OMGEVING RIJNSTREEK J LEIDSCHENDAM ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 DE LEinsCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 HAARLEMMERMEER Geboren: Anthonia Louwerina d. van W. Eveleens en J. Haak. Cornelia Mar- garetha Johanna d. van C. v. d. Vaart en G. L. J. Abbink. Dirkje Maria d. van J. v. d. Blij en M. Meijer. Cornelis z. van K Terlouw en A. Brus. Hendrika An drea d. van G. v. Groeningen en E. Meen- derinck. Gerardus Wilhelmus z. van M. W. van der Jagt en A. J. van Schagen. Bartholomeus Willem z. van J. v. 't Riet en W. v. d. Spek. Aleida Maria d. van P Th. Jonker en M. E. A. Veltman. Wilhelmus Cornelis z. van W. C. Meere en L. J. Barnhoorn. Martinus Johannes z. van J. Hoogkamer en C. M. Kerkvliet. Justina Rosalia Bernardina d. van A. A. Eijpe en J. P. B. Seijs. Jan z. van B. Huising en C. W. Bakker. Levenl. d. van N. van Schie en M. C. Vastenhout. Overleden: Gerritje Verbeek 67 j. nugeh. Willem Kamp 72 j„ geh. met M. H de Bonte. Alida Hendrika Maria van Seumeren 13 maanden, d. van P. J. van Seum eren. Petrus Mesman 12 maanden, Z. van G. G. Mesman. KATWIJK Geboren: Willem Joseph Ignatius z. van W. J. Lange en T. M. Kersten Dirk z. van C. v. Rijn en E. Hartevelt Johanna Maria Alida d. van P. A. Helling en A. M. Lintsen Reinier z. van W. v. Eijk en J. A. Nauta Cornelia d. van J. v. Duijn en K Ouwehand Janna d. van J. Guyt en A. de Vreugd Jacob z. van J. v. Rijn en L. Zwaan Maarten z. van C. v. d. Boon en A. v. d. Plas Alberta Adriana d. van P. Parlevliet en G. Bloot Janny d. van C. Varkevisser en J. Hellenberg IJs brand Steven z. van M. Verloop en H. J. de Wilt. Ondertrouwd: P. v. d. Plas en S. M. Swanenburg A. v. Duijvenbode en J. Gordijn Getrouwd: J. C. v. d. Plas en C. Kuyt A. de Jong en C. v. Duijven- yoorde. Overleden: Huig Plukker 32 j. Willem van Dijk 86 j. Sijtje Zandbergen 74 j., wed v. P. Wassenaar. KATWIJK AAN DEN RIJN „Stille Omgang". De afdeeling Katwijk aan den Rijn van het Genootschap van den Stillen Omgang te Leiden hield gisteravond de jaarvergadering in het Parochiehuis. «Niet alleen leden, doch alle belangstellen den boven 16 jaar hadden toegang, zoodat de opkomst niettegenstaande het minder gunstige weer, zeer goed was. Na opening door den voorzitter, de heer C. J. Bos- ikamp, las de secretaris, de heer F. J. Luij- ten, notulen en jaarverslag. Beiden had den de goedkeuring der vergadering. „Ma- ris Stella" en zangkoor verleenden voor deze bijeenkomst medewerking en gaven het „Ave verum" van Mozart en „Jubilate Deo" van Kroon. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende voorzit ter, de heer C. J. Eoskamp, met bijna alge- imeene stemmen werd herkozen. Het hoog tepunt van den avond was de lezing, ge houden door den pater dr. Isaias Onings O.F.M., rector van het St. Willibrordus Missie-college alhier, met als onderwerp: „Lessen uit het verleden". Dan sprak de heer Bergsma, secretaris van het hoofdbe stuur te Leiden, eenige gevoelvolle woor den als leidraad, hoe men den Stillen Omgang in volle devotie kan meemaken. iNa het gezamenlijk zingen van het Sacra mentslied sprak Pater Livarius Versteeg O.F.M. een slotwoord, waarbij zij neer w. er op wees, hoe de Katholieken van Neder land in den loop der tijden veel hadden prijsgegeven, doch ten volle behouden had den het geloof in het H. Sacrament. Spr. her wekte in een vuiige peroratie op tot hc-t lidmaatschap van het Genootschap en itot deelname aan den Stillen Omgang. St. Josephsgezellen. Zondag 11 Febr. na de hoogmis en na het lof bijeenkomst. Dinsdag 13 Febr. te 7.30 uur Maria-congre- gatie, daarna bijeenkomst. Vrijdag 16 Febr. te 8 uur ontwikkelingsavcnd. Lezing met lichtbeelden over Paus Pius XI. Zatèrdag 17 Febr. na het lof bijeenkomst. K.J.M.V. Maandag 12 Febr. ontwikke lt gsavond voor leden, donateurs en Hanze- leden. De heer M. Kropveld houdt een Middenstands-praatavond. Dinsdag 13 Febr. te 7.30 uur Maria-congregatie en Doader- dag 15 Febr. K.J.M.V.-avond. LISSE Bouwvakarbeidersbond. De afdaling van den R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" hield gisteravond in het Bonds- gebouw haar 24e jaarvergadering onder presidium van den heer C. Schrama. De bovenzaal was tjokvol. Na enkele mede- deelingen van den voorzitter bracht de penningmeester, de heer P. Randsdorp, verslag uit van zijn financieel beleid. Hier uit bleek, dat de ontvangsten bedroegen 169.36, en de uitgaven 121.92, zoodat een voordeelig saldo viel te boeken van 47.44. Tot kasnazieners werden benoemd de hecren P. Verdam en L. Beugelsdijk. Het woord was hierna aan den secretaris, den heer H. van Leeuwen, om zijn jaar- ve^ag uit te brengen. In het bestuur waren aftredend de heeren H. van Leeu wen en B. Toledo, terwijl er een vacature war. De aftredende heeren werden bij en kele candidaatstelling herkozen, terwijl in de vacature na stemming werd benoemd de heer L. Halfschepel. Aan het slot werd een gratis verloting gehouden.. De gees- t:lijk adviseur, kapelaan v. Buchem, sprak een hartelijk slotwoord. NOOTDORP Eieren veiling. Deze week hield de Nootdorpsche Eierenveiling haar jaarver gadering in café „De Zon". Aan het ver slag van den penningmeester ontleenen wij, dat de omzet eenigszins was terugge- loopen. In 1939 werden aangevoerd 163422 eieren, welke opgebracht hebben 6056.68; de veilingswaarde van het pluimvee was ƒ514.31. De hoogste prijs voor 100 kip peneieren was op 8 November f 6.60, de laagste op 7 Juni ƒ3.05. Pondsactie R.-K. Arbestuur. Zooals elk jaar zijn ook thans weder door de zorg van het R.-K. Armbestuur aan 89 gezin nen levensmiddelen verstrekt. Werd ver leden jaar 1200 pond opgehaald, dit jaar was de oogst, ondanks de zorgelijke om standigheden waarin velen verkeeren, 1448 pond, terwijl aan giften nog 10.65 werd ontvangen. OEGSTGEEST Missie-tentoonstelling. Onze parochiee- le Missie-Naaivereeniging organiseert we derom een tentoonstelling en wel Zondag a.s. 11 Februari in de nieuwe zaaltjes van het patronaatsgebouw. De vereeniging oordeelt het terecht noodig ieder jaar de resultaten van haar arbeid te laten zien. Door verschillende omstandigheden is het nu noodzakelijk de expositie slechts tot één dag te bepalen. Wij hebben veel waar deering voor de arbeid der leden, die iedere week trouw eenige uren bijeenko men en werken voor deze prijzenswaar dige missie-actie, om verder maar niet te spreken van de zorg en -**•», die de leidsters zich thuis nog moeten getroosten, opdat alles op de bijeenkomsten vlot loopt vooral nu het vereenigingsgebouw ni:t al tijd beschikbaar is. De opening geschiedt Zondag te twaalf uur en wel door den Pastoor. De sluiting is bepaald op Zondagavond tien uur. We vertrouwen, dat vele parochianen zich een gang naar „St. Willibrord" zullen ge troosten. RIJNSBURG Bloemenhandel. De bloemen prij zen waren deze week hoog. Er schijnt gelukkig voor een luxe artikel zelfs in dezen tijd nog liefhebberij en geld te zij[jn. Met de inge vallen dooi is men ipet man. en macht aan het werk gegaan, orr. de nog ill den harden grond staande .kistjes met trekbolleh in de kassen te krijgen wat zelfs op heden nog geen gemakkelijk werk is. Veel zal nu af hangen van het veredere verloop van het weer. Export van bloemen is er zeer wei nig, zoodat oo goed als alles in het bin nenland geplaatst zal moeten worden. Hoe zal dat gaan als, naar we met zekerheid kunnen vaststellen, binnen een paar we ken de nu in de kas gebrachte bollen in bloei staan. Groote vrees bestaat voor een overvoerde markt met de bekende gevol gen, lagen prijzen. De noteeringen waren deze week als volgt: Tulpen per dozijn: Ge neraal de Wet 3135 ct., Murillo 2327 ct., Peach Blossom 3035 ct., Sonja 1822 ct., William Copland 2027 ct., Rose Copland 3036 ct., Gele Prins 1927 ct., Goudvink 29—34 ct., -Mr. v. d. Hoeff 3135 ct., Fa- biola 2023 ct., La Reine 1315 ct., Rose la Reine 1619 ct., La Reine Max 2631 ct., El Toreador 20—23 ct., Bartigon 3540 ct., Couronne d'Or 22 27 ct., Albino 46 53 ct., King of the Yellow 1723 ct., Car rara 4347 ct., Zenober 2025 ct Edith Edi 4450 ct., Electra 2835 ct., Pelikaan 2631 ct., Oranje Nassau 2633 ct., Kre- lage's Triumf 1922 ct., Titiaan 32-38 ct., Witte Valk 3035 ct., Ibis 1721 ct.. Rij zende Zon 2935 ct., Sultane 1822 ct., Will Pitt 3238 ct. Narcissa pér dozijn: Sion 9—12 ct., King Alfred 22—28 ct., Li- berti 1720 ct., Golden Spur 1013 ct., Poëticus Ornatus 1013 ct., Victoria 18 24 ct., Early surprise 811 ct., Heios 14 18 ct., Croesus 1114 ct., Spring Glory 17 21 c.. Paper White 1822 ct. Hyacinthen per 100: Gertrude 2.603.40, Mr. Dames 4.105.60, Lieber 2.103.20, Bismarck 4.206.60, L'innocence f 3.405.50, Elec tra 2.404.20, Arentine Aiendsen J 2.80 3.20. Nimrod 1.402.10. Pink'Pearl 3.60—5.20. SASSENHEIM De jachthaven. Naar wy vernemen heeft het gemeentebestuur, naar aanlei ding van de verspreide reclame, ereds ve le sympathiebetuigingen mogen ontvangen, hetgeen bewijst, dat de haven in een groote behoefte gaat voorzien. Aan het verzoek tot aanvraag van ligging onder opgave van de afmetingen van het vaartuig is door velen reeds voldaan. Avond voor militairen. Wederom heeft het O. en O.-comité 'den soldaten een avond aangeboden om hen eenigszins scha deloos te stellen voor al hetgeen zy mis sen. Het comité is daartoe in staat gesteld door de burgerij en had vcor dezen avond de belanglooze medewerking van eenige AVRO-artisten t.w. het dansorkest onder leiding van Klaas van Beek,- de zangeres Dora Schrama, de coniérencier Alex de Haas e.a. De heer Bisschops sprak een ope ningswoord waarin hy vooral den nieuwen garnizoenscommandant welkom heette. Een verslag van den avond zullen wij u niet ALPHEN AAN DEN RIJN DIEVEN OP HET OORLOGSPAD. Ongenoode gasten hebben gisteravond bij een tweetal bewoners dezer gemeente getracht hun slag te slaan. Tijdens afwe zigheid der bewoners zyn zy binnen ge komen ten huize van de familie v. E. in de Tuinstraat. De buit was echter niet groot. Een portemonnaie met eenig geld, die op een linnenkast lag, werd medege nomen, benevens een kistje met sigaren. Verder werd een ledikant nagesnuffeld, waar zij evenwel niets van hun gading vonden. Meer succes hadden de insluipers bij de winkelierster mej. Wed. K., hoek Goudsche Rijpad, aan den, Steekterweg. Omstreeks 8 uur ging de winkelschel over Toen de bewoonster in de winkel kwam, bemerkte zij niemand, doch toen even la ter een andere klant verscheen, kwam zij tot de ontdekking, dat een geldkistje, dat onder de toonbank stond inhoudende 50 gulden aan zilvergeld was verdwe nen. De politie heeft een onderzoek inge steld. Oplichtster aangehouden. Door de po litie werd aangehouden de 28-jarige me juffrouw T. K. v. W., die er haar werk van maakte bij de winkeliers goederen op zicht te halen, en verder niets meer van zich liet hooren. De verduisterde artike len, als kousen en ondergoederen werden in beslag genomen. 1 Geboren: Hendrika Johanna Maria d. van J. Goedhart en M. J. van der Tol. Hendrikus z. van J. de Kok en M. Britting. Overleden: H. van der Heiden 66 j. M. Kwakernaak 2 j. Ingekomen: M. Koopman van Den Haag. F. van der Lelie, van Kloetinge. J. Hofman, van Woubrugge. J. Bin ken, van Boskoop. A. A Fase, xan Ha- zerswoude. A. van Wyk, van Zwammer- dam. Vertrokken: W. Hermes, naar Nieuwpoort. A. R. Schellingerhout naar Nieuwveen. L. M. van der Bijl, naar Den Haag. M. G. van der Werff, naar Voorburg. BODEGRAVEN Dienstplicht. Van de 59 ingeschreve nen voor den dienstplicht, lichting 1941, hebben zich 54 personen aan het genees kundig onderzoek onderworpen. Hiervan werden er 36 geschikt; 17 vcor goed onge schikt en 1 tijdelijk ongeschikt verklaard. Twee personen moeten nog gekeurd wor den, terwyl 3 ingeschrvenen van keuring zijn vrijgesteld. Schietwedstrijd. De einduitslag van den onderlingen schietwedstrijd om den Domburgwisselbeker, uitgeschreven door de Vrijwillige Burgerwacht, is als volgt: H. Göbel 148 pnt.; A. Veelenturf 143 pnt.; C. Hagen 143 pnt.; G. Martens 143 pnt.; C. Zaal 143 pnt.; J. J. Veerman 142 pnt.; C. Twaalfhoven 141 pnt.; A. van Vliet 141 pnt.; A. Gelderglcm 140 pnt.; H. Schoo 138 pnt.; W. van Tol 137 pnt.; H. Byker 136 geven, het zou u slechts jaloersch maken. Onbedaarlijk is er gelachen om de mop pen van den conférencier, heerlijk genoten van de zang van mej. Schrama en het or kest. Weest er van overtuigd, gij die hier aan door uw gift hebt medegeholpen, dat u den slodaten een buitengewoon aangena- jnen avond hebt bezorgd en tracht nog meer te deen opdat het comité nog meer zulke avonden kan geven. De zaal was „af geladen" o.m. waren aanwezig de majoor- kantonnementscommandant, een majoor- veldprediker en ,*ele andere officieren. Om half twaalf was het afgeloopen en de etap pe- auto-comp. bracht de artisten naar Hil versum. VOORSCHOTEN K. J. M. V. Om de Vasten met een vroolijk gezicht te beginnen, vertelde Joop Versteegen eenige aardige voorvallen uit de vliegwereld, zijn hobby, welke hij on der den titel: „Humor in de vliegerij", naar voren bracht. Zyn uitstekende voordracht maakte, dat het vertelde met het grootste genoegen werd aanhoord. Hierna werd de feestavond onder de leupe genomen, vooral de gemaakte fou ten werden besproken, wat v.*el eens tot een debat leidde. Daar onze voorzitter geen hamer heeft, liet de secretaris zijn mol lige vuist op de tafel neerdalen, wat het geluid veroorzaakte van een stuk boter in een heete koekepan, doch het sloeg in! Volgende week spreekt de moderator, in het kader van het gezinsprogram, over het onderwerp: „Gezin, arbeid, vreugde!" WARMOND Kruisvaart. Jongens, Zondag doen wij in gedachte mee aan den boetetocht en gaan allen te communie en bidden flink om het behoud van den vrede. Zondag 3 30 uur club; 4.30 uur ringver- band. Onder het ringverband bespreking Missie-club. Denken de leden der Missie club aan de kistjes? Woensdag 7.30 uur: Mgr. Aengenent-, Michaël- en Tarcisius-tan. Zaterdag 7.30 uur: Willibrord- en Je- roen-ban. Jongens, in den vastentijd moeten wij iets meer doen dan anders; laten we daar om het voornemen maken zooveel moge lijk de H. Mis bij te wonen. Denken wij aan den Vastenbrief van onzen Bisschop? pnt. en Th. de Vries 136 pnt. De beker werd gewonnen door den heer H. Göbel. Personalia. Voor het artsexamen slaag de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onze plaatsgenoot, de heer L. van der Giesen. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Lezing met lichtbeelden. Op Dinsdag 13 Febr. a.s. zal des avonds te half acht in café Verhaar de jaarlyksche vergade ring worden gehouden van het Genoot schap den Sillen Omgang. Op deze verga dering worden niet alléén de leden van het Genootschap verwacht, maar ook te vens vele mannen en jongelingen, die nog geen lid zyn of nog nooit de bedetocht naar Amsterdam hebben meegemaakt. De toegang tot deze groote propaganda verga dering is geheel vry. Dus niemand ver- zuime deze ver"°d°r;- bij te wonen. Door den heer L. C. Schrijvers zal een e- zing met lichtbeelden worden gegeven. HOOGMADE „Stille Omgang" Vrijdagavond hield bovengenoemd Genootschap haar jaarlijk- sche ledenvergadering in de zaal van café Witteman, voor welke vergadering een zeer groote belangstelling bestond. De voorz. heette na de opening met ge bed, op de eerste plaats den spr. van dezen avond, den weleerw. heer A. v. d. Voorn, een zoon van de parochie, hartelijk welkom te midden van zoovele oude bekenden. Ook de leden van het hoofdbestuur en den geest, directeur ui'. Leiden, den zeereerw. pater Booms werden hartelijk welkom ge- heeten en natuurlijk ook de leden van het Par. Zangkoor, die voor de muzikale ver zorging van dezen avond zorg zouden dra gen. De keurig verzorgde en zeer uitgebreide notulen werden met 'n woord van dank zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd, Evenals het jaarverslag, waaruit wij ont namen, dat 't ledental 77 bedraagt. Laten wij, aldus den secr. medewerken om dit aantal tot 100 te verhoogen! De leden van het zangkoor voerden hier na eenige gezangen op zeer verdienstelijke wijze uit, waarvoor zij een dankbaar ap plaus na een aan dachtig gehoor in ont vangst moesten nemen. Hierna was het woord aan den kapelaan A. v. d. Voorn, die als onderwerp had ge kozen: De Stille Omgang in dezen tijd. Op de eerste plaats maakte hij van de gelegen heid gebruik zijn vreugde uit te spreken over het feit dat hij dezen avond weer zoo vele bekenden mocht zien en nog meer dat hij dezen avond mocht spreken over het mooiste op aarde: Het H. Sacrament des Altaars. Vanaf het ontstaan der Stillen Omgang af behandelde spr. de geheele levens- en dikwijls ook lijdensweg van deze zoo in- drukwekkenden en toch altijd zoo Stillen Omgang. De wonderen welke door het H. Sacrament van Mirakel waren gewrocht en nog steeds worden gewrocht, gaf spr. als voorbeeld om toch steeds vol geloof en ver trouwen te blijven opgaan tot den verbor gen God in het H. Sacrament, ook nu of misschien juist nu, nu een wonder van God noodig is om een juiste ontknooping te brengen in de hedendaagsche ontreddering. Hij spoorde dan ook allen aan dit jaar den toch te doen zijn een omgang van alle mannen van Katholiek Nederland om door gezamenlijk volhardend gebed de Hemel een heilig geweld aan te doen, en zoodoende ons landje te houden in vrede en rust. Vol aandacht werd deze mooie rede ge volgd en het hartelijk applaus gaf uiting aar. de waardeering hiervoor. De voorz. sprak dan ook namens allen toen hij den weleerw. spr. hartelijk dank bracht voor het gesprokene. Bij het volgende punt: mededeelingen, brtcht de voorz. op de eerste plaats weer naar voren dat zoovelen door de moeilijke tijdsomstandigheden wel willen maar niet kunnen meegaan. Laten degenen die het we1 kunnen doen eens zien of zij nog niet wat over hebben om ook hen in de gelegen heid te stellen mede te gaan. Dat allen het hiermede roerend eens waren toont de op- biengt der collecte hiervoor 11.10J/?, waar voor aan de milde gevers hartelijk dank. Medegedeeld werd dat dit jaar de afd. Leiden haar Omgang mankt in de nacht van 2 op 3 Maart a.s. Vertrek uit Leiden om 2 min na middernacht. Om half elf zal de zeereerw. heer pastoor een kort lof houden waarna allen per bus nadr Leiden gaan. Nog enkele door het hoofdbestuur doorgegeven aanwijzingen over den tocht v«m dit jaar werd voorgelezen ter stipte navolging na tuurlijk. Kaartverkoop vindt plaats op W< ensdag 28 Febr. a.s. des avonds om 8 uur bij den heer J. P. v. d. Voorn terwijl ook Donderdag 29 Febr. bij den heer Andr. v. d. Pleeg nog kaarten verkrijgbaar zijn. Hierna voerden de weleerw. pater Booms en de heer Schrijvers nog het woord, welke laatste \Vees op enkele bijzondere gebedsverhooringen in zijn omgeving. Ey de rondvraag werd verzocht toch vooral ter voorkoming van moeilijkheden de kaarten op tijd te halen. Daar verder niets meer aan de orde was, werd de ver gadering door den voorz. na een hartelijk dankwoord tot allen met gebed gesloten. UITHOORN Geboren: Elisabeth Agatha d. van M. H. Brozius en C. M. Verlaan. Maria Aariana d. van A. Rietbroek en A. C. Lek. Catharina Cornelia Maria d. van J. H. Bosdam en G. van Scheppingen. Overleden: Hendrika Helman 54 j. ochtgen. van G. J. van Wezel (te Amster dam overleden). NIEUWKOOP Staatspartij. Gisteravond werd In hotel „Het Vliegende Paard" de jaarver gadering gehouden van de afdeeling Nieuwkoop van de R.K. Staatsparty onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Kwakkenbos. De opkomst was vrij goed. In een goed verzorgd jaarverslag gaf de secretaris E. H. van Dam het politiek werk over 1939 weer. Penningmeester C. v. Houten bracht ons op de hoogte van den stand der geld middelen. De ontvangsten waren 118.57. de uitgaven 113.83, terwyl 15 nog te betalen was. Enkele jaren geleden was de achterstand veel grooter, 1940 is geen verkiezingsjaar, zoodat de positie gunstige genoemd werd. De heeren H. Markman en A. Versluis hadden de kasbescheiden gecontroleerd en in orde bevonden. Aan de heeren C. Boek horst en W. van Dam werd deze functie voor een volgend jaar toegewezen. De heer H. Markman was met den heei C. van Houten in 1939 de afgevaardigde geweest voor het bijwonen van de Kamer- en Statenkieskring-vergaderingenEerst genoemde gaf daarvan een zeer uitvoerig en uitstekend verzorgd overzicht. Voor 1940 werden benoemd de heeren C. van Houten uit het bestuur en Th. J. F. Teunissen uit de leden. Tot hun plaatsver vangers de heeren A. J. Zevenhoven en H. Markman. Besloten werd niet tot contributie-ver hooging over te gaan. De voorzitter licht toe, dat deze thans 48 ets. per jaar be draagt oftewel het luttele bedrag van nog geen cent per week, doch tot heden kan men het er mede doen, zoodat het bestuur geen voorstel voor verhooging indient. Het hoofdbestuur acht het gewenscht, dat de afdeelingen Nieuwkoop en Noorden een centraal bestuur zullen aanwijzen. Na eenige bespreking wordt het bestuur vol ledig volmacht verleend. Tusschen het behandelen van de agenda en het gebruik van een gratis en smakelijk kop koffie, hield de heer H. J. v. d. Poll, wethouder te Bodegraven, een in tweeën gesplitste propaganda-rede, met als onder werp: Wat is de R.K. Staatsparty mij waard De heer Van de Poll is een vlot spreker, wien de propaganda in het bloed zit en die er slag van heeft zijn gehoor vast te hou den en tot geestdrift op te voeren. Buitengewoon leerzaam was spr. in zijn eerste deel, toen hy een overzicht gaf van den stryd der katholieke bewustwording, zoo noodig, omdat onbekendheid daarmede de oorzaak moet zijn van de groote laks heid van velen. Men stemt als regel wel goed, doch men leeft en werkt oeverigens niet mee. In zyn tweede deel toont spr. aan, hoe wy er thans voor staan. Hy ziet overal een oplaaiend anti-papisme, sterk voorgestaan en beïnvloed door de N.S.B., die zich den voet ziet dwars gezet door ons beginsel en door ons verzet. De heeren Eys en De Vette stelden en kele vragen, die naar genoegen beant woord werden. In zijn dankwoord aan den spreker, doet de voorzitter tevens een beroep op de aan wezigen om er aan mede te werken dat het aantal leden van de partij, dat ruim 200 bedraagt, doch wat verdubbeld kan worden, zoo hoog mogelijk op te voeren. En spr. wijst er waarschuwend op, dat bij de laatste verkiezing voor den gemeente raad 40 katholieken hun stem uitbrachten op een lijst, welke ver van ons beginsel verwijderd staat. Hierna sluiting. Eerste lustrum kerkwijding. Op Woensdag 14 dezer zal het 5 jaren geleden zijn, dat de nieuw gebouwde R.K. kerk alhier door den thans overleden bisschop van Haarlem, Z.H.E. Mgr. J. D. J. Aange nent, plechtig geconsacreerd werd. Dit jubileum zal op kerkelijke wijze her dacht worden door een plechtige Hoogmis des morgens om half tien en des avonds een plechtig Lof met feestpredikatie. NIEUWVEEN Volksbond. De aangekondigde leden vergadering is niet op 9 Febr. gehouden, maar verzet naar 12 Februari. Alle leden gelieven daar rekening mede te houden. L. T .B. Donderdagavond kwamen de leden der plaatselijke afd. van den L.T.B. in vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer J. Bakker. Het huis houdelijk reglement, bestaande uit 29 pun ten, werd voorgelezen en, waar noodig. veranderd. De penningm. kwam met de kas op de preppen en boekte een saldo van 49.87; de inkomsten waren f 270.26, uitgaven 220.39. De aftredende heeren C. Lek en G. v. d. Hoorn werden met meerderheid van stem men herkozen. Daarna volgde bespreking om het win- terloon, dat op ƒ15 staat, met ƒ1.60 te ver hoogen, wat algemeen werd aangenomen. Aan alle aanwezig leden werd een kop koffie en sigaar gepresenteerd, welke dankbaar in ontvangst, werd genomen. Na de rondvraag, waarin druk van ge dachten gewisseld werd, volgde sluiting van de eerste jaarvergadering van den L T.B. afd. Nieuwveen. Geboren: Martius Petrus, z. van G. C. v. d. Weijden en M. A. B. Rekelhof. Overleden: H. Baas 30 j. D. v. Proosdij 69 j. Vertrokken: J. J. G. Albers naai Aalten W. Mur naar Aalsmeer A. v. Eijk naar Den Haag. Gevestigd: G. Schoonhoven van Gouda.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13