Laatste berichten MARKTBERICHTEN DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 DE I F'DSCHE COURANT EERSTF RUO - PAO. 3 ALG. R.-K. PROP.-CLUB „DR. SCHAEPMAN". De jaarvergadering. In het gebouw der St. Josephsgezellen- Vereeniging aan het Rapenburg hield de Alg. Propagandaclub „Dr. Schaepman" gis teravond haar jaarlijksche vergadering welke gezien het barre winterweer nog door een behoorlijk aantal personen was bezocht. Het grootste contingent aanwezi gen werd evenwel gevormd door de ieugd en vele ouderen lieten zich niet zien. Mr. Donders heette de aanwezigen wel kom en memoreerde uit het afgeloopen jaar de resultaten der verkiezingsacties, welke voor de Katholieken niet ongunstig genoemd mogen worden. Spr. herinnerde vervolgens aan het oor spronkelijk doel van „Dr. Schaepman'", een drieledig doel, de sociale, cultureele en politieke ontwikkeling der Leidsche Katho lieken. Van deze drie acties is ten slotte alleen de laatste overgebleven en ook daar voor daalde de belangstelling steeds meer. In verband hiermede heeft het bestuur ge meend zich te moeten beraden wat er te doen viel om „Dr. Schaepman" nieuw le ven in te blazen. Doordat met de St. Jo- sephsgezellenvereeniging en de K. J. M. V. een wederzijdsche overeenkomst tot steun- verleening is aangegaan, hoopt het bestuur een nieuwe bloeiende toekomst voor „Dr. Schaepman" te mogen voorzien. Na deze uiteenzetting verwelkomde spr. in het bijzonder mr. Diepenbrock, die in middels ter vergadering was gekomen. De ingekomen stukken, notulen en jaar verslagen leverden geen stof tot bespreking op. Hierin wordt o.m. vermeld, dat de marktverkoop, dank zy de trouwe mede werkers, dit jaar ongestoord voortgang kon vinden, met als resultaat, dat 2250 brochu res voor een bedrag van 155 hun weg naar de koopers vonden. Het ledental op papier is vrij hoog, het getal der actieve medewerkers is vrij laag. Door het nieuwe contract met St. Joz. Gez. Ver. en K. J. M. V. hoopt het bestuur hier in verbetering te brengen. Het jaarverslag gaf vervolgens een over zicht van de gevoerde verkiezingsacties en besluit met den wensch, dat nog meerde ren zich scharen onder de vlag der ver- eeniging om meerdere actie mogelijk te maken. Het financieel verslag over 1938 gaf een batig saldo van 174.18, over 1939 een sal do van ƒ222.33. Hierin zijn niet begrepen da cijfers voor de verkiezingen van Prov. Staten en gemeenteraad. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Mevr. MandersVermeulen had te kennen gegeven geen bestuursfunctie op nieuw te wenschen in verband met haar vele werkzaamheden. De voorzitter dankte mevr. Manders voor het vele werk door haar steeds voor „Dr. Schaepman" verricht en voor haar groote deelname in de bestuurswerkzaam heden. Ook de heer P. N. Brouwer stelde zich niet herkiesbaar, zoodat de voorz. ook hem hartelijk dankzegde voor al hetgeen hij, niet in het minst voor de propaganda, ge durende tal van jaren heeft gedaan. In verband met de bereikte overeen stemming tusschen St. Jos. Gez. Ver. en K. J. M. V. achtte het bestuur het wensche- lijk hiervoor te kiezen resp. de heeren J. Bentveld en Cor Zandvliet. Dit bestuursadvies werd trouw opge volgd, zoodat de aftredende leden de hee ren A. van Dijk en N. de Water werden herkozen, resp. met 27 en 26 stemmen, ter wijl de heeren Cor Zandvliet en J. Bent veld werden gekozen met resp. 24 en 21 stemmen. Toespraak mr. A. Diepenbrock. Mr. Diepenbrock begon met er op te wij zen, dat de katholieke bevolking thans 2 pet. geringer in aantal is dan twee eeuwen geleden. In de groote steden Amsterdam en Rot terdam houden de helft der katholiek ge- doopten hun Paaschplicht niet. Bij de volkstelling in 1930 deelden 1.144.000 persohen officieel mede, dat zij tot geen kerkgenootschap wenschen te be- hooren. Die treurige cijfers weerspiegelen zich ook in andere cijfers. In ons kleine land geschieden bijna twee zelfmoorden per dag. Volgens de statistiek van 1937 werden per dag 10 11 echtschei dingen voltrokken, waarbij dan nog vijf scheidingen van tafel en bed gevoegd moe ten worden. Per dag worden in ons land gesloten 216 huwelijken, van wie er slechts 109 paren hun huwelijk ook kerkelijk laten inze genen. Per dag worden uit gemengde huwelij ken, waarbij een katholiek betrokken is, 2) kinderen geboren. Bijna 14 daarvan werden niet als tot een kerkgenootschap behoorend ingeschreven. Aan de hand van deze cijfers schilderde spr. de toestanden in de groote steden, waar een groot deel der bevolking zich niets aantrekt van de groote vragen van het leven en slechts denkt aan de genoe gens van het oogenblik. De godloosheid heerscht in alle stan den, ook bij den deftigen stand. Bij de opvoe ding laat men de kinderen volkomen vrij in hun godsdienstkeuze. Waar het de op voeding voor het lichaam betreft neemt men steeds de grootste voorzorgen, maar van eenige leiding in godsdienstzaken wil men niets weten. Daarin moeten de kin deren later zelf maar beslissen! Mr. Diepenbrock wijst vervolgens op de godloozen-actie in velerlei vorm in ons vaderland. Als zoodanig noemt spr. de ac tie van den Nieuw Malthusiaanschen Bond, van het Communisme en andere stel sels. Het feit, dat de wereld er na 2000 jaren Christendom zoo uitziet, is geen gevolg van de leer van het Evangelie, doch van de beleving daarvan door tallooze „christe nen", die dezen naam niet waardig zijn. Ondanks al die teleurstellingen zijn er toch tal van symptomen, die er op wij zen, dat men toch den goeden kant uit wil. Als zoodanig noemde spr. de Rotary- beweging, de Oxford-beweging, beide wel iswaar door de Kerkelijke Overheid ver boden voor Katholieken, maar toch in zich een goede kern bevattend. Ook de Bella- my-beweging wijst er op, dat de mensch met het aardsche alleen niet tevreden is en zich iets hoogers zoekt. Jammer genoeg, dat zoovelen die geestelijk gewilde lei ding zoeken bij personen, die niet in de eerste plaats de aangewezenen zijn om lei ding te geven. Aan de hand van tal van andere stel sels wyst spr. op de ontzettende geestelij ke verwarring, welke er op het oogenblik overal heerscht. Hoe moeten wij tegenover al die men- schen staan? Wat is de grondslag van de Actie voor God? Mr. Diepenbrock antwoordt hierop, dat wy over het algemeen een liefdevolle hou ding moeten aannemen, want uiteindelijk zoeken zij de allerslechtsten uitgezon derd God. Wij moeten voor al die men- schen gezamenlijk Christus zijn. De Chris tus van vandaag is de Kerk. Zooals Chris tus door Palestina trok, zoo moet ook de Kerk de menschen opzoeken, niet alleen in de verre missielanden maar ook in ons eigen land. Wij moeten dien menschen de waarheid brengen. Daarom moeten wij zorgen zelf ons ge loof door en door te kennen, in de eerste plaats de groote waarheden van het geloof. Wij behoeven niet allen Godgeleer den te zijn', maar dienen toch te zorgen, clat wij de menschen, die ons om raad vra gen, te woord kunnen staan. Naast het bezit van de geloofskennis moeten we zelf zorgen goed te zijn, d.w.z. te zorgen, dat de groote kloof, welke er bij zoovelen bestaat tusschen geloof en ge loofsleven, wordt weggenomen. Christelijk leven is een eerste vereischte om anderen te v/innen voor het christelijk geloof. Kardinaal Faulhaber heeft het zoo juist gezegd: als alle Katholieken werkelijk Ka tholiek waren, zou de wereld in vijftig jaar Katholiek zijn. Mr. Diepenbrock weidde hierna uit over de Actie voor God zelf en de wijze waarop deze actie haar werk doet. Spr. deelde mede, dat het comité drie jaar geleden zijn actie is begonnen met het opvragen van al het vuil, dat in Neder land tegen God verspreid werd. Aan de hand daarvan werd een propagandablad uitge geven, dat eerst in 300.000, later in 1.200.000 exemplaren werd verspreid. Verder werd aan intellectueelen in het land een boek over het Godsbestaan rondgezonden, waar van thans reeds 7000 exemplaren hun weg vonden. Spreker deelde verder mede hoe de reacties op de propaganda der actie voor God is en vroeg vervolgens de medewer king van allen om de Actie voor God te steunen waar zulks mogelijk is. Tenslotte deelde spr. iets mee over de lichtkruisen op de kerken. Ook sommige Katholieken hebben gemeend, dat men hier den verkeerden weg op is en dat men niet zoo reclame-achtig te werk moet gaan. Mr. Diepenbrock zeide hierover dat het kruis op de kerk ons wijst op God, naar Wien we ons hebben te richten. Die tsak van het kruis is bij het eindigen van den dag niet beëindigd, doch duurt ook des avonds en des nachts voort. Daarom ook het lichtend kruis op onze kerken. Aan het slot van zijn uiteenzetting dank te de voorz. den spreker hartelijk voor de wijze waarop hij het mooie doel der Ac tie voor God heeft toegelicht. Spr. hoopt, dat de hier gesproken woor den nieuw vuur mogen blazen in de har ten van velen, opdat zij propagandist in alle opzichten mogen worden en vooral, dat zij het werk van de propagandisten, die zich belast hebben met het tentwerk op de Zaterdagsche markt, zullen mogen verlich ten. Oproep van rector Bernefeld. Hierna sprak de wn. voorzitter van „De Nieuwe Gemeenschap", de weleerw. heer rector F. A. Bernefeld een woordje over de hier ter stede te voeren actie. Op de vraag: doen wij mee aan de ac tie voor de „Nieuwe Gemeenschap" hoopte spr. een bevestigend antwoord te zullen krijgen. Spr. had zien afgevraagd hoe het beste te beginnen was aan de actie en het be stuur had gemeend niet beter te kunnen beginnen dan zooals de Actie voor God haar werk aanving: verspreiding van een papieren actie, waarvoor thans een groote voorraad aanwezig is. Spr. doet een ernstig beroep op alle pro pagandisten om eendrachtig hun echou- ders onder dit werk te zetten. Over deze actie ontspon zich nog eenige nadere beraadslaging, waarna werd mede gedeeld, dat de propagandaclub het werk ter hand zou nemen en dat de propagan disten spoedig een oproep tot verspreiding zullen ontvangen. Na de rondvraag bleven de leden nog eenigen tijd bijeen voor een leerzame film- vertooning door de N.V. Gofilex. PROPAGANDA-AVOND R.K. IMETAALBEWERKERSBOND. Gisteravond vond in de groote zaal van het St. Antoniusclubhuis een propaganda- avondplaats van den R.K. Metaalbewer kersbond „St. Eloy." De voorzitter, de heer J. Giesen, opende Jleze bijeenkomst met den Christ, groet, waarna hij de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het byzonder de afgevaardigden van den Christ. Metaalbewerkersbond. Nadat het strijdlied was gezongen, werd met de filmvertooning een aanvang ge maakt. En een non-stop programma draai den tot de pauze achtereenvolgens: Een reportage van het Bondscongres 1939, een geestige teekenfilm, getiteld: „In de Wild- West, en Hongaarsche rhapsodie, een ro mantische muziekfilm met een happy end en tot slot voor de pauze een komi sche geluidsfilm: „De schaking." In de pauze werd den leden een kopje koffie geoffreerd. Nadat vervolgens de actueele geluidsfilm „Honderd jaar Spoor wegen" was vertoond, betrad de bonds voorzitter, de heer J. G. v. d. Brink, het podium om een kort propaganda woord te spreken. Spr. verontschuldigde aller eerst den heer v. d. Hulst uit Amsterdam, die dezen avond eigenlijk had moeten spre ken, maar door ongesteldheid verhinderd was. Spr. verzocht de volle aandacht voor de a.s. propaganda-actie. Wij moeten komen, aldus spr., tot de 25.000 leden, en dat kan alleen, wanneer de georganiseerde arbei ders zich vereenigen met de niet- of ver keerd georganiseerde arbeiders in de ver- eeniging te betrekken, die er óók voor hen is. En dit geldt vooral ook voor de jonge ren, die den bitteren strijd van hun voor gangers niet hebben meegemaakt, maar thans de profijten trekken van wat zij be reikt hebben. Laten zij vooral bedenken, dat de R. K. Metaalbewerkersbond hen noo- dig heeft, maar dat óók zij niet buiten den It K. Metaalbewerkersbond kunnen. Spr. zeide verder, dat het bestuur alles zal doen cm de huidige prijsstijging zooveel moge- 'ijk te ondervangen door te bewerkstelli gen, dat duurtetoeslag zal worden ver- jeend, zoolang de mobilisatie duurt en zoo lang het noodig is. De R. K. Metaalbewer kersbond zal alles doen wat mogelijk is, tot behoud van instellingen en herstel van zeden, maar allereerst herstel van zeden, vvant daarin ligt immers de grondslag van alle goeds. Een luid applaus dankte den spreker voor zijn propagandistische woorden, waar na de hoofdschotel van dezen avond kwam: de film „Staal en Strijd". Deze film liet zien den stijd van den mensch tegen het harde staal. De vóór-oor- logsche toestand van een 15- a 16-urigen arbeidsdag, de stakingen die daaruit voort vloeiden, de eerste pogingen om tot op richting te komen van de vakvereenigin- gen, de crisis-jaren met het eindelooze v/erkloozenleger en dan langzaam de over winning, die echter nog niet volkomen is. De films werden gedraaid door de „Ned. Film-Associatie-visie te Amsterdam." De heer Giesen dankte tenslotte den bondsvoorzitter, den heer J. G. v. d. Brink, voor diens propaganda-speech en sloot avond met den Christelijken groet. TOONEEL. Mevrouw Warren's bedrijf. G. B. Shaw. Vyfde abonne- f mentsvoorstelling. Mevrouw Warren's bedrijf is een zeer onnet bedrijf, dat wij hier niet nader kun nen aanduiden. Maar zij heeft haar eenige dochter, die niet weet wie haar vader is, noch wat haar moeder feitelijk uitvoert, een nette opvoeding gegeven. Dus (sic!) heeft zij aan haar maatschappelijke verplichtin gen geheel voldaan. Maar als zij op een zomerdag bij haar dochter in haar landhuis komt met een be hoorlijken vriend en een zeer onbehoor- 1 ij ken vriend, een afgeleefden viveur, ont dekt zij, dat haar „meisje" op een leeftijd is gekomen, welke om opheldering vraagt. En deze zomerdag eindigt met Mrs. War ren's verhaal van haar leven aan haar dochter. Een verhaal, dat door zijn echt heid het jonge, verstandelijk aangelegde meisje ontroert, zoodat het schijnt, dat Mrs. Warren werkelyk haar doel heeft bereikt en zich een plaats in het hart van haar kind heeft verzekerd, ondanks het groote ver schil in wezen tusschen deze beide vrou wen. Maar de volgende dag brengt de reactie, wanneer Vivie begrijpt, dat haar moeder nog altijd het vreeselijke beroep uitoefent, hetgeen haar doet besluiten zich met haar vriendin te associeeren en haar academi sche opvoeding te gebruiken om in eigen onderhoud te voorzien. Voor het feit, dat Vivie weigert op het commercieele aanbod van Crofts in te gaan, met hem te trouwen, neemt deze „edel man" wraak door haar te vertellen, dat zij een halfzuster is van Frank Gardner, alhoe wel deze mededeeling in strijd is met die van Mevrouw Warren aan Vivie. Vivie doet afstand van de schoonheid van de liefde zooals Praed die verstaat en van de romantiek van de liefde, zooals ze die met Frank zou kunnen deelen en ze werpt zich op haar werk, na voor goed met haar moeder gebroken te hebben, door voor de sentimenteele klachten en verwen- schingen, waarmee mevr. Warren haar ver meende rechten van moeder op haar doch ter wanhopig tracht te verdedigen. In dit milieu bevinden zich ook nog de dominee van het dorp Sam Gardner, die vroeger met mevrouw Warren een relatie heeft gehad en diens zoon Frank, een bru tale nietsnut, die verliefd is op Vivie War ren. Men ziet: het gegeven is dramatisch ge noeg en ook: sterk op het kantje af, zelfs min of meer gevaarlijk voor jonge onge- leterde menschen, die in de geraf fineerde sophismen, waarmee Mevr. War ren haar levenswijze tegenover haar doch ter verdedigt, gemakkelijk zouden kunnen worden verstrikt. Technisch is dit stuk volmaakt. De schrij ver zou geen Shaw zyn indien hij de pré caire situatie ook technisch niet volkomen had uitgebuit. Er is tegen de opvattingen van Mevr. Warren en Crofts voldoende tegenwicht in de figuren van Vivie en Praed, en daartus- schen staan de dominee en zijn zoon resp. met een verleden en een toekomst. Deze zes figuren werden alle voortref felijk uitgebeeld. Myra Ward was de meest volmaakt denkbare zelfbewuste en mo derne jonge vrouw, die weet en doet wat zy wil. Praed (Theo Frenkel) een onbe grepen figuur, wat naïf en vreemd in dit milieu. Dominee Gardner (Ludzer Erin- ger) stelde zich op een goeden afstand van zijn vroegere leven en zijn zoon (Guus Oster) was een zeer charmante nietsnut. Louis de Bree gaf een voortreffelijke ver tolking van den afgeleefden, onscrupuleu- zen viveur Croft en ten slotte vierde Mien Duymaer van Twist triomfen als MevT. Warren aan wier gemoedelijke opvattin gen en oppervlakkig karakter zy de juis te trekken gaf. Het was een goede opvoering van een nogal précair gegeven. Binnenland ERNSTIG ONGELUK OP SPOORWEG EMPLACEMENT TE LEEUWARDEN. Een doode, een gewonde. Op de kolenlosplaats van de N.V. Sie- besma en Prins, op het spoorwegenempla cement te Leeuwarden is vanochtend een ernstig ongeluk gebeurd, dat een arbeider het leven heeft gekost, terwijl een tweede arbeider een arm brak. Om kwart voor tien waren zes arbeiders bezig met het voortduwen van een kolen wagen. Het is de gewoonte, om, wanneer men op dat gedeelte van het spoorwegem placement werkt, een roode vlag te hy- schen, opdat het rangeerende spoorwegper soneel hiermee rekening kan houden. Van ochtend had men dit nagelaten. Het gevolg was, dat een kolenwagen op de arbeiders inreed. Twee van hen raakten bekneld tus schen de buffers van den aankomenden en den door hen voorgeduwden wagen. De 41-jarige P. de Beer, werd op slag gedood. De even oude J. Tichelaar, brak een arm op twee plaatsen. Hij werd naar het Diako- nessenhuis overgebracht, waarheen ook het stoffelijk overschot van de B. werd ver voerd. Justitie en politie stelden een onderzoek in, dat werd geleid door den rechter-com- missaris, mr. H. W. A. Schipperijn en door den waarnemend commissaris van politie, den heer S. J. N. Schilderman. BOTTER VERMIST. Men maakt zich in IJmuiden ongerust over den botter H.D. 40, welke gistermor gen van IJmuiden ter vischvangst is uitge varen en vanochtend werd terugverwacht. Bij informatie is gebleken, dat het schip niet een andere haven is binnengeloopen. Dit was voor de plaatselijke commissie der Noorden Zuid-Hollandsche Redingmaat- schappij aanleiding, de „Neeltje Jacoba" te laten uitvaren om naar den vermisten botter te zoeken. Er z(jn vermoedelijk vier menschen aan boord van de H.D. 40. Om half twee was de reddingboot nog niet teruggekeerd. NIEUWE IJSGANG IN DE WAAL. Vanmorgen v/as de Waal voor Nijmegen opnieuw voor de helft met nieuw drijf- ijs bedekt. Het was nog betrekkelijk dun, maar werd met het uur dikker. De rivier is in het afgeloopen etmaal voor Nijmegen 33 c.m. gevallen. De stand was vandaag 11.96 m. -f N.A.P. Keulen seinde vanmor gen 76 cm. val bij een stand van 3.28 M. Vanmorgen is de ijsbreker „Catharina" begonnen het hoog opgedreven ys tusschen de Nijmeegsche booten los te maken. Te gen twaalf uur had men de „Nymegen IV" vry en kon deze naar den ingang van het Maas- en Waalkanaal worden gesleept. Ook de andere booten, welke bevrijd wor den zullen in den loop van den dag naar den ingang van het Maas- en Waalkanaal worden gebracht, waar zy tegen een vol genden ijsgang beveiligd zullen zijn. Vanmorgen zyn twee groote slepen met vetkolen, afkomstig uit Lobith en bestemd voor de electrische centrale langs Nijme gen gekomen. Deze booten zullen van avond of vandaag nog gelicht worden en zullen of ligging nemen in het Maas- en Waalkanaal óf naar Lobith terug gesleept worden. HOTEL UITGEBRAND. Vanochtend omstreeks elf uur ls Hotel „Horst" aan den Rijksstraatweg te Haren (Groningen) afgebrand Het vuur vond zijn oorzaak door een lek in de centrale verwarming, waardoor de ketel droog raakte en deze een te groote hitte ontwikkelde. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij tegen den brand, welke een grooten omvang had aangenomen, niet veel uitrichten. Men riep toen de hulp van de Groningsche brandweer in. Het hotel was echter niet meer te redden en men moest zich bepalen tot het nathouden der belendende perceelen. Om twaalf uur was men den brand meester. Het hotel brandde geheel uit. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Bultenlaiid ZWEEDSCH SCHIP GETORPEDEERD? Volgens de Londensche correspondenten der bladen is het 1874 ton metende Zweed- sche s.s. „Orania" in den nacht van Zon dag op Maandag op de Noordzee bij de Schotsohe kust gezonken. Waarschijnlijk is het schip getorpedeerd. Bijzonderheden zijn niet bekend. Doch men verneemt, dat een tiental opvarenden door een Britsch oorlogsschip gered zou zijn. Een sloep zou vermist worden. De reederij verklaart niets van deze gebeurtenis te weten. RUSSISCH OFFENSIEF BU SALLA MISLUKT. KOPENHAGEN, 13 Fcbr. (A. N. P.). De correspondent van de „Berlingske Tiden- de" te Rovaniemi meldt, dat een Finsch officier, die daar gisteren is aangekomen, verklaard heeft, dat een nieuw groot of fensief der Russen aan het front van Salla, juist ten Noorden van de Finsche „Wespen taille" mislukt is. Honderden Russische parachutisten voorzien van automatische pistolen en ski's waren gedaald. DE RUSSISCHE VERLIEZEN. STOCKHOLM, 13 Febr. (A. N. P.). Vol gens hier ontvangen berichten hebben de Russen by het offensief op de Karelische landengte dag^ijks naar schatting 3000 man verloren aan dooden, gewonden en gevangenen. Sedert het begin van dit offen sief bedraagt het verliescijfer naar men aanneemt, ruim 30.000 man. De Russen bren gen enorme strijdkrachten in het vuur. Men noemt zelfs voor het Karelische front het getal 300.000, doch het is twijfelachtig of men op een betrekkelijk smal front zoo veel troepen zou kunnen gebruiken. Aan het Noordelijke front laten de Rus sen thans door middel van parachutes ma chinegeweren, munitie- en voorraden da len, die bestemd zyn voor de in het uit gestrekte en verlaten „Niemandsland" ope- ieerende patrouilles. Soms zijn Finsche patrouilles eerder bij deze parachutes, het geen tot gevechten leidt. HEN SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE IN HONGARIJE. De nieuwe koudegolf heeft thans in Hon garije aan tien menschen het leven ge kost. Op het platteland worden tal van personen vermist, zoodat aangenomen moet v/orden, dat nog meer menschen in den .«neeuwstorm zijn omgekomen. In de Kar- pathen zijn vijf werklieden onder een la wine bedolven geraakt. Het verkeer on dervindt groote stagnatie. Elke verbinding met de Karpathen ligt sinds dagen stil. In Boedapest sneeuwt het reeds onafgebro ken 24 uur lang. De sneeuw ligt een halve meter hoog in de straten. De aanvoer van levensmiddelen en brandstoffen naar de Hoofdstad loopt groot gevaar. GEHEIME PROPAGANDA IN ENGELSCHE FABRIEKEN. Naar de Daily Telegraph meldt, heeft de vakvereenigingsleider Fred Smith ver klaard, dat er steeds meer bewijzen zijn voor het bestaan van een geheime propa- gande, die agitatie in de industriecentra teweeg wil brengen en bij de arbeiders grieven wil wakker roepen. Smith waar schuwt de vakbeweging tegen ue activiteit der Communistische partij in Engeland. Hij zegt: „Rusland diwingt de Engelsche Communisten het monsterachtige en door Hitier zelf geproclameerde stand punt in te nemen, volgens hetwelk Engeland Duitschland den oorlog zou hebben opge legd. De gebeurtenissen bewijzen, dat de oude tactiek, welke de vernietiging der vakvereenigingen ten doel heeft, opnieuw wordt toegepast door de agenten van Mos kou, die niet-officicele stakingen trachten aan te moedigen en plaatselijke ontevre denheid willen bevorderen". LEIDEN, 12 Febr. Grocntenveiling. Per i00 kg.: roodekool f 6.608.20, savoyekool f 4.506.10, groenekool 3.405.20, boe renkool 3.405.20, boerenkool f 914, tapen 3.505.90, prei 2527, kroten 3.404.30, kroten, gekookt i 911, uien 2.406.70, peen 6.1012.90, spruiten 526, andijvie 3034, witlof 624, per 100 stuks: knolselderie 1.501.70. 13 Febr. Vette Varkens. Aanvoer 248 totaal waarvar. 239 zwaar 59, 60 en 62 cent er 9 licht 4856 cent per kg. levend ge wicht in centen. Handel sleepend. ROTTERDAM, 13 Febr. Vee. Aanvoer: 4385 totaal, 156 paarden, 3 veulens, 798 ma gere runderen, 930 vette runderen, 40 vette Kalveren, 76 graskalveren, 2025 nuchtere kalveren, 264 schapen, 7 varkens, 87 bok ken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 84, 70 en 4858 cent, vette ossen 80, 70 en 4?58 cent. stieren 78, 68 en 56 cent, vette kalveren 1.45, 1.25 en f 0.951.05, scha pen 55, 50 en 45 cent; lammeren 58, 53 en 48 cent; graskalveren 65 en 55 cent, nuch tere kalveren 43, 38 en 33 cent, slachtpaar- ren 62, 52 en 42 cent. Prijzen per stuk: schapen 322520; lammeren 2218 14; nuchtere slachtkalveren 1086; sJachtpaarden 270190130; werkpaar den 360—240—140; hitten f 260—210— 120: kalfkoeien 290200140; melkkoeien t 285—200—140; varekoeien 200—145— 110; vaarzen 14512595; pinken 105 8565; graskalveren f 60—4030; bok ken of geiten 1285. BODEGRAVEN, 13 Febr. Kaas. Aanvoer 56 partijen Goudsche kaas, waaronder 2520 met rijksmerk, wegende 22.680 kg. Prijs met Rijksmerk, le soort 3032, 2e soort f 28—29. Handel matig. tVISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7 48'/4 Berlijn75 55 Parijs 4 24 Brussel 3180 Zwitserland 42.22 Kopenhagen86.37>/2 Stockholm44.85 Oslo 42.821 /2 New York1.88V1Q

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3