DE VERKEERSMOEILIJKHEDEN DUREN VOORT MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 DE l.FinsrPF COURANT DERDE BI.AD - PAC. 9 Na de vorst gaat thans de dooi met vele zorgen gepaard GEMENGDE BERICHTEN ONDER 40 TON STEENKOOL BEDOLVEN. Noodlottig bedrijfsongeluk te Nijmegen. Dinsdagmiddag is de 40-jarige Ariaans, employé aan de gemeentelijke electrici- teitswertoen te Nijmegen, op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man hielp bij het bunkeren van steenkool De inlaat van den koker bleek verstopt te zijn door een laag sneeuwijs. A. trachtte deze laag door te steken en slaagde hierin ook inderdaad, doch ver loor daaribij het evenwicht en viel in den veertien meter diepen koker. Niemand had het on/geval opgemerkt en S900 kon het gebeuren, dat de kraandrijver arijin grijper boven den koker ledigde en bleef ledigen. Ariaans werd op deze wijze onder veertig ton steenkolen bedolven. Toen men hem miste, ging men op on derzoek uit. Ten slotte vond men het lijk van het slachtoffer in den koker. Hij laat een vrouw met twee kinderen •chter. FELLE BRAND VERWOEST CAFé TE LUKSWOLDE. Toestand van de wegen belette de brandweer hulp te bieden. Gisteravond omstreeks vijf uur heeft een felle brand het café van den heer W. Dam te Lukswolde, gemeente Opsterland, geheel verwoest. De brand was ontstaan door een defect in den schoorsteen. Binnen een half uur was het gebouw totaal afge brand, niets kon worden gered. De schade wordt door de verzekering gedekt. De brandweer van Gorredijk, die tracht te hulp te bieden, kon doordat de weg ge heel met een dikken laag opgestoven sneeuw was bedekt, Dukswolde niet berei ken. BRAND IN ASFALTEERINRICHTING VAN DE HAAGSCHE GASFABRIEK. In de asfalteerinrichting van de Haag- sche gasfabriek aan den Tiekweg te 's-Gra* venhaag is vannacht omstreeks kwart over twee een brand uitgebroken, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien. Deze asfal teerinrichting bevindt zich in één der ge welven ondier het viaduct. Hier worden tal van voorwerpen en constructies van de gasfabriek met asfalt bespoten en om des ochtends dadelijk met dit werk te kiunmen beginnen, wordt het asfalt des naohts reeds -warm gemaakt Vermoedelijk is daarbij vannacht het asfalt overgekookt, of wel- lioh bevond zioh ergens een lekje, in ieder geval is vloeibaar asfalt in brand geraakt en in weinig tijd sfcotnd de heele inrichting in lichter laaie. Men waarschuwde de brandweerposten Rijkswijkscheweg en van der Vennestraat, vanwaar motorspuiten uitrukten. De wagen van den Rijkwijksche- weg wist het vuur met twee sch<uimstra- len en één waterstraal in ruim een kwar tier te bedwingen, zoodat de andere mo torwagen geen dienst behoefde te doen. De materieele schade is niet onaanzien lijk. Tal van te asfalteeren voorwerpen zijn door het vuur vernield, terwijl de in richting eveneens vrijwel geheel verwoest is. Met de nablussching bleef men nog ge- ruimen tijd bezig. DE JUWELIERSDIEFSTAL TE ENSCHEDE. Een rijke buit. Omtrent de inbraak, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag is gepleegd in de juwelierszaak van de fa. A. P. Bouman aan de Hengelosohestr. te Enschede, vernemen wy nog, dat de waarde van de verdwenen sieraden wordt geraamd op f 15000 a f 20.000. De inbrekers zijn zeer kieskeurig te werk gegaan en hebben alleen de duurste Juweelen en met juweelen bezette siera den meegenomen. Een bak met gouden ringen, die voor de hand stond, werd onaangeroerd gelaten. Van de daders ontbreekt tot dusverre nog elk spoor, BRUTALE INBRAAK IN JUWELIERS ZAAK TE ROTTERDAM. Voor een waarde van meer dan een halve ton gestolen. In dein nacht van Zaterdag op Zondag is een brutale inbraak gepleegd in de juwe lierszaak van de firma A. Siebel jr. ge vestigd aan den Binnenweg 6 te Rotter dam. Toen in den vroegen ochtend de chef der firma naar de centrale verwarming in het pand zou gaan kijken, ontwaarde hij tot zijn verbazing, dat het slot van het rol luik geforceerd was en dat inbrekers zich op deze wijze toegang tot den winkel had den weten te verschaffen. Reeds bij den eersten aanblik ontwaar de hij, dat vrijwel alles wat zich in den winkel aan waarde bevond tot goeden prijs was verklaard. Bij onderzoek bleken te zijn vermist 675 gouden verlovingsringen, 150 gouden hor loges, 250 ringen met brillanten, 250 gou den polshorloges, 1200 gouden zegelringen, 100 gouden horlogekettingen, 150 a 200 gouden armbanden en 100 gouden colliers. Naar ruwe schatting bedraagt de waar de van het gestclene tusschen de vijftig en zestigduizend gulden. Een twaalftal jaren geleden is bij de zelfde firma eveneens inbraak gepleegd. De firma Siebel is tegen inbraak verze kerd. DE TOESTAND TEN NOORDEN VAN AMSTERDAM. Gebrek aan verschillende artikelen te Uitdam. Men meldde ons gisteren: In het isolement van verschillende ge meenten ten Noorden van de hoofdstad komt thans in betrekikelijken zin verbete ring. De verbindingen met Ransdorp en Dungerdam, van Schellingwoude uit, zijn thans weer hersteld via den Lierschouw en den Zeedijk. Het autoverkeer onder vindt echter nog steeds groote moeilijkhe den en het busverkeer is dan ook nog steeds niet hervat. Holysloot is nog niet anders bereikbaar dan per slede en met de grootste moeite. De weg tusschen Ransdorp en Durgerdam is nog steeds onbegaanbaar. De voorziening van vleesch en vet voor de bewoners van Uitdam is nog niet gere geld. Een slager uit Durgerdam, die reeds eergisteren een poging had ondernomen onr per auto Uitdam te bereiken, heeft gis teren een tweede poging van Ransdorp uit ondernomen. Een kilometer buiten Rans dorp moest hij den strijd tegen de sneeuw echter staken. Per slede met een paard heeft hij Holysloot kunnen bereiken, doch verder kon hij niet komen. Een hoeveel heid gist voor den bakker in Uitdam, die aan dit artikel gebrek beeft, zou per sle de van Holysloot uit gebracht worden. Hedenochtend om zes uur zal een vier tal mannen van Durgerdam vertrekken en trachten Uitdam te bereiken. In dit dorp je heerscht n.L langzamerhand aan ver schillende levensbehoeften en brandstof gebrek. Mocht de expeditie via den Waterlamd- sohen Zeedijk heden niet slagen, dan zal getracht worden Uitdam per ijsvlet te be reiken. Het verkeer in Waterland is Zondagmor gen weer volkomen in de war geweest. Zaterdag kon de dienst van de Noord- en Zuid—Hollandsche tramwegmaatsi:happij van Amsterdam naar Monnikendam voor het eerst na vele dagen weer onderhouden worden, doch gistermorgen bleek dit niet mogelijk. De trams kwamen niet verder dan de eerste halte na Buiksloot. Zunder- dorp, waar de sneeuw ongeveer een meter hoog lag. Met man en macht is men thans aan het werk gegaan om de baan vrij te maken. Voor het eerst in dezen winter is ook het autoverkeer van Amsterdam naar Purme- rend langs den weg over Watergang on mogelijk. Bij het Schouw ligt de sneeuw dik over de geheele wegbreedte. Een bus van de W.A.C.O. is hier ingesneeuwd. De busdienst van de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramwegmaatschappij wordt nu onderhouden over Broek in Waterland, Monnikendam en door de Purmer naar Purmerend. De bus, die om half zeven uit Amsterdam was vertrokken, was om elf uur echter nog niet in de hoofdstad terug gekeerd. Normaal duurt deze rit niet meer dan twee uur. In den loop van den middag is men er in geslaagd de trambaan Amsterdam- Monnikendam geheel sneeuwvrij te ma ken. De tramdiensten van de N.Z.H.T.M. naar Broek in Waterland werden terstond her vat. Later werd ook doorgereden naar Monnikendam. Vertraging kon echter niet worden voorkomen. De busdiensten van de N.Z.H.T.M. van Amsterdam naar Purmerend, die men, na dat de weg via Watergang en Ilpendam onberijdbaar was gebleken, via Monniken dam en den Purmer wilde onderhouden, zyn thans gestaakt. Ook de N.A.C.O.- diensten waren op deze route tot vier uur gestaakt, doch zijn nadien hervat. Men was gisteravond doende den weg van het Schouw tot Purmerend sneeuwvrij te ma ken met behulp van een tractor. Vandaag zal ook de N.Z.H.T.M. trachten de tram baan langs dezen weg weer berijdbaar te maken. Moeilijke sledetocht met levensgevaar volbracht. Een kleine expeditie, bestaande uit drie personen, heeft, zooals reecis Zaterdag oe- sloten was, Zondagmorgen van Durgerdam uit over den Waterlandschen zeedijk, een tocht naar Uitdam gemaakt, ten einde de bewoners van vleesch en vet te voorzien. Om zes uur uit Durgerdam vertrokken, arriveerden de mannen om half elf in het dorp aan het IJsselmeer, waar zij door de bewoners met open armen werden ontvan gen. Het drietal, de slager P. Wirsing, zijn broer F. Wirsing en de heer Trompetter, een inwoner van Durgerdam, hebben na een zeer moeilijken-tocht Uitdam bereikt. Tegen wind in moesten zij de kleine slede, waarop een mand met vijftig kg. vleesch en vet was geladen, over groote sneeuw- heuvels trekken. Oorspronkelijk kon men op den kruin van den zeedijk blijven loo- pen, doch later kwam het trio ook hier voor groote moeilijkheden te staan. Her haaldelijk moest het den dijk verlaten om zich even verder weer omhoog te hijschen. Liggende kropen de mannen, elkander hel pend den dijk op. Vele malen viel de slede om en moest men deze weer in het rechte spoor brengen. Dit alles matte de men- schen zeer af. Op een km. afstand van Uitdam wacht ten de expeditie de grootste moeilijkheden. De sneeuw lag hier wel zeer hoog. De kruin van den dijk was niet meer te zien. Men kan zich nauwelijks een voorstelling maken van de groote sneeuwmassa's, die hier liggen. Uitdam was via den dijk niet te bereiken en de mannen draaiden daar om af naar het ijs om daarover het laatste deel van den tocht af te leggen. De drie Durgerdammers kwamen geheel verkleumd in het dorp aan, een been van den jong- sten deelnemer, F. Wirsing, was geheel ge voelloos. De 20-jarige jongeman moest van het ys gedragen worden, waarna ingezetenen van Uitdam de eerste hulp verleenden. Rijkelijk onthaalde de bevolking het drie tal op warme spijzen en dranken. Zoo spoedig mogelijk aanvaardden de mannen den terugtocht, die gedeeltelijk over het ys in het IJsselmeer werd afge legd. Men had den wind in den rug, zoo dat men weinig last van de koude had en zich veel sneller kon verplaatsen, mede, omdat de slede achtergelaten was. Na eenigen tijd kreeg F. Wirsing echter weer last van zijn been. Hij kon niet meer mee komen en de anderen moesten hem dragen. Het was reeds half twee toen de drie man nen, uitgeput en verkleumd, in Durgerdam terugkeerden. De invallende dooi heeft de wegen in Noord Holland, ten Noorden van de hoofd stad, in spiegelgladde ijsvlakten herschapen. Het busverkeer van N.Z.H.T.M. is daardoor totaal gestremd. Slechts de tramdienst Amsterdam Monnikendam zyn twee autobussen inge sneeuwd. Met man en macht wordt thans gewerkt deze voertuigen te bevrijden. Tevens is men doende met behulp van een sneeuwploeg het traject SchouwPurme rend vry te maken. Over het algemeen zijn de wegen met een twintig centimeter dikke laag ingereden sneeuw bedekt, welke een harde en door den regen zeer gladde korst heeft gevormd. Het zal niet eenvoudig zijn deze korst te verwijderen, doch de dooi, welke naar het zich laat aanzien, zal doorzetten, is een goede bondgenoot. Op het baanvak HoornPurmerend. Het baanvak HoornPurmerend, dat men Zaterdagmiddag vrijwel sneeuwvrij had, is door den storm in de nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw vol sneeuw geraakt. Het spoorwegverkeer is niet mo gelijk. Het gehucht Schardam, gemeente Oost huizenKwadijk sneeuwvrij te maken, hier een chaotischen toestand. Verschei dene schuren en huizen zijn totaal inge sneeuwd. Het gehucht dat langs den IJsel- meerdijk ligt, is van beide kanten niet te bereiken. De sneeuw heeft zich tot vijf meter over den weg opgehoopt. Om toch in het gehucht te komen, moet men een lastigen tocht door de landerijen maken. Veehouders moeten de melk over de lan derijen naar den verkeersweg Hoorn Amsterdam brengen en in vele gevallen zijn zy onderweg blyven steken. Te Werder, dat eveneens aan den IJssel- meerdijk is gelegen, waren Zondagmorgen in korten tijd zeven auto's ingesneeuwd. Hier heeft men arbeiders en boeren gere- quireerd om den weg sneeuwvrij te maken. Vanmorgen was het baanvak Hoorn Purmerend nog steeds voor het trein verkeer afgesloten. Er is weer opnieuw een trein met militairen heen gegaan om te trachten de sneeuw op te ruimen. Nu de dooi is ingetreden is het gevaar, dat de baan weer zal onderstuiven uitgesloten, zoodat het opruim in gs werk thans uiteindelijk een gunstig resultaat zal hebben. De mogelijk heid is evenwel niet uitgesloten, dat het tot morgen zal duren, voordat het treinverkeer doorgang kan vinden, want gisterenmiddag lag de sneeuw op enkele gedeelten van de baan meer dan één meter hoog. Het treinverkeer Amsterdam— Enkhuizen. Het treinverkeer AmsterdamEnkhuizen via Purmerend was ook Zondag gestremd. De reizigers voor Enkhuizen en Hoorn moesten ook Zondag over Alkmaar ver voerd worden. Zondagmorgen om zeven uur vertrok uit Hoorn een hulptrein met militairen met het doel het versperde baanvak Oost huizenKwadijk sneeuwvraij te maken. Onderweg moesten de mannen reeds her haaldelijk stoppen en pas om tien uur be reikte de trein Oosthuizen. Op het enkele spoor van hier naar Kwadijk lag de sneeuw op sommige plaatsen op manshoogte. In het voormalig station werd krijgsraad ge houden. Men was van oordeel dat oprui ming van deze massa's niet mogelijk was, en nadat een bord snert was gebruikt, keerde de trein met militairen dan ook on verrichter zake naar Hoorn terug. MIDDEN-DRENTE GEBLOKKEERD. In midden Drente zijn de wegen thans ook geblokkeerd. Sneeuwwolken stuiven over de vlakten en vormen massa's, waar geen auto doorkomen kan. De weg BeilenAssen, welke Zaterdag nog sneeuwvrij is gemaakt, is nu geheel gestremd. De postauto uit Assen kon Bei len niet bereiken en is teruggekeerd. In omgekeerde richting is dit eveneens het geval. Ook uit de richting Hoogeveen is Beilen onbereikbaar, zoodat dit dorp langs den weg niet meer bereikbaar is. De busdiensten WesterborgBuilen Assen en MeppelBeilenAssen zijn stop gezet. In de omgeving van Beilen zijn van ochtend overal ploegen vrijwilligers be gonnen de wegen sneeuwvrij te maken. Er Vragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken De beer Van der Weydem heeft aan den minister van Binnenlandsche Ze ken de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de sneeuwophoopiingen op de wegen die communicatie op tal van plaatsen ten plattelande onmogelijk maken? Wil de Minister overwegen of ont ruiming daar niet nóg noodiger is dan. de ontruiming van de groote wegen door den Rijkswaterstaat, omdat men. daar nog in de gelegenheid is om ge bruik te maken van de spoorwegen, maar ten plattelande het wegverkeer veelal het eenige communicatiemiddel is? Weet de Minister, dat tal van ge meenten en bedrij ven op het platteland! geheel geïsoleerd zijn en dat b.v. op tal van bedrijven de melk al in 3 of 4 dagen niet vervoerd is, omdat het wederom berijdbaar maken der we gen door de expediteurs een onmoge lijke opgaaf is? Is het den Minister bekend, dat zeer vele plaatselijke besturen hier een af- zijdige houding aannemen, eenerzijds omdat niet alle binnen het territoir der gemeente gelegen wegen by haar in onderhoud zijin, anderzijds omdat voor de e.v. daaraan te werk te stellen arbeiders geen bijdrage meer verleend zou worden als werkloozensteun en de gemeenten dit dus geheel zouden moe ten betalen? Is de Minister bereid (indien deze weerstoestand aanhoudt) voor dezen uitzonderlijken toestand bijzondere maatregelen te nemen, door aan de gemeenten vrijheid of wel opdracht te verleenen om de verkeersbelemmerln- gen of de binnen haar territoir voorko mede wogen te laten opruimen im werkverschaffing of wel op zoodanige voorwaarden, dat de aan te steilten ar beiders hiervoor een redelijk loon ont vangen, doch de gemeenten alleen aansprakelijk gesteld worden voor dat deel, dat boven den andere eventueel uit te keeren werkloozensteun uitgaat? Huwe Huid PJJRQI Ruwe Handen I Doos 30 cont. Ruwe Lippen J Bjj Apoth. on Drogist. 125 zijn honderden menschen aan het werk. Tegen den middag zullen de sneeuw- barrières op den hoofdweg BeilenAssen zijn opgeruimd. Zoolang de zandstrooier niet is rond geweest, blijft deze weg echter nog zeer gevaarlijk, omdat de sneeuwvrije gedeelten in den afgeloopen nacht met een dikke ijskorst zijn bedekt. De busdiensten lagen vanochtend ora tien uur nog stil, doch zullen in den loop van den dag in noordelijke richting waar schijnlijk hervat kunnen worden. Het verkeer BeilenHoogeveen kan ver moedelijk vandaag nog niet worden her steld. De post van Zaterdagavond lag Maandagochtend nog in Beilen. De melk werd gedeeltelijk met boeren wagens naar de zuivelfabrieken gebracht. Een ploeg recruten kon niet vertrekken. DE IJSDAM IN DE MAAS BIJ MEGEN. Het laat zich aanzien, dat er scheuren zullen ontstaan. De ijsdam, welke zich in de Maas ter hoogte van den Megenschenham te Megen heeft vastgezet, werkt nog steeds als een stuw en houdt het Maaswater daar tegen. De peilschaal aan het stuwcomplex te Grave teekende hedenmorgen nog een stand van 5.59 plus A.N.P., terwijl de stuw te Lith een stand noteerde van 1.44 plus A.N.P. Het verval is dus nog steeds boven de 4 M. Men gelooft wel, dat dit zal gaan verminderen, doordat het zich laat aan zien, dat er scheuren zullen ontstaan, waar door het voortstuwende Maaswater zich een uitweg zal banen naar het lagere deel der rivier. Inderdaad is hedenmorgen een wak geconstateerd achter de ijsdam, waar bij met vrij groote zekerheid kon worden vastgesteld, dat het water een snelheid heeft van ca. 5 km. per uur. Indien de scheuren grooter worden, zal het verhang tusschen Grave en Lith kleiner moeten worden. De kans, dat de ijsdam zelfs bij dooiweer vlug zal verdwijnen, is niet bij zonder groot. Immers de ijsbarrière heeft naar ruwe schatting een inhoud van circa 150.000 M3. ijs. Om zich 'n beeld te vormen van de ijsmassa, die zich daar ter plaatse heeft opgehoopt, diene, dat de dam een lengte heeft van ruim 200 M., een breedte van 140 M., terwyl de hoogte wordt aan genomen op ca. 5 M. Daarboven heeft zich op een afstand van 100 M. van elkander ijsklompen veroorzaakt door het kruien van 't ys, welke meer dan een manshoogte reiken. HET DORP LANGWEER (Fr.) ONTOEGANKELIJK. 'Het dorp Langweer in Friesland is reeds zes dagen vrijwel onbereikbaar voor alle verkeer. De eenige toegangsweg tot het dorp is over een lengte van 11/2 a 2 km. geheel bedekt met sneeuwduinen, ter hoogte van 1 a 2 meter. Daar opruiming met handkracht niet doenlijk is, heeft men 'hans een zand schuifmachine gerequireerd, die Zondag met haar werk is begonnen. Men hoopt in 2 a 3 dagen den weg veer berijdbaar te maken. Met veel moeilijkheden had de N. Z. H. T. M. te kampen, daar het verkeer op vele plaatsen door de sneeuwmassa's volkomen gestremd was. Sneeuwruimers maken de baan vrij nabij Zunderdorp

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9