SPORT DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940 DE LE'ÓSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJDEN SCHOONRUDEN TE HOOFDDORP. Op het concourssterrein te Hoofddorp zullen, onder auspiciën van den K. N. S. B., op Zaterdag 17 Februari nationale wedstrijden in het schoonrijden voor da- imes en paren worden gehouden. WATERPOLO L. Z. C. I—B. Z. V. (dames) 2—7. Gisteravond werd in de Overdekte aan de Haarlemmerstraat te Leiden bovengenoem de wedstrijd gespeeld. De leiding berustte by den heer J. Elzinga. Duidelijk bleek de meerdere routine der B. Z. V. dames. Aan beide zijden wekte het enthousiasme aller bewondering. Heel spoedig nam B. Z. V. de leiding (01). Het gelukte een L. Z. C.- dame gelijk te maken (11). Even later wist L. Z. C. op handige wijze den voor sprong te vergrooten (21). Niet ontmoe digd speelden de B. Z. V. dames enthousiast verder, tot voor de rust B. Z. V. wederom een doelpunt kon boeken (22). Eenigen tijd ging het spel gelijk op totdat een B. Z. V.-dame er 23 van wist te maken, waarna de rust aanbrak. Direct na de hervatting vergroot B. Z. V. den voorsprong (24), even later gevolgd door nummer 5. Uit de elkaar snel opvolgende doelpunten bleek voldoende, dat van spanning niet veel eprake was. Het werd inmiddels 26. Op verdiende wyze wist B. Z. V. nog een doel punt in de wacht te sleepen (27). Het einde brengt een verdiende overwinning der B. Z. V. dames L. Z. C. H—B. Z. V. I (heeren) 1—2. Hierna werd bovengenoemde wedstrijd gespeeld. Wanneer scheidsrechter K. Kraaienbrink doet aanvallen is B. Z. V. het eerst bij den bal. Er ontwikkelt zich een enthousiast spel, waarbij de partijen elkaar weinig toegeven. Uit een goed op gezetten aanval weet L. Z. C. de leiding te nemen (10). De vreugde is echter van korten duur, want vrij spoedig maken de B. Z. V.'ers gelijk (11). Met dezen stand breekt de rust aan. Hierna wist B. Z. V. nogmaals te scoren en kwam het einde met 12. Gxtm^ileAA tcoiien Qothjjuuuul qeJUL Vier honderd vijftig jaar voordat Al Ca- pone Alcalraz zag, had een troep bede laars de voornaamste steden van Frank rijk in de palm van zijn genadelooze hand. Deze bedelaars hadden een organisatie, die alle beschrijvingen tart. Niemand imengde zich in hun strooptochten, daar zij regelmatig rechten betaalden om onge stoord hun praktijken uit te kunnen oefe nen in de daarvoor 'hen bestemde gebie den. Zij betaalden voor politiebescherming en kregen haar, ofde politie ver dween. Zij hadden hun eigen wetboek, bun eigen rechtbank en hun eigen leiders. Het was de ruwste, misdadigste troep, waar ooit een betrekkelijk geciviliseerde gemeenschap aan 'bloot heeft gestaan. Deze schilderachtige, lugubere bende, die in Victor Hugo's „Notre Dame de Pa ris" zoo realistisch wordt beschreven, is door RKO in „De Klokkeluider van Pa rijs", een filmbewerking van Hugo's be roemden roman, uitgebeeld. Het in beeld (brengen van dit beruchte 15e eeuwsche IBedelaarsgilde bracht aan onderzoek heel wat 'kosten, tijd en lasten met zich mee. De regisseur, Wilhelm Dieterle, heeft odoh bijzonder veel moeite getroost om de praktijken van dezen bonten troep misda digers op de film vast te leggen en zoo publiek te maken, wellicht om filmische re denen. Want een der dramatische hoogte punten van de film is de massa scène, waar (het gespuis de Notre Dame bestormt om Esmeralda, de zigeunerin, te 'bevrijden. Zoo vormen in den climax van de film de bedelaars de spil, waar alles om draait Het is niet bekend hoe groot het aantal (bedelaars was, dat de voornaamste steden van Frankrijk in de laatste jaren voor de Renaissance teisterde, maar het waren er genoeg om zelfs eerlijke autoriteiten mach teloos te doen staan in het uitoefenen van bun reeds zoo beperkt gezag. Eens per jaar werd door de straatroo- vers een samenkomst gehouden te Sainte Anne d'Auray, waar de leider van iedere groep rapport uitbracht over de inkom sten, uitgaven en werkzaamheden in zijn district. Daar werd de „Grand Croese", de Koning der Bedelaars, gekozen, die zyn (kudde voor den tijd van een jaar met ijzeren staf weidde en die herkozen kon worden als zijn regime in alle opzichten winst beteekende. Nieuwe ontwikkelingen in de schelmerij werden er besproken, nieuwe wegen om de wet te ontduiken werden koelbloedig nagegaan en voorbereid. De wreede wet ten van de wetteloozen werden op de bij eenkomsten eventueel herzien of verbe terd en in verzet komende leden werden veroordeeld. En als de vergadering uiteen was gegaan, keerden haar leden naar hun respectievelijke gebieden terug, om him bedelzak met hernieuwde geestdrift op te nemen. Het gilde had drie „centra", Parys, Lyons en Bordeaux en ieder dezer steden had een vergaderplaats der bedelaars als uitgangspunt. Die in Parijs droeg den iet wat euphemistisohem naam „Hof der Mi rakels", daar'hier de „blinden konden zien en de kreupelen hun krukken wegwer pen." Bedreven oplichters onderrichtten er nieuwelingen in het simuleeren van blindheid, verlamming of in bedelarij zon der meer. Er waren cursussen hoe kinde- SCHAKEN DR. EUWE GAAT NAAR TOURNOOI IN BOEDAPEST. De ook in ons land bekende Hongaarsche schaakmeester Geza Maroczy zal in Maart a.s. zyn zeventigsten verjaardag vieren. In verband hiermede zal van 22 tot 27 Maart te Boedapest een tournooi tusschen een zestal meesters worden gehouden, v/aarvoor dr. M. Euwe als eenige deelne mer uit het buitenland een uitnoodiging heeft ontvangen. Naar wy vernemen heeft onze landgenoot deze invitatie aanvaard. Maroczy heeft, naar men zich herinnert, di. Euwe in de eerste match om het we reldkampioenschap tegen dr. Aljechin bij gestaan. Verscheidene malen heeft de sym pathieke Hongaar aan tournooien in Ne derland deelgenomen. Aan dezen wedstrijd zullen deelnemen vijf vooraanstaande Hongaarsche spelers, Szabó, Barcza, Füstér, Réthy en Koródy en bovendien door M. Euwe. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competities. Voor de 2e klasse A is gisteravond een wedstrijd gespeeld te Oegstgeest in Huize Wijnstok. De uitslag was, dat Oegstgeest I minstens een gelijk spel behaalde tegen Hazerswoude I, zooals hieronder blijkt. OegstgeestHazerswoude. W. K. SasburgJohs. van Veen 01 V. v. d. LindenN. Cok 1/21/2 J. van RijG Ruys x—x J. F. Broeken- J. v. Gorkum 10 J. BrusseeM. Ravensberg 1/21/2 J. Oudegeest—A. C. Hoogendoorn 10 J. BroekstraP. van Veen 1/21/2 A M. RotteveelJ. v. d. Zwaan 1/21/2 TL. P. v. d. BergM. Kroon 10 G. F. FranckenA. Ravensberg xx Totaal 5xx3xx De partij aan het 3de bord zal de vol gende week uitgespeeld worden. Voor de 2e klasse B. werd een wedstrijd gespeeld in het Gebouw der Mij. voor Toon kunst. 9 studenten bonden den strijd aan tegen 10 leden van Caissa. Het resultaat was een gelijk spel, zooals uit onderstaand overzicht blijkt. ren te leeren zakkenrollen of stelen. Een pop met tallooze belletjes, opgehan gen aan een touw, diende als proefkonijn voor toekomstige zakkenrollers, die poog den de „beurs" van de pop te rollen, zon der dat ook maar een bel geluid gaf. Elk type misdadiger kon een vergunning koopen om te bedelen, die hem recht gaf op een volledige bedelaarsuitrusting met krukken en voedsel. Het gilde, dat hiervoor zorgde, besteedde een gedeelte van het geld om den adel en justitie om te koo pen. In zyn havelooze plunje had ieder man een metalen plaatje, dat hem voor de wet onaantastbaar maakte. Werd de mis dadiger door een agent aangehouden, dan behoefde hij slechts zijn plaatje te toonen om vrijgelaten te worden. En wanneer de agent te conciëntieus zyn plicht vervulde, dan verdween hij, of werd op staanden voet uit zyn ambt ontzet door een „hoo- gere" meestal een edelman die, juist voor dergelijke protectie, inkomsten van het gilde kreeg. De politie liet het Won- derhof der Bedelaars ongemoeid en de dood wachtte den ordelievenden burger, die per ongeluk in de naargeestige, grauwe steegjes terecht kwam. De RKO Radio filmproductie houdt zich, hoe sinister het ook in sommige opzichten moge lijken, aan volkomen authentieke ge gevens bij het weergeven van het boven staande. Een groot gedeelte van het onder zoek werd door regisseur Wilhelm Die terle zelf geleid, maar het leeuwenaandeel hierin verrichtte Louis Van den Ecker, CaissaL. S. S. F. J J. EpskampF. A. M. Ouwehand 10 G. W. HorreeS. Heydemann 10 H GroenendijkJ. A. Driessen 10 A. J. v. DriestenC. H. Hins 01 D PlanjeC. J. Hohman (n.o. 10 J A. de Mey—F. Hugenholtz 01 W. ZitmanH. W. Kastein 01 J. C. BlomL. F. Ernst 10 II. M. Klinkenberg—V. H. Haag 01 R. WagensveldR. M. Wagenaar 01 Totaal 5—5 DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De in de Maasstad gespeelde partij uit het tournooi om het kampioenschap van Nederland tusschen Kalden en Ham ein digde in gelijk spel. DAMKAMPIOENSCHAP VAN LISSE. Groote deelname. Voor de persoonlijke damkampioenschap pen van Lisse bestaat groote belangsctel- iing, daar het aantal nischryvers nog hoo- ger is dan verleden jaar. De volgende deelnemers hebben voor dit tournooi ingeschreven: lste Klasse: S. Algera, G. Balkenende, C. Eoogert, H. Baartman, A. van Dijk, K. van Essen, J. Langbroek, W. Möhlmann, J. G. Sned, G. v. d. Stelt, W. van Velzen, D. Vergunst, G. v. d. Voet, A. Wijnhout en E. Zweep. In totaal 15 deelnemers. 2de Klasse: A. Balkenende, C. Baartman, D a Bouwman, J. Casper, J. Duivenvoorden, B. Duivenvoorden, J. van Diest, J. van Hal, G. 't Hort en H. Wilts. In totaal 10 deelne- mersè Voor dit tournooi zullen de beide plaat selijke vereenigingen P. D. L. V. en „Ont wikkeling" hare volle medewerking ver leen en. Tevens zullen nog eenige militairen, die ♦e Lisse gelegerd zijn, aan dit tournooi deelnemen. De wedstrijden zullen gespeeld worden In café „De Duif" te Lisse en vangen a.s. Vrijdagavond om half acht aan. Daar de heer J. Algera, kampioen 1939, .lit jaar niet deelneemt, verliest deze nu zyn titel. de technische regisseur. Louis Van den Ecker leeft zich in der gelijke eeuwenoude situaties zoo in, dat hij over de plunderingen van deze gang sters der 15e eeuw spreekt met de strenge afkeuring van een modern zakenman, die in zyn ochtendblad leest over een nieuwe reeks misdaden in zijn plaats. Van den Ecker's kennis van deze perio de beperkt zich niet tot de criminologie van de Middeleeuwen. Als een assistent regisseur hem in de studio aansprak met de vraag: „Hoe zagen de worstjes er uit, die in 1490 in Parijs verkocht werden?" presenteerde Van den Ecker hem la mi nute 5 of 6 exemplaren worstjes, op een blaadje papier geschetst, die den beenhou wer uit dien tijd zouden hébben doen wa tertanden. „Ja, een ongemeen interessant tijdperk", zegt hij met een glimlach. „Maar die eerste gangsters lieten mij niet met rust." Dr. WILLIAM DARLING Wanneer in de lijst van medewerkers aan een filmwerk van 20th Century-Fox de naam voorkomt van Dr. William Darling, dan wil dit zeggen, dat zoo'n film in het ver leden speelt. Dr. Darling is historicus en als zoodanig aan de 20th Century-Fox ver bonden, om te waken voor de juiste histori sche sfeer. Darling, die een Engelschman is, geboren te Cardiff, is eigenlyk geneesheer. Als scheepsarts voer hij eenige jaren, zyn KATWIJKSCHE DAMCLUB „K. D. C." De uitslagen «van de 2de ronde voor de bezetting der borden zijn als volgt: Groep A.: J. FrekeJ. Schoeveld 20 W BöttcherA. A. Vooys 20 D HartkampF. Spierenburg 20 Groep B.: J. HouwerW. de Bruin 20 C. P. Schoneveld—A. Schouten 02 P. Schippers—C. Durieux 02 J. HouwerC. Schouten 20 De zilveren Beker is na drie spannende leslissingswedstrijden tusschen de heeren D. Hartkamp en F. Spierenburg gewonnen door F .Spierenburg. BILJARTEN WEDSTRIJDEN TE ROELOF- ARENDSVEEN. In caf „De Vier Heemskinderen" te Roe- Jofarendsveen had gisteravond een biljart wedstrijd plaats tusschen een zestal spelers van de sociëteit en een zestal spelers van de sociëteit „De Carambole". De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: car. brt. h.s. gem. Jac. v. d. Meer (Soc. 150 23 37 6.52 Joh. van Beek (Car.) 94 23 20 4.08 G Rietbroek 125 21 18 5.95 H van Klink 68 21 11 3.28 P Bakkér 125 28 28 4.46 A van Besek 68 28 9 2,43 P. van Ruiten 100 22 31 4.54 Joh. Hoogenboom 72 22 18 3.27 3. v. d. Meer 57 32 5 1.78 Jac. Bakker 75 32 17 2.30 van Ruiten 28 29 4 0.96 Nic. Heemskerk 75 2!) 13 2.58 Einduitslag aldus 84 voor de sociteit. De return-match wordt gespeeld a.s. Dinsdag 20 Februari in de St. Pancratius- zaaL i vele vrije uren (want een scheepsarts heeft land) ten nutte makend met historische land) ten nutte maklnd met historische studiën. Na enkele omzwervingen, kwam hij in Hollywood en in dienst van bovenge noemd filmconcern. Ofschoon Dr. Darling, als éen goed histo ricus, alle belangrijke geschiedkundige perioden beheerscht, is zijn specialiteit toch: de 18e en 19e eeuw. Ook in het nieuwe werk van 20th Century-Fox, dat in het jongst verleden speelt: „The Life of Alexander Graham Bell" („Een Stem klonk van Verre"), waarin Don Ameche en Loretta Young de hoofdrollen vervullen, was zijn toezicht noodig en treffen we dus zijn naam weer aan in de lijst der mede werkers. Aangezien zulk een lijst den bios coopbezoekers niets zegt, als hij niet weet, welke waarde eraan moet morden toege- eknd, bieden wij hierby deze kleine toe lichting. ADOLPHE MENJOU zou in September in de oorlogszone ge weest zijn, als hij de hoofdrol niet geaccep teerd had naast Kay Kyser in de RKO film „That's Right, You're Wrong". Oorspronke lijk had hij het plan een bezoek aan Europa te brengen, nadat hij een tooneelaanbod van New York had afgeslagen. Reeds als kind reisde Men jou naar Europa, toen zijn vader, een hotelhouder, het gezin meenam op zijn jaarlijksche reis naar zijn geboorteland, Frankrijk, Adolphe is te Pittsburgh, Pa., geboren en woonde later eenige jaren te Cleveland, Ohio. Hij studeerde aan de Culver Military Academy en Cornell Uni versity en na het halen van zijn diploma keerde hij het werktuigkundig ingenieur schap den rug toe en sloot zich aan bij een tooneelgezelschap te Cleveland. Zijn film debuut vond in 1912 plaats by Vitagraph, waarna hy eenigen tijd in variété's en op het tooneel optrad. Toen de oorlog van 1914 uitbrak, liet hij zich inschrijven bij de UIT DEN ZUIVELHOEK. Van de kaasgerechten zijn het vooral de gebakken gerechtjes, die gemakkelyk een vaste plaats veroveren, op de lijst van ge regeld terugkeerende menu's, van elke huisvrouw. Vooral op gure winterdagen, zooals die welke ons de verhalen van onze groot ouders in herinnering brengen, is een pit tige, warme kaasboterham zóó uit de pan bij het thuis genuttigd twaalf-uurtje een heerlijke verkwikking voor jong en oud. Bij de bereiding van gebakken kaasge rechten is meestal jonge kaas het beste te gebruiken, deze smelt gauw bij het warm worden en we krijgen dan de bijzonder smakelijke combinatie van het knappende korstje en de zachte kaas. Als voorbeeld hiervan volgt een recept van de gebakken kaasboterham. Dit ge recht is bijzonder geschikt om het vleesch te vervangen en het dan bijvoorbeeld bij hutspot te geven. Gebakken kaasboterhammen. (Voor 4 personen). 8 sneedjes oud brood (een of twee dagen oud), 150 gram (1 1/2 ons) kaas, 80 gram boter (4 afgestreken eetle pels), desverkiezend wat peper en zout. Leg de sneedjes brood twee aan twee op elkaar, met een dikke plka kaas er tus schen. (Besmeer desverkiezend eerst de sneedjes brood met een deel van de boter). Als het gerechtje wat pikant gewenscht wordt, strooi dan wat peper en zout over de plak kaas. Bak de belegde broodjes, in ongeveer 10 minuten, aan beide kanten mooi goudbruin, in de gesmolten boter. De kaas moet tegelijkertijd zacht worden. Presenteer de kaasbroodjes zoo warm mogelijk, als voorgerecht of als lekker hap je bij de koffietafel of zooals hier de be doeling is bij het middagmaal. Corneel Unit. U.S. Ambulance Corps en werd naar Italië gezonden. Hij klom op tot den rang van kapitein en maakte deel uit van het eerste ambulance corps, dat over de Alpen trok om zich aan te sluiten bij den Fransch-Amerikaanschen ambulance-trein te St. Mihiel. Na den oorlog werd hij artis tiek leider bij het tooneel en keerde ver volgens weer terug tot de film in Chaplin's productie „A Woman of Paris", die hem zijn huidige reputatie bezorgde van „man van de wereld". Sindsdien is Men jou in tien tallen films opgetreden en neemt al 20 jaar lang een speciale plaats in, in een industrie, die gekenmerkt wordt door den korten „levensduur" harer beroemdheden. THOMAS MITCHELL, een van filmland's meest gevraagde karak terspelers, speelt de belangrijke rol van „Clopin", koning der bedelaars, in de RKO Radio productie „The Hunchback of Notre Dame" met Charles Laughton. Mitchell vervult eveneens in de thans in productie zijnde RKO film „Swiss Family Robinson" en bovendien in Columbia's „Mr. Smith Goes to Washington". TALEN EN ROLLEN Er bestaat reeds sedert eenige jaren een uitnemènde methode om vreemde talen te leeren, n.l. per grammofoon. Zeer velen maken daarvan gebruik en zijn daar erg over tevreden. Sidney Toler, de zoo be gaafde Charlie-Chan-vertolker en opvolger van wijlen Warner Oland, maakt een ander, dergelijk gebruik van de grammafoon. De zoo talentvolle 20th Century-Fo:: acteur, heeft, net als ieder mensch een zwak. Het zijne is, dat hij zoo moeilijk rollen van bui ten leert. Dit kost hem steeds weer de grootste inspanning. Nu is hij op het denk beeld gekomen, zijn rollen uit te spreken voor een grammofoon, die ze opteekende op een wasplaat, waardoor er een grammo foonplaat van kon worden gema-kt. Sidney Toler laat die telkens afdraaien en spreekt zijn rol gelijktijdig mee. Deze methode bleek hem een uitnemend hulpmiddel te zijn, waardoor hij snel en zonder moeite zijn rollen leert. De eerste maal, dat hij deze methode toepaste, is geweest voor de 20th Century-Foxfilm „Charlie Chan at Treasure Island" („Charlie Chan in het Spookhuis"). CAROLE LOMBARD, die met Brian Aherne de hoofdrol ver vult in RKO's „Vigil in the Night", ziet men hier in de veel belovende rol van een verpleegster, die door zich op te offeren de carrirr redt van haar roekelooze zuster en collega, gespeeld door Anne Shirley (uit „A Man to Remember"). Het scenario ia van Dr. A. J. Cronin, den schrijver van „The Citadel".

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12