VOOR ONZE ZIEKEN. f STADS NIEUWS KWALITEITS- NAAIMACHINES ZATERDAG 27 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT F.ERSTE BLAD - PAG. 2 Abonneny«ntspry«: voor Lelden IS cent per week; 15U per kwartaal Bij oma «.feuten *0 cent per wvvk; f 7i.60 per kwartaal. Franco per povt 1.85 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiënr 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. Si HOE WORDT HET WEER 7 .fcïJ».. LICHTE VORST. De Bill seint x Verwachting: Matige tot lichte vorst. Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind. Betrokken tot halfbewolkt. Plaatse lijk eenige sneeuw. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: halfbewolkt, matige Ooste lijke wind, 4 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Oostelijke v/ind, 2 gr. C. De Bilt: betrokken, matige O. N. O. wind, —4 gr. C. Groningen: betrokken, matige Oostelijke wind, —3 gr. C. Maastricht: betrokken, windstil, 2 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië neemt nog steeds in beteeke- nis toe, al stijgen de barometers over het algemeen veel minder snel dan dit giste ren het geval was. In zijn kern komen lucht drukwaarden van 1035 mbar voor. Aan de Zuidzijde van deze kern worden over de Oostzee, Zuid-Zweden en eDnemafken kou- ae luchtmassa's aangevoerd, zoodat daar overal lichte tot matige vorst voorkomt. Tn de Randstaten is het weer harder gaan vriezen, hetgeen met zwaren sneeuwval ge paard gaat. Een der waarnemingsposten meldt hedenmorgen 10 m.m. neerslag, wat overeenkomt met een sneeuwlaag van 10 cm. Ook over ons land bleef de Oostelijke luchtstrooming aanhouden. Wel steeg de temperatuur vooral in het Zuiden belang rijk. De storing, die gisteravond over Bel gië passeerde, heeft hier te lande slechts sneeuw gebracht. Zij trekt thans vermoe delijk naar de Adriatische Zee, zoodat de tlgemeene toestand ten onzent weer gun- citg blijft voor het aanhouden van de vorst. Volgens de classificatie vafk professor van Everdingen moet thans aan den hul digen winter de derde plaats in de rij van strenge winters sinds 1819 worden toegekend. Alleen de winters van 1854 1855 en 18901891 zijn nog strenger geweest. De Oceaandepressie is nu aan het opvul len. Op IJsland veroorzaakte zij zwaren neerslag. Te Seydisfjord viel 29 m.m. regen. Maritieme iuentmassa's worden naar het Noord-Oosten getransporterd, zoodat op IJsland zacht weer heerscht en zelfs Jan- mayen, dat binnen den Poolcirkel is gele gen, een temperatuur van 2 graden boven het vriespunt meldt. Het maximum over het Iberisch schiereiland neemt iets in be- teekenis af. In de kern komen nog baro meterstanden van 1029 mbar voor. Het is in Spanje veel minder koud geworden. Slechts enkele stations melden een tempe ratuur van even onder nul graden. In Noord-Italië is de ochtend-temperatuur nog steeds onder het vriespunt, maar nergens komt meer dan lichte vorst voor, doordat de bewolking in den nacht sterk is toe genomen. Neerslag wordt uit deze omge ving niet gemeld. LUCHTTEMPERATUUR .4 gr. C. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Zaterdagnamiddag 5.06 uur tot Zondagmorgen 7.19 uur: van Zondagnamid dag 5.07 uur tot Maandagmorgen 7.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 28 Jan. voorm. 5.10 er nam. 5.35 uur; op Maandag 2P Jan. voorm. 5.55 en nam. 6.20 uur. Maan op 8.32 uur Zaterdagavond. Maan onder 9.09 uur Zondagmorgen. Maan op 9.'52 uur Zondagayond. Maan onder 9.37 uur Maandagmorgen. HET ACHTSTE LUSTRUM DER WSL Prinses Juliana onder de reünisten In aanvulling op ons verslag van gisteren over het noenmaal, dat de V.V.S.L. aan de eohtgenooten der hoogleeraren heeft aange boden, zij nog meegedeeld, dat de presi dente van de V.V.S.L. in haar welkomst woord erop wees, dat dergelijke ontvang sten van de dames der professoren zoo lang zamerhand tot een traditie zijn geworden. Spr. dankte voor de medewerking, die de dames hadden gegeven om aan hen, die van buiten de stad voor het lustrum waren overgekomen, gastvrijheid te verleenen en ook in de commissie uit de burgerij mede hebben gewerkt. Spr. noodigde de aanwezi gen daarna uit om een rondgang door het gebouw te willen maken, waar de besturen der sub-vereenigingen aanwezig waren om de gasten te mogen ontvangen. Nadat hier aan was voldaan ving het noenmaal aan dat werd gevolgd d"oor een door V.V.S.L.- leden gegeven concert. Bij de lustrumvoorstelling, gisteravond in den Schouwburg gegeven, was ook onder de reünisten Prinses Juliana aanwezig en van morgen bij den feestelijken intocht was zij wederom present. Rond elf uur verzamelden zich ongeveer duizend dames uit alle windstreken des lards aan het station alhier. Onder die talrijke velen viel de Prinses, zooals begrijpelijk, niet onmiddellijk op, rru.ar waar zü bij den tocht door de stad werd opgemerkt, ging telkens een hoera-tje op. Het Leidsche Politie-Muziekgezelschap onder leiding van den heer M. Bolderdijk ging den stoet vooraf. Daarna volgde de Meisjes-Ruitcrclub met het vaandel, dan de reünisten en vervolgens de leden. De stoet trok van het station langs het clubgebouw op het Rapenburg en vervol gens langs het oude clubhuis aan de Steenschuur naar den „Vergulden Turk", waar de reünisten lunchten. De damesle den kwamen in „Schuttershof" bijeen. Vanmiddag heeft in de Zuiderkerk aan den Lammeschansweg de plechtige lus trumbijeenkomst plaats. Van half vijf tot zes is er receptie in het clubgebouw en vanavond om 8 uur offi cieel diner voor leden en reünisten in de Stadsgehoorzaal, waarbij de Almanak zal worden uitgereikt. KATHOLIEKE FILMACTIE. Een filmavond voor de leden. Aan de leden van de K.F.A. te Leiden is de volgende circulaire verzonden: De Katholieke Film-Actie is er in mo gen slagen voor haar leden te Leiden een voorstelling te organiseeren van de in het huidige tijdsbestek zeer actueele Vredes- film „De Groote Illusie" (La Grande Illu sion). Meent de K.F.A. haar leden met een vertooning van dit prachtige filmwerk een genoegen te doen, in het bijzonder ver heugt het haar de voorstelling gratis te kunnen aanbieden. De voorstelling zal worden gegeven op Donderdag 1 Februari a.s. aanvang half negen in het Trianon Theater, Breestraat. Het zal niet mogelijk zijn reeds bij deze eerste voorstelling aan alle leden toegang te verleenen, aangezien hiervoor de be schikbare plaatsruimte onvoldoende is. Teneinde teleurstellingen te voorkomen is dan ook de gelegenheid opengesteld van tevoren aan de zaal plaatsen te bespreken en wel alle zaalplaatsen tegen 20 ct., bal- con en loge tegen 30 cent. Ieder lid kan hoogstens twee plaatsen reserveeren. Nadere inlichtingen kunnen worden ver kregen bij Golifex, Steenschuur 17, Tele foon 21310. Er is gelegenheid tot plaatsbespreking: Maandag 29 Januari, Dinsdag 30 Januari, Woensdag 31 Januari, Donderdag 1 Fe bruari van 11 tot 1 uur aan het Tria non-Theater, op vertoon van diploma of circulaire. De vertooning juist van deze film valt bijzonder toe te juichen, omdat zij zoo ac tueel en bovendien een pleidooi voor de vrede is. De inhoud van deze grootsche film is de volgende: Wij zijn in de hei-periode 19141918. Bij het begin van den oorlog worden de Fransche officier, Graaf de Boeldieu en luitenant Maréchal bij de vliegers opge roepen. Hoewel zy tot de beste vliegeniers behooren, worden zij op zekeren dag door Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Beide Franschen werden gevangen geno men en naar een in Duitschland gelegen krijgsgevangenkamp gezonden, waar zy andere Fransche officieren ontmoeten en die door deze broederlijk ontvangen wor den. Het leven in het kamp is zeer eentoonig. Bovendien kunnen zij het niet dulden werkloos rond te hangen, terwijl den vijand kers ginds aan het front tegen den vijand strijden. De gevangenen beramen een ont vluchtingsplan, doch als zij op het punt staan dit uit te voeren, worden zij naar een ander kamp overgeplaatst. Boeldieu, Maréchal en Rosenthal, die tot een rijke Joodsche familie behoort, worden naar een vesting gezonden, waar het bevel ge voerd wordt door den Duitschen jachtvlie- ger, die Boeldieu en Maréchal met hun vliegtuig onschadelijk gemaakt heeft. De Duitscher is van adellijke afkomst en be handelt de Fransche officieren meer als gasten dan als gevangenen. Zoo z(jn de wetten der gastvrijheid en der wellevendheid zelfs onder vijanden. Doch vijand blijft vijand en de correcte handelwijze van den Duitscher belet de Boeldieu niet de ontvluchting van zijn 2 kameraden voor te bereiden en ten uit voer te brengen, waarbij hij echter zelf neergeschoten wordt. Maréchal en Rosenthal zwerven van veld tot veld, tot zij zich in een boerderij van een oorlogsweduwe weten schuil te houden. Hier ontpioeten beide vluchtelin gen dezelfde moeilijkheden als Boeldieu tegenover den commandant van de vesting ondevond. De weduwe, hoewel zij natuur lijk heel koel tegenover landgenooten van de moordenaars van haar man staat, is te fijngevoelig om deze twee menschen de deur uit te zetten. Beide mannen van hun kant weten zich moeilijk te gedragen te genover deze nog zeer jonge vrouw. Na korten tijd wordt zelfs Maréchal op de jon ge weduwe verliefd. Ondanks al haar va derlandsliefde kan deze laatste Maréchal toch niet weerstaan. De vluchtelingen kunnen echter niet lang in de boerderij verblijf houden, daar zij anders misschien zouden gevangen ge nomen worden en de vrouw dan van ver raad zou worden beschuldigd. Maréchal belooft hav echter na den oorlog terug te zullen keeren. Beide vrienden vluchten verder door het land, totdat het hun ein delijk na een gevaarlijken zwerftocht ge lukt de Zwitsersche grens over te steken. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Laatste avond van het R.-K. Winterpro- grarnma op Zondag 4 Februari a.s. Groote Bonte-avond met een schitterend om en om programma, waaraan mede werkt het bekende Ensemble van Frits Bouwmeester. Tot slot van dezen avond en als slui ting van het R.-K. Winterprogram een prachtig Vastenavondbal. Voor deze avond heeft men toegang op de laatste kaart, voorkomende in het programmaboek. Het vóórbespreken der plaatsen heeft plaats bij de fa. Huibers, Haarlemmerstraat, al hier, vanaf Maandag 29 Januari tot en met Zaterdag 3 Februari. Raadpleeg vooral het „Algemeen Over zicht" in uw programmaboek. Attentie!! Alle programmaboekjes zijn uitverkocht! VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De eerste bijeenkomst in 1940 heeft plaats gehad in de zaal van „Oud-Hortus- zicht". Een bloemetje voor de zaal was be langloos aangeboden door den heer C. Kriest. Bij den aanvang, te ruim 8 uur, heette de presidente, mevrouw T. Kranen- burg-Siemens, de vele aanwezigen harte lijk welkom en wenschte allen het beste toe voor 't jaar 1940. In het bijzonder werd welkom geheeten de heer J. C. Burgers- dijk, amateur-goochelaar uit Den Haag, die zich dien geheelen avond ter beschikking der slechthoorenden had gesteld. Alvorens tot het goochelen over te gaan, deed de presidente mededeeling, dat er dien avond voor het eerst met de eigen nieuwe groeps- telefoon geluisterd werd en wenschte den heer M. C. Laman, electrotechnisch instal lateur alhier, van harte geluk met het feit, dat na verschillende demonstraties die op de vorige bijeenkomsten gehouden werden, ten slotte met algemeene stem men de geluidsinstallatie van den heer Laman gekozen was en hem de leverantie was opgedragen. De heer Laman betuigde hiervoor zijn dank en gaf nog eenige nut tige wenken omtrent het in- en uitschake len van de telefoon. Toen kwam de beurt aan den heer Bur gersdijk, wiens prestaties allen zeer veel genoegen hebben bezorgd. Ook het liplezen werd dien avond weer een kwartiertje beoefend. Toen volgde een gezellige pauze, met het gebruikelijke kopje thee, terwijl door een der trouwe damesleden een heerlijke eigen gebakken versnapering bij de thee werd aangeboden. Na de pauze heeft de heer Burgersdijk nog eenige prachtige moeilijke goochel toeren vertoond, voor welke alle aan wezigen vol bewondering waren. Aan het einde van den avond gekomen, te ruim elf uur, werd de heer Burgersdijk door de presidente hartelijk dank gezegd voor de welwillende medewerking, want de goochelaar van den avond heeft allen, zoowel de goedhoorenden als slechthooren den, heel wat prettige oogenblikken be reid. In het sluitingswoord maakte de presi dente de leden er nog even op attent, dat de jaarvergadering plaats vindt op 14 Febr. en de gezellige bijeenkomst op 22 Februari en wekte de leden op om op beide avon den, die eveneens in „Oud-Hortuszicht" gehouden zullen worden aanwezig te wil len zyn. Hiermede was deze gezellige bij eenkomst beëindigd. DS. M. J. PUNSELIE MET EMERITAAT. De nestor van de Ned. Herv. predikanten van Leiden, ds. M. J. Punselie, heeft naar wy vernemen tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevraagd by het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland. Ds. Punselie heeft in 1900 het predik ambt te Kunre aanvaard; vandaar is hij in 1904 naar Nijverdal vertrokken. Vijf jaren later heeft hy hier ter stede zyn intrede gedaan. Ds. Punselie is o.a. voorzitter van de Ver. voor Chr. Onderwijs alhier. Hij is ridder in de orde van Oranje-Nassau. Prof. Dr. J. HUIZINGA. Heden 25 jaar hoogleeraar. Vandaag is het vijf en twintig jaar ge leden, dat prof. dr. J. Huizinga het hoog leraarsambt aan de rijksuniversiteit al hier aanvaardde. Johan Huizinga werd 7 December 1872 te Groningen geboren. Nadat hij eindexamen gymnasium had afgelegd, ging hij in zym geboorteplaats aan de Universiteit studeeren, welke stu dies hij later voortzette aan de Universi teit te Leipzig. In 1897 promoveerde hij tot doctor in de Nederlanidsche letteren. Na zijn promotie was hij gedurende acht jaar te Haarlem aan een H.B.S. verbonden, als leeraar in de geschiedenis. In 1903 werd hij benoemd tot privaat-docent in de Oud-Indische lit teratuur en cultuur-geschiedenis aan de Amsterdamsohe Universiteit, waarna in 1905 zijn benoeming volgde tot hoogleeraar te Groningen. Gedurende tien jaar bleef dr. Huizinga te Groningen, totdat hij in 1915 dezen ihoog- leeraarszetel voor die van Leiden ver wisselde. Einde 1930 vertrok prof Huizinga naar Nederlandsch-Indië, om aldaar op verschil lende plaatsen, op uitnoodiging van den Bond van Nedërlandisch-Indisohe kunst kringen, voordrachten te houden, van wel ke tournee hij in Mei 1931 terugkeerde. Van de hand van prof. dr. Huizinga zijn vele werken verschenen. De voornaamste uit vroegeren tijd zijn wel: „De Vidushaka in het Indisch Tooneel", hetwelk zijn dis sertatie was, waarmee hij in 1897 promo veerde, „De Opkomst van Haarlem", „Rechtsbronnen van Haarlem", „Geschiede nis der Groningsche Universiteit", „Mensch en Menigte in Amerika", met zijn „Herfst tij der Middeleeuwen" liet prof Huizinga een der knapste werken o.p het gebied der historische wereldlitteratuur het licht zien. Nog grooter opgang maakte evenwel zijn boek „In de schaduwen van morgen," MIJ. DER. NED. LETTERKUNDE. De maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde zal Vrijdag 2 Februari worden ge houden. Dr. P. Geyl zal een voordracht houden over „Historische en Staatsrech terlijke partycontroverse onder de Witt". DE WERKLOOSHEID De stand der werkloosheid was op 15 Januari als volgt: Aardewerk enz. 77, boekdrukkerijen, enz. 52, bouwbedrijven, enz. 939, chem. nijver heid 7, houtbewerkers 150, kleedingbedrijf 67, lederbewerkers 5, metaalnijverheid 367, boekbinders 13, textielnijverheid 200, voe dingsgenotmiddelen 155, landbouwbedrij ven 128, handel 107, verkeerswezen 305, verzekering en bankwezen 9, vrije geroe pen 52, ongeschoolde handarbeiders 340, huispersoneel 9, verplegers 1, analysten 2. naaisters 5, winkeljuffrouwen 12, serveer sters 1, kantoorbedienden 27, verpleegsters 1, dedrijfsleidsters 1, onderwijzeressen 1, ass. huishoudsters 7, dienstboden 5, dag meisjes 8, kinderjuffrouwen 4, werksters 22, fabr. arbeidsters 2, A.V.O. 3. Totaal vrou wen 101. Alg. totaal3120 27 Jan. 1939 (w.o.) 4 W. V. 4418, 28 Jan 1938 4997 Ben. 14 Ged. Werkloozen, 2 in werkver schaffing en 576 vorst werkloozen. Hedenmorgen vond op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. Colpa, die j.l. Dinsdagavond aan de Oude Vest door het ijs geraakte en jam merlijk verdronk. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: den heer jhr. C. C. Röell, directeur der Leidsche Zoutkeet, col lega's en oud-collega's van den overledene. Voordat de stoet naar Rhijnhof vertrok werd eerst langs de Zoutkeet gereden al waar door een van het personeel een krans aan den lijkwagen werd gehangen. Toen de kist in de groeve was nedergela- ten werd' het woord gevoerd door den di recteur, jhr. C. C. Röell. AGENDA LEIDEN. Zondag. „St. Christoffel". Jaarvergadering in „De Harmonie", 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters Van Alfen, Bertel, v. Leèuwen, v. d. Meer en Verbrugge. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van 27 Jan. tot en met 2 Febr. 1940, waargenomen door de apotheken: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Academienleuws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Prudentius Ha- martigenia" de heer J. Stam, geboren te Wormer en wonende te Amsterdam; tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Vrijheid van Vak organisatie", de heer G. F. Ornstein, ge boren te Utrecht en wonende te Amster dam. Geslaagd: Doctoraal examen Nederlandsch Recht de heeren W. Ellens, Almelo; P. van Zalin- ge, Leidschendam; G. M. J. W. van de Ven, Rotterdam. tegen de normale prijzen zijn thans nog te be komen Daarom spoedigst naar; C. F. MEERPOEL W ALLEEN: Breestraat 171. GEVEILDE PERCEELEN.. Ten overstaan van mr. H. M. A. Coe- bergh, notaris alhier: De huizen en erven Rijnsburgerweg 51, 53, 55 en 61 alhier tezamen na afmijning in bod: ƒ5.711 kooper de heer A. de Jong qq alhier, voor ƒ6.061. De huizen en erven Rembrandtstraat 20, 20a, 22, 22a, 24 en 26. 26a tezamen na af mijning in bod: 11.430, kooper de heer B. J Huurman Jr. qq alhier, voor ƒ11.431. Het huis met tuin Hooge Morschweg 84 te Oegtgeest in bol 3.100, kooper de heer A de Jong qq alhier voor 3150. Bouwgrond Hooge Morschweg naast het voorgaande huis in bod ƒ2.175, kooper de heer J. W. Wurzer c.s. alhier, voor ƒ2.175. De heer ir. F. Stokhuyzen, adjunct-direc teur der Stedelijke Lichtfabrieken alhier; komt als nummer twee voor op de aanbe veling van B. en W. te 's-Gravenhage ter benoeming van een directeur van het ge meentelijk electrisch bedrijf aldaar, Wij weten, dat De Leidsche Courant" tn zeei vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend ls, dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen hutsvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een dei volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) werden veroleecrd, lederen dag een e*r nplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van dén patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra koston verbonden. W;; n '-an»oor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2