Nieuwe belastingen tot dekking van mobilisatie-uitgaven OMGEVING Frank over de toestanden in Polen VL MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 de leidsche courant tweede blad - pag. 6 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende heffingen ten behoeve van het leeningfonds 1940. Voorgesteld wordt; le. Heffing van 15 opcenten op de successierechten; 2e. Verhooging der benzinebelasting met bijna anderhalven cent per liter 3e. Een koffiebelasting; 4e. Heffing van 10 opcenten op den suikeraccijns. Onder groote belangstelling heeft Zater dag dr. Frank, de goiiverneur-generaal in het thans onder Duitsche bezetting staande Poolsche gebied, te Berljjn voor journa listen een voordracht gehouden, waarin hy een uiteenzetting gaf van de toestan den in het vroegere Polen. De moeilijkheden, welke in dit gebied heerschen, zijn aldus Frank een ge volg van den oorlog; daar komen nog bij speciale gevolgen van de vroegere Pool sche bestuursmethoden. Polen had een groot geluk, dat de oor log slechts van betrekkelijk korten duur was. Desondanks waren de toestanden, die wy hier hebben aangetroffen, buitenge woon deerniswekkend. Wat ons hier bij zonder heeft getroffen, was de achterlijk heid op elk gebied in zaken, welke in an dere landen van zelf spreken. Er kan geen sprake van zijn, dat het Duitsche beheer in Polen de levenspositie der bevolking slechter heeft gemaakt. Het generaal-gouvernement heeft van den Fuehrer opdracht gekregen aan het Pool sche volk, voor zoover mogelijk, leven, vrijheid, arbeid en andere bestaansmoge lijkheden te garandeeren. In het bestuursapparaat bedient het gou vernement zich zooveel mogelijk van de medewerking van Poolsche ambtenaren. Alleen de opperste controle-instanties moe ten uiteraard in Duitsche hand blijven. Alle grcote gemeenten hebben hun Pool- schen burgemeester behouden, die weer rechtstreeks onder een Pool, den zooge- naamden Woid staat. De samenwerking tusschen de Polen en de Duitsche overheid is uitstekend Niet alleen bij de spoorwe gen en de posterijen, maar ook bij de poli tie gebruiken wij Polen. Het spreekt van zelf, dat het niet de bedoeling van het Duitsche generaal-gouvernement kan zijn, in Polen vrijheden op te bouwen, die ook aan andere in oorlog zijnde volkeren als de Franschen, de Engelschen of de Duit- schers op het oogenblik niet mogelijk zijn. Wanneer men beweert, dat ik 13.000 stu denten heb laten ombrengen en dat ik dui zenden menschen de bosschen heb inge dreven en daar heb laten verhongeren, dan zeg ik daartegenover, dat dit alles niet waar is. Men beweert, dat ik de kerken heb laten sluiten en dat ik aan de uitoefening van den godsdienst ernstige moeilijkheden in den weg zou hebben gelegd. Ik zou hon derden priesters hebben laten opsluiten, neerschieten en folteren. In het generaal- gouvernement is niet de geringste afbreuk geschied aan de ambtsuitoefening van de priesters en in alle kerken worden de godsdienstplechtigheden gehouden zonder eenige inmenging van de overheid. Alleen de kerk, die zich op den burcht in Kra- kau bevindt, moest voor de openbare godsdienstoefeningen gesloten worden. Dan wordt beweerd, dat ik een groote verdelgingsactie tegen de Poolsche intel- lectueelen zou hebben ondernomen. In heel Polen werken de advocaten, leeraren, priesters, artsen, ingenieurs en de in onzen dienst staande beambten volkomen onaf hankelijk. Verder verwijt men mij, dat ik de Pool sche kunstschatten vervreemd. Daar kan geen sprake van zijn. Alle kunstschatten zijn krachtens mijn verordening in veilig heid gebracht. En wat de gezondheid van de Poolsche bevolking betreft, deze was nooit zoo goed als op het oogenblik. Ner gens wordt honger geleden. De armste be volking in de groote steden is wekenlang door de Duitsche autoriteiten verzorgd. Wjj willen, zoo betoogde dr. Frank ten slotte, in het Oostelijk gebied, waar zoo lang strijd en twist gewoed heeft, een vreedzame gemeenschap vestigen van Duitsche leiding en van Poolsch leven en ik zou dankbaar zyn, wanneer de pers ons hierbij hielp. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN CANADA OVERLEDEN. Lord Tweedsmuïr, de gouverneur-gene raal van Canada, die onder den naam John Buchan als schrijver bekendheid had ver worven, is Zondag overleden in het neuro logisch instituut te Montreal. Hij is 64 jaar oud geworden. Tot het einde kwam was hij buiten bewustzijn. In de afgeloopen vijf dagen was hij ernstig ziek tengevolge van een hersenschudding, die ontstaan was doordat hij in het regeeringshuis te Otta wa op een gegeven oogenblik het bewust zijn verloor, viel en daarbij een hoofdwon de bekwam. Door middel van bloedtrans fusies heeft men nog getracht zijn leven te behouden. Hon. John Norman Stuart Buchan, de oudste zoon van baron Tweedsmuir, dient op het oogenblik bij de Canadeesche strijd krachten in Engeland. Toen het overlijden van den gouver neur-generaal bekend geworden was, zweeg de radio-omroep twee minuten. Zoo lang geen nieuwe gouverneur be noemd is, zal het ambt van Tweedsmuir worden waargenomen door sir Lyman Duff „chief justice" van Canada. De' uitvaart van lord Tweedsmuir zal Woensdag te Ottawa geschieden. Niet-of- ficieel verneemt men, dat het stoffelijk overschot gecremeerd zal worden; de asch zal naar Engeland worden gezonden. INVOERING MEDIO FEBRUARL Duur der heffingen voorloopig vijftien jaar. Dit wetsontwerp is reeds aangekondigd in de memorie van toelichting op het aan hangige ontwerp tot instelling van een leeningfonds. Het strekt, zoo schrijft thans de minister van Financiën, om door tijde lijke heffingen dekking te vinden voor de jaarlijksche lasten der mobilisatie-uitga ven, voor zoover deze niet rechtstreeks zullen kunnen worden afgeschreven uit de bate van de herwaardeering van het goud, de opbrengst der oorlcgswinstbelasting en eventueele andere aan den kapitaaldienst van het leeningsfonds ten goede komende middelen. Gelijk uit de onlangs ingediende be grooting van het leeningfonds voor 1940 blijkt, zal in dit jaar dekking moeten worden gevonden voor een uitgaafpost van 18.1 millioen. Deze post, voortvloeien de uit de mobilisatie-uitgaven van 1938 en 1939, zal gedurende 15 jaar op de begroo ting van het fonds blijven drukken en zal in 1941 en volgende jaren stijgen tenge volge van wat in 1940 en onverhoopt ook daarna de mobilisatie zal hebben gekost. Bij het scheppen van de jaarlijksche middelen voor het leeningsfonds zal er derhalve rekening mee moeten gehouden worden, dat in 1940 rond 18 millioen te dekken zal zijn en in 1941 een hooger be drag. Daar noch de duur der mobilisatie uitgaven noch het bedrag dat daarvan rechtstreeks gedelgd zal kunnen worden, op dit oogenblik ook maar bij benadering te schatten is, kunnen de inkomsten, wel ke op den duur aan het fonds uit jaarlijk sche heffingen zullen moeten toevloeien, thans nog niet worden geraamd. De minister is daarom te rade gegaan, voorshands te volstaan met een complex van heffingen, waaruit voor het reeds in getreden jaar, waarin zij slechts over een deel van het jaar zullen werken, een op brengst van rond 18 millioen kan worden verwacht, terwijl dan in 1941 en de vol gende jaren, wanneer deze heffingen over het geheele jaar zullen werken, haar op brengst kan worden geraamd op 27 mil lioen. Dit bedrag zal het leeningsfonds in 1941 en volgende jaren in ieder geval be hoeven. In de keuze was de minister uiterst be perkt. Verreweg de meeste belastingen zijn in de achterliggende jaren verhoogd en ook in het uitdenken van nieuwe objecten van heffing is in die jaren de uiterste diligen- tie getoond. Daarbij komt, dat nog een te kort van 50 millioen op den normalen dienst dekking zal moeten vinden uit een met 30 millioen te verheogen opbrengst van de inkomstenbelasting (aanvankelijk gevonden door een tijdelijke heffing van 15 opcenten op de gemeentefondsbelasting) en een met 20 millioen te verhoogen op brengst van de belasting op de naamlooze vennootschappen (door omzetting van de dividend- en tantième-belasting in een winstbelasting). Onder deze omstandigheden heeft de minister gemeend, dat door een viertal voorzieningen het op dit oogenblik voor het leeningsfonds bencodigde bedrag op de minst schadelijke wijze zal kunnen worden verkregen. OPCENTEN SUCCESSIEBELASTING. In de eerste plaats wordt voorgesteld een heffing van 15 opcenten op de succes sie-belasting. De bezwaren daarvan wor den door den minister niet onderschat. Niettemin is de minister van oordeel, dat, waar de reeds drukkende inkomstenbelas ting binnenkort nog aanmerkelijk zal wor den verzwaard ten behoeve van den nor malen dienst, het onderhavige voorstel bo ven opcenten op die belasting de voorkeur verdient en, ondanks de er tegen aan te voeren bedenkingen, in de gegeven om standigheden als onvermijdelijk behoort te worden aanvaard. VERHOOGING BENZINEBELASTING. De tweede voorziening, die voorgesteld wordt, is een verhooging van de benzine belasting met een bedrag, hetwelk neer komt op een kleine iy> cent per liter, evenmin een aantrekkelijke maatregel, maar een die, gezien den prijs welke voor de benzine betaald wordt in de omlig gende landen, toch niet als buitengewoon vexatoir' kan worden beschouwd. De pompprljs per liter, die in België 23.4 cent bedraagt en in Duitsch'and (de mark op 75 cent berekend) 30 cent. zal hierdoor ten onzent stijgen tot 18 cent. INVOERING KOFFIEBELASTING. In de derde plaats is het oog gericht op een object van heffing, dat afgezien van een korte periode ten bate van het landbouwcrisisfonds tot dusver onbelast bleef, namelijk de koffie. De wijze waarop deze nieuwe belasting zal tvorden gehe ven, en de voorzieningen, waardoor scha delijke repercussies ervan zullen worden vermeden, worden hieronder in den bree- de toegelicht. OPCENTEN SUIKERACCIJNS. Ais vierde middel wof'dt voorgesteld een heffing van opcenten op den suikerac cijns. Op dit oogenblik worden op dien ac cijns geheven 10 opcenten ten behoeve van de gewone middelen en 30 opcenten ten behoeve van het landbouwcrisisfonds, te zamen alzoo 40. Eenige jaren geleden wer den op den suikeraccijns 70 opcenten gehe ven, namelijk 30 ten behoeve van de ge wone middelen en 40 voor het landbouw crisisfonds. Al zou het zeker niet raadzaam zijn, tot dit to-pcijfer terug te keeren, zoo is de minister toch van meening, dat in de huidige moeilijke omstandigheden tegen een verhooging met 10 opcenten onover komelijk bezwaar niet behoeft te worden gemaakt. HET BENZINE-RECHT. Na deze inleidende opmerkingen volgt een meer gespecificeerde toelichting van de verschillende heffingen, in de volgorde waarin zij in het ontwerp zijn opgenomen. Het voorstel tot wijziging van het bij zonder benzinerecht in artikel 1 komt neer op een verhooging van dit invoer recht met 1.90 per 100 kilogram. Bij een soortelijk gewicht van 0.72 beteekent dit een verhooging per liter van 1,368 cent. Het jaarlijksch, verbruik van benzine op rond 400.000 k.g. stellende, zal de voorge stelde verhooging een hoogere jaarlijksche bate geven van f 17.600.000. DE KOFFIE-BELASTING. Hier te lande wordt hoofdzakelijk kof fie ontdaan van de hoornschil ingevoerd. De belasting daarvan zal, gelijk blijkt uit artikel 2 van het ontwerp ƒ20 per 100 kilogram bedragen, onverminderd de hef fing van een waarderecht, indien de in voer „verpakt" geschiedt. Voor de gebran de koffie, die daaruit wordt verkregen, zal de belasting dan, aangezien ruwe koffie door het branden aan gewicht verliest, ge middeld ongeveer 24 per 100 kilogram bedragen. Uitgaande van een uit de statistiek blij kend verbruik gedurende de laatste jaren .van ruim 40.000.000 kilogram, meent de minister de jaarlijksche opbrengst van het voorgestelde invoerrecht op koffie op ruim 8.000.000 te kunnen stellen. De minister heeft gemeend de cichorei, peekoffie en andere koffiesurrogaten. niet in de specifieke belasting te moeten be trekken, niet alleen omdat deze artikelen vrijwel uitsluitend door weinig draag krachtige lieden worden gebruikt, maar ook omdat bij hét belasten van de ingevoerde cichorei, peekoffie en andere surrogaten een accijns op de binnenlandsche surroga ten welke de grootste hoeveelheid uit- makèn niet zou kunnen uitblijven. De minister meent, dat het geringe voordeel van deze belasting niet opweegt tegen de bezwaren, welke daaraan zoowel voor die industrie en den landbouw als voor de ad ministratie zijn verbonden. DE SUIKERACCIJNS. Ten aanzien van de opcenten op den sui ker-accijns wordt nog opgemerkt, dat, uit gaande van de opbrengst van de hoofd som van den suikeraccijns over 1939, wel ke ruim 55 millioen gulden bedroeg, de opbrengst van de voorgestelde 10 opcenten kan worden geraamd op ruim 5.5 millioen gulden per jaar. TIJDSTIP VAN INVOERING. In verband met de beoogde voorloopige invoering tegen ongeveer medio Februari 1940 van de verhoogde benzine-, benzol-, koffie- en suikerrechten op den voet van de tariefmachtigingswet 1934 is de op brengst van die verhooging voor het jaar 1940 te stellen op 14.000.000. Daar de opcenten op den suikeraccijns en de successierechten met 1 Mei in wer king zullen treden, zal hun opbrengst in 1940 blijven beneden het als jaaropbrengst geraamde bedrag. Ten einde te voorkomen, dat door het op groote schaal ten invoer aangeven van zich reeds hier te lande in douaneloodsen en entrepots bevindende of hier alsnog vóór 1 Mei a.s. aan te voeren partijen ben zine, bezel en koffie en suikerhoudende goederen de opbrengst van de voorgestelde verhoogingen voor een belangrijk deel verloren zou gaan, zullen bij K. B. krach tens artikel 1 der Tariefmachtigingswet 1934 de heffingen in het wetsontwerp voor gesteld wetsontwerp tegen ongeveer medio Februari 1940 in werking worden gesteld. In verband met de onzekerheid nopens den duur en de kosten van den tegenwoor- digen oorlog kan vooralsnog geen tijdstip worden genoemd, waarop de ontworpen wet, welke voorloopig is bedoeld geduren de de vijftien jaar, vermeld in artikel 6 van het ontwerp voor de Leeningsfondswet 1940, te blijven werken, weder zal kun nen vervallen. HILLEGOM EM. PASTOOR KROOK. f In de Mariastichting overleed vrij onver wacht de zeereerw. heer J. J. A. J. Krook, tot voor rond 5 jaar pastoor der St. Marti- nuskerk. De overledene heeft gedurende 15 jaar als opvolger van z.g. pastoor van Gros- sel de St. Martinusparochie bestuurd. De nieuwe kerk door hem gebouwd, is een blijvend getuigenis van zijn liefde voor het huis des Heeren. Opgeruimd, eenvoudig en gemoedelijk is den omgang, wist pastoor Krook zich bemind- te maken, hetgeen wel zeer bijzonder bleek, bij zijn veertigjarig Priesterschap, dat hij te Hillegom mocht vieren. Vriend der armen gaf pastoor Krook veel aan de behoeftigen: het mag thans wel gezegd worden, dat pastoor Krook zich arm gegeven heeft. Toen pas toor Krook 70 jaar geworden was noopte hem zijn wankele gezondheid aan den Bisschop eervol ontslag uit zijn bediening te vragen. Z.eerw. vestigde zich toen te Heem stede, maar bleef ten volle belang stellen ir. alle wel en wee van zijn oud-parochia nen, die wederkeerig met hun pastoor in contact bleven. Thans is pastoor Krook heengegaan naar beter oord. Zijn oud-parochianen zullen hem zeker in hun gebeden blijven geden ken. Dinsdag zal zijn stoffelijk overschot wor den bijgezet in het priestergraf van de St. Martinuskerk. Hij ruste in vrede. H. Priesterwijding. Op Zaterdag 9 Maart zal onze plaats genoot, de Eerw. Frater P. J. L. van Dijk, Missionaris der Witte Paters te 's Heeren- berg uit handen van Mgr. Huibers de H. Priesterwijding ontvangen. Op 2en Paasch- detg of Zondag d. a. v. zal de Neomist in de St. Martinuskerk zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen. Geboren, dochter van A. C. Huisman de Nijs zoon van N. Meij waardDub- 'ois dochter van C. M. van der Steen Cannijs dochter van J. H. LousPalm - - zoon van C. Metzten Broeke zoon van C. M. van der Beekde Rooij zoon van G. van DijkJongbloed dochter van A. de WagtVied der. Getrouwd: W. Tromp en M. H. Schwarz. Overleden: K. F. Noteboom m. 84 jaar. KATWIJK Operatiefonds. De vereeniging „Ope ratiefonds" instelling van „De Verpleing" hield haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer D. V. van Leeuwen, sprak een ope ningswoord. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer K. Dykdrentih, bleek, dat het ledental door vermeedering met 149 leden thans 1163 bedraagt. Uit het fi nancieel verslag van den penningmeester den heer J. Varkevisser, bleek, dat 1939 een ongunstig jaar was geweest. Er was een nadeelig slot van 620. De voorzitter lichtte toe, dat contributieverhooging nood zakelijk is. Nog zoo'n ongunstig jaar en de reservekas ise leeg. Het fonds betaalt op heden nog pas alleen de operatiekosten, welke in de derde klasse worden behan deld. Het plan van de Bloembollenstreek is om per April a.s. een klasse-indeeling in te voeren. Dat kan men precies weten hoeveel men per klasse moet betalen. Een en ander moet echter nog voorbereid wor den. Besloten werd voorloopig nog op den ouden voet door te gaan totdat de streek- vergadering gehouden is. Mocht blijken, dat voor dien de reserve kan nog meer mocht worden aangesproken, dan zal een extra ledenvergadering worden uitgeschre ven, omdat men meent, dat cnotributie- verhooging fnuikend is voor het ledental. Na rondvraag sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN IJs. De banen op het kanaal richting Rijnsburg-Oegstgeest, Valkenburg en Kat wijk aan Zee waren gisteren weer in goe den staat en, niettegenstaande het weer vrij koud was, waren er toch velen, die weer opnieuw een baantje gingen zwieren. L1SSE Wijkverpleging. Uit het ons toege zonden 29ste jaarverslag van de R. K. Vereeniging tot Wijkverpleging stippen we aan, dat het bestuur hartelijk dank brengt aan allen die haar trouw zyn ge bleven. Aan de Eerw. Zuster Josepha wordt dank gebracht voor het met zooveel toewijding en liefde vervullen van haar omvangrijke taak. De finantieele toestand is niet onver deeld gunstig te noemen, daar niet minder dan 238.86 van de reserve is moeten ge haald worden Dit tekort ontstond in noofdzaak door den kosten aan noodzake lijke verbeteringen van het St. Jozefshuis. Versterking der geldmiddelen blijft dus dringend noodzakelijk, ook nog temeer cm dat het den wensch is van den Bisschop, dat ook de R. K. Wijkverpleging te Lisse zich aansluit bij den Z.-H. Bond van het Wit-Gele Kruis, waarover al meer dan an derhalf jaar met het bestuur wordt onder handeld. Tot nu toe stuit deze aansluiting af op finantieele bezwaren en waarvoor de contributie met 50 cent of meer per jaar zal moeten worden verhoogd. De netto opbrengst van de verloting door Zr. Josepha georganiseerd bedroeg 132.25, waarvoor dank wordt gebracht aan alle medewerkers. Ook Zr. Schep wordt dank gebracht voor het assisteeren bij Zr. Josepha bij overstel pende drukte. Uit het overzicht der werkzaamheden over het afgeloopen boekjaar blijkt, dat 3090 bezoeken bij zieken werden afgelegd en dat in het Wijklokaal 4231 behandelin gen plaats hadden. Bezocht werden 160 partiënten terwijl aan 519 patiënten in het Wijklokaal hulp werd verleend. 49 maal werd daar eerste hulp verleend en 56 maal v/erden daar kleinere operaties verricht. Aan 24 patiënten werd hoogtezon verstrekt van 2 patiënten werden Röntgenfoto's ge maakt en 9 patiënten kregen 27 maal Dia- theume. In het St. Jozefshuis werden 12 kraamvrouwen verpleegd, terwijl tenslotte I patiënt gedurende 51 dagen voor rust werd verpleegd. Uit het finantieel over zicht blijkt, dat was ontvangen 2064.61 en uitgegeven 2303.48 een tekort alzoo van 238.86, waardoor de reserve terug liep van 1187.12 K tot 9848.26. Moge alles onder Gods zegen dit liefdewerk blij ven steunen! NOORDWIJK Godsdienststatiestiek Gelijk gemeld bedroeg het aantal inwoners dezer gemeen te per 1 Januari 1940: 12.515. Hiervan zijn er 6539 Roomsoh-Kafcholiek; 3489 Neder- landsch-Hervormdi; 1738 Gereformeerd; 451 behooren tot geen kerkgenootschap, terwijl de overige 298 verdeeld zijn over diverse andere godsdienstige gezindten. Percensgewijze is de situatie als volgt: R.K. 52 pet., N.-H. 28 pet., G.K. 14 pet., geen godsd. 4 pet., overige 2 pet. NOORDWIJKERHOUT Roode Kruis-collecte. De collecte, ge houden voor het Ned. Roode Kruis, heeft in het dorp opgebracht f52.50, in de St. Victor-parochie 16.12 en in de Zilk ƒ14.62, totaal dus ƒ83.24. Geboren: Johannes Anthonius, z. van M. H. Koolloos en C. van den Broek Petronella Cornelia Antonia, d. van N. W. Meeuwenoord en Th. C. E. van Dijk Wilhelmus Johannes Maria, z. van A. W. Lemmers en P. Romijn Cornelia Catha- rina, d. van G. van Rooden en P. H. van den Berg Nicolaas Jacobus, z. van C. P. van den Berg en C. M. C. van der Voort Wilhelmus Gerardus, z. van J. P. van der Klugt en A. A .Hoogenstraaten Petrus Joseph, z. van A. C. van den Berg en van H. Th. van der Meer Maria Jo hanna, d. van A. J. Berg en G. C. van der Voort Johanna Anna, d. van C. N. Koo- men en J. Koppert Leonardus, z. van P. J. Heemskerk en M. E. Heemskerk Cornelis Johannes Hendrikus, z. van L. Kaptein en M. Heemskerk Hubertus Michiel, z. van M. H. Luijten en W. de Vlieg Theodora Helena Maria, d. van M. A. Meiland en Th. M. Romijn Fran- cina Cornelia Maria, d. van C. J. Verde- gaal en J. L. Wetter Antonius Leonar dus Maria, z. van A. Augustinus en J. M. Heemskerk Co-rs Hubertus Nicolaas, z. van H. van den Berg en P. Broekhof. Ondertrouwd: J. Heemskerk jm. 30 j. en Th. M. Wiertz jd. 29 j. L. W. F. Hakkenberg van Gaasbeek 34 j. en H. de Jong 18 j. Gehuwd: N. J. Groen 25 j. en H. Jan sen 28 j. J. H. Langeveld 25 j. en C. B. Heemskerk 24 j. Overleden: S. H. Prins 63 j., echtge- noote van S. P. Warmerdam E. Duiven voorde 71 j., echtgenoote van J. Jansen J. van der Voort 70 j., wedr. van J. Brood, echtgenoot van C. E. de Vetten F. H. Maijntz, 51 j. H. J. Meijer 2 mnd. D. J. Goedhart 83 j., wedr. van D. Chr. Berkhuizen H. A. M. Holterman 73 j., wedr. van C. Deutz G. Houtman 71 j., echtgenoot van C. Wendel J. E. Venz- laff 85 j., wde. van H. J. Hachmang. VOORSCHOTEN Geboren: Gertruda Cornelia Maria, dochter van J. W. A. van der Bijl en L. Sdhilperoord. Pieternella, dochter van J. D. van Koppenhagen en A. W. Verse- veld. Maria Johanna, dochter van J. Langeveld en E. G. Roodakkers. Pieter Jan, zoon van A. Planje en P. J. van Leeu wen. Overleden: Alida Wilhelmina Boon, oud 60 jaar, eohtgenoote van J. Hoo- gervorst. Gehuwd: Jan Alphen aar, oud 27 jaar, uit Rotterdam, en Neeltje Clazina de Jong, 26 jaar. Gevestigd: G. Stolker, Veursche weg 350, van Lisse. A. J. Verboom. Rijn dijk 106, van Leiden. Mej. A. M. van' Rossum, Leidscheweg 256, van Zoeterw. G. M. van Silfhout, echt?, van Caron, Dui venvoordestraat 2, van Tiel. Mej. J. S. C. Hoogenboom, Rijndijk 31, van Al-'-ema- de. W. van der Lek. echtg. van Alblas, Pauwenstraat 18, van leiden. Vertrokken: K. Boauwa, naar Rotterdam. Mei. I. I. Rosenthal, naar Amsterdam. J. Tuit, naar Voorbur*. W. H. du Chatenier, naar Ermelo. A. de Zoete, naar Ermelo. W. de Zoete idem. C. Butt?r. naar Nijmegen, D. P. Ro bert, naar Nijmegen. W. J. Robert, naar Nijmegen. P. F. C. Gaider, naar Honse- lersdijik. Mej. C. Ostermann, naar Lei den. Mej. H. Uitslag, naar Oegstgeest. N. C. de Jong, eChtg. van Alphenaar, naar Rotterdam. Mej. G. Feij'en, naar Coev orden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6