OMGEVING RIJNSTREEK WOENSDAG 31 JANUARI 1940 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 KATWIJK AAN DEN R!JN De nieuwe weg. De onderhandelingen over den verkoop van eenige panden, welke noodig zijn voor den nieuwen groe ten verkeersweg 's-GravenhageHaarlem via Katwijk aan den Rijn, hebben er toe geleid, dat deze thans in handen zyn over gegaan van de provincie. Zoo b.v. de rij van woningen van den heer W. M. aan den Zeeweg en de steenen schuur van Gebr. v. D. Deze panden zullen Mei 1940 ont ruimd moeten zijn. Over enkele perceelen land in de N. Zanderij, dicht grenzende •an den Zeeweg, is nog geen overeen stemming verkregen. Maar er is alle reden om aan te nemen, dat de werkzaamheden dezen zomer zullen voortgaan. Hardrijderij. Op de banen in het dorp werd gistermiddag een wedstrijd gehou den in het hardrijden, waaraan door mili tairen en burgers werd deelgenomen. Be halve dat er persoonlijke prijzen door de jjsclub „Voorwaarts" beschikbaar waren gesteld, werd er ook gereden voor behoef- tigen. De verschillende Armbesturen kre gen te distribueeren 90 pond vleesch en nog eenige afzonderlijke vleeschspijzen, te verdeelen onder de verschillende gezind ten. De collecte hiervoor bracht 45 op. De persoonlijke prijzen van de IJsclub werden gewonnen als volgt: le prijs 3, militair Koenekoop, 2e v. d. Boon, militair, 2.50, 3e sigaren, burger F. Mulder. Het was een spannende, interessante wedstrijd, waarvoor veel belangstelling was. LISSE Hardrijden, Aan den gisternamiddag igehouden nationale hardrijderij op de baan van den IJsclub „Lisse en Omstre ken", werd door 61 personen deelgenomen, waaronder uitstekende rijders waren. De wedstrijd, welke te 1 uur een aanvang nam, was eerst te 7 uur geëindigd. De uitslag was als volgt: le pr. 50., D. HijLkema (militair); 2e pr. 15, J. Schippers; 3e pr. f 10, C. A. van Eikeren en 4e pr. 5 H. Hoven. De belangstelling, ondanks de strenge koude, was zeer groot. Harmonie „Adolf Kolping." De R K. Harmonie „Adolf Kolping" gaf gisteren avond haar jaarlijksche uitvoering. Deze uitvoering werd gegeven in een der ge bouwen van den Veilin.gvereen.ging van bet H. B. G., en wel In dat gedeelte, dat wegens de miliatieren bezetting is inge- richt als cantine. Onder de talrijke aan wezigen was het militaire element ruim schoots vertegenwoordigd, temeer daar O. en O. haar gewaardeerde medewerking verleende. De eere-voorzitter, de heer P. Warmerdam heette allen, in het bij.zond.er de geestelijkheid en officieren, welkom. Hij wees op de prachtige samenwerking, welke hier heerscht tusschen militairen en burgerij en omgekeerd. Daardoor ook, al dus spr., is 'l ons mogelijk dezen uitvoe ring te kunnen geven. Moge dezen samen werking een blijvend karakter hebben en dan in ons heele land. De harmonie opende dit programma on der leiding van haar directeur, den heer C. v. d. Knaap uit Rijswijk, met een drie tal nummers. Na het optreden van een hu- imoris-conferencier, kregen we accordeon- solisten te hooren, welke telkens na een drietal nummers der Harmonie optraden. Tot dekking der kosten werd tijdens de pauze een verloting gehouden. Deze avond vol afwisseling werd met het Wilhelmus besloten. Personalia. Tot gemeentewerkman in de vacature W. Willemsen is enoemd de heer J. van der Laan te Lisse. NOORDWIJKERHOUT BRAND IN „KLEIN LEEUWENHORST". Door foutieven bouw van de haard. Hedenmorgen om 4 uur werd de brand weer gewaarschuwd, dat brand was uitge broken op het landgoed „Klein Leeuwen horst". Toen de brandweer met de spuit arri veerde, bleek, dat een gedeelte van de par ketvloer in een der salons in brand stond. De oorzaak was, dat een open haard was gestookt, eerst met hout, doch later met anthraciet. Door een constructiefout in den bouw van de haard was de vloer gaan branden. De eigenaar, jhr. Gevers, was wakker geworden, door rook in de slaap kamer. De vloer werd door de brandweer uitgehakt en de vuurhaard gebluscht met een slang op de waterleiding. Het was in de salon een groote ravage en er is veel schade aangericht, welke door verzekering wordt gedekt. ZILK Opbrengst collecte. De alhier gehou den collecte ten bate van het Roode Kruis, heeft opgebracht de somma van f 14.62. Personalia. Dezer dagen is onze plaatsgenoot C. Kroft, geslaagd voor het diploma E.H.B.O. NOORDWIJK St. Josephsgezellen. Maandagavond had in hotel ,,Het Hof van Holland" het jaarlijksche stichtingsfeest plaats van de St Josephsgezellen, waarbij tegenwoor dig waren de hoogeerw. heer Deken, de pa rochie-kapelaans, de Raad van Bestuur en, naar de tjokvolle zaal te oordeelen, alle ouders en verloofden der gezellen. Een ver heugend teeken, want uit deze spontane opkomst spreekt het best de. belangstel ling van de ouders ten opzichte van het werk der Gezellen,vereenging. Dit moge een stimulans zijn voor den vice-praeses en zijn helpers, om met dit zegenrijk werk door te gaan. Na een opening met den Gezellengroet werd vooraf een aardig filmpje vertoond, waarna door den vice-praeses een negen tal nieuwe leden werd geinstalleerd, die de belofte „Trouw aan Kolping" aflegden. De vice-praeses feliciteerde de nieuwe leden met de door hen gestelde daad, doch ook dt ouders, die hiermede hebben getoond, het werk der gezellenvereeniging te begrij pen, want de gezellenvereeniging bestaat niet alleen om aan de jongens ontspan ning te geven, doch heeft hoofdzakelijk tot taak de geestelijke en moreele opvoeding der ouders te ondersteunen en aan te vul len. Zijneerw. hoopt, dat de Gezellenver eeniging ook in de toekomst de belangstel ling en medewerking (ier ouders mag ver krijgen, waaraan hij niet twijfelde, want alles wat wordt gedaan is in het belang van hun kinderen. Hierna werd nog de twee acter vertoond „Grün ist der Heide", waarna allen nog geruimen tijd in een gepast gezellig sa menzijn bijeenbleven, waarby het mili taire orkestje op verdienstelijke wijze voor de noodige stemming zorgde. SASSENHEIM DE BLOEMLUSTTENTOONSTELLING. Buiten de bekroningen in ons blad van gisteren vermeld, werd nog een zilveren beker, beschikbaar gesteld door het H.B.S. te Lisse, toegekend aan Frans Roozen Lzn. te Vogelenzang voor de mooist opgestelde stand. Verdiend; want schitterend was het weer, en de kwaliteit doet niets onder voor die van anderen. Zie de Mendels show Flower, de zacht gele Mendel Yellow Gem. En Cheerio en John Gay. Beiden schitterend oranje-rood en de kleuren ontloopen elkaar niet veel. De vorm van Cheerio is n.eer ei-vormig dan die van John Gay, maar ook dat kan wel in het broeien schuilen. Met belang stelling wachten de ingewijden de beslis sing van de commissie van Nomenclatuur af. De bekende witte Mendel White sail was schitterend in zijn collectie, evenals Orange Gold en Orange Wonder. De be kende paarsachtige Poussin ontbrak na tuurlijk niet. De zilveren beker, toege wezen aan Gebr. Eggink, Voorschoten, was ook verdiend. De optelling was niet zoo mooi, maar er waren zeer goede kisten bollen. De paar kisten met M. F. Her Grace waren dezelfde, welke 16 Januari op de tentoonstelling stonden. Wel een bewijs voor de waarde van deze soort als markt- bloem. Uit deze inzending noerfien wij nog M. F. Krelage's, Triumph, donkerrood, de helder roode Papaver en de zeer goede E.v.t. Pluvia d'Oro, donkergeel. Dat 10 cm. bollen heel aardige bloemen, kunnen geven bleek uit de kist met M. F. Decandalle, rood wit gerand. Schitterend was de zalm roode M. Brightling. Prachtige groote bak ken van bloemen. Zou de gewone markt- broeier deze ook zoo kunnen krijgen? De Vereenigde Culturen hadden een groote cellectie Narcissen ingezonden. Poetey St. Agres: 1 plant met 13 stelen welke 34 bloemen droegen! Men heeft dan werkelijk waar voor zijn geld. De D. N. Dempo, zwavelgeel kan ons maar niet be koren; dat rumoerige in een bloem bevalt ons niet. Zeer regelmatig was de Inc. Yale, crème met gele Cup. De D. N. Indian Chief is regelmatiger gevormt en ook zeer rijk- bloeiend 1 plan met 8 bloemen. De firma P. van Deursen liet eenige witte Narcissen zien: Roscane, stresa en Mt Hoad. De eerstgenoemde vinden wij het mooist. Ook bracht zij de bekende John Evelijn, met de mooi gekartelde oranje cup. De in zending van F. Vos 8c Zn. Sassenheim be vatte o.m. Inc. Orange Flag. Belle 8c Teeuwen behaaide van E. v. t. Golden Mascot een Bloemlust-certificaat. Het is inderdaad een mooi gele vroege tulp. C Jonkheer Jzn. Hillegotn zond een pan met beste Golden Harvest in en Nyssen Prins Voorhout lieten weer hun pot Orange Flag zien welke gisteren reeds in Haarlem te bewonderen was. Warnaar 8c Co. bewaart het moois van de a.s. Narcissententoonstelling! Zij had slechts enkele variteiten ingezonden, waar onder de gele Trompet Burgemeester Gou verneur. De in Haarlem bekroonde Bic. Norway van K. Oudshoorn 8c Zn., Sassenheim, stond ook hier ter bewondering. W. Moolenaar te Sassenheim liet eenige tulpen en Narcissen zied o.m. T. T. Korne- forus en Inc. Brat All. Braam Zn Heemstede zond eenige mrr.den Hyacinthen in: E. blauw Strese- mann en E. rose Favorite. De tentoonstelling is een bezoek over waard, niet het minst om de interessante inzending van de Tuinbouwschool. Vermelden we nog, dat o.m. aanwezig waren, prof. v. Slogteren, dr. Volkenz, bur gemeester A. Warnaar van Hazerswoude, de heer Voors en de directeur van Hoboho en H.B.S. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 7 Februari, des avonds te 8 uur. VOORHOUT IJsclub. Gisterenmiddag organiseerde het bestuur der „Voorhoutsche IJsclub" op haar banen bij de Nagelbrug een hardrij derij voer dames van eiken leeftijd. Hier voor gaven zich 23 deelneemsters op. De belangstelling voor cezen aardigen wed strijd was groot te noemen. Gereden werd om geldprijzen. De uitslag luidde: 1. Lena Langeveld W.dr., 2. Rie v. d. Berg H.dr., 3. Quirina Warmerdam, 4. Corry Wester hoven. WASSENAAR De dwergen van Afrika. Zondagavond sprak in het R.K. Vereenigingsgebouw de bekende ontdekkingsreiziger dr. Juliën over „Pygmeeën", het dwergvolk van Midden- Afrika. Deze avond, georganiseerd door het Wit- Gele Kruis en waarvan de baten ten goede kwamen aan T.B.C.-bestrijding en kraam hulp, werd door den voorzitter van de af- dceling van liet Wit-Gele Kruis, den heer H. C. J. van Os, geopend, waarna hy allen welkom heette, bijzonder dr. Juliën, hem dankend voor zijn welwillendheid. Aanha lend het door den eerw. heer de Greeve j.l Zaterdagavond in „Lichtbakens" gespro kene over cultuur, maakt spr. de aanwezi gen een compliment voor hun belangstel ling in dezen vorm van cultuur. Dr. Juliën zeide met genoegen aan de ont vangen uitnoodiging te hebben voldaan, omdat hij daardoor kan meewerken aan het sympathieke doel van dezen avond en omdat hij daardoor in de gelegenheid is te spreken over een onderwerp, dat hem dier baar is en over een volk, dat hem lief is. De meerdere kennis over de Pygmeeën, maakt hen steeds raadselachtiger. Zij zijn, in zekeren zin, eenige malen ontdekt ge worden, het laatst in 1870 door dr. Schwein- furt. De vroegste ontdekking was 42 eeuwen eerder en valt dus samen met de oude Egyptische geschiedenis. Spr. wijdt over deze vroegste ontdekking dan nader uit. Tusschen de eerste en laatste ontdek king zijn de Pygmeeën altijd als legenda rische wezens beschouwt, doch dr. Schweinfurt toonde aan, dat het mensche- lyke wezens zijn, in den echten zin van het woord. Aan de hand van lichtbeelden hield spr. vervolgens een zeer interessante causerie, waaruit we vernamen en ook bleek, dat er eenige soorten van Pygmeeën zijn, n.l. Efé, Bakak en Badjele. Zy zyn zwervende vol ken, die in de oerwouden leven. Hun voed sel bestaat uit rupsen, muizen, slakken, slangen en verder plantaardig voedsel. Hun kleur is geelachtig bruin. Onder hen komt ook polygamie voor. Hun maatschappe lijke structuur is eenvoudig; zij staan on der een hoofd met beperkt gezag, voorna mer is de toovenaar. Hun huisraad is zeer primitief. Zij erkennen een Opperwezen en staan, moreel gesproken, betrekkelijk hoog. Het algemeene wapen is de lans en daar mede doodt men olifanten, doch zy vangen ook dieren met netten. Nadat we nog een kykje hadden genomen in een Pygmeeën- kamp eindigde dr. Juliën het eerste deel van zyn causerie, waarby we nog hadden vernomen, dat het doel van deze reis be stond in bloedonderzoek om aan de hand daarvan gegevens te verkrijgen over de primitiefste rassen. Na de pauze kregen we een prachtfilm te zien, waarbij we het trekken van een Karavaan meemaakten. We maakte voorts kennis met den regentijd, de zeden en ge woonten der dwergen, hun dansen en hun verhouding tot de negerbevolking, het ver doelen van een gedoode olifant enz. In een hartelijk dankwoord tot den spre ker. was de heer v. Os ongetwijfeld aller tolk. Spr. dankte voorts allen die tot het welslagen van dezen avond hadden mee gewerkt, waarbij hij noemde de heer van Duuren als initiatiefnemer en voorts boekhandel Hoogeveen, mej. Fischer en de dames van de Graal. Na een dringende aanbeveling voor de belangen van het Wit- Gele Kruis, volgde sluiting met den chr. greet. Het was een hoogst interessante avond, waarbij dr. Juliën zich ook deed kennen als een aangenaam en onderhoudend cau seur. ALPHEN AAN DEN RIJN Twintig jaren B.V.L. Op 5 Febr. 1920 vond in de houten noodkerk de oprichting van de B.V.L. te Alphen a.d. Rijn plaats. Gedurende een jaar was de afd. ingedeeld in het verband Bodegraven, weik verband de Rijnstreek en Aarstreek omvatte. In 1921 werd dit verband opgeheven en kwa men alle afdeelingen te behooren tot het Korps Zuid-Holland West. De eerste voor zitter was wylen ds. dr. Veldhoen, vervol gens kap. Heskes, kap. Boekei, kap. Son- daal en sinds een vyftal jaren wethouder Sprey. Van de destijds opgerichte plaatse lijke Landstorm-commissie hebben nog zitting de heeren Sprey, Koren, Boot, Kal en Verleun. Deze laatste vervult de func tie van secretaris en leider. Eere-voorz. is de laatste jaren burgemeester Colijn. Zit ting in de commissie hebben ook de heeren kapelaan Broers, ds. Mulder, J. A. Jacob- sen, L. H. Scheerder, H. van Winkel en H. G. Boks. Tot aan Aug. j.l. hield de afdee- ling regelmatig haar schietoefeningen, wedstrijden en bijeenkomsten en werd al het mogelijke gedaan om de afdeeling in stand te houdes en uit te breiden. Dit laat ste was niet onbevredigend, de sterkte be droeg Aug. '39 ongeveer 500 man, inbe grepen de aanverwante korpsen motor- dienst, vaartuigen- en spoorwegdienst. Op 6 en 7 Febr. a.s. zal het 20-jarig bestaan op eenvoudige wijze herdacht worden. De feestrede wordt uitgesproken door onze plaatsgenoot, de heer J. Dekker. De muziek wordt verzorgd door het Alphensch Salon Orkest onder leiding van den heer Piet Koren. Er zullen enkele films worden ver toond o.a. de gekleurde film: „Ons Prin sesje loopt". Ook de film: „Nederland let op uw saeck", zal eveneens niet nalaten belangstelling te trekken. De herdenkings avonden zullen plaats vinden in de 'kerk- zaal van de Martha-stichting. In vrijheid gesteld. Men zal zich nog herinneren de arrestatie van den heer D. die het vorig jaar Augustus in Duitsch- land werd aangehouden, op grond, zcoals de geruchten gingen, van het smokkelen van deviezen. Later is zulks tegengesproken, en hoe wel sedertdien niets meer van hem werd gehoord, kunnen wy thans berichten, dat ae heer D. in vrijheid is gesteld en waar schijnlijk nog vandaag in onze gemeente zal terugkeeren. BODEGRAVEN AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Mej. T. uit Oud-Bodegraven is met haar kleeren in aanraking met de kachel ge komen en heeft verscheidene ernstige brandwonden opgeloopen. Hoewel terstond hulp toesnelde, wist men het vuur te dooven, doch de vrouw heeft men niet meer kunnen redden. Zij is thans apn de bekomen verwondingen overleden. KOUDEKERK Loop der bevolking. Werkelijke bevolking op 31 December 1938 927 m., 808 vr., totaal 1735. Vermeer dering gedurende 193' a. door geboorte: 21 mannen, 23 vrouwen, b. door vestiging 24 mannen, 50 vrouwen. Geheele vermeerde ring: 45 mannen, 73 vrouwen. Vermindering gedurende 1939: a. door sterfte 6 mannen, 5 vrouwen, b. door ver trek 53 mannen, 67 vrouwen. Geheele ver mindering 59 manne. 72 vrouwen. Verschil tusschen vermeerdering en vermindering 11 m., 1 vh., totaal 13. Bevolking op 31 De cember 1939: 913 m., 809 vr., totaal 1722. MEUE-ZEGVELD Parochieele Jongemannenver. „St Jan." Gisterenavond werd door bovengenoem de vereeniging in hotel „De Halve Maan" vergaderd. De opkomst was wegens de zeer slechte wegen en de vele zieke leden niet zoo groot als anders. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer W. J. van der Maat, werden de notulen, wegen» z:ekte van den secretaris, niet voorgelezen, doch tot de volgende vergadering uitgesteld. Kapelaan A. C. van der Voorn, modera tor van de veretniging, verkreeg hierna het woord en hield een causerie over „De Rechtspraak", waarin uiteen werd gezet hoe of een proces verloopt. Naar aanlei ding van deze interresante causerie werden nog eenige vragen gesteld, die tot tevre denheid der vragenstellers door den mo derator werden beantwoord. Daar dit de laatste vergadering was in den vastenavond, werden de aanwezigen getracteerd op koffie met gebak. Tot circa elf uur bLeef men gezellig bijeen. NIEUWVEEN Gemeenteraad. Op Vrijdagavond te half acht zal de Raad der gemeente openbare zitting o.a. de volgende punten in behandeling nemen. 1. Inzake betaling van een derde deel der ziekenfondspremie bij werkloosheid der leden. 2. Inzake het verleenen van een extra bijslag aan kleine tuinbouwers. NOORDEN Feestavond van de leden van de Maria- Congregatie. De leden van de Maria- Congregatie hebben op de St. Franciscus- zaal alhier een feestavond gehad, welke feestavond toegankelijk was voor alle leden. De pastoor was hierij tegenwoordig Het is voor de meisjes een gezellige avond geworden. De avond werd afgewisseld met zang, voordrachten, tooneelstukjes, mu ziek enz. De meisjes werden onthaald op koffie met koek, chocolade, enz. Schaatswedstrijden. De ijsclub Noor den heeft een wedstrijd op de baan ge houden, bestaande in hardrijden met hin dernissen voor de mannen. De uitslag hier van is als volgt: le prys H. Pieterse, 2e Ch. Wansinck, 3e H. Fransen, 4e W. Pie tersen en 5e M. de Jong. Er is om de prijzen met veel vuur gestreden. Na den wedstrijd had de prysuitdeeling plaats In het café van de wed. J. Veenman, terwyl er verder nog muziek was. Bij het café „De Sluitkade" op den Amstel is een wedstrijd gehouden op schaatsen, bestaande in het hard-ring- rijden voor paren. Na menig spannende rit was de uitslag als volgt: le prijs J. Reineveld en mej. Verhaar, 2e C. Ver- brugge en mej. P. Looij, 3e A. Bosman en mej. C. Berkelaan, 4e C. de Rooij en mej van IJperen en 5e H. Looy en mej. Spelt. Tevens moesten de rijders een hindernis nemen. Na den wedstrijd had de prijsuit- deeling plaats in het café van de wed. Langeslag, terwijl er verder nog muziek was, zoodat ook dit weer een prettige mid dag is geworden. ROELOFARENDSVEEN Tooneelver. „St Pancratlus." Voor een volle zaal ging gisteravond de pre mière van de serie Vastenavond-uitvoerin gen, welke telken jare door bovengenoem de tc :elvereeniging opgevoerd worden. Met de keuze van het tooneelstuk „De Spooktrein" heeft de tooneelclub wel een waagstuk ondernomen, maar we kunnen niet anders dan vol lof zy<n over de wijze, waarop deze geschiedenis vol geheimzin nigheden en emotie-volle «panning ten tooneele is gebracht Allereerst werden door kapelaan von Fisenne nog enkele mededeel in gen gedaan, betreffende deze uitvoering, waarna hij allen een genotvollen en pLtizierigen avond toewenschte. Het stuk speelt zich in zijn geheel af in de wachtkamer van een trein-halte. Door het aan de noodrem trekken van een der passagiers, werd eer. trein tot stilstand ge bracht, en daar er geen volgende trein meer kwam, waren de passagiers genood zaakt de nacht in de wachtkamer door te brengen. Hier vertelde de halte-chef de passagiers, de geschiedenis van een spoor weg ongeluk, dat 20 jaren geleden voor gevallen was en de vele geheimzinnighe den, die zich daarna voord-eden. den nacht, die de reizigers in het wachtlokaal doorbrengen, herhaalt de spookgeschiedenis zich weer. Op magni fieke wijze, werden door de tooneelspelers en speelsters, de angst en emotie welke doorstaan werden weergegeven, en een zucht van verlichting ging op bij de aan wezigen, toen het einde van het tweede bedrijf daar was. In het derde bedrijf kwam de ontknoo ping van de spookgeschiedenis, en bleek dat vernuftige wapensimokkelaars deze in elkaar gezet hadden, om aldus me' den in den nacht voorbijtrekkende spooktrein, hun gesmokkelde wapens naar veiliger oorden te brengen. In de rol van Teddie Deakin, alias Inspecteur Morrinsson was met de noodige humor in dit stuk verwerkt, welke menigmaal oorzaak was, dat de spanning zich Ln een onbedaarlijke lach bui ontlastte. Een dankbaar en langdurig applaus was ds belooning, welke de spe lers en speelsters aan het einde ten deel viel en dit was dan ook ten volle ver diend, want zoowel de groote els de kleine rollen, werden door de me diepe lende da mes en heeren goed ingeleefd weergegeven. De opvoering van „De Spooktrein" Is dan ook een waar succes geworden. Was de eerste avond de zaal bij -.a geheel be zet, we zyn er van overtuigd, en het kan by na niet anders, of de volgende drie avonden zal de St. Paneratius-zaal te klein zyn, om allen die dit stuk willen en moe ten gaan zien, te bevatten. Rest ons nog med^. te deelen, dat door de perfecte geluidsinstallatie van het Electro en Radio Techn.-Bureau van H. F. Kok te Hoofddorp, en mede door de belichting, de aanwezigen als het ware in den waan ge bracht werden, dat de spooktrein ook echt achter de coulissen voorbij denderde. De bezoekers van de volgende avonden, gelieven er aan te denken, dat de uitvoe ringen beginnen 's avonds te half acht, en. niet om 7 uur, zooals op de kaarten ver meld staat. WOUBRUGGE HET IJS. Doordat de bemalingsinrichtingen van Rijnlandsch boezemwater in werking zijn gesteld, vertoont het ijs in deze gemeente op vele plaatsen gevaarlijke plekken. Door de sneeuw zijn niet overal de groote bijten merkbaar, waardoor men onwillekeurig, zich te ver op het ijs wagende, in een der bijten terecht komt. Het heet dan ook op passen. Het water is reeds tot 20 centi meter weggemalen. Op enkele plaatsen, waar het water breed is, zijn nog be- schaatsbare stukken. Dc Does te Hoog- made, de Wijde A, de Woudwetering en het Braassemermeer leveren voor den Ui- sport thans groot gevaar op. Onderlinge Hulp. In hotel Swama kwam de vereeniging De Onderlinge Hulp in ledenvergadering bijeen onder voor- zitterscnap van den heer H. v. d. Nagel. Het A-gedeelte' der vereeniging had in haar kas over 1939 een nadeelig saldo vah 43.08, bij een ontvangst van 457.52 cn een Uitgaaf van 50U.OU. Met de aanwezige gelden was in totaal een saldo aanwezig van 2362.03. Gezien hel aantal leden (48) is dit geen ongunstig resultaat. De B-kas sioot in ontvangsten en uitgaven resp. op 1926.'z2 en lu28.50, zoodat het saiuo ad 8ü i'.92 aan de saldi der vorige jaren kon toegevoegd worden, waardoor dit totaal weid 1714.27. Besloten werd van het batig saldo 1939 10 pet. te storten in de reservekas. In de commissie voor het nazien der stukken voor 1940 werden aangewezen J. G. Boer, N. Hoogendoorn en J. Dijkstra. Van de aftredende bestuursleden werd C. Westdijk herkozen. De secretaris, Ij. v. d Boom, moest om gezondheidsredenen ontsiag nemen. Onder aanbieding van een couvert met inhoud bracht de voorzitter dit lid dank voor zijn meer dan 20-jarige toewijding. In deze vacature werd tot lid van het bestuur gekozen C. Boer. Het reglement werd aangevuld met een ontbrekende, doch in de praktijk wensche- lyke bepaling, dat men, vooraleer uit de kas der vereeniging eenige uitkeering le ontvangen, minstens drie maanden be talend lid der vereeniging moet zyn ge weest. Na een rondvraag volgde sluiting der vergadering. ZOETERWOUDE (H. R.) Hardrijden. De gevormde commissie voor het organiseeren van een hardrijderij vcor werkloozen en behoeftigen heeft suc ces gehad. Ingezameld werd een bedrag van 44.30 en een groote hoeveelheid le vensmiddelen. Elke deelnemer ontving: 1 pond spek, 1 K.g. erwten, 1 K.g. ryst en. 4 ponden brood. Er waren 38 deelnemers, waarvan de 1ste prijs bestaande uit 3 pond «pek, Yi H.L. eierenkolen en 1 paar schaat sen werd behaald door P. Bervoets, de 2e pr. 1 pond spek, 1 worst en 1 paai schaat sen door Jo de Groot, de volgei.de prij zen afdalende in kwaliteit en kwantiteit werden toegekend aan 3e G. de Jong, 4e H. v. Amsterdam, 5e J. v. Leeuwen, 6e P. van Mil, 7e J. Rietveld, 8e v. d. Velde, 0e v. Dam en de 10c A. de Hollander. Na afloop werden de prijzen uitgereikt en gingen de deelnemers voldaan huis waarts.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11