Personeel Personeel Aanbod Handel Vraag Te huur Diversen Adverteert in dit blad WOENSDAG 31 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 De raad der gemeente Lisse vergaderde gistermiddag onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. van Rijckevorsel. Aan wezig waren alle leden, uitgezonderd het lid de Vroomen, die buitenslands vertoefde. Het voorstel tot wijziging van het raads besluit, waarbij aan de R.K. Woningbouw- vereeniging „Het Gezinsbelang" een voor- •chot is verleend voor den bouw van 32 arbeiderswoningen werd na ampele be spreking goedgekeurd. Geldleening. Het voorstel tot het aangaan van eene geldleening voor diverse doeleinden kwam hierna aan de orde. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan tot een bedrag van 36.923.86, t.w. voor kosten van aan leg van straten, wegen, waterloozingen enz. f 4.749.84; voor kosten van aanleg van «traten en wegen en waterloozingen 9.555.67; voor ophooging van bouwterrein 5.411. 77; voor aanschaffing van een auto- gereedschappenwagen voor de brandweer 2.451.75 en voor uitbreidin ;en van het Gasbedrijf 15.000.Deze objecten zijn reeds loopende, zoodat hiervoor verschil lende looptijden zijn. De leening wordt aangegaan voor ten hoogte 4J4 met en kele bepalingen voor aflossingen tusschen- tijds, waarover B. en W. evenwel nog wil len onderhandelen. B. en W. vragen den raad machtiging deze leening te sluiten tegen genoemde rentestand, koers pari, doch te trachten voordeeliger voorwaarden te verkrijgen ten opzichte van tusschen- tljdsche aflossingen. Nadat enkele leden zich uitgesproken hadden over de hooge boete bij tusschen- tijdsche aflossing werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De bedryfsrekeningen voor het jaar 1938 werden hierop zonder discussie vastgesteld. Wegenbelasting. Aan de orde kwam thans voorstel van B. en W. om de wegenbelasting te verlagen van 4 op 3 van de belastbare kadastrale huurwaarde vai de gebouwde en onge bouwde eigendommen. De heer Kingma, sprekende namens de Prot. raadsfracties, verklaarde, dat dit punt in hun fracties terdege is besproken. Ge- zier. de cijfers der begrooting en het kleine bedrag van ruim 3000.voor onvoor- GEMEENTERAAD VAN LISSg zkne uitgaven, meenen de Prot. raads fracties deze verlaging te moeten ontraden en de 4% te moeten handhaven. Misschien is ei iets te doen in de verlaging van school gelden of anderszins. Bovendien achtten zij dit bedrag van verlaging van ongeveer 5 000.te gering om de begrooting hier voor te verzwakken. De voorzitter geeft de gronden aan waar op B. en W. gemeend hebben hiertoe te mogen overgaan, de schoolgeldheffing brengt niet die verlaging welke men be reiken wil, omdat men dan slechts een kleine categorie van personen bereikt. De straatbelasting is hier aan den hoogen kant. Ofschoon niet uit weelde, hebben B. en W. toch gemeend dit voorstel te moeten doen. De heer Schrama legt de nadruk er op, dat deze belasting met tegenzin is inge voerd en dat daarbij is verklaard geworden dat deze op de eerste plaats zou worden verlaagd. Hij is verheugd over dit voorstel. De heer Tibboel onderschrijft dit even eens, doch men kan dit bedrag niet missen. Spr. waarschuwt tegen te groot optimisme. Wij gaan eén donkeren tijd tegemoet. De voorzitter constateert, dat men dan heelemaal geen belasting moet verlagen. De heer Boot vindt het niet gemakkelijk om tegen dit punt te ageeren, doch wat het zwaarst is moet ook het zwaarst wegen. De ze gelden kunnen gebruikt worden voor de verbetering der wegen, die bij de begroo ting slecht bedeeld zijn. De heer Knetsch zou liever de Personeele Belasting willen verlagen, die z.i. zwaar drukt. De heer Lefeber verklaarde dat elke ver lichting zoowel voor de menschen als voor bedrijven een welkome gast is, omdat de lasten zwaar genoeg drukken. De heer. Warmerdam, wethouder zou om velerlei redenen deze belasting willen ver lagen, doch aangezien de Prot. fracties en bloc deze verlaging niet wenschen, wil spr. dit punt liever aanhouden en eerst de be grooting behandelen, opdat men dan kan zien wat er beslist zal worden. Hiertoe wordt, besloten. Gemeente-begrooting 1940 De gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1940 komt thans in behandeling en de voorzitter geeft gelegenneid tot algemeene beschouwingen. De heer Romyn, verklaarde, dat het niet in de bedoeling lag van de R.K. Raads fractie om dit jaai algemeene beschouwin gen te houden. De tijdsomstandigheden zijn o.i. te onzeker om omvangrijke voorstellen en wenschen naar voren te brengen. De R.K. raadsfractie wil evenwel niet nalaten groote waardeering uit te spreken aan het college van B. en W. en de hoofdambte naren voor het vele werk wat vooral in de laatste maanden is tot stand gebracht. Veel is sinds een jaar in deze gemeente veran derd en mede door de tactische leiding van het college kunnen zoowel de middenstand als de werkloozen zeer dankbaar zijn. De heer Tibboe1 hield namens de Pro- testantsche raadsfracties een algemeene be schouwing, en besprak o.a. de stichting van een zwem-inrichting, opruiming van krot woningen, onderhoud van wegen, wijziging sc> oolgelden. De Protestantsche raadsfracties zegden opnieuw alle steun toe, om, vereenigd met geheel den Raad, rustig, steeds dienende het algemeen belang naar onze eed, de ge« meente te' dienen. De heer Knetsch verklaarde in de be grooting te zien een rustig en optimistisch beeld Hij schept vertrouwen in de toekomst. Hi vraagt de aandacht van B. en W. voor de nieuwbouw van huizen, omdat er ge brek aan woningen is en omdat het parti culiere initiatief heel spoedig gedaan zal zijn volgens enkele bevoegde menschen. Evenals de heer Tibboel vraagt hij de op ruiming van krotwoningen en doorgang met rassche schreden van de saneering van den Stctionsweg. Gaarne zag spr. de toeslag- regeling voor de inwonende zoons voor lan- geien tijd doorgevoerd en niet alleen voor dp wintermaanden. Spr. verklaarde steeds beieid te zijn voor samenwerking, doch merkt op dat deze samenwerking wel eens ver te zoeken is. Toen hij de vorige periode in den raad kwam als eenling van de S.D.A.P. werd hij benoemd in enkele com missies, waarover hij niet geraadpleegd wes. Dit kon spreker begrijpen. Doch thans in de Septembervergadering kreeg hij een lijstje thuisgestuurd met voordrachten tot benoeming, zonder dat hij door een der fracties is gehoord. Deze handelwijze heeft hem gegriefd. De Voorzittei verklaarde, dat de krot- we ningen de aandacht van B. en W. heb ben en dat dienaangaande ook voorberei dingen worden getroffen. Diverse punten zullen bij de behandeling der begrooting naar voren komen, zoodat hij dan op de be schouwingen zal antwoorden. Dat Je zwem inrichting niet op de begrooting prijkt, is het gevolg van de omstandigheden. De ver betering van Vreewijk en Veldhorststraat houdt met elkaar verband, doch zijn ten gevolge van de vorst uitgesteld moeten worden. Wethouder Warmerdam verklaarde, dat d< krotwoning-opruiming, de landarbei ders wet woningtn en de voortgang 'van de sar.eering van de Stationsweg de volle aan- d cht hebben. Voor de landarbeiderswet- woningen hebben enkele gegadigden zich teruggetrokken. Het tewerkstellen van jeugdige menschen is geen gemakkelijke taak, doch wat mogelijk is zal gedaan wor den. De toeslagregeling voor onge huwde inwonende zoons zal spr. nogmaals de vergadering van B. en W. bezien. Spr. was het eens over het verzuim van de R.K. fractie om niet met den heer Knetsch over leg te plegen ten aanzier van de vervulling var. de verschillende commissie-vacatures en spr. meent ook te spreken namens de Prot. fracties. De vervulling van uw man- dz.'t in den gemeenteraad, aldus spr., dwingt respect af. Overgegaan werd hierna tot de artikels- ge wijze behandeling. De leden maakten hier daar opmerkingen of vroegen inlichtin gen over enkele posten. Het voornaamste wa. wel het volgende: Het eventueel stich- 't van een badinrichting in plaats van een zweminrichting, hetgeen in studie zal wor- d genomen. De moderniseering van het bemalen van het z.g. Piusland ondervond bespreking, doch zal voortgang vinden. Lange discussie v/erd gevoerd over het al of niet plaatsen van 't ondergrondsche urinoir met resultaat, dat B. en W. het pleit wonnen. Op voorstel van den heer Romjjn werd aan het bijzonder bewaarschoolonder- wijs 1.subsidie per leerling per jaar meer toegekend, hetgeén een bedrag van 469.vordert. Een commissie, bestaande uit de heeren Romijn, Tibboel en Knetsch werd gevormd om te onderzoeken, hoeveel het zou kosten wanneer de gemeente ook de bijzondere hoogere burgerscholen zou subsidieeren, voor zoover zij bezocht wor den door Lissesche leerlingen. Het werk loosheidprobleem werd onder de loupe ge nomen. Enkele punten zullen nader door B. en W. worden besproken en bezien. De post wegenbelasting deed de raad weer terugbrengen naar haar uitgesteld punt. Wegen-belasting wordt niet verlaagd. De heer Kingma wees er op, dat de Prót. raadsfractie hun voorstel gezien de resul taten van de behandeling der begrooting, wel willen intrekken, doch dat zij dan da volle verantwoording schuift op het col- lege van B. en W. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. zich even hebben beraden en tot de slot conclusie zijn gekomen, dat het beter is I voor het gemeentebeleid om de verlaging 1 van de wegenbelasting dit jaar nog niet in te voeren zoodat zij hun voorstel terugtrek ken. De wegenbelasting wordt dus niet ver laagd en gehandhaafd op 4 Na ampele bespreking werd hierna met algemeene stemmen de begrooting aange nomen. Bij de rondvraag wees de heer Lefeber op de groote onbillijkheid van het Electri- citeitsbedrijf, dat iemand die een straat aanlegt, door de voorwaarden welke ge steld worden van dat bedrijf, de geheele electrische kabel moet betalen en als de straat na 5 jaren niet is volgebouwd hy dit bedrag verbeurt. Spr. dringt aan, dat dit ter sprake wordt gebracht en verbetering van den termijn van 5 jaren wordt voor gesteld. De voorzitter zal dit met het electriciteits- bedrijf bespreken of doen bespreken. Aan het einde van de vergadering merkt de voorzitter nog op, dat in het Handels blad, naar aanleiding van de al of niet gas- of electrische straatverlichting, welke aan gelegenheid in de vorige vergadering is be handeld, een artikel is verschenen, hetgeen zoodanig is gesteld, dat dit geheel bezijden de waarheid is. De schrijver van dit artikel mag eerst wel eens zich beter op de hoogte stellen alvorens hij zulk een stuk neer schrijft. Hij heeft de gemeente Lisse en zijn gemeentenaren hierdoor een slechte dienst bewezen. De heer Segers, die volgens eigen ver klaring hierop werd aangezien, verklaarde er niets van af te weten, evenals de heer de heer Tibboel zulks verklaarde. Hierop sloot de voorzitter de vergadering die 4 uren duurde. Wie z'n omzet wil vermeeren, moei advérleeren t I gevraagd gevraagd een aankomend Slagersbe- diende of leerling bij P. TH. VERHOEF, Haarlemmerstr. no. 13. 3469 net meisje Voor dé huishouding gevraagd zelfstandig kunnende werken en v. g. g. v. Ook een Bak- kersbediende liefst met Ban ketbakkerij nekend, Heeren straat 4, Leiden. 3461 dagmeisje gevraagd voor direct in klein gezin, goed kunnende koken, Aanmelden na 8 uur, Steen- straat 57a. 3467 dienstbode Voor direct gevraagd flinke Dienstbode voor dag of dag en nacht. BERGERS, P. de la Courtctraat 24, Leiden. 3459 gevraagd te Wassenaar net R. K. Meis je v. d. en n., goede behan deling en goede kost. Vorige meisjes jaren in betr. ge weest. Br. met opg. verl. loon onder letters B. O., Boek handel HOOGEVEEN, Was senaar. 1424 terstond gevraagd een R. K. Boerenknecht of arbeider, goed kunnende melken bij S. N. v. d. SALM, Dorpsstraat 34, Oegstgeest. 3443 chauffeur Gevraagd een nette chauffeur op vrachtwagen, genegen alle werkzaamheden te verrichten en goed kunnende rijden. Brieven onder no. 3475 bur. van dit blad. naaisters Japonnennaaisters en leer lingen gevraagd, vast werk. Ateliers Hooge Rijndijk 86. Na '6 uur Hooge Rijndijk 106a 3451 dienstbode gevraagd voor directe In diensttreding. Adres: Morsch- straat 35. 3460 gevraagd een net Dagmeisje niet be neden 16 jaar, geen winkel- werk. DIEBEN, Noordeinde no. 29. 3462 gevraagd zoo spoedig mogelijk R. K. Huishoudster bij alleen-wo nende burgerman. Brieven agent W. VAN DIEMEN, te Rijpwetering D 74. 1420 een net buitenmeisje gevraagd in gezin met twee kind., liefst v. d. en n. Brie ven met opgaaf van verlangd salaris aan bureau van dit blad onder no. 3458. gevraagd R. K. Slagersbediende, kun nende slachten, zoo spoedig mogelijk. G. C. SCHOLTES, Sluisplein 3, Leidschendam. 3455 Gevraagd koksleerling liefst boven 18 jaar. Aanmel- de.i tusschen 35 uur, Haarl. straat 2, hoek Turfmarkt. 3465 slagersknecht gevraagd'bij JOH. VERBERG Heerenstraat 43 B, tel. 23299, Leiden. 3449 gevraagd een net R. K. Meisje voor dag of dag en nacht, boven de 18 jaar. Brieven agentschap Hortuslaan 11, Sassenheim. 1426 juffr. huishoudster Gevraagd voor zoo spoedig mogelijk in klein gezin, goed kunnende koken, lief voor kinderen, netjes kunn. wer ken. Brieven met leeftijd en verlangd salaris onder no. 3466 bureau van dit blad. gevraagd 1 Mei R. K. knecht of arbei der, best kunnende melken bij J. MOOREN, Vriezekoop Leimuiden. 1435 Flinke slagersbediende gevraagd bij C. P. A. v. d. ZALM, te Oegstgeest 1421 dienstbode Gevraagd een flinke Dienst bode, kunnende koken en netjes werken, tegen hoog loon voor dag en nacht, van goede getuigen voorzien. Te bevragen bij Mevr. STUMPEL Hooigracht 40, Leiden. 3445 Een flinke burgerdienstbode gevraagd, die zelfstandig kan werken, gezin zonder kinde ren voor den dag. Hooge Rijn dijk 59. 3446 nette jongen gevraagd voor loop- en win- kelwerk, ALBERT HEIJN, Oegstgeest, Kempenaarstr. 17. 3453 gevraagd net Meisje, leeftijd pl.m. 15 jaar, voor de kinderen en lichte huish. bezigheden. Kempenaerstraat 33, Oegst geest. 1422 r. k. huishoudster gevraagd in gezin met kin deren om de geheele huishou ding op zich te nemen. Brie ven onder letter N aan R. PAAUW, kantoorboekhandel, Roelofarendsveen. 3472 aangeboden er biedt zich aan Chauffeur voor trailer, truck of luxe auto. Bekend in geheel Nederland, v. g. g. v. v. d. Waalsstraat 66. 3474 r. k. burgermeisje, 31 jaar reeds 5 jaar in haar betrekking werkzaam, wil veranderen en geplaatst wor den in net klein burgergezin, is van uitst. g. g. v., vóór 15 Febr. of later. Brieven onder no. 3464 bureau van dit blad. er biedt zich aan R. K. Banketbakkersbedien- de, reeds 2% jaar in het vak werkzaam geweest, v. g. g. v. Brieven onder no. 1413 bur. van dit blad. WAARSCHUWING Laat uw naaimachine niet verknoeien dodi z. g. repa rateurs. Ze verprutsen meer dan ze goed maken. Door enze jarenlange ervaring kan u verzekerd zijn van vakkun dige bediening. - G. VEE- NENDAAL. Haarl straat 27. Leiden. Telefoon 21511 Lid Alg. Ned. Bond van Naaima- chinphandelaren. 957 schilderstukken Ruime sorteering schilder stukken, pastels, teekeningen enz. Omlijsten van plaatwerk foto's, enz. Doet uw voordeel. Van ouds bekende adres „DE CONCURRENT", Haarlem merstraat 72, t. o. de Vrou- wensteeg, Tel. 22918. 1206 bekendmaking. Hiermede maken wij bekend, dat het machinehuis van Hee rengracht 92 is verplaatst naar Haven no. 7, Wij hand haven onze lage prijzen van prima 2de handsch naaima chines, reeds vanaf 7.50 met goede garantie. Reparatie vlug, goedkoop en gegaran- deert. 3468 CAFé-CANTINEHOUDERS Wij hebben alle merken, bil- jartkrijt, pommerancen, ivo ren, blauwe ballen, laken, schroefqueuen, teller, onder deden, pleister, ouwels, vee- ren, klokken, pallen, cijfer platen enz.. Alle reparatiën. Vraagt nieuwe prijscourant, masseeren verboden. Biljart fabriek, Mare 39, Tel. 23637. 3441 turkenbur's zaden 1940 Vraagt onze zeer uitgebreide, rijk geïllustreerde prijscou rant van tuinzaden. Bevat vele cultuurbeschrij vingen. Ook speciale tuindersprijs courant. Gratis verkrijgbaar bij: Wed. J. v. d. NAT, Morsoh straat 25, Tel. 24410. 3452 boekhouden 224 geslaagden voor de exa mens „Handelskennis L. O." ..Federatie" (Mercurius) en „Vereeniging van Leeraren" Privaat en Clublessen. Con dities 5.— per maand per wekel. lesuur. Bureau voor Boekhouden J. A. JANSEN, Kamerlingh Onneslaan 15. (Kerkplein), Leiden Tele foon 22811, inrichten, bijhou den, controleeren, adviezen. 741 sterke cognacgroc 'n glas warme wijn is bij griep cf verkoudheid 'n best medicijn. Bij FRANCHIMON Tel. 21611, Haarlemmerstraat 204, koopt U uitsluitend eer ste kwaliteit gedistilleerd, likeuren, wijnen, enz. Maat houdende flescchen. Voordee- lig in prijs. 3444 te koop 92 kg. Tuinzaadboonen, lange hangers, 58 kg. uitschot bij J. HOEK, Bockhorstlaan 7 te Voorhout. 1425 groote inboedel Aangekocht aanstaande Don derdag Bureau's, boekenkas ten, dressoirs, rookstoelen, ameublementen enz. Aan staande Maandag groote op ruiming. Zie Zondag in éta lage. De prijzen zullen u versteld doen staan. PLUIJM, Hoogewoerd 41, tel. 21266. 3456 kachels - fornuizen! Nieuw of gebruikt, zonder ge breken, keukenfornuizen met nieuwe vuursteene, 25 mo dellen glade platen, Mangels, gewichten, brandkast. Meu bilair van mooie inboedels. Vraagt inlichtingen. Vanouds A. J. HARTWIJK, Goederen beurs, Burchtsteeg 4, Nieuwe Beestenmarkt 79, tel. 24013 Ook inruilen. 3448 karpetten verkoop. Fabrieksbalans opruiming. Zeer zware velours, moquette e. a. 2x3'f 6.—, 2.5 x 3.5 f 10.— en 12.50. 3 x 4 f 15. Ook 20 els. Slechts Donder dag en Vrijdag van 28 uur. Gebouw Patrimonium, Hoog- landsche Kerkgracht 48, Lei den. 1418 als uw pijp gevuld is met FRANCHIMON'S tabak, dan geniet U! Onze rook- en pruimtabakken zijn vakkun dig saamgesteld, uit prima tabakken, en tóch niet duur! Vele bekende merken sigaren en sigaretten. Prachtpijpen. Haarlemmerstraat 204. 3444 vastenavondcostuums Voor Tooneel, Carnaval, Ta bleaux, optochten, ijsfeesten, Baarden, pruiken, grime. ERATO, Oude Singel 14, Rad van Avontuur, confetti, ser- pentinus, honderden meters vlaggen aan lijn 2.50 per 100 meter. Bengaalsch, was- fakkela. 3470 moord roepen mijn concurrenten over de lage prijzen en hooge Ikwaliteiten van onze lam penkappen en schermerlam pen, pracht salonkap met zijden demper 2.95, sche merlamp 4.25. Radio WIRA, Haarlemmerstraat 91. 3450 haardkachel, bureau pracht haardkachel, bureaux, stoelen, ledikanten, gasfor nuis, schilderijen, kachels brandkasten, loopers, antiek kabinet, kronen, hand- en trapnaaimachines, hang- en legkasten, luxe voorwerpen enz. Nieuwe Rijn 60, Boter markt 1. 3471 gevraagd een nette R. K. Dienstbode voor d. en n., kunnende ko ken en zelfstandig werken. Hulp aanwezig. Flink loon.^ Brieven onder no. 1436 bu reau van dit blad. openbaar slachthuis 22% cent per pond. Zater dag voormiddag 11.30 uur, verkoop van een buitenge woon groote partij gesterili seerd Rundvleesch, Rundvet, reuzel en Bouillon. 3446 FRANKE. hypotheek R. K. Zakenman vraagt twee de Hypotheek van een dui zend gulden op soliede nieuw bouw pand met ruime over waarden, waarvan le hypo theek wordt afgelost, rente 44.5 pet. Brieven onder no. 3457 bureau van dit blad. gem. zit-slaapkamer gevraagd door R. K. Heer in rustig gezin in Leiden of Oegstgeest, bezit eigen bed. Brieven met opgave van prijs per maand voor zomer en winter onder no. 3442 bureau van dit blad. origineel engelsch Gelegenheid tot overname van eiken Eetkamer a 245. idem origineel Engel. Slaapk. k f 249.—. Zoo uit Engeland geimporteerd en gloednieuw. Ook genegen in termijnen af te staat, Breestraat 109. 1433 zit-slaapkamer Groote gestoffeerde zit-slaap- kamer aangeboden met stroo- mend water en stookgelegen- heid of gestoffeerde zit- en slaapkamer met stroomend water. Adres: Emmalaan 97, Oegstgeest. 3454 gevraagd te huur gevraagd lste etage of 2 kamers met keuken, ongemeub. op netten stand door wed. z. k. Brieven met prijsopgaaf bureau van dit blad onder no. 3447 hartelijk dank aan den H. Clemens Maria Hofbauer voor spoedige ge- bedsverhooring. 3405 huwelijk Juffrouw ruim 42 jaar, R. K. jeugdig uiterlijk, nette ver schijning z. k. m. met dege lijk R. K. heer met vaste po sitie of ander inkomen. Stip te geh. verzekerd, geen af spraak op straat. Brieven on der no. 3463 bureau van dit blad. oranjefeest Öp Woensdag 31 Jan. Aanv. 8 uur. Entrée 0.25. W. F. VAN WIJK, Hoogewoerd 108 Tel. 24414. 1409 JA, JA!! Het is weer zoo. Bij PIET ULJEE in het Koffiehuisie op Dinsdag 6 Februari. Hij komt ook weer de oude, maar zeker is het niet. Dus lees de advertentie van Zaterdag. 1427 ver. sa. veronica. De maandel. zitting wordt morgenmiddag van 35 uur gehouden in het Vincentius- eebouw, Hoogl. Kerkgracht 32 Het Bestuur rekent op pen drukke opkomst. 3473 VASTENAVOND BALS Riiowetering: Café v. BEN- TEM, Zondag 4 Febr. Aanv. 8 uur. Roeiofarend'.veen Café HOOG^BOOM, Dinsdag 6 Febr. Aanv. 7 uur. Uitsl. R.K. Inlicht, aldaar. 1410 verloren een dames armband (goud doublé) gaande vanaf R. K. Kerk, Zuidbuurt, Nieuwe weg Weipoort. Tegen beloon ing terug te bezorgen bij G. v. d. AKKER, agent v. d. blad. Weipoort B 68, Zoeterwoude. 1434

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8