31ste Jaargang No. 9560 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Vastenbrieven Bisschoppen Het ontslag van generaal Reijnders WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 S)e Ceid^eh^Soii/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven de pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Oil nummer beslaat uil drie bladen. ï>e Bisschop van Breda, Mgr. Petrus Hopmans houdt de geloovige voor, dat de oorlog een straf is voor de zonden. De meesten van ons, dierbare diocesanen, door de droevige ervaring van 1914 tot 1918 geleerd, weten welke zware ramip de oorlog is. Thans moeten de jongeren met ons dezelfde ondervinding opdoen. Er\ al bleef ons vaderland, Gode zij dank, tot he den voor de ramp van den oorlog nog ge spaard, tooh komen ook over oas de ellen den, die de oorlog na zich sleept. Teredht doet de H. Kerk ons in de litanie van Alle Heiligen tot God bidden: Van pest, hon gersnood en oorlog, bevrijd oas, Heer, en tot de Moeder van den God van den vrede: Koningin van den vrede, bid voor ons. De zware ramp van den oorlog is een straf voor de zonden van het mensohdom. Heeft God in het Oud Verbond niet bij her haling aangekondigd, dat het uitverkoren volk om zijn zonden door een oorlog zou geteisterd worden? Die grove afwijkingen van de reine, christelijke zeden leiden als van zelf tot verslapping in het geloof, tot onverschil ligheid in den godsdienst, tot ontheiliging van den Zondag. Wie zal tellen het aantal onverschilligen, die den zwaren plicht-van Misfhooren op Zondagen en verplichte feestdagen verzuimen, die geen uur willen afzonderen om bun God en Schepper de verschuldigde aanbidding, dank, eerher stel en lof te brengen, de belangen van hun ziel te verzorgen, genaden en zegenin gen af te smeeken! De dag des Heeien wordt door ongeloo- vigen uitgekozen als de dag van vermaak en losbandigheid. Menige Katholiek laat zich meesleepen en verleiden om zijn zwa re verplichting jegens God en de H. Kerk te verwaarloozen. Wij gunnen onzen geloovigen op Zon en feestdagen van harte een geoorloofd vermaak, maar die dagen mogen niet uit sluitend aan ontspanning besteed worden met voorbijgaan van de verplichtingen, aan den dag des Heeren verbonden. Dz H. Kerk stelt ons in de gelegenheid boete te doen door de veertigdaagsche vas ten, die we thans gaan intreden. Onder houdt, beminde diocesanen, trouw de vas ten- en onthoudingsdagen, brengt het of fer, daaraan verbonden, met e;n edelmoe dig hart om goed te maken wat ge tegen God misdreven hebt en om Gods barmhar tigheid over ons tn over ons vaderland af te smeeken. Gij zult zelfs verder gaan dan de H. Kerk vordert en u ook in ge oorloofde zaken het een en ander ontzeg gen, o.a. in rooken, in het gebruik van drank, in vermakelijkheden die aan den boetetijd niet passen. Beijvert u om zonder morren en 'dagen de lasten te dragen, die u door de kommervolle tijden worden op gelegd. Aan de boetvaardigheid zullen wij paren het gebed. Wij moeten altijd bidden en nooit ophouden. Willen wij van God red ding uit den nood verkrijgen, dan moeten wij nederig en vertrouwvol vragen. God wil door ons gevraagd worden, .vil door ons gedwongen worden, wil door ons lastig aamhouden overwonnen worden. De Bisschop van Roermond, Mgr. Lem- mens wijst in zijn vastenbrief op de bron nen, waaruit het leven van geloof, volgens den geest van het H. Evangelie, alleen kan voortkomen. „Weest toch sterk in uw geloof." Vraagt nederig aan God een sterk en levend ge loof en bidt gaarne en dikwijls een oefe ning van geloof of het kleine schietgebed je: „Heer, vermeerder mijn geloof!" Dat geloof leert u tevens, waar gij het voedsel kunt vinden, om dat Goddelijk le ven in U te sterken. Dat geloof wijst aller eerst op Jesus Eucharisticus, op Jezus in de H. Eucharistie, op Zijn Eucharistisch Offer en de Eucharistische Communie. U weet het: Jezus is alles voor ons. Hij is het Leven zelf, getuige Zijn woord: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven." Wel nu, die Jezus, „zonder Wien wy niets kun nen," en „in Wien wy alles vermogen", vindt gij in de H. Eucharistie. Datzelfde geloof leert U tevens, dat dit Goddelijk leven verzorgd, behoed en ge strekt moet worden in Uw zielen door Ma ria, de Moeder van Jezus en dus de Moeder van dat Leven zelf. Als U deze eenvoudige maar fundamen- teele gedachten, die Uw H. Geloof U leert, goed overweegt, dan begrijpt U vanzelf, waarom Wij niet ophouden U steeds weer voor te houden: Ten eerste: Geen dag zonder H. Mis, ten minste als dat mogelijk is. Ten Tweede: Geen dag zonder H. Com munie, tenminste een geestelijke H. Com munie. Ten derde: Geen dag zonder Rozenkrans. Hieraan aansluitend mogen Wij wel op V Dankbaarheid Bij den aanvang van den Vastentijd rich ten onze Bisschoppen zidh tot hun diocesa nen, om hun te zeggen, wat zy meenen, dat gezegd moet worden, in onderrichtend en vermanend, lofprijzend en berispend woord. Met belangstelling luisteren de katholie ken naar de jaarlijksche predicatie van den Bisschop van him diocees, terwijl zaj ook hun aandacht richten naar wat de Bis schoppen van de andere vier diocesen hun diocesanen meenen te moeten voor houden. Maar niet met een belangstelilng, welke kennis neemt van iets en dan heeft opge houden te bestaan, luisteren de katholie ken naar die jaarlijksche predicatie, door den Herder van hun Bisdom in gebed en overweging voorbereid zij luisteren met een belangstelling, welke uit de lessen van den Bisschop vruchten wil plukken die blij ven; welke die lessen wil onthouden, om ze in practijk te brengen. Zóó moge ook de Vastenbrief van ónzen Bisschop, den Bisschop van Haarlem, zyn beluisterd en worden gelezen en herlezen.... Ook in andere landen bestaat de gewoon te, dat de Bisschoppen een zjg. Vastenbrief schrijven. Wy hebben hier vóór ons liggen de Vas tenbrieven van verscheidene Duitsche Bis schoppen. En uit al deze brieven klinkt de dringende vermaning, krachtig te staan in den strijd voor het Geloof. De metropoliet van Keulen, Kardinaal Karl Joseph Schulte, besluit zyn Vasten brief: „Dankt God, dat hij in de groote ver warringen van dezen tijd, bij het troos teloos wankelen van vele zielen, U ge plaatst heeft op den onschokbaren rots van. de heilige katholieke Kerk". Dankt God. Deze gedachte zal ons, katholieken van Nederland, nóg dieper in de ziel grijpen, zóó, dat wy beschaamd neerknielen, be- sCha3amd over zóó veel ondankbaarheid: bij zóó veel weldaden, met zóó veel geestelijk bezit, dat wij hier betrekkei ij k zoo gemakkelijk kunnen behouden en bewaren. Te midden van zooveel andere lectuur in de krant, te midden van de bezigheden en beslommeringen, die onmiddellijk ach ter en vóór ons liggen, denke men éven na over deze woorden: „Dankt God, dat Hij in de groote ver warringen van dezen tijd, bij het trooste loos wankelen van vele zielen, U geplaatst heeft op den onschokbaren rots van de heilige katholieke Kerk". een paar actueele punten wijzen. Daar is vooreerst de H. Miis-actie, waar toe de Geestelijkheid U in den Advent bij zonder heeft aangespoord. Goddank, zeer velen doen aan die actie reeds mee. Mogien eindelijk allen de waarde van het H. Of fer en van de H. Communie gaan besef fen. Mogen toch alle christelijke huisge zinnen meedoen, opdat door dit dagelyk- sche medeleven met den Eucharistisohen Heiland de ernstige Christelijke geest in de huisgezinnen bewaard blyve of terugkeere. Daar is vervolgens het komende Inter nationale Maria-Congres en de groote Diocesane Toewijding, welke in Augustus te Maastricht zullen plaats vinden. Ons hart verlangt met vertrouwen en vreug de naar deze schoone dagen. Ten slotte beveelt Mgr. de gesloten re traite aan. De moderne mensch lijdt aan lichtzin nige onnadenkendheid; in de retraite zal de stilte, de overweging van het woord Gods ons weer geestelijk leeren denken. De moderne mensch is uitgestort en genot zuchtig; in de retraite zullen wij inzien, dat de weg naar den hemel offers eisdht van voorzichtigheid en versterving. De moderne menses is vol eigenliefde en hoogmoed; in de retraite zal Let ons dui delijk worden, dat God Zijn genade alleen aan de nederigen geeft en dat wy ons los moeten maken van het aardsche. De moder ne mensch bidt niet of niet veel; in de re traite zal onze ziel weer smaak vinden in het gebed en doordrongen worden van de waarheid, dat alleen door het gebed gena de verkregen wordt, die noodig is om braaf en christelijk te leven. Met één woord, de moderne mensch is naturalistisch; in de re traite zal hem de schoonheid, de waarde en de noodzakelijkheid weer duidelijk worden van het bovennatuurlijke leven. DE BALKAN De conferentie van de vier Balkanstaten: Turkije, Griekenland, Zuid-Slavië en Roe menië, welke conferentie te Belgrado is gehouden, heeft de aandacht van geheel Europa gehad. Er is den laatsten tyd nog al wat te doen geweest om den Balkan, omdat er allerlei veronderstellingen werden geuit omtrent plannen tot uitbreiding van het oorlogs front en bovendien omdat Duitschland en Italië zich zoo buitengewoon interesseeren voor dat gebied. Allerlei invloeden doen zich gelden en zonder krijgsrumoer wordt daar door de oorlogvoerende partyen een belangrijk deel van den oorlog uitgevochten, de strijd n.l. om de petroleum en om andere belang rijke grondstoffen. Rusland en Italië be twisten elkaar weer den ideologischen in vloed op den Balkan. Deze strijd van belangen wordt nog ge compliceerd door het verlangen van Hon garije en Bulgarije naar revisie van de vredesverdragen, welke aan deze beide landen groote stukken hebben ontnomen ten gunste van Roemenië, een der leden van de Balkan-Entente. De belangstelling voor de bijeenkomst te Belgrado was dus wel te verklaren. En wat is nu het resultaat van Belgrado geweest? Het is moeilijk te zeggen. De vier regeeringen hebben zich zooveel mogelijk op de vlakte gehouden. Het communiqué, dat zij aan het slot van de conferentie heb ben uitgegeven, zegt vrijwel niets; de ver klaringen, welke de ministers zelf ten beste hebben gegeven, komen alle neer op hetzelfde chapiter: de hartelijke vriend schappelijke sfeer en de groote eenstem migheid onder de deelnemers. Wij hebben de reactie van de diverse Europeesche landen afgewacht, om te trachten daaruit de werkelijke beteekenis van de conferentie af te leiden. Allen zeg gen echter, zelf uitermate voldaan te zijn en schik te hebben in de teleurstelling van de tegenpartij. Hetgeen dus zeggen wil, dat de Balkan- landen zoowel de kool als de geit hebben willen sparen. Eén land komt er royaal voor uit, dat het teleurgesteld is en dat is Hongarije. Dat komt omdat de vier Bal- kanlanden verklaard hebben, dat het nu geen tyd is voor inwilliging van revisionis tische verlangens. Bulgarije, dat tot nu toe weinig neiging vertoonde, om toe te treden tot de Balkan- Entente, ook wegens de afwijzende hou ding der Entente jegens zijn revisionisti sche verlangens, neemt een andere hou ding aan en geeft blijken van toenadering. Volgens het Bulgaarsche blad „Mir" zou den de betrokken landen binnenkort in contact treden met de Bulgaarsche regee ring. Gewezen wordt op de rol van den Zuid-Slavischen minister van buitenland- sche zaken, Markowitsj. die als groot ken ner van Bulgaarsche kwesties en als voor stander van de Bulgaarsch-Zuid-Slavische vriendschap een maximaal streven ont plooit ten gunste van Bulgarije. Uit deze tendenz leidt Londen af, dat de Balkanstaten zich nauwer aaneengesloten hebben ter versterking van de afweer van Duitsche en Russische invloeden. In Engeland en Frankrijk schijnt men gewenscht te hebben, dat die aaneenslui ting nog nauwer zou zijn geweest, n.l. tot de vorming van een militair blok. Dat het niet zoover is gekomen is weer een vol doening voor Italië. De diDlomatieke redacteur van Stefani schrijft b.v.: „De vernieuwing van het pact der Bal kan-Entente in zijn oorspronkelijken tekst, zonder nieuwe verplichtingen, wordt alge meen gezien als een definitief afstand doen van de gedachte der vorming van een blok van militairen aard. De kortelings aan de neutrale landen gerichte oproepen heb ben dus geen weerklank gevonden in den boezem der conferentie van de vier Bal kanstaten, waar de wil tot vrede en neu traliteit opnieuw is bevestigd". Voorts wordt erop gewezen, dat het uit stellen van de revisionistische problemen niet gunstig kan werken. Inderdaad ziet Meskou hier de kans schoon om er zich tusschen te werken; het heeft n.l. reeds aangekondigd, dat het zich nu sterk gaat interesseeren voor deze kwesties. De toestand op den Balkan is dus vol strekt nog niet opgehelderd en het onder- grondsch gewroet kan op den ouden voet worden voortgezet. DE NEDERLANDSCHE PATROUILLE UIT DUITSCHLAND TERUGGEKEERD. Het A.N.P. meldde gisteren uit Roer mond: Naar wij vernemen is de Nederlandsche patrouille van 15 wielrijders onder bevel van een eersten luitenant, welke Maandag ochtend by het grenskantoor Maalbroek (gem. Maasniel) bij vergissing over de Duitsche grens raakte, op Nederlandsch gebied teruggekeerd. Het Tweede Kamerlid, de heer van Poll, heeft de volgende vraag gesteld aan den Voorzitter van den Raad van Ministers en den Minister van Defensie: Is de regeering bereid de Kamer vol ledig in te lichten omtrent de aanlei ding tot het verzoek van generaal Reijnders om ontslag als opperbevel hebber van land- en zeemacht en om trent de overwegingen, welke tot de inwilliging van dat verzoek hebben geleid Naar wij vernemen is door den Minister van Algemeene Zaken a.i. en van Defensie, in antwoord op de schriftelijke vraag van den heer van Poll, hedenochtend bij de Tweede Kamer het volgende bescheid in gezonden: De regeering moet tot haar leedwe zen deze vraag ontkennend beantwoor den, daar zij het verleenen van de verzochte inlichting strijdig acht met het belang van den Staat. Zij kan er slechts aan toevoegen, dat het verschil van meening, hetwelk tot de ontslagaanvrage leidde, niet ligt in één der aangelegenheden, welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag. Ware zulks wel het geval, dan zou zij tegen het verlee nen van de verzochte inlichting geen bezwaar kunnen maken. Vanzelfsprekend is, dat het verschil evenmin ligt op het gebied van de handhaving der neutraliteit, waarom trent onder de overgroote meerderheid van ons volk, laat staan onder hen die verantwoordelijkheid dragen, niet het geringste verschil van inzicht bestaat Het verschil ligt in vragen van mili tair beleid, waarover in het openbaar geen gedachtewisseling gevoerd, en zelfs geen aanduiding gegeven kan worden, zonder het staatsbelang te schaden. Van officieele zijde meldt men ons, dat H M. de Koningin gisteren in afscheids gehoor heeft ontvangen Zijne Excellentie den generaal Reynders en hedenmorgen in audiëntie heeft ontvangen Zijne Excellen tie den generaal Winkelman, opperbevel- hebben van land- en zeemacht. HET IJS IN DEN RIJN BIJ MILLING EN KRUIT. Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf is er beweging gekomen in het ijs van den Rijn bij Millingen. Het schoof met een snel heid van ongeveer vier kilometer per uur op. Hier en daar kroop het tegen den dijk op. Een groote ijsdam enkele honderden meters ten Oosten van Millingen deed den druk op den dyk niet te groot worden, doch was oorzaak, dat het ys een half uur later vastraakte. Steeg het water aanvan kelijk met ongeveer 3 c.M. per uur, dit werd een stijging van 30 c.M. per irur, toen de rivier ging zitten. Verandert de toe stand niet spoedig, dan wordt deze gevaar lijk. Een angstig uur bij Lobith en Millingen. Toen vanmiddag tegen kwart voor twaalf het ys op den Boven-Rijn nabij Spijk, Lo bith en Millingen in beweging kwam, heb ben de bewoners van deze plaatsen in ang stige spanning den verderen loop der ge beurtenissen tegemoet gezien. Geweldige ijsmassa's schoven tegen, op en over de rivierdijken of kruiden tot ge weldige ijsbergen van naar schatting tot ongeveer 15 meter hoogte op de rivier. Op vele plaatsen langs de rivier verzamelden zich honderden toeschouwers om van nabij het kruien gade te siaan. Een klein uur heeft het kruien geduurd, daarna is het ijs weer tot stilstand geko men. Voor de bewoners langs de rivier was het een uur van angstige spanning, vooral doordat op somimige plaatsen, in hoofd zaak nabij Lobith, de Rijn sterk begon te wassen. Op tal van plaatsen op den rechteroever van de rivier, bij Spijk en Lobith, is het ys zoover over den dijk geschoven, dat het rijverkeer op den dijk niet meer mogelijk is Bij Spijk drongen de ijsschotsen in den dyk, zoodat de waterstaatdienst met spoed personeel ter plaatse heeft gezonden om te voorkomen, dat de dijk ernstig wordt be schadigd. In een inham bij Lobith-tolkamer, wel ke vroeger heeft dienst gedaan voor de VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland DE OMSINGELDE 18e RUSSISCHE DIVISIE. (2de blad). TWEE IERSCHE TERRORISTEN TE RECHTGESTELD. (2de blad). Binnenland BIJ BERGENTHELM WERD EEN AUTO VAN EEN BEGRAFENISSTOET OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG VERMOR ZELD. ER VIELEN DRIE DOODEN. (3de blad.) BU BLOEMENDAAL IS GISTEREN AVOND EEN PERSONENTREIN OP EN KELE ONTSPOORDE GOEDERENWA GENS GELOOPEN; GEEN PERSOONLIJ KE ONGELUKKEN VIELEN VOOR. (3de blad). KOOLMONOXYDB-VERGIFTIGING. Schippersknecht dood aangetroffen. Gisteren werd in de kajuit van een tank boot, welke in het Noord-Hollandsch Ka naal naibij het vliegkamp de Kooy lag, de 17-jarige schippersknecht, afkomstig uit Rotterdam dood in zijn kooi aangetroffen. De oorzaak bleek Jcoolmonoxydevergifti- ging te zijn. Het lijk is naar het marinehospitaal over gebracht ZES GEVALLEN VAN GAS VERGIFTIGING TE GRONINGEN. Gisteren en vandaag zijn te Groningen niet minder dan zes gevallen van gasver giftiging geconstateerd. Gistermorgen werd de 38-jarige A. V. in de Barestraat bewusteloos gevonden en naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Des avonds werden in een perceel aan het Winschoterdiep de 7Ö-jarige H. H. en zyn echtgenoote buiten bewustzijn aangetrof fen. Zy waren eveneens door gas be dwelmd. De man lag in bed, de vrouw op den grond. Beiden zyn naar het R.-K. Zie kenhuis overgebracht. Vanochtend werden in een perceel aan de Drie Hovenstraat drie leden van de fa milie A. W. bewusteloos aangetroffen. Ook deze mensch en waren door gas bedwelmd. Een geneesheer kon hen weer tot bewust zijn brengen. bootjes van de belastingambtenaren, is een tanksoheepje met het achterschip door het ijs op den dijk gedrukt. Het schip heeft schade opgeloopen, doch het zal wel be houden kunnen blijven. Dreigend werd vooral de toestand bij Millingen, waar de ijsbergen zich vooral ter hoogte van de scheepswerven voorheen H. H. Bodewes opstapelen. Op deze werf ligt een schip, de 1700 ton metende „Mar ris" van schipper H. Gerritse uit Rotter dam, dat in reparatie is, reeds gedeeltelijk in het ijs. Eenige spandraden van een groote kraan zijn afgeknapt. Doordat het ijs echter weer tot rust is gekomen, bestaat er geen direct gevaar op de werf. Achter de krib nabij de werf van Bode wes liggen een zestal schepen en een stei ger van de gemeente Millingen. Voor deze vaartuigen kan bij verder kruien van het ijs ernstig gevaar ontstaan. Reeds eerder waTen vrouwen en kinde ren van de schippers van boord gegaan en nu bevinden zich nog alleen de schippers en personeel van de werf op de schepen, om, voor zoover mogelijk, bij verder drei gend gevaar de schepen te trachten te be houden. Op Duitsch gebied, aan de overzijde van de rivier bij Spijt, zijn groote ijsschotsen over den dijH geschoven. Dit geschiedde juist in den bocht van de rivier. Het water is op sommige plaatsen sterk gewassen, doch was tegen half twee weer tot stilstand gekomen. Voor zoover valt na te gaan, heeft het kruien van het ijs zich voortgezet tot bij Holhuizen, tegenover het veer van Gendt. Nabij Nijmegen bevindt zich vermoede lijk een ijsverdikking, waar het water wordt vastgehouden en ook het kruien wordt gestopt. In het ijs van de Waal bij Nijmegen was om half twee nog geen beweging. Het wa ter van de Waal wast -angzaam. De uiterwaarden van den Rijn staan over al onder water, de kribben zitten onder het ys. Op vele plaatsen zorgen deze ech ter er voor, dat het ijs niet verder op en over de dijken schuift. Hier en daar is het ijs nog tot op de werven der steenfabrie ken langs de rivier geschoven. Voor zoo ver valt na te gaan is echter geen schade aangericht. Ook in de groote vluchthaven van Lo bith, waar ongeveer tweehonderd schapen ilggen, heeft het kruien van het ijs geen nieuwe moeilijkheden veroorzaakt. Men. blijft hier zeer waakzaam.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1