OMGEVING Het jubileum van Mgr. Bekkers DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Opvoering van Vondels „Joseph in Dothan" Ondanks de Genestetiaansche mist en modder haddien gisterenmiddag velen de overschoenen aangetrokken, om den jubi leerenden rector van „Huize Bijdorp" te komen gelukwensohien. Onder hen, die ham felicitaties aanboden waren de vicaris-ge neraal, mgr. N. L. A. Ammerlaan, de direc teur van het Philosophicum, de hoogeerw. heer J. H. Niekel, de deken van Den Haag, mgr. J. H. van der Tuyn, de burgemeester van Voorschoten, mr. M. F. Berkhout, het (bestuur van het Liefdewerk voor de Ar me Kerken, het bestuur van het St. Jacobs- giesticht te Leiden, de weleerw. heer H. B. J. Schrama, directeur van het Dioc. Mis siebureau. Een telegrammen-berg en vele brieven uit vreemde wereld-deelen waren de afge zanten van hen, die eveneens in de feest vreugde deelden. Het hoogtepunt van de jubileumviering was tot het laatst bewaard: de opvoering van „Joseph in Dothan", door de leerlin gen van de Huishoud- en van de Middel bare Meisjesschool. De dametjes-pensionnaires moeten niet sip of pruilerig kijken, maar toen wij in den middag naar Voorschoten gingen, om de opvoering bij te wonen, leefden wij in de verwachting een avond van vroolijke caricatuur bij te wonen, doch in deze ver wachting, het zij ruiterlijk opgebiecht, zijn wij teleurgesteld. Het was een waagstuk een Vondel treurspel door meisjes van 1618 jaar te laten uitvoeren, doch een treifrig spel is het niet geweest. Allerminst. Men zou meen en, dat de „Joseph in Dothan", welke uitsluitend mannen-rollen kent, zich wel het minst eigende om door meisjes vertolkt te worden; het is echter juist deze beper kende omstandigheid, die een moeilijk op te lossen contrast voorkomt. De Bijdorpsche jonkvrouwen hebben, dank zij een maanden-lange studie, Von dels drama zóó tot leven gebracht, dat wij er werkelijk van genoten hébben, en nieuwe schoonheid hebben ontdekt in pas sages, die bij de stille lezing onvoldoende op den voorgrond traden. Dat is te danken aan de toegewijde stu die van de speelsters, ongetwijfeld, maar méér nog, en wel in de allereerste plaats aan de Zusters, die als regisseuses de wel zeer moeilijke taak hebben vervuld de speelsters in de sfeer van Vondel's stuk in te wijden. Er is niets zoo vervelend, als het leege opdreunen van plechtige alexan drijnen, en daarin vervalt men licht als aan mimiek, gebaren-spel en bewegingen niet groote aandacht wordt geschonken. De Dominicanesse regisseuses hadden zich geheel in het drama ingewerkt, en him visie in Vondel's levenswijsheid weten over te hevelen in de leerlingen, die den diepe ren zin van menig conflict in dit treurspel wij weten het uit eigen herinnering niet vermogen te vatten. Gelukkig maar! Uit deze samensmelting van blakende studie-ijver en artistiek inzicht is het wel slagen van deze opvoering geboren. Er was ijverig gestudeerd. In de lange monologen werd nauwelijks of nooit gehaperd, in de samenspraken flitsten de rake gezegden vlug en vlak op elkander. Het stuk kent vijf sprekende broeders en zes zwijgende Ibroeders, die echter geen figuranten zijn, doch acteurs „ad instar participantium". De zes zwijgers (Toos Knaapen, Trees Witkamp, Tip van Moorsel, Bep Veldhuis, Coosje Beutener en Bep Promes) vergaten geen oogenblik, dat zij belang behoorden te stellen in de bewogen gebeurtenissen rond de droge put. Voor dè vijf hoofdrollen was een ge lukkige keuze gemaakt. Het stuk hangt, en als het niet hangt, dan valt het, aan twee personages: Joseph en Ruben. Mia Vriens was de vertolkster van Joseph, en zij heeft deze edele jongensziel wel héél gelukkig uitgebeeld, in de naïveteit van diens broe derliefde en in zijn angst en deernis, toen de broeders zich aan hem vergrepen. Voor een 16-jarige was haar spel wonderlijk- mooi. Ook Ruben (Annertiie van Haaren) was een levens-echte figuur in zijn aarzelingen en in zijn bezorgdheid. Het is misschien geen complimentje, maar de rol van de onhebbelijke, spotzieke Levi was Yvonne Weller aan het lijf gegoten! Heel goed, maar niet overdrijven; het was zoo wel letjes. De twee andere, Judas en Simeon (Tine Schoenmaeckers en Ans van Maarse- veen) waren in den aanvang wat zwak en vlak, de eerste in uitdrukking en intonatie, c'e tweede in uitbeelding, doch zy kwa men veel beter tot hun recht in de twee laatste bedrijven. De baardgroei van Ans van Maarseveen was wel wat overdadig, en het zonderlinge hoofddeksel maakte dat er bijna geen gezicht overbleef! Het was een goed idee voor den Ismaeller een jongedame met een Maleisch accent aan te wijzen (Etha Ecury). De vreemdeling tusschen de Israëlitische broeders was zoo oók door de spraak te herkennen. Zij speel de haar rol levendig en vlot. De rei van engelen, onder aanvoering van de zegster (Sophie Rouppe van der Voort) heeft de diepzinnige en soms mys- terieuse reien schoon en waardig gezon gen. De melodieën, door J. A. S. van Schaik bij de reien gecomponeerd, waren niet ge makkelijk, maar onderlijnden zeer fijntjes de gedachten vlucht van den dichter. Het is een Vondelavond geweest, waar van wij volop hebben genoten. Het was een uitvoering, die dit instituut voor middel baar onderwijs tot groote eer strekt. De jubilaris heeft aan het einde de speelsters een pluim op hun tulband ge stoken, en onder schallende instemming van het jeugdig auditorium, medegedeeld, dat, naar zijn meening, na zooveel studie een vrye dag wel op zijn plaats was. HILLEGOM Burgerwacht. De onderlinge schiet wedstrijden der K.V.B. zijn geëindigd. Er werd 13 x geschoten in series van 5, zoo dat maximaal 650 punten konden worden behaald. Er waren 3 klassen. De uitslagen waren als volgt: KI. I: C. Kol, 611 p., G. Opstal, 610 p, KL II; J. A. Kool, 574 p., C. Braas, 561 p., C. H. v. d. Lains, 539 p. KI. IH: L. van Schie 534 p., H. Scheepmaker 410 punten. Personalia. Voor het Mercurius-exa- mien in de Zweedsche Handelscorrespon dentie selaagde als no. 1 van alle Candida- ten, onze plaatsgenoot de heer M. van GrootveLd. Hij werd opgeleid door dien heer P. J. J. Bakker, praktijkleerraar in de Zweedsche Handelscorrespondentie al hier. KATWIJK AAN DEN RIJN Damclub. In het feestelijk met bloe men en vlaggen versierde clublokaal hield de Katwijksche Damclub K. D. C. haar jaarvergadering, welke tevens feestverga- dering was. Een groote opkomst, een feestelijke, ple zierige stemming, deden dezen avond schit terend slagen. De wrn. voorzitter, de heer J. v. Elk, sprak een openings- en welkoms- woord. De heer Schouten las het jaarver slag en hieruit viel af te leiden, dat de vereeniging er zijn mag. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer W. Böttcher, was alleszins gunstig. Er was een batig saldo van f 22.03. Bij monde van den heer J. Schoneveld bracht de contro le-commissie een zeer gunstig verslag uit. Het bestuur stelde voor het aantal be stuursleden van op 5 te brengen, hetgeen werd aangenomen. De heer A. Schouen werd tot voorzitter gekozen m de heer J. Freke als ^bestuurslid. De heer v. Elk wenschte voor geen herbenoeming in aan merking te komben. De contributie werd vastgesteld op 15 ct. per week in de win termaanden en 10 ct in de zomermaanden. Besloten werd mee te doen aan den kam pioenwedstrijd om den zilveren wisselbe ker met de Damclub te Katwijk aam Zee. Een ruim voldoend aantal leden gaven zich op. In de pauze werden door verschillen de, dames ververschrngen aangeboden, hetwelk zeer op prijs werd gesteld. Een verloting bracht nieuwe animo. Vervol gens werd een gong-wedstrijd gehouden in twee groepen, welke zeer spannend was en waarvan de uitslag was, dat in groep I winnaars werden no. 1 J. Schoneveld, 2 F. Spierenburg. In groep 2 werd no. 1 C. Schouten, 2 J. de Bruin. Het was in tus schen middernacht gepasseerd, toen deze buitengewoon gezellige feestvergaderimg werd gesloten. Tooneel. Gisteravond gaf de R.-K. Ge mengde tooneelvereeniging de gebruikelij ke Vastenavond-uitvoering in het Paro chiehuis. Wegens ziekte van pastoor Hesp sprak pater Livarius O.F.M. het openings woord. Spr. wees er op, dat door de slech te weersgesteldheid en onbegaanbare we gen, wat later begonnen moest worden. De regie was in handen van den heer C. v. d. Marei. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven „Graaf Loodgieter". Het applaus na ieder bedrijf bewees voldoende, dat het stuk voldeed. De rollen waren in goede handen en alles liep vlot. In de pauze ver schillende attracties met loterij ten bate van het parochiehuis, waarvan de op brengst ƒ50.bedroeg. Na de pauze de klucht „De truc van Tienus", dat de lach lust der aanwezigen danig opwekte. Het was intusschen ongeveer middernacht, toen het verdere gedeelte van den avond in gezellig samenzijn werd doorgebracht. LEIDSCHENDAM Personalia. Per 1 Februari werd de heer ir. J. E. J. Ankersmit, asp. adj. inge nieur, van Leidschendam naar Haarlem verplaatst. LISSE Huwelijksbusje. Het huwelijikslbusje, hetwelk by trouwplechtigheden ten ge- meentehuize wordt geplaatst ten behoeve van de algemeene armen, is geledigd en bevatte dé mooie som van 57.09J/2. Moge vooral in dezen tijd het huwelijksbusje bij trouwplechtigheden worden bedacht. Politie. In het jaar 1939 zijn in deze gemeente 80 processen-verbaal opgemaakt wegens een misdrijf, hetgeen gesplitst kan worden in: 1 misdrijf tegen het openbaar gezag, 8 wegens valschheid; 1 tegen de ze den; 4 wegens beleediging; 6 wegens mis handeling; 1 wegens dood en zwaar licha melijk letsel door schuld; 48 wegens dief stal en strooperij; 3 wegens verduistering; 3 wegens bedrog; 1 wegens vernieling; 2 wegens heling; 2 wegens div. wetten. Voorts zijn nog 712 processen verbaal op gemaakt wegens een overtreding en wel: wegens straatschenderij 6; openbare dron kenschap 13; loopen op verboden grond 21; andere overtredingen van het Wetboek v. strafrecht 4; ingevolge de motor 1 en rij wiel wet 238; ingevolgen motorrijtuigenbe lastingwet 21; wegens jacht en visschery- wet 1; crisis wetten 3; warenwet 3; arbeids wet en veiligheidswet 5; wegens andere bijzondere wetten 91; wegens gemeente lijke verkeersverordeningen 29 en wegens andere gemeentelijke verordeningen 38. NOORDWUKERHOUT Uitvoering voor de werkloozen. In de groote zaal van café „de Zwaan", alhier, had een uitvoering plaats door O.B.K. ten bate van het comité Werkloozenzorg. Toen de voorzitter van het comité, de heer J. v. d. Voet, de avond opende, was de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld. De voorzitter herinnerde er in zijn openingsspeech aan, dat het nu reeds de zesde keer is, dat een uitvoering ten bate van de werkloozen ge houden wordt. De tijd is er niet beter op geworden, doch, zeide de heer v. d. Voet, de offervaardigheid wel. Er zal vanavond een groote verloting gehouden worden, waarvoor de prijzen door den middenstand geschonken zijn. De middenstand heeft weer een offer gebracht, ja, een offer, want we kunnen gerust zeggen, vervolgde spr., dat vooral de middenstand in den tegen- woordigen tyd met groote moeilijkheden te kampen heeft. Onzen oprechten dank dus voor den grooten steun aan de werk loozen. Spreker bracht dank aan de com missie, welke dezen avond heeft georgani seerd. Hij riep een hartelijk welkom toe tot de dames van de Maria-congregatie die den avond door zang kwamen opluisteren en tot de mondharmonica-club van de St. Josephsgezellen Vereeniring. Spreker ver welkomde niet minder O.B.K., die van avond weer op de planken komt. Na deze openingswoorden, zong het zang koortje van de Congregatie onder leiding van mej. Schrijvemakers eenige liedjes, wat by het publiek best in den smaak viel. De mondharmonica-club speelde intusschen ook eenige bekende wijsjes, welke door de jongeren in de zaal werden meegezongen. Tegen half 9 werd begonnen met de op voering van het tooneelstuk „Over twaalf dagen tegen middernacht'. De dames en heeren van O.B.K. hebben wederom hun beste beentje voorgezet, het spel vlotte goed en na elk bedrijf klonk een lang durig applaus uit de zaal op. Onder de pauze werd de gebruikelijke verloting ge houden. Het was een gezellige vasten avond en laten we hopen, dat de kas van het Werkloozenzorg-Comité er wel by varen zal om zoodoende de werkloozen weer eens een extratje te bezorgen. Autobotsing. Maandagmorgen had op de Dorpstraat alhier een hevige autobot sing plaats. Toen de autobus van den dienst Noordwijk-Haarlem uit Noordwijk nader-, de, moest hij uitwijken voor een auto, welke uit het dorp kwam. Door de glad heid kon de chauffeur van de bus niet vlug genoeg zijn stuur omgooien, terwijl rem men niets meer gaf. De bus reed met flinke vaart tegen een geparkeerde auto van den heer v. d. Z. Een tiental meters schoof de bus de auto vooruit om daarna tot stilstand te komen. De luxe auto werd zwaar be schadigd, de bus kon echter zijn weg ver volgen. Er kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. De politie stelde een onder zoek in. Oorzaak is voornamelijk de glad heid. OEGSTGEEST Volksbond. De heer Serraretns zal Donderdag 8 Februari in het gebouw St. Willibrord des avonds om 8.15 uur een le zing houden voor de St. Josephsgezellen. Het te behandelende onderwerp is: „De Arbeid-." Daar het bestuur van den R.K. Volksbond het verzoek van de St. Josephs gezellen vereeniging ontving, om met de leden van den Volksbond dezen avond bij te wonen, vragen wy de leden: komt Don derdagavond allen naar het gebouw. Dus wij zien Donderdagavond veel leden van den Volksbond op dezen belangrijke ver gadering! Het bestuur R.K. Volksbond. RIJNSBURG GEMEENTERAAD. De raadsleden ontvingen, toen zij zich gisteravond in de Raadzaal voor de raads vergadering vereenigden, de notulen van de vorige vergadering op papier in gesten- cilden vorm. De burgemeester, mr. P. N. Höweler, deelde mede, dat het hier een proef gold zooals de Raad had besloten, om voortaan het lezen der notulen te doen ver vallen. De leden zullen deze nu thuis kun nen doorlezen en eventueele aanmerkingen in de volgende vergadering laten hooren. Ingekomen was een brief van den Minis ter van Sociale Zaken, dat Rijnsburg van de 7e naar de 8ste steunklasse is gebracht. Het verheugde den voorzitter, dat de wet houders na veelvuldig aandringen dit re sultaat hadden bereikt en ook de heer Zandbergen uitte zich in dien geest, waar- by hij dank bracht aan den Minister en de wethouders. Een onrechtvaardig verschil met andere gemeenten behoort nu tot het verleden. De steun zal nu ƒ1.per week meer bedragen. Weth. Kralt merkte e hter op, dat deze regeling niet eerder kan in gaan, dan nadat de wijziging op de begroo- tir.g is goedgekeurd. Bij het punt verlecnging termijn onbe- woonbaarverklaarde woningen, vestigde de heer Zandbergen de aandacht op een circulaire van Volksgezondheid, met het oog op de noodzakelijkheid de bewoners van deze woningen in goedkoope nieuwe woningen te kunnen huisvesten. Spr. drong aan, den Minister te verzoeken gebruik te mogen maken van de in de circulaire ver melde gunstige bepaling inzake de bijdra geregeling a fonds perdu. De voorzitter zeide toe er aandacht aan te zullen wijden en in een volgende verga dering hierop terug te komen. Hierna werden de begrootingen 1940 be handeld. De heer Van der Gugten sloot zich voorts aan by een van twee raadsle den schriftelijk ingekomen voorstel, het ge bed te wijzigen. Spr. meende dat in deze Christelijke plaats, het ook in andere ge meenten gebezigde gebed niet voldeed. De heer Zandbergen bepleitte aansluiting bij den Schoolartsendienst en achtte een on derzoek naar het samenwonen van gezin nen gewenscht, voorts drong hij aan op tweemaal i.p.v. eenmaal vuilophalen per week. Desnoods moet er weer een ambte naar méér komen en zooals voorheen het aantal op drie gebracht worden. Na ruim drie uur vergaderen werd te half elf besloten de vergadering te verda gen tot Woensdagavond half acht. 5ASSENHEIM Huishoudonderwijs. Woensdagavond kwart over 7 komt mej. de Wit spreken over het „huishoudonderwijs". Men her innert zich het daarover gesprokene door prof. Cleophas; het groote belang wat daarin gelezen is voor de toekomstige vrouwen. Ouders, komt in grooten getale! Het zal u niet berouwen. Tooneelavond Volksbond. Traditie getrouw heeft de Volksbond haar leden met hun dames een tooneelavond aangebo den, daartoe in staat gesteld door de too- neelclub „St. Pancratius" van den Bond, die onder leiding van regisseur J. Koele- wyn heel wat repetities gehouden moet hebben om de klucht: „Niet ieder paar, hoort bij elkaar" van A. P. Copini zoo vlot op te voeren. Voorzitter Kortekaas heette de talrijke aanwezien welkom, bijzonder de stille hel pers en helpsters, die altijd klaar staan om met busjes en speeldjes rond te gaan. Spr. zegt daarna, dat van de feestvergade- OP DE BOLLENBEURS Haarlem, 5 Februari. In haar geheel was de „keuring" niet veel bijzonders dezen keer. Betrekkelijk weinig inzendingen en hoegenaamd geen nieuwigheden, welke het vak beroeren. De tafels langs loopend staan allereerst een aantal potten, pannen en kistjes, door verschillende inzenders aan het broeiproe- venbedrijf van W. H. Ruigrok, Hillegom, toevertrouwd, die hiermede dit jaar goede reclame gemaakt heeft en in het a.s. jaar zeker niet over belangstelling te klagen zal hebben. A. C. v. d. Schoot N.V., Hillegom, had 7 verschillende Incomparabel-variëteiten ingezonden o.m. een genaamd Valstar, waarmede de firma zeker den Regeerings- commissaris wilde eeren. Het mocht niet zoo zijn: de Commissie besliste, dat deze variëteit reeds geregistreerd stond onder den naam van Scarlet Beauty. Van de inzending van J. Berbee te Lisse viel de zaailing Nr. 14 het meest op. Hel der wit bloemdek, hard gele cup, bloemen geheel „en face". Stevige stengels heeft ook de Inc. Ha- velock, van C. Jonkheer Jzn., Hillegom. De bloem is geheel geel; de cup iets donker der. Barrii Elly Ney van M. Beelen, Lisse, was mooi, maar hing een weinig voorover. Golden Mascot van Belle en Teeuwen en de witte Gertrude van H. van Haaster, Noord wij kerhout, waren al eens meer ten toongesteld. Een der mooiste bloemen was o.i. de groote gele Trompet Grand Maitre van F. Damen, Lisse. „Eminent" is een zacht gele Incomparabel van Leo Bisschops, Sassen- heim, welke al meerdere malen geweest is. Van de 3 zaailingen van J. Heemskerk, Noordwijkerhout, stond Nr. 9, een gele trompet het hoogst aangeschreven. Een beetje voorover. De gekartelde rand van Poeticus Tyrol, van F. Rijnveld en Zonen, Hillegom, was mooi donkerrood, maar dat is dan ook de eenige verdienste van deze soort. Erg nie tig en onregelmatig. Gebr. Vreeburg, Lisse, had een vaas met Scarlet Elegance bloemen zeer mooi ge schikt, duidelijk daarmede toonend, wel ke resultaten men met afgesneden Narcis sen behalen kan. Gebr. Eggink, Voorschoten, vroegen de naam van een sport van Witte Valk. Het zou, naar meerderer meening, geen gevoe lig verlies zijn, als deze variëteit ver dween. Dan was een kist met T.T. Bruno Wal ker van dezelfde inzendster beter. G.Lub- be en Zoon, Oegstgeest, liet wederom Scar let Leader zien. J. J. Grullemans en Zo nen, Lisse, exposeerde een bloem van D.w. t. Golden Glow, groote bloem, mooi ei-vor- mig. T.T. Crater van C. Nieuwenhuis, Noord duin, Lisse, was in goeden vorm aanwezig; wat werd verleden jaar toch nog een geld voor dat soort gegeven! Tot slot de zaailingen 131 van T. Vos en Zn., Sassenheim; regelmatig en krans diep oranje. In de zaal beneden was ook veel ofanje en andere kleuren, 's Avonds was er zeker een bal-masqué. Op het bord eenige lijsten van makelaars met „gevraagde" tulpen en narcissen in alle rassen, per tal, maat en gewicht. Veel handel is er nog niet en de pry-% zen zijn slecht. In Zweden gaat het slecht. Verleden jaar is er door de vele reizigers veel ver kocht en nu zijn de bloemenprijzen slecht. Geen wonder, dat nog meerdere Zweed sche reizigers, hoofdzakelijk van firma's die geen of weinig cultuur hebben, thuis zyn. Het geld uit het buitenland, vooral wat betreft de oorlogvoerende landen, komt niet goed binnen en de uitvoer is aan al lerlei bepalingen onderworpen. Uit Frank rijk b.v. mag men slechts frs. 500.— (ƒ20.per week sturen. En men heeft zoo weinig rechten in een oorlogvoerend land! Hoe zal het dit jaar met Duitschland gaan? De stand van de clearing is gunstig; voor het eerste kwartaal is 100.000 Mk. meer contingent verleend dan in 1939, dus men hoopt, en velen hebben hun visum gevraagd, maar de beslissing daaromtrent duurt weken. Om half 5 gingen de meesten het Rem- brandt-theater in om, als lid van de Alg. Ver., gratis de film te aanschouwen van de bollenzending op de wereldtentoonstel ling te New-York in 1939. ring kracht moet uitgaan om de organisatie op een hooger peil te brengen en wijst op de grootsche taak, die de Volksbond heeft en spr. spoorde vooral de vrouwen aan om mede te helpen, om hun mannen naar de vergadering te zenden. Daarna kwam de heer E. Franken, voor zitter van „Hulp in Nood", mededeelen, dat twee personen een gift voor de stille ar men hadden gegeven en ontroerd bad de oude stryder voor de min-bedeelden een gebed om God's zegen over de weldoeners af te smeeken. Het stuk. Het waren vermakelijke, inge wikkelde geschiedenissen, en alles kwam tot een goed einde. Op hol. Een artilleriebespanning, 6 paarden, sloeg Maandagmorgen in de Ju- lianalaan op hol en knapte 12 boomen bij den grond af. De paarden werden door de bestuurders tot staan gebracht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5