Een Russische nederlaag bij Kitela? Een heele divisie zou vernietigd zijn ïDe ooxla# op de zeeën Britsche mifnveger gezonken Uit het Verre Oosten Het resultaat der Balkanconferentie DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DE SOVJETSTER BOVEN OOST-POLEN V De Finnen spreken hel echter tegen f WAT REUTER MELDDE. Een Reuterbericht uit Helsinki meldde, dat de geheele achttiende Russische divl- ade te Kitela, ten Noord-Oosten van het La dogameer vernietigd zou zijn. Deze divisie had meer dan een week ten Noord-Oosten van het Ladogameer ge streden. Tusschen 15 en 20 duizend man zouden zijn gesneuveld, gevangen genomen, of van koude en honger omgekomen. Reuter knoopte daaraan het commentaar Vast, dat deze overwinning van de Finnen de mislukking van de poging der Russen de Mannerheim-linie te omsingelen betee- kende. Het bericht wordt echter volgens den correspondent van „Stockholm Tidningen" officieel door Helsinki zelf tegengespro ken. Men gelooft, dat de geruchten ontstaan zijn, doordat bij Kitala twee Russische ba taljons verslagen zijn. HET F1NSCHE LEGERBERICHT. Het officieele legerbericht van gisteren luidt: Te land: Op de Karelische landengte hebben vijandelijke afdeelingen aanvallen ondernomen aan het front van Summa, doch zij werden alle afgeslagen. De vijand heeft zich hierop verschanst, doch hij werd later verdreven. Op andere punten van het front alge- meene activiteit ver artillerie. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen vijandelijke aanvallen op de eilanden afgeslagen en hun posities gehandhaafd. De Finsche troepen hebben zich van -een basis in dezen sector meester gemaakt, waarbij de vijand 500 dooden verloor, als mede zeven tanks, vier kanonnen en een groote hoeveelheid andere oorlogsbuit, o.e. meer dan dertig auto's van verschillende typen. De vijand ondernam aan het front van Aittojoki zwakke aanvallen, doch overal werd hij tot zijn vroegere stellingen terug geworpen. Aan het front van Kuhmo duren de ge vechten voort. Aan het front van Salla hebben de Fin sche troepen een aanval op Maerkajaervi afgeslagen. Van de overige deelen van het front is niets belangrijks te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 4 dezer met succes verkenningsvluchten uitgevoerd en vijandelijke troepen en hichtbases gebombardeerd. Vijandelijke luchtaanvallen zijn gemeld op de Valamo-eilanden, het Ladogameer en Koivisto. Volgens officieele rapporten ïjjn negen vijandelijke vliegtuigen neer gehaald, van vier andere is dit nog niet bevestigd. De bijeenkomst van de Balkanentente ie besloten zonder sensationeele resultaten dat was trouwens voorzien. De positieve kant der overeenkomsten was gelegen in de vernieuwing van het Balkanpact en in de bevestiging van den gemeenschappelij- ken wil, om den Balkan voor den oorlog te behoeden. Wat de overige kwesties betreft, blijven de vier staten hun standpunten in nemen. Zuid-Slavië is vrij van garanties en beeft betrekkingen van samenwerking met al zijn naburen. Roemenië en Griekenland staan in een andere positie dan Zuid-Slavië en Turkije, omdat zij gegarandeerd zijn onder verplichting van wederkeerigheid. Turkije blijft gebonden aan de verplich tingen van het bondgenootschap met de groep der Westelijke oorlogvoerende mo gendheden. De hulde, die door Markowitsj en Gafencu gebracht is aan de houding der Italiaansche regeering wegens haar stre ven in den Balkan tot verdediging van den vrede, wordt naar voren gebracht als bijzonder en vol beteekenis. Van alle kan ten erkent men, dat de positie van Italië versterkt te voorschijn komt uit de con ferentie, omdat het een ieder duidelijk is geworden, dat de handhaving van den vre de op den Balkan in de eerste plaats te danken is aan het fascistische Italië. In- tusschen blijven talrijke kwesties van het Donaubekken en den Balkan nog onopge lost. ITALIë EN HET DUITSCH-RUSSISCHE VERBOND. „Rusland treedt de Doitsche belangen met voeten." De „Corriere Padano", het oorgaan van maarschalk Balbo, betoogt, naar Havas uit Rome meldt, dat 't bolsjewisme en het pan- Slavisme hand in hand gaan en dat, zoo Tengevolge van luchtaanvallen op het klooster te Valamo zijn branden uitgebro ken. Op andere plaatsen was de activiteit in de lucht geringer. In Zuid West-Finland werden bommen geworpen op Maentyluoto, Turku, Eke- naes, Rilhimaeki en Haemenlinna. Kleine vijandelijke escadrilles verken den de kustdistricten van Lovisa en Sek- kijaervi. In Noord-Finland werden bommen ge worpen op Nurmes, Kejaani en Kuusamo, terwijl m Lapland Ivalo en Inari werden gebombardeerd, als gevolg waarvan brand uitbrak in een kerk en een pastorie. In totaal vielen er één doode en drie gewonden. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. Het Rusische legerbericht district Lenin grad luidt: Op 5 Februari bedrijvigheid van patrouilles en matig geschutvuur in eenige sectoren. Ten Noorden van het La dogameer nog steeds botsingen tusschen infanterie-afdeelingen. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft verkenningsvluchten on dernomen". FINSCHE SUCCESSEN IN DE LUCHT. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt is te Londen bevestiging ont vangen van de verbazingwekkende succes sen der Finsche luchtmacht in den strijd tegen de Russen. Men schat, dat de Russen tot dusver niet minder dan 240 vliegtuigen hebben verlo ren tegen 15 Finsche machines, die neerge haald zijn. De Russische machines zijn voor het meerendeel in luchtgevechten neergescho ten. Slechts 20 procent der verliezen is veroorzaakt door het vuur van het lucht- afweergeschut. Hierbij moet in aanmerking worden ge nomen, dat de Russen zijn begonnen met een frontlinie-sterkte van meer dan vijf duizend toestellen, de Finnen daarentegen met niet meer dan een klein deel hiervan. De Sovjet-vliegtuigen zijn, hetzij geheel hetzij bijna verouderd, met een maximum snelheid van 385 tot 420 K.M. per uur. De machines, waarover Finland beschikt, en welke toch ook niet geheel nieuw meer zijn, hebben het reeds met succes tegen deze Russische toestellen kunnen opnemen en wanneer eenmaal de nieuwe Britsche en Amerikaansche vliegtuigen gebruikt kunnen worden, mag een belangwekkende ontwikkeling van de Finsche positie in de lucht verwacht worden. HET GEBOMBARDEERDE KLOOSTER TE VALAMO. In het Finsche legerbericht wordt ge meld, dat tengevolge van de Russische bombardementen brand is uitgebroken in het klooster te Valamo. Dit klooster is een der mooiste orthodoxe kloosters ter we reld. Er plachten elk jaar duizenden toe risten en pelgrims te komen. Moskou op het oogenblik al niet in de ge legenheid is, eenige actie in de-richting van ZuidOost-Europa te ontwikkelen, de meesters van het Kremlin er in geen geval van hebben afgezien, hun plannen te ver wezenlijken, indien de omstandigheden hun gunstig zullen schijnen. „Het Russische program met betrekking tot Zuid-Oost-Europa, aldus de „Corriere Padano", is thans geblokkeerd tengevolge van de actie, waarin Italië een overwegen de rol heeft gespeeld. „Maar dat wil niet zeggen, dat Stalin de onderbroken partij r.iet zou voortzetten", gaat het blad dan voort, er op wijzend, dat „Italië duidelijk hefeft doen weten, dat het niet onverschil lig zou blijven tegenover een bolsjewisti- schen opmarsch in de richting van den Donau". Anderzijds verklaart de „Corriere Pada no", die zegt, dat Duitschland den loop der gebeuretnissen zeer zeker niet zou hebben verhaast, indien het niet zeker was geweest van de houding van Rusland, dat Moskou thans handelt zonder voorafgaand overleg met Berlijn en zelfs tegen de be langen van het rijk in. „Het is absurd, aldus het blad, te den ken, dat Rusland in het diplomatiek duel tusschen de Duitschers en de geallieerden tusschen beiden is gekomen, om het natio- naal-socialistische Duitschland te helpen, of eenvoudig om een deel van het Poolsche gebied te annexeeren, hetwelk zyn zucht van avontuur en verovering geenszins be vredigt. Integendeel, men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de actie van Moskou in de Baltische landen en speciaal in Finland, evenals zijn actie in de richting van Zuid- Oost-Europa, gaat l uiten de grenzen van de Entente met Duitschland: reeds treedt Rusland zondei gewetenswroeging de Duit- sche belangen zelf met voeten." LANGZAMERHAND WORDEN DE MOEILIJKHEDEN GROOTER. Het bekende katholieke Engelsche weekblad „The Tablet" heeft een zeer interessante studie gepubli ceerd over de huidige toestand in Oost-Polen, dat in handen is van de Sovjets. De kerkvervolging is hier niet met alle gestrengheid in gezet, maar de moeilijkheden wor den metterdag aanzienlijker. De Russische bezetting van Polen begon met verschrikkelijke tatereelen. Door com munistische propagandisten werd de plaatselijke bevolking opgestookt tegen de rijken en de priesters van den Latijnschen ritus. Op edeien, officieren en grootgrond bezitters werd jacht gemaakt ais op wilde dieren. In de steden waren de excessen minder talrijk dan op het platteland, maar ook hier weraen kernen en kloosters over vallen. Het roode leger echter scheen goed gedisciplineerd te zyn; het maakte een einde aan de communistische rellettjes. Dit leit en de oorspronkelijke houding der Russische autoriteiten henoen in den aan vang vele illusies gewekt onder de Polen en oe niet-communistische Oekrainers. Het communistische regime vertoonde zich nog niet in al zijn monsterlijkheid. Het is waar, dat verscnuiende bezittingen onteigend werden en vermogens in beslag genomen werden, maar de kleine bezitters onder vonden wemig last en ook aan den gods dienst legde men aanvankelijk weinig moeilijkheden in den weg. Merkwaardig genoeg, werd zelfs het godsdienstonderwijs nog geduld. Weliswaar werd de universi teit van Lwow in dien zin „gezuiverd", dat de Theologische faculteit werd opge heven, maar de universiteit zelf werd spoedig heropend voor een groot aantal Joodscne en Oekrainische „proletariërs", en ook voor de zoons van Poolsche „ka pitalisten". De lessen in de Poolsche taal werden niet verboden. De rector van de Universiteit, Prolessor Longcnamps de Borrier, een befaamd jurist, moest afstand doen van zijn rectorschap, maar hij mocht aan de universiteit blijven doceeren. Hy werd als rector opgevolgd door een jonge Oekrainische student, en de studenten zijn georganiseerd zooals dit voor Sovjet-stu denten is voorgeschreven. Het beroemde museum van de Graven van Ossolinski, de openbare kunsttentoonstellingen en de bibliotheken werden overgenomen door bolsjewistische directeuren; maar aristo craten en industrieelen konden zich nog vry op straat bewegen. De aartsbisschop van den Griekschen Ritus, Mgr. Szepiycki, bleef in zijn Aarts bisschoppelijk paleis; de Russen zonden hem een senryven, om hem gerust te stei- len. Mét Mgr. Twardowski, Aartsbisschop van den Latijnschen ritus, was het minder goed gesteld. Hij werd uit zijn residentie verdreven, maar kreeg toestemming, om in een klooster te blijven. Het katholiek seminarie mocht open blijven; men zag zelfs Russische soldaten de kerken bezoeken en het kruisteeken maken. De droeve kentering. Maar deze gunstige stand van zaken was helaas niet van blijvenden aard. Spoedig kwam de Ogpoe, de opvolger van de Tcheka, in actie. Bekende burgers werden gearresteerd. Officieren van het Poolsche leger en vele andere mannen in den dienstplichtigen leeftijd werden ofwel naar Sovjet-Rusland ofwel naar concentratie kampen gezonden. De communistische pro paganda werd intenser en agressiever. Heftige aanvallen op het kapitalisme ble ven niet uit. De prijzen werden snel ver hoogd. Tegen Kerstmis was de prijs van het brood met twee zlotys per kilogram gestegen. Tragisch werd de toestand voor den ge goeden stand. Voor de arbeiders en de boeren was het niet zoo erg, want hun ver diensten gingen gelijdelijk omhoog. Dit is dan ook een van de redenen, dat de Sov jets vele handlangers hebben gevonden in sommige Poolsche steden, vooral onder de Joden. Ik heb een nummer voor mij liggen van de „Glos Radziecki", een bolsjewis tisch blad in de Poolsche taal, dat te Kiev wordt uitgegeven. De kameraden, die in dit blad de weldaden van het bolsjewisme verheerlijken, zijn bijna alle menschen met Joodsche namen. Kameraad Rubin Chas- kiolowies, kleermaker, bezingt den lof van den grooten Stalin; daar noemt kameraad J. Goldstein de Poolsche Staat een „vol- kerengevangenis". Maar onder de nieuwe communisten be vinden zich ook Ariërs. In de bolsjewis tische pers leest men nu communistische artikelen van bekende schrijvers, die vroe ger geschreven hebben in de bladen „Ga- zeta Polska" en „Pion" van de aanhangers van Pilsoedski. Toch zyn er teekenen van verbittering te bespeuren tusschen de plaatselijke Mar xisten en de centrale afgevaardigde der Communistische Partij, tusschen Joden en Oekrainers, tusschen militaire en burger lijke autoriteiten en tusschen intellectu- eelen en arbeiders. Er komt gebrek aan levensmiddelen. Op het platteland kan men alles aanvaarden behalve dienstplicht en hooge belastingen. Maar de steden zijn al te zeer gebonden aan de Westersche beschaving, dan dat zij zich maar goedschiks zouden kunnen De „Beaverburn" zonk TIENTALLEN DOODEN OP DE „SPHYNX". Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche mijnveger „Sphynx" is gezonken, terwijl hij naar een haven werd gesleept. Er zijn vijf opvarenden gedood, 49 wor den vermist. Men vreest, dat zij verdronken zijn. De „Sphynx" werd Zaterdag beschadigd bij vijandelijke luchtaanvallen en werd bij zwaar weer gesleept, daar de machines be schadigd waren. Toen het schip de haven binenkwam, knapte de sleepkabel en kap seisde het schip. 46 geredden zijn aan land gebracht. Tot de dooden behoort de com mandant. ENGELSCH MAILSCHIP GETORPEDEERD. Vernomen wordt, dat de Beaverburn**, van de Canadian Pacific, groot 9.874 ton, gisteren op den Atlantischen Oceaan ge torpedeerd en gezonken is. De „Beaverburn" is een vrachtschip. Vernomen wordt, dat het schip een be manning van 70 koppen aan boord had. Men gelooft, dat sommige opvarenden door andere schepen zyn opgepikt. Volgens een bericht uit Montreal zou de bemanning tusschen de 100 en 200 kop pen geteld hebben. Tijdens het weekeinde is het Britsche s.s. „Porteelt" (1.064 ton) in de Noordzee op een mijn geloopen, tengevolge waarvan twee leden der bemanning werden gedood. Negen overlevenden zijn in een haven aan de Britsche Oostkust aangekomen. De kapitein verklaarde, dat het schip na de ontploffing nog anderhalf uur was blijven drijven, er konden echter geen boo ten uitgezet worden. Ten slotte kwam een Finsch schip te hulp, dat de overlevenden aan boord nam. De Britsche minister van posterijen heeft medegedeeld, dat de Britsche post, be stemd voor Denemarken, welke op 22 en 23 Januari is gepost, op zee verloren is ge gaan door het torpedeeren van het Zweed se he schip „Vidar". AANVALLEN OP DUITSCHB ONDERZEEëRS. In de af geloopen dagen, terwijl de strijd in de lucht boven de Noordzee heviger is geworden, hebben de Fransche en Brit sche zeestrijdkrachten de jacht op vijan delijke onderzeeërs voortgezet. In Fran sche vlootkringen wordt medegedeeld, dat de Britsche zeestrijdkrachten talrijke aan vallen hebben gedaan op vijandelijke on derzeeërs. Ten aanzien van den 6tryd in de lucht merkt men op, dat de Duitsche vliegtuigen gebruik maken van de slechte weersom standigheden om aanvallen te doen op koopvaardijschepen. Plotseling komen zij uit de wolken te voorschijn om bommen te werpen en mi- traiLleurvuur te openen. Zij verdwijnen weer in den mist zoodra de Britsche jacht vliegtuigen komen. GEEN SCHERPE AMERIKAANSCHE NOTA's MEER. Volgens een telegram van Associated Press uit Washington is de Amerikaansche regeering tot het besluit gekomen, om zich zoo veel mogelijk te onthouden van het zenden van verdere scherpe nota's aan En geland betreffende neutraliteitskwesties. Het telegram zegt „in de toekomst zullen kwesties, bijna geheel afgehandeld wor den door persoonlijke besprekingen tus schen de ambtenaren in Washington en den Britschen amoassadeur in Londen. De reeks nijdige rota's, die in de twee afge- loopen maanden aan Engeland gezonden zijn, hebben de Amerikaansche openbare meening in verontrustende mate in beroe ring gebracht, volgens sommige ambtena ren, die geen voordeel konden zien in bitse schikken onder de nieuwe meesters. De Oekrainische leiders, die weten wat de Poolsche onderdrukking beteekende, staan voor een moeilijk dilemma: ofwel al hun idealen over de onafhankelijkheid van Oekraine afzweren en Stalin huldigen, of roemloos te verdwijnen met een kogel in het hoofd. Dezelfde geestelijken van Oekraine, die een oogenblik de bevrijding meenden te zien in de komst van de Russen en hen mogelijk wel met kruisbeelden in de hand tegemoet zijn gegaan, weten, dat het oogen blik nadert, waarop zij zullen moeten kiezen tusschen den marteldood en ge loofsafval. En ook de Joden vragen zich af, hoe zij hun gewin kunnen beschermen tegen de onzichtbare handen, die overal hun werk verrichten, sinds enkele weken geleden de jacht op de „Trotzkiiston" be gon debatten tusschen de beide landen, weTke zy beschouwen als een rechtstreeksche aanmoediging voor Hitier. Uiteraard zou deze gemelde nieuwe politiek er van af hankelijk zyn, dat zich geen verdere ern stige schendingen van Britsche zijde zuV len voordoen van de Amerikaansche neu trale rechten. RUSSEN WIJZIGEN SPOORBREEDTE VAN DE LIJN NAAR LWOW. De Sovjets wyzigen de breedte der apo- ren van de voornaamste lijn van Lwow, die de verbinding vormt tusschen Roemenië en Duitschland, aldus meldt men uit Boeda pest. Zij brengen de spoarbreedte op die der Russische spoorlijnen. Het blad voegt hieraan toe, dat dit werk reeds begonnen is. Daardoor worden belangrijke mogelijk heden van export van Roemenië naar Duitschland opgeheven. HELDHAFTIG OPTREDEN VAN LUITENANT-PRIESTER. De Parijsche correspondent van de „Mah." meldt: De Fransche staatscourant is zeer leer zaam, als men de citaten uit de dagorder van het leger leest. Heden bevatte zy een vermelding op de dagorder van het groot hoofdkwartier d.d. 3 December luidende: „Paul Goyon, luitenant...., elite-officier, in de hoogste mate den geest van plicht en. opoffering kennend, met uiterste beschei denheid en onverdroten energie de dage lij ksche opdrachten uitvoerend, die verre boven de normale dienstverrichtingen uit gingen, is op 21 November spontaan en het eerst naar een hevig aangevallen poeA- tie gesneld, waar zich geïsoleerde elemen ten bevonden, die zeer beproefd waren «n hun chef hadden verloren. Na er op schit terende wijze den plicht van officier en chef te hebben volbracht, die hij vrijwillig op zich had genomen, is hij op het terrein achtergebleven, om de gewonden en ster venden de hulp van de geheiligde zending te geven, die hij buiten zijn tegenwoordige militaire functie bekleedt". Aan deze vermelding op de dagorder van het leger is het oorliogskruis met zilveren palm verbonden. De betreffende officier k luitenant Bouillan, een priester uit het dio cees van Bordeaux. Hij was bij het uitbre ken van den oorlog student van het Cana- deesche college te Rome. Twee Dominicanen van het klooster van Chambéry-Leysse staan in hetzelfde num mer van de staatscourant eveneens op de dogorder van het leger vermeld, namelijk sergeant Mougois en luitenant Bardél. Zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, is de zeereerwaarde pater Geofroy, Domi nicaan van de provincie van Toulose en professor in de theologie van het Colle gium Angelicum te Rome, op 5 November gesneuveld. Professor Geofroy, zoon van een Fransch generaal, had in 1923 zyn of- ficierscarriére verlaten en was in het klooster getreden. Bij het uitbreken van den oorlog heeft hij het mobilisatiebevel gevolgd. Te Rome in de kerk van de H. Dom in i- cus en Sixtus van het Collegium Angeli cum is een H. Mis van Requiem voor zijn zielerust opgedragen, waarbij de hoog- eerw. pater Gillet O.P. de absoute heeft verricht, terwyl pater Geofroy in de aula van het college is herdacht door pater La grange O.P. ZOON VAN AARTSHERTOG FRANZ FERDINAND OMGEKOMEN? In concentratiekamp van Dachan. Volgens berichten uit Duitschland zou den Ernst, de zoon van aartshertog Franx Ferdinand (die in 1914 vermoord werd in Serajewo, waarna de wereldoorlog begon), en zijn vrouw, gravin Sophie von Hohen- berg gestorven zijn in het Duitsche concen tratiekamp te Dachau. Ernst was gearrea- terd na het binnenrukken der Duitschers in Weenen. Hy had in connectie ga- staan met den Heimschutz van Starhem berg. DE „ASAMA MAROE". De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Ariat, heeft in den Senaat me degedeeld, dat de Britsche regeering „ge dreven door het verlangen tot een min nelijke regeling te komen" er in had toe gestemd, negen van de 21 Duitschers die van de „Asama Maroe" zijn verwijderd, vrij te laten. Airta zeide, dat Londen dit aanbod in een gisteren te Tokio ontvan gen zouden dan tot overeenstemming moe ten komen omtrent plaats en datum van vrijlating. De minister verklaarde, dat de Japan sche regeering door dit aanbod niet vol daan is en zal blijven aandringen op vrij lating van alle 21 Duitschers. DE MEENING VAN ITALIë. Geen sensationeele resultaten. De diplomatieke redacteur van het agent- aohap Stefani schrijft: Zenuwhoofdpijn Gebruikt niet anders dan een hoofdpijnpoeder van Dp. J. B. MEENK Deze werken uitstekend 5 ets, per p., étui's van 6 p. 28 ets. Alleen echt met de Driehoek t. M. B-

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9