Het zilveren Rectoraat van Mgr. Bekkers Academtenieuws AGENDA NIEUWS STADS [X Vastenavond bij Katholiek Leiden MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 CE I.E'OSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Een vroolijk morgenfeest op „Bijdorp" te Voorschoten AboonenvtnLsprija: voor Lelden 18 cent &er week; 2.5J per kwtrtaal. Bij onze agenten /O cent per wvv»k; f ft. 60 per kwartaal Franco per pot 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeel in gen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 DOOI HOUDT AAN. De BUI seint i Verwachting: In het Noorden: Meest matige Oostelijke tpt Zuid-Oostelijke wind. Betrokken tot rwaarbewolkt met mist. Tijdelijk lichte sneeuw of regen. Lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. In het Zuiden en midden: Zwakke tot matige Zuidelyk tot Zuid-Westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt met mist. Tij delijk: lichte regen. Lichte tot matige dooi. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: mist en motregen: zwakke O. Z. O. wind, 1 gr. C. Vlissingen: mist, zwakke Z. W. wind, 2 gr. C. De Bilt: mist, zwakke Z. Z. W. wind, 2 gr. C. Groningen: betrokken, matige Oostelij ke wind, —6 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke Zui delijke wind, 5 gr. C. BUITENLANDSCII WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Oosten houdt bij voortduring stand. In het maximum komen nog steeds lucht drukwaarden boven 1030 mbar voor. De groote koude houdt in Zweden en in de Baltische Staten aan. Het vorstgebied reikt naar het Zuiden over geheel Centraal-Eu- ropa tot Hongarye en de Balkanstaten. Het omvat nog juist de Noordelijke provincies van ons land. De Oceaandepressie blijft ver in het Westen. Een nieuw gebied van hoogen luchtdruk komt tot ontwikkeling ten Westen van Portugal met barometer standen boven 1020 mbar. In dit gebied heer schen hooge temperaturen. De strooming uit het Zuid-Westen, die in een breede bedding warme luchtmassa's van Zuidelijke breedten van de Azoren over het Weste lijke Oceaangedeelte naar IJsland trans porteert, brengt op de Faroer en op IJsland temperaturen ver boven normaal. In het binnenland van IJsland komen tempera- hiren tot 9 graden boven normaal voor. Ook in het Noord-Westen van Spanje heerscht een warmte van 89 graden bo ven normaal. In het binnenland van Zwe den en in de Baltische Staten melden en kele, stations nog temperaturen beneden —20 graden. Kaunas (Litauen) meldt —27 giaden. In den Balkan is de vorst niet meer dan licht. In het Westelijk Middel- lar.dsche Zeegebied ligt nog een vlakke depressie. Op de stations in Portugal vie len gisteren overdag zware regens. LUCHTTEMPERATUUR 2.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Maandagnamiddag 5.22 uur tot Dinsdagmorgen 7.05 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 6 Febr. voorm. 1.30 en nam. 1.55 uur. Maan op 6.00 uur Dinsdagmorgen. Maan onder 3.26 uur Dinsdagmiddag. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Indisch recht: de heeren E. Bender. Amsterdam; H. P. H. Nitschmann, Nijmegen. Wie z'n omzet wil vermeeren, moet adverteeren Benoeming tot eere-kannunik Al draagt het Moederhuis der Zusters Dominicanessen met recht en reden de naam van „Bijdorp", het ligt toch in een „splendid isolation" verscholen achter het parkgeboomte. Het is eigenlijk een dorp bij het dorp; het leeft ingetogen zyn eigen leven en wat er in het groote dorp voor valt, gaat langs de bewoonsters van het kleine dorp heen, en het leven van het klooster is als een gesloten boek voor de bewoners van het groote dorp. Behalve als er feest is in „Bijdorp". Dan blijkt er een verborgen band te liggen tus- schen de groote en de kleine gemeenschap. En vandaag is het feest in „Bijdorp". De rector, mgr. Th. M. P. Bekkers, viert zijn zilveren feest als geestelijke voogd en vader van het Moederhuis. Dë veelzijdige staat van dienst van den jubileerenden rector hebben wij onlangs in de krant ge geven, en deze veelzijdige activiteit be zorgde Mgr. heden een even veelzijdige belangstelling. Talrijk waren reeds de ge- lukwenschen, die binnenkwamen. Benoeming tot eere-kaunnik. De Bisschop, die zelf verhinderd was te komen, zond den jubileerenden prelaat een nieuw bewijs van groote erkentelijkheid voor de vele verdiensten van Bijdorps rec tor, door Mgr. Bekkers te benoemen tot eere-kanunnik van het Kathedraal Kapit tel van Haarlem. Reeds gisteren was het feest ingezet met een kerkelijke en huiselijke viering door de communauteit. Des morgens droeg de rector een H. Mis op, tijdens welke het zusterkoor de Mis van Algar op devote wijze uitvoerde. Daarna had een felicitatie plaats en, ten besluite van den dag een feestavond. wierookwolken zijn omheog gekringeld, zooals u in dit geestelijk bouquet ziet af gebeeld. Ook willen onze ouders als bewijs van waardeering voor alles wat u voor ons doet, u gaarne eenig geschenk aanbieden. De jonge spreekster bood daarna den rec tor een enveloppe „met inhoud" aan. Door een groep van de kleinste" leerlin gen werd vervolgens op het tooneel „Rood kapje" gegeven' een aardig zangspel, dat beelden uit de kinderjaren opriep. Vooral toen de wolf, met oma's muts op het hoofd, door de ruiten van het huisje kwam gluren. Een vroolijk mopje op de piano en daar na voerde een orkestje van leerlingen Haydns „Kindersymphonie" uit. Herr Hay dn moet toch wel een genoegelijk man geweest zijn, dat hy zulk een prettige kin dercompositie heeft neergeschreven. En het was toch echt Haydn, met nu en dan, als de vreugd ten top steeg, een beetje „hei- densch kabaal" van roepende koekoeks, schorre ratels, fluitende vogels, blaffende honden, pingelende triangels, trompettee- rende jagers, en, ter eere van de ingekwar tierde soldaten, krijgshaftige trommels. Een wèl-gelukte uitvoering, dank zij de onvervaarde dirigente in haar witte jurk, en het vlotte spel van pianiste en van de eerste viool. De Jubilaris heeft in een korte tcespraak de kinderen bedankt voor hun geestelijke gaven en voor deze uitvoering, en ook de ouders van de kinderen, die hem op milde wijze in staat hebben gesteld iets goeds te doen. Hiermede was het morgen-feest ten einde. ffl Er heenchl weer griep! Dui I waakzaamheid i| gebo* f/r den! Bij de aarite griapuer- '0ï! tchijnielen direct ASPIRIN nemen. Zorg ASPIRIN bij l/: de hand te hebben. xZ7 LEIDEN. Maandag, 3 Octobervereenlging, alg. leden vergadering, in den „Vergulden Turk", 8.15 uur. Donderdag, Vergadering Jongeren R.-K. Staatsparty, in „Den Doelen", 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags tot en met Vrijdag 9 Febr. a.s. waarfenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 20274. verschillende gedaanten; een knappe pres tatie! Dit aardige programma, afgewisseld met entre-acte-muziek, sloeg in en heeft de volle zaal uitermate geboeid. De clou van den avond was echter het Vasten-avondbal, dat tot twee uur duurde en buitengewoon gezellig verliep. Het eerste gedeelte van het programma werd bijgewoond door verschillende heeren geestelijken uit stad en omgeving. Het bestuur van Katholiek Leiden kan bij de organisatie van dit Winterprogram- ma misschien nog eenige wenschen hebben overgehouden, over de deelname heeft het in geen geval reden tot klageri. De drie avonden zijn er in gegaan! ST. AUGUSTINUSVEREENIGING VOOR R.K. ONDERWIJZERS. Jaarvergadering. Zaterdagavond werd in d/e Jacoibszaal van „Den Burcht" de jaarvergadering ge houden van de St. Augustinus-vereeniging voor R.K. Onderwijzers, afdeeling Leiden en Omstreken. De weersomstandigheden maakten, dat deze vergadering niet al te best was bezocht In zijn openingswoord dankte de voorz., de heer H. G. de Boer de aanwezige leden dan ook voor hun komst. Daar het de eer ste vergadering is 1940 was, uitte spr. de beste wenschen voor aller welzijn per soonlijk, voor het land en voor het onder wijs. Spr. besprak in 't kort het optreden van het nieuwe ministerie, dat wederom niets goeds had gebracht. Er was wéér goede wil, maar er waren ook allerlei bezwaren. Spr. wil tegen alle hoop in hopen, dat deze minister tenslotte nog iets voor het onder wijs zal doen. Vervolgens besprak spr. het probleem der toevloeiing van jongere collega's. Door de bekende bisschoppelijke bepalingen is hierin een begin van ordening bereikt. Er komen echter nog overtredingen van de bisschoppelijke voorschriften voor. Daar om is aller medewerking noodzakelyk. Eerst dan zullen op den duur alle jonge collega's de plaats vinden, die zij moeten hebben. Er is echter, aldus de voorzitter, nog iets anders, dat niet op den achtergrond mag raken, n.L de salarietring va nden jongen onderwijzer. Ook daar aan mag wel eens worden gedacht. Spr. zette dienaangaande uiteen, dat een jonge onderwijzer, die eerst op 30 a 32-jarigen leeftijd begint, altijd 6 a 7 jaar ten achter is. Over een groot aantal jaren gaan dit groote bedragen wor den, door het gemis vooral van periodieke verhoogingen, jaarlijks bedragen, die van 400 tot zelfs 700 zullen oploopen. Spr. zeide ten slotte te hopen, dat enkele dezer wenschen dit jaar zouden worden verwezenlijkt. Onder de mededeelingen was een circu laire van het hoofdbestuur, waarin werd medegedeeld, dat met ingang van 1 Jan. 1940 het aantal commissies van beroep was teruggebracht tot 2: een Noorder- en Zuidercommissie met als grens de Oude Rijn. Spr. bracht hierbij dank aan de leden der commissie van beroep voor Leiden en Omstreken, die zoo vele jaren de be langen der onderwijzers hadden behartigd. De heer N. Vreeburg stelde voor om dien Gemeentel. Aankondigingen INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen aan de Gortestraat, de Atjehstraat en het Elisabethshof tot en met 10 Februari e.k. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leer lingen en wel des voormiddags van kwart vóór negen tot half tien en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien des namiddags van kwart vóór twee tot kwart na twee uur. De kinderen moeten op 1 Maart a.s. den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. Leiden, 5 Februari 1940. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: lo. dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de toelating, met Maart a.s., tot de openbare lagere scholen aan: het Schuttersveld, tijdelyk Maresingel 54, de Duivenbodestraat, de Haverstraat, de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, tijdelijk Oude Vest 35, de Medusastraat, tijdelyk Maresingel 54 en de Boommarkt, gelegenheid zal worden gegeven aan die scholen tot en met 10 Februari e.k., dage lijks van des voormiddags half negen tot negen uur en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien des namid dags van half twee tot twee uur; 2o. dat bij de inschrijving het bewys van geboorte-inschrijving moet worden ge toond; 3o. dat de kinderen vóór 1 April a.s. den leeftijd van zes jaar moeten hebben be reikt. Leiden, 5 Februari 1940. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN. STRYEN, Secretaris. dank nu reeds te laten uitgaan van het hoofdbestuur, daar hy dit een beteren vorm zou vinden. Besloten werd zulk een verzoek tot het hoofdbestuur te richten. Het plaatselijk comité van de Nieuwe Ge meenschap verzocht een subsidie. Na eeni ge- discussie werd besloten voor 1940 ƒ7.50 toe te staan. Een circulaire van het hoofdbestuur ver zocht eenabonnement te nemen op het tijdschrift van de Nieuwe Gemeenschap. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts ver zocht het hoofdbestuur opgave van de as pirantleden, die tijdelijk waren aangesteld, waardoor zij geen aspirantleden meer zijn'. Een voorstel tot een subsidie aan de keur- raad van 2.50 wordt niet gesteund. Vervolgens werden de jaarverslagen uit gebracht. Voor de vereeniging door den se cretaris, den heer N. Vreeburg. Het finan cieel verslag van de penningm.esse, we gens een keelaandoening van mej. Doove door den voorzitter. Er bleek een batig sal do van 134.90 te zijn. De heeren Baisieben en Horikx werden als kascontroleurs aangewezen. De heer Burcksen bracht verslag uit van de Commissie tot Raad en Steun. Het jaar 1939 had opgebracht 256.14. De heer S. W. Neefjes werd als bestuurs lid herkozen. De voorloopige agenda voor de Algemee- ne Vergadering in de Paaschweek werd na dc pauze besproken. De afdeeling stelde de volgende Candi da ten: Lid hoofdbestuur den heer W. J. Spel ler, (aftredend) en den heer J. H. M. Derksen (aftredend). Lid St. Alphonsuscomimissie Frans Wis se (aftredend). Redacteur Kath. Schoolblad Frans Wis se (aftredend). Lid O. I. Z. (Onderling Interdiocesane Ziekteverzekering) N. B. M. Vreeburg. Lid ondersteuningsfonds de heer Kloos terman. De heer Baisieben diende een voorstel in, waarin het hoofdbestuur wordt ver zocht te streven naar een herziening van de classificatie der Nederlandsche gemeen ten. De sterke uitbreiding van vele ge meenten sinds 1920 zou een plaatsing in een hoogere klasse zeker kunnen rechtvaardi gen. Bij de rondvraag wekte de voorzitter de leden op, de conferenties trouw bij te wo nen. De volgende conferentie wordt gehouden op Vrijdag 16 Februari te half acht in het St. Eüsabethziekenhuis. Rector F. Berne- feld zal de conferentie leiden. Hierna sluiting met gebed. VOORDRACHT PROF. J. PRZYLUSKI. Voor het Oostersch Genootschap in Ne derland en het Instituut Kern, sprak Za terdagavond Prof. Ja Przyluski van hel Collége de France te Parijs over „lea Wèdes et les Wages", DOOR DE GLADHEID GEVALLEN. De 38-jarige W. M. de V. is Zaterdag avond te 8.50 uur in de v. d. Werffstraat door de gladheid gevallen, tengevolge waarvan hij vermoedelijk het linkerkuit been heeft gebroken. Door den E.H.D. werd hy naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Heden was het meer het feest voor de „buitenwereld". Ook deze viering begon met een plechti ge H. Mis van dankbaarheid, waarbij Mgr. Bekkers werd geassisteerd door de wel- eerw. heeren Kauling en Stringa, Kruis- heeren, van het klooster te Zoeterwoude. De gezangen werden beurtelings uitge voerd door een koor van zusters en een koor van pensionnaires. Gezongen werd een meerstemmige Missa van Vis, en, na de plechtigheid, een juichend „Haec Dies". Om 11 uur deed Mgr. Bekkers, gekleed in het ornaat van huisprelaat van Z. H. den Paus, zijn intrede in de prachtige aula van de school. Alle meisjes, in 't wit gekleed, stonden op het podium opgesteld, een amphitheater van sneeuw, dat uit honderd en meer ke len den jubilaris een feestlied toezong, op de wijze van „Frühlingsleben" van Franz Abt: „Bloemen, die geuren, in alle kleuren, Bieden u hulde op 't heerlijke feest, God rijksten zegen Op al uw wegen Wenschen w' u, Feest'ling, nu toe om 't meest. Door een der oudste pensionnaires, wat nog niet zoo héél oud is, werd daarna een kranige toespraak gehouden. We beseffen wel niet zeide deze jonge dame ten volle de beteekenis van dit ju- bilé, want niemand van ons kan uit eigen ervaring zich m zoo'n ver verleden inden ken. Doch we weten wat uw groote taak is, dag in dag uit, het heele schooljaar, en dat u al onze schooljaren daarmee doorgaat. En als we dan bedenken, dat u hetzelfde al deed, teen de moeders van sommigen van ons hier op kostschool waren, dan be grijpen we allen, van groot tot klein, dat u hier al heel lang uw priesterlijk werk verricht hebt en dan vinden we, dat u wel een heel groot feest mag hebben vandaag. Wij hebben, Hoogeerwaarde Rectcr, eenige keeren gelegenheid gehad om in ernst en luim u te bedanken voor al uw zorgen bij den bouw van het Instituut en al is de zaal niet glimmend-nieuw meer, toch blijven onze apartementen zoo iets heerlijks, dat we er nog heel wat van kun nen zeggen. Maar vandaag willen we in herinnering brengen, een heel ander bouwen, dat u nu al vijf en twintig jaar doet, minder opge merkt, omdat u steeds bezig is, met grond slagen leggen. Grondslagen voor ons later geestelijk en liturgisch leven. Wat brengt u ons de grootste waarheden van ons H. Geloof nabij in uw lessen, uw predicaties en vooral ook in de Conferen ties van de Congregatie. 't Beleven van ons H. Geloof lijkt dan zoo eenvoudig, dat we heel erg teleurge steld zouden zijn, dat het tcch nog moei lijk is, als u ons dat niet even dikwijls had voorgehouden. Aangename dingen moeten liefst altyd voortduren en daarom herhaal ik de woor den, die we zongen in de cantate: „Moogt u eens vieren uw goud jublié, Dit is onz' bede Op 't feest van heden! Dat vooral hebben we O. L. Heer ge vraagd en we hopen, dat onze gebeden als EEN VOLLE ZAAL EN EEN AARDIG PROGRAMMA. Na afloop bal. Wij hebben het zelf gewild! Iedereen ver langde naar dooi en wij hebben Zondag dooi gekregen. Het gevolg was: een voor- béeldlooze pap en smeerpijperij in de bin nenstad en een moorddadige gladheid in de buitenwijken. Maar wie verwacht had, dat de laatste avond van het winterprogramma van Ka tholiek Leiden daarvan eenigen nadeeligen invloed zou ondervinden, heeft zich ver gist. De groote Stadsgehoorzaal was geheel bezet, toen de voorzitter, de heer W. J. Kriek, den avond opende. Hij verwelkomde zijn gasten en wees er op, dat het bestuur en de Commissie voor het Winterprogramma alles doen en ge daan hebben, om het hun gasten zoo aan genaam mogelijk te maken. Er is geklaagd over sommige dingen, o.a. in ingezonden stukken in de krant. Niet al tijd ten onrechte; ook het bestuur is niet geheel en al voldaan, maar het is niet de schuld van het bestuur of van de commis sie, dat er redenen zijn tot klachten. De acoustiek van de zaal is zoo goed mogelijk verbeterd door het aanbrengen van een extra luidspreker op een andere plaats. Spr. ontkende voorts, dat er voorbesprekin gen plaats vinden vóór de officieele plaats bespreking. Het bestuur reserveert echter een aantal plaatsen voor de geestelijkheid, de aangesloten bestuursleden en de pers, wat het goed recht is van het bestuur. Ten slotte vraagt spr. aller medewerking in de toekomst om de plaatsbespreking zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Daarna werd een aanvang gemaakt met het programma dat verzorgd werd door het trio Frits Bouwmeester, Dogi Rugani en Ferd. Koolbergen. Het spreekt vanzelf, dat het stond in het teeken van den tijd, nl. van den Vastenavondtijd en dat het dus een sterken humoristischen inslag had. Het repertoire bestond uit een vijftal sohet sen, een-actertjes. waarin Frits Bouwmees ter het leeuwenaandeel had. Het eerste schetsje was getiteld „Schijn en werkelijkheid" en had niets gemeen met het spel, dat op den vorigen avond was opgevoerd. Het liet zien, hoe jaloezie in werkelijkheid dezelfde vormen kan aan nemen als in de wereld van den schijn. Vervolgens beleefden wij een spel met den dood in „Gevangene ontvlucht", een spel letje, dat door Frits Bouwmeester als den door een ontvluchten boef bedreigden rech ter glansrijk werd gewonnen. Een humo ristische voordracht van Frits Bouwmees ter volgde en daarna een één-acter „Geluk kig getrouwd". Wij wisten niet, dat je ook te gelukkig kon zijn in de liefde, maar van het goede kan men ook te-veel krijgen. Na de pauze werd het programma be sloten met een spel. dat getiteld was „Tien tegen één"; een stukje, dat gekenschetst kan worden a!s een dubbele detective transformatie-klucht. Frits Bouwmeester en Dogi Rugani toonden zich ieder in vijf

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2