STADS NIEUWS DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940 OE LE'OSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonnenymUpry*: voor Lelden cent per week; 2.5J per kwtrta&L Bij onze agenten '0 cent per w\vk; f Si.80 per kwartaal Franco per po»t t 195 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Loss* nummer» 5 cent, met geïü Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelmgeo dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 80 woorden. 60 cent per plaatsing, al- 'één Woensdag en Zaterdag. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: om het vriespunt tot lichte dooi, meest zwaarbewolkt, eenige eneeuw, matige tot zwakke Noordelijke wind. Voor het binnenland: matige vorst tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot om het vriespunt, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke meest Noordelijke wind. De weersiuesiand van hedenmorgen 7.2u uur: Den Helder: sneeuw, matige Noordelijke wind, —3 gr. C. Vlissingen: betrokken, zwakke Noorde lijke wind 3 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke N. N. W. wind 5 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke Noorde lijke wind 4 gr. C. Maastricht: betrokken, matige N. N. W. wind 6 gr. C. BUITEN LAND SCH WEEROVERZICH1 Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië heeft in de afgeloopen nacht rterk aan beteekenis ingeboet ondpr in vloed van depressie-aanvallen over de Noordelijke IJszee en Duitschland, er is nog slechts een kern van 1025 mbar over Zuid-Noorwegen overgebleven. De depres sie over de IJszee vertoont een laagste luchtdrukwaarde van 998 mbar, zij beweegt zich in Zuidelijke richting en is nog zeer actief. Aan haar achterzijde worden weer zeer koude arctische luchtmassa's uit het Poolgebied naar de Noorsche Zee getrans porteerd, en er is nog een verder koude aanvoer te wachten aangezien ook het arctische maximum over Groenland weer belangrijk in beteekenis is toegenomen. Onder invloed van de Duitsche depressie, die in haar kern een luchtdruk van 1005 mbar heeft, dalen de barometers in de Randstaten, terwijl de wind in ons land v/eer naar het Noorden is gedraaid. Daarbij wordt ten onzent weer luent uit de Noord zee aangevoerd, zoodat de temperaturen sinds gisteren belangrijk zijn gestegen. Aan da achterzijde van de depressie is de luchtdruk over Yougoslavië en Hongarije weer hooger geworden. De bewolking is daar tijdelijk licht geweest, zoodat daar he denmorgen weer zeer strenge vorst werd aangetroffen. Ook over Noord-Italië en op de hoogvlakte van het Iberische Schier eiland is de temperatuur nog onder het vriespunt en ten Zuiden van Rome wordt zelfs nog sneeuw gemeld. Over de Brit- schen Eilanden moet zich nog steeds een vrij uitgebreid gebied van hooge drukking btvinden, dat alles depressies op den Oceaan tegenhoudt, overigens blijft de de- pressie-activiteit nog gering. Slechts vlak bij de Amerikaansche kust bevindt zich een actieve storing, die daar zware stor men brengt, doch het heeft er alle schijn van, dat zij zich naar de omgeving van Groenland vei plaatsen. Het Groenlandsche 6tation, Torgilsbu, dat gisteren reeds zoo veel regen had afgetapt, heeft in de afge loopen 24 uur weer meer dan 40 m.m. ge had. De milde Zuid-Oostelijke luchtstroo- aning blijft in deze omgeving nog aanhou den. luchttemperatuur —1.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Donderdagnamiddag 5.41 uur tot Vrijdagmorgen 6.48 uur. hoog water. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 16 Febr. voorm. 7.30 en nam. 7.55 uur. Maan op 10.24 uur Vrijdagmorgen. Maan onïler 2 uur Vrijdagavond. Academien'euws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch recht: mej. E. M. Hekker, Den Haag. BINNENLAND DE KONINGIN NAAR DE GROOTE RIVIEREN. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag per auto een tocht langs de groote rivieren gemaakt. PRINS BERNHARD NAAR IJMUIDEN. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden een bezoek gebracht aan LJmuiden, in verband met eenige marine-aangelegenheden. De Prins was daarbij vergezeld van den gep. schout bij nacht C. baron de Vos van Steenwijk, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. BESCHADIGING WATERSTAATS WERKEN. Wettelijke regeling voor maatregelen. Met het oog op het uitzonderlijk belang voor de landsverdediging en vooral ook voor de burgerbevolking moeten maatrege len getroffen kunnen worden ter beper king van gevaren, voortvloeiende uit be schadiging van waterstaatswerken door rampen in verband met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. Dit geldt In het bijzonder voor de water- staatwerken in Zuid-Holland, Noord-Hol land en Utrecht Zoo volledig mogelijk be- heersching van de waterstand in deze ge- gebieden is een belang van de eerste orde. Het is dus zeer gewenscht, mogelijke ern stige nadeelige gevolgen van beschadiging van waterstaatswerken in deze tijden zoo veel doenlijk te beperken. Men denke aan beschadiging van dijken, waardoor een ge- heele waterschapsboezem leegloopt. Het ge volg zou kunnen zijn, dat sommige streken geheel van water zouden zijn verstoken en andtre streken geheel geinundeerd. Volgens een ingediend wetsontwerp zal het initiatief tot het nemen van de noodige maatregelen bij de provinciale besturen ko men te berusten. Gedeputeerde Staten zul len, zoo schrijft de regeering in haar toe lichting, waaraan wij het bovenstaande hebben ontleend, de maatregelen nemen, die zij noodig oordeelen. Zij zullen echter eerst in overleg moeten treden met den minister van Waterstaat of door hem aan te wijzen personen, opdat wegens de groote algemeene belangen overeenkomstig het inzicht van de regeering zal worden gehan deld. De uitvoering zal in het algemeen ge schieden door de provincie. Waterschappen zijn verplicht de uitvoe ring van de maatregelen te gedogen en moeten daartoe voor zooveel noodig mee werken. Dit kan door Gedeputeerde Sta ten aan hen worden bevolen. Daarnaast mogen ook particulieren rechthebbenden de noodzakelijke werken niet kunnen ophou den. Ook zij zullen worden verplicht de uitvoering van maatregelen te gedogen of daaraan mee te werken. Tegenover deze verplichting staat voor hen een recht op schadeloosstelling voor ge mis van opbrengst van het onroerend goed. Naar raming zullen de verschillende noo dige maatregelen vier vijf millioen gul den kosten. Om vertraging in de uitvoering te voorkomen, is bepaald, dat deze kosten zoo noodig uit 's Rijks kas kunnen worden voorgeschoten tegen een vergoeding van vier procent per jaar. Wegens het alge meen belang is het billijk de helft der kos ten door het departement van Defensie te doen dragen eh de andere helft door de provinciën. De maatregelen zullen dikwijls moeten worden genomen met het oog op de belan gen van bepaalde onderdeelen. zooals wa terschappen en gemeenten. Het ligt dus in de rede, dat men een deel der kosten ook ten laste van die bepaalde belanghebben den kan brengen. Zoo'n besluit kan met een provinciale belastingverordening wor den gelijk gesteld. De kosten, die ten laste van een waterschap, veenschap of veen- polder worden gebracht, kunnen zoo noo dig bij wijze van omslag over de schuld- plichtige ingelanden worden ingevorderd. Deze wet zal van tijdelijken aard zijn en vervallen bij het eindigen van de tegen woordige buitengewone omstandigheden. Gedurende een jaar na het vervallen van de wet zal herstel van de vorige toestand bewerkstelligd kunnen worden op dezelf de grondslag als waarop de maatregelen ge nomen zijn. Gedurende zes maanden zul len rechthebbenden herstel in de vorige toestand kunnen vorderen. EXTRA-TOESLAG VOOR BOTEREXPORT Alsnog uitbetaling aan betrokkenen. In antwoord op de vragen van het R.K. lid der Tweede Kamer, den heer Korten- horst, betreffende uitbetaling van extra toeslag voor boterexport aan exporteurs, die de door hen afgeleverde partijen boter niet tijdig konden exporteeren, heeft de minister van Economische Zaken bevestigd, dat onder de dertien exporteurs van boter, waarvan sprake is in het antwoord van den minister dd. 5 Januari 1940 op schriftelijke vragen van het lid der Kamer, den heer Algera, aan welke exporteurs een extra, toeslag voor den boterexport naar Enge land van 812 September j.l. door de Ne- derlandsche Zuivelcentrale was toegezegd, een aantal voorkomt, aan wie deze extra toeslag tot nu toe niet is uitgekeerd, op grond van het feit. dat. toen de door deze exporteurs voor Engeland bestemde par tijen boter op 11 September j.l. te Harlin- gen ter verscheping aanwezig waren, een wilde staking onder het scheepspersoneel is uitgebroken, waardoor de afvaart der betrokken booten eerst op 14 September kon plaats vinden. In antwoord op de tweede vraag, deelt de minister mede, dat hij heeft besloten alsnog aan de bedoelde exporteurs den extra-toeslag te doen uitkeeren. AMSTERDAMSCHE BANK VERLAAGD DIVIDEND TOT 4 pCt. (v. j. 5 pCt.). Aan reserve wordt 16.500.000 ontleend voor afschrijvingen. In de vergadering van den raad van commissarissen der Amsterdamsche Bank van 14 Februari is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1939 een dividend uit te keeren van 4 pCt. en 87.553 op nieuwe rekening over te bren gen. Aan de reserve is een bedrag van 16.500.000 ontleend ten einde het effec tenbezit, de deelnemingen en de vorderin gen op debiteuren voor een zoodanige waarde in de balans op te nemen, dat ver liezen verder niet behoeven te worden ge ducht. DE PLAATS VAN DEN ONDERWIJZER. In de school en niet bij den luchtbescher mingsdienst, zegt de minister. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire gericht tot de burgemeesters: Zooals u bekend is, genieten dc onder wijzers, die zich in werkelijken militairen dienst bevinden, verlof krachtens artikel 4 van het verlofsbesluit, eveneens zij, die zijn verbonden bij het reservekader of op andere wijze militaire plichten vrijwillig op zich hebben genomen. Beide groepen behouden gedurende één maand het volle salaris, terwijl daarna de militaire inkom sten met de burgerwedde worden verre kend. Betreft het verplichte onderwijzers, dan worden de hun uitgekeerde bedragen en de wedden van hun plaatsvervangers door het Rijk aan de gemeente- en schoolbestu ren vergoed. Nu hebben verscheidene onderwijzers en onderwijzeressen zich vrijwillig voor an dere, niet-militaire diensten verbonden luchtbescherming, Roode Kruis, e.d.). De artikelen 4 en 5 van het verlofsbesluit zijn hier dus niet van toepassing. Deze perso nen hebben, indien hun voor het verrich ten van die werkzaamheden verlof is ver leend voor langer dan acht schooltijden per kalenderkwartaal, geen aanspraak op uitbetaling van hun onderwijzersbezoldi ging. Rijksvergoeding voor deze jaarwed den of voor de wedden van hun plaats vervangers heeft dan ook niet plaats. Het is den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gebleken, dat de hienbedoelde onderwijzers hun verbinte nissen bij de luchtbescherming of het Roo de Kruis veelal hebben aangegaan zonder voorkennis van hun werkgevers en zon der zich van te voren behoorlijk reken schap te hebben gegeven van de conse quenties van bun daad. Nu deze hun dui delijk zijn geworden, wordt in vele geval len gevraagd, de verloven alsnog, krach tens artikel 6, tweede lid, onder a van het verlofsbesluit, goed te keuren, opdat uit betaling van hun salarissen en rijksver goeding daarvoor en voor de kosten van vervanging kunnen geschieden. Mijn voornoemde ambtgenoot acht het niet wenschelijk deze verzoeken in te wil ligen. Niet in de eerste plaats omdat dit aanzienlijke uitgaven ten laste van de be grooting van diens departement zou mede brengen, maar voor alles omdat deze uit gaven niet gemotiveerd zouden zijn. Juist in tijden als deze, en ook in oorlogstijd, is het dringend noodig, dat de kinderen onder de hoede van hun onderwijzer blij ven. Zijn plaats is in de school en niet daarbuiten, hoe nuttig het werk op zich zelf ook is, dat hij elders zou kunnen ver richten. In verband met het bovenstaande moge ik u in overweging geven, het onderwij zend personeel niet als lid van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst toe te laten of te handhaven. ONFORTUINLIJKE LANDING VAN DE „PATRIJS" OP EELDE. Alleen maierieele schade. Het K. L. M.-vliegtuig „Patrijs", een toe stel van het type D.C. III, heeft vanoch tend kort na 11 uur op het vliegveld Eel- de een onfortuinlijke landing gemaakt. Tengevolge hiervan is o.m. het onderstel van het vliegtuig ernstig beschadigd. De „Patrijs", bestuurd door Parmentier, was vanochtend met acht passagiers en een hoeveelheid post, van Schiphol gestart met bestemming de eilanden Schiermonnik oog en Ameland. Parmentier moest op Eel- de een tussch en landing maken. De lan ding op dit vliegveld werd niet alleen ern stig bemoeilijk door hét minder goede zicht, maar vooral ook door de versch gevallen sneeuw, waardoor Parmentier de afzettin gen van het vliegveld bijna niet kon waar nemen. Het onderstel van het vliegtuig raakte tijdens de landingsmanoeuvre een walle tje, waarschijnlijk een hoop oude en stijf bevroren sneeuw, waardoor het zoo ernstig werd beschadigd, dat het vliegtuig op zijn buik terecht kwam. Parmentier slaagde er in grooter onheil te voorkomen en alsof er niets gebeurd was, gleed de „Patrijs" rus tig op zijn buik over het met sneeuw be dekte veld om een eind verder tot stil stand te komen. Niet alleen het onderstel doch ook de schroeven werden bij deze mislukt landing beschadigd. Geen der in zittenden kreeg lelsei 's Middags is van Schiphol een tweede D C. Ill gestart, die de op Eelde gestrande passagiers en post naar Schiermonnikoog en Ameland zou brengen. BOTERNOTEEDING. De commissie-noteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 82 cent per K.G. (een cent hooger dan vorige week). GESCHENK AAN HET RIJK. Mevrouw M. Cohen Tervaert-Israëls te Scheveningen heeft aan den staat der Ne derlanden geschonken, ter plaatsing in het Rijksprentenkabinet te Amsterdam, zeven litho's door Isaac Israëls. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en de schenkster deswege zijn dank betuigd. COMMISSARIS VAN POLITIE TE ROTTERDAM. Benoemd is tot commissaris van politie te Rotterdam: W. van den Berg, thans hoofdinspecteur van politie te Rotterdam. STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE. Het eerste lustrum. Het is thans vijf jaar geleden dat de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande werd opgericht. In dezen tijd zy'n ruw geschat, 5000 cursussen ge geven in koken, naaien en tuinbouw met een totaal aantal cursisten van ongeveer 100.000. H. PRIESTERWIJDING. Op Zondag „Laetare" (3 Maart) hoopt de weleerw. frater Basilides van den Berg ln de kloosterkerk te Weert de H. Pries terwijding te ontvangen uit handen van Mgr G. Lemmens, Bisschop van Roermond. Op Eersten Paaschdag (24 Maart) des morgens te 10 uur zal de neomyst zijn eer ste H. Mis aan God opdragen in de paro chiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph aan den Heerensingel. MEVR. ENGELS—BRINKHUIS t Overleden is mevr. M. EngelsBrink huis, de echtgenoote van het oud-kamerlid Engels. Mevr. Engels is zéér vele jaren door ziekte niet alleen onttrokken geweest aan allen socialen arbeid, maar ook aan haar gezin; zij heeft een kruis van zwaar lijden moeten dragen. Maar aan die lange lijdensjaren waren voorafgegaan jaren van ingespannen werk zaamheid, van intense activiteit, van voor beeldige toewijding, niet alleen aan de be langen van haar gezin, maar ook aan die van haar mede-menschen, van de samen leving. Zij is geweest een der eerste katho lieke vrouwen, die hebben gewerkt op sociaal terrein. Als prof dr. Gerard Brom de oprichting der Maria-vereeniging in Enschede ver haalt en memoreert, dat deze vereeniging zelfstandig moest worden onder bestuur van de vrouwen-zelf, vervolgt hy: Deze zelfstandigheid was In de Enschedesche natuurlijk de eerste Maria-vereeniging gedragen door de vrouw van Engels, een buitengewone kracht, nog knapper dan haar knappe man. Dit edel werkmanspaar, hou en trouw aan kruis en ring, heeft onder Ariëns priesterzegen onze be weging voortgebracht. Zij wou er wel een „dame" bij hebben, als 't maar de goede was; b.v. Mevrouw Maseland mocht het volk: die was altijd zoo een voudig gekleed! Mevrouw Maseland Nieuwenhuis kon optreden en leiden, Vrouw EngelsBrinkhuis ondernemen en doorzetten". Aan deze pionierster van de vrouwe lijke drankbestrijding, van veel anderen socialen arbeid brengt het katholieke volk van heden zijn oprechte waardeering en hulde, haar nagedachtenis eerend met grooten eerbied. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De Commisise inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding heeft een cursus georganiseerd voor vertrouwens personen uit verschillende vereenigingen, wijkverpleegsters, sociale werksters en woninginspectrices. De bijeenkomsten hiervoor zullen Wor den gehouden in het gebc-uw „Graven steen" Gerecht (ingang V.V.H.). Op de eerste bijeenkomst, welke Vrijdag 23 Februari, des middags te half drie, wordt gehouden, zal het doel en de orga nisatie der huishoudelijke voorlichting worden uiteengezet door mej. E. Mesdag uit Den Haag, voorzitster van het Lande lijk comité, waarna door mej. Martine Wit top Koning uit Huizen een voordracht wordt gehouden over de beteekenis van de resultaten van het onderzoek op voedings- gebied en over de maatregelen, die men kan nemen om zonder dat de lasten toe nemen, verbetering te brengen in de voe ding van het gezin. De tweede en derde bijeenkomst worden gehouden op 1 en 8 Maart. LINKERPOLS GEBROKEN. Gistermiddag te kwart voor vyf is de 12-jarige A. J. uit de Prinsenstraat op den Heerensingel door een hond onderstbo ven geloopen. De jongen brak den linker pols en werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter behande ling. AGENDA LEIDEN. Donderdag, Zitting Bureau R. K. Reclas- seeringsvereeniging, St. Vincen- tiusgebouw, HoogL Kerkgr. 32, 89 uur nam. Donderdag, Vierde Abonnementsconcert Residentie Orkest, soliste To van der Sluis, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Vrjjdag, R.-K. Handelsreizigersvereenl- ging, ledenvergadering „De Har monie", 8.30 uur. Maandag, Jaarvergadering R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, café ,,De Doelen", 8.30 uur. Woensdag Ned. Reisvereeniging. v. Kath. filmavond. Den Burcht. 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 tot en met VrijdaglÖFebr. a.s. waar- gnomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8 tel. 26274 BLOEMIST-PATROONSVEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". De jaarvergadering. Gisteravond hield deze vereeniging haar jaarvergadering in café-restaurant 't Schut tershof. De voorzitter, de heer A. Buur man, heette allen welkom, in het bijzon der den heer E. H. J. Cunaeus, als afge vaardigde van de Afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde en den spreker van dezen avond, den voor zitter van den Kring Bloemist-Hoveniers, tien heer W. Beunder. De notulen van de vorige vergadering werdén ongewijzigd goedgekeurd. Een vraag, vervat in een ingekomen schrijven van het lid den heei* R. van der Burg uit Rijnsburg, om de aangenomen regeling te willen bespoedigen tot het weTen van aan gevoerde inferieure kwaliteiten van pro ducten op de bloemen- en plantenmarkt, werd door den voorzitter uitvoerig beant woord. Het bleek, dat de uitvoering van de beraamde maatregelen niet lang meer op zich zal laten wachten. In samenwerking met andere tuinbouwvereenigingen zal een keuringscommissie in het leven wor den geroepen. Vervolgens was het woord aan den se cretaris, den heer P. C. van der Most van Spijk, tot voorlezing van het jaarverslag. Dat det vereeniging in het eerste jaar van haar bestaan niet stilgezeten heeft, blijkt wel door de verscheidene, in het belang der leden, met succes ondernomen acties. Ook het ledental is aanzienlijk gestegen. Het financieel verslag van den penning meester, den heer N. de Leeuw, gaf even eens geen reden tot klagen. De kas sloot met een flink batig saldo en de ingediende begrooting werd ongewijzigd aangenomen. Dc kascommisie kon dan ook, bij monde van den heer G. Hoogervorst Gzn., den pen ningmeester décharge verleenen. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden werden direct herkozen. Door het bestuur waren de heeren j. Schroder en J. H. van Wijk (van de firma van Wijk Zn. te Amsterdam) uitgenoo- digd, die op beknopte en duidelijke wijze eenige voorlichting gaven over het assu rantiewezen. In het bijzonder besprak de heer van Wijk de voordeelen van de beurs- polis. Vele leden maakten van de gelegen heid tot het stellen van vragen gébruik. Na een korte pauze besprak de heer E. H J. Cunaeus enkele minder bekende maar daarom niet minder mooie eenjarige zaad- bloemen en deelde hierna aan de leden pakjes zaad uit, hetgeen natuurlijk op hoo- gen prijs werd gesteld. Nu was het woord aan den heer W. Beun der uit Bloemendaal, voorzitter van het hoofdbestuur, die op uitvoerige wijze de maatregelen besprak, die noodig zijn om het vak zoo hoog mogelijk op te voeren. In de eerste plaats is noodig, dat leder aanstaande vakgenoot terdege vakonderwijs volgt. Wat de materieele zijde van het vak betreft, stond spreker langdurig stil bij het z.g. abonnementssysteem, bij het tuinon- cerhoud in gebruik. Spr. noemde het aan nemen hiervan een in feite oneerlijke loon- overeenkomst. Het is een gissen bij bena dering. Men weet immers vooraf niet hoe de weersgesteldheid zal kunnen zijn. Het verrichten van werkzaamheden bij uurloon op een minimum-basis is de eenige weg, the te volgen is. Vele vragen werden, aan het einde der met groote aandacht gevolgde rede gesteld en door den heer W. Beunder uitvoerig be sproken. Nadat de voorzitter de verschillende spre kers onder applaus der leden had bedankt, volgde sluiting van deze goed bezochte ver gadering. OPENBARE VES Dr. E. VAN HINTE Gistermiddag heeft Dr. E. van Hinte, be noemd tot privaat-docent in de sociale- en economische aardrijkskunde aan de rijks universiteit alhier, zijn ambt aanvaard met een openbare les over de sociale- en de economische aardrijkskunde.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2