Laatste berichten MARKTBERICHTEN m ZATERDAG 27 JANUARI 1940 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Bioscopen Luxor. DRIE WALSEN. Luxor vertoont deze week Bergers „Drie Walsen", een zeer geestige en gcede Fran- sche film, met een origineelen inhoud. Het scenario is kortweg in drie stukken -gesne den: in drie generaties. In elk van deze tijdvakken treedt een knappe, vroolijke jonge artiste naar voren: grootmoeder, moeder en dochter, alle drie begaafd met tooneel- en zang-talent. Grootmoeder, moeder en dochter lijken op elkaar als drie druppeds water, want het is Yvonne Printemps die deze rollen vervult! De drie tijdvakken zijn alleraardigst getypeerd. De grootmoeder is een walsen-koningin, de moeder een variété-ster en de dochter een film-speelster. Door een wonderlijke sa menloop van het lot geraken zij alle drie verliefd op de opeenvolgende geslachten van een adellijke familie. Dit gegeven, heel eenvoudig, is met fijnen geest uitge werkt tot een boeiende film, die tot een brilliant succes werd voor Yvonne Prin- temps en niet minder voor den regisseur. De film is in ieder opzicht geslaagd. De amusements-waarde is even groot als de artistieke. Het is een van de weinige films, die men voor een tweeden keer zou willen zien, om al de fijne trekjes en de sprankelende Fransche geestigheid daarin te kunnen bewonderen. Na de' pauze draait de Amerikaansche film „Alleen engelen hebben vleugels", waarin het aan spanning en veelheid van sensatie niet ontbreekt. De stof, in deze ééne film samengeperst, zou gemakkelijk hebben kunnen dienen voor drie films, zoo uiteenloopend zijn de voorvallen, door een dubbele band van liefde's avontuur tot één geheel gebonden. Het is een vlie gersfilm. Een Zuidamerikaansche vliegers- film. Want Zuid-Amerika is het land, waar gebrek aan controle de romantiek van avontuur en waagstukken nog doet gedijen. Daar kruipen vliegers, die elders afgekeurd zouden zijn, nog in „kisten die elders beslist afgekeurd zijn. En daar kan men zich voorstellen dat vliegers leven van whiskey en woedende verachting voor dit aardscfre bestaan. In het middelpunt staat Cary Grant, die jarenlang in de licht en de zeer lichte co- medie heeft gewerkt, maar die hier in een „dramatische" rol wordt gelancéferd. Het gaat hem uitstekend af. Zooals Hollywood zoo nu en dan „dramatische" actrices niet zonder succes blij spel-rollen geeft, zoo boekt het ook telkens opmerkelijke succes sen met veranderingen in de omgekeerde richting. Ginger Rogers is een recent voor beeld, Cary Grant volgt nu. Afwisseling biedt deze film in overvloed en velen zullen in de ban komen van dit Avontuurlijke vliegers-verhaal. Lid6, BEETHOVEN'S GROOTE LIEFDE EN VRIENDEN EN VROUWEN „Dat is zware muziek", zoo luidt een geijkte term wanneer men deze of gene symphonie van den grooten componist te hooren krijgt. De film welke deze week in het Lido-theater een stuk van het leven van Ludwig von Beethoven in beeld brengt, is geheel in denzelfden stijl, maar daarom ook niet minder interessant. Beethoven was in 1808 leeraar van Juliette Guicciard en door haar werd bij hem de overtuiging levendig, dat een hu welijk hem gelukkig zou kunnen maken. Zoover komt het evenwel toch niet, want Juliette slaat plotseling om en geeft zich aan een andere componist, één met een grafelijken titel, die echter parasiteert op de muzikale talenten van Beethoven. Dari komt een nieuwe liefde in zijn leven in de persoon van Therese Malfatti. De biografie van den grooten componist vertelt, dat ook met deze door hem zoo vereerde vrouw geen huwelijk gesloten wordt. De laatste levensjaren van Beethoven brachten hem weinig geluk. In het jaar 1827 verloste de dood hem uit zijn eenzaamheid. Rond deze gegevens is het filmscenario opgebouwd, waarbij de titelrol door Harry Baur wordt vertolkt. Harry Baur! De meester der filmkunst, die ook hier het geheele stuk draagt. Hoe beheerscht, hoe zichzelf geheel en al meester in zijn waanzin, hoe voortreffelijk impo neerend in die sterfscène! Naast hem actrices en acteurs die in min dere mate, maar tooh ook met veel verve van hun capaciteiten doen blijken en dat alles weer beheerscht door de onster felijke muziek van den grooten componist, waarbij de Mondschein sonate een groote rol speelt. Na de pauze een andere Fransche film van luchtiger karakter, n.l. „Vrienden en Vrouwen", waar vijf jonge mannen zonder werk vriendschap met elkaar sluiten en als zij begunstigd worden door Vrouwe Fortuna besluiten gezamenlijk een zaak te beginnen. Met het kapitaal maken zij van een oude fabriek in de omgeving van Parijs een riante uitspanning, welke zij gemeenschap pelijk zullen exploiteeren. Maar hun ver bond blijkt niet tegen de omstandigheden opgewassen. Liefde, dood en politipke span ningen zijn hun tegenstanders en de twee vrienden, die van het vijftal nog resten, stellen de kameraadschap boven de liefde en zetten den moedig begonnen strijd voort tot een goed einde. Jean Gabin, Charles Vanel en Viviane Romance geven een goede vertolking van deze aan schakeering zoo rijke film van 'n stuk echt Fransch volksleven. Trianon HUCKLEBERRY FINN. Stel u voor: de 'groote rivier van Noord- Amerika de Mississipi, in dep tijd, dat er nog raderbooten voeren op zijn breeden rug; toen er nog slaven waren, die ont vluchtten op een vlot; toen er nog jongens waren, die in de bosschen konden rond zwerven en een heerlijk avontuurlijk le ven leiden. Wanneer u fantasie hebt, kunt u zich de avonturen van Huckleberry Finn voorstel len. Anders kunt u het boek van Mark Twain lezen. Maar u kunt misschien het beste doen door eerst de uit de roman van Twain getrokken film, welke deze week in Trianon gaat, te zien en te genieten van de uitbeelding, welke Mickey Rooney geeft van Huck's ernstige en minder ernstige be levenissen. Huck is een jongen, die door twee dames op leeftijd wordt „opgevoed" en hij zou misschien zijn leventje verder hebben ge sleten van spijbelen en visschen aan de oever van de Mississipi, als zijn vader er niet op een ongelegen moment tusschen ge komen was. Een onguur type, die vader, en een afperser! Om de edelmoedige dames niet al te zeer tot last te zijn, vlucht Huck het huis uit.... regelrecht in de armen van papa, die hem meeneemt naar zijn hut in de wildernis. Doch ook daar breekt Huck uit en hij ontmoet Jim, den wegge kropen zwarten slaaf van de dames. Sa men zwerven zij rond en beleven zij al lerlei vermakelijke wederwaardigheden met een geraffineerd stel avonturiers. De opvoering van „Romeo en Julia" is wel het toppunt van een parodie, waarom gebruld wordt van 't lachen. Er is van alles in dit filmverhaal: er is romantiek, er is wat sentiment, er is hu mor zelfs, en er is spanning. Zeer span nend is bijv. het slot, waarin Huck's zwar te vriend, die gepakt is omdat hij verdacht wordt van moord, achter de tralies zit en door een bloedgierige menigte bedreigd wordt. De menigte huilt en tiert en de zoo genaamde „vermoorde" jongen, Huckle berry Finn, komt na een angstige tocht met een raderboot nog juist op tijd om den zwarten slaaf te redden. Alles keert zich ten goede en Huck belooft voortaan een brave jongen te zijn.... Een uitstekende film met uitstekend spel van Mickey Rooney. Vóór de pauze draait een Fransche film „Leugens en liefde" met Albert Préjean in de hoofdrol. Hij is hier een slaapwagen- controleur, die toevallig denzelfden naam draagt als de directeur van een auto-fa briek. Die twee komen met elkaar in aan raking, doordat de controleur in zijn vrijen tijd een nieuwen carburateur heeft gecon strueerd, terwijl bovendien de directeur op weg is naar Nice om de autorennen bij te wonen, en de controleur eveneens naar Nice gaat in zijn functie van controleur. De gelijkheid van naam geeft natuurlijk ge- reede aanleiding tot vergissingen en ver wikkelingen, zoodat het een klucht wordt van jewelste. Beide films vormen een onderhoudend, boeiend en humoristisch programma. Casino DE TERUGKEER VAN ZORRO De oude tijden herleven. Vijftien jaar ge leden sprong Douglas Fairbanks over het witte doek met 't rapier in de hand en tee- kende zijn tegenstanders in wilde scherm- partijen zijn teeken op het voorhoofd. Dat teeken was een Z, „het teeken van Zorro". Na het overweldigende succes van den degenheid in zijn strijd tegen bandieten kv am direct de volgende film, waarin Fairbanks zijn eigen zoon was „Door Q, de zoon van Zorro". Maar voor de klein zoon werd de oude Doug te oud. Douglas overleefde de sprekende film niet, men hoorde nog slechts van hem via zijn Holly- woodsche soheiding van Mary Pickford en kort geleden stierf hij. Nu hebben anderen zich van Zorro mees ter gemaakt In „De terugkeer van Zorro", de film, die deze week in Casino draait, biedt John Carroll, als de gemaskerde vechtjas, dui zenden gevaren het hoofd. De intrige na vertellen zou hetzelfde zijn als het oude lied zingen, dat toch altijd weer nieuw is: er waaien stofwolken op, er bijten schurken in het zand ruwe kerels (Noah Beery is 'n van hen) jagen op schuimbedekte paarden over de vlakten en het mooie meisje (Helen Christians) kust uiteindelijk den man die deze delicatesse verdient. Een en ander zal de filmliefhebbers van dit genre stellig plezier doen. De tweede film die in Casino draait heeft tot titel „Zuidzee-idylle". Nog altijd heeft de uiterst romantische sfeer van de Zuid- zee-eilanden èn voor de filmproducten èn voor de bioscoopbezoekers, groote charme. Ontelbaar is het aantal films, dat op de lieflijke eilanden, waar een zoo prachtig menschenras woont, is opgenomen. Onder deze vele films neemt „Zuidzee-idylle" pen get de plaats in. Aan romantiek en liefde natuurlijk geen gebrek, terwijl het spel (Movita en Warren Huil spelen de hoofd rollen!) uitstekend mag worden genoemd. Het journaal biedt een geweldige collectie ijsvreugde: wedstrijden en bruiloften op het ijs, ijsbrekers en ingevroren schepen enz. Het andere journaal bevat oorlogsnieuws: ministerwisseling in Engeland, Daladier bij de Fransche vloot, de Russisch-Finsche oor log en de ondergang van de Columbus. Rex DE GEEST VAN DEN ZWARTEN PIRAAT. Wie eens een avond de werkelijkheid ontvluchten wil en zich wil wanen in een wereld vol avontuur en verbeelding, vindt een prachtigegelegenheid in het Rex- Theater. „De Geest van den zwarten piraat", een tweeweeksche seriefilm, waarvan beide series in één programma vertoond worden, boeit van het begin tot het einde. Toni Morris, postbeambte in Cortez, wordt door een zeeman dringend uitgenoo- digd een bezoek te brengen aan zijn kapi tein, daar het een kwestie betreft van le ven en dood. Bij hun aankomst in de hut van den kapitein, treffen zij dezen meer dood dan levend aan. Toch heeft hij nog kracht genoeg haar mededeeling te doen van het geheim van een groote schat, ver borgen op het z.g. goudeiland, en geeft haar de helft van een kaart, waarop de plaats van de verborgen schat staat aan gegeven. De andere helft der kaart is in handen van een stelletje misdadigers, die alles op alles zetten, om de belangrijke tweede helft in handen te krijgen. Toni gaat op reis om de verborgen schatten te zoeken en wordt, zonder het zelf te we ten, achtervolgd door een detective, die ook een zending heeft op het geheimzin nige eiland. Hij moet n.l. uitvinden waar zijn collega gebleven is. Op het eiland aangekomen stijgt de spanning tot een angstige climax. Geheimzinnige tunnels, telefoons, rado-apparaten, zeer vernuftig uitgedachte mechanieken, onzichtbare deu ren en beweegbare schilderijen, waarin de oogen der geschilderde personen leven. De avonturen stapelen zich op en de span ning neemt steeds toe. De pauze is een oponthoud, dat men zoo kort mogelijk wenscht te hebben. Er zit climax in en de ontknooping is beslist an ders dan verwacht. Toni komt er zeer ge lukkig af. Ze vindt haar vader en haar levensgezel en krijgt ook nog een deeltje van de schat. De jacht naar de verborgen schat brengt spanning en angstige avonturen. Het zal moeilijk uit te maken zijn, welke film de meeste slapelooze nachten op zijn geweten heeft: de film van deze week dingt zeker mee naar een prijs. De bezoekers, die van avonturen houden, kurmen hun hart op halen. Binnenland MEER GOEDKOOPE MARGARINE EN GOEDKOOP VET VOOR ONDER STEUNDEN. De ministers van economische en van sociale zaken hebben met het oog op den lang aanhoudenden winter besloten goed te keuren, dat aan alle onder steunden de gezinnen gedurende drie weken boven de vastgestelde kwanta één pakje heffingsvrije margarine en één pakje heffingsvrij bak- en braad vet per week extra worden verstrekt. De gemeentebesturen zullen hieromtrent zoo spoedig mogelijk nader worden inge licht. HET sa „OTTOLAND" VLOT EN TE SUNDERLAND AANGEKOMEN. De directie van de reederij scheepvaart en steenkoolmaatschappij heeft 'bericht ontvangen, dat het s.s. „Ottoland'', dat op weg van Sluiskil naar Sunderland nabij deze laatste haven was gestrand, vlot is gekomen en vanochtend reeds in Sunder land is aangekomen. Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS, 27 Jan. (A. N. P.). Het Fransche legerbericht van heden luidt: „Niets bijzonders te melden". BERLIJN, 27 Jan. (A. N. P.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „In het Westen bedrijvigheid van pa trouilles en artillerie, alsmede controle- vluchten bij de Duitsch-Fransche grens. Door de voortdurende succesvolle Duit sche oorlogsvoering ter zee is alleen op 25 Januari meer dan 20.000 ton scheepsruim- te tot zinken gebracht. Bovendien heeft een Duitsche duikboot ter hoogte van Oporto twee stoomschepen, die in een Britsch con- vooi voeren, tot zinken gebracht. De door de Britsche pers verbreide bewering, vol gens welke zich Duitsche troepen in Rus sisch Oost-Galicië zouden bevinden, is on waar". DE AMERIKAANSCHE PROTESTANT- SCHE KERKEN EN DE BENOEMING VAN MYRON TAYLOR. NEW-YORK, 27 Jan. (A.N.P.) Het fede rale comité der christelijke kerken in de Vereenigde Staten heeft een manifest ge publiceerd, waarin de leden worden uit- genoodigd het streven van alle kerken en godsdiensten naar een blijvenden vrede te steunen. Het manifest behandelt voorts de benoe ming van Myron Taylor bij het Vaticaan. Het zegt: „Indien deze benoeming een eerste stap naar vestiging van blijvende diplomatieke betrekkingen zou blijken te zijn, zullen wij genoopt zijn ons daartegen te verzetten, omdat dit een schending van het beginsel van scheiding tusschen Kerk en Staat, den grondslag der Amerikaan sche politiek, zou beteekenen". ZWEEDSCH SCHIP VERMIST. STOCKHOLM, 27 Jan. (A.N.P.) De ree- ders van het 2300 ton metende Zweedsche schip „Sylvia", dat op 9 Januari van Huil naar Gothenburg was vertrokken, hebben sedertdien niets meer van het schip ver nomen. Een onderzoek langs de Noorsche kust heeft geen resultaat opgeleverd. De .Sylvia" had een bemanning van 20 kop pen. Men vreest, dat zij schipbreuk heeft geleden. LEIDEN, 26 Jan. Groentenveillng. Per 100 kg.: roodelcool 5.406.70, savoyekool 5.206.30, groenekool 2.604.80, boe renkool 49, prei f 3442, kroten 3.10 —4.20, kroten, gekookt-68, uien 1.00 4.30, peen 5.1010.10, spruiten 517, andijvie 2832 witloof 7 23; per 100 stuks, knolselclerie 1.50520, per 100 bos: selderie 8.40—11.10. 27 Jan. Boter. Aanvoer 355 kg. Prijzen Fabrieksboter prima 1.70, Boerenboter prima 1.58—1.69 per kg. Handel matig Turfmark van 22 tot en met 29 Jan. Lange turf geen aanvoer, prijzen f 910 per 1000 stuks. UTRECHT, 27 Jan. Vee. Totaal aanvoer 2240 stuks, o. a. 760 runderen. Prijzen: stie ren 2834 cent per pond, handel redelijk, iets hoogere prijzen; slachtkoeien 2e soort 2933 cent en ider 3e soort 3437 cent per pond, handel matig, vrijwel onveran derde prijzen: vaarzen 150240, pinken 80—150, melkkoeien 170—270, kalf- koeien f 180280, varekoeien 140200 per stuk, handel flauw, onveranderde prij zen; 60 magere kalveren 5095 per stuk, Landel gedrukt, onveranderde prijzen; 825 nuchtere kalveren 812 per stuk, handel vlug, onveranderde prijzen; 360 magere varkens en schrammen, resp. per stuk 22 38 en 1422; 135 biggen 914 per stuk, handel flauw, vrijwel prijshoudend; 100 magere schapen 1224, handel rede lijk iets dpurder. Kleinhandel. 250 kg. boter f 1.84 en 125 kg. kaas 0.600.80 per kg. 25000 eie ren 2.254.25 per 100 stuks. LEIDERDORP, 26 Jan. Elerenveillng. Prijzen: kippeneieren 3.804.70 per 100 rtuks, boter 6872 en kaas 2836 cent per pond, kippen 3580 cent, hanen 0.75 1.20, konijnen f 0.602.00 en eenden 30 65 cent per stuk. KATWIJK a. d. RIJN, 26 Jan. Groenten- veiling. Per 100 stuks: knolselderie A 5.90 —7.40, idem B f 3.605.40, per kist van 20 kg.: waschpeen 1.201.80, kroten 55—75 cent, per 100 kg.: roodekool 4.205.60, gele kool 3.704.30, groenekool 3.20 5.00 en uien 5080 cent, per kist van 6 kg.: boerenkool 35—41 cent. ZEVENHOVEN, 26 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 1446 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.854.30 en kuikeneieren 3.403.80 per 100 stuks. TER AAR. 26 Jan. Centrale Veiling. Waschpeen 5.10, witlof 5.0016.80 en kroten 4. VINKEVEEN, 26 Jan. Groentenveillng. Witlof I 16—19, idem II 8.00—10.50, idem stek f 56 per 100 kg. Aanvoer wit lof 5000 kg. LOOSDUINEN. 26 Jan. Groentenveillng. Spinazie f 1.27 per 4 kg., salade le soort t 4.20 en 2e soort 2.20 per 100 krop; peen 12.selderie 3.305.80, pieterselie 8.10 per 100 bos, prei 1723 80 per 100 Kg.; boerenkool 28—52 cent per 7 kg, Eieren 4.80 per 100 stuks. NIEOUWVEEN. 26 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 1237 kippeneieren 3.804.80 per 100 stuks. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.51 Berlijn75.60 Parijs 4.26 Brussel 31.92 Zwitserland 42.23 Kopenhagen36.40 Stockholm44.90 Oslo 42.80 New York1.887/10 Knip dit uit en bid dit gebed met de leden van uiv gezin. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons s £aat atta bidden am ivcede O God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geef aan Uw dienaren die vrede, welke de wereld niet geven kan, opdat wij, in gehoor zaamheid aan Uw wetten, bevrijd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. Door Christus onzen Heer. Oratio Mlssa pro paca. Voor wie onder de wapenen lijn Vader komt niet thuis vanavond niet, morgen niet reikhalzend wordt uit gekeken naar de paar verlofdagen, die de dienst toestaat. En hoe lang kan dat nog wel duren? En hoe gaat het intus- schen met zijn broodwinning? U kunt zich niet goed voorstellen, welk een offer huisvaders die in dezen tijd onder de wapenen zijn, aan land en volk brengen.... U die nu, in de gezellig heid van thuis, Uw krant zit te lezen. Wilt U iets voor hen doen? Maak het ons dan mogelijk, hun de krant te bezorgen, die zij thuis ook lazen. Dat beteekent voor hen werkelijk een stuk je van thuis! kunt bestellen tegen halven prijs, ten behoeve van dc gemobiliseercie katho lieken van land-, zee- en luchtmacht. De R.K. Centrale V.O.G. („Voor Onze Gemobiliseerden") zorgt dan dat de abonnementen zoodanig worden ver spreid, dat iedere katholieke militair, waar hij ook ligt, de krant kan lezen, die hij thuis ook las vanzelfsprekend voorzoover het aantal extra abonne menten, dat ons op deze wijze bereikt, het toelaat (deze abonnementen kunnen dus niet aan een bepaalden persoon wor den geadresseerd). U doet daar een goed werk mee: de toestand is zoo verward, dat het voor een katholiek een waarachtige steun voor zijn overtuiging betee kent, in zijn krant voor lichting omtrent 't we reldgebeuren te krijgen. U hebt slechts neven- staanden bon in te vullen, waarop U een extra abonnement ROhl KNIP DIT UIT EN ZEND HET OP DU M Aan de R.K. Centr. V.O.G.. Po.tbu. 2, Heem.led. Ook ik wil zorgen, dat iedere gemobiliseerde katholiek een R. K. krant leest. Ik verzoek U daarom op myn kosten een militair abon nement tegen halven prijs dus, te willen notecren op DE LEIDSCHE COURANT waartoe ik vandaag op Uw postrekening 364620, ten name van den penningmeester van het R. K. Centraal Comité V.O.G. te Heemstede, een bedrag stort van /1.30 voor dit abonnement totl April u.a. ook nè dien datum gelieve U de krant door te blijven zenden, waartoe ik vóór den aanvang van elk kwartaal gere geld remise ad 1.30 zal zenden. Voor toezending van het blad aan de R. K. militairen zorgt U. NAAM en ADRES

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3