VERGADERING IN HET VREDESPALEIS Contrabande Onder voorzitterschap van dr. H. Colijn is het organisatie comité van den Volkenbond betreffende internationale econo mische en sociale vraagstukken Woensdag in het Vredespaleis in den Haag bijeengekomen. Op de eerste rij v.l.n.r.: Paul Boncour (Frankrijk); Brebbia (Argentinië); Avenol, secr.-gen. van den Volkenbond; dr. H. Colijn en Ashton (Engeland) Generaal H. G. Winkelman, de nieuwe opperbe velhebber van Land- en Zeemacht in zijn werkkamer in het gebouw van dan Generalen Staf te den Haag De kippen zochten hun toevlucht op de mestvaalt tijdens de overstroomingen, welke uitgestrekte gedeelten van Zuid Limburg deze week onder water zette, als gevolg van de abnormale stijging der kleine riviertjes door den plotselingen dooi Het Algemeen Steuncomité 1939 heeft in samenwerking met de .Koninklijke Begeer" een Steunpenning doen vervaardigen Aan de voorzijde is de St. Maarten-figuur afgebeeld 'en aan de achterzijde een vuurtoren Het as-verkeer over den ouden Rijn bij Zevenaar via het veer te Bergsche Hoog is door de stijging der rivier onmogelijk geworden, zoodat de polders van het achterliggend land vanaf den vasten wal niet meer te bereiken zijn De vroegere wereld damkampioen B. Springer speelde Woensdagavond in Amsterdam simultaan tegen een groot aantal spelers Tijdens den zwaren .strijd" Hst oude gebouw van de Rijkfvertekeringsbenlt aan de Hobbemastraal te Amsterdam wordt thans afgebroken De s'oopers aan den arbeid FEUILLETON Uit het Engelsche van HEADON HILL. 38) Met mysterie ging Madge's begrip te bo ven. Ze zag geen verband tusschen dit be zoek en de zaak die haar zoo bezig hield. Plotseling schoot het haar te binnen, dat misschien John Budge iets kon hebben ge hoord. Ik begrijp er ook niets van, Martha, zei ze, ik kwam u vragen, of u iets was gewaar geworden over Bessie. Maar nu het eene raadsel zich op het andere stapelt, zal ik Budge maar eens gaan opzoeken. Myn heer Yeldham en hij zyn nu dikke vrien den, zooals u weet. Madge liep om het huis heen naar den tuin, gevolgd door Doggie. Dubbel onge rust nu beklom ze het tamely k steile pad tusschen de kool- en aardappelakkers, zon der eenige aandacht te schenken aan haar omgeving, tot de foxterrier luid begon te blaffen en de oude koestal inxende. Ze riep en floot hem, maar daar hij niet naar bui ten kwam, ging ze de bouwvallige deur binnen. Achter in de schuur stond het dier verwoed te krabben in een hoop puin; nu en dan stootte hy een klagend geluid uit Kom Doggie, we hebben nu geen tyd voor ratten, riep ze. Kom, weg daar! Haar stem klonk gebiedend en het dier gehoorzaamde met tegenzin. Toen hy by haar was keek hij naar haar met iets smee- kends in zyn oogen, maar zy begreep hem niet en de hond sukkelde ach er haar aan roet zijn staart tusschen zijn pooten. Omringd door een troepje mannen stond Budge op de rots en keek met zijn verrekij ker uit over de zee. Toen hij Madge's stem hoorde, haastte hy zich naar de poort en opende deze. Ik was juist van plan zyn lordschap op te bellen, zei hy. Er komt een stoom boot naar de pier. Het lijkt de „Mohawk" wel, die den vorigen keer hier was. Dan hebben ze een voorspoedige reis gehad. Als het inderdaad zoo is, kunnen we met een dubbelen ploeg werken en morgen bij het aanbreken van den dag klaar zijn. Dan lachen we dien vent, dien afperser uit. We hebben tot morgenmiddag tyd. Madige staarde naar het blauwe rook wolkje, dat den waarschijnlijken triomph van haar vader aankondigde, maar ze voel de niets van de verrukking, die ze een maand geleden gevoeld zou hebben. De overwinning was te duur gekocht. Het in teresseerde haar op het oogenblik maar weinig, of de regeering een gevoelige les zou krijgen, en het zou haar ook verder niets kunnen schelen, indien de dappere jonge man, die hen eerst tegen zijn gewe ten in uit liefde voor haar gespaard had, er het slachtoffer van zou worden. Ze was er zich bewust zyn, dat in den laatsten tyd haar verlangen naar een goeden uitslag van die onderneming zeer versterkt was door den wensch, dat Hector Yeldham er de vruchten van zou kunnen plukken. En dan Bessie! Het was een vreeselijke ge dachte, dat het arms kind op de een of andere manier den dood zou hebben ge vonden tengevolge van haar vaders harts- tochtelyken ijver voor zijn overtuiging. Plotseling werd Madge tot de werkelijk heid geroepen door Budge, die haar toe sprak op dien welmeenend-gemeenzamen toon van een oude getrouwe der familie. U denkt aan andere dingen Lady Madge, zei hij. Hy kon wel vermoeden wat het was, want hij was dien morgen bij Martha geweest en had gehoord van Hec tor's afwezigheid. Je hebt gelijk John, zei Madge, ik dacht er over, hoe roekeloos zelfzuchtig vader en ik zijn geweest. Cassidy ie dood,, Bessie Calloway misschien ook, en nu is mijnheer Yeldham vermist. Die ellendige Mapleton probeerde gisteren hem te ver giftigen. Misschien heeft hy later meer succes gehad. Mijnheer Yeldham was hem op het spoor en had, geloof ik, gehoopt hem vannacht te ontmaskeren. Om de één of andere reden was hij er van overtuigd, dat Mapleton Bessie gevangen houdt, mis schien is hy zelf ook wel in de val geloo- pen. Hm, bromde de reus, mynheer Yeld ham loopt niet zoo gauw in een val. Maar gisteren heeft alleen een toeval hem 't leven gered en hij is zoo vol van de zaak, dat. hij mischien te veel gewaagd heeft. De theorie, dat Bessie in Londen zou zijn, hebben we moeten opgeven. Maar waar kan Mapleton haar hier in de buurt gevangen houden? Budge fronste zijn werkbrauwen en schudde het hoofd. Alleen in de groeven hier, en daarin is niemand, die er niet in hoort. Er is een oud verhaal, dat er nog een geheime gang moet zijn, die geloopen zou hebben van Martha's huisje naar de groe ven, maar niemand weet waar die gang be gint of eindigt. Er is geen opening in de groeven en ik heb ook nooit gehoord, van een ingang in Martha's huisje, maar het is natuurlijk niet onmogelijk, dat die gang nog eens ontdekt wordt. Bestaat er geen oude plattegrond van de groeven? Nooit van gehoord. Tot uw vader de groeven weer in gebruik liet nemen, was er in geen honderd jaar iemand beneden geweest. Als er een oude kaart bestaat, moet die in de Abbek in het archief zijn. Er zal niet veel kans zyn, dat het wat geeft, zei Madge, maar ik zal er naar zoeken. De oppasser groette en keek het frissche figuurtje van zijn jonge meesters na met een ernstig gezicht, toen ze de heuvel af liep met Doggie op de hielen. Er komen misschien moeilijke tyden voor de arme meid, mompelde hy, terwijl hy de poort sloot. Vergif! ja, tegen iemand, die met vergif werkt, kun je niet vechten, zooals mijnheer Yeldham tegen mij vocht. Als Martha gelyk heeft en die twee houden van elkaar, misschhien nog zonder dat ze het zelf weten, dan kan er nog wel eens een ellendige 'tijd voor haar komen. Hy liep weer naar den rand van de rots en na nogmaals een heele poos door den kyker te hebben getuurd, liep hij naar de telefoon in zijn kantoor. Invussahen haastte Madge zich door de vadei naar huis. In de oprijlaan stond ze plotseling tegenover een vreemde, die snel naar den uitgang liep. Hij wendde zijn gezicht af, maar Madge had er toch een glimp van opgevangen en onderdrukte met moeite een uitroep van verbazing. Ze ver snelde haar pas en liep naar het huis. Ze vond haar vader in de bibliotheek schijn baar in opgewekte stemming. Ben je ook een man tegengekomen in de oprijlaan? vroeg hij, terwijl ze adem loos de kamer kwam binnenstormen. Ja, antwoordde ze, en weet u wie het was? Hü gaf geen naam op, maar hü wordt gestuurd door dien afperser, of hij is zelf de schrijver van die anonieme brieven. Hij liet zich in zeer bedekte termen uit, maar hy gaf te kennen, dat er zioh omstandig heden hebben voorgedaan, die het nood zakelijk maakten, dat ik mijn besluit nog vandaag zou nemen. Hy vroeg, of ik hem niet kon beloven, dat het geld morgen op de bank zou worden gestort. Ik heb hem eenvoudig de deur gewezen en gezegd, dat hy maar moest doen, waar hij pleizier in had. Hij had geen erg gunstig oogenblik voor zijn bezoek gekozen, want twee minu ten voor hy kwam, telefoneerde Budge me, dat de Mohawk" in zicht is en dat hy morgenvroeg de lading gekost kan hebben. Dus ik kan me de luxe veroorloven dat reptiel met de vereisahte minachting te be handelen. U schijnt Bessie en mijnheer Yeld ham vergeten te zyn, zei Madge op ver wijtenden toon. Maar hoe nam die man uw weigering op? Niet bijster vriendelijk. Hij zag er boosaardig uit, toen hij werd binnengela ten, maar het leek wel een monster toen ik Pickford belde om hem uit te laten. Toen hy wegging mompelde hy zooiets, dat ik wel spijt zou krijgen van mijn besluit. Dit bezoek van daarnet bewijst, dat onze jonge vriend het mis had ten opzichte van Ma- pleton en dat Tante Drusilla's theorie ovej de biscuits ook onjuist was. Yeldham i: naar alle waarschijnlijkheid zoo veilig ali een pasgeboren kind en bezig den on- schuldigen Mapleton achter de vodden t* zitten. Ten slotte is die melk nog niet schei kundig onderzocht. Misschien is de ka' een natuurlijken dood gestorven. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12