reimarus noemt Christus een bedrieger en volksopruier, Wiens wonderen door de Apostelen verzonnen zyn. Een andere richting ziet Hem als een blijde, edele figuur, Die door suggestie en menschenkennis genezingen tot stand bracht, dooden opwerkte en Zelf vóór de verrijzenis schijndood was. De Hegelianen laten van de geschiede nis van Christus niets dver. Strauss spreekt van een mythe. In het begin van de 19e eeuw kwam de Tiibinger school op, gesticht door Ferd. Chr. Bauer, die tenminste getracht heeft goede redenen te vinden om de historische waarheid van de Evangeliën te verwer pen. Bijna allen, die n u het Evangelie ver werpen, vatten het zóó op: Een zekere Mattheus (niet de onze) schreef spreuken van Christus met toelich tende verhalen. Die noemt men Logia, Quelle. Marcus schreef ook een dergelijk ver haal. Hij heet de oer-Marcus. Deze beide bronnen werden door den canonieken Marcus verwerkt en ook ons Mattheus-Evangelie ontstond daaruit, Joodsch-particularistisch getint, zooals ook dat van Lucas tenslotte, dat gematigd universalistisch was. Men noemt dit de Zwei-Quellen-theorie. De theologisch zeer uitgewerkte Johan- nestekst zou dan van veel later dateeren. Deze theorïe houdt met de historische en tastbare feiten geen rekening, maar be rust uitsluitend op interne critiek, die zich verliest in kleinigheden. Zij is opgesteld omwille van de overtuiging, dat het ge beuren van wonderen onmogelijk is. Vcorop echter staat de werkelijkheid Mattheus schreef het eerst zijn tekst in het Arameesch voor de Joden van Palestina. Onafhankelijk van elkaar getuigen dit drie tijdgenooten. De tekst is zakelijk, ver telt niet, maar bewijst feiten, die eenigs- zins bekend verondersteld worden. On danks dat laat de Tübinger school hem toch van Marcus afstammen. Het Evangelie van Marcus lijkt ordeloos, maar er zit toch lijn in. Er is groei in de verhouding tusschen Hem en de Phari- seeën. Dit is de onopvallende orde van feiten, die achter elkaar gebeurd zijn. Mar cus heeft zë opgeteekend, zooals hij ze van zijn meester Petrus hoorde vóór het jaar 60. Lucas was geneesheer. Twintig jaar ver gezelde hij Paulus. De Hand. der Aposte len achter zijn tekst moeten in 62 klaar zijn geweest. Johannes wordt door velen in de 2e eeuw geplaatst. Maar hij geeft zelf zijn identiteit aan: de leerling, die Jezus het meest liefhad. De heele Christenheid heeft dit dan 'ook altijd geweten, terwijl ze toch b.v. het pseudo-evangelie van Petrus niet aan dezen -toeschreef. Velen vergelijken Christus' Persoon met propheten als Mohammed en Budha. Maar als persoon staat Hij alleen in de geschie denis. Zelf zei Hij immers, met een be roep op de H. Schrift en Zijn wonderen, dat Hij God was, en daarvoor ging Hij zelfs den dood in. Als Christus dus niet krankzinnig was, was Hij God. Door zoowel God als mensch te zijn, treedt Hij als middelaar tusschen God en het gevallen menschdom op. „Eere aan God in den hcoge en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil". Door Chris tus werd God de hoogste eer gebracht en het menschdom verlost, wanneer het dit zelf wilde. Voor deze verlossing is noodig de onderwerping aan God tot aan den dood. Op de begeerlijkheid en het lijden heeft Christus het juiste licht geworpen. Naar mate wij deel hebben aan de verlossing, hebben we ook meer weerstand tegen de steeds nog aanwezige begeerlijkheid. Juist deze aanwezigheid maakt het lijden nood zakelijk in de door God gewilde heilsorde. De aanvaarding ervan is een daad van lief de tot God, brengt den mensch in con tact met Hem, vereenigt hem met God en maakt hem aan Christus gelijkvormig. C. Th. R. R.K. BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST JOSEPH". Woensdag werd de jaarvergadering der afd. Leiden van bovengenoemden bond ge houden. De voorzitter, de heer J. M. J. Kriek, heette allen hartelijk welkom in het bijzonder den districtsbestuurder, den heer H. Werkhoven. Spr. memoreerde het overlijden van den oud-Bondsvoorzitter van het Werkliedenverbond, den heer J. W. Smit, waarna voor zijn zielerust werd gebeden. De geestelijk adviseur was wegens ziekte verhinderd. De nptulen werden gelezen en goedge keurd. In de mededeelingen kwam naar voren de spaarthermometers-actie voor het Ka nunnik v. Schaickfonds. s De voorzitter drong bij alle leden aan daaraan deel te nemen, bij het bestuur was er gelegenheid zich er voor op te geven. Behandeld werd een voorstel om ook zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het oprichten van een Lourdes-comité tot ver steviging van de kas van het Lourdes- Ziekenfonds. Voor dit mooie werk geven allen dus volle medewerking aan het Werkliedenverbond en de plaatselijke af- deeling daarvan. Dit fonds is ten bate van de door ziekte allerzwaarst getroffen broeders en zusters. De kascontroleur, de heer H. Heller, bracht mede namens zijn mede-controleurs verslag uit en deelde mede, dat de kas en de bescheiden in goede orde waren bevon den. Daarvoor een woord van dank. De voorzitter gaf verslag van de gehou den bonnenpontrole, die in het afgeloopen jaar zeer bevredigend is gehouden en ver zocht den leden trouw aan de controle te b ij /en deelnemen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. J. de Haas, was weer op zeer cor recte wijze uitgevoerd. Met een inleiding, die een propaganda-karakter droeg. Daar uit bleek, dat de afdeeling 13 leden is voor uitgegaan en dat thans een ledental van LIJDENSMEDITATIE. Wij herinneren er aan, dat vanavond in de Hartebrugskerk de eerste lijdensmedi tatie wordt gehouden te 8.15 uur; door den zeereerw. pater mr. Ezechiel v. d. Helm O.F.M., directeur van het Kath. Gym nasium te Rotterdam. 207 is bereikt. De penningmeester, de heer J. Verloop, gaf zijn financieel verslag met een batig saldo. Beide functionarissen werden door den voorzitter en met applaus van de leden bedankt voor hun werk. De bestuurverkiezing had een zeer vlot verloop. De aftredende bestuurderen wer den met acclamatie gekozen, terwijl de vacature werd aangevuld door den heer J. P. van der Kraan. De voorzitter nam hierna het woord en bedankte de gekozen bestuurderen en hoopte wederom op hen te kunnen reke nen. Ook had hij nog iets vergeten te ver melden. Met opzet had hij gewaccht tpt de bestuursverkiezing ten einde was, niet dat hij bang was, integendeel. Wat was dan het geval? Hat was namelijk op den 28en Januari dat het 15 jaar geleden was, dat de secretaris, den heer J. J. de Haas, als bestuurder werd gekozen en van dien tijd het secretariaat waarnam. Dit echter wilde het bestuur niet onopgemerkt laten voorbij gaan, zoodat daar groote waardeering op zijn plaats was. Er werd den secretaris een blijvend en een tijdelijk geschenk aange boden, ook zijn vrouw werd niet vergeten en met prachtige bloemen werd zij in het jubileum betrokken. Ontdaan dankte de secretaris voor wat hem ten deel was gevallen. Hij bedankte speciaal voor de groote vriendschap, die door de bestuurderen wordt getoond en den leden bracht hij dank voor het ver trouwen steeds in hem gesteld. Ook de districtsbestuurder, de heer H. Werkhoven, feliciteerde den secretaris na mens het Bondsbestuur. Nadat nog den leden een consumptie was aangeboden, werd deze zeer belang rijke en goed bezochte jaarvergadering ge sloten met den Chr. groet. x OOSTERSCH INSTITUUT. Het bestuur van het Oostersch Instituut is na het overlijden van prof. Wensinck en het uittreden van mr. Van Ossenbruggen en prof. Vogel weder aangevuld en bestaat thans uit: Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, voor zitter; prof. Jhr. mr. W. J. M. v. Eysinga, mr K. P. van der Mandele, penningmees ter; prof. dr. J. H. Kramers, dr. A. D. A. de Kat Angelino en prof. dr. N. J. Krom, secretaris. SCHAATSWEDSTRIJDEN OP DEN OUDEN RIJN. Gisteravond vonden op den Ouden Rijn schaatswedstrijden plaats, welke georga niseerd waren door het Comité Oude-Rijn voor Kinderfeesten. De heer B. A. Devilé heeft evenals de vorige maal dit goed ge slaagd feest met een zeer aardig humo ristisch speechje geopend. „De Wira" ver zorgde met versterkers het muzikale ge deelte, terwijl de Oude Rijn plots een we reldje op zich zelf was geworden en zeer vele belangstellenden, die zich op den walkant hadden opgesteld, konden door de prachtige electrische verlichting een en ander goed in oogenschouw nemen. De uitslagen zijn als volgt: Groep 1418 jaar. Slede trekken met hindernissen. Ie prijs Anton RomeinToos Luitjes; 2e prijs Flip TeljeurSarie Roos; 3» prijs J. VerstratenRia Devilee; 4e prijs Frans KriekWilly Steen; 5e prijs N. SchillevisP. Eduard. Groep boven 18 jaar. Ringsteken.: Ie prijs de heer Van Leeuwen met dame; 2e idem Kersbergen met dame; 3e idem N. Keyzer met dame; 4e idem I. de Fey met dame; 5e idem Niekerk met dame. Een demonstratie Kunstrijden werd ge geven door de heeren P. Breddels en A. Zandvliet. LEIDSCHE VEREENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. Gisteravond hield de Leidsche Vereeni- ging van Postzegelverzamelaars onder voorzitterschap van den heer R. de Wilde in het gebouw der Mij. van Toonkunst aan het Rapenburg een algemeene vergadering, welke heel goed bezocht was. In de huishoudelijke vergadering werden statuten en huishoudelijk-reglement be handeld en vastgesteld en enkele andere mterne aangelegenheden afgehandeld. Van de zijde der leden bestond veel be langstelling voor de officiële veiling, hier na gehouden, voor de gratis verloting even zeer en niet minder ook voor de gelegen heid tot ruil, koop en verkoop van zegels. Gezien het feit, dat meer dan veertig le den aanwezig waren, kunnen we zeggen, dat de oprichting der vereeniging in een behoefte zal voorzien. Nieuwe leden kunnen zich steeds aan- meldne bij de heeren R. de Wilde, Thor- beckcstraat 62 en G. M. Minnema, Boer- haavelaan 41. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 363. H. B. Nieuwenhuis. Leiden, Haarlemmerstraat 281 Handel in borstelwerk en aanverwante artikelen. W ij z i g i n g e n. 2994. K. Wezelenburg en Zoon, Hazcrswoude, C31. Boomkweeke- rij. Wijz. handelsn. in: Koninklijke Boom- kweekerijen K. Wezélenburg en Zoon. 6737. Naamlooze Venootschap „Electro- chemische Techniek", Voorschoten, Oran jekade 29. Uittr. Pres.-comm.: P. J. Jan sen, Wassenaar, d.d. 11 Febr. 1940. A. M. VAN STRIPIAAN LUÏSCIUS. t Op 35-jarigen leeftijd is na een langdu rige ziekte overleden de heer A. M. van Stripiaan Luïscius, zenuwarts te Utrecht. De overledene heeft te Leiden gestudeerd en was daar eenige jaren assistent bij prof. dr. E. A. D. E. Carp. Daarna werkte hij eenigen tijd te Weenen onder leiding van prof. Sigmund Freud. Hij was een over tuigd volgeling van diens psycho-analyti- sche methoden. Na zijn terugkeer in Ne derland vestigde de heer Van Stripiaan Luïscius zich als zenuwarts te 's-Graven- hage. Korten tijd later in begin 1939 vestigde hij zich te Utrecht. De teraardebestelling is bepaald op aan staande Zaterdag, des voormiddags 11.30 uur op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage. Maria-Congregatie Jongens. Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef. Zondag 25 Febr., Recollectie-oefening voor afd. A. in de zaal. Aanvang kwart voor acht 's morgens. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Directeur of Secretaris, Amaliastraat 28. Gistermorgen ontstond ten huize van T. Z., Hoogewoerd 3, een begin van brand in de achter den winkel gelegen woonka mer. Toen de vrouw des huizes de deur van den haardkachel opende, sloegen plots de vlammen naar buiten en vloog het schoorsteenkleed in brand. Door dit ijlings van den schoorsteen te rukken, wist zij het vuur te dooven. De gealarmeerde politie-brandweer behoefde geen dienst te doen. Gisterenavond werd in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest een concert gegeven door het Christelijk Gem. Koor „Hosanna" o.l.v. Henri Welbooren, bas- bariton. Albr. Martij n, piano. Het was een bij uitstek prachtige avond met dankbaar applaus. De geneesheer directeur heeft namens de vele aanwezigen dank gebracht. De hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat te Haarem heeft vandaag aanbesteed het leveren van drie paar sta len buiten-deuren, met bij'behoorende on derdeden, benevens het leveren en werk- yaardig opstellen van een stalen schuif- met bijbehoorende stalen portaal, ten be hoeve van de Oranjesluizen te Schelling- woude. Het hoogst werd ingeschreven door de N.V. Machinefabriek Thole te Enschede voor 108.000, het laagst door de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmederij al hier voor 56.750. Muziek MUZIEKAVOND K.J.M.V. Voor de Leidsche afd. van de K.J.M.V. sprak gisteravond de moderator, de wel- eerw. heer kap. Paap over enkele groote muziekmeesters en hun werken. Deze interessante avond werd geopend met den jongerengroet door den vice-voor- zitter, den heer Paul Walter. Hierna nam de moderator het woord en sprak allereerst over Schubert, den groo- ten muziekmeester, die slechts eens in zijn leven in 't openbaar optrad, n.l. in 1828, waarna hij kort daarop stierf. Van dezen componist speelde de moderator het be roemde liedje „Standchen", dat Schubert componeerde in een bar, temidden van rumoer en banale muziek. Vervolgens sprak de moderator over het leven en werken van Johan Sebastiaan Bach, op wiens graf geen gedenksteen stond en dat voor eenigen tijd pas gevonden is. Van Bach werden eenige platen gedraaid, n.l. fragmenten uit zijn beroemde „Math- teus Passion", o.a. „So ist mein Jesus mir gefangen" en „Wer hat Dich so ge- schlagen". Hierna schetste spr. het leven van Men delsohn, die wel een van de weinigen ge noemd mag worden, die zonder strijd om het bestaan door het leven is gegaan. De moderator besprak vervolgens een van zijn beroemdste composities, een ouverture naar een werk van Bach, n.l. „Midsummernights- dr^am" en speelde van Mendelsohn „March de Funèbre" en „Lied ohne Worte". Ook Johan Brahms vergat spr. niet. De groote Brahms gaf op 15-jarigen leeftijd reeds -concerten en zeide van zichzelf het best te componeeren, wanneer hij 's mor gens zijn laarzen poetste. Antoon Bruckner, die de eerw. spr. als volgende behandelde, verdient meerdere belangstelling dan hij heeft. Al komt daar in volgens spr. wel eenige kentering. Deze Bruchner gaf het zuivere beeld van de mis en had een sterk godsdienstig karak ter. Typeerend voor Bruckner is, dat deze aan een minderwaardigheidsbesef leed, "waaruit zeer vele komische situaties voort vloeiden. O.a. had hij op het laatst van zijn leven de gewoonte om alles te willen tel len, wat te tellen of niet te tellen was, zoo als de bladeren aan een boom enz. Van Bruckner werd een „kerklied" gedraaid. Als laatste behandelde spr. den grooten Liszt, den Hongaarschen meester, bij wien men op 9-jarigen leeftijd zijn talent ont dekte. Deze Liszt muntte uit op alle mu ziekgebied en verrichtte veel baanbrekend werk. Van Liszt speelde de moderator aan de piano de „Hongaarsche stormmarsch" en een plaat werd gedraaid met de „Tweede Rhapsodie van Liszt". Als tegenstelling met de muziek van de oude meesters, speelde de moderator een modern muziekwerk, dat duidelijk het ver schil aantoonde tusschen de vol-van- inhoud-zynde muziek van de oude mees ters en de banale muziek van sommige moderne componisten. Hierna werd 'nog een Baskisch plaatje gedraaid. De moderator sloot met de hoop utt ie spreken, dat deze avond er ook iets mi| toe hebben bijgedragen, dat de K.J.M.V.- ers meer waardeering zullen vinden in de „zware" muziek en dat zij tenslotte zullen gaan „walgen" van de moderne buikpijn- muziek. De vice-voorzitter, de -heer Paul Walter, dankte den moderator voor dezen leer- zamen avond en hoopte, dat de volgende keer ook de Italiaansche meesters een beurt zullen krijgen. De moderator sloot met het gebruike lijke gebed. RESIDENTIE-ORKEST. Vierde concert. Frits Schuurman stond weer voor zijn orkest en steeds meer ervaren wij, dat het dit meer en meer ingesteld wordt op zijn directie en de dirigent telkens meer een persoonlijk cachet op de uitvoeringen ver mag te leggen. Er moge een goede kant aan de instelling van gastdirigenten we zen (waarvan het Residentie-orkest in de laatste jaren zoo ruimschoots heeft geno ten) een geregeld leven is ook voor een orkest meer verkieslijk. Dat is dezen avond alweer gebleken. „Ouverture Anacreon" van Cherubini, was de aanhef. Een supérieur werk, glan zend als maar weinige. Rank afgebouwd, fier en pénetrant, met een aansprekend hoofdthema, dat met groote ernst is vol gehouden en behandeld, zooals de klassici dit deden. In Schuurman's vertolking vond de war me melodie haar weerklank. Een fijnzinni ge dirigeer- en musiceer-methode demon streerde de leidsman in „Nocturne en Scherzo" uit de muziek bij Shakespeare's „A midsummernightsdream" van Mendels sohn, welke in een zeer precieuse belich ting stond. Er was veel contact tusschen den dirigent en het orkest. Hadden even wel de eerste violen nog meer de bedoe ling van den dirigent ingevolgd, dan zou in nog meerdere mate geen enkel in-fyn accent verloren zijn gegaan in het Scherzo en de poëtisch fantastische gewaarwordin gen tot in de subtielste verbijzondering tot de werkelijkheid zijn gebracht. Hulde aan den hoornist en den fluitist, die zoo bij zonder mooi gespeeld hebben. To van der Sluys, de sopraan-soliste, droeg Rudolf Mengelberg's „Salve Regi- na" voor, een gewijd lied, dat doet op zien, als zijnde créatief ingesteld, een werk met bloedeigen sfeer en los van alles rondom, émotioneel van visie, toewijding en rcligieuse doorleving. Daarbij is de be geleiding van het Gregoriaansch ingestelde lied van een warm-getimbreerde orkest klank. Men was de zangeres, die de évoca- ties van het lied terdege aanvoelde en die zich uitzong met melodieuse vrijheid en ly rische weelde zeer dankbaar. Vooral in de hoogere ligging komt de stralende stem uitnemend tot haar recht, maar meer nog roemen wij de bijzonder muzikale dictie. Behoudens de aanhef, waarin 't orkest iets te sterk speelde en de soliste nog niet ge heel ingezongen was, werd zij hier en ook later in het „Air de Lia" voortreffelijk en met warme toewijding begeleid, zoodat er een zeer artistiek samenwerken daar was. Er waren veel mooie bloemen en een aller hartelijkst applaus. Ook in Debussy's Aria uit „L'Enfant prodique" heeft zij bijzon der mooi gezongen en in deze dankbare muziek was haar voordracht treffend door verschil in aanvoeling, van een fijn ka rakteristieke stijl. Weer oogstte zij veel bijval. Een staal van voortreffelijk orkestspel werd gegeven in Florent Schmitt's „La Tragedie de Salomé", een werk met alle eigenschappen van Schmitt's kunst. Zooals Jean Aubry zegt. verleidelijk en heftig, ruig en verfijnd, stevig en kleurig. De sterk geladen dramatische muziek, die zich uit in enorme kracht van geluid, in een ontlading van duivelsche passie, heeft ons bijzonder geboeid. Welk een stemming wordt hier geschapen! Met welk een mees terschap van orkestbehandeling, met al haar mogelijkheden, wordt hier de tragiek in alle schakeering van blanke kleur tot gloed en groote heftigheid opgedreven! De spanning is enorm. En zóó heeft Schuurman het „Ballet" voor groot orkest ook geïnterpreteerd. Krachtig en vol tem perament vloeide onafgebroken de over daad van klanken in grootte van geest drift. De stroom der melodie tot in het uiterste opgevoerd, markant de rhyth- men, sonore het harmonisch weefsel, 't Was een weergave met veel relief, en getuigend van veel meesterschap en diri- geertalent van den leider, maór ook van veel vaardigheid en algeheele toewijding van de zijde van het orkest. Eerst waren de toehoorders wat over rompeld, maar toen men tot zich zelf was gekomen, werd Schuurman danig toege juicht, in welke hulde hij het orkest te recht liet deelen. J. K. KATWIJK AAN ZEE Botsing. Nu de trambrug Sandtlaan Overrijn vanwege de gestremde vaart niet geopend behoeft te worden, heeft de brug wachter daar geen dienst en hebben we er een gevaarlijken hoek by. Gisterenmid dag kwam de autobestuurder N. alhier met zyn auto op dien hoek, die geen uitzicht geeft, met de van Rijnsburg naderende electrische tram In botsing. De auto moest het tegen de tram afleggen en werd vrij ernstig beschadigd. De autobestuurder kwam er met eenigke schrammen af.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7