dagen Historie H WEK UW LEVER-GALOP BERICHTEN Ü)e óbiifd, tegen fiet ij,& Zal al het werk der ijsbrekers tevergeeis gedaan zijn? Beparel Uw temden Zïttz&fs BVÖR§iL ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 CE LE'OSCHE COURANT EROE BLAD - ?AG. 2 HET EEN1GE OORLOGSNIEUWS KOMT UIT FINLAND. DE RUSSISCHE BOMBARDEMENTEN. BALKAN- PROLEMEN EN EEN GLAD COMMUNIQUE. DE OOR LOG EN DE SITUATIE DER NEUTRALEN. 'ET nieuws over den oorlogstoestand is deze week buitengewoon schaarsch De eenige sensatie kwam uit Finland, teen Reuter wist mee te deelen, dat de 18e Russische divisie dcor de Finnen was om singeld en vernietigd. Helsinki deelde even wel zelf mede, dat dit bericht onjuist was. Ja, antwoordde Reuter op deze tegen spraak, 't is waar, de divisie is nog niet vernietigd, maar zal toch zeker vernie tigd worden, want er is geen ontkomen aan. De dagen zyn echter voorbij gegaan en er is nog niets „in de pan gehakt", zoo als Reuter ons beloofde. Overigens zetten de Russen hun gestage aanvallen op de Mannerheimlinie voort. Het zijn geen offensieven in grootsche stijl; imen volgt thans een afmattingstactiek: voortdurend beuken en hameren op de (fortenlinie om te zien of er ergens een zwakke stee zit, welke bij een eventueel groot offensief benut kan worden. De Rus sen beschikken daarbij over vrijwel onbe perkt menschenmateriaal, dat zij aller minst sparen. Telkens worden versche troepen ingezet tegen de Finnen, die niet over zulke groote reserves beschikken en door den voortdurenden 6trijd overver moeid dreigen te raken. Inmiddels trachten de Russen het mo reel van de Finsche bevolking te breken door stelselmatig de Finsche steden te bombardeeren. Zij doen dat grondig; van militaire beteekenis of niet van militaire beteekenis, alle steden van Finland zonder uitzondering worden gebombardeerd. Bij honderden zwermen de Russische machines dagelijks uit over het besneeuwde land, werpen zij bommen op de huizen en schie ten zij met mitrailleurs op de vluchtende bevolking. Dat is oorlog in zijn meest barbaarschen vorm. Het ,.Hbld." haalt in dit verband een herinnering op aan den Spaanschen bur geroorlog, toen Italiaansche bommenwer pers zich hadden schuldig gemaakt aan soortgelijke feiten, als waaraan thans de Russische bolsjewisten in Finland schuldig staan. De verwoesting bijvoorbeeld van Guernica, het mooie, oude Baskische stad je, heeft in de geheele beschaafde we reld een storm van verontwaardiging te weeg gebracht. De Russische pers putte zich uit in invectieven om den diepen af keer van het vredelievende, cultuur-min nende bolsjewisme ten aanzien van het bar- baarsche, cultuur-vernietigende fascisme te manifesteeren. Men ziet thans wat de gees telijke inhoud van het bolsjewisme waard is: zonder gewetenswroeging vernietigen zyn leiders even vlot cultuur, nu zy er niet in vermogen te slagen, zoo spoedig als zij gaarne hadden gewenscht, een klein, 6terk volk op zuiver militair gebied te verslaan. Het bewijs, dat de bolsjewisten cultuur-vernietigers zijn, was anders reeds sedert lang geleverd. De Russische bolsje wisten voeren bun veldtocht tegen Fin land volgens het in het Derde Rijk gefor muleerde beginsel van den „totalen oor- leg". Het is voor de Finnen te hopen, dat de Amerikaansche en Engelsche vliegtuigen, welke hun beloofd zijn, spoedig in groo- ten getale zullen worden aangebracht, met de noodige vliegers om die toestellen te be dienen. Chamberlain heeft Donderdag in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat hulp voor Finland onderweg is. Aan vliegtuigen hebben de Finnen groot gebrek. De Finsche vliegers kunnen nog zoo bekwaam en zoo dapper zijn, tegen een overmacht valt nu eenmaal niets uit te richten, In de lucht is geen Manner heimlinie aan te leggen. Zoolang de da gen nog zoo kort zijn (5 4 6 uur) en her haaldelijk mist en laaghangende sneeuwwol ken het vliegen verhinderen, kunnen de luchtaanvallen hun maximum intensiteit rog niet bereiken. Maar wat zal het straks worden als de dagen aanmerkelijk gaan lengen en de weersomstandigheden het vliegen vergemakkelijken? Straks gaat het jjs in de Noordelijke Oostzee smelten en krjgt de Russische vloot gelegenheid om haar actie te voegen by die van land- en luchtmacht. De hulp, die volgens Chamber lain onderweg is, komt niet te vroeg. DE BALKAN. BELGRADO heeft in het begin van de week eveneens in het centrum van dt belangstelling gestaan. Daar is een conferentie gehouden van de vier Eal- Uanstaten Roemenië, Joego-Slavië, Grie kenland, en Turkije. Op den Balkan wordt een stuk van den oorlog uitgevochten, in stilte, zon der bloedvergieten. Allerlei invloedsstrevin gen kruisen elkaar in deze hoek van Euro pa en het is derhalve niet verwonderlijk, clat men met spanning uitkeek naar het resultaat van de besprekingen dezer vier landen. Deze nieuwsgierigheid werd nog vergroot door het onjuist gebleken gerucht, dat Roemenië zich openlijk aan de zijde van Düitschland dreigde te scha ren. De nieuwsgierigheid is echter niet bevre digd. Aan het slot is een communiqué uit gegeven, waarop men kan gaan zitten tu ren zonder veel succes en dat voor alle Europeesche hoofdsteden aanleiding is ge weest om het te interpreteeren als speciaal voor eigen standpunt buitengewoon gun stig. Het communiqué omvat zeven punten, die men over drie vraagstukken kan in- deelen: De eerste vier loopen over den politie- ken toestand, het vyfde spreekt over een steeds nauwere economische samenwer king der vier betrokken landen, de laat ste twee constatceren het voortbestaan en regelen het vergaderen der entente. De eerste vier politieke accoorden zijn zco glad als een aal; men heeft er geen houvast aan. Vast staat alleen, dat de Bal- kanstaten zich uitspreken voor een „vast beraden vredelievende politiek" en dat zij den Balkanbond willen verlengen, „wel ke slechts zijn eigen doeleinden nastreeft; welke tegen niemand gericht is; en welke gemeenschappelijk waakt voor de strikte handhaving van de rechten van ieder der entente-staten op onafhankelijkheid en na tionaal grondgebied." In deze regels zit tevens opgesloten, dat de verlangens van Hongarije en Bulgarije tot teruggaaf van de stukken grondge bied, welke door de vredesverdragen aan Roemenië zijn toebedeeld, voorloopig niet zullen worden ingewilligd. In 't algemeen kan men dus zeggen, dat de situatie op den Balkan ongewijzigd is gebleven en dat het Balkanprobleem nog even duister is als voorheen. rRWIJL de oorlog in het Westen schijnt te zijn aangeland op het nulpunt van alle activiteit, begint men zich weer eens te bekommeren om de situatie der neu tralen. De Engelsdhen, die door hun maatre gelen nog al wat ontevredenheid bij de neutralen hadden uitgelokt, beijveren zich thans om den gewekten slechten indruk weg te nemen. Zij stellen prys op behoud van de sympathie der neutralen, al was het alleen maar omdat zij anders den Duit- schers gemakkelijk hanteerbaar bewijsma teriaal verschaffen voor de bewering, dat niet het Derde Rijk, maar Engeland als dwingeland tegenover de neutralen op- tieedt. Chamberlain heeft de vorige week in het Lagerhuis Churohills sommatie aan de neutrale mogendheden, den kant der Geallieerden te kiezen, feitelijk gedesa voueerd. Hij heeft dezen aldus weder ge rustgesteld. Lord Halifax heeft den storm van verontwaardiging, in Japan door het incident van een aanhouding van de „Asa- ma Maru" teweeggebracht, doen luwen door een compromis: Engeland zal de van boord gehaalde Duitschers, die niet voor den militairen dienst geschikt zijn, we der aan Japan uitleveren, terwijl de Ja- pansche scheepvaartmaatschappijen last hebben gekregen, voortaan passage te wei geren aan onderdanen van oorlogvoerende mogendheden, d'e deel uitmaken van de gewapende macht. Aldus is een struikel blok voor het aan den gang zijnde herstel van de Engelsch-Japansche vriendschap weder uit den weg geruimd. Ten slotte heeft de Britsche diplomatie Washington blijkbaar bewogen, de uit de Engelsche oorlogspolitiek, voortspruitende onaange naamheden voortaan binnenskamers te be handelen, teneinde te voorkomen, dat de en zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. ïederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden duen v.'« eten. Wanneer deze stroom ven lever-gal onvoldoende Is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voe-t u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en el'endlg. u ziet alles zwart. De meeste laxeermldde'en ztjn s'echts lapmidde len. U moet CARTER S LBVER PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u zult u ee.i geheel ander mensch voelen. Onsehade lijk. p'antaardlg. zacht, onovertroffen om de lever drogisten. L 0.75. TRAGISCH ONGELUK IN GRENSGEMEENTE Arts door schildwacht doodgeschoten. Gisteravond heeft bij het grenskantoor te Vlodrop een tragisch ongeluk plaats ge had. Dr. J. Meuwissen, arts te St. Odiliën- berg, passeerde met zyn auto het grens kantoor op zijn weg naar een patiënt te Vlodrop. De militaire post bij het kantoor gaf den arts een teeken te stoppen, doch waarschijnlijk zag de heer Meuwissen dit niet, althans hy reed dcor, waarop de schildwacht op de auto vuurde. De kogel drong door een zijraam naar binnen en doodde den geneesheer vrijwel op slag. Het slachtoffer is, nadat het van de Heili ge Sacramenten was voorzien, overge bracht naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond. Militaire autoriteiten stellen een uitgebreid onderzoek in. De heer Meuwissen was 45 jaar oud, gehuwd en vader van acht kinderen. Hij was een broer van den burgemeester van Echt. Het gebeurde heeft in de omgeving van Roer mond groote ontsteltenis gewekt, daar dr. Meuwissen een zeer geziene figuur was. VOETGANGER SLIPTE. Door auto gegrepen en gedood. Toen gistermiddag de 27-jarige H. Gre- ven, wonende te Gietervaen, zich te voet huiswaarts begaf, had hij het ongeluk ter hoogte van het kruispunt „De Hilte" uit te g.ijden. De bestuurder van een juist pas- seerende auto, zag dit en remde uit alle macht om een aanrijding te voorkomen. Daarbij slipte de wagen. Hij draaide ach terste voren, waardoor Greven een hevigen siag kreeg. De man werd eenige meters over den weg geslingerd en bleef dood liggen. FELLE BRAND TE WINSCHOTEN. Brandweer stond machteloos, omdat de kranen bevroren waren. Te Winschoten heeft gisteravond een felle brand de woning van den verzeke ringsagent B. van der Molen in de Pekel- derstraat in de asch gelegd. De brandweer was spoedig gealarmeerd, doch kan niets uitrichten, omdat de brandkranen bevro ren bleken te zijn. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het niet mogelijk bleek iets van het huisraad te redden. Ge lukkig bleven de belendende perceelen ge spaard. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekte de schade. BRAND IN EEN RIJWIELHANDEL TE ROTTERDAM. Gistermiddag is brand uitgebroken in den rijwielhandel en mctorherstelplaats van den heer A. Hcmmel aan de Rose- straat 84 te Rotterdam. De brand is ver moedelijk ontstaan, doordat een hond het achter de toonbank staande primustoestel omver heeft geloopen. De vlammen von den gretig voedsel in de brandbare inven taris, zoodat het vuur zich spoedig uit breidde naar de achter den winkel gelegen woning. Door met vier stralen water te ge ven, wist de brandweer het vuur te stui ten, zoodat de belendende perceelen en de bovenverdiepingen gespaard bleven. De rijwielhandel en de woning brandden vrij wel geheel uit. Verschillende in de zaak staande motoren werden door de vlammen vernield. De schade wordt door verzekering ge dekt. openbare meening zich daarvan meester imaakt en dientengevolge aan de sympa thieën in Amerika voer Engeland af breuk wordt gedaan. De Engelsche regee ring heeft aldus op elegante wijze zijn mis grepen tegenover de neutrale mogendhe den hersteld. Nu begint men in Duitsdhland weer, met te beweren, dat de neutralen het voor beeld van Amerika moeten volgen en een oorlogszóne moeten instellen, waar het binnenvaren voor neutrale schepen verbo den wordt. Amerika kan dat gemakkelijk deen, maar als de West-Europeesche neu trale staten dat voorbeeld volgen, kun nen zij populair gezegd wel op het dak gaan zitten. Want zy kunnen hun neus niet buiten hun eigen territoriale wateren steken, of zy zitten in de oorlogszóne. Een dergelijke maatregel staat gelijk met zich zelf opknoopen! WAS VAN DE WAAL TE NIJMEGEN. De bewoners van de Waalkade cat ruimen hun huizen. De Waal vertoonde om half acht gister avond *...n was van ongeveer een centime ter per uur. Men verwachtte daardoor te gen irrddernacht een stand van 11.75 meter NA.P. Er was op genoemd tijdstip echter geen beweging in het ijs. Het gevaar voor kruien blijft echter on vtranctc.ro bestaan, ondanks de vorst, als gevolg van den hoogen waterstand. Den bewoners van de Waalkade is derhalve van officiecle zijde medege deeld, dat zij hun huizen moeten ont ruimen. Bij de oude aanlegplaats van de pont staat het water thans ongeveer één meter van de huizen af. Er wordt dan ook dag en nacht vanwege den Rijkswaterstaat gewaakt. De schepen van dc Nijmesgsche Stoomvaartmaat schappij, welke voor de kade in het ijs bekneld zitten, zijn zoo hoog opgescho ven, dat zij boven de kade uitsteken. Gisteravond om ongeveer zes uur kwam een schel van ruim honderd vierkante me ter de rivier afdrijven. Hy schoof met veel .awaai tegen den dam, doch veroorzaakt geen breuk. Er kwam ook geen beweging in net is. Tussc.icn de stad en het fort Sprokkelen- burg is een wak van een kilometer leng te onts.san. Wit- rr.dsr eenigszins tyd en gelegenheid heeft, spredt zich naar den rivierkant om vooial de kans niet te missen van het kruien van de rivier getuige te kunnen zijn, er. daarby is vooral de belangstelling gercht op de 5 booten van de Nijmeegsche Stcomtootreederij. Men heeft wat er nog aan 'ading aan boord was in veiligheid ge bracht, maar aan verhalen van de booten naar een gunstiger plaats valt niet te den ken, en practisch gesproken heeft men al deze vaartuigen al opgegeven. Men zal hel als een zuiver toeval beschouwen wanneer zy nan den aanval van het ijs kunnen ont komen. De harde wind heeft in Millingen groote bezorgdheid gewekt. Daar heeft men eeni ge binnendijks gelegen woningen ontruimd, terwijl een dijkwacht is ingesteld tusschen Millingen en Kekerdom, waar het ijs tot aan den kruin van de dijk is opgestapeld. Ook in de Betuwe is op sommige plaat sen, waar de toestand daar aanleiding toe geeft, de dijkwacht ingesteld. Het betreft hier uitsluitend dijkvakken, waar geen pol ders voor liggen en die dus rechtstreeks door het water en het ijs worden belaagd. Deze voorzorgsmaatregel gaat in den regel vooraf aan het instellen van de buiten gewone rivierscorrespondentie in welk ge val alle dijken onder bewaking worden ge steld en de daartoe aangewezen ingenieurs en technische ambtenaren van den Rijks- waerstaat hun posten langs de rivierloopen innemen, teneinde bij elk opkomend gevaar onmiddellijk te kunnen optreden en met dan te requireeren bevolking alle ver- eischte maatregelen te treffen.. Het spreekt vanzelf, dat 'n dergelijk ingrijpende en zeer kostbare maatregel slechts genomen wordt indien die door de omstandigheden drin gend geboden is. Volstaat men thans met bewaking van de meest bedreigde dijkge- deelten, wanneer de was van het water blijft aanhouden in het tempo, zooals giste ren het geval was, dan zal het instellen van de buitengewone riviercorrespondentie ze ker niet lang op zich laten v/achten. In- tusschen hebben onderscheidene polderbe sturen reeds zelf een dijkbewaking inge steld buiten de hierboven genoemde wacht van rijkswege, opdat men van de ontwik keling van den toestand op de hoogte blijft. De „Wilhelmina Goedkoop" bereikt Vreeswijk. In den loop van Vrijdagmiddag heeft de Wilhelmina Goedkoop, een als ysbreker in gerichte sleepboot van de reederij Goed koop te Amsterdam, welke door den Rijks waterstaat en het Amstrdamsch comité vcor ijsbestrijding was gecharterd, om het Merwedekanaal en de Keulsche vaart weer bevaarbaar te maken, de Beatrixsluis te Vreeswijk bereikt en daarmede de laatste phase van het openbreken van den water weg AmsterdamRotterdam voltooid. De ze waterweg is thans voor krachtige sleep- booten geheel bevaarbaar. Het vroor Vrijdagavond echter weer be hoorlijk en men vreest, dat hierdoor het werk van de ijsbreke.rs voor niets zal zyn geweest, omdat de schotsen weer aan el kaar zullen vriezen en opnieuw een vcor de vrachtschepen volkomen ondoordring bare ijslaag op het water zal ontstaan. In tuben ven 60, 40 en 25 ei. en doozen van 20 ct. Vaarweg naar Haarlem opengebroken. Gisteravond is de ijsbreker IJsbeer, van de Vereeniging voor Algem. Scheepvaart- belangen te Amsterdam, er in geslaagd het zijkanaal C open te breken, waarmede de vaart van het Noordzeekanaal naar Haar lem hersteld is. De ysbreker werd gevolgd door een sleepschip van de Shell, voor re kening van welke onderneming de vaar geul werd gemaakt HET GEHUCHT KIJFWAARD DOOR US OMRINGD. Gisteren is de buiten den dijk hij Pan- nerdan gelegen polder, waarin zich het ge hucht Kijfwaard bevindt, onder water ge loopen. De twee steenfabrieken en de twin tig woningen waaruit deze plaats bestaat, zyn hierdoor van de buitenwereld afgeslo ten. De ijsschoten liggen tegen de huizen aan. Eenige gezinnen hebben nog kans ge zien met een bootje weg te trekken, doch thans is het onmogelijk op deze vlakte van ijs en water te varen. Een boerderij, waar op dertig koeien worden gehouden, ligt als een eiland temidden van de onderge- loopen omgeving. In geval de polder zou volstroomen Bul len de bewoners zich op de steenovens moeten in veiligheid stellen. Het vee zal echter niet te redden zyn. Het Berghoofsche veer is Donderdag stopgezet, terwijl het Aardsche veer heden uit de vaart wordt genomen. De venbin ding met Pannerden zal dan alleen moge lijk zijn via de nieuwe brug over den Ouden Rijn, doch deze brug is niet berijd baar voor auto's of vrachtwagens. De toe stand van het ijs bij Pannerden levert, vol gens de deskundigen van den rijkswater staat, op het oogenblik geen onmiddellijk gevaar op. Toch is men op zijn hoede in verband met mogelijke overstrooming of doorbraak van den dijk van het vrij nau we Pannerdensche kanaal. USMASSA VAN EMMERIK AF OPGESCHOVEN. De toestand blijft gespannen. Gistermiddag een uur is er korten tijd werking gekomen in de enorme ijsmassa, dien den Rijn bij Spijk bedekt. Men kan echter niet van kruien spreken, aangezien er slechts een opschuiving van ijsschotsen plaas vond. Het ysveld, dat zich uitstrekt van Em merik tot Spijk, is thans verdwenen en moet onder het voor Spijk liggende ijs ge schoven zijn. Hierdoor is het gedeelte van den Rijn van Spijk tot Dusseldorp thans ijsvrij, zoodat er gistermiddag reeds een bootje van Spijk naar Emmerik kon varen. De opschuiving deed zich voornamelijk aan de overzijde van de rivier, op Duitsch gebied, voor. Volgens te Spijk ontvangen berichten zijn te Emmerik een brughoofd van een pioniersbrug en een klein vaar tuig door het ys meegesleurd er. worden deze bij Spijk door het ijs bedolven. Te Lobith blijft de toestand gespannen. De woningen, gelegen in de onmiddelijke nabijheid van de rivier, zijn ontruimd, evenals enkele buiten den dijk liggende woningen, welke behooren bij de zich daar bevindende steenfabrieken. In verband met de groote was van het water te Trier en Keulen, verwacht men ook in Lobith een toenemende styging van den waterstand. De Spijksche overlaat werkt thans reeds met een diepte van 75 centimeter. De huizen loopen groot gevaar, als de ijsmassa in beweging komt. Ook de schappers van de ongeveer twee honderd vaartuigen, welke in de vluohthaven lig gen, maken zich over den hoogen water stand bezorgd, omdat het gevaar groot is, dat het ijs deze haven zal binnendringen over de lage kade, welke voor de haven ligt. Indien het ijs gaat kruien, en via den overlaat zich voortbeweegt in de richting van den ouden Rijnmond, kunnen de hui zen te Lobith aan de achterzijde door ijs massa's worden getroffen. Volgt het ijs den gewonen loop van de rivier, dan bestaat er bij de hoogte, welke het water bereikt heeft, kans dat de woningen aan den Bo- terdijk tussohen Tolkamer en Lobith en aan den dorpsdijk te Lobith ernstige scha de zullen oploopen of zaïllen worden ver nield. De onder Herwen gelegen Geiten waard- sche polder, welke reeds Donderdag voor een deel ondergeloopen is, ligt eveneens in de gevaarzone. Het vee staat er reeds in het water. Met angstige spanning zien de bewoners van deze streken de verdere ge beurtenissen tegemoet. ISOLEMENT VAN „VLIELAND" OPGEHEVEN. De postboot Vlieland" weer op het eiland teruggekeerd. De postboot „Vlieland" is gisteren na een betrekkelijk gemakkelijke reis van Harlin- gen op het eiland Vlieland aangekomen. Aan boord bevond zich een groote hoeveel heid post, talrijke passagiers en een groote lading. De eilandbewoners, die sedert 1 Februari volkomen geisoleerd waren hebben dus de communicatie met den wal weer weten te herstellen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9