dagen Historie J;M\ ZATERDAG 27 JANUARI 1940 CHURCHILL SOMMEERT DE NEUTRALE LANDEN. DEZE HEBBEN ER ECHTER GEEN OOREN NAAR, HET IDEE VAN DE KRUISTOCHT. DE HULP VOOR FINLAND. JAPAN IS OP Z'N TEENEN GETRAPT. DERDE BLAD - PAG. 9 CHURCHILL. ZOÖDRA wij over onze eerste verba- zuig heen waren, hebben wij in de eerste maanden van den Euopeeschen oor log spoedig begrepen, dat deze oorlog heel anders wordt gestreden dan vroegere oorlo gen. Het kanon zwijgt weliswaar niet geheel, maar speelt tegen de verwachting in een ondergeschikte rol. Nieuwe techniek heeft een nieuwe tactiek gebracht. De radio is ingeschakeld en door den aether zenden de strijdende partijen de redevoeringen van haar leiders uit. Deze redevoeringen die nen op de eerste plaats om de eigen men- schen te bevestigen in het geloof in hun eigen kracht en in de zekerheid van de eindoverwinning, maar op de tweede plaats om invloed uit te oefenen op de tegen partij. Winston Churchill heeft een nieuw ele ment in den strijd gebracht en dezen daar door verscherpt: hij heeft de neutralen ge sommeerd, zich openlijk aan den kant van Engeland en Frankrijk te scharen, omdat hun politieke belangen identiek zijn met die der Geallieerden. Afgescheiden van de vraag, of Churchill zijn regeering van te voren over deze sommatie heeft geraad pleegd, blijkt er duidelijk uit, dat hij hun kert naar een verscherping van den oor log in Europa, blijkbaar om te komen tot den z.g. „major war", die een militaire be slissing zou kunnen "brengen. De neutralen zijn echter op zijn somma tie wijselijk niet ingegaan en over de hee- le linie werden de denkbeelden van Chur chill scherp afgewezen, zóó scherp zelfs, dat de Britsche regeering 'met het geval wat verlegen zat. Zij heeft zich dan ook gehaast te verklaren, dat Churchill voor eigen verantwoordelijkheid sprak. Volgens de „Msbd." zou men in Brit sche politieke kringen de veel-becritiseer- de rede van Churchill in dien zin willen opgevat zien, dat de neutralen meer hun eigen belang zullen gaan beseffen, dat pa rallel loopt met dat der geallieerden, die men weet het volgens de Britsche opinie enkel en alleen vechten voor de rechten en vrijheden der kleine naties. In dit verband wordt als veel-beteeke- nende omstandigheid door de Engelsche bladen naar voren gebracht,^at Italië sinds eenigen tijd een drukke bedrijvigheid zou ontwikkelen ten gunste van een be weging, welke gericht is op een hechtere aaneensluiting der neutralen, en dat het in zonderheid met Nederland en België voe- !ling zou hebben genomen. Daarbij zou vooral aandacht geschonken zijn aan de kwestie van Italiaanschen steun aan de Belgische en Nederlandsche neutraliteit en aan de mogelijkheid, dat Rome te Berlijn zou bemiddelen, in geval Duitschland zou pogen de' „lage landen" onder zijn pressie te zetten. Dit zijn opvattingen in de Londensche kringen, waarbij vooral de propaganda voor een blokvorming van de neutralen een zoo al niet nieuw, dan toch een weer met kracht naar voren gebracht element vormt. Hoe de houding van ons land daarte genover is heeft minister Kleffens in de Eerste Kamerzitting scherp en klaar aan gegeven in zeer positieve en klare woor den: „Onze weloverwogen taak is: eigen erf in eigen hand; geen aansluiting bij anderen, dat is een positieve houding en positieven politiek en het voeren van die politiek is bovendien nog ons goed recht." KRUISTOCHT. Niettegenstaande men in Britsche politieke kringen te kennen heeft ge geven, dat Churchill voor zichzelf sprak, moeten zijn beweringen toch zeer beden kelijk geacht worden, daar achteraf blijkt, dat zij niet op zichzelf staan, doch de ge voelens van, althans een deel der regee ring, weergeven. Sir Edward Grigg heeft Zondag in een toespraak tot Fransche oor logscorrespondenten, die een bezoek aan Enge'and brachten, gezegd: „Er zouden geen neutralen moeten be staan in den kruistocht, welken wij thans ondernomen hebben voor de verdediging van de Christelijke beschaving. Alle neu tralen zullen met ons zijn, wanneer de overwinning door onze wapenen zal opdoe men. Het moet echter vast staan, dat de vrede gevormd zal worden volgens den wil van degenen, die met hun bloed zul len hebben overwonnen." Churchill richt tot de neutralen het vol maakt ongegronde verwijt, dat zij zich zou den buigen voor den wil van Duitschland, maar Grigg maakt het nog erger door de dreigement, dat wie niet de zijde der ge allieerden kiest, bij den vrede geen aan spraak maakt op consideratie van zijn be langen door de geallieerden, wanneer deze den oorlog mochten winnen. Deze bedreiging kan echter op ons geen indruk maken. Wij zullen gaarne medewerken, en onze medewerking aan den Volkenbond van 1919 af is daar het bewijs van, aan het scheppen, zoo mogelijk, van een betere wereldorde, doch daarbij zal steeds het recht om in volle zelfstandigheid over ons eigen lot te beschikken, op den voorgrond blijven staan. FINLAND. DE Finnen blijven nog steeds stand houden. In het Noorden schijnen de Russen zóó geducht op hun kop te heb ben gehad, mede dank zij het barre win terweer, dat zij hun aanvallen voorloopig hebben gestaakt en hier en daar zelfs zijn teruggetrokken. Zij schijnen in de afge- loopen week hun krachten te hebben ge concentreerd op de streek benoorden het Ladoga-meer, waar zij een doorgang pro beerden te forceeren naar de achterzijde van de Mannerheimlinie op de land engte van Karelië. Het is hun blijkens de Finsche berichten niet gelukt. De vraag is echter, of de Finnen weerstand zullen kunnen blijven bieden, als de lente in het land komt en daarmede de strijd voor de Russen vergemakkelijkt wordt? Iedereen is vol lof over de dapperheid der Finnen, iedereen spreekt zijn sympa thie Uit en wil desnoods nog wel wet gejd missen voor een ambulance of zoo, maar daarmee kunen de Finnen den strijd niet volhouden. De Russen schijnen te speculeeren op den tijd en het er op aan te leggen, hun tegenstanders door een veelzijdige cam pagne van afmatting tot capituleeren te dwingen, voordat dezen over voldoende re servekrachten beschikken. Een rapport van dr. Nicholas Murray Butler van de „Carnegiestichting voor den vrede" schat het uithoudingsvermogen der Finnen op nog een week of tien. Het houdt de Ame- rikaansche regeering haar plicht voor, Finland bij te springen. President Roose velt heeft bij het eerste teeken van ge vaar, dat Finland dreigde, dit zijn moreele steun verleend door het richten van een waarschuwing tot Moskou. F^pland heeft daaruit stellig mede den moreelen moed geput, aan het Kreml den voet dwars te zetten. Roosevelt blijkt bereid, den Finnen met financieelen en humanitairen steun te gemoet te komen, maar de isolationisten in den Senaat trachten hem daarvan terug te houden, omdat zij vreezen, dat de Ver enigde Staten anders in den Europeeschen oorlog verwikkeld zullen raken. De oude controverse. Het Amerikaansche volk heeft intusschen 1.000.000 doll, voor de Finnen bijeengebracht. Wat doet de Engelsche re geering? Halifax heeft Zaterdag te Leeds verklaard: gij kunt er op rekenen, dat on ze verplichtingen tegenover Finland geen academische sympathie blijven. Hij kon echter niet openlijk bekend maken, welke maatregelen de regeering had genomen. Europa ziet met belangstelling naar deze maatregelen uit. Het vraagt zich ook af, welke waarde moet worden gehecht aan het recente geheimzinnige bericht uit Pa rijs aan de „Popoio d'Italia", volgens het welk een goed-uitgerust leger van 100.000 man naar Finland is vertrokken. Spoedig zal moeten blijken, wat van een en ander juist is. JAPAN. ALLERLEI onverwachte gebeurtenissen kunnen opeens een verandering in de situatie brengen. Zoo heeft bijv de aan houding van de „Asama Maru" door een Engelsch oorlogsschip met .het van boord halen van 21 Duitschers bij het Japan- sche volk een storm van spontane veront waardiging gewekt. Zij heeft ook aanlei ding gegeven tot een diplomatiek vertoog te Londen. De Japanners blijken zich ge kwetst te gevoelen door de omstandigheid, dat de Brit het Japansche schip in de Ja- DE LE'DSCHE COURANT GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE AUTOBOTSINGEN. Een doode te Groningen. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur zijn door tot nog toe onbekende oorzaak op den Frieschenstraatw,eg tg Groningen, na bij de melkfabriek „De Ommelanden", twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen. De eene wagen werd bestuurd door den 21-jarigen R. de V., uit Gronin gen. Deze werd zco ernstig gewond, dat hij tijdens het overbrengen naar het Aca demisch Ziekenhuis overleed. Zijn metge zel, de 20-jarige T. v. d. S., uit Leeuwar den, werd licht gewond en kon, na in het Academisch Ziekenhuis te zijn verbonden, naar zijn woonplaats terugkeeren. De bestuurder van den anderen vracht auto kwam met den schrik vrij. Beide wagens werden ernstig bescha digd. Pastoor Brinkman op Texel gewond. Op den Hoornderweg, nabij de Stee- nenbrug te Den Burg, zijn Vrijdagmiddag, ten gevolge van den mist en de gladheid van den weg, een militaire menage-auto en een personenauto, bestuurd door pas toor J. P. Brinkman, uit Den Burg, met elkaar in botsing gekomen, waardoor bei de bestuurders ernstig werden gewond. Pastoor Brinkman was genoodzaakt te remmen voor een wielrijder, dien hij door den mist eerst op het laatste oogenblik zag. De wagen slipte door de gladheid en de pastoor raakte de macht over het stuur kwijt, ten gevolge waarvan hij in botsing kwam met den tegemoet rijdenden auto. Beide wagens schoven in een langs den weg loopende sloot en werden ernstig be schadigd. Pastoor Brinkman kreeg een kaakfrac- tuur, terwijl cok de bestuurder van den militairen auto zeer ernstig werd gewond. Laatstgenoemde werd overgebracht naar het militair hospitaal te Den Burg. Pas toor Brinkman werd naar zijn woning ver voerd. De wielrijder kwam er zeer goed af. Wel werd het rijwiel gegrepen en vernield, docht hij zelf werd niet gewond. Naar wij in den laten avond vernamen, heeft Pastoor Brinkman vermoedelijk een hersenschudding opgeloopen. Zijn borst kas was ingedrukt, zijn kaak is ontwricht, terwijl enkele kiezen verloren gingen. Zijn tcestand is zorgwekkend. Drie gewonden te Zeist. Gistermiddag deed zich te Zeist ten ge volge van het gladde wegdek een sliopar- ten van auto's voor, waarbij een 11-jariee knaap een hersenschudding een een kaak- fractuur bekwam. In' zorgwekkenden toe stand werd de knaap naar het ziekenhuis vervoerd. Een in de richting de Bit rijdende auto, wilde op den Utrechtschenweg na het links inhalen van een bestelauto weer naar rechts rijden. Hierbij slipte de auto en zij kwam dwars%or> den weg te staan. On dat oogenblik kwam uit de richting de Bilt een andere personenauto aanrij den, waarvan de bestuurster remde om een aanrijding te voorkomen. Ook deze dagen slinte echter en beide wagens botsten met een hevigen slag tegen elkaar. De be- pansche wateren aan een onderzoek heeft onderworpen. Weliswaar is het schip niet binnen de territoriale wateren aangehouden, maar dan toch in het gezicht van den heiligen berg, de Foeji Yama, en dat vindt de Ja panner heel erg. Het geval wordt be- heerscht door het gezwollen nationaal pres- tige-gevoel dat sedert de laatste jaren een rol speelt in de Japansche buitenlandsche politiek en hetwelk vooral door de radi cale legerpartij telkens opnieuw wordt aangeblazen. Arita, de minister van buiten landsche zaken, heeft aan dit prestige blijkbaaT een concessie moeten doen, toen bij verklaarde, dat de Japansche vloot zoo noodig ten volle bereid was, op te treden. Voor de radicale elementen leverde het incident blijkbaar een welkome aanleiding om hun door Tokio aan banden gelegde campagne tegen het gehate Engeland in China te hernieuwen. Zy slaan met nauw-verholen woede gaande, dat de Japansche regeering be reid is, ten aanzien van China met Enge land een compromis te sluiten en dat de vlootpartij niet de uiterste consequentie aandurft van het scherpe conflict, dat de legerpartij met het Westen heeft uitge lokt. Men moet constateeren, dat Engeland dat thans even veel belang heeft bij een compromis betreffende China, zijnerzijds door de aanhouding van de „Asama Maru" een politiek-psychologische fout heeft ge maakt door in de kaart te spelen van de legerpartij. Het diplomatieke onderhoud te Londen heeft echter een vriendschappe- lijken geest geademd. Zoodat de veronder stelling gewettigd is, dat Londen en Tokio hun algemeene buitenlandsche politiek niét op het incident zullen laten stranden. Hoogstwaarschijnlijk zal Engeland in de toekomst de Japansche overgevoeligheid beter ontzien en gaat de storm zonder be rokkenen van noemenswaardige schade voorbij. stuurster kreeg een wond aan het gelaat, haar zoon een hersenschudding en een kaakfractuur en de bestuurder van de an dere auto een niet ernstige hoofdwonde. Beide wagens werden zwaar beschadigd. SPOORWEGONGEVAL BIJ KOERANGE. Goederenwagen ontspoorde toen sneltrein passeerde. Op den spoorweg tusschen Meppel en Hoogeveen, is gisteravond een ongeval ge beurd, dat hoogst ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch dat op het nippertje goed is afgeloopen. Van den goederentrein van Groningen naar Meppel, welke om 22.08 van het ran geerterrein Onnen nabij de Grcningsehe hoofdstad vertrekt, ontspoorde omstreeks kwart voor twaalf, ten gevolge van het breken van een wielas tusschen Koekan- ge en Meppel een goederenwagen. Deze kwam links buiten de rails te staan. Op hetzelfde oogenblik passeerde trejn 135, die de laatste verbinding tusschen Amsterdam en Groningen onderhoudt en uit Zwolle 27 minuten over tijd was ver trokken, dit punt. De ontspoorde goederenwagen stond juist binnen het profiel van het op gaand spoor, zoodat hij den sneltrein licht raakte. De rijtuigen van den snel trein een stoomtrein werden door deze aanraking beschadigd en verschei dene ruiten moesten het ontgelden. Rei zigers werden evenwel niet gewond. Met greote vertraging kwam de trein te Gro ningen aan. Beide sporen waren door dit ongeval versperd. Langs den overhangenden wa gen heeft men geen treinen meer geleid. Om kwart voor twee vertrok uit Zwolle een ongevallenwagen naar de plaats van de ontsporing teneinde de baan zco spoe dig mogelijk vrij te maken. Nader kan nog worden medegedeeld, dat hedenmorgen vroeg de werkzaamhe den zoover gevorderd waren, dat het ver keer langs het opgaande spoor, van Zwolle naar Groningen, kon worden hervat. Het spreekt van zelf, dat de treinen van en naar Groningen vertraging hebben, doch van groote beteekenis mocht dit niet wor den genoemd. De goederenwagen, die ont spoord was en binnen het profiel van de baan naar Groningen was gekomen, kon op de rails worden gezet, zoodat het ver keer langs één lijn kon worden geleid. BOERDERIJ TOT DEN GROND TOE AFGEBRAND. Inboedel en landbouwinventaris verloren gegaan. Gisteravond ca. 9 uur Is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote boer derij staande op het landgoed Oostermeer wijk van F. C J. A. M. baron van Lams- weerde bij Nijmegen, bewoond door den landbouwer A. van Raay. Onmiddellijk werden de zeven kinderen in veiligheid gebracht, waarna men met intusschen toe geschoten hulp poogde nog een en ander te redden. Het bleek al spoedig, dat er niet veel te redden viel wat het vee betrof. Vier koeien, een stier, een paard, twaalf varkens een eenige tientallen kippen kwa men in de vlammen om. Intusschen had het vuur zoo snel om zich heen gegrepen, dat er ook van den inboedel niets meer in veiligheid kon wor den gebracht. Toen men de boerderij wil de binnentreden, stortte het dak met groot geraas in. Er ontstond een geweldige vuur zee, die, daar de boerderij od een heuvel stond, tot ver in den omtrek zichtbaar was. Er bestond groot gevaar, dat de bos- schen zouden worden aangetast, terwijl door den enormen vonkenregen ook voor eenige belendende boerderijen en het zich achter de boerderij staande hotel Kcepel- meerwijk de toestand zeer gevaarlijk werd. De verwarring werd nog vergroot doordat tengevolge van den brand een storing in de electrische leiding optrad, waardoor de buurt in duisternis werd ge huld. De burgemeester van Groesbeek, jhr. H. H. M. v. d. Poll, riep de assistentie van de Nijmeegsche brandweer in, die met twee motorspuiten uitrukte. Zij kon niet veel uitrichten, daar er water moest wor den betrokken uit een put, die in het bosch ongeveer 150 M. van den brand was gele gen, terwiil overigens ook de sneeuw, die hier en daar een halven meter hoog lag, het werk van de brandweerlieden belem merde. Men bepaalde zich er dan ook toe elk begin van brand in de omgeving te bestrijden en de resten van de brandende boerderij omver te halen. Men kon zoo den brand tot de boerderij beperken. Met het nablusschen gingen echter nog eenige uren heen. De boerderij is tot den grond afgebrand. Inboedel en landbouwinventaris gingen verloren. De schade kan zeker op 120.000 werden geschat en wordt door verzeke ring gedekt. „Vad." STRANDING VAN DE „OTTOLAND". Nabij de haven van Sunderland. Het Nederlandsche s.s. „Ottoland", op weg van Sluiskil naar Sunderland, is na bij deze laatste haven gestrand. Het schip verzocht sleepbootassistentie en een red dingsboot. Over deze stranding vernemen wy, dat de kapitein gisteravond half 9 seinde, dat er geen onmiddellijk gevaar voor schip en opvarenden was. De „Ottoland" voer in ballast. (De „Ottoland", ex „Sarkani", ex „Sint Jansland" meet 2202 bruto reg. ton en 1194 netto reg. ton. Het schip behoort toe aan de Scheepv.- en Steenkc-len-Maatschappij N.V. te Rot terdam en werd in 1916 op de werf van Jan Smit Czn., te Alblasserdam ge bouwd). DE „EVEROJA" VLOT GEKOMEN. Op eigen kracht naar Rotterdam. Gisteravond bij vloed is het de sleepboo- ten „Neptunus" en „Bornriff" van de ree- derij Doeksen gelukt het gisternacht op de Noordwestgronden gestrande Letland- sche s.s. „Everoja" vlot te brengen. De gezagvoerder van het Letlandsohe schip heeft besloten op eigen kracht naar Rotterdam te stoojnen, waar het schip ver moedelijk zal worden gerepareerd. In verband hiermede zijn de beide sloep- booten en de reddingboot naar hun stand plaatsen teruggekeerd. DRONKEMANS-RUZIE TB VELSEN-NOORD. Verscheidene gewonden gevallen. Gisteravond is te Velsen-Noord een ge- vechtcntstaan tusschen een groep perso nen, die een groot deel van den avond in een café hadden doorgebracht en daarbij rijkelijk sterken drank hadden ingenomen. Na het vertrek van het café ontstond op straat ruzie, die weldra in een algemeene vechtpartij ontaardde, waarbij messen werden getrokken, meldt de „Msb.". Vooral een inwoner van Heemskerk ging te keer als een bezetene en verwondde met een mes verscheidene personen In wier gezelschap hij den geheelen avond had verkeerd. Toen het slagveld kon worden overzien, bleek een zekere Z., wenende te Velsen- Noord er slecht aan toe le zijn. De man had een diepen messteek in den rug opge- loopen. Een inmiddels ontboden genees heer achtte 's mans teestand zóó ernstig, dat hij opneming in het Roode-Kruiszic- kenhuis te Beverwijk noodzakelijk achtte. De vechtersbaas uit Heemskerk, die zelf ook snijwonden had opgeloopen, werd ge arresteerd en naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden overgebracht. De geneesheer heeft nog geruimen tijd werk gehad om de andere gewenden te verbinden. Dezen konden echter allen naar huis gaan. VERDUISTERING DOOR KERKERAAD. Als verdacht van het plegen van mal versaties ten nadeele van de Ned. Herv. Gemeente te Oud-Beyerland, is aangehou den het kerkeraadslid G. H., die in een tijdsverloop van ongeveer zeven jaren een bedrag van drie duizend gulden heeft verduisterd. Hij heeft een bekentenis af gelegd; er zal een vervolging tegen hem worden ingesteld, ondanks het feit, dat hij het tekort reeds aangezuiverd heeft. Zondags na de kerkdiensten werd de opbrengst der verschillende collecten in kistjes gedaan, die dan in een brandkast werden gezet, waarna 's Maandags het geld werd geteld en gesorteerd. Bij dit sorteeren moet H. kans hebben gezien, geld achter te houden en dit later in zijn zakken te laten verdwijnen. Andere ker- keraadsleden hadden argwaan tegen hem gekregen en hielden een oogje in het zeil, tctdat zij zekerheid hadden. „Tel." OP DE BEKENDE METHODE. Een dezer dagen is een dame in Am sterdam Zuid opgebeld. Men deelde haar mede, dat haar man op kantoor onwel was geworden. Of mevrouw direct wilde ko men. Toen zij op het kantoor kwam, bleek haar man in den besten welstand te zijn en opgelucht ging mevrouw weer naar huis. Tijdens haar afwezigheid echter was in de woning ingebroken. De kasten waren doorzocht en een kistje, inhoudende eeni ge honderden guldens en een spaarbank boekje, werd vermist.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9