Laatste berichten Burgerlijke Stand MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 CE LE1DSCHE COURANT EERSTF B'.AD - PAG. 3 Gemeenteraad Hedenmiddag om 2 uur kwam de Raad der Gemeente Leiden in vergadering bij een in de aula van het Stedelijk Gymna sium. Het voorzitterschap werd waargeno men door wethouder mr. Tepe. Ingekomen was, zooals reeds is mede gedeeld, een adres van de firma Zandvoort, welker pand ingevolge van het heien ten behoeve van het nieuwe stadhuis gedeel telijk is ineengestort. B. en W. stellen voor, dat adres in prae- advies te nemen. De heer W i 1 m e r (R.K.) dringt aan op een zeer spoedig verschijnend praeadvies. De voorzitter antwoordt, dat hij namens B. en W. kan toezeggen, dat aan dezen wensch gevolg zal worden gegeven. Punt 1 was: benoeming van een lid van de commissie van Toezicht op het Middel baar onderwijs in de vacature van den (heer P. L. Hessing). De v o o r z. deelt mede, dat B. en W., gezien de vele misverstanden, welke klaar blijkelijk rondom deze aanbeveling heer- sohen, voorstellen dit punt aan te houden, ten einde B. en W. gelegenheid te geven den Raad voor te lichten. Na eenig debat tusschen den voor zitter en den heer v. Eek (S.D.A.P.) wordt dit voorstel z.h.st. aangenomen. R.K. METAALBEWERKERSBOND. Het hoofdbestuur van bovengenoemden bond biedt den leden der Afd. Leiden he denavond in het „St. Anthonius cluibhuis" Lange Mare 43 een propagandafimavond aan. Het afd. bestuur zorgde evenals voor heen voor de bekende verrassing en hoopt dan ook, dat alle leden met een huisge noot (e) hedenavond 8 uur in het clubhuis present zullen zijn. VEREENIGING „ARMENZORG". A.s. Maandag zal de Vereemging „Ar menzorg" hier ter stede haar 50-jarig be staan herdenken met een herdenkingsbij eenkomst des nam. te 4 uur in Sociëteit „Amicitia". Op 13 Februari a.s. hoopt de heer J. J. Kuivenhoven, Lindestraat 7, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren als hoef- wagensmid (bankwerker le klasse) in dienst tiad bij den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst alhier. Het zal dezen jubilaris dien dag onge twijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer waarin Mevr. M. E. Meijer— Elenbaas, oud-schoolhoofd te Soerabaia ten haren huize, Oude Singel 68, privaatlessen aankondigt L. O., U. L. O. en laagste klas sen H. B. S., halfj, cursus voor kinderen tot toelating in de 2e klas lagere school en toezicht op huiswerk. SNOEPENDE KINDEREN. Wanneer wij eerlijk zijn, zullen wij allen zonder uitzondering ons herinneren, dat wij in onze jeugd de verleiding niet konden weerstaan om ook wel eens te snoepen. Hoe verlokkend stond de schaal met koekjes op het buffet, wanneer wij uit school kwamen! Eerst even een koekje aangeraakt met den vinger, neen, afblijven was onmogelijk en het afgebroken stukje smaakte zóó heerlijk! Een lepeltje jam, suiker, wat het ook was, het smaakte net zoo heerlijk als allerlei andere kleine din gen, die we vliegensvlug wegwerkten.... Het is nu eenmaal zoo in het leven, dat het verbodene meer lokt, dan datgene, dat toegestaan is, en ondanks die .kleine snoe perijen zijn wij toch geen slechte men- schen geworden Een moeder zal zich dan ook geen al te groote zorgen behoeven te maken, indien zij bemerkt, dat haar kind een enkele maal de verleiding niet kan weerstaan om eens te snoepen. Onlangs sprak ik twee moe ders, van wie de een zich beklaagde, dat haar kind meermalen van het een of an der snoepte. De andere moeder vertelde, dat zij haar provisiekast nimmer afsloot, zelfs tegen haar kinderen en dienstbode zeide, dat zy gerust een of ander konden nemen, indien zij trek in iets hadden. Het gevolg was, dat nimmer een strooptocht in de provisiekast gehouden werd en ieder slechts datgene nam, wat deze moeder hun gaf. In chocolade- en confiturenfabrieken wordt deze methode meermalen toegepast, dat de leermeisjes zooveel mogen snoepen als zij willen, doch niets mee naar huis mogen nemen. Het gevolg is dikwijls een bedorven maag na enkele dagen, waar na zy genoeg hebben van zoetigheid en deze zelfs niet meer kunnen zien! Wat toegestaan is verliest menigmaal de be koring. Natuurlijk zijn er uitzonderingen en hieronder rekenen wij de onverbeterlijke snoepers en kleine veelvraten, wier snoeplust nimmer gestild kan worden en die altijd gereed staan om te eten. Zoodra men deze eigenschappen bemerkt, indien de kinderen nog klein zijn, moet men hier aan paal en perk stellen en kan dan menigmaal véél in goede banen leiden. Snoepers, d.w.z. kinderen, die niets kun nen laten staan, moeten gestraft worden, b.v. door hun beurt over te slaan, indien zij zich reeds zelf te goed hebben gedaan aan hetgeen de anderen nóch wacht. Klei ne veelvraten, kinderen, die inderdaad schrokken, moeten getemperd worden en de moeder zal hun niet meer geven, dan zij wenschelijk voor hen acht. Verkeerd is het echter, indien men dergelijke kinderen hun hebzucht want dat is het veelal Binnenland DE WAAL BIJ DRUTEN. Vrouwen en kinderen in veiligheid. De burgemeester van Druten maakt be kend dat alle vrouwen en kinderen van de beton- en steenfabriek „Mijnlief" te Dru ten veilig op den wal zijn aangekomen. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING TE HEERDE. Een der slachtoffers overleden. Naar wij vernemen, is mej. B. J. Log- tenberg, het 81-jarige slachtoffer van de kolendampvergiftiging te Heerde, waar door Dinsdag j.l. vier personen werden be dwelmd, thans aan de gevolgen overleden. Zij is niet meer bij kennis gekomen. De toestand van mej. U. Jonker, die eveneens ernstig was, is vooruitgaande. De beide andere slachtoffers maken het goed. DE UTRECHTSCHE BANKKRACH. Nadere mededeelingen betreffende de onregelmatigheden. Naar aanleiding van de arrestatie van den directeur van de firma A. Ebeling en Co. te Utrecht (men zie 3de blad) kan nog nader worden medegedeeld, dat de be windvoerder mr. M. H. de Boer aan het einde van zijn rapport in deze zaak uitge bracht, tot de conclusie komt, dat het te kort bedraagt 435.480.23. Voor verdeeling zal beschikbaar zijn ongeveer 58.000, het geen neerkomt op elf procent. Aan hét verslag van den bewindvoerder, uitgebracht in de crediteurenvergadering, ontleenen we het volgende: Het bedrijf van den heer J. H. K., han delende onder de firma Wed. A. Ebeling en Co., is oorspronkelijk uitgeoefend door den heer A. Ebeling, later in firmavorm door diens weduwe en anderen en ten slotte door den heer K. alleen. Ofschoon het hoofddoel het commissionairsbedrijf in effecten was, werden er ook bankiers- en kassierszaken gedaan. Dit laatste is de on dergang der firma geworden. De geringe omvang van het in de zaak gtinvesteerde kapitaal maakte het noodza kelijk bij het geven van eenigszins uitge breide credieten og het sluiten van pro longaties tegen effectenonderpand tot her- beleening over te gaan. Bij koersdaling van de waarden, waaruit dit onderpand bestond, beschikte de firma niet over vol doende middelen om geleidelijk en zoo voordeelig mogelijk de onderliggende po sities te liquideeren. Indien nu maar elk op deze wijze verleend crediet binnen be scheiden perken was gehouden, zou een scherpe koersdaling wellicht nog niet ca tastrofaal zijn geweest, althans had dan een grootere kans bestaan het op elke po sitie geleden verlies op den betrokken cliënt te verhalen en in de enkele gevallen, waarin dit niet mogelijk was, de schade te boven te komen. Ook was het gemakkelij ker geweest bij een plotselinge crisis tot executie van een enkel onderpand over te gaan. Aan deze richtlijn heeft de firma wed. A Ebeling en Co. zich echter niet gehou den. Een verlies van f 30.000.op een enkele crediet vordering als thans nog moet worden afgeschreven, had bij een bedrijf van den omvang van het hare, niet mo gen voorkomen. Maar ook zulke verliezen had men misschien na de goede jaren, wel ke gemaakt zijn, nog kunnen inhalen of althans met de hulp van anderen kunnen dragen. Wat echter de toestand hopeloos heeft gemaakt, zijn met wijlen Jhr. G. C. C. von Weiier te 's-Gravenhage gesloten prolongatiecontracten, die in 1929 tot een bedrag van niet minder dan 574.000. liepen. Toen in dat jaar een hevige finan- cieele crisis uitbrak, en de effectenkoer- sen snel terugliepen, was het den heer K. niet mogelijk de positie van dén heer von Weiier op normale wijze te liquideeren, terwijl deze evenmin in staat was voor vol doende surplus te zorgen. Het schijnt, dat de heer von Weiier na langzamerhand in de jaren 1929 tot 1931 zijn positie tot 307.000 te hebben teruggebracht, door oeloften den heer K. in den waan heeft gebracht en hem daar jarenlang in heeft gelaten, dat zijn schuld zou worden aan gezuiverd, ofschoon zijn financicele toe stand, zooals na zijn faillissement bleek, allerminst reden gaf aan te nemen, dat er een redelijke verwachting bestond voor de mogelijkheid tot aanzuivering. De ineenstorting van de positie-von Wei- Ier had een volkomen deconfiture van de firma wed. A. Ebeling en Co. tengevolge. Zij was in de verste verte niet in staat het af zou leeren door hen een maaltijd te doen overslaan. Men werkt dan zeker in de hand, dat zij hun tekort zullen aan vullen door snoepen. Kinderen, die op gezette tijden hun maaltijden krijgen, die met overleg zijn samengesteld, zullen geen behoefte heb ben om te snoepen. Bemerkt men, dat de kinderen een bijzondere voorkeur aan den dag leggen voor een of andere snoeperij, dan zal men voor zoo'n extraatje moeten zorgen. Een trommeltje met toffee's, met dropjes, flikjes of wat ook zal op een be reikbare plaats staan en hieruit kan ieder kind b.v. na schooltijd iets nemen. De kinderen controleeren elkander onderling en zullen den snoeper wel op zijn vingers tikken! Kinderen, die nooit iets lekkers krijgen en nu eenmaal een „zoete tand" hebben, moet men op verstandige wijze tegemoet komen! op deze positie geleden verlies te dragen, dat met de niet betaalde rente tot 49.459.68 is opgeloopen, op welk bedrag in minde ring moet worden gebracht een eventuee- le uitkeering uit het faillissement, die ech ter niet hcoger dan ongeveer een procent zal zijn. Een gedeelte van dit verlies kon weliswaar worden bestreden door verkoop en by voortgaande koersdaling weder-in- koop van tot het onderpand-von Weiier be- hoorende stukken, welke transactie de ge legenheid gaf de hierop gemaakte winst te gebruiken voor de vorming van een re serve voor dubieuze debiteuren. Op deze reserve werd verder bijgeschreven de op- loopende rente. In maximum bedroeg deze reserve in 1936 174.198,96, na welk jaar zij door afschrijving weer sterk verminderd is, zoodat zij op de laatste balans voor slechts ƒ37.715.38 voorkomt. Om haar de confiture te verbergen heeft de heer K. zijn toevlucht genomen tot allerlei manipula ties, welke ten slotte op een volledig of zelfs een aanmerkelijk herstel. Van het jaar 1933 loopen er bij verschil lende Amsterdamsche bankiers credieten, waarvan het onderpand voor een voornaam deel bestond uit aan cliënten toebehooren- dc effecten. Deels had de firma Ebeling deze effecten in onderpand met het recht van herbeleening, maar voor een ander dee' behooren zij tot inbewaarneming der firma Ebeling steeds meer geëmbrouilleerd. Zoo is het meer dan eens voorgekomen, dat by de credietgevers voor cliënten be stelde en door hen betaalde, op eigen naam gekochte effecten niet werden geleverd en by het onderpand werden gevoegd, omdat dit bij het terugloopen van de beurs op een bepaald oogenblik onvoldoende sur plus bood. Hetzelfde gebeurde meer dan eens met ter conversie of verwisseling aan geboden stukken. In heb reden aldus de r ewindvoerder er aan te twijfelen of de bijvoeging der stukken bij het onder pand in de laatstgenoemde gevallen steeds rechtmatig was en stel daaromtrent nog een onderzoek in. Het behoeft geen betoog, dat een en ander meer dan eens ernstige moeilijkheden heeft opgeleverd, die weer moesten leiden tot verder gaande onregel matige verwisselingen der onderpanden, en tot de vergrooting van de verwarring, welke feitelijk reeds in de positie der fir ma heerschte. Het bovenstaande wil niet zeggen, dat zonder de relatie-von Weiier de toestand van de firma Ebeling rooskleurig zou zijn geweest. Ook indien de boedel-von Weiier thans honderd procent zou uitkeeren, zou er nog een belangrijk deficot zijn, waarbij echter in aanmerking moet worden geno men, dat de transacties, welke de heer K. heeft moeten sluiten, om zijn deficit te verbergen, hem ongetwijfeld veel geld hebben gekost. Toen eindelijk de zaak misliep, heeft de heer K. surseance van betaling aange vraagd, klaarblijkelijk om te trachten door een accoord tot bevrediging van zijn schuloeischers te komen. Van een bevredi ging door middel van algeheele betaling zal immers, gelijk uit bovenstaande blijkt, geen sprake kunnen zijn. Mr. de Boer geeft daarna een reeks van cijfers, waaruit blijkt, dat het tekort be draagt 453.480.23. Voor verdeeling zal be schikbaar zijn ongeveer 58.000, hetgeen neerkomt op elf procent. INBREKERS SLOEGEN OP DE VLUCHT. Inbraak in bioscoop en damesmodezaak. Zondagnacht vond een nachtwaker te Amsterdam, op zijn ronde in de binnenstad *en deur aan de achterzijde van het bios cooptheater „De Munt", aan den Singel, welke deur met een hangslot werd geslo ten, open. Hij ging daarop de gang in en hoorde gerucht. De man waarschuwde de politie, het bureau Singel zond een aantal rechercheurs en even nadat de nachtwa ker het onraad ontdekt had, werd een on derzoek ingesteld in de bioscoop, welke men via de opengebroken deur binnenging. Dc politie volgde den weg, welke de in brekers hadden genomen en bereikten via een platje, als het ware de verbindings weg van de bioscoop naar het aangrenzen- ie perceel, en een ingedrukte ruit het pand, waarin de damesmodezaak „Mado" is ge vestigd. Hier vond men een kleine hoeveelheid goederen, klaar gelegd om mee te nemen, en een aantal inbrekerswerktuigen. Alles wees erop, dat de inbrekers overhaastig de vlucht hadden genomen. Inderdaad hadden zij, waarschijnlijk ge waarschuwd door een man, die op post bui ten had gestaan, hun werk in den steek ge- loten. Een toevallige voorbijganger meende te hebben gezien, dat mannen, vermoe delijk drie in getal, in een auto, die in de Kalverstraat voorreed, waren gestapt, waarop de wagen in een oogwenk uit het gezicht was verdwenen. Toen de politie kwam toegesneld waren de vogels ge vlucht. Zij moeten den winkel via de voor deur hebben verlaten, deze stond tenmin ste open. De eigenaar van het modemagazijn deel de vanochtend mede, dat hij niets uit zijn goederenvoorraad vermiste. Op de achtergelaten inbrekerswerktui- gtn waren geen vingerafdrukken te vinden zuodat de politie van het bureau Singel, die de vogels welhaast voor haar neus heeft zien wegvliegen, zonder ze te kunnen knip pen, al haar bedrevenheid in het opsporen /au verdachte individuen zal moeten aan wenden om de heeren te achterhalen. TWEE PFF.SONEN WEGENS OPLICH TING AANGEHOUDEN. Onder verdenking van oplichting zijn te Groningen aangehouden de 45-jarige F. H. S. en zijn iets jongere broer E. H. S., beide wonende te Groningen. De laatste, accountant van beroep, wordt tevens verdacht van verduistering van gelden, welke hem ter uitbetaling wa ren verstrekt door een echtpaar, waarvan de man ziekelijk is. Deze menschen kwa men uit Drente naar Groningen en namen hun intrek ij F. H. S. De broers kwamen te weten, dat de vrouw nog een paar spaarcentjes had en toen de mobilisatiie ïitbrak, kwamen zij met mooi klinkende verhalen, dat er nu geld te verdienen was, omdat de prijzen zouden stijgen. Zy wis ten de vrouw over te halen aan hen drie honderd gulden te leenen, waarvan zy in de winst zou deelen. De eerste transactie het koopen van een groote parti; leder in Amsterdam, mislukte. Toch fourneerde de vrouw nog meer geld en van het door haar aan de broers geleende bedrag, dat met elkaar meer dan duizend gulden be droeg, zag zij niets teruv. Bride broers zijn hedenmorgen ter beschikking van den officier van justitie geteld. WEER EEN HAAGSCHE DIEVENBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT In en half jaar 50 rijwielen en 150 belastingmerken gestolen. De oplettendheid en het doortastend op treden van een 13-jarigen jongen heeft de Haagsche recherche wederom in staat ge steld een complot rijwieldieven onschade lijk te maken. Men heeft kunnen vaststel len, dat deze bende in nog geen half jaar tijd in totaal circa 50 rywielen en ongeveer 150 belastingmerken heeft gestolen. De zeven leden van het complot zijn in be waring gesteld, terwijl tegen drie anderen procesverbaal is opgemaakt wegens heling. In den avond van 20 Januari j.l. 's avonds circa zeven uur trachtte een muntmeter- lichter in een perceel in de van Ostade- straat zijn slag te slaan. Hij werd in zijn werk gestoord door een 13-jarigen jongen, die een boodschap voor zijn moeder had gedaan en weer thuis kwam. De jongen had een sleutel en toen hij de deur had geopend stond hij recht tegenover den man, die een zaklantaarn in de hand had en rustig bleef doorwerken aan het openen van de twee meters, die in gang stonden. Rustig zei hij tegen het ventje, dat het maar naar boven moest gaan. De jongen vond het eigenaar dig, dat de meter zoo laat in den avond werd gelicht en hij vertelde onmiddellijk aan zyn moeder, wat beneden in de gang gebeurde.- De moeder constateerde, dat de man inmiddels was verdwenen. Zij stuurde haar zoontje direct de straat op om te zien waar de man was gebleven. Op straat ge komen, zag het ventje, dat de bewuste per soon enkele honderden meters verder een sigarenwinkel binnenging. De jongen pos teerde zich aan den overkant en nu was het geluk met hem, want op hetzelfde moment passeerden twee agenten. Eenige minuten later zat de man op het bureau van politie in de van der Vennestraat, waar bleek, dat men inderdaad met een muntmeterlichter te maken had. In zijn zakken vond de politie twee muntmeterbakjes en in totaal 7.80, welk bedrag uit deze bakjes afkom stig bleek te zijn en verder een aantal sleu teltjes, waarmede muntmeters worden ge opend. Reeds aanstonds kwam vast te staan, dat de recherche met de arrestatie van dezen man een 21 jarigen boekbinder die nog maar korten tijd geleden wegens diefstal anderhalf jaar in de gevangenis had door gebracht een buitengewoon prettige vangst had gedaan. Niet alleen bekende hij dat h(j enkele dagen tevoren op nog zes andere plaa'sen muntmeters had gelicht, doch veel belang rijker waren zijn verklaringen, waartoe dc recherche hem kon brengen en die betrek king hadden op een groote serie diefstallen van rywielen en belastingmerken, gepleegd in de tweede helft van het vorige jaar in samenwerking met zijn vader en nog twee andere personen. Zijn vader een 56-jarige havenarbeider bleek als hoofd van de bende op te treden en de twee anderen waren resp. een 45-jarige vriend van dezen vader en een 35-jarige rijwielhandelaar in Z oe ter- wou d e, bij wien de politie nog onlangs 14 rywielen in beslag nam, omdat zij van diefstal afkomstig bleken te zijn, doch bij welke inbeslagneming het moest blijven, omdat er niet voldoende aanwijzingen waren voor arrestatie of voor het maken van een procesverbaal. De gearresteerde boekbinder bekende, dat de bende het laatste half jaar in totaal 50 rijwielen en circa 150 belastingmerken heeft gestolen. De diefstallen van de be lastingmerken gebeurde meestal in het groot. Als operatieterrein \verden meestal plaatsen uitgekozen, waar op bepaalde uren veel fietsen stonden, zooals b.v. school pleinen, vergaderzalen, kerkgebouwen enz. Niet zelden werden 20 belastingmerken tegelijk van de fietsen gehaald. De gestolen rijwielen gingen voor het grootste gedeelte naar Zoeterwoude, waar het hier wonende lid der bende er wel raad mee wist. Van deze 50 rijwielen heeft de politie er in de laatste week 30 in beslag kunnen nemen. Voor een bepaald gedeelte hebben de eigenaren zich reeds gemeld. De boekbinder heeft voorts nog een aan tal andere, minder belangrijke diefstallen bekend. Zoo o.m. een diefstal van een kof fer met slagergereedschappen, welke hij verkocht aan twee opkoopers. Ook deze heeren zijn achter slot en grendel gezet. De rijwielmerken werden in den regel voor een zeer zacht prijsje van de hand gedaan. Aan een 38-jarigen opkooper werden 20 merken voor een totaal bedrag van f 13.— verkocht. Tegen dezen man heeft de politie procesverbaal opgemaakt wegens heling. Tenslotte heeft de politie nog gearres teerd een 19-jarigen broer van den boek binder, eveneens een zoon dus van het hoofd der bende, die heeft bekend, dat hij in November van het vorige jaar, tezamen met een 23-jarigen vriend een inbraakje heeft gepleegd op het Lyceumplein. Voorts heb ben deze jongens op verschillende plaatsen jassen gestolen. De 23-jarige vriend is niet gearresteerd. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. LEIDEN Geboren: Johanna Maria, dochter v. W. S. Lips en M. G. II. van Brussel Pie- ter Johannes, zoon van J. Laman en J. P, Ju Willem. Christiaan, zoon van C. de Roode en G. van Muijen Dina Pieternel- Ja, dochter van C. A. Koet en J. P. v. Dat- len Elisabeth, dochter van J. J. Sierat en J. Lasschuyt. Ondertrouwd: C. Bakke jm. 22 jaar cn J. Velthuijzen jd 23 jaar I. Boom jm 23 jaar en H. van Heuzen jd. 24 jaar H. de Jongh jm 30 jaar en J. Olivier Jd 22 jaar J. van Oosten jm 25 jaar en M. J. Stouten jd 23 jaar N. van Teijlingen jm 25 jaar en M. Veilbrief jd 21 jaar G W. van Musscher jm 2i jaar en H. Riet veld jd. 20 jaar. Overleden: C. G. J. den Holder, vr. 6? jaar. Buitenland LEGERBERICIITEN. PARUS, 12 Februari (ANP). Het Fransche legerbericht van Maandagochtend luidt: „Een vijandelijke aanval op een on zer posten is afgeslagen. Eenig artillerie vuur." BERLIJN, 12 Februari (ANP). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Geen gebeurtenissen van beteekenis". BELGISCH SCHIP IN AANVARING. LONDEN, 12 Februari (ANP). Het Belgische s.s. „Flanders" (5827 ton) is van daag in aanvaring gekomen met een on bekend vaartuig twee mijl buiten de Zuid oostkust van Engeland. Alle opvarenden zijn in veiligheid. LONDEN, 12 Februari (ANP). Het Belgische s.s. „Flandres" dat bij de Zuid oostkust een aanvaring heeft gehad, is aan den grond gezet. HET ANTI-COMMUNISTISCH OPTREDEN IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 12 Februari (ANP). De Zaterdag j.l. ondernomen razzia tegen de Zweedsch-. communisten wordt door de Zweedsdhe bladen algemeen goedgekeurd. Zoo schrijft „Svenska Dagbladet": Het is te hopen, dat den talrijken verdwaalden de oogen mogen opengaan en dat zij de partij verlaten. Het blad eischt een voort zetting van de actie „totdat het bolsje wistische onkruid volkomen is uitgeroeid." Ook „Stoekholms Tidningen" eischt voort zetting van de actie tegen de communisten en wenscht voorts, dat een eind gemaakt wordt aan het werken van communisten voor buitenlandsche belangen, en dat de communistische ambtenaren worden afge zet. Het blad „Socialdemokraten" zegt,, dat de anti-communisti&che actie in het teeken staat van het nationale welzijn en van de mogelijkheid voor een democratie, zich zelf te verdedigen. Het optreden, aldus het blad, is volkomen met de democratie ver een igbaar, en behoedt ons zoowel voor verraad als voor dictatuur. Het geduld van het Zweedsche volk is uitgeput. Dit is een eerste waarschuwing tot de communisten. DE KOUDE IN MIDDEN-EUROPA. BOEDAPEST, 12 Febr. (ANP). De nieuwe koudegolf, die met hevige sneeuw stormen gepaard gaat, heeft '.es slachtof fers geëischt. Eenige menschen zijn op landwegen door sneeuwjachten overvallen en doodgevroren. Op een groot aantal lijnen moest het treinverkeer wederom gestaakt worden. De sneltrein van Triest bleef bij Szekesfe- hervar in de sneeuw steken; zeven locomo tieven konden hem niet bevrijden. De pas sagiers kwamen in een anderen trein met elf uur vertraging te Boedapest aan. Het treinverkeer met Kosioe is geheel verbro ken. Te Szegedin zijn drie daken onder den sneeuwlast bezweken; een meisje kwam daarbij om het leven. BELGRADO, 12 Febr. (ANP). BIJ Bel grado is het ijs op Sau en Donau weer gaan kruien. Bij de ijzeren poort heeft zich een ijsbarrière gevormd, met het gevolg, dat een deel van de stad Donjl Milanovac door het Donauwater werd overstroomd. In het overstromingsgebied van de Mo- rawa is het gevaar verminderd. Uit het dal van de Timok in Oost-Servië en uit stre.ken in Midden-Kroatie komen berich ten over nieuwe overstroomingen, waarbij menschenlevens verloren zouden zijn ge gaan. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7 48 Berlijn75 45 Parijs 4 24 Brussel 81 68 Zwitserland 42.iO Kopenhagen 86. Stockholm44.82>/2 Oslo 42.721 /2 New York 1.88>/4

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3