RIJNSTREEK DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940 CE inncnir cniTRANT VIERDE BLAD - PAG. 11 ALPHEN AAN DEN RIJN Volksbond. In de zaal der St. Joseph- gezellen hield de Volksbond gisteravond een buitengewoon goed bezochte jaarver gadering, waarin de voorzitter, de heer J. J. van Capel, na de leden te hebben aan gespoord tot beter bezoek, aller medewer king verzocht voor de a.s. propaganda- actie van het Werkliedenverbond, in sa menwerking met den Volkslbona, welke actie op de eerstvolgende vergadering van den bestuursraad, nader zal worden uit gestippeld. Na de notulen van den heer P. J. Schipper, deelde de voorzitter mede, dat de Bondsbestuursraad vergadert op Maan dag 6 Mei e.k. in Haarlem. Voorstellen voor die vergadering kunnen vóór 24 Februari worden ingediend bij den secretaris. Voor de zielerust van den heer J. Smit, oud voorzitter van den Bond, werd gebeden. Behandeld werden nog circulaires van den Min. van Sociale Zaken. Aan een betere contributieregeling en incassj, waarom trent in de vorige vergadering nogal lang durig werd gediscussieerd, wordt met be kwamen spoed gewerki. Aan het jaarver slag van den secretaris ontleenen wij, dat de afdeeling, dank zij 't met energie door gevoerd verplicht wederzijdsch lidmaat schap, met 33 leden is vooruitgegaan. „Hulp in Nood" had 100 Liter melk ver strekt, verdeeld over 4 gezinnen. „Herwon nen Levenskracht" verleende in twee ge vallen hulp. De stuiversactie bleef station- nair en de opbrengst van den speldjesver- koop is achteruitgaande. Het ledental van den „Grafischen Bond' is met 3 toegeno men. De jaarverslagen van de vakbonden •waren alle in een min of meer hoopvolle stemming gesteld. De St. Nicolaas-corrwnis- sie bracht warmen dank aan den Deken en alle andere medewerkers. Het financieel jaarverslag, voor de 21e maal verzorgd door den heer A. Kerkvliet, •bracht voor het eerst weer na jarenlang, uiterst zuinig beheer, een batig saldo en wel van 1 28.59. Zooals men zi"h kan her inneren ging de Volksbond geruimen tijd gebukt onder een groote schuldenlast als gevolg van het faillissement eener bank, waarbij zij als spsarster geïnteresseerd was. De heer A. Kerkvliet, die vanaf de oprichting bestuurslid en 21 jarei. „kapi tein" is geweest van de „financieele vlnot" der afdeeling heeft dus wel de moeilijkste jaren meegemaakt en het is daarom des te beter te begrijpen, dat hij nu, misschien meer nog dan anderen, verheugd was. Im mers hij had zich tot ideaal gesteld, zooals wel eens in de vergaderingen was geuit, Ihet „schip" niet eerder te verlaten voor en aleer „het lek boven water" was en •het schip in veilige haven was binnenge loodst. En nil dit geschied is, ach' hij zijn tijd gekomen, om zijn plaats nan jongeren ai te staan. Hij naai in deze vergader.ng als zoodanig afscheid, nadat hem èn door den voorzitter èn door den geestelijk ad viseur kapelaan C. M. Klaver, hartelijk dank was gebracht voor het beleid, zoo als deze laatste spreker dat schetste. Hem werd door den voorzitter, op voorstel van ihet lid, den heer M. W. v. d. Lir.den, het eere-lidimaatschap aangeboden. Ook de heer Vester bracht namens de controle commissie hulde aan den scheidenden pen ningmeester, die wel meerdere malen de „eeuwige" penningmeester was genoemd. Na bedanken van de heeren H. van Eg- mond en A. Kerkvliet werd het bestuur gecompleteerd door de benoeming van de heeren Adr. van Leeuwen Bzn., J Krum- pelman, terwijl als plaatsvervangend be stuurslid voor den heer Holsteyn we gens militairen dienst werd aangewe zen de heer G. de Jong. Ook aan den heer H. van Egmona die het bestuur na een 10-jarige functie gaat verlaten, werd, zoowel door den voorzit ter als door den geestelijk adviseur dank gebracht voor diens vele werkzaamheden. Hierna werd de huidige voorzitte». de heer J. van Capel met 48 van de 56 uitge brachte geldige stemmen herkozen Bij de rondvraag vestigde de heer W. van Leeuwen de aandacht der »eden op de wekelijksche spaar-gelegenh -id von den „Stillen Omgang" en spoorde aan tot algemeene deelname aan den Komenden boetetocht. Met een geestelijk kwartierde van kapelaan Klaver werd deze jaarver gadering besloten. De collecte voor „Hulp ln Nood" bracht 2.07^ op! HAZERSWOUDE A.N.W.B.-avond. Gisteravond werd vanwege de A.N.W.B. een propaganda- avond gehouden in café Sport op het dorp. Allereerst hebben de niet talrijke aanwe zigen de tentoonstelling bezichtigd van het materiaal van dezen bond, zooals weg wijzers van de oprichting 1883 af tot nu toe. Gidsen voor binnen en buitenland en ver der alle uitgaven van den llond. Burgemeester Warnaar opende deze bij eenkomst met lof te brengen aan het hoofd bestuur om deze filmavond te Hazerswoude te organiseeren. Jammer dat niet meerdere van hun belangstelling blijk gaven, vooral omdat de geheele Nederlandsche bevolking steeds profiteert van de bemoeiingen der A.N.W3., voor alle vormen van verkeer. Vervolgens sprak een ambtenaar van dezen bond, de heer Ruiterschild, een pro- pagandarede uit, om toe te treden als lid van den bond, waarna een mooie film ver toond werd, die ons deed zien verschillende mooie punten in binnen- en buitenland. Ook op het gebied van watersport en vlieg- wezen werd veel te zien gegeven. HAZERSWOUDE (Groenendijk) „Mgr. Nolens" Dezer dagen hield de R.K. propagandaclub „Mgr. Nolens" haar maandelijksche vergadering onder leiding van den heer L. v. d. Berg. Door den heer J. v. d. Werf werd een lezing gehouden over het onderwerp „Wat willen wij op sociaal gebied". Het was een leerzame avond voor de propagandisten. Na een ge dachten wisseling volgde sluiting op de ge wone wijze. NIEUWKOOP Propaganda-avond van den A.N.W.B. Wie houden van toerisme en liefde heb ben voor sport en natuur, die hebben gister avond hun hart kunnen ophalen. In hotel „Het Vliegende Paard" alhier had de directie van de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. een breed opgezetten propa ganda-avond georganiseerd. 60 a 70 dames en heeren hadden aan den oproep gevolg gegeven, wat, gelet op het heerschende poolgetij, heel goed was. Alle onderwijzers van de verschillende scholen zagen wij aan wezig, wat hoopgevend is voor de toekomst. Burgemeester Van der Weijden opende op verzoek den avond. Spr. vraagt of het nog wel noodig is een avond als dezen te organi seeren. Wie kent niet den A.N.W.B. en wie is niet op de hoogte van hetgeen hij pres teert? Toch blijkt dat niet het geval te zijn, want anders zouden niet zoovelen afzijdig blijven staan. Een aantal van 100.000 leden is mooi, doch lang niet genoeg. Spr. hoopt dan ook, dat vele Nieuwkoopers het werk van den Bond daadwerkelijk willen waar- deeren door zich als lid op te geven. De heer M. Ruijtenschildt van den A.N. W.B. zette vervolgens uiteen, wat de Bond in de 57 jaren van zijn bestaan deed en schetst de geschiedenis van het verkeers wezen. Bij de opkomst van het rijwiel heeft in Ter Aar bij den ingang van de gemeente een bord gestaan, waarop vermeld stond: De velocepedist zij gewaarschuwd om bij het ontmoeten var een voertuig zijn jas uit te trekken en deze over het stuur te hangen, opdat het paard niet schrikke. Alleen aan de wegwijzers, heeft de Bond reeds twee millioen gulden ten koste ge legd en nog telken jaar eischt dit de uit geven van een ton, zonder dat anderen hier voor bijdragen. Voor de plaatsnaamborden op de uiteinden van de dorpen draagt de K N.A.C. een derde bij tn ook het Rijk een derde. Voor hetgeen de overheid doet voor de verbetering en het onderhoud van het wegennet heeft de Bond niets dan lof en bewondering, doch, zij vecht er tegen, dat van het motor- en rijwielverkeer veel meer, in 1938 en 1939 zelfs drie maal meer be lasting geheven wordt, dan de weger., brug gen e.d. kosten. Deze opbrengst is voor het Rijk op moment onmisbaar. De P-«nd ijvert voor een veilig verkeer en voor eerbipd voor de natuur, de reis- inlichtingendienst en de rechtskundige dienst staan voor de leden gratis ter be schikking. De laatste jaren wordt ook heel veel gedaan voor den aanleg en het ver zorgen van rijwielpaden. De watersport heeft mede de intense aandacht. In de pauze had men gelegenheid om een tentoonstelling te bezichtigen van het bonds werk en de bondsuitgaven, welke een uit stekend beeld gaf van al hetgeen de Bond in het algemeen belang voor ons volk heeft gedaan en nog dagelijks doet. Tot slot werd gedurende een uur lang in drie deelen al dit werk nog eens aan het oog vertoond door middel van een moderne muzikaal geïllustreerde geluidsfilm. Het sportwezen in geheel zijn omvang, zooals dit verzorgd wordt door den A.N.W.B., kwam in beeld gebracht, het wandelen, fietsen, motorwezen, ruiterij, vliegen, de watersport, voorts de verbetering van de wegen, het natuurschoon en het kan niet anders of bjj allen is het enthousiasme voor de sport opgewekt en versterkt, met het resultaat, dat het respect voor den A.N.W.B. tot bewondering is opgeklommen, met uit eindelijk, naar wij hopen een flink aantal nieuwe leden. Het was een pracht avond. NOORDEN DROOGLEGGING NOORDSCHE BUURTERPOLDER Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken thans definitief goedgekeurd het plan tot drooglegging van den Noordsche buurterpolder. DE KAASHANDEL IN GEVAAR Adres van de Goudsche K. v. Koophandel aan den Minister In verband met het terugloopen van den Nederlandschen kaas-export en het ver minderen van den kaas-steun, waardoor de kaashandel ernstig in gevaar komt, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken. In dit adres wordt aangedionger alle aan dacht te schenken aan dezen waardevollen export en al die maatregelen te nemen, die herstel van het verlorene kunnen bevorde ren. De Kamer verzoekt voorts zeer spoedig op het genomen besluit, waarbij de kaas- steun werd verlaagd, terug te komen en den ouden toestand te herstellen. Weldra staat men weder voor de nieuwe kaas-productie, welke gepaard gaat mei de normale prijs daling. Het is de vaste overtuiging van de Kamer, Een tweede 3-meren- tocht De A.N.W.B.-Z.H. IJsbond deelen mede, dat a.s. Zaterdag een drie-merentocht wordt georganiseerd. Het lange traject zal 65 km., het korte 35 km. lang zijn. De start voor den grooten tocht vindt tusschen 10 en 12 uur plaats. De start voor den anderen tusschen 10 en 14.30. De tochten beginnen op de drie volgende meren. Brasemermeer (café de Boer te Rynsaterwoude), Nieuwkoopsche plassen (café van den Bosch te Nieuwkoop) en Langeraarsche plassen (café den Hoef te Ter Aar). Een prestatiekaart wordt na beëindiging van den tocht uitgereikt. dat de veehouderij het steunbedrag niet kan missen en daarom dringt de Kamer er met klem op aan, het onverwijld daarheen te willen leiden, dat aan haar verzoek, dat als een „cri-de-coeur" van deze geheele nij vere streek kan worden beschouwd, worde voldaan. MEIJE-ZEGVELD Par. Jongemannenverecniging „St. Jan". In „De Halve Maan" vergaderde gister avond deze vereeniging. Wegens .de slechte weersgesteldheden en de gladheid der we gen was slechts een beperkt aantal leden aanwezig. De moderator sprak over de Vasten en wijdde voorts uit over de Vastenbrieven der Bisschoppen Na de Actie Bouwman besproken te hebben spoorde hij de leden aan de hefboom-actie van den Bond zonder Naam uit te oefenen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, doch dit leverde niets ter publicatie op. Hierna slui ting. ROELOF ARF.NDS VEEN St. Josephsgezellenvereeniging. Gister avond had in de St. Pancratiuszaal de ver plichte vergdering plaats van de St. Josephsgezellenvereeniging, waarin de heer W. van Harteveld, gemeente-secretaris een lezing hield over „Hef katholieke familie leven". Kap. von Fisenne opende met het Kol- pingsgebed, waarna hij allen hartelijk wel kom heette, speciaal den heer van Harte veld, die hierna direct het woord verkreeg. In een breedvoerige uiteenzetting liet spr. de volle ontwikkeling van de jeugd de revue passeeren. De plichten van de ouders. Kerk en Staat, welke voor de opvoeding zorg moeten dragen, met als onderdeden de school- en de jeugdvereenigingen. Voor heen is er te weinig gedaan, en is er belang rijk te kort geschoten in de opvoeding, spe ciaal voor de arbeiders-, boeren- en tuin- dersjeugd. De wijze waarop de jeugd ge vormd en tot ontwikkeling moet komen, met de instanties die daarbij het gezin be hulpzaam moeten zijn, wordt door spr. op klare wijze uiteengezet. Aan het slot wijst spr. op de vorming en opvoeding, hoe die in de landen der dictatuur geschied, waar het gaat voor of tegen Christus. En al ma? de toekomst donker wezen, als de ieued maar gevormd wordt voor Christus, dan kunnen we dezt met een gerust hart togs- moet gaan. Na een dankwoord van den vire- praeses aan den spreker, was de commis- sarissenverkiezing aan de orde. Na ge houden stemming bleek, dat de aftreder.de commissarissen Jac. Straathof en P. Vol- watar herkozen waren. Als nieuwe commis saris werd gekozen Gerrit Dobbe. IJspret. Door de ijsclub „Wilhelmina" was wederom een schaatswedstrijd, welke ditmaal uit een estafette voor dames en heeren bestond, uitgeschreven. Niettegenstande de abnormale koude, verschenen er toch nog 50 deelnemers en deelneemsters aan de start. Na eén span- nenden strijd, waren tenslotte de prijs winnaars: le pr. G. Kennis en mej. Corrie Rietbroek 4.—, 2e pr. Jac. van Ruiten en mej. Nel Huigsloot 3.—, 3e pr. M. Turk en mej. Marie de Koning 2.—, 4e pr. Joh. van Beek en mej. Marie van Zaal 1. Ook de zeilvereeniging was dezer dagen ac tief. Voor de ijsschuiten zijn verschillende wedstrijden gehouden; dit was voor de ijs- zeilliefhebbers een mooie gelegenheid om hun stuurmanskunst en capaciteiten ten volle te toonen. TER AAR KAMPIOENSCHAP VAN TER AAR OP DE SCHAATS. Morgenmiddag zal op de Langeraarsche Poel onder auspiciën van de Ter Aarsche IJsclub het kampioenschap van Ter Aar worden verreden over een afstand van 25 km. wat ongeveer beteekent 7 8 maal den Poel rond. Hij die het eerst over den eindstreep gaat, ontvangt een mooien wis- Sclbeker, beschikbaar gesteld door burge meester Hoogenboom. Voorts zijn er twee 7ilveren medailles geschonken door de plaatselijke doktoren. Huishoudcursus. De voorlichtings dienst ten plattelande heeft het voornemen om bij voldoende deelname een huishoud cursus o.m. het vervaardigen van ma trassen te organiseeren. Hiervoor komen in aanmerking alle gezinnen zoowel tuinders middenstanders of werkloozen. Zij, die voor dat mooie werk voelen, moeten zich Maan dagmiddag a.s. half vier uur, aanmelden in de koffiekamer van de veiling, waar tevens het een en ander zal toegelicht worden over de voorwaarden van dezen cursus. Boerenvakgroep L.T.B. In een der zalen van het Parochiehuis werd de jaar vergadering gehouden van genoemde af deeling. onder voorzitterschap van den heer P. van Rijn. Behalve een behoorlijk aantal leden was ook nog de heer C. Vergouwen aanwezig. Na voorlezing der notulen kwam de mededeeling over het gezamenlijk orga niseeren van leerzame lessen door land- bouwspecialisten, die gegeven worden hier in den omtrek en toegankelijk zijn voor alle leden. Mogelijk zal de verdaagde les nog in Maart doorgang vinden. Ging het voorstel op de tuindersvakgroep er spontaan door, om tot aanschaffing van een vaandel over te gaan, de boeren wilden geenszins achter blijven. Alleen poogde de voorzitter flinker bedragen te reserveeren, b.v. door het wei den van lammeren, doch de vergadering vond het beter, hetzelfde inningssysteem toe te passen van hun tuinders-broeders. Als nog een goedkoop middel aan den hand is gedaan voor het vervaardigen van een vaan, vergast de secretaris ons op zijn uit gebreid jaarverslag, waarvan wij aanstip pen, dat het ledental geen groote verschui vingen heeft ondergaan en de veehouderij vee klachten heeft. Met de behandeling van het collectief contract, deelt de voorzitter mede, dat de arbeiders reeds tot 1 Mei een duurte-toeslag hebben van vijf procent. Bij het aangaan van een nieuw contract, wil spreker dezelfde methode toepassen. Blijkt uit de officieele mededeelingen, dat de kos ten van het levensonderhoud gestegen zijn met een bepaald percentage, dan kan ook deze duurte-toeslag geven. De aanwezige leden konden zich met dit standpunt ver eenigen en zoo zal het dan te berde wor den gebracht op de a.s. geconbineerde bij eenkomst van arbeiders en landbouwers. Nadat bij de rondvraag is gesproken over het collectief inkoopen van stroo, verkreeg de heer Vergouwen het woord voor zijn vraag-en-antwoord-uurtje, wat verbazend interessant en leerzaam mocht genoemd worden. Spr. was van meening dat de gras weide met de lange vorstperiode een flinke knauw zal hebben gekregen, wat nog zal verergeren met een natte opdooi. Desal niettemin kan de boer gemakkelijk de kale plekken bewerken door vlug graszaad te gaan strooien, wanneer de vorst uit het land is. Er is nog veel meer te halen van onze weide-bedrjjven, indien de juiste bemes tingsmethode wordt toegepast, gepaard gaande met een drukke verwisseling van weide, want dan zal er niet alleen meer melk vloeien, doch ook meer hooi in de schuren komen en ingekuild gras, wat krachtvoer uitspaart. Over de verhouding van akkerbouwers en veehouders ten opzichte van de steun der Regeering, werd gewezen op het alge meen belang en tot slot gaf de heer Ver gouwen een korte, toch duidelijke uiteen zetting over de juiste wijze van grasinkuilen Vooraleer de voorzitter overging tot slui ting, besloot men aan te dringen op ver ruiming van krachtvoer en ontheffing van hooi-levering, zulks in verband met den langdurigen winter. INGEZONDEN STUKKEN HET DURE WATER TE LEIDEN. Een poos geleden heb ik in de Leidsche Courant gelezen over „het dure water" hier ter stede van de N.V. Leidsche Duin water Maatschappij. Nu het jaar verstre-" ken is, en ik eens ging kijken, hoeveel wa ter ik dit jaar (nu ik voor het eerst een •vatermeter heb) verbruik en betaald heb, som ik tot de conclusie dat ik niet 27 maar 46 cent per M3. betaald heb. Men wordt Aangeraden zoo zuinig mogelijk om te gaan met het water, bijzonder in de zomermaan den, hetgeen ik toejuich. Voor mijn huis, dat ik bewoon, is mij toegestaan een wa terverbruik van 82 M3. per jaar (kosten 82 x 27 of 22.14). Doordat ik me aan den wensch aangepast en niet meer verbruikt heb, dan noodig was, kom ik op een ver bruik van 48 M3. per jaar (kosten 48 x 27 of 13.26). Ik heb echter moeten betalen f 22.14, dus 8.88 voor water, hetwelk ik r.iet verbruiict heb, of als ik het anders om bereken 22.14 48 (verbruikte M3) of f 0.46 per M3., hetgeen toch niet billijk is en zelfs veel te duur is voor 1 M3 water. Indien men dit staatje ziet, zou men ge neigd zijn in plaats van te bezuinigen meer water „nutteloos" te gaan verspillen, hetgeen toch ook weer niet bevorderlijk 'f voor den goeden gang van zaken. Zou het nu niet aan te bevelen zijn, dat men voor de „niet verbruikte" M3. en toch „tetaalde" aan het eind van het jaar een teruggave zou kunnen ontvangen, al ware re» maar var. de helft van de kostende prijs, hetgeen voor mij zou beteekenen een bedrag van f 8.88 of 4.44. Men zou hier het spreekwoord kunnen loepassen: „niets vnor niets". In de hoop dat de Gemeenteraad en de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij er «r toestemmen zullen, dat hier een grove onbil'ijkheid vrranderd moet worden, teekent in afwachting, Een zuinige water* verbruiker. IAK* -êfloèè i ■éaévt 4teto,-6eMtfj£ UraJt tfvdm dn. Hel Nederlandsche Roode Kruis Bloedtransfusiedienst. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke Wericommissie oi bij het Secretariaat van de Centrale Commissie, Prinsessegracht 27 te s-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op Giro 291564 van den Penningmeester te Overschie.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11