SPORT WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 rp jC(05r««p mtH?ANT DERDE BLAD - PAG. 10 DE MEES" VLIEGT NAAR SCHIERMONNIKOOG EN AMELAND. Het K. L. M.-vliegtuig „Mees", bestuurd door den heer Parmentier, heeft gisteren van het vliegveld Eelde uit twee vluchten gemaakt, een naar Schiermonnikoog en een naar Ameland. Op de vlucht naar Schiermonnikoog werd 800 kilogram post medegenomen. Het vliegtuig keerde terug met zeven passa giers en 100 kilogram post. Naar Ameland werden twee passagiers en 1550 kilogram post meegenomen. De terugreis maakten ze ven passagiers mede, terwijl tevens 105 ki- legram post aann boord was. Daar het vliegtuig pas tegen vijf uur op Eelde terugkeerde, werd in verband met de duisternis niet teruggevlogen naar Schiphol. De „Mees" brengt de wandelaars van de Waddenzee wéér thuis. Onder de zeven passagiers, welke gister middag met het K. L. M.-vliegtuig ,,Mees" het eiland verlieten, bevonden zich ook de vier dames en twee heeren, die gisteren een week geleden zulk een angstig avon tuur op het ijs beleefden, toen zij trachtten van de Groningsche kust wandelende het eiland te bereiken. De heer en mevrouw fieukema uit Ulrum waren de ontberingen nog niet te boven gekomen. Zy zijn op het vliegveld Eelde met een ziekenauto afge haald, welke hen naar hun woning bracht. De andere vier zijn echter weer geheel her steld en volkomen gezond. HOE GROENIER WERD GERED Door 't oog van een naald De bemanning van een voor anker lig gend Engelsch kolenschip, dat op beter weer wachtte om de reis voort te zetten, hoorde om vijf uur in den morgen een bons. alsof er een mijn tegen het vaartuig ge dreven was; zU liep te hoop en zag tot haar groote verbazing een sloep, waarin een drenkeling zich bevond, die blijkbaar door den schok van de aanvaring juist ontwaakt was. Toen men hem in uitgeputten toestand uit de sloep aan boord bracht en in warme dekens gewikkelijkd had, bleek dat men bij Kentish Knock op een zandbank ge- dcn Groningschen matroos Groenicr van het bii Kentish Knock op 'n zandbank gestran de Ned. motorvaartuig FlorLs" gered had, nadat hij 36 uur in de sloep rondgezwalkt had, alvorens op deze wonderbaarlijke wijze in veiligheid gebracht te worden. De twintigjarige Groeiier werd door het kolenschip naar Londen vervoerd, waar telefonisch contact gezocht werd met den stuurman van de „Floris", G. Suurd, die zich naar Greenwich spoedde om Groenier per taxi naar het Bangorhotel te brengen, waar de inmiddels ontboden geneesheer Versteeg een vrij ernstige nierontsteking constateerde, die evenwel ln verband met de jeugd en het krachtige gestel var. Groe- n'er geen beletsel zal zijn om hem weer gezond en wel, zij het ook na geruimen ttfd, naar Nederland te doen terugkeeren. Groenier zelf was, hoewel men kon zien, dat hij zich niet wel gevoelde, zeer goed gemutst, waarschijnlijk, omdat hij weer te midden van zijn kameraden vertoefde en goed verzorgd werd. „Toen ik in het water terecht kwam," zoo vertelde hij ons, „ging lk dadelijk kopje onder, maar even later zag ik den romp van onze sloep en kon lk mij aan een van de kettingen vastgrijpen. Maar een tweede zeetje rukte mij den ket ting uit handen en na opnieuw onderge gaan te zijn, kon ik mij ten slotte toch in de sloep werken, waar vrijwel alles uit weggespoeld was, met inbegrip van het roer en de riemen. Gelukkig vond ik den voorraad scheepsbeschuit, maar met het drinkwater was het heel moeilijk. Ik liet mij aanvankelijk maar drijven, omdat er toch niet anders te doen viel, maar den volgenden morgen ontdekte ik een mast en een stuk zeil, waarop ik nu.ar voor den wind ging zeilen, in de .ioop, dat de wind mij naar de Engelsche kust zou brengen. Later bleek echter, dat op dat oogenblik de wind Zuidwest was, zoodat de sloep naar het Noorden dreef. „Na een tijd werd ik zoo koud," vervolg de Groenier zijn relaas, „dat ik het zeil doek gebruikte om me zelf daarin te wikke len en ik besloot toen maar alles aan het noodlot over te laten en te gaan slapen. In dezen toestand botste ik met de sloep tegen het voor anker liggende kolenschip, waar men mij liefderijk opnam." Om Groenier niet meer te vermoeien, be sloten we het gesprek te beëindigen, of schoon hij zelf nog graag wat meer wilde vertellen. Inmiddels kwam stuurman Suurd met een drank voor den zieke aan, die af en toe gezelschap krijgt van een der leden van de bemanning van de „Floris". Wij wensch- ten Groenier voorspoedige beterschap en snellen terugkeer naar zijn moeder, vier broers en twee zusters, die ongetwijfeld met hem zullen medeleven. „Tel." JONGEMAN SCHIET VRIEND NEER. Drama op wandelweg bij Nieuwenhagcn. Donderdagavond laat heeft zich tusschen de gemeenten Nieuwenhagen en Ubach over Worms een ernstig drama voorge daan. Twee jongemannen waren daar op een voetpad aan het wandelen, toen zij ruzie kregen, waarbij de eene gebruik heeft gemaakt van een revolver, waar mede hij den ander ernstig in den bulk trof. Nadat de getroffene bewusteloos was gevonden, is de man in zeer zorgwekken- den toestand vervoerd naar het ziekenhuis te Heerlen. Gisterochtend werd zijn toestand nog ta melijk ernstig genoemd. De dader, een ne gentienjarige man uit Waubach is onmid dellijk na het bedrijven van zijn daad naar de marechausseekazerne te Nieuwenhagcn gegaan, waar hü zich zelf aangaf. Hij is in verzekerde bewaring gesteld en zal heden op transport naar Maastricht worden ge steld. Omtrent de motieven van dezen aanslag tast men volkomen in het duis ter. Beide jonge mannen stonden als goede vrienden bekend, maar de dader was een nogal opvliegend type. „Hbld." NOG EEN KABELBALLON GEDAALD. Donderdagmorgen reed een ófficier over den rijksweg in Haarlemmermeer en zag op het viaduct over den Vijfhuizerweg een groote hoeveelheid staaldraad liggen. Om ongelukken te voorkomen, bond hij den staaldraad aan het aldaar aanwezige hek werk van het viaduct vast en gaf aan de politie te Amsterdam kennis, dat er een staalkabel op den weg lag, aldus meldt de „N. Haarl. Crt.". De politie te Amsterdam belde de poli tie te Hoofddorp op en inmiddels had de opzichter van den rijkswaterstaat, de heer J., ook den kabel ontdekt en daarvan even eens kennis gegeven aan de politie te Hoofddorp, met de mededeeling, dat aan dezen kabel vermoedelijk een ballon zat, doch dat deze niet te zien was wegens het mistige weer De politie waarschuwde de militaire overheid te Schiphol en weldra was een aantal militairen en politie ter plaatse. Aldaar bleek, dat een lsnee staaldraad kabel op der weg lag. terwijl een gedeelte daarvan aan het hekwerk van het via duct was vastgemaakt. De vastgemaakte kabel liep vrijwel Irodrecht omhoog en door de kracht be merkte men spoedig, dat aan het uiteinde daarvan een ballon moest zitten, hoewel deze nog niet te zien was. Met behulp van militairen en burgers, onder leiding van officieren, werd de bal lon naar beneden gehaald, van gas ont daan en door de militairen weggevoerd. Vermoedelijk is het een Engelsche versper ringsballon, die losgeslagen en naar ons land is afgedreven. Of de ballon tijdens de reis naar hier schade heeft aangericht, is niet bekend. EEN VERGEEFSCHE REIS. Een zeventien-Jarige jongen kreeg giste ren van zijn tante te Utrecht opdracht om een grooten, kwaadaardig uitzlenden bou vier naar een familielid, wonende op de Prinsengracht te Amsterdam te brengen. Hij kon met een vrachtauto meerijden en zou van het familielid na aflevering van den hond geld voor de terugreis krijgen. Welgemoed begaf hij zich op weg, maar hoe hy ook zccht, hg kon noch op de Prin sengracht, noch in den omtrek het huis. waar de hond moest worden bezorgd, vin den. Na lang te hebben rondgezworven met het groote, nogal lastige beest, trok ken beiden geplaagd door honger en dorst, teneinde raad naar het politiebureau aan den Singel, waar de jongen naar het hoofdbureau werd verwezen Daar is hg van reisgeld voorzien, om naar Utrecht te rug te keeren. VERDUISTERING VAN 1500 GULDEN. De vroegere directeur van een maat schappij tot exploitatie van begrafenis auto's in Amsterdam-Zuid is gearresteerd, omdat hij ervan verdacht wordt 1500 gul den te hebben verduisterd ten nadeele der N.V. Aanvankelijk waren zfjn mede-direc teuren met hem overeengekomen geen aangifte te doen, toen onregelmatigheden ontdekt werden, doch hij zou zün door gegaan met het innen van gelden ten eigen bate, zoodat aangifte volgde. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. Waar er voor de wielersport op den weg nog niets te doen is, heeft de Sportcom- missie besloten om Zondag a.s. wedstrij den te houden bij den heer van Meizen, welke om 10 uur aanvangen. Deze wedstrijd staat geheel buiten de competitie, ofschoon het wel wenschelijk is, dat alle leden present zijn. Het lid van verdienste van de Swift- Comb. heeft het er in Antwerpen bij de Zesdaagsche best afgebracht. Waar de Comb, slechts één lid heeft met bovenge- noemden eeretitel, daar is het begrijpelijk, dat daarmede wordt bedoelt de wegren ner Aad van Amsterdam. Dit is de eerste maal, dat hij aan een zesdaagsche deel nam, maar tevens ook de eerste door de Como. gekweekte renner, wien deze eer te beurt valt. En dat hij de eervolle 5e plaats inneemt, is vcorzeker verheugend te noemen. Het schijnt wel of de wegren ners beter tegen de vermoeienissen van dit soort wedstrijden bestand zijn, dan de echte pistiers, want de beste plaatsen wer den bezet door de menschen van den wpg. Als de pogingen slagen, waarmede de combinatie nu bezig is, dan is de kans zeer groot, dat van Amsterdam ook hier eens komt rijden voor het Leidsche publiek. Komt het zoo ver, dan hopen we, dat een groot aantal liefhebbers zal opkomen, om dit evenement bij te wonen ZEER WAARSCHIJNLIJK WEER GEEN WEDSTRIJDEN. Nu de vorst is teruggekeerd en een felle Noordooster over ons land waait, hebbei alle sportbonden, die voor Zondag a.-. wedstrijden hadden vastgesteld, beslote deze ontmoetingen niet door te laten gaan. De K.N.V.B. heeft evenwel gemeend de eerste klasse wedstrijden in het Zuiden niet van te voren af te gelasten, doch het aan te laten komen op de keuring der ter reinen. Dit besluit is genomen buiten het districtsbestuur om. Volgens een mede deeling, welke de secretaris van district IV, de heer Dietvorst te Bergen op Zoom, ons verstrekt, zal er echter geen sprake van kunnen zijn, dat een van de zes vast gestelde ontmoetingen doorgang zal kun nen vinden. Het veld van N.A.C. (Breda) stond b.v. Vrijdag nog geheel blank, d.w.z. niet onder water, maar „onder ijs". NEDERLAND—BELGIë. De Vrijdagmiddag bracht elke partij weer een overwinning. De Vrijdagmiddag van den landenwed- strijd NederlandBelgië stond in het teeken van 71/2. Twee partijen in deze categorie waren op het programma geplaatst, in de eene speelde de Leeuw zeer sterk, in de andere ontmoeting was Baudart goed op dreef. Inlusschen werd de stand van den landen- wedslrgd, na de tweede séance 44. Groot spel liet de Leeuw tegen de Sut ter met zien, maar het was zeer vast en uitermate productief. In elke beurt deed hg wat goeds, de Nederlandsche kampioen was er voikomen in. Geconcentreerd op zgn spel, wist hij zich uit talrgke moeilijke posities te redden, zoodat zijn totaal met niet snel maar wel regelma.ig steeg. Met 47 in de zesde en 63 in de elide beurt de laatste serie strandde op een lossen bandstoot en talrijke series in de dub bele cijfers aaartusschen door had de Leeuw na 13 beurten reeds 243 punten verzameld, waartegenover de Sutter slechts.... 44 caramboles kon stellen. Het was begrijpelijk, dat op dit sterke spel van onzen landgenoot 'n reactie moest volgen, want voor de resteerende 57 pun ten had de Leeuw nog 10 beurten noudig, terwijl de Sutter in de gelegenheid werd gesteld een kleine 100 punten van zijn achterstand in te loopen'. De uitslag luidt; De Leeuw (N.) De Sutter (B.) 300 23 63 13.14 132 23 40 5.73 Baudart speelde zgn partij tegen Dom- mering met een iets lager gemiddelde dan de winnaar van de vorige ontmoeting, maar de Belg toonde niettemin, dat hg dit spel tot in de perfectie kent. Spoedig liep hij uit, scoorde geen enkele maal een briilame serie, maar zijn spel bleef pro ductief en fijn afgestemd, zoodat Domme- ring, die eenigszins teleurstelde, geen kans kreeg. Het resultaat luidt: Dommering Baudart 174 26 33 6.69 300 26 32 11.53 Twee Ned. overwinningen in de avondpartijen. De belangstelling op den tweeden avond was buitengewoon groot. Reeds thans kan gezegd worden, dat de baten voor O. en O. van dit vierdaagsche biljartfeest aanzien lijk zullen zgn. De partij driebanden tusschen Sengers en van Belle stond op zeer hoog peil, hooger dan het gemiddelde van beide spelers misschien zou doen vermoeden. Aanvankelijk nam van Belle de leiding (na 5 beurten 81), maar met subtiel spei, doorwrocht en doordacht, maakte Sengers al spoedig gelijk (na 15 beuren 12—12). Van Belle, die reeds jaren het drieband- spel beoefent, bleek de ballen tot op een milimeter nauwkeurig te kunnen dirigee- ren, maar aan den anderen kant toonde hij zich ook een vechter van bijzondere kwaliteiten, die geenszins ontmoedigd was, toen hij in het verdere verloop van de partü achter kwam te staan. Na 37 beurten leidde de Rotterdammer met 27— 24 en in de volgende beurten liep hü nog verder uit, dank zü enkele uitnemende stooten, waarmede hü bewees, dat het driebandspel voor hem geen geheimen meer heeft. De oplossingen, welke hü voor moeilüke posities zocht en.... ook vond, waren lang niet eenvoudig, hg bestudeerde de situatie rustig en toch riskeerde hü menigmaal een klos om een waren kunststoot te kunnen lanceeren. Na 56 beurten leidde Sengers met 40 om 33, doch daarna zakte het moyenne door carottespel van beide zgden en door zenuwachtigheid, nu het einde in zicht kwam. Sengers, waarschgnlgk de meest geroutineerde van het tweetal, wist de 50 ten slotte in 84 beurten vol te maken, waardoor Nederland een zeer nuttigen voorsprong van 64 punten verkreeg. De uitslag luidt: Van Belle xB.) 43 84 4 0.511 Ser.gers (N.) 50 84 4 0.595 Aan het einde van den tweeden avond had Nederland met 8—4 de leiding, dank zg een fraaie zege van Sweenng in kader 45/2 op Claeys, die daarmede zgn tweede nederlaag in dit tournooi leed. Reeds in de 6e beurt liep Sweering uit, toen hü een uitstekend opgebouwde serie van 84 noteerde, snel en op maat gespeeld, hoofdzakelgk in het middenvak operee- rend. In de volgende beurt kwam de Am sterdammer nog verder, al ging het nu wat moeilüker en waren de stooten niet zoo fgn afgestemd als daarvoor. Op 97 strandde de serie op een heel eenvoudig balletje. Na 10 beurten leidde Sweering met 271 70. De Amsterdammer bleef sterk door spelen, riskeerde af en toe nog al wat, maar dat hinderde niet, omdat zgn tegen stander er zoo volkomen uit was, dat de zege van onzen landgenoot bg voorbaat vast stond. Het ging er alleen maar om hoe hoog zgn gemiddelde zou worden. In de 11e beurt scoorde Sweering een nut tige 56 en een beurt later waren de 400 reeds vol met een razend snel gescoorde 73. Een partg', kwalitatief door Sweering buitengewoon sterk gespeeld. Claeys bleef op 74 staan. De uitslag luidt: Sweering (N.) 400 12 97 33.33 Claeys (B.) 74 12 17 6.86 LISSER BILJART KRING. Voor de competitie van den Lisser Bil jart Kring werd de wedstrgd VIOS I en Concordia I gespeeld met het volgend re sultaat: J. Wassenaar partü pnt. brt. h.s. gem. Concordia 140 140 35 12 4.— J. Kamp VIOS 108 106 35 20 3.02 P. Kerklvlie 84 53 26 18 2.38 A. van Diemen 176 176 26 33 6.76 J. Wassenaar 140 123 35 16 3.51 J. Diedericks 137 173 33 20 4.94 Th. Eeuwük 64 55 30 8 1.52 Chr. Zwetsloot 81 81 36 11 2.25 VIOS 1 3 gewonnen partüen. Concordia I 1 gewennen partü. A.D.O.—EXCELSIOR LISSE. Voor de competitie der F.B.H.C. werd te Haarlem de zeer belangrüke wedstrijd A.D.O. IIExcelsior II Lisse gespeeld. Deze ontmoeting was zeer belangrü'k voor de bezetting der eerste plaats. De Lis- senaren, welke op eigen terrein met 40 het onderspit moesten delven, stonden vcor een zeer zware taak. Excelsior slaagde er in om het thuis- spelende A.D.O. een kostbaar punt te ont futselen. echter behouden de Haarlemmers hun fraaie kans op het kampioenschap. De uitslagen der partüen waren: partü pnt. brt. hA gem. G. van Eyck Excelsior 140 131 38 17 3.44 A. Fabel Jr. A.D.O. 91 91 38 13 2.39 B. Duivenvoorden 130 68 33 8 2.06 H. Honing 86 86 33 13 2.60 H. Hoogkamer 68 68 35 7 1.94 P. Vader 83 47 35 7 1.34 Th. v. d. Lans 48 48 30 7 1.60 P. Koster 78 54 30 8 1.80 A.D.O. Haarlem 2 gewonnen partüen. Excelsior Lisse 2 gewonnen partüen. LEIDERDORPSCHE DAMCLUB. De uitslag der gespeelde partg en voor den bekerwedstrijd zün als volgt. Ie klasse: W. KleinN. Hoogervorst 11 C. MeinemaW. v. Heusden 20 R. MarbusJ. v. Sandijk 11 2e klasse: B HoogervorstJ. van Heusden 11 J. v. d. Zwan—W. Wolff 2—0 K. SpekG. v. d. Zwan 02 R. v. d. ZwanJ. v. d. Hulst 0—2 IJSTIJD Wü hebben allemaal ons deel van de koude gehad. Bevroren waterleidingen, wat niet zoo erg is als ontdooiende water leidingen, hooge brandstofrekeningen en bevroren teenen. Er zijn erger dingen ge beurd zegt de krant. Heele nederzettin gen, die van de buitenwereld waren afge sloten. Daarover hebben de kranten in beeld en woord heel wat gepubliceerd, maar naar nujn meening moet het een ge lukzalig gevoel zgn tenminste eens voor enikele dagen van die volmaakt krankzili- nige buitenwereld te worden uitgesloten. Mg' dunkt: men kan den mensch geen grooter weldaad bewgzen. Maar laat ons dichter bü den grond blü- ven en wel bü de bevroren teenen onzer medeburgers, die in die koude dagen heel wat te verduren hebben gehad. Ik weet wel, dat de ziekenhuizen bevolkt zün met menschen, die argeloos in de rulle sneeuw meenden te trappen, maar op een kinderhoofdje terecht kwamen en hun been braken of een heel klein hersenschud- dingkje opliepen, nog dankbaar, dat zU momenteel nog niet mee zingen in het engelenkoor, omdat zij precies op hun hoofd waren terechtgekomen. Ik had het echter over bevroren teenen. Er is teniministe een der gevolgen van de koude geweest, waarmee de geleerden zich hebben bemoeid. Met bevroren tee nen. Dat geeft moed voor den eerstvolgen- den üstüd. Het is waarschünlük ook deze alleroudste gstgd, die de geleerden moet hebben geïnspireerd. U weet, dat onze ge leerden voor niets staan. En als zü al van allerlei interessante vondsten betreffende dien üstijd hebben gedaan en dat uit den tüd, dat de aarde zich nog in haar zui- gelingentgd bevond waarom zouden zü zich dan tgdens de jongste gsperiode niet de vraag hebben gesteld hoe de levende wezens uit den ijstijd zich beschermde te gen bevroren voeten? Voor de heeren der Parijsche Academie van Wetenschappen moet de sprong van hun bevroren teenen naar den gstgd maar een zeer kleine sprong zün geweest. En het resultaat van hun wetenschappelijk vorsohen was het volgende bericht: In de Academie van Wetenschappen heeft dr. La Picque medegedeeld, dat Ghampie en Coujard er langs proef- ondervindelüken weg in geslaagd zgn, de oorzaak vast te stellen van een euvel, dat in tgd van oorlog büzonder gevreesd wordt, n.l. bevroren voeten. Het moet worden toegeschreven aan een tekort aan vitamine B. Deze ont dekking wettig de veronderstelling, dat het voortaan gemakkelgk zal zgn dit euvel te voorkomen. Nu weten wij het tenminste. Er zün nog geen verdere onthullingen gedaan, bü voorbeeld: hoe zü tot deze con clusie gekomen zgn en of de Minosotaurus, die zg gevonden hebben, speciaal met vi tamine B werd gevoed. Doet er ook niet toe. Van die geleerde uiteenzettingen zou den wü toch niet veel snappen. En het komt slechts aan op het resultaat Wij kunnen nu in den eerstvolgenden Üstgd rustig naar buiten gaan. Er bestaat dan nog wel het gevaar van hersenschud dingen en gebroken been en, maar in leder geval al niet meer van bevroren teenen. En dat is al iets. Alleen hebben de geleerden vergeten te vertellen of wg die vitamine B nu in onze soep moeten doen of in onze schoenen.... DANIëL. BLOEMENTAAL. Een zieke ligt in 't ziekbed neer In 't groot en wit gebouw, Daar zün de jassen helder wit Van allen, man en vrouw. Daar zün de bedden helder wit Daar geldt het „lucht en licht". Daar zün de zieken helder wit En wit is hun gezicht. Dus komt des middags het bezoek Met bloemen op de zaal, Een ruiker hier, een ruiker daar Vertellen een verhaal, Dat al die witheid eensklaps breekt; De witheid wordt gestuit De vreugde breekt nu in de zaal In volle ruikers uit. In het nieuwe ziekenhuis te Pur- merend heeft elke zuster een eigen bloemetje, waarvan een afbeel ding voorkomt vóór haar naam op het kamerbord. Hier wordt niet meer aan „No. 12" of „No. 23" verzodht zich naar een of andere zaal te begeven, maar aan zuster ,,Vergeet-me-nietje" of zuster „Ma deliefje". Maar zie: in 't kleine Purmerend Heeft men iets schoons bedacht; Daar bloeien alle bloemen nu Den dag en in den nacht. Daar gaat nu Zuster Paardebloem Niet nummer 1 of 10 Een bloempje in den stillen nacht, Naar haar patiënten zien. Wordt daar nu een patiënt verpleegd, Die u ter harte gaat, En vraagt u haar of wellicht hem, Hc® hel er wel mee gaat. Dan hoort u zeker nooit een klacht Van eenig ongerief. Want zü of hg werd daar verpleegd Door zuster madelief. De bloemen prgken op den wand En bloeien altgd door, Een zieke belt. een hloemje gaat De lange gangen door. Een bloemengeur vervult de lucht In 't nachtelgk verschiet, Het is de zuster van de zaal, Zg heet: vergeet-mg-niet. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10