SPORT Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTF BLAD - PAG. V PETRIOTTISME EN NATIONALISME In de Europecsche Geschiedenis tot het einde der 19e eeuw Op voorstel van prof van Vollen hoven ondernam indertijd het Leidsch Universiteitsfonds onder den aam Studium Generale' een reeks van le zingen in het Groot Auditorium voor studenten van alle faculteiten. In de ze reeks zijn in de jaren 1934'37 le zingen gehouden door de hoogleeraar Mr. P. Scholten, Dr. J. A. J Barge en Dr. G. v. d.'Leeuw. De reeks wordt voortgezet met drie lezingen door prof. dr. J. Huizinga over patriottisme en nationalisme in de Europeesohe ge schiedenis tot het einde der 19 eeuw. De eerste van deze drie lezingen werd gisteravond in het groot Auditorium ge houden. Spreker behandelde de geschiede nis der beide termen tot het einde der Mid deleeuwen. Op de twee volgende Woens dagen zal behandeld wordan het tijdperk van de Renaissance tot Napoleon en de negentiende eeuw. Patriottisme en Nationalisme, het eerste de wil tot handhaving en verdediging van wat eigen en dierbaar is, het tweede de machtige drift tot heerschen, de koorts van onze dagen. Is het evenwel noodzakelijk aan de term nationalisme bi] voorbaat die ongunstige kï.ank te geven? Dat hangt van de wereldbeschouwing af en van het taalgebruik. In het Engelsch is de gevoelsschakee- ring b.v. anders dan in het Nederlandsch. Ir onze taal is nationalisme iets, dat de maat te buiten gaat. Verba valent usu. Patriottisme is een geleerd woord voor vaderlandsliefde. Is het zóó eenvoudig? Ze ker niet. Naast het objectieve gevoel klinkt daar ook b.v. een weloverwogen besef in mee. De scheiding tusschen patriottisme en nationalisme is evenwel moeilijk te trek ken. De term Patriottisme dankt zijn ontstaan aan de 18e eeuw. Nationalisme is een woord van de 19e eeuw. Ziet men echter goed toe, dan ontdekt men, dat in overoude tijden reeds beide be grippen aanwezig waren. Onze tijden heb ben ze slechts wat vaster omlijnd. Zij vinden hun wortel in de primitieve instincten van de menschelijke samenle ving en zijn innig verbonden met de reli- gieuze. Na de verhouding van beide be grippen bij de Oostersc'he vorsten, Grie ken, Heil-Joden en Romeinen behandeld te hebben, kwam spreker tot de behande ling van het standpunt der Christelijke godsdienst tegenover patriottisme en na tionalisme. Ofschoon het geloof geestelijk is en universeel heeft de beleving van dat geloof de staatsvorm no,odig. Augustinus betoogt dit wel het duidelijkst in zijn De Civitate Dei. In het rijk der Franken klinkt dan in de proloog der Saksische wet het eerste nieuwe geluid, als daar gesproken wordt over het roemruchte volk der Franken, dat in God zijn oorsprong heeft en de uitroep weerklinkt: „Christus leve, Die de Franken liefheeft!" Het Europeesch nationalisme is zijn loop door de geschiedenis begonnen: barbaarsch van aard, Romeinsch van traditie. Voor groote nationale oorlogen zijn de tijden echter nog niet rijp. Intusschen ontwikkelt zich vanaf den tijd van Paus Nicolaas I de leer van de opperheerschappij van het Pausschap meer en meer als een logische consequentie van het christelijk gelooven zelf, evenwel zonder invloed te hebben op de groei van het nationalisme. Kort vóór 1200, als de stryd tusschen Paus en Keizer op zijn he vigst is, is het nationalisme gevestigd. De termen patria en natio worden in dezen tijd veel gebruikt. Patria vindt zijn begripsinhoud in de combinatie coelestis patria het meest volledig uitgedrukt. Toch heeft het niet meer de klank van het Ro- meinsche woord, maar is meer administra tief en juridisch geworden en ongeveer sy noniem met terra en pays. Natio is echter veel gangbaarder geble ven. Eng verbonden aan natus en natura, had het noch administratieve, noch politie ke beteekenis, maar een meer instinctief karakter, zich uitend in de primitieve ver houdingen van een „wij"- en een „zij"- groep. Zoo ontstaat reeds in 887 de tegenstelling tusschen Re-manen en Germanen, Teutoni- cos et Latinos Francos. Het Heilige Roomsche Rijk kon eenigs- zins met recht zijn imperialistische bedoe lingen nastreven. Toch wekte dit reeds toen tegenzin bij de Romaansche volken. Abt Suger van St. Denis spreekt bij gelegen heid van de ontvangst van een Duitsch ge zantschap van de furor Teutonicus en hertog Welf van Beieren noemt hij met een zekere minachting: Hamosus. Hoe echt hedendaagsche Fransch is dit. De Kruistochten, verre van deze tegen stellingen te verdoezelen en te verzachten verscherpten eer de tegenstellingen door dat zy de Christenen in een min of meei heilige wedijver gewapend bijeen deden komen. Te Rome alleen kon men werkelijk in ternationaal zijn. De Honderdjarige oorlog tusschen Frank rijk en Engeland deed vooral in Frank rijk het nationaal gevoel opleven. Duitsch- land en Italië kenden dat niet. In het ver- plinterde Duitschland bleek het bij een vaag Heimatgefühl, terwijl Italië zich zijn grootsch verleden smartelijk bewust bleef. Voor de verdere ontwikkeling van het begrip natie zijn handel- en universiteits wezen van het grootste belang geworden, vooral het laatste. Goede voorbeelden zijn de Universiteiten van Parijs en Bologna. Het roerige studentenleven onder verte genwoordigers van alle volken en talen leidde vanzelf tot de aaneensluiting in be paalde groepen: de naticnes, die zich meer en meer vervormden tot ons begrip natie. C. Th. R. LEIDSCHE IJSCLUB. Zoowel de voorzitter als de vice-voorzit- ter van de Leidsche IJsclub waren gister avond wegens ongesteldheid verhinderd, zoodat de buitengewone algemeene verga dering in „Zomerzorg" werd geleid door den heer Tieleman, die zeide, dat deze ex tra-vergadering belegd was om midden in de ijsperiode meer belangstelling te wekken voor de club. Spreker uitte er in verband hiermede zijn voldoening over, dat zoovelen aan den oproep van het be stuur hadden gehoor gegeven. Hij huldigde vervolgens het bestuurslid, den heer Ver- hey van Wijk, die onlangs den Elfsteden tocht tot een goed einde bracht en bood hem namens de IJsclub ter herinnering een album aan met foto's van deze groot ste nationale sportgebeurtenis op het ge bied der ijssport. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd gingen de aanwezigen accoord met het voorstel van het bestuur om den heer J. G. A. Janssen in het bestuur op te nemen, zulks in ver band met het feit, dat meerdere bestuurs leden gemobiliseerd zijn. De penningmeester, de heer Harmsen, deed hierna mededeelingen over de exploi tatie van de ijsbaan De Krogt en van de groote baan bij het station. Hij wees er op, dat men het vorige jaar het tennispark De Krogt heeft gehuurd met de bedoeling den leden in elk geval ijs te geven, ook als de ijsbaan zelf eventueel niet geopend zou kunnen worden wegens te weinig vorst, gelijk de laatste jaren zoo dikwijls het ge val is geweest. Winst behoefde er dus niet te worden gemaakt en als wij nu zien, dat er een nadeelig slot is van 36, dan kan men daar vrijwel tevreden over zijn. De exploitatie der ijsbaan leverde veel meer moeilijkheden op, speciaal doordat het le dental te gering is. Spreker had een be grooting opgemaakt, waaruit bleek, dat niet minder dan f 722.95 aan vermakelijk heidsbelasting moet worden betaald, mis schien zelfs nog iets meer. Verwacht moet worden, dat er op 1 October een nadeelig slot zal zijn van 868. Ter toelichting deelde hij mede, dat de baan, indien deze een jaar niet open gaat, bij een ledental van 300 een nadeelig sal do oplevert van ƒ218.50. Er moeten dus veel meer leden komen, opdat men ten minste zonder verlies werkt als er geen ijs is. Gaat de baan wel open, dan moet o.a. gerekend worden op ƒ39 arbeidsloon per dag, 12.50 voor muziek, 15 voor licht en brandstof. Men denke verder aan het groo te bedrag voor pacht van het terrein, aan 500 voor het uitleggen van het plankier, enz., alsmede aan de vermakelijkheidsbe lasting, die zooals gezegd buitenge woon hoog is. Zoodoende moet men bij voorbeeld gedurende de eerste acht dagen 134.50 ontvangen om geen nadeelig saldo te krijgen. Is 's avonds de baan soms dan ook wel eens gesloten, dan bedenke men, dat zulks gebeurt ter wille van de beurs. Spreker vertelde nog, dat het ledental mo menteel iets boven de 300 is, maar dat daartoe tal van militairen behooren, die als tijdelijke leden dienen te worden be schouwd. De heer Koopmans merkte op, dat een bedrag van 500 voor het uitleggen van plankier, enz. veel te hoog lijkt, evenals de vergoeding van ƒ12.50 per dag voor mu ziek. De heer De Koster zegde toe, wat die muziek betreft, dat getracht zal worden maatregelen te treffen, opdat een volgend jaar een dergelijk bedrag niet meer wordt bereikt. De heer Key drong aan op aan sluiting aan een radio-toestel, gelijk ook elders met succes geschiedt. Inzake de vermakelijkheidsbelasting werd van bestuurszijde verklaard, dat men pogen zal te dien aanzien tot verlaging te komen. Overigens wacht men op het re sultaat van de door den K.N.S.B. inge stelde enquête. De heeren Brinks en Slee- bos brachten deze kwestie eveneens ter sprake en hun ideeën zullen door het be stuur in overweging worden genomen. Mevrouw Van Krimpen achtte het on juist, dat naast de Ijsbaan nog De Krogt werd geëxploiteerd, omdat zij het fout achtte aan een vereeniging het centrale vermaakspunt te ontnemen, waarop de voorzitter repliceerde, dat men door De Krogt juist aan de leden meer hoopte te bieden dan vroeger het geval is geweest. Hij vertelde nog, dat overwogen wordt een sneeuwploeg aan te schaffen, opdat men altijd over een schoone baan kan be schikken, drong er op aan geen kaarten uit te leenen en wekte dringend op nieuwe leden te werven. Voor ieder, die twee of meer nieuwe leden aanbrengt, zal een pre mie beschikbaar worden gesteld. De heer Van Helvert achtte het ge- wenscht den leden restitutie te geven tot een bepaald bedrag, indien er in een sei zoen geen ijs is geweest (zulks als meer dere attractie voor nieuwe leden), terwijl de heer Key verlaging van contributie noodzakelijk achtte, gezien de vele concur rentie in den omtrek. Nadat dit van bestuurszijde was bestre den, omdat de tekorten dan nog grooter zouden worden bij het huidige kleine le dental, werden tot besluit van den avond eenige zeer interessante en goed opgeno men films vertoond van de Olympische Winterspelen 1936 te Garmisch-Partenkir- chen, respectievelijk opgenomen door den voorzitter der Leidsche IJsclub, den heer Henny, en den secretaris van den Neder- landschen Hockeybond, jhr. Quarles van Ufford. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g. 660. Sajetfabriek v/h L. Veilbrief. Leiden, Os en Paardenlaan 41. Groothandel in kousen en sokken, machi nale breierij enz. Bovengenoemde zaak is opgeheven en overgegaan naar N.V. Sajet- fabrieken P. Clos Leembruggen, te Leiden MEISJE TUSSCHEN TWEE TRAM WAGENS. Van wissen dood gered. Gistermorgen is de 15-jarige Beppie S. uit Oegstgeest, die per fiets naar school ging, op de Steenstraat geslipt juist toen een blauwe tram met aanhangwagen pas seerde. Het meisje geraakte tusschen den motor- en den bijwagen, hetge-n werd ge zien door den H.T.M.-railleur, den 33-ja- rigen H. B. Peters, die daar aan het werk was. Deze greep het meisje en slaagde er in haar tusschen de trams weg te halen en haar van een vrij zekeren dood te redden. Het meisje had een wonde aan het achter hoofd opgeloopen en werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. KIND IN BRAND GERAAKT. Terwijl de moeder een oogenblik afwezig was heeft hedenmorgen een kind van een jaar in de woning van J. v. G. in de Gas- straat 15, een tafelkleed weggetrokken, dat op een haardkachel terecht kwam en in brand geraakte. Het vuur deelde zich me de aan de kleeding van het kind en de ta felstoel waarin het kind was gezeten. Met brandwonden aan beentjes en onderlichaam werd de kleine door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De politie-brandweer, welke was uitge rukt, bluschte het vuur met eenige emmers water. BEEN GEBROKEN. Hedenmorgen om 11 uur is op de Kore- vaarstraat, ter hoogte van de coöptratie „Vooruit" een dame door de gladheid ge vallen. Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat zy een been brak. Door den E. H. D. werd zij naar het Aoademisch Ziekenhuis overgebracht. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Op 20 dezer zullen de heeren Joseph Calvet, le viool, Daniel Guilevitch, 2de viooly, Loon Pascal, alt-viool en Paul Mas, cello tezamen vormende het beroemde Fransche Strijkkwartet „Het Calvet-Kwar- tet" concerteeren in de Stadsgehoorzaal. Dit prachtige ensemble verwierf reeds spoedig een groote vermaardheid o.a. door de buitengewone vertolkingen der Fran sche kamermuziekwerken. Tal van buitenlandsche tournee's werden gemaakt in speciale opdracht van de Fran sche Regeering. Reeds in de eerste helft van dit seizoen maakte dit kwartet een groot tournee door ons land, terwijl in de komende weken niet minder dan 12 concerten in Holland zul len gegeven worden. Gaarne wordt nog de aandacht gevestigd on het bericht over het Concert van deo Cellist Janigro, die door buitenlandsche moeiliikheden niet eerder dan in April iD Nederland kan komen. VOETBAL GAAT BELGIë—NEDERLAND DOOR? Het is nog niet zeker, dat de landenwed- strijd tusschen België en Nederland, be paald op 3 Maart a.s. te Antwerpen, door gang zal vinden. Dit is geheel afhankelijk van het feit, of een spoedige algeheele weersverandering zal komen. In ieder ge val wacht men in de K.N.V.B.-kringen op het oogenblik af, wat de Belgische Voet balbond zal doen. WEDSTRIJDEN K.N.V.B. AFGELAST. Alle wedstrijden van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal Bond, vastgesteld voor Zondag 18 Februari, zijn afgelast. Ook de ontmoeting tusschen een voorloo- pig Nederlandsch elftal en een bondselftal, welke Woensdag 21 Februari te Haarlem zou worden gespeeld, gaat niet door. Binnenland DE TOESTAND DER WEGEN EN HET RIJTIJDENBESLUIT. De Minister van Sociale Zaken heeft be paald, dat voor bestuurders van vracht auto's in alle gemeenten des Rijks van 18 Febr. tot en met 2 Maart 1940 ontheffing wordt verleend van het bepaalde in de ar tikelen 25, 26 en 30 van het rijtijdenbesluit, voor zoover de toestand der wegen in ver band met de weersgesteldheid afwijking noodig maakt, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren, de gezamen lijke duur van de in, een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 66 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedragen, terwijl een tusschen twee opeenvolgende diensttij den gelegen onafgebroken rusttijd ten min ste 11 uren moet bedragen. Eerste Kamer Vergadering van heden. De VOORZITTER deelt mede, dat het leening-ontwerp morgenochtend elf uur aan de orde komt. Aan deo rde is hoofdstuk Vn b (Dept. van Financiën) der Rijksbegrooting voor 1940. De heer FLESKENS (R.K.) wijst op den druk der omstandigheden, inzonderheid voor de groote gezinnen. Bij de herziening der inkomstenbelasting zal de minister ge lukkig rekening houden met de gezinsbe- langen. Indirecte heffingen drukken het zwaarst op groote gezinnen. Daarvoor moe ten deze een compensatie ontvangen bo ven kleine gezinnen en ongehuwden. Hier omtrent verschilt de minister echter met spr. Crisisheffingen buiten de indirecte heffingen te brengen, is iets theoretisch en brengt ons niet verder. Ze zijn met indi recte belangen gelijk te stellen. De kin deraftrek bij de inkomstenbelasting is on voldoende geregeld Spr. vestigt er des aandacht op, hoe in andere landen krachtige gezinspolitiek wordt gevoerd. On skrachtig leven is te danken aan de vaders en moeders van de groote gezinnen. De Minister zij zich hun oelangen indachtig, vooral voor zooveel ze niet door directe belastingen geholpen kun nen worden. De heer VAN RAPPARD (Lib.) consta teert, hoe zwaar de belastingdruk is voor eigenaren van landgoederen. Reeds eerder heeft spr. middelen aan de hand gedaan b.v. om een en ander als monumenten te beschouwen. De Minister overtuige zich van den toe stand, en lette behalve op natuurschoon ook op de belangen van vele arbeiders. De heer DE ZEEUW (S.D.) brengt hulde aan den man, die het heeft aangedurfd, ver leden zomer Minister van Financiën te wor den. De Minister is een man van groot en vruchtbaar initiatief. Bij het kiezen der benoodigde middelen kan echter verschil van meening bestaan. BRANDEN. In meubelopslagplaats te Den Haag. Vanochtend omstreeks elf uur brak te Den Haag brand uit op de eerste etage van een meubelopslagplaats van de firma Buis man aan het Westeinde. Op die etage waren balen apenhaar en matrassen opgeslagen en op de etage daarboven meubelen. Toen twee knechts hun werkzaamheden ver richtten, viel een baal tegen den branden den kachel en in een oogwenk stond de verdieping in lichterlaaie. Een der knechts liet zich uit het raam vallen om de brand weer te waarschuwen. Deze rukte met twee spuiten uit om het vuur, dat veel rook ontwikkelde, te bedwingen. De vrij aan zienlijke schade op de tweede etage waren veel meubelen van derden opge slagen wordt door verzekering gedekt. In opslagplaats van wollen dekens te Tilburg. In den afgeloopen nacht is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een uit twee etages bestaande opslagplaats van de wollen deken-fabriek der firma v. Beur den-van Moll, gelegen aan de Leo XIII- straat te Tilburg. De brandweer rukte met groot materiaal uit en bestreed het vuur met in totaal zes stralen water. Hierdoor kon worden voorkomen, dat het vuur zich naar andere fabrieksgedeelten uitbreidde. In het beneden gedeelte van het bran dende magazijn waren groote hoeveelheden balen wol opgeslagen, terwijl op de ver dieping ongeveer 2500 wollen dekens ge reed lagen voor verzending naar Indië. Deze voorraad wollen dekens en de balen wol zijn door het vuur en het bluschwater volkomen waardeloos geworden. De brandschade aan het gebouw is niet groot. De totale aan gebouw en voorraden aangerichte schade is niet juist te schatten, doch loopt in de tienduizenden guldens. Zy wordt door verzekering gedekt. In cartonnagefabrick te Almelo. Vanmorgen werd de brandweer te Al melo gealarmeerd voor een brand, welke in een cartonnagefabriek aan het Markt plein woedde. In deze fabriek hadden groote hoeveelheden verpakkingsmateriaal vlam gevat. Naar men veronderstelt is vuur uit een kachel gevallen. De brandweer bestreed het vuur krach tig, maar niettemin zijn de voorraden ter waarde van ongeveer tienduizend gulden geheel vernield, hetzij door het vuur, het zij door het water. De eigenaar, de heer E. Schotveld, was voor circa 7500 verzekerd. De bedrijfs schade zal hij zelf moeten dragen. DE STOMPWIJKSCHE MOORDZAAK. Het voor-onderzoek in de strafzaak te gen den 29-jarigen vertegenwoordiger R. A., die verdacht wordt op 27 October van het vorige jaai te Stompwijk den veehan delaar C. van der Horst te hebben ver moord en beroofd, is gesloten. Ondanks intensief speurwerk is geen spoor van een tweeden dader gevonden. A. zal zich dus alleen te verantwoorden nebben. Welke tenlastelegging zal worden uitge bracht, is nog niet bekend, daar de kennis geving van verdere vervolging nog niet is uitgegaan. Vermoed wordt dat de zaak omstreeks April ter openbare behandeling op de zit ting van de Haagsche Rechtbank zal die nen. LEIDEN. Geboren: Johannes, z. van J. v. <L Tang en P. A Trouborst Christinus, z. van A. Opdam en S W. v. d. Zeeuw Anna Maria Margaretha, d. van C. P. M. Barning en I. de Vries Catharina, d. van A. v. d. Blom en D. Kralt Gerardus Cor nells, z. van G. L. v. Zoen en A. Lange- veld. Ondertrouwd: J. Neuteboom Jm. 28 j. en J. J. C. Waasdorp jd. 26 j. Gehuwd: C. v. Duijn jm. en P. G. v. d. Meij jd. W. Kleyn jm. en K. Later- vcer jd. A. F. v. d. List jm. en G. Kan- bier jd. J. Streefland jm. en C. J. H. Teijgeler jd. Overleden: A. Noordhoek zn. 5 J. Omgeving LISSE. Onderscheiding. Bij K.B. van 27 Jan. is toegekende de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan A. Visser, bloemistknecht bij de N.V. Bloembollencultuur en Export-maatschap pij „Guldemond en Zonen" te Lisse. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 15 Febr. (A. N. P.). Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Loor activiteit van verkenners in het grens gebied ten Zuiden van Saarbruecken wer den verscheidene krijgsgevangenen ge maakt. De veertiende Februari was voor do Duitsche oorlogsvoering ter zee, in het bij zonder voor de Duitsche duikbooten, bij zonder succesvol. Op dien dag alleen werd voor 58.000 bruto registerton scheepsruim- te tot zinken gebracht. BULGAARSCHE REGEERING AFGETREDEN. SOFIA, 15 Febr. (A. N. P.). De Bulgaar- sche regeering is afgetreden. Koning Boris heeft het ontslag aanvaard. DE „EXETER" TE PLYMOUTH TERUGGEKEERD. LONDEN, 15 Febr. (A.N.P.) De 10.000 ton metende Britsche kruiser „Exeter", die heeft deelgenomen aan het gevecht te gen de „Admiral Graf von Spee", is van ochtend te Plymouth aangekomen. De mi nister van marine, Churchill, was bij de aankomst tegenwoordig. LEIDEN, 14 Febr. Groentenveiling. Per 100 kg.: Roode kool 7.408.90, savoiekool 3.705.70, groenekool 2.903.40, boe renkool 710, rapen 5.30—5.80, prei 12 25, kroten, gekookt 911, uien 2.70 7.10, peen 8.2011.80, spruiten 1 515 andijvie 2833, witlof 727, per 100 stuks: knolselederie 4.506.10. GOUDA, 15 Febr. Vee. Aangevoerd ln totaal 656 stuks, waarvan 43 slachtvarkens vette 2431.5 cent per pond, levend met 2 pet. korting; 172 magere varkens 25 45, 130 biggen 10—14, 300 nuchtere kal veren 48, 11 bokken of geiten 25, per stuk. Handel matig. Kaas. Aanvoer 74 paryen. Prijzen le kwal. met rijksmerk 3032.50, idem 2e kwal. 2829 per 50 kg., Crisisaftrek 9.2 cent. Handel goed. Boter. Aanvoer 124 ponden. Prijzen: Goeboter 80— 85 en weiboter 7580 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 72.500 stuks. Prijzen: kippeneieren 5.506.00, en eendeneieren f 4.504.75 per 100 stuks. DELFT, 15 Febr. Vee. Aanvoer: 37 run deren, 3 graskalveren, 264 nuchtere kalve ren, 179 magere varkens, 151 biggen, 14 schapen of lammeren, 1 geit of bok. Prij zen: kalfkoeien 150310, varekoelen f 100200, nuchtere kalveren 314, ma gere varkens 3654, biggen ƒ715, rundvleesch 70, 74 en 64 cent per kg. slacht- gewicht. Boter. Aanvoer 1 zestiende vaten bo ter. wegende totaal 210 kg. prijs 1.70 per kg Handel vlug. BODEGRAVEN. 14 Febr. Elereirvellinf. Aanvoer 6174 stuks. Prijzen: kippeneieren 5.405.70, ei gemengd S 5.605.90 per 100 stuks. VOORSCHOTEN, 14 Febr. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 5.705.80 per 100 stuks en kippen 0.451.25 per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7 42l/2 Berlijn75 55 Parijs 4 21 Brussel 81 711/2 Zwitserland 42.' 1 Kopenhagen 86 37'/2 Stockholm44.85 Oslo 42.82V, New York1.88»/4

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3