RIJNSTREEK LUCHTVAART Land- cn Tuinbouw BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 27 JANUARI 1940 OF f.EIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAO. 7 TER AAR Wie wil dit zien.... A.s. Zondag zal de Lidwinavereeniging wederom een feest avond geven, zulks ten bate van haar kas of beter gezegd voor de arme menschen. Om deze avond zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, heeft het bestuur getracht een program samen te stellen, waarmee ieder ingenomen zal zijn, n.l. eerst een tooneel- spel in vier bedrijven „De Oude Schuld" en na de pauze een klucht „O, Juffrouw Krul". Een aansporing dezen avond bij te wonen, zal nu wel overbodig zijn, want niet alleen geniet men, doch tevens wordt een heerlijk werk gesteund. De tijdmsstan- digheden zijn aanleiding geweest, de entrée te verlagen, zoodat het voor weinigen een bezwaar kan zijn om te komen. Slechts twintig centen. De avond werd gegeven in het Parochiehuis; begin precies om zeven uur. Het bestuur verwacht een volle zaal, want het is de laatste uitvoering in dit seizoen. Werkloozen weren zich. Nu de wegen in onze gemeente door de dikke laag sneeuw en het rooven, bijna onbegaanbaar zijn geworden, waardoor verschillende dee- len der gemeente geisoleerd liggen, heeft een groot aantal werkloozen het initiatief genomen, om een paar flinke banen te trekken. Zü zijn begonnen te Langeraar, Aar- dam, Korteraar, Papeveer en terug naar de poelen. Voor de voetgangers, wielrijders en transportlieden is dit een reuze verbe tering. Deze zullen ongetwijfeld deze sym pathieke geste van de werkloozen hoogelijk waardeeren. In onze gemeente is er op dit gebied gelukkig nog g^n sprake van te kort schieten van het particulier initia tief. Dat kwam aan. Tijdens het schaatsen rijden op de Korteraarsche Rinsloot, waar voor des avonds veel belangstelling schijnt te bestaan, kwam de heer A. K. zoodanig fe vallen, dat geneeskundige hulp moest v/orden ingeroepen. De man had een diepe wond aan zijn on derkaak en een lichte hersenschudding. Getrouwd: J. J. v .d. Vlugt 30 j. en C. M. Mana 27 j. G. C. Koeleman 25 j. en A. J. Mank 23 j. Overleden: J. van Vliet 89 jaar. Gevestigd: M. Slingerland, van Lei den. J. v. Rossenberg, van Nieuwveen. Vertrokken: D. J. Kroon, naar Lek- kerkerk. W. G. de Boer, naar Schim- mert. E. Kleyn, naar Bodegraven. J. A. Sanders, naar Zoeterwoude. ROELOFARENDSVEEN Hardrijderij. Door de ijsclub „Wilhel- mina" zijn dezer dagen op het Braasse- mermeer wederom eenige wedstrijden ge houden. Onder enorme belangsteling, zoo wel van publiek als deelnemenden, was er Donderdagmiddag een hardrijderij voor heeren en een vor dames. De uitslag was als volgt: heeren: le pr. G. Kennis 5 gld., 2e pr. H. van Velzen 3 gld., 3e pr. M. Turk 2 gld., 4e pr. P. Rodewijk 1 gld. Dames: le pi. Corrie Rietbroek 5 gld., 2e pr. Bets van Ruiten 3gld., 3e pr. Marie de Koning 2 gld., 4e pr. Marie Rietbroek 1 gld. Gistermiddag had het ijs op het Braas- semermeer wederom een groot aantal be langstellenden te dragen, en deze zijn ge tuige geweest van een zeer spannenden wedstrijd, n.l. een estafette voor dames en "heeren. De uiteindelijke uitslag was als volgt: le pr. G. Kennis en mej. Gerarda v. d. Meer, 2e pr. P. Huigsloot en mej. Cor rie Heemskerk, 3e pr. M. Turk en mej. M. Zaal, 4e pr. Th. Bakker en mej. L. van Rhoon, 5e pr. L. Verdel en mej. R. Zaal. UITHOORN Geboren: Martinus Adrianus, z. van W. G. van de Rotten en J. C. Plasmeijer Jansje Sophia, d. van J. Spaargaren en J. H. Koebrugge. Ondertroud: J. J. Vennik, 26 j. en E. A. Vermaas, 19 j. Getrouwd: Th. J. van Klink, 25 j. en C. van Tol, 22 j. WOERDEN Pater de Vries. Pater de Vries is gis termorgen naar zijn nieuwe standplaats vertrokken. In het door hem gestichte pa rochieblad schrijft hij een kort woord van afscheid aan de parochianen. Tevens ver klaart hij hoe hij door zijn arbeid voor de militairen, zijn eigenlijk parochiewerk on mogelijk geheel kon waarnemen. Ten slot te vraagt hij aan allen een gebed voor zijn werk, dat hem in Friesland wacht. „Het Katholieke Leven". Gisteravond hield de vereeniging „Het Katholieke Le ven" voor haar leden en genoodigden een feestavond in hotel Ruys. Door het tooneelgezelschap ,,St. Bernar- dus" uit Den Haag werd het blijspel „Drie wijze gekken" opgevoerd, dat een groot succes oogstte. De avond werd opgeluisterd door muziek van de Caecilia-band. Na af loop had een gezellig samenzijn plaats; dat nog lang voortduurde. ZOETERWOUDE (H. R.) Hardrijden. Door een daartoe samen gesteld comité zal op Dinsdag 30 Januari a.s. des namiddags te 2 uur een hardrij- Griep, Kou, Pijn. h°ip.n°h£?w| altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd..Mijnhardt jes"2st. 10ct.Doos50ct. 1335 DE POSTVLUCHTEN. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lyn was gisteravond als volgt: Op de uitreis vloog de „Buizerd" met gezagvoeder Sillevis van Basra naar Jodih- pur. Het vliegtuig is een dagetappe ach ter en wordt thans 29 Januari te Batavia verwacht. De „Nandoe" met gezagvoerder Viruly 'bereikte Alexandrie en wordt 31 Januari te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „Torenvalk" met gezagvoerder van Dijk te Alexandrie en de „Pelikaan" met gezagvoerder te Rol ler te Rangoon. Deze vliegtuigen worden onderscheidelijk 27 en 30 Januari te Na pels verwacht. De „Emoe" met gezagvoerder Schot ver liet Aikyab en werd gisteren te Bandoeng verwacht. UITPOOTREGELING FABRIEKS AARDAPPELEN OOGST 1910 Mogelijkheid om ook consumptie aardappelen te verbouwen. In vervolg op de in de pers verschenen mededeelingen van 26 October en 17 No vember betreffende de uitbreiding van het areaal voor fabrieksaardappelen in 1940 en de toezegging, dat over de uitvoering van de teeltregeling en aangaande het normaal oppervlak nog nadere mededeelingen zou den worden gedaan, vernemen wij van officieele zijde, dat het normale oppervlak voor een bedrijf, waaronder wordt ver staan het oppervlak dat gemiddeld gere geld op dat bedrijf met fabrieksaardappe len werd bebouwd, evenals het vorige jaar ten hoogste 60 pet. van het bouwland oppervlak zal bedragen. Nieuw ontgonnen gronden, welke in 1940 eerste vrucht zullen dragen, moeten aan dezelfde eischen voldoen als in voor gaande jaren om voor een uitpootvergun- ning in aanmerking te komen. Dergelijke gronden zullen bij de vaststelling van het normale oppervlak van het bedrijf voor ten hoogste 60 pet. van het oppervlak in aan merking worden genomen. Het beperkingspercentage is nog niet vastgesteld kunnen worden, doch belang hebbenden kunnen, gezien de uitbreiding van het areaal met ongeveer 1/3 nagaan voor welke oppervlakte zij ongeveer een uitpootvergunning zullen kunnen krijgen. Er is evenwel een belangrijke wijziging aangebracht ten aanzien van de regeling voor vorige jaren. Het zal n.l. mogelijk ge maakt worden, dat telers een grootere oppervlakte met aardappelen kunnen ver bouwen dan de hun toe te wijzen uitpoot vergunning aangeeft. Zij, die zulks wenschen, kunnen hun uitpootvergunning n.l. ruilen tegen een uitpootkaart met een z.g. maalvergunning. Dit beteekent, dat zij toestemming krijgen, een zekere hoeveelheid aardappelen aan de fabriek te leveren, doch dat zij bovendien vrij zijn, uiteraard met inachtneming van de te dien aanzien nog te steilen voor waarden, zooveel consumptie-aardappelen te verbouwen als zij wenschen. derij worden gehouden voor behoeftigen en werkloozen. Deze wedstrijd zal gehouden op den Rijn; opgave voor deelname kan geschieden bij de heeren A. Bruines, C. Rodenburg en C. R. v. Velsen. ZEVENHOVEN Volksbond. Gisterenavond vergaderde de R.K. Volksbond in het bondsgebouw. De voorz., de heer A. J. de Groot Pz. heette allen welkom, in het bijzonder den heer Steijnmetz en enkele dames. De secr., de heer, C. J. v. Veen, las de notulen. Ingeko men was een schrijven van het Centraal Bestuur om een H. Mis te laten opdragen voor wijlen den heer Smit, oud-voorz. Cen traal Bestuur. Goedgekeurd. Tevens werd gebeden voor de zielerust van dezen over ledene. Het bestuur stelden vervolgens voor om een damclub op te richten. Getracht zal worden zooveel mogelijk leden te werven, ieder is welkom, maar het blijft een onder - afd. van den Volksbond. Het bestuur zal zoo noodig voor 't materiaal zorgen. Ook zal het bestuur de actie voor het Mgr. v. Schaikfonds ter hand nemen. Ook zal ge tracht worden, of een volkspaarbank le vensvatbaar is. Hierna gaf de voorz. de verdere leiding over aan den heer Steijnmetz voor het ge ven van zijn Willibrord-film. Zeer duidelijk was te zien hoe de Bisschop het H. Geloof hier predikte en welke moeilijke reizen hij moest maken. Het was een mooie avond. Jammer, dat er niet meer leden waren. Aan het einde dankte d„e voorz. den heer Steijnmetz. Geboren: Adriaantje d. van C. v. Els- land en L. de Uyl Overleden: H. P. Koeleman ongeh. 44 jaar. Vertrokken: A. v. Tol naar Haarlem. Agenda LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het Gebouw is dei] geheelen dag gesloten Maandag: Repetitie R. K. Ge mengde Zangvereeniging „Pulchri Studio" 8 uur. (Zaal 6). Dag. Bestuursvergade ring R. K. Volksbond 8 uur (Kantoor) Kantoor Bouwvakarbeidersbond (Zaal 10), nam. van 7.308.30 uur Dinsdag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, Kantoor, Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam. van 6.308.00 uuh Bijeenkomst Kerkcommissarissen „St. Petrus-parochie", 8 uur. Woensdag: Propaganda-Feest- avond voor de leden van de afd. Leiden van den R. K. Volksbond, in de Stadsge hoorzaal, 8 uur Donderdag: Ledenver gadering R. K. Transportarbeidersbond, 8 uur (Zaal 6) Vrijdag Graf. Studieclub 8 uur (Zaal 8) Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 78 uur Bibliotheek, 78 uur (Zaal 5) N. B. De H.H. Secre tarissen denken toch wel er aan een kort jaarverslag in te zenden aan het Secreta riaat. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. Rapenburg 52. Heden Zaterdag is de zaal gesloten. Beurtrooster: Zaterdagmiddag: aangewe zen commissarissen present; Zondag: Dienstdoende commissarissen present; Maandag: A. de Gunst en A. Verhoogt Dihsdag: A. Gieske en W. v. d. Holst Donderdag: D. Devilée en C. v. d. Meel Zaterdag: G. Bot en S. v. d. Aar. Zon dag: Viering Vastenavondfeest. Des mor gens te 'half zeven Gezongen H. Mis tot in tentie voor eeri voorspoedige vrede, waar onder plechtige aligen.eene H. Communie in de St. Lodewijkskerk. Na de H. Mis wordt gezongen het lied van Lof en Dank, waarna de luide dankzegging. Ongeveer 8 uur gemeenschappelijk ontbijt met hul diging van 5 zilveren jubilaressen; hierna wordt gezongen „Het Vlaggevlied". Na het ontbijt wordt de zaal gesloten. Van 12.301.30 uur plaatsbespreking in de Vestibule der Stadsgehoorzaal 8.15 uur Feestavond in de Stadsgehoorzaal voor alle Gezellen en Gehuwden en Donateurs. Toegangskaarten zijn aan het gezellen- huis verkrijgbaar a 40 ets. per plaats tot des avond 6 uur en verder aan de beken de adressen en des avonds aan de zaal. Maandag: Bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8 uur Biljart- en Tafel tennisclub. Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810.15 uur. Woensdag: 8.30 uur Repetitie Liedertafel Sebastian Sohaffer. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8.30 uur Bij eenkomst S oh aakclub „De Raadsheer." Vrijdag: 8.30 Repetitie Muziekgezelschap „Frans Schweitzer. 8.30 uur vergade ring commiss. Afd. Gezellen. Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810.15 uur. 8 uur Tafeltenniscluib 8.159.15 uur Bibliotheek. 8.30 uur Kegelcluib „De Poedelaars." Mededeelingen: Zondag 4 Februari a.s. beginnen de 7 Zondagen, die het feest van St. Joseph voorafgaan. Ieder goed gezel maakt jaarlijks een -gesloten retraite; op iedere bijeenkomst is er gelegenheid om te sparen hiervoor. ST. ODO-KOORKNAPEN. Zondag: De Schola zingt in de Hoogmis. Maandag: Om half zes ALLE Aspiran ten. Dinsdag: 6 uur: Schola. Vrijdag: 6 uur: Crescendogroep. Schola zingt in het Lof, daarna korte repetitie met de heeren op het koor vanwege het aanstaand Veertig-Urengebed. Hallo boys! De nieuwe St. Odo-Klok verschijnt deze week en wel: Donderdag as. Zorgt nu, dat je er gauw bij bent, want er staat een nieuwe prijsvraag in, waaraan je allemaal kunt meedoen en als het wint een prijs kunt verdienen. Is dat effen wat?! 't Is weer eens zoo'n prijs vraag waaraan je heel veel werk hebt, en dat vinde je Moeder vast: Reuze!! En Vader doet vast met je mee; reken daar op! Als het een beetje wil, is het een prijs vraag voor je heele familie! Maar.... ajs jij het wint, krijg jij heel alleen de prijs, hoor! O zoo! En ik heb een stapel pracht- prijzen! Ja, hoe bestaat 't, hé!! Dag hoor! Tot kijksl Kapelaan E. A. M. PAAP. INTERP. ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK. Zondag: 9 uur Morgengebed, H. Mis met preek. Daarna ontbijt en recreatie 6 uur Lof waarna recreatie. 7.30 Gezellen .Maandag: 8.30 uur Gezellen Dinsdag: 6.30 uur Sloyd I en II 8.00 Gymnastiek voor de schoolvrije jongens Woensdag: 6.45 uur Franciscusvrienden II 8.15 uur Godsdienstonderricht waarna recreatie, voor de schoolvrije jongens 8.35 dezel- len Vrijdag: 6.45 uur Sloyd III en IV 9.00 Gezellen Zaterdag: 6 uur Franciscus riders I 7.30 uur Franciscusridders II 8.00 uur Tooneelclub. KRUISVAART. Cohort „Aeternus Petrus". Burcht: St. Antonius Clubhuis. Zondag: 7.30 H. Mis waaronder Alg. H. Communie voor Welpen, Verkenners, Voor trekkers, Kruisvaarders, Adspiranten en Maria-Congreganisten. Maandag, 7.30 uur: Willibrordus en Bonifatiusban Dinsdag 7.30 uur: Paschalis en Servatius- ban Donderdag 6 uur: Aspirantenban I en II Vrijdag 7.30 uur: Franciscus- en Tarciusban. Cohort „St. Petrus". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag 3.30 uur: Tooneelrepetitie 4 uur Missieclub Dinsdag: 6 uur Sleutel koor 8 uur Stephanusban Woensdag 8 uur Cohortschouw. Allen op tijd en in uniform aanwezig Vrijdag: 6 uur Sleutel koor 8 uur: Jonge Wachtbladen afre kenen Zaterdag: 7 uur K. J. C. Mis 5.45 uur Lodewyksban 7.15 Huisvlijt- club. Cohort „St. Pancras". Burcht: Anna Paulownastraat. Maandag: 7 uur: Gedialogeerde H. Mis 8 uur W. Doyleban Dinsdag: 8 uur Canisius- en Tarcisiusban Woensdag: 8 uur Kruisvaartring Donderdag: 8 uur Roode Vendel Vrijdag: 6.45 uur Adspi ranten bijeenkomst Zaterdag: 67 uur afrekenen 3 centsfonds Kruisvaarder. Aller belangstelling vraag ik vandaag nog eens voor onze gedialogeerde H. Mis des Maandagsmorgens. De laatste weken schij nen vele kruisvaarders vergeten te zijn, dat een ieder die kan komen ook behoort te komen (ik spreek dit keer niet van „moeten" het klinkt zoo on-Hollandsch). Dusa.s. Maandagmorgen om 7 uur zijn er zeker een 30-tal kr.v. in de gedialogeer de H. Mis. Afgesproken! OEGSTGEEST. Cohort St. Bernardus. Burcht: R. K. School. Zondag: 7.00 uur H. Mis met algemeene H. Communie. Elisabethpenning: Tarcisius ban 10.30 Tooneel-, Tarcisiusban 12.00 Tooneel. Allen die aangewezen zijn verle den Maandag Maandag: Na de Congre gatie, Tooneel Tarcisius Dinsdag: 6.45— 8.00 Handenarbeid A 8.009.00 Handen arbeid B Geen ban wegens werkzaam heden op de Burcht Woensdag: 7.30 uur: Feestb ij eenkomst voor allen. Rangverhoo- ging Willibrordusban. Rangkaart laten on derteekenen door Vader of Moeder. Vrijdag: 7.00—8.30 tiur Michael Proban Dienstban: Willibrordban. Spreekuur: Baljuw Maandag 67 uur. Aspiranten: Nieuwe kunnen zich opgeven bij Kapelaan Steur. WARMOND. Zondag: 3.30 uur club en 4.30 ringver- band Woensdag 7.30 uur Mgr. Aenge- nent-, Michael- en Tarcisiusban Zater dag 7.30 uur Willibrord- en Jeroenban Jongens, wie zorgt er voor een verrassing b{j den a.s. verjaardag van onzen directeur? VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL" Parochie Hartebrug. Zondag 3.30 uur generale repetitie Maandag 8 uur: Topgroep Dinsdag 8.15 uur ouderavond Dondedag 6.30 uur Mulo-groep Donderdag 8 uur: Charita tief naaien. Aanmelden van nieuwe leden op de clubavonden aan de zaal, ingang Ma re achter de Hartebrugskerlc Parochie: O. L. Vr. Hemelv. en St. Joseph. Clubhuls: Maria Gijzenstpeg. Maandag: 6.458.15 uur Gemma Galglnl- groep 78.30 uur Lidwinagroep 7.30 uur Marg. Sinclairgroep 8.15—9.45 Ma- riagroep Dinsdag 7.30 uur H. Mis en Alg. H. Communie Donderdag: 7.30 uur Tooneel 8.30 uur Caeciliagroep Vrij dag: 7.309. uur Theresiagroep 7.30 9 uur Agnesgroep. Aanmelden nieuwe le den op de clubavonden. Bont Allerlei DE UITVINDER VAN DE SCHRIJF MACHINE. Het Museum van No vara kreeg eenige tijd geleden „een schrijvend instrument" ten gescihenke, dat de eerste schrijfmachi ne van de wereld zou zijn. De uitvinding, die aan een burger uit Novara wordt toe geschreven, verscheen voor het eerst in 1356 op de industrie-tentoonstelling in deze stad. Het bezit alle eigenschappen van een moderne machine, zooals een inktlint, een automatische wagen en een bal om het einde van de regel aan te geven. Daar het den uitvinder niet gelukte, de noodige finantieele middelen voor de ver vaardiging van dit apparaat bij elkaar te krijgen, bood hij zijn werk voor 200 lire te koop aan. Acht jaar later gelukte het den Amerikaan, Lathan Goules, een ma chine in elkaar te zetten, dat tot in de kleinste details overeensteming vertoonde met dat van den Italiaan. KAN MEN MET SUIKER nUIZEN METSELEN? Ekele jaren geleden hebben eenige Duit- sche scheikundigen vastgesteld, dat door toevoeging van suiker aan den metsel specie, de laatste harder en duurzamer wordt; een voordeel waarmede bij de uit voering van kostbare bouwwerken reke ning zou zijn te houden. Thans heeft de Dultsche bouwkundige O. Spongier op zeer uitgebreide wijze proe ven laten nemen. Aan de specie bestaande uit zand, cement en kalk, werd van 1 tot 2 procent suiker toegevoegd. Tal van. proefmuurtjes werden opgetrokken. Na acht-en-twintig-dagen bleek inderdaad, dat de specie, waarin suiker was verwerkt, de steenen in vaster verband hield, dan de specie zonder suiker. Gp een groote teleurstelling liep echter het onderzoek uit, dat na 6 maanden werdi gehouden. Toen was de gesuikerde specie zachter dan de ongesuikerde, waardoor djus aan de solidariteit van den bouw groote schade zou worden berokkend. Bij een scheikundig onderzoek waren er van de suiker weinig of geen sporen meer in de specie te vinden. Dié bord geldt ook voor bakfietsen En dit bord ook voor Motorrijwielen en Motor-bakfietsen THEATER HOOFDFILMS AANVANUSULH De avonturen van II uckleberryFinn (Mickey Rooney, Rex Ingram). Leugens en Liefde. (Danielle Darrieux, Albert Préjean). Alleen engelen heb ben vleugels (Cary Grant, Jean Arthur) Drie walsen (Yvon ne Pr in temps). De terugkeer van Zo ito (John Car roll). Zuidzee-idylle (Mo- vita, Warren Huil). Vrienden en vrou wen (Viviane Ro mance, Jean Gabin) Beethoven's groote liefde. (Harry Baur) De geest van den zwarten Piraat. Naar verhaal van Mark Twain Speelfilm Romantisch- avontuurlyk Speelfilm Avontuurlijk Romantisch Speelfilm Leven van Beethoven Avontuurlijk lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur lederen middag ma- tinée behalve Vrij- lederen avond 8 uur Zondag 4 uur en 8 uur. Zaterdag en Woens dag half drie mati- née lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Tederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v, volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7