Laatste berichten MARKTBERICHTEN Burgerlijke Stand 2f° VRIJDAG 26 JANUARI 1940 DE LFWSCHE COURn,, EERSTF BLAD - PAG. 3 Tooneel „AUTISTEN-INGANG". Opgevoerd door de V.V.S.L. voor de gemobiliseerden. De comedie „Artisten-ingang" van Georg Kauffmann en Edna Ferrer zou met opzet voor meisjesstudenten geschreven kunnen zijn. De geest van het stuk, ofschoon spe lend in een ander milieu dan een univer- siteits-stad, is studentikoos, en het aantal rollen, welke door meisjes gespeeld kun nen worden, is zoo groot, dat alle club leden mee kunnen werken. De verwachting, dat de studenten „Ar tisten-ingang" met de vaart en het „brio", welke dit stuk vereischen (wil er iels van terecht komen) zouden spelen, is vervuld. Zij hebben er niet alleen „iets van terecht gebracht", maar inderdaad er een zeer ge- noegelyk kijkspel van gemaakt, dat, on danks den ongewonen vorm en den onge- wonen inhoud, bevredigen kon. De dames hebben het bewijs van hun welslagen zelf kunnen concludeeren uit de aandacht van het publiek, een voor het oog eenvormig-groen publiek, dat uitslui tend bestond uit gemobiliseerden. Wan neer de opvoering een mislukking was ge weest, of iets wat daarop leek, dan zou ons leger vermoedelijk niet hebben nage laten dit ter kennis te brengen van het tooneel. Deze onverdroten aandacht is te meer een bewijs van het goede spel, omdat in „Artisten-ingang" een conflict wordt uit gevochten, dat in het dagelijksch leven niet voorkomt en slechts in artisten-krin- gen tot zulke hevige gemoeds-tegenstel- lingen kan leiden: het conflict tusschen tooneel en film. De tegenstelling is wat ge chargeerd, en het hangt geheel en al van de hoofdpersoon af, of dit conflict aanne melijk kan worden gemaakt. Er is wel degelijk een hoofdpersoon in dit stuk, waarin liefst maar 27 personen optreden, die alle 27 door een drukdoene- rig en luidruchtig spel zooals hun rol dat ongetwijfeld vergt de aandacht tot zich trekken. Het stuk speelt in een pen sion voor actrices in New-York, en de goed-geteekende sfeer van zulk een pen sion brengt mede, dat het er een vroolijke boel, kortweg een pan is. De eerste oogenblikken geraakt de toeschouwer door de schelheid van het milieu en door de zwerm van jonge meisjes verbijsterd, doch langzamerhand teekant zich een hoofdfiguur af, die in het geheele verloop de leiding houdt, ofschoon nooit in die kwaliteit op den voorgrond tredend. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat, als de rol van Terry Randall door mej. J. E. Boon niet zoo voortreffelijk en verre uit stekend boven alle andere werd vervuld, de voornaamheid vandeze figuur nog meer in het algemeen geroezemoes zou zijn ondergegaan. Het kan onomwonden worden gezegd: het vereischt hooge kunst een figuur als die van Terry Randall zoo levens-echt en natuurlijk uit te beelden, als mej. Boon heeft gedaan zóó inge leefd in het conflict tusschen film en too neel, zóó beheerscht in uiting van senti ment en emotie in de moeilijke en tragi sche oogenblikken van dit jonge leven, als Terry Randall haar mede-standers en mede-standsters een voor een zich ziet ontvallen, tot zij ten slotte een ziels-ver- wanten geest ontmoet, die haar tweestrijd volkomen begrijpt. Rondom deze persoon en al degenen, die met haar in contact komen, bewegen zich een veelvoud van tooneel- en filmsterren. Bewegen is hier een veel te zwak woord; zy rennen in en rennen uit, wat aan dit stuk het studentikoze en luchthartig-vroo- lijke karakter verleent, dat het in den grond niet bezit, doch het, in zijn geheel genomen, tot een genoegelijk kijkspel maakt. Het komische element is dermate overheerschend, dat b.v. de ^zelfmoord uit teleurstelling van een van de pensionnai- res in dat kader e'enigszins onbegrijpelijk wordt en er tusschen gewrongen lijkt. Een enkele maal ontaardt vlote geestigheid tot een klucht zonder eenig fijn esprit, namelijk in de repetitie van een tooneel- stuk. De baviaan was wel wat al te uit bundig en veel te langdurig in zijn onstui migheid. Men is er niet in geslaagd het groteske in deze scène tot gelding te bren gen. Het is ondoenlijk alle 27 medespelenden afzonderlijk te bespreken. Er werd door meerderen goed spel geleverd o.a. door „Groote Mary", Mevrouw Orkney en Olga.... Pepsodenti. Van anderen was het ons ondanks alle moeite onmogelijk de identiteit vast te stellen tusschen speelster en rol. Voor het meerendeel ging hun spel niet uit boven behoorlijk dilettanten-werk, soms bleef het er beneden. Ook de heeren, die in dit stuk voorkwamen, gaven be hoorlijk werk, zonder dat een van hen uit schitterde. Tezamen hebben zij deze op voering gemaakt tot een succes en aan de vlotte tekst door een vlotte vertooning alle recht doen wedervaren. De opvoering werd bijgewoond door de militaire autoriteiten; een soldaten-orkest je zorgde verdienstelijk voor de muzikale opluistering. Aan alle militairen-toeschouwers werd door de V. V. S. L. een vrij gelag aange boden. De geste van de meisjes-studenten, om hun met veel ijver en toewijding inge studeerd spel, voor de gemobiliseerden te vertoonèn, werd door deze ten zeerste ge waardeerd. Aan deze waardeering gaf op de eerste plaats uiting de leider van O. en O. hier ter stede, kapitein Van der Lee, die aan het geheele tooneel-gezelschap een krans aan bood, en vervolgens een dienstplichtig ser geant, die, mej. Boon met bloemen ver- eerend, in haar alle tooneelisten huldigde. De praesidente van de tooneelclub, mej. C. C. Meijers, sprak een dankwoord voor dit huldebetoon. K. J. M. V.ST. JOSEPHSGEZ. Gisteravond vond een pingpong-wed-» 3trijd plaats tusschen de K. J. M. V. en de St. Josephsgezellen, welke door de St. Jo- sephsgezellen met 196 gewonnen werd. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 6885. Firma Volder's Heiwerken. Leiden, de Sitterlaan 30. Aan nemen van heiwerken en waterbouwk. fundeeringen. De zaak is verplaatst naar Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 194b. Binnenland DRONKENMANSTWIST TE ROTTERDAM MET NOODLOTTIG GEVOLG 39-jarige loswerkman doodgestoken In den afgeloopen nacht is op den Goud- schesingel te Rotterdam een moordaanslag gepleegd, waarvan de 39-jarige loswerk man C. V. uit de Eleonorastraat het slacht offer is geworden. Omstreeks half twee deden voorbijgangers die over den Goud- schesingel liepen, nabij de Eleonorastraat een afschuwelijke ontdekking. Midden op het trottoir lag in een bloedplas het lijk van een man in de sneeuw. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die onder leiding van inspecteur J. van Dop een onderzoek instelde. Het slacht offer bleek te zijn een bewoner van de Eleonorastraat en toen de politiemannen hun onderzoek tot die straat uitstrekten, kregen zij al dadelijk een aanwijzing. Een bewoner, de 28-jarige tuinman R. S., was omstreeks half twee in uiterst luidruchtige stemming thuisgekomen in gezelschap van een anderen man. Toen de politie dit ver nam, bevonden de beide mannen zich nog in een dronkemansstemming in de woning van den tuinman en nadat de politieman nen een oogenblikje het oor te luister had den gelegd, kregen zij den indruk, dat het tweetal meer van den doodslag moest af weten. De tuinman en zijn vriend, de 22-jarige muzikant F., eveneens uit de Eleonorastraat werden aangehouden en per auto naar het hoofdbureau van politie gebracht. Daar deelden zij mede, dat zij inderdaad een ge deelte van den avond in gezelschap van den verslagene hadden doorgebracht. In een café op den Goudschesingel was men eenigen tijd samen geweest en toen de drie mannen na sluitingstijd de zaak verlieten, waren zij flink onder den invloed. De beide verdachten deelden daarna mede, dat er toen een dronkemanstwist ontstaan was, waarbij het tot handtastelijkheden gekomen was en waarbij ook een mes was gebruikt. Wie van de twee arrestanten echter de dader was, kon de politie' nog niet uitvin den. Bij het lijk was geen mes gevonden, maar toen een onderzoek werd ingesteld in de woning van den tuinman, vond men, op het dak van een schuurtje achter de woning een zakmes, waarop bloedsporen waren en waarvan het lemmet geheel verbogen was. Met dit mes moet de doodslag gepleegd zijn en uit de beschadiging van het mes blijkt, met welke groote kracht de stoot, die ver moedelijk op het sleutelbeen is afge schampt, is toegebracht. De vechtpartij zou gezien zijn door den heer, die op de Goudschesingel nabij den Goudscheweg een voorbijkomend echtpaar heeft aangesproken met de woorden: „Daar slaan ze er een tegen den grond en ik ge loof, dat ze er nog een mes bij gebruiken ook". In verband met het onderzoek verzoekt de politie dezen heer, die omstreeks 35 jaar oud was, zich tot het verstrekken van in lichtingen te melden op het hoofdbureau van politie. BRAND IN SCHOOLGEBOUW TE ROTTERDAM. Vanochtend omstreeks kwart voor zes werd brand ontdekt in het schoolgebouw aan de van Alkemadestraat te Rotterdam, waar tijdelijk een U.L.O.-school is onder gebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat het plafond van de eerste etage in brand is geraakt door oververhitting van den schoorsteen. Daarna hebben de vlam men zich, zoowel naar boven als naar be neden, verder verspreid, zoodat de brand spoedig een gevaarlijk aanzien krfceg. Door negen stralen werd het vuur door de brandweer volkomen ingeslotén, zoo dat voor uitbreiding niet behoefde te wor den gevreesd. Tengevolge van de groote hoeveelheden water, die in de vlammen werden geworpen, minderde het vuur zienderoogen, zoodat na een half uur ge constateerd kon worden, dat de brand weer het vuur onder de knie had. Om acht uur konden de motorspuiten en het meerendeel van de slangenwagens inruk ken, terwijl met enkele stralen de na- blussching werd aangevangen. Een lokaal, vlak onder de brandhaard gelegen en twee lokalen op de eerste etage zijn uitgebrand. De schade is be langrijk. Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS, 26 Januari. (A. N. P.). Het Fransche legerbericht van den ochtend van den 26en Januari luidt: Niets te melden. BERLIJN, 26 Jan. (A. N. P.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt hekend: In het Westen geen gebeurtenis sen van belang. ARRESTATIES VAN OFFICIEREN EN AMBTENAREN IN OEKRAÏNE? LONDEN, 26 Januari. (A. N. P.). In de kortegolf-uitzending van nieuwsberich ten door Radio Roma in de Engelsche taal werd vanmorgen medegedeeld, dat de Rus sische geheime politie in de geheele Oekraine is overgegaan tot massa-arresta ties van hooge ambtenaren en officieren. De geheime politie, aldus het bericht, zou een uitgebreide samenzwering ontdekt hebben tegen Stalin, Molotof en Worosji- lof. Alleen in Kief zouden reeds meer dan 150 officieren en ambtenaren in hechtenis genomen zijn. ONTPLOFFING IN ENGELSCHE ELECTRICITEITSCENTRALE. LONDEN, 26 Januari. (A. N. P.). Een geweldige ontploffing, waarop brand volg de, is vanmorgen in de vroegte ontstaan in een electriciteitscentrale te Irlam (Lancas hire). Deze centrale welke een groote staalfabriek alsmede het geheele district van stroom voorziet, was een vrij groot gebpuw. Het dak werd geheel afgerukt. Et werd niemand gedeerd. Volgens de po litie denkt men hierbij niet aan sabotage. RAPPORT AAN MUSSOLINI OVER ONDERGANG VAN „ORAZIO". ROME, 26 Jan. (A.N.P.) De verkeers minister heeft aan M'u&solLni het rapport voorgelegd over den brand op het Italiaan- sche motorschip „Orazio". Hierin wordt het verloop van den ramp beschreven en wordt o.m. gezegd, dat de pogingen het vuiur te blusschen ij del bleken wegens den zwaren wind, welke den brand aanwak kerde. Ondanks de zeer woelige zee meld den verscheidene Italiaansohe schepen, in antwoord op de noodseinen, dat zij te hulp kwamen De kapitein gaf bevel, dat elkeen de aankomst dezer schepen zou afwachten, en wegens de hooge zee raadde hij elkeen af zich in de reddingsbooten te begeven. Een aantal personen, die van de hoofd groep der opvarenden verwijderd stonden en geen instructies konden vragen, daalden in drie reddingssloepen af. Hiervan is slechts één sloep later teruggevonden. De opvarenden hiervan zijn aan boord geno men van het Fransche marinevaartuig „Ville d'Ajaccio". De beide andere sloepen met de opvarenden moeten als verloren beschouwd worden. Het eerste schip, dat opdaagde wac de Italiaansche mailboot „Bianca-Mano". Alle aan boord gebleven personen werden gered. De kapitein ver liet het laatst het brandende vaartuig. Het aantal vermisten bedraagt 110, n.l. zestig leden der bemanning en vijftig passagiers. Het grootste deel der vermisten moet als verloren beschouwd worden, omdat zij te gen de orders van den kapitein in, het schip verlaten hebben, toen er nog ver binding mogelijk was tusschen de twee groepen die zich t>p den voor- en achter steven bevonden. Mussolini heeft den mi nister opgedragen den kapitein, de offi cieren, de bemanning en de geredden ge luk te wenscben. DE ROEMEENSCHE PETROLEUM- LEVERING AAN DUITSCHLAND. BERN, 26 Jan. (A.N.P.) Het Roemeen- soke gezantschap in Bern heeft met betrek king tot de petroleumkwestie een mède- deeling uitgegeven, waarin o.a. het vol gende gezegd wordt: De in verschillende bladen gepubliceerde mededeeling over de positie, welke ontstaan zou, indien Roe menië onevenredig groote petroleumleve- ringen aan Duitschland zou toestaan, heeft bij de Roemeensche openbare meening groote verrassing gewekt. De maatregelen tot controle op de productie en distributie werden niet onder druk van een vreemde mogenheid genomen en hebben niet tot doel de eene oorlogvoerende partij te be- invloeden ten nadeele van een andere par tij. Het betreft uitsluitend interne beheers maatregelen. Voorts wordt erop gewezen, dat het Roemeensche petroleumcommis- sariaat niet bevoegd is de distributiequota voor het buitenland te veranderen, en niet in slaat is de petroleumpolitiek of de alge- meene politiek van het land op eenigerlei wijze te beïnvloeden. De Roemeensche politiek is zich bewust van de plichten uit haar neutraliteit alsmede van de economi sche verplichtingen en belangert, waarmede zij rekening te houden heeft. DE AANHOUDING VAN DE „ASAMA MAROE". Japansche represaillemaatregel. SJANGHAI, 26 Januari (A.N.P.) Als vergelding voor het incident met de „Asa- ma Maroe" zijn matrozen van een Japan sche kanonneerboot aan boord gegaan van het Britsche stoomschip „Wingsang", toen dit schip zich Woensdag ter reede van Foetsjau bevond. Een passagier van de „Wingsau" heeft tegenover Reuter verklaard, dat toen het stoomschip voor anker lag een zich in de buurt bevindende Japansche kanonneer boot plotseling twee schoten voor den boeg loste. Japansche matrozen begaven zich vervolgens aan boord van het stoomschip. Zij zeiden tegen den gezagvoerder, dat zij dat deden als vergelding voor het incident met de „Asama Maroe." Eenige oogenblikken later gingen zij weer kalm van boord zonder een onder zoek te hebben ingesteld; DE TER AARDEBESTELLÏNG VAN IVJpTTA. BERN, 26 Januari .(A. N. P.). Het stoffelijk overschot van bondsraad Joseph Motta is vandaag naar zijn laatste rust plaats overgebracht. Tienduizenden, waar onder vertegenwoordigers van het diplo matieke corps en regeeringsautoriteiten, hebben van hun belangstelling doen blij ken. De bijzetting van het stoffelijk over schot is in tegenwoordigheid van slechts een kleine schare geschied. LEIDEN, 26 Jan. Vee. Aanvoer: 3 stie ren; 74 kalf- en melkkoeien 180310, en 229 varekceien e.a. 120195, handel tamelijk; 176 vette koeien 200340, schoon gewicht 6687 cent, handel matig; 16 vette kalveren 60130, en 236 nuch tere slachtkalveren 512, handel tame lijk vlot; 300 vette schapen 1728, ban cel tamelijk; 808 vette lammeren 1218, 7 zeugen 4070, 98 mestvarkens f 20 36, 171 biggen 813 handel tamelijk lug; 7 bokken of geiten 38 handel matig. Kaas. Aanvoer 25 partijen waarvan 22 partijen Goudsche kaas le soort f 3032, en 2e soort f 2629; en 3 partijen Leidsche kaas 2426 per 50 kg. Handel kalm. LEEUWARDEN, 26 Jan. Vee. Aanvoer: 54 Enterstieren 60140, 108 Twenter- stieren 140360, 533 vette koeien 125 295 per stuk, 4474 cent per kg.; 1340 melk- en kalfkoeien 115265, 135 pinken 35100, 67-1 nuchtere kalveren f 510, 580 vette schapen 1424, 78 weidescha- pen 10—20, 550 lammeren 9—17, 287 vette varkens 45150 per stuk, 5062 cer.t per kg.; 24 magere varkens 2050, 1C8 kleine biggen 8—16 per stuk, 25 bok ken of geiten en 17 paarden. Totaal aan voer 4520 stuks. Kaas. Sleutelkaas f 13, Nagelkaas 110 11, Goudakaas 40, Edammerkaas 41 42 per 50 kg.. Aanvoer 857. Boter. Commissie ff 0.82. 's HERTOGENBOSCH, 26 Jan. Boter. Aanvoer 10200 kg. Prijzen: Hoogste 1.67, laagste f l.ë3 en middel 1.66 per kg. NIEUWKOOP, 26 Jan. Eierenveillng. Aangevoerd 1700 stuks. Prijs: 3,855.95 per 100 stuks. LEIDEN. Geboren: Cornelia Helena, dr. van C. J. Kluiters en E. M. v. d. Meer. Eli sabeth Margaretha, dr. van C. J. Klulteri en E. M. v. d. Meer. Jannetje Margare tha, d. van D. J. de Haas en M. Trouwee. Ondertrouwd: F. Muller }m. 27 j. en K. v. d. Vegte jd. 20 j. Overleden: C. Plaizier, wed. van J. Geen jaar 81 J. H. W. Gunterman, wed. van H. v. d. Beld 77 J. M. J. M. de Winter, hsvr. van C. de Haan 60 j. BOSKOOP, 26 Jan. Bloemenveiling. Forsythia le soort f 1.90, 2e soort 70 cent, Mahonia 1830 cent, Viburnum 4070 cent, Cerasus Hisakura f 1.001.60, idem resea fl. pi. 0.601.10, Prunus triloba le soort 2131 cent, 2e soort 1220 cent. ZOETERWOUDE, 24 Jan. Elerenvelllng. Alg. beslang in Café Hollander. Prijzen: kippeneieren 3.804.25 per 100 stuks, hanen 90 cent per stuk. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.51 Berlyn75.55 Parijs 4.253/4 Brussel 81.86* /2 Zwitserland 42.22»/2 Kopenhagen36.35 Stockholm44.871/2 Oslo 42.75 New Vork1.88ö/ia Wij brengen in alle afdelingen een groot aantal aanbiedin gen, die zowel wat betreft kwaliteit als prijs onze aller beste prestaties evenaren DAMESPYAMA van charmeuse tricot, rijk gegarneerd mot ■atln, kant an entredeux. Verkrijgbaar In xalm, In dl- 2?5 UTHEMD van 1 kwaliteit char- tricot, (raai ge garneerd met satin, verkrijgbaar In «alm, in diverse AMERIKAANSE ONDERJURK v.n prima kwaliteit satin (agon- né. buitengewone pasvorm, alléén in tearose verkrijgbaar, O 7 5 bt diverse maten jLtm Uw Modehuis. TELEFOON 25838

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3