„Het Leidsche Wollen Dekenhuis De geldmiddelen RIJNSTREEK Laatste berichten AGENDA Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN Prima Kwaliteit en Lage Prijzen Haarl.str. 13? VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 OE LEIDSCHE COURANT EERSTF BLAU - PAG. 3 Eerste Kamer Vergadering van gisteren. De VOORZITTER deelt mede, dat het leeningontwerp hedenochtend 11 uur aan de orde komt. Aan de orde is hoofdstuk VII b. (dept. van Financiën der Rijksbegrooting voor 1940. In het vervolg van zijn beschouwing over het kiezen der middelen acht de heer DE ZEEUW (S.D.A.P.) het begrijpelijk, dat men de kosten der mobilisatie niet wil vinden uit leeningen, doch uit rechtstreek- sche betalingen. Anderen willen het groot ste deel van den last der mobilisatie op den geheelen last, verleggen naar de toe komst, omdat de uitgaven van onbereken baar nut kunnen zijn voör het nage slacht. Wij moeten de slagen van alle kanten opvangen. Wat het dragen der lasten nu en in de toekomst betreft, kieze men een middenweg, zooals door de regeering is in geslagen. De verdeeling van de goudwinst der Ned. Bank besprekend, keurt spr. het af, dat de minister het oogenblik aangebroken acht tot een voorloopige herwaardeering van het goud over te gaan. Het rijk en ook de gemeenten hebben de gevolgen van verschillende verkeerde ad viezen moeten dragen. De gemeenten mo gen nu wel iets toebedeeld zien van de goudwinst. Spr. critiseert voorts het op treden van den beleggingsraad inzake ge- meenteleeningen. De gemeenten hebben recht op bescherming van de regeering. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) zegt, dat er critiek is geoefend op het beleid van den beleggingsraad. Deze heeft, wat de rente betreft, voor de fondsen te waken als een goed huisvader. Overigens staat de beleggingsraad achter de regeering. Juist door diens voorzichtige politiek zijn de conversieleeningen geslaagd. De opmerkin gen van den heer de Zeëuw zijn onjuist. Onlangs heeft de beleggingsraad bezwaren gemaakt tegen een conversieleening van de gemeente Rotterdam. Spr. noemt die beslissing volkomen juist. De beurs is trou wens tegenwoordig ook geen barometer, meer. Spr. schetst voorts den gang van za ken in den beleggingsraad, die trouw het staatscrediet steunt. Spr. geeft verplichte verzekering van gebouwen bij den staat tegen oorlogsrisico in overweging. Spr. vraagt overlegging van een alge meen plan van oorlogsfinanciering. De heer HELDRING (Lib.) zegt, dat niemand beter dan de minister weet, hoe 's lands financiën steeds meer zorg ba ren. Alleen reeds de mobilisatie kost 600 millioen per jaar. De buikriem zal moeten worden aangesnoerd. De opleving door de mobilisatie is hoofdzakelijk schijn. Bij zondere maatregelen zijn ncodig. Loon trekkers en kleine pensioenen zouden an ders het eerst getroffen worden "Reeds is een half milliard geleend, en ook in an dere opzichten zijn er uitgaven, welke uit de belastingen gevonden moeten worden. Er zal nog heel wat ingegrepen moeten worden. En dan komen er nog slagkruisers. Drastische bezuiniging is onvermijdelijk. De heer JANSSEN DE LIMPENS (R.K.) acht den tijd niet gunstig om een algeheele herziening van de belastbare opbrengst van onroerende goederen tot stand te bren gen. Spr. geeft eenige verdere technische wenken inzake practische belastingpolitiek. De wet b.v. aanvaardt het systeem van de afschrijving bij de inkomstenbelasting, doch spr. meent, dat die niet consequent wordt toegepast, en dan nog onbillijk. Deze fout moet worden herzien. De heer VON BöNNINGHAUSEN (N S. B.) acht het vanzelfsprekend, dat er bij molest omslag moet zijn over het geheele land. De tegenwoordige en vorige regeeringen hebben, volgens spr., onvoldoende gewaakt tegen kapitaalvlucht. Het is noodzakelijk, soberder te leven, en de regeering'moet het voorbeeld geven. Onze belastingwet geving moet geheel worden herzien, waarbij o.m. gelet moet worden op de groote gezinnen. Spr. bepleit opheffing van het bankgeheim. De vergadering wordt te .35 uur ver daagd tot heden elf uur. Vergadering van heden. Aar de orde is het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening of -leeningen ten laste van het Rijk. De heer VON BÖNNINGHAUSEN (N. S. B.) verwijst naar het betoog van den heer Rost van Tonningen in de Tweede Kamer. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk' VII b (dep. van financiën) der Rijksbegrooting voor 1940. Minister DE GEER antwoordt de spre kers. Er is gevraagd naar algemeen finan cieringsplan voor de mobilisatieuitgaven. Het is de bedoeling die buiten de gewone uitgaver. te houden, evenals in den vori- gen oorlog. De opmerkingen van den heer von Bön- ninghausen waren spr. minder duidelijk. Komende tot de opmerkingen van den heer Fleskens, de kwestie der groote ge zinnen zegt spr., dat de gezinssamenstel ling als een draagkrachtfactor moet wor den bezien Spr. herinnert aan zijn eigen houding ten deze ingevolge de wet van 8 December 1926. Niet allen de hoogte van het inkomen doch ook de gezinssamenstel ling van het gezin moet in aanmerking wo-rfen genomen. Op dit laatste is de ge achte spreker gisteren niet ingegaan. Ter ondervanging der schaduwzijden der di recte belastingen wordt hier te lande zoo mir mogelijk geheven van eerste levens behoeften; spr. wy'st op de bekende voor- Voor Stadsnieuws verwijzen wij naar tweede blad pag. 7 deelen van indirecte belastingen: weinig perceptiekosten, het wordt niet zoo ge voeld, minder fraude. Spr. wijst op de sta- ien kracht der opvoeding in groote gezin nen De heer De Zeeuw heeft gisteren zelf gezegd: was ik niet uit een groot gezin ge komen, ik zou hier niet hebben gestaan. Het begrootingshoofdstuk wordt z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt te 12.30 uur geslo ten. ALPHEN AAN DEN RIJN St. Jos. Gezellen en K. J. M. V. In de gezamenlijke bijeenkomst van de St. Jo- seph'sgezellen en leden der K. J. M. V., nield Kapelaan Fr. Grent gisteravond een spreekbeurt, waarin spr. getracht heeft -len leden van deze jeugdstacdsorganisatie 'n beteren kijk te geven op de verhouding van mensch tot gezin en van gezin tot den Staat om mede hierdoor te leeren kennen de plaats welke de mensch heeft in te nemen in het gezin en we.lke plaats het ge zin heeft in den Staat. Voor de£e leerzame uiteenzetting vond spr. Waardeering, hetgeen tot uiting kwam in een langdurig applaus en terecht ver tolkte de senior, de heer J. van Berkum, alle aanwezigen, toer. hij den kapelaan hier. voor hartelijk dank zegde. Vervolgens werd >vergegaan tot de wekelijksche ontspan ning. Prikken. Door de ijscommissie uit het Oosthoekdorp werd gistermiddag op den Ouden Rijn een prikslede-wedstrijd ge houden voor gehuwde vrouwen, waarvan de uitslag was als volgt: le prijs mej. Koop- Gevaarlijk spel. Eenige jongens die achter op een vrachtwagen waren geklom men vielen, nadat de chauffeur een bocht zeer scherp had genomen, van den wagen. Een der jongens, G. K., uit Leiden, kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij een arm brak, terwijl hij ook eenige hoofdwonden bekwam. Hij moest zich terstond onder ge neeskundige behandeling stellen. BODEGRAVEN Gemeenteraad. De Raad vergadert Woensdag 21 Februari des namiddags te 2 uur. Personalia. In de vacature-Rutten is tot gemeenteveldwachter alhier benoemd de heer J. Groenendijk, tijdelijk agent van politie te Woerden. Bellamy-beweging. Gisteravond had in de St. Pancratiuszaal wederom een bij eenkomst van de prop.-club ,.St. Willibror- dus" plaats. Kap. von Fisenne heette allen hartelijk welkom, speciaal den spreker van dezen avond, kapelaan Jac. Betjes, die hier na direct het woord verkreeg. Na een inlei dend woordje werd allereerst het ideaal van Bellamy, n.l. afschaffing van het winstsysteem besproken. In een boek ge schreven door Bellamy n.l. ,,In 't jaar 2000" is de grondgedachte van het ideaal en stre ven van Bellamy verwerkt, en door dit boek is wel de internationale vereeniging Bellamy ontstaan. Het streven van deze Bellamy-beweging werd nader uiteenge zet, waarna dit alles van katholiek stand punt bekeken werd. Ook verschil en over eenkomst tusschen Communisme en Bella my-beweging werd op duidelijke wijze aangegeven. Ondanks alle waardeering voor het goe de in dit stelsel moeten de Katholieken toch afwijzend staan tegenover de idealen van Bellamy en de I. V. B. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een veelvuldig gebruik gemaakt. Me degedeeld werd nog, dat Donderdag 22 Fe bruari notaris Lohman uit Oude-Wetering voor de prop.-club een lezing zal houden. ROELOFARENDSVEEN Gevallen. De 70-jarige J. V. kwam door de gladheid zoodanig te vallen, dat hij zijn heup brak, zoodat opname in een ziekenhuis noodig was. Na een dankwoord van kap. von Fi senne aan den spreker, werd de bijeen komst gesloten. ZOETERWOUDE Roode Kruis. Onder zeer ongunstige weersomstandigheden werd in deze ge- mente, evenals elders, een extra Roode Kruis-collecte gehouden, die dank bij de ac tiviteit der dames-collectanten de mooie som van 99.94 heeft opgebracht. Kleeren voor Finland. Onder voorzit terschap van mevr. Smeetde Gouw is een damescomité opgericht dat zich ten doel stelt een kleereninzameiing te houden voor Finland, zulks op verzoek van het daartoe gevormde Nationale Comité waarin zitting hebben diverse vrouwenorganisaties van alle richtingen en gezindten in ons land. Het plaatselijk comité heeft besloten in begin van de volgende week, daartoe aan gezochte jonge dames, langs de huizen een inzameling te doen houden. Genoemd co mité vertrouwt dat allen, zonder daarbij de nooden in ons eigen land over het hoofd- te zien, nog bereid gevonden zullen wor den kleeren en/of geld voor de Finnen be schikbaar te stellen. In het-comité hebben zitting genomen voor den Hooge Rijndijk: mevr. RuizeveldZwaneburg; mevr. Tijs- senv. d. Bosch en mej Dorrepaal en voor het dorpsgedeelte mevrouw Schouten Krom; mevrouw van Leeuwenvan Buu- ren; mevr. PaardekooperMentink, me vrouw KortmannKeulen en mevrouw v. d. RuitKieboom. A. C. VAN HILST. t Een zeer actief en verdienstelijk journalist In het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht is gisteravond op 48-jarigen leeftijd over leden de heer A. C. van Hilst, redacteur van de „Volkskrant" te Utrecht. De heer van Hilst was vooral in de so ciale beweging een bekend katholiek jour nalist. Waar in den lande iets op dit terrein te doen was, daar kon men er zeker van zijn van Hilst te zullen aantreffen. Er waren maar heel weinig plaatsen in Nederland, waar hij niet was geweest. Dat kwam omdat zyn hart hing aan zijn werk, niet alleen aan de journalistiek, maar ook aan de R.K. Arbeidersbeweging, waarlangs zijn loopbaan hem als secretaris van de R.K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" te Utrecht had gevoerd. En daarom was geen arbeid hem te veel en geen af stand hem te lang als hij ergens in het land, waar dan ook iets voor de R.K. Ar- beidersgeweging in zijn krant kon doen. Maar daarom ook zal zijn krant, waar voor hij waarlijk de reizende apostel was, hem missen. Daarom zal ook de R.K. Arbeidersbewe ging hem missen. Vooral zullen hem missen zyn vrouw en kinderen, welke laatste nog nauwelijks in het leven staan. Maar by allen, die hem hebben gekend en hem dus hoogachting en sympathie voor he-m gevoelden, heeft zyn heengaan een leegte geslagen. Wij, die met hem veel journalistieken arbeid mochten samen doen en in hem altijd ontmoetten een behulpzamen, een echt jovialen en harteijken collega, wij zullen hem niet vergeten en willen met hem in gemeenschap blijven.... Hij ruste in vrede. De heer van Hils* ontving zijn opleiding aan het Juvenaat der Priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom. Daarna kwam hij in dienst by de Landbouwonderlinge en werd secretaris van de R.K. Werklie denvereeniging „St. Joseph." Vervolgens kwam hij aan de redactie van „Het Cen trum" te Utrecht om daarna over te gaan naar „De Volkskrant." Op 1 November 1939 heeft de heer van Hilst zijn 121^-jarig jubileum als redacteur van „De Volkskrant" nog herdacht. Binnenland HET AFTREDEN VAN GENERAAL REYNDERS. Men vestigt er onze aandacht op, dat het artikel in het liberale weekblad over de oorzaken van de wisseling in het opper bevel niet juist kan zijn. Bij de beantwoor ding van de vragen van het Tweede Ka merlid Van Poll heeft de regeering im mers geantwoord, dat „het verschil van meen in g, hetwelk tot de ontslagaanvrage leidde, niet ligt in een der aangelegenhe den, welke zij tot dusverre in de organen der puiblieke opinie genoemd zag." Aange zien vóór het beantwoorden van bedoelde vragen ook reeds de kwestie der mobili satieclubs in de pers was aangevoerd, kan veilig worden aangenomen, dat de schrij ver de dupe is geworden van valsche voor lichting. DE „KEMPHAAN" NAAR DE WADDEN EILANDEN. Vanochtend om elf uur is het K.L.M.- vliegtuig „Kemphaan" met van Veenen- daal als bestuurder, van Schiphol naar Eelde vertrokken, om vandaar naar Schier- monninkoog en Ameland te vliegen. De „Kemphaan", welke een lading post aan boord heeft, zal te Eelde de voor de eilan den bestemden passagiers, die daar giste ren door het ongeval van de „Patrijs" wa ren gestrand, mede nemen. IJSBREKERS BEREIKEN CULEMBORG. De ijsbrekers op de Lek hebben van morgen Culemborg bereikt en zijn er in geslaagd de vaart Culemborg-Vrees wijk voor de scheepvaart open te stellen. Te vens verleen en zij hun medewerking om in de haven vastzittende schepen te be vrijden. DOOR UITLAATGASSEN BEDWELMD. Gisteravond om elf uur arriveerde de expediteur J. B. uit Rotterdam met zijn vrachtauto, die bestuurd werd door A. E. te Genemuiden, waar de lading moest worden afgeleverd. Ter hoogte van den Hasselterdijk stapte B. uit om zich nader te orienteeren. Maar de man viel meteen bewusteloos neer. De chauffeur wilde zyn patroon te hulp komen, doch zakte ook ineen. Gelukkig was hulp spoedig bij de hand. Dokter Pove Kluit heeft echter ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling moe ten toepassen voor de mannen weer by kennis waren. Het bleek, dat zij, tenge volge van een lek in de uitlaat, door bin nenkomende gassen waren vergiftigd. Zy waren net op tijd uitgestapt, om voor ern stiger gevolgen bewaard te blijven. DE OUDSTE NEDERLANDER 101 JAAR. Vandaag viert de oudste Nederlander, de heer J. M. Littig, te Dordrecht zijn 103den verjaardag. Op dezen gedenkwaar- digen dag ontving de krasse grijsaard vele brieven en telegrammen en andere blyken van belangstelling. In den loop van den ochtend bracht de burgemeester van Dordrecht, de heer J. Bleeker, met zijn echtgenoote nem een be zoek. Voorts kwamen vele andere perso nen hem gelukwenschen. De heer Littig gevoelt zich nog goed ge zond, praat gaarne over vroegere tyden, terwijl de radio hem veel afeiding bezorgt. Buitenland 'S PAUSEN VREDESACTIE. Boodschap aan Nuntii. Naar te Berlijn verluidt, heeft de pau selijke nuntius aldaar een speciale bood schap van den Paus ontvangen evenals de nuntiï te Londen en Parijs welke ver band houdt met de vredespoging van den H Vader. De nuntiï zouden reeds eerder instructies van het Vaticaan hebben ont vangen om- inlichtingen in te winnen. De nuntius heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan het ministerie van Buiten- landsche Zaken. LEGERBERICHTEN. PARIJS, 16 Febr. (A. N. P.). Het Fran- «che legerbericht van den ochtend van den zestienden Februari vermeldt: In het gebied van de Blies beschieting door de artillerie over en weer. BERLIJN, 16 Febr. (A. N. P.). Het opper bevel der Duitsche weermachtmaakt be kend: Geen byzondere gebeurtenissen. DE OVERWINNING DER CHINEEZEN IN KWANGSI. TSJOENGKING. 16 Februari. (A. N. P.) De overwinning der Chineezen in de provincie Kwangsi is, naar Chineesche militaire deskundigen verklaren, misschien even belangrijk als die van Taier, Tsjoeang er. Tsangsja. Zij wijzen er op, dat het Ja- paansche offensief niet alleen is mislukt, doch dat zeer belangrijke Japansche stel lingen bedreigd zijn. De Chineezen bevin den zich thans eenige kilometers ten Noor den van Nanning. De Japansche verliezen bedragen meer dan 20.000 dooden of ge wonden. De Chineesche militaire geven toe, dat de Chineesche legers overeenkom stige verliezen hebben geleden. Toch merkt men op, dat de gelijkheid der verliezen de demoralisatie aantoont van het Japansche leger, daar de betere bewapening der Ja- panneezen de groote verliezen der Chinee zen verklaart, die, sinds het begin van den oorlog zeven maal zoo groot zijn als de Japansche. NIEUWE REGEERING IN BULGARIJE. SOFIA, 16 Febr. (A. N. P.). Vandaag is een nieuw kabinet gevormd, dat als volgt is samengesteld: Premier en minister van onderwijs Bog- aan Filoff; minister van buitenlandsche za ken Iwan Popof (gezant te Belgrado); bin- nenlar.dsche zaken Gabrowsky (minister van verkeer); finaciën Bojikoff (onver anderd); justitie Mitakoff (onveranderd); oorlog Daskaloff (onveranderd); handel Sagoroff (onveranderd); oeconomische za ken Bagnanoff (onveranderd); openbare werken ir. Wassilew (onveranderd); ver keer Giranoff. Het nieuwe kabinet is vanochtend door den koning ontvangen. DE EXPEDITIE VAN BYRD. SANTIAGO DE CHILI, 16 Febr. (A. N. P.) De Nord Star, het expeditieschip van schout-bij-nacht Byrd, is te Valparaiso aan gekomen, waar het twee vliegtuigmotoren en 600 ton goederen heeft ingenomen. Byrd heeft gezegd, dat, nadat in Klein Amerika een basis zal zijn ingericht, hij naar Valparaiso zou terugkeeren om nog meer materiaal te halen. MILITAIREN DOOR LAWINE VERRAST. MILAAN, 16 Febr. (A. N. P.). De machi- negeweerafdeeling van een Italiaansch re giment Alpenjagers is in de provincie Cu- neo door een lawine bedolven. Een officier en twee soldaten zijn gedood. Twaalf solda ten hebben wonden opgeloopen. Vrijdag, R.-K. Handelsreizigersvereeni- ging, ledenvergadering „De Har monie", 8.30 uur. Maandag. Jaarvergadering R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, café „De Doelen", 8.30 uur. Woensdag Ned, .Reisvereeniging. v. Kath. filmavond. Den Burcht. 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 tot en met VrijdaglöFebr. a.s. waar gnomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8 tel. 26274 LEIDEN. Geboren: Rudolf Otto z. v. G. A. M. Aalbersberg en C. Visser. Ann d. v. J. Druker en J. H. Engel. Hester d. v. F. H. Ditmar en J. M. Hoks. Overleden: H. Zwanenburg d. 2 j. W. M. Vink m. 35 j. W. Ravensber- gen z. 1 j. N. J. v. Leeuwen m. 68 j. LEIDEN, 16 Februari. Vee. Aanvoer: 8 Stieren; 69 kalf- en melkkoeien 180275, 116 varekoeien e. a. 100180, handel ma tig; 188 vette koeien 180315, schoon gewicht 6884 cent, handel tamelijk; 17 vette kalveren 70115, schoon gewicht 7f110 cent, handel zeer matig; 381 nuch tere slachtkalveren 610, handel matig; 3U0 vette schapen 1833, en 1363 vette lammeren 1424, handel vlug; 9 zeugen 40—70, 203 mestvarkens 18—34, 125 biggen 711 en 13 bokken of geiten 4 9, handel matig. Kaas. Aanvoer 17 partijen, waarvan 13 partijen Goudsche kaas le soort 30 32, 2e soort f 28.5029.50 en 4 partijen Leidsche kaas le soort 26.per 50 kg. Handel matig. 's HERTOGENBOSCn, 16 Febr. Boter. Aanvoer 12.200 kg. Prijzen: hoogste f 1.68, laagste f 1.64 en middel 1.66 per kg. LEEUWARDEN, 16 Febr. Vee. Aanvoer: 36 Enterstieren f 40160, 102 Twenter- sLeren 140360, 505 vette koeien 125 290 per stuk, 4474 cent per kg.; 1034 melk- en kalfkoeien 115255; 178 pin ken 35110, 1318 nuchtere kalveren f 4 —7.50, 1012 vette schapen 12—26, 182 vveideschapen f 10—20, 193 vette varkens 45155 per stuk, 5062 cent per kg; 30 magere varkens 2050, 39 kleine big gen 815 per stuk; 8 bokken of geiten, 11 paarden. Totale aanvoer 4S53 stuks. Kaas. Nagelkaas f 518, Goudakaas f 2144, Edammerkaas 2627. Aanvoer 2490 kg. Boter. Commissie f 0.82. NIEUWVEEN, 15 Febr. Eierenvciling. Aanvoer 813 kippeneieren 5.906.25 per 100 stuks. AARLANDERVEEN, 15 Februari. Eieren veiling. Prijzen: kippeneieren f 5.205.50 per 100 stuks. Kaas 3234 cent per pond. BOSKOOP, 16 Febr. Bloemenveiling. Azalea le soort 2.203.30, 2e soort f 90 —150, Viburnum 2042 cent, Mahonia 20 29 cent, Andromeda 1727 cent. Serin gen 5063 cent. Narcissen 14 cent, Cerasus Hisakura 1.302.40, Cerasus rosea fl. pl. 1.00—1.50. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.443/4 Berlijn75.55 Parijs 4 21V4 Brussel 81.73l/2 Zwitserland 42.22 Kopenhagen 36.371/2 Stockholm44.85 Oslo 42.821/2 New York1.885/ie zijn onafscheidelijk verbonden in II 0PC OPGERICHT 1875 iiiiimmiiiiimiim illlllllllllllllllllllll 371 Himuumnmuitii hoek Donkerst. Z-4-B llir MlllillllMIIIIIM

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3