STADS X NIEUWS DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnera'/ntsprys: voor Leiden II cent per week; 2.5J per kwertaaL Bi) onze «.{enten /O cent per «rtvk; f Ti.60 per kwartaai Franco per po»1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel Uriel Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER 7 DOOI HOUDT AAN. De Bilt seint: Verwachting: Meest zwakke Oostelijke tot Zuid-Oos telijke wind. Betrokken tot zwaar of half- bcwolkt. Aanvankelijk met mist. Waar schijnlijk in het Zuiden nog een weinig regen, weinig of geen neerslag in het .Moorden. In het Noorden lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Matige tot lichte dooi in het Zuiden en midden. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: mist, windstil 0 gr. C. Vlissingen: mist, zwakke Z. Z. Westelij ke wind, 2 gr. C. De Bilt: mist, windstil, 1 gr. C. Groningen: mist zwakke Oostelijke wind —4 gr. C. Maastricht: mist zwakke Z. Z. W. wind, 4 gr. C. BUITEXLANDSCB WEEROVERZICHT. In het Oosten en Zuiden houden de stij gingen van den luchtdruk aan. Een con tinentaal gebied van hoogen luchtdruk van enorme uitgestrektheid bedekt thans het geheele vasteland met Scandinavië en het Middellandsche Zeegebied en reikt tot het Iberisch Schiereiland. Maxima van om streeks 1028 mbar liggen over Zweden en Folen, van 1025 mbar en 1020 mbar in den Balkan en in Spanje De vorstlijn loopt nog steeds ten Zuiden van Friesland en Drenthe en blijft Oostelijk van den Rijn. Het ge bied van strenge vorst in het Noord-Oos ten laat het Oostzeegebied juist vrij doch omvat Denemarken. Langs de kusten van Portugal en in het Westelijk Middelland sche Zeegebied blijft het weer zeer zacht. De zware regens der laatste dagen hielden aldaar op. Een breed overgangsgebied met mirt en zwakke winden vormt de scheiding tusschen het continentale weer en dat der Oceaandepressie in het Westen. Het diepe centrum met luchtdrukwaarden van om streeks 970 mbar blijft op zeer verren af stand en schijnt vrijwel stationnair te lig gen bij de Zuidpunt van Groenland. De strooming uit het Zuiden langs de West zijde der depressie brengt by voortduring warme luchtmassa's naar het Westelyke deel der Poolzee en tempert de vorst op de Oostkust van Groenland. LUCHTTEMPERATUUR 3.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e*.t Van Dinsdagnamiddag 5.24 uur tot Woensdagmorgen 7.04 uur. HOOG WATER, Te Katwijk aan Zee op Woensdag 7 Febr. voorm. 2.15 en nam. 2.40 uur. Maan op 6.40 Woensdagochtend. Maan onder 4.29 uur Woensdagmiddag. Acartemionfpnws ..LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie mej. M. H. Vroiyk, Oegstgeest, de heer E. J. Spier, Lei den; Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren D. Vervat, Wassenaar, H. v. d. We tering, Rotterdam; Voorbereidend kerkeiyk examen de heer H. v. d. Veer, Amsterdam. BINNFNI4ND Mobilisatie-toelagen DE VERLAGING DER MOBILISATIE TOELAGEN. Gehuwde militairen juist het meest getroffen. De „Maasbode" schrijft: Gelijk wij reeds meldden, is met ingang van 1 Februari j.l. de mobilisatie-toelage voor gemobiliseerden, die niet in bum woonplaats gelegerd zyn, verlaagd ge worden. De indruk, dat deze verlaging op de eer ste plaats geldt voor <k ongobuwd/en, blijkt by aanducht-ge vergelijking van de be treffende legerorders niet de juiste te zyn. Men kwam tot die aanvankelijke meening boor vengelijking van de nieuw-vastgestel de bedragen met die, welke gedurende de eerste dertig dagen voor de on gehuwden hebben gegolden, doch reeds sedert 16 October 1939 zyn vervallen. Stelt mem nu de bedragen, welke krachtens L.O. no. 51, 1940 vanaf 1 Februari zullen gelden naast die van L.O. no. 461 '39, dan blykt integen deel, dat de ingaande verlaging hoofdza kelijk voor de gebuwden geldt. Immers de verlagingen bedragea. voor: gehuwd ongehuwd opperofficieren 1.0.50 hoofdofficieren 1.0.50 subalterne officieren 1.0.50 onder-officieren boven den rang van sergeant majoor 0.75 0.25 overige onderofficieren 0.25 0.10 jaar-wedde genietende korporaals en mansch. 0.20 0.05 Krachtens L.O. no. 51 1940 bedragen de mobilisatietoelagen by nachtverblijf bui ten de wonplaats voor: gehuwd ongehuwd opperofficieren 4.1.50 hoofdofficieren 3.— 1. subalterne officieren 2.0.75 order-officieren boven den rang van sergeant majoor 1.25 0.50 sergeanten-majoor (op perwachtmeesters) 1.0.40 overige onder-officieren 0.75 0.30 jaar-wedde genietende korporaals en soldaten 0.40 0.20 By het bovenstaande heeft men evenwel rekening te houden met de oepaling, dat voor gehuwden met eigen woning in de ge meente van vestiging, indien bun vrouw langer dan 14 dagen per kalendermaand in bet kantonnement verblyft, de toelagen maar voor de helft gelden. Indien men nu weet, dat de hier bedeel de situatie zeer sterk is bevorderd, dan blykt door deze verlaging bet verschil in mobilisatietoelage tusschen gehuwden en ongebuwden wel heel sterk geminiseerd te zijn, ja voor de lagere rangen practisoh te zijn verdwenen. Om een voorbeeld te noe men: een ongehuwd sergeant-majoor ont vangt een mobilisatietoelage van 40 cent per dag; een gehuwd collega, die zym vrouw heeft laten over komen, 50 cent per dag. Verschil 10 ct., terwyl de gehuwde de huur van zijn woning in zym gemeente van vestiging, benevens de verblijfkosten voor zyn vrouw in het kamtonnement heeft te bekostigen. Een absurditeit Nu zal men zeggen, waarom houdt zoo iemand dan nog zijm woning in de plaats van vestiging aan. Het antwoord kam kort en bondig luiden; omdat, indien hij gaen eigen woning heeft, zyn toelage in het ge heel vervalt! De redelyifcbeid is hier wel zoek, maar zoo luidt nu eenmaal de bepaling. Het gevolg er van is dat gehuwden min der verdienen dan ongehuwdsn. Als voor beeld kregen wij onder de oogen de cy- fers van een sergeant-majoor, die kort ge leden is gehuwd er zyn vrouw heeft laten over komen. Ongehuwd zou*hy eer. salaris hebben van f 145 25 in de maand, een mobi lisatietoelage ontvangen van '1 X 40 ct. 12.40, intotaal dus per maind f 157.65 uitbetaald krijgen. Gehuwd ontvangt hy een salaris f 149.66, aan mobilisatietoelage niets, totaal 149.66 of 7.99 minder dan zijm ongehuwde collega. Wanneer bepaalde administratieve maat regelen tot dergelyke consequenties voe ren, dan is verdere commentaar overbodig. PRINSES JULIANA BIJ HET NAT. FONDS VOOR BIJZ. NOODEN. H. K. H. Prinses Juliana woonde heden de gewone wekelyksche vergadering by van het dagelyksch bestuur van het na tionaal fonds voor byzondere mooden. MENAGEVERGOEDING VOOR ZEEMILICIENS. Naar de „Tel." verneemtis in voorbe reiding een regeling om ook zeemiliciens tydens hun periodieke verloven een mena- gegeldvergoeding te verleenen, zooals deze voor de landmacht reeds bestaat. Ir verband met de afwijkende regeling van de soldijen en de betalingen er van bij de zeemacht kon de regeling niet gelijk tijdig met die voor de landmacht worden ingevoerd. 1.437.596 RADIOLUISTERAARS. Het aantal radioluisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ontvangtoe tel bezit, be droeg 31 December j.l. 1.025.876, het aan tal aangeslotenen op radio-distributie-in richtingen bedroeg op dienzelfden datum 411.720, zoodat een totaal aantal van 1.437.596 radioluisteraars, of 163 op 10000 inwoners is geregistrerd. ONDERWIJZERS EN LUCHT BESCHERMING. De minister van Binnenlandsche Zaken neeft een omzendbrief gezonden aan de burgemeesters, waarin wy lezen: „Verscheidene onderwijzers en onderwy* zeressen hebben zich vrijwillig voor niet- militaire diensten verbonden (luchtbescher ming, Roode Kruis en dergelijke). De ar tikelen 4 en 5 van het Verlofsbesluit zijn hier niet van toepassing. Deze personen hebben, indien hun voor het verrichten van die werkzaamheden verlof is verleend, voor langer dan acht schooltijden per ka lenderkwartaal, geen aanspraak op uitbe taling van hun onderwijsbezoldiging .Rijks vergoeding voor deze jaarwedden of voor de wedden van hun plaatsvervangers heeft rian ook niet plaats. Het is den minister van onderwijs geble ken, dat de hierbedoelde onderwyzers hun verbintenissen by de luchtbescherming of het Roode Kruis veelal hebben aangegaan zonder voorkennis van hun werkgevers of zonder zich van te voren behoorlyk reken schap te hebben gegeven van de consequen ties van hun daad. Nu deze hun duidelyk zijn geworden, wordt in vele gevallen ge vraagd, de verloven alsnog, krachtens arti kel 6, 2e lid onder a van het Verlofsbesluit goed te keuren, opdat uitbetaling van hun salarissen en Ryksvergoeding daarvoor en voor de kosten van vervanging kunnen ge schieden. De minister van Onderwys acht het niet wenschelijk deze verzoeken in te willigen. Niet in de eerste plaats, om dat dit aanzienlyke uitgaven ten laste van de begrooting van zyn departement zou medebrengen, maar vóór alles om dat deze uitgaven niet gemotiveerd zouden zyn. Juist in tijden als deze en ook in oorlogstijd, is het dringend noo- dig, dat de kinderen onder de hoede van hun onderwijzer blyven. Zyn plaats is in de school en niet daarbui ten, hoe nuttig het werk op zich zelf ook is, dat hy elders zou kunnen ver richten. In verband met het vorenstaande geeft de minister van Binnenlandsche Zaken den burgemeesters in overweging, het onder wijzend personeel niet als lid van den ge meen tely ken luchtbeschermingsdienst toe te laten of te handhaven." Gemeenteraad De gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 12 Februari 1940, des namid dags te twee uur, in de aula van het Stede lijk Gymnasium. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs (vacature: de heer P. L. Hessing). 2o. Voorstel in zake het aanvaarden van vergunningen tot het leggen en ex- ploiteeren van hoogspanningslynen. 3o Voorstel: a. tot het van de N.V. Gemeenschappe- lyk Eigendom, Maatschappij tot Exploita tie van Woon- en Winkelhuizen, te 's-Gravenhage, kosteloos in eigendom over nemen van voor straat bestemden grond, gelegen in het verlengde van de Burggra- venlaan; b. tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het leggen van een ge deelte van het geprojecteerde stamriool tusschen de van den Brandelerkade en de Fruinlaan. 4o. Vcorstei: a. tot het verkoopen van eenige percee- len bouwterrein aan de van Speykstraat en de door te trekken Evertsenstraat en Kor- tenaerstraat, aan W. C. van Oosterom, te Leiderdorp; b. tot het beschikbaarstellen van gelden voor het bouwrijp maken van de sub a be doelde gronden. 5o. Voorstel in zake het in werkver schaffing doen verbeteren van de riolee- ring en de bestrating van de Da Costa- straat en van de taluds c.a. van den Mcrschsingel en de Jan van Houtkade en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. COMMISSIE VAN TOEZICHT MIDDELBAAR ONDERWIJS. De Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs heeft aan den gemeen teraad onderstaan schryven gericht: „Wegens het vertrek uit de gemeente van den heer P. Hessing zal uw vergade ring hebben te voorzien in een vacature in onze Commissie. Het is ons bekend, dat uw vergadering het standpunt huldigt, dat in onze Commissie zooveel mogelyk de be- langryke politieke richtingen dienen te zyn vertegenwoordigd. Van dit standpunt uitgaande, hebben wij gezocht naar candi- daten, die de sociaal-democratische begin selen huldigen. Van twee perscnen, wier lidmaatschap van onze Commissie wy op prys zouden stellen, ontvingen wy echter de mededeeling, dat zy een candidatuur of een eventueele benoeming niet zouden kunnen aanvaarden, aangezien de raads fractie van de S.D.A.P. een ander voor deze vacature had bestemd, dien wij tot onzen spijt voor het lidmaatschap van onze Commissie niet geschikt achten. Het zal u duidelyk zyn, dat wy onder deze omstan digheden geen sociaal-democraat bij u kunnen aanbevelen en thans een geheel vrije keuze hebben gedaan. Aangezien wy van oordeel zijn, dat het wenschelijk is het vrouwelijk element in onze Commissie te versterken, doen wij u de volgende aanbeveling toekomen: le. Mevrouw A. Kriegervan Vleuten; 2o. Mevrouw M. J.' Kloekevan Lessen". OMSCHOLING VAN ARBEIDERS. Sedert eenigen tyd wordt een twintigtal arbeiders uit deze gemeente, werkzaam in de touwafdeeling van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leiderdorp, door die N.V. omgeschoold tot wevers. Aan die ar beiders was door de N.V. een loon gegaran deerd van 17 50 per week. Met ingang van 1 Januari j.l. heeft de Minister van Sociale Zaken ten aanzien van die omscholing een regeling getroffen, volgens welke ten behoeve van de in om scholing zijnde arbeiders voor rekening van het Rijk en de gemeente gedurende maximaal 17 weken een trainingstoeslag van ten hoogste f 100.— per man in totaal wordt beschikbaar gesteld, met dien ver stande, dat het loon en de trainingstoeslag te zamen niet meer mogen bedragen dan 22 80 per week. De betrokken arbeiders moeten worden geplaatst aan werk, waar aan een normaal volwassen arbeider een normaal loon kan verdienen. In de kosten van de regeling ontvangt de gemeente een bydrage van het Ryk, be rekend naar het percentage van de gewone bydrage aan de gemeente in de kosten van steunverleening, enz. uit het Werk- loosheidssubsidiefonds. In verband met soortgelijke door den Raad genomen besluiten en in het vertrou wen, dat de Raad ook in dit geval een zelf de meening zou zijn toegedaan, is de rege ling door B. en W. aanvaard, met. dien verstande, dat voor de reeds in omscho ling zynde arbeiders door de N.V. een loon gegarandeerd blyft van 17.50 per week. De trainingstoeslag zal dan boven dat ga rantieloon worden uitgekeerd. Ten slotte vermelden B. en W. nog, dat de mogelykheid niet uitgesloten is, dat het aantal om te scholen arbeiders nog eenige uitbreiding zal ondergaan. Op die eventueele uitbreiding mag de door den Minister vastgestelde regeling worden toe- HOOGSPANNINGSLIJNEN. By Raadsbesluit van 25 Februari 1935 werd het College van B. en W. gemachtigd tot het namens den Raad aanvaarden van de door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, op grond van de Electriciteitsver- ordening voor genoemde Provincie, ver leende vergunningen tot het plaatsen en exploiteeren van hoogspanningslijnen ten behoeve van de levering van electrischen stroom door de gemeentelyke electriciteits- fabriek met de aan die vergunningen ver bonden voorwaarden. Deze machtiging, die, naar de meening van Gedeputeerde Staten, de goedkeuring van hun College behoefde, werd door dat College goedgekeurd onder voorwaarde, dat door B. en W. aan den Raad eenmaal per jaar mededeeling werd gedaan van hetgeen door hen krachtens bovengenoem ds bevoegdheid zou zijn verricht en dat vóór het verstrijken van een termijn van vyf jaren na dagteekening van bovenge noemd besluit dus vóór 25 Februari 1940 een nieuw besluit van den Raad werd uitgelokt. Aangezien er alle aanleiding is, om ons College, aldus B. en W., ook na 25 Februari a.s. dezelfde bevoegdheid te verleenen als aan ons is toegekend bij bovengenoemd besluit van 25 Februari 1935, geven wy den Raad in overweging, ons College voor zooveel noodig behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten te mach tigen voor een tijdvak van vijf jaren, ver gunningen tot het plaatsen en exploiteeren van hoogspanningslijnen voor deze ge meente te aanvaarden, zulks met bepa ling, dat door ons eenmaal per jaar aan den Raad mededeeling wordt gedaan van hetgeen door ons College krachtens boven genoemde bevoegdheid is verricht. Een overfetht van de door B. en W. in 1939 aanvaarde vergunningen hebben B. en W. in de Leeskamer ter inzage gelegd. - DE BURGGRAVENLAAN. De N.V. Gemeenschappelyk Eigendom, Maatschappy tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen, te 's-Gravenhage, verzocht de medewerking der gemeente te verlee nen tot het ter halve breedte aanleggen van een gedeelte van de Burggravenlaan, tusschen de Van den Brandelerkade en de Rooden burgerstraat. De gevraagde medewerking kan op den gebruikelyken voet worden verleend, in verband waarmede de vennootschap koste loos aan de gemeente dient af te staan den op de overgelegde situatieteekening in donkerbruine en lichtbruine kleur aan gegeven, voor straat bestemden grond, groot pl.m. 1350 M2. Tegelyk met dezen straataanleg behoort door de gemeente een gedeelte, lang pl.m. 175 M., van het tusschen de Fruinlaan en de Van den Brandelerkade geprojecteerde stamriool te worden aangelegd. De kosten van dit gedeelte stamriool worden geraamd op 15.000.—, waarvan een bedrag van 9870.komt ten laste van het „Fonds vcor Uitvoering van wer ken", terwyl het restant uit „geldleening" zal moeten worden gevonden. VERKOOP GRONDEN. Voor de gronden aan en nabij de van Speykstraat, de Evertsenstraat en de Kor- tenaerstraat, welke bij besluit van den Raad d.d. 18 December j.l. werden aange kocht, heeft zich reeds een gegadigde aan gemeld. De heer W. C. van Oosterom, te Leider dorp, heeft deze nog bouwryp te maken perceelen te koop gevraagd, ten einde daar- AGENDA Donderdag, Vergadering Jongeren R.-K. Staatsparty, in „Den Doelen", 8.30 uur. Maandag, Jaarvergadering Alg. R.K. Pro- pagandaclub „Dr. Schaepman", ge bouw St. Josephsgezellenver., 8.15 De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags tot en met Vrijdag 9 Febr. a.s. waarfenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. op binnenkort een aantal woningen te bou wen. Na gevoerde onderhandelingen werd hy bereid bevonden voor den bouwrijpen grond die ingevolge het uitbreidings plan is bestemd voor den bouw van arbei ders- en kleine middenstandswoningen een prys van 10.75 per M2. te betalen, welke prys in verband met de aankoopsom en de kosten van het bouwryp maken, aan nemelijk is te achten, aldus B. en W. De te verkoopen perceelen, bestaande uit 3 bouwblokken, hebben een gezamen lijke oppervlakte van pl.m. 3600 M2.; hier in zijn mede begrepen de grondstrooken aan de Broersloot, welke reeds eigendom van de gemeente waren, terwijl anderzijds van den verkoop wordt uitgezonderd een strook, ter grootte van pl.m. 400 M2., aan de zijde van den ge projecteerden kinder speeltuin. Voor het bouwrijp maken wordt een cre- diet vereischt van f 18.375.waaronder een bedrag van ƒ3975.— wegens storting van de bekende algemeene bydrage in het z.g. Stratenfonds. PAROCHIE HAAGWEG. H. Familie afd. mannen. 't Viel op 24 Jan. 11. mee voor de eerste keer. Of laat ik liever zeggen: 't viel niet tégen. Er waren een kleine 60 man. De enkelen, die de eerste keer niet konden, komen natuurlijk morgenavond wèl. Ook trof ik in de loop van de week nog man nen, die bezig waren zich de haren uit 't hoofd te trekken. Dat was van spijt, dat ze 't de vorige keer totaal waren ver geten. Voordat ze wéér spyt krijgen, zeg ik vast even, dat 't morgenavond om half negen weer vergadering van de H. Familie is. De vergeters komen er dus morgen ook by. Dan zijn we zoo wat met 80. Dan zyn er nog verschillenden (eerlijk gezegd, zijn er dat nogal veel), waarvan ik paf stond, dat ze er niet waren. Ze waren niet belet, en ze waren het ook niet ver geten, maar ze bleven eenvoudig weg. (Ja, lezer, dat is op u bedoeld). Ik had ze al gerekend tot de kern, waar op ik absoluut kon rekenen, maar ze lieten me met m'n H. Familie alleen staan. Kom, heeren, u kunt 't allicht een paar keer probeeren. U zit er nooit aan vast, en, als 't u niet bevalt, kunt u ten allen tijde weer terug. Mag ik onze mannelijke parochianen van boven de 25 dus morgenavond om half negen verwachten? We zullen zorgen, dat we de vergaderingen zoo aantrekkelijk mogelyk maken. Neemt alstublieft plaats in de banken links aan de kant van de preekstoel. Als we na enkele by eenkom sten zoo ongeveer weten, op hoeveel man we kunnen rekenen, verhuizen we voor goed naar het middenschip, en krijgt ieder zyn eigen plaats. Het onderwerp van de conferentie zal zijn: „Levenshouding". Denkt eraan, de boekjes mee te brengen. W. d. L. De 49-jarige wegwerker J. K., wonend aan den Rijn en Schiekade, is gistermiddag te Sassenheim bij het sneeuwruimen van een slede gevallen en met den linkervoet onder de slede terecht gekomen. Met een auto werd de man naar huis gebracht, waarna de E.H.D. werd gewaarschuwd. De dokter constateerde, dat de man den lin kervoet gebroken had. Gistermiddag te half één is de 30-jarige boekhouder P. J. H. P. in het kantoor der A.P.C. aan den Zijlsingel onwel geworden, doordat een afvoerpijp van de gaskachel defect was geraakt en koolmonoxyde ont stond. De E.H.D. bracht den man naar huis. Door de afd. Leiden der Ned. Reisver- eeniging werd gisteravond een Amster^ damsche avond voor haar leden gegeven in de Kleine Stadszaal. De opkomst was, vermoedelijk wel tengevolge van de vieze straten, niet zeer groot. Na het openingswoord van den voorzit ter, den heer v. d. Horst, sprak de heer Uges een inleidend woord en kwam daar na tot zijn onderwerp: Amsterdam Door den heer Beets werden een aantal lantaarnplaatjes van de hoofdstad ver toond met tal van kiekjes van merkwaar dige plekjes uit de oude Amstelstad. Hierna las de heer Uges een schets voor uit een van zyn boeken, waarin hy het mo dern Zuidwestelijk deel der grootstad stel de tegenover de Jordaan. Na de pauze werd nog een film vertoond en te half elf volgde sluiting der byeen- komst.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2