NA DE TORPEDEERING r. a Avontuur Venezuela. Ter gelegenheid van het éénjarig-bestaan van het korps Luchtafweer- dienst van den Vrijwilligen Landstorm hebben de afdeelingen Delft, Zaanstreek en den Haag Donderdag voor H. M. de Koningin gedefileerd voor het paleis Noordeinde te den Haag De gezagvoerder van de getorpedeerde „Burgerdijk" bracht Donderdag een bezoek aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te den Haag, om verslag uit te brengen van den onder- gang van zijn schip. V.r.n.l.: kapitein L. Scruwanek, de eerste stuurman Dijk en inspecteur Henken van den Nautischen Dienst Voor de verdediging van het vaderland. In de Fransche steden worden inzamelingen van oude metalen gehouden voor de vervaardiging van wapenen en munitie ten dienste van leger en vloot '7' H M. de Koningin in gesprek met generaal P. W. Best bij het défilé, dat de afdeelingen Delft, Zaanstreek en den Haag Donderdag voor de vorstin in den Residentie hielden Voor werkloozen worden aan een der gasfabrieken in Amsterdam steenkolen tegen verminderden prijs beschikbaar gesteld, van welke aanbieding druk gebruik gemaakt wordt Een vindingrijk Amsterdammer construeerde een „zeil-slede" en hoopt met dit vreemdsoortig voertuig nog menig tochtje te kunnen maken FEUILLETON in Naar het Amerikaansch van R. HARDING DAVIS. (Nadruk verboden). 2) Roddy en Peter zaten vol waardeering te knikken. - Verschrikkelijk interessant, zei de Or chideeën-Jager. Verschrikkelijk ernstig ook. Ik drink op de gezondheid van de witte muis. De moraal van het geval is, legde hij uit, dat iedereen, doet er niet toe hoe weinig duiten hij heeft, kan hel en. Zelfs jullie zouden kunnen helpen. Ik ook. Zijn stem klonk opeens opgewonden. Ik ga, riep hij, de Orde van de Witte Mui zen stichten. Het doel van de orde is ieder een z'n leven te redden. Vertel jullie me alsjeblieft niet, protesteerde hü minach tend, dat jullie een kleine witte muis twaalfhonderd matrozen laat redden en er zelf bij zit te grinniken. Jullie moeten alle maal Witte Muizen zijn. Jullie moeten al lemaal iemands leven redden. Enne dan fuiven we ons zelf op een diner. En medailles, opperde Peter de Peys- ter. De Orchideeën-Jager fronste zijn voor hoofd. Hij overwoog het amendement eenigszins achterdochtig. Is het de bedoeling van den geach- ten afgevaardigde uit New York, vroeg hij, dat we allemaal medailles krijgen of alleen maar wie iemand gered heeft? Eén maar, zei Peter de Peyster. Nee, we krijgen 'em allemaal, protes teerde Roddy. Iedere keer. 't Amendement op 't amendement is aangenomen, besliste de Orchideeën-Ja ger. Hij klapte in zijn handen. De papieren muren gleden uit elkaar en de kleine, gi- chelende, buigende Japanner kwam trip pelend en struikelend binnen om zijn be velen te vernemen. Neem die thee weg! riep de Orchi- deeënu-Jager. Ik word er zenuwachtig van. Breng spuitwater van die groote, koude flesschen. En nou, kerels, kondigde de Orchideeën-Jager aan, gaan we in gehei me zitting en wijden het hoofdstuk Yoko hama van de Geheime Orde der Witte Muizen in. Enne dan zal i k de Hoog Verheven Geheime Muis zijn. Toen hij op het schip terugkwam ver telde Perry het heele .geval lachend aan de officieren en alle officieren lachten mee en dien avond in ht Grand HoteL toen het Japanneesche strijkje ,,Doe mijn groeten aan Broadway" speelde (Peter de Peyster had hun verteld dat dat het Amerikaan- sche volkslied was!) gaven de Witte Mui zen hun eerste diner. Want, zooals de Orchideeën-Jager uit legde, om het leven te redden, moet je be ginnen met het te onderhouden. Het was een buitengewoon geslaagd feest. En om aan te toonen dat deze wereld zoo klein is en dat de Hemel op ondoor grondelijke wijze handelt om Zijn wonde re:'. tot stand te brengen: toén om drie uur s morgens het gezelschap in rickshaw's naar huis reed onder het zingen van ,,Wy zijn Kleine Verdwaalde Witte Muizen", toen werden him stemmen over den Oceaan gedragen, over de Cordilleras en de Caraibische Zee en een oud man, die in, fcijn kerker lag te huiveren en te woelen, glimlachte en viel in slaap, want in zijn droomen had hij de vlugge voeten van de Witte Muizen gehoord en hij had de deu ren van zijn kerker zien openzwaaien. De Forrester Construction Company kreeg haar contract voor den bouw van drie vuurtorens niet. De Japanners gaven er de voorkeur aan ze door een Engelsche firma te laten bouwen. Zij zeiden dat het goedkooper was. Het was goedkooper, want ze hadden de plannen gekocht van een teekenaar, die door de Engelsche fir ma ontslagen was wegens dronkenschap; en door het draailicht ééns in plaats van twemaal te laten knipoogen, ontdoken zij hun eigen patente wetten. Mr Forrester was het met de Engelsche firma eens, dat die Japaners „een wonder lijk volkje" waren en keek toen uit naar iemand, dien hij de schuld kon geven. En daar hij niemand anders kon vinden, gaf hij Roddy de schpld. Het onderhoud vond plaats op de zeven en twintigste verdie ping van het Forester Building, in een ka mer die uitkeek op Brooklyn Bridge. Je hebt nooit pleizier in een serieuze zaak gehad, legde zijn liefhebbende vader hem uit. Je hebt nooit flink aangepakt. Je bent er zelfs niet mee begonnen. Het was erg aardig van je om die kimono's mee te nemen voor moeder en de meisjes. Maar dat ding, dat je voor mij hebt meegebracht, vergoedt me niet heelemaal die negentig duizend dollar winst, die je niet hebt mee gebracht. Ik vind het erg prettig dat mijn vrienden me in een kimono met zijden ooievaars en vuurroode wistaria's er op zien maar ik kan het me heusch nog niet veroor loven negentig duizend dollar voor een badjas uit te geven. En ik vind ook niet, vervolgde zijn vertoornde vader sarcastisch, dat de eer, die je onze onderneming hebt aangedaan door je als een stoker te vermommen en 't base-ball negental van de Louisiana het Aziatische eskader dat vlaggetje te helpen af winnen, ons heelemaal verzoent met het verlies van een regeeringscontract. Ik heb stevig betaald om jou werktuigkunde te laten leeren en ik zou nu wel es graag willen weten, wanneer je van plan bent me de rente van mijn geld te laten zien. Roddy grinnikte schaapachtig en zei, dat hij er dadelijk mee zou beginnen door zijn vader te inviteeren met hem te gaan lun chen. Prachtig! zei Forrester Senior. Maar voor we gaan, Roddy, moet je eens even naar Brooklyn kijken. Zie je pier nummer zeven, even ten Zuiden van de brug? Ja? Zie je daar dan een witte stoomboot, die bézig is te bunkeren? Roddy knikte, dolblij met de verandering van onderwerp. Die boot, vervolgde zyn vader, ver trekt binnenkort naar Venezuela, waar we een concessie van de regeering hebben om boeien in de havens te zetten en vuurto rens te bouwen. We zijn daar al twee jaar bezig en hebben zoowat twee millioen dol lar uitgegeven. En op den een of anderen dag hopen wy ons geld te krijgen. Soms, ging Mr. Forrester voort, is het noodig om goed geld naar kwaad geld te smyten. Dat is 't nou juist wat we in Venezuela gaan doen. Ik snap d'r niks van, viel Roddy hem met beleefde belangstelling in de rede. Dat verwachten we ook niet van je, zei zijn vader. Als je zoo goed wilt zijn om de zaakjes, die ik je te doen geef, op' te knappen, dan kan je de hoogere financiee- le politiek met een gerust hart aan je va der overlaten. Uitstekend, zei Roddy haastig, vaar zullen we gaan lunchen? Alsof hy niets gehoord had vervolgde Forrester Senior onmeedogend: Mor gen ga jij met dat schip naar Porto Ca- bello. We zijn juist begonnen aan een vuurtoren in Porto Cabello en gaan nu boeien in de havens zetten. Je gaat voor de F. C. C. Je bent inspecteur. Roddy kreunde en viel in een stoel neer. Ga door, beval hij. Zeg me maar met een het ergste. Wat inspecteer ik? Jij zit in de zon, zei Mr. Forrester, met een potlood en elke zak zand, die on ze mannen in zee uitgooien, teeken jy aan. En als je niet heelemaal idioot of steke blind bent, dan zal je meteen zien hoe een vuurtoren in elkaar wordt gezet. De maat schappij heeft last met Venezuela; we kun nen 't geld niet loskrijgen. Dat mag je wel weten aangezien iedereen in Venezuela je dat vertellen kan. Maar meer hoef je niet te weten. De anderen, die daar voor de maatschappij werken zullen denken, om dat je mijn zoon bent, dat je meer weet dan zij, van wat ik daar in Venezuela uit voer. Nu, je weet niets en dat moet je vertellen ook. Hou je bij je eigen zaken en bemoei je niet met iets, dat je niet aan gaat. En daar zal je door niets afgeleid wor den. Mc. Kildrick -ehrijft me, dat er in Por to Cabello geen theehuizen zijn, geen auto mobielwegen en behalve de vuurvliegen gaan alle lichten om negen uur uit. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5