ALS HET IJS ZICH STAPELT. Contrabande 3)e Êcicbdie Gou/fccmt Met machtig geweld stapelen de ijsschotsen zich op en voortgestuwd door het water bedre'oen zij met onweerstaanbaren drang alles op hun weg Een kijkje door een der pakhuzen aan de Waalkade te Nijmeqen, dat het s'acht- Offor Werd van het kruiend ijs. - Op den achiergiond de Waalbrug Na ve'e jaren trcuwen dienst verdwijnt het ouda Weesperpoorlstaiion te A'dim onder sloopershanden Wat er van het bouwwerk nog over is Angstige momenten langs den Rijn bij Mi'lmgen. Dreigend stapelden de ko'ossa e ijsschotsen z ch tegen den dijk op. voortgestuwd door de onheil* spellende beweging van de rivier De mijn brand te Marchiennes in België heelt 26 mijnwerkers het leven gekost Een groepje kranige redders dat zelf gewond werd bij da heldhaftige pogingen, om hun kameraden te hu p te komen Twee personen werden gewond, toen bij het uitladen van pos'zakken op het Euslon station te Londen een bom ont- p ofte, we'ke z ch in een der paketten bevond Op de p aats der explosie, eenige oogenblikken na den geheim* zmnigen aanslag Tengevolge van ongekend hévige bandi'rs op Java bezwe-k nabij Probolinggo de pijler van de spoorbrug, waardoor een trein van 64 goederenwagens me< rijst en tabak en vijf tankwagens met melasse ontspoorde - Machinist, stokers en remmers wis en z ch, met uitzonder ng van één. d>e om het leven kwam. in veiligheid te brengen De aangerichte ravage was onbeschrijfelijk I FEUILLETON Uit het Engelsche van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 40) Met zijn revolver tot vuren gereed, sloop hij naderbij en hij zag met één oogopslag voor welk doel het smokkelaarshol werd gebruikt. Dit was dus de geheime werk plaats van den beruchten vervalscher! Hij zag, hoe Mapleton, nadat hij de laatste lamp had aangestoken, zich met vakkun dige belangstelling hoog over de diverse installaties op zijn werktafel. Hij was nu weer Mapleton, dat wil zeg gen de lange snor bedekte weer het on derste deel van zijn gelaat. Op een bank naast hem stond het blik biscuits, terwijl de met het hangslot gesloten deur aan het eind van de kamer bij Yeldham het ver moeden opwekte, dat deze de gevangenis van de arme Bessie afsloot. Als de gedach te aan Bessie hem daarvan niet had terug gehouden, zou Hector eenvoudig de deur van de tweede kamei op slot hebben ge draaid en Mapleton hebben opgesloten tot Lord Purbeck's laatste vracht verzonden was en de edelman zijn restitutie aan de regeering had betaald, om Mapleton daar na aan de politie over te leveren. Maar het feit, dat Bessie waarschijnlijk in dat derde hol was opgesloten, maakte dit onmogelijk, öm een tot wannoop gedreven, gevaarlij ken misdadiger op te sluiten met een weer- i»X)s meisje gedurenden twee dagen en twee nachten, zou op zichzelf een misdaad zijn. Mapleton maakte weinig haast en Hector wachtte geduldig. Eerst moest de deur var de andere kamer open zijn. Alles wees er op. dat de vervalscher voorbereidingen tvof, om voor goed te vertrekken. Uit de stapels papieren zocht hij enkele uit en pakte ze in rollen, terwijl hij andere ter zijde legde. Toen, zonder dat Hector zich er van be wust was eenig geluid gemaakt te hebben, luisterde Mapleton opeens aandachtig en greep met zijn linkerhand een koperen cy linder, die naast hem op de tafel lag. Zijn oogen richtten zich steelsgewijze naar de deur en zijn rechterhand gleed naar zijn zak. Handen omhoog! riep Hector, naar vo ren tredend in het licht, zijn revolver ge richt op Mapleton's hart Mapleton rioht'e zich op. Hü hief beide handen omhoog, in zijn linkerhand hield hii nog steeds den cylinder. Zijn weerzin wekkend ge'aa* plooide zich tot een hoo nenden grijns, waarin niets sprak van een gevoel van nederlaag. Wees voorzichtig, mijnheer Yeldham, teemde hij. Ik wil gaarne een vriend 'n goeden dienst bewijzen, mar denk er om, dit kleine ding in mijn hand is een dyna miet patroon, in staat deze groeven en ons jp den koop toe, in bun atomen uiteen te laten vallen. Als u op mij schiet, zal ik vallfn, maar met mij, deze patroon. En u tfgrijpt heel goed, wat er dan gebeurt! Een strijd op leven en dood. Hector's brein werkte koortsachtig snel. Hij begreep, dat hij zijn revolver strak ge richt moest houden op Mapleton's hart. P.< tseling hoorde hij een klagend gelul* van achter de gesloten deur. Hoe moes hij 1 et meisie uit deze hel verlossen en te gelijkertijd dezen schurk in bedv/ang hou den? Hij maakte zich geen enkele illusie me4 betrekking op Mapleton's plannen. Die mar zou hem dooden als hij kon. Voor dien elendeling bestond alleen de drang naar zelfbehoud en deze maakte het nood- 'pkdijk voor hem, dal Hector de groeven niet levend zou verlaten. Als Hector Yeld- hem weer vrij zou roridloopen. dan was er geen plaats meer voor Smyle Map'eton of L»em7ster Legrand op deze wereld! Maar Hector voelde, dat dezelfde wet van zelf behoud hem het recht gaf, dezen man. een gevaarlijk, misdadig booswicht, zonder nardon neer te schieten. Maar hoe? Als hij op hem schoot, zoolang hij de dynamiet- ratroon in ziin hand hield, zou een ontplof fing onvermijdelijk zijn. Die niet alleen roodiottig z-m worden vor de beide man nen. maar ook vooi het arme kind achter de rieur. Nu spotte Mapleton, we schijnen op eén drod punt te zijn gekomen, niet? Wat heb u mij voor te stellen, mynheer Yeld- har"? Ik hec geen vacantie zooals u, mijn tyd is kostbaar. Ik kan hier niet den hee- nen nacht zoo blijven' staan. Hector dacht na. De eenige manier, waarop Mapieton hem kon dooden, zoolang het pistool op hem gericht was, was door middel van de dynamietpatroon, hetgeen tegelijkertijd zelfmoord beteekende. De be ruchte vervalscher was geen held en zou geen eind maken aan zijn misdadig be staan, als hij nog een enkele kans zag om aan dit noodlot te ontkomen. Alei eerst, zei Hector, moet u die deur daar open maken. Ik weet dat uw re volver in uw zak zit. Bij de minste bewe ging in die richting zal ik schieten, zon der verdere waarschuwing. Een goed denkbeeld, mijnheer Yeld ham. antwoordde Mapleton met een wree- den lach. Dat brengt al mijn schapen ir een hok. Vergeet de uitwerking van het dynamiet niet, terwijl ik uw bevel gehoor zaam. Met zijn rechterhand kreeg hij een sleu tel uit zijn vestzak en ontsloot Bessie's ge vangenis. Bleek en holoogig sloop het meis je in het licht en uitte een snik van vreug de, toen ze Yeldham zag. Mijnheer Yeldham, neem me mee naar moeder, snikte ze. Daarvoor ben ik hier gekomen, knikte Hector opgewekt, terwijl hij Mapleton geen oogenblik uit het oog verloor. Rechter hand omhoog! commandeerde hij. Met genoegen, klonk het spottend te rug. Langs den muur schuivend, nam Hec tor met zijn linkerhand een van de lam pen van den haak. Nu. zei hij, ga voor me uit de tun nel door. Ik zal u deze kans geven: als u eenmaal buiten bent, zult u een voor sprong hebben van net zoovel tijd als ik r.oodig heb om de politie op te bellen. Het antwoord was een hoongelach. Neen mijnheer Yeldham, klonk het en het was de doodsklok van Hector's hoop om den toestand te kunnen beheer- schen door bravour. Het is aan mij. verdere instructies te geven, niet aan u. Denkt u dat ik alles hier zal achterlaten? Liever offer ik mij en uw leven op. Een van beide: U laat me alleen vertrekken, of u schiet me neer met de u bekende gevolgen. Wat voor verschil maakt dat voor u? U denkt toch zeker niet. dat we hier rustig zullen blijven? vroeg Hector, die het ant woord al vrijwel vermoedde. U zoudt hier net zoo lang moeten blij ven, als ik verkies, antwoordde Mapleton om de eenvoudige reden, dat ik u zou verzoeken met uw gezelschap in de derde kamer te gaan en de deur achter u te sJuiten. Liever dood dan dat, zei Hector. Welken waarborg heb ik, dat u hier terug zou komen? U zoudt ons immers met het grootste genoegen laten doodhongeren? Ik ben niet zoo'n dwaas om u een dergelyk absoluut hopeloos voorstel te doen, zei Mapleton met een zekeren ijver, die Hector niet ontging. Ik zal open kaart met u spelen. Ik heb zekere zaken te rege len met Lord Purbeck. Uw leven en dat van het meisje zullen afhangen van den af loop daarvan. Ik zal zyn Lordschap zoo spoedig mogelijk opzoeken. Als hij mij be hoorlijk ontvangt, zal ik hier zoodra ik kan terugkomen en u vrijlaten. Hector onderdrukte een glimlach; dacht die man werkelijk, dat hij op deze belofte uil zijn mond zou vertrouwen? En als Lord Purbeck nu eens niet toegeeft, zei hij rustig. Dan is het spel verloren. Ik zal dan moeten terugkeeren om de zaak In de lucht te laten vliegen. Misschien worden uw versteende overblijfselen later dan nog wel opgegraven door den een of anderen geoloog. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5