Russen beuken de Mannerheimlinie Balkanlanden sluiten zich aaneen Duitsche luchtaanvallen duren voort Woedende aanvallen duren ooort iZ)e conferentie aan ffielgrado 3n cenaooi narende ftoopvaaideró, aangevallen MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 DE LFJDSCHF COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 3 Op Karelische landengte DUIZENDEN DOODEN. De speciale corresp. van Reuter op de Karelische landengte meldt, dat in strijd met de verwachting het Russische offen sief aldaar gisteren, Zondag, den geheelen dag is voortgezet met onverminderde kracht. Dit offensief heeft den Russen reeds ongeveer 3000 dooden gekost. (Het Finsche legerbericht spreekt van 8000). De Finnen strijden onder een enorme spanning, maar schijnen hun posities hecht te handhaven. De Russische aanval begon vroeg in den morgen. Tanks verschenen, met sleden achter zich. (De eerste berichten spreken van sleden voor de tanks). Des nachts had den de Finnen nieuwe vuurposities in orde gebracht voor hun antitankgeschut en de Finsche soldaten hadden zich ingegraven onder dekking van de duisternis in diepe holen in niemandsland. Toen de tanks ver schenen, werden zij niet alleen ontvangen door zwaar geschutvuur, maar ook door een regen van handgranaten, die uit deze holen naar hen werden geworpen. Tegen den avond trokken de Russen terug. Zij schijnen krachtige versterkingen, zoowel op de landengte als aan het front bij het Ladogameer te hebben ontvangen. De verwoede strijd op de Karelische landengte, waar het roode leger herhaalde pogingen doet om door de Mannerheim linie te breken, wordt voortgezet, aldus meldt Reuter uit Helsinki. Militaire waar nemers zijn verrast door deze Russische po gingen. Een zoo intensieve actie was hier niet verwacht en het is mogelijk, dat de Russen gehoopt hebben de Finnen onver wacht te kunnen overvallen. Wanneer dat het geval is, zijn zij waarschijnlijk teleur gesteld, want de Mannerheimlinie is bij zonder sterk. FINSCH LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Te land: Op de langengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen op de Fin sche stellingen te Summa voortgezet. Vier aanvallen werden ondernomen, die alle werden afgeslagen. De Sovjets verloren meer dan 1000 man en 9 tanks. Ten Oosten van Muplojaervi werden de aanvallende Russen met verliezen terug geworpen. Op andere punten van Karelië constateerde men levendige artillerie-acti viteit en de Finsche batterijen hebben ver scheidene vijandelijke batterijen tot zwij gen gebracht. Ten N.O. van het Ladogameer was het betrekkelijk kalm. In het gebied van Kuh- mo is een Russische aanval op een van te voren door de Finnen opgeworpen stelling afgeslagen. Op andere punten van het front te land activiteit van patrouilles. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: In den nacht van 2 op 3 Februari vlogen Russische vliegtuigen over het gebied van Hangö, Ekenaes en Kol- vista. Gisteren ondernam de Russische luchtmacht aanvallen op Mantiluoto, Eke naes, Kerava, Lovisa, Kotka, Sainajoki en Kuopio. In het gebied van Petsamo bombardeer den Russische toestellen Noutsi en Ivaol. De bombardementen veroorzaakten bran den en volgens tot dusver ontvangen in lichtingen werden veertig burgers gedood en een vijftigtal gewond. Op de landengte van Karelië was de ac tiviteit der Russische luchtmacht grooter dan op voorgaande dagen. O.a. Wiborg werd verscheidene malen gebombardeerd. Zaterdag heeft de Finsche luchtmacht deelgenomen aan verscheidene gevechten en verkenningsvluchten en vijandelijke troepen en bases der Russische luchtmacht gebombardeerd. Volgens de inlichtingen, die tot dusver ontvangen en gecontroleerd zijn, werden Zaterdag elf Sovjet-vliegtui gen neergehaald. Voorts zijn Zondagochtend te Helsinki biljetten aangeplakt, waarin bevolen wordt, dat de mannen van 18 tot 60 jaar, die nog niet behulpzaam zijn bij verde digingswerken of werken van openbaar nut, zich voor 12 Februari bij de bevoeg de bureaux moeten laten inschrijven, opdat van hun diensten gebruik kan worden ge maakt bij de verdediging des lands. RUSSISCH LEGERGERICHT. Het hoofdkwartier van het militaire dis trict Leningrad deelt mede: Op 3 Februari heeft zich aan het front niets bizonders voorgedaan. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft met succes militaire objecten van (jen vijand gebombardeerd. DE RUSSISCHE LUCHTBOMBARDE MENTEN OP FINSCHE STEDEN. De correspondent van de „Stockholm Tidningen" te Helsinki meldt, dat het door 12.000 menschen bewoonde stadje Sorta- vala Zondag gedurende 24 uur hevig door de Russische vliegtuigen gebombardeerd is. Het stadje biedt een droevigen aanblik. Het is voor drie vierde verwoest. De Lu- thersche kerk is geheel, een ziekenhuis voor de helft vernield. Een ambulancetrein werd ernstig beschadigd. Ook Viipuri heeft zeer te lijden gehad; hier werden 150 huizen vernield, terwijl op 16 plaatsen groote branden woedden. De Russen hebben ten minste 500 bommen ge worpen op plaatsen, die van geen enkele militaire beteekenis waren. Het schijnt, al dus de correspondent, dat het Russische opperbevel besloten heeft de stad tot eiken prijs te verwoesten en dat dit plan samen hangt met het groote offensief tegen Sum ma. Nadat de schoone kathedraal van Vii puri door een zwaren bom vernield was, vereenigde de geloovigen zich in gebed bij het ongeschonden gebleven altaar. NOODZAKELIJKHEID VAN HULP. Welingelichte reizigers, die onlangs uit Finland te Stockholm zijn teruggekeerd, hebben aan Reuter verklaard, dat de Fin nen, wanneer zij geen aanzienlijke hulp ontvangen, omstreeks Juni in een ernstige positie zullen komen te verkeeren. Wan neer de zomer komt zullen de Russen ge holpen worden door de volgende facto ren: Ten eerste: Het aantal uren daglicht zal toenemen, in het midden van den zomer is het slechts ongeveer twee uur duister, zoodat de aanvallen van de Russen gedu rende 22 uur bij daglicht geschieden. Ten tweede: Wanneer de dooi voorbij is, zullen de wegen begaanbaar worden voor het zware verkeer van de Russische troepen en tanks. Ten derde: Met het verdwijnen van de sneeuw zullen de Finsche ski-patrouilles hun beweeglijkheid verliezen. Ten vierde: Het gevaar van boschbran- den zal toenemen. Drie Heinkels neergehaald EEN DUITSCHE MEDEDEELING Op 3 Februari hebben de Duitsche vlieg tuigen in het kader van de verkennings vluchten naar de Britsche kust Britsche oorlogsbodems en bewapende of in convooi varende koopvaardijschepei. aangevallen. Niettegenstaande het hevige vuur van de luchtdoelartillerie zijn één mijnenveger, vier voorpostenschepen en negen koop vaardijschepen tot zinken gebracht. Tal rijke andere bewapende koopvaardij schepen werden, deels ernstig, beschadigd. Alle tot zinken gebrachte koopvaardij schepen werden aangevallen, terwijl zij in convooi voeren. Drie Duitsche vliegtuigen zijn niet van de vlucht naar den vijand teruggekeerd. MEDEDEELINGEN VAN BRITSCHE ZIJDE Duitsche vliegtuigen zijn Zaterdag waar genomen op verschillende punten langs de kust van Norfolk tot Northumberland. Er wordt melding gemaakt van talrijke aan vallen op schepen. Zoo hebben twee Duit sche toestellen aan de kust van Yorkshire Zaterdagmorgen een treiler met machine geweren beschoten. Britsche gevechts vliegtuigen stegen op. In Yorkshire werd een Heinkel toestel neergehaald. Na van de zee verdreven te zijn, viel het te pletter op een huis en geraakte in brand. Vier per sonen, naar men gelooft, inzittenden van het vliegtuig, werden gedood, en één werd gewond. Een andere bommenwerper werd, naar men gelooft, neergehaald aan de kust van Northumberland. In een later Reuterbericht wordt ge meld: De balans van de Duitsche aanvallen op schepen buiten de Engelsche kust, die Zaterdag ondernomen zijn, toont, dat drie Duitsche Heinkeltoestellen neergehaald zijn. Het is niet waarschijnlijk, dat een vier de naar huis kon terugkeeren. Minstens zeven Duitsche vliegers zijn gedood. Zes zijn gevangen genomen. Een neutraal schip is tot zinken gebracht, een Engelsch schip in brand gestoken. Negen schepen werden, voor zoover be kend aangevallen, doch zeven ontkwamen met weinig schade. Elf zeelieden kwamen om, onder wie vier van het neutrale schip. Op de meeste aangevallen schepen vielen gewonden gemeenlijk getroffen door ma ch in ege weer vuur. Een Duitsch vlot, groot 1 bij 3 meter is te South Ronaldsay op de Orkaden aange spoeld. Het geelbedrukte rubbervlot was geheel opgeblazen. Men gelooft, dat het toe behoord heeft aan een van de Duitsche vliegtuigen, die na de raids van Zaterdag in zee gestort zijn. Voorts gelooft men, dat de bemanning verdronken is na zich op het vlot te hebben begeven. - In de baai van Druridge in Northumber land zijn de lijken van drie Duitsche vlie gers aangespoeld. Men gelooft, dat het hier leden der bemanning van het Heinkel vlieg tuig, dat Zaterdag voor de Tynemonding is neergehaald, betreft. Ten vijfde: Wanneer de Oostzee ijsvrij wordt zal ook de Sovjet-Russische vloot vrijkomen en kan men een feilen strijd ter zee verwachten in de Oostzee en de Both- nische Golf. Een hoopvolle factor voor de Finnen is evenwel, dat door het ontdooien van de meren, de Russische troepen slechts over betrekkelijk smalle strooken land kunnen oprukken. ZENDT DUITSCHLAND WAPENS NAAR RUSLAND? Een speciale correspondent van de „Dai ly Telegraph" in Stockholm meldt, dat Duitschland wapens zendt naar Rusland. De correspondent seint: Twee Duitsche schepen uit een Oostzee haven, hebben naar te Stockholm verno men wordt, Vrijdagmiddag Noorsche lood sen aan boord genomen in de territoriale wateren ten Zuiden van Oslo. De schepen bleken geladen met geschut en munitie voor kleine wapens, bestemd voor de Rus sische troepen, die hun bases hebben in Petsamo en Moermansk. Men verwacht, dat deze stoomschepen aan het einde van deze week in Petsamo zullen lossen. Ik verneem, aldus de correspondent verder dat dit Duitsch-Russische ver keer, dat de laatste maand gaande is ge weest, deel uitmaakt van veel breedere ontwikkelingen, welke in verband staan met onderhandelingen, die thans in Ber lijn worden gevoerd. De terugkeer naar Duitschland van den Duitschen ambassa deur in Moskou, Schulenburg, staat naar men gelooft, in verband met deze onder handelingen. Er verluidt, dat Duitschland Russische duikbooten wil koopen. Rusland wenscht grootere Duitsche eenheden, ter vervanging van het verlies van den kruiser „Kirof" en van twee slagschepen, die be schadigd zijn door de Finsche kustbatte- rijen te Hangoe en later weer bij den luchtaanval op Kroonstad. Volgens mijn inlichtingen zullen vijftien Russische duik booten ingeruild worden tegen een Duit schen kruiser en waarschijnlijk nog een oorlogschip. Naar schatting hebben Zaterdag 20 Duit sche vliegtuigen deelgenomen aan de aan vallen op de Britsche 'kust. De aanvallen werden gedaan over een lengte van 650 K.M., zij waren mede van de felste aan vallen sedert het begin van den oorlog. BRITSCHE TEGENSPRAAK Van Britsche zijde werd gisteren aan Reuter medegedelde dat de Duitsche be wering, dat bij de luchtaanvallen van Za terdag 14 schepen tot zinken zijn gebracht, „onzinnig" is. Ofschoon het niet mogelijk is, te zeggen hoeveel bommenwerpers aan de aanvallen hebben deelgenomen, wordt hun aantal op hoogstens twaalf geschat en, ge zien het feit, dat minstens drie hiervan zijn neergeschoten, is het een onmogelijkheid, dat zulk een gering aantal aanvallende vliegtuigen zooveel schade aanricht als be weerd wordt. SLACHTOFFERS VAN DEN ZEE-OORLOG Zaterdagmiddag is nabij de pier van een plaats aan de Noordoostkust van Engeland een boot gekenterd, welke de namen „Tempo Oslo" droeg. Twee der inzittenden werden dood uit het water gehaald, de derde werd in uitgeputten staat naar een ziekenhuis gebracht. Hy herhaalde steeds het woord veertien. Vermoedelijk bedoel de hy, dat veertien personen in de boot hadden gezeten. Een Britsche reddingsboot heeft nog andere opvarenden van de „Tem po" uit Oslo aan land gebracht, o.a. de schipper. Hij deelde mede, dat zijn schip door drie Duitsche vliegtuigen tot zinken was gebracht. De „Tempo" mat 629 ton. Twee leden der bemanning van een En gelsche reddingboot, die Zaterdagavond was uitgevaren om hulp te bieden aan een klein Belgisch kustvaartuig, de „Char lotte", zyn overboord geslagen en gisteren zijn hun lijken aangespoeld. Vier der tien opvarenden van de „Char lotte" zyn gisterochtend aan land ge bracht. De zes overigen, die zich met be hulp van een vlot in veiligheid wilden brengen, worden vermist. Twee redding booten zoeken op het oogenblik naar hen, doch daar een vlot op het strand is ge worpen en ook het lijk van een man is aangespoeld, vreest men, dat zy het leven hebben gelaten. Er bestaat voorts ongerustheid over het Belgische ss. „Charles", waarvan men eenigen tyd geen berichten heeft ontvan gen. Onder de bemanning bevindt zich een Nederlander, namelijk de tweede stuur man Marinus de Boer, afkomstig uit Hellevoetsluis. DE BALANS DER NOORSCHE VERLIEZEN. Sinds het uitbreken van den oorlog zijn ongeveer 40 Noorsche schepen verloren gegaan, bijna 250. zeelieden zijn om het leven gekomen. Het laatste slachtoffer van den oorlog ter zee is de „Tempo" Publiek en pers in Noorwegen nemen met stijgende verontwaardiging kennis van elk nieuw VERKLARINGEN DER DEELNEMERS HET SLOTCOMMUNIQUé. De Balkan-conferentie, welke te Belgra do is gehouden, is Zondag gesloten. Na af loop van de slotzitting heeft de Roemeen- sche minister van buitenlandsche zaken, Gafencu, in zijn hoedanigheid van voorzit ter, het volgende officieele communiqué voorgelezen: De gedachtenwisselingen, welke de le den van den permanenten raad gevoerd hebben in een hartelijke en vertrouwelijke atmosfeer, hebben het mogelijk gemaakt, met eenstemmigheid te constateeren: 1. Het gemeenschappelijk belang der vier staten bij de handhaving van den vrede in orde en veiligheid in het Z.O. van Europa; 2. Hun vaste beslotenheid tot voortzet ting van hun beslist vreedzame politiek on der respectievelijke handhaving van hun standpunt ten aanzien van het tegenwoor dige conflict, teneinde dit deel van Euro pa voor de beproevingen van den oorlog te bewaren; 3. Hun wil, aaneengesloten te blijven in den boezem der Entente, die slechts haar eigen doeleinden nastreeft en die tegen niemand gericht is, en gemeenschappelijk te waken voor de handhaving der rechten van elk hunner en van de onafhankelijk heid en het nationale grondgebied; 4. De oprechte wensch, vriendschappelij ke betrekkingen met de buurstaten te on derhouden en te ontwikkelen in een ver- zoeningsgezinden geest van wederzijdsch begrip en vreedzame samenwerking; 5. De noodzakelijkheid, de oeconomische banden en de verbindingen tusschen de Balkanstaten nauwer aan te halen en te vervolmaken, door meer in het bijzonder het handelsverkeer binnen de Entente te vergrooten; 6. De verlenging van het Balkanpact voor een nieuwe statutaire periode van ze ven jaar, ingaande 7 Februari 1940; 7. Het besluit der vier ministers van bui tenlandsche zaken, onderling een nauw contact te onderhouden tot de volgende zitting van den Permanenten Raad, die in de maand Februari 1941 te Athene zal worden gehouden. HEILZAME LESSEN UIT HET VERLEDEN De Roemeensche, Turksche, Grieksche en Zuid-Slavische ministers van buitenland sche zaken hebben tegenover de vertegen woordigers van de pers verklaringen afge legd. Gafencu: De Roemeensche minister, Gafencu, zei- de: Deze enkele tezamen doorgebrachte - gen hebben mijn collega's en mij veroor loofd onzen wil te constateeren om ver- eenigd te blijven, de gemeenschap van rechten en belangen, die wij vertegen woordigen, tot ontwikkeling te brengen, den vrede in volle loyauteit te dienen en onze vriendschappelijke betrekkingen met de nabije landen te onwikkelen. Wij zijn ervan overtuigd, dat onze Entente steeds meer een nuttig instrument wordt voor den vrede en de veiligheid van ons land, nuttig ook voor onze naburen en voor de in deze dagen zoo beproefde Europeesche gedachte, waaraan wij des te trouwer ge hecht blijven. Saradjogloe: De Turksche minister zeide: Aan het einde van het zesde jaar der vorming van de Entente gevoelen wij een geval van tot zinken brengen. Het s.s. „Anglo" uit Haugesund is Zater dag ternauwernood aan den ondergang ontkomen: op 200 meter van het schip deed zich een ontploffing voor, waarschijnlijk van een magnetische mijn. Men zag geen ander schip of vliegtuig in de buurt, zoo-, dat men vermoedt, dat een magnetische mijn te vroeg ontploft is. In de kerk der Drieëenheid te Oslo is Zondagavond een indrukwekkende plech tigheid, een dienst ter herdenking van de Noorsche zeelieden, die het leven hebben verloren, gehouden. De namen der omge komen schepelingen uit Oslo werden voor gelezen. De dienst werd door den koning en de hoogste marine-autoriteiten bijge woond. RUSSISCHE DUIKBOOTEN IN DUITSCHEN DIENST? Volgens berichten, waarvan het moeilijk is de juistheid na te gaan, zouden de Sov jets aan Duitschland veertien duikbooten geleend hebben, welke zouden opereeren in de Noordzee met Duitsche bemanningen en onder Duitsche vlag. Russische marine-officieren zouden zich echter aan boord bevinden, teneinde op de hoogte te geraken van den duikboot- oorlog. FRANSCH LEGERBERICHT. Het Zondagavond uitgegeven Fransche legerbericht luidt als volgt: In den aanvang van den ochtend keerde zich een levendig gevecht met verkennin- gen van den vijand tot ons voordeeL gerechtvaardigde trots, wanneer wij de reeds behaalde resultaten zien en de nog schitterender resultaten, die wij gerechtigd zyn in de toekomst te verwachten. De Bal kan, vroeger een klassieke en onverbe terlijke haard van troebelen, geeft than» de wereld, die gekweld wordt door de on bekendheden en angsten van morgen, een voorbeeld van de deugden van wijsheid, weloverwogenheid, welke onze landen en onze volken verre en vrij zullen houden van de beproevingen van het huidige con flict. Metaxas: De Grieksche minister, Metaxas, zeide: Wij hebben de vaste overtuiging, dat dank zij onze geest van volstrekte solidariteit en onze nauwe samenwerking de vrede in de zen hoek van Europa volledig gehand haafd zal worden. Markowitsj: De Zuid-Slavische minister Markowitsj zeide: Ik ben ervan overtuigd, dat de Balkan conferentie weldadige gevolgen zal hebben voor de toekomstige ontwikkeling der ge beurtenissen in den Balkan en het Donau- bekken. Op 't oogenblik, waarop de hui dige zitting eindigt, wil ik zeer in het bij zonder wijzen op den geest van bereid willigheid tot samenwerking, die heeft voorgezeten bij haar werkzaamheden. VOORLOOPIG GEEN TERRITORIALE HERZIENINGEN. De eerste stappen in de richting van een uitbreiding van den regionalen Balkan- handel zijn reeds genomen. In verband met de territoriale herziening op den Balkan verneemt Reuter, dat de raad besloten heeft, dat het huidige oogen blik niet opportuun was voor het ter tafel brengen van dit onderwerp. De Roemeen sche minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat een dergelijke actie in de naaste toekomst niet in de beste belangen zou zijn van de Entente en zyn opvatting werd na vele besprekingen aanvaard, al dus Reuter. Overeengekomen werd, dat Saradjogloe op zijn thuisreis de Bulgaarsche regeering een overzicht zou geven van de besprekin gen der conferentie. Naar verluidt zal hij Kjosseiwanow da verzekering geven, dat te Belgrado warme waardeering is gevoeld voor de vreed zame houding van Bulgarije en dat de po sitie van Bulgarye op zeer vriendschappe lijke wijze is besproken. Hij zal echter naar voren brengen, dat voor het oogenblik territoriale eischen ter zijde zullen moeten worden gesteld om in een later stadium besproken te worden. Niet officieele Hongaarsche waarnemers toonen teleurstelling over het besluit om een onmiddellijke behandeling der Hon gaarsche eischen uit te stellen. VOLDOENING TE PARIJS. De resultaten der conferentie te Belgra do zijn te Parijs met voldoening vernomen. De solidariteit der Balkanlanden is beves- tingd in nauwkeuriger bewoordingen dan de grootste optimisten hadden verwacht. De vier staten hebben verklaard eensge zind te zijn om te waken voor het behoud niet alleen van de rechten van een ieder hunner, maar „voor zijn onafhankelijkheid en zijn nationale gebied". Men wijst ook op de wijze, waarop het slotcommuniqué de gemeenschappelijke positie der vier mogendheden als leden van den Balkan- bond in overeenstemming brengt met da onderscheidenlijke omstandigheden van elk afzonderlyk. Zoo zijn de door Turkije als onderteekenaar van het accoord van An kara met Frankryk en Engeland aanvaar de verplichtingen geheel in overeenstem ming met zijn plichten jegens de drie an dere staten der Entente. Ook de oecono mische resultaten acht men uiterst bevre digend. DE „TIMES" EVENEENS VOLDAAN. Onder het opschrift „Balkanstaten slui ten zich nauwer aaneen", publiceert de „Times" een artikel van haar correspon dent te Belgrado, waarin gezegd wordt, dat de Balkanconferentie heeft geleid tot de voltooiing van een solidariteit, die het kader van de gebruikelijke frazen over neutraliteitspolitie ver te buiten gaat. Het woord neutraliteit, dat tot dusverre al dus deze correspondent op zooveel ver schillende manieren is uitgelegd, is thans duidelijker bepaald door de toevoeging „regionale". Het is bovendien aangevuld door de overtuiging, dat een bedreiging van één der Balkanstaten door de ander» wordt beschouwd als een bedreiging ook van de andere. Volgens de „Daily Telegraph" zou men tusschen de regels van het communiqué kunnen lezen, dat naar de meening dei Balkanstaten hun veiligste kansen liggei in het gemeenschappelijke streven, cei buitenlandsche mogendheid geen voor wendsel voor interventie te geven. Eei dergelijk voorwensel zou gemakkelijk ge vonden kunnen worden by een conflio tusschen de Balkanstaten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5