VOOR ONZE ZIEKEN. SPORT STADS NIEUWS AGENDA Academienieuws VRIJDAG 26 JANUARI 1940 CE LE'DSCHE C1URANT EERSTE BLAD - PAG. 2 AbonnenvoiLsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 1 2.5J per kwartaal BIJ onze agenten /O cent per wwk; f Xi.60 per kwartaal Franco per paal 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Loase nummer» 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstenj 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al- léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 DE VORST KEERT TERDG. De Bil! seint: --1f— Verwachting: Des nachts strenge tot matige vorst. Overdag lichte vorst tot om het vriespunt. Nevelig tot helder of halfbewolkt, tijde lijk betrokken. Overwegend droog. Zwakke to* matige wind uit Zuidelijke tot Ooste lijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, zwakke W. Z. W wind, —7 gr. C. Vlissingen: betrokken, zwakke Z. W. wind, 4 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke Z. Z. W. wind, 2 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke Zuidelij ke wind, 3 gr. C. Maastricht: nevel, zwakke Zuidelijke wind, 10 gr. C. BUITEN LANDSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk over L'uitschland is afgenomen daarentegen neemt het maximum over Midden-Scan- cimavië verder in beteekenis toe. De de pressie voor de Westkust van Denemar ken verplaatste zich nog iets in Zuidelijke richting, daar verder opvullend. In Jut land gaf zij nog aanleiding tot sneeuw. Haar storingsfront was hedenmorgen over het Midden en Noord-Oosten van ons land gelegen en veroorzaakte plaatselijk lichte regen of motregen. Na de frontpassage klaarde het in de Noordelijke provincies op. waarbij de temperatuur in de nanacht dcor uitstraling aldaar weer tot 5 graden C daalde. Op den Oceaan is de depressie activiteit toegenomen. Over IJsland zijn de barometers sterk gedaald en ook het arctische maximum over Groenland wordt aangetast. Bij de Azoren is de luchtdruk eveneens belangrijk lager geworden. Op het weer ten onzent hebben de Oceaande pressies echter nog geen directen invloed. Op het Iberische Schiereiland ligt een ge bied van hoogen luchtdruk, waarin de ba rometers nog stijgen. Het minimum in de Middellandsche Zee nabij Sicilië is thans weinig actief meer. Heldere nachten met uitstraling doen de temperatuur in de Po- vlakte en den Balkan nog onder het nul punt blijven. In Hongarije vriest het nog ever groote gebieden matig tot streng. LUCHTTEMPERATUUR 0.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.! Van Vrijdagnamiddag 5.04 uur tot Zaterdagmorgen 7.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 27 Jan. voorm. 4.20 en nam. 4.45 uur. Maan op 7.10 Vrijdagavond. Maan onder 8.41 uur Zaterdagmorgen. SCHAATSENRIJDEN. DE ELFSTEDENTOCHT VASTGESTELD OP DINSDAG a.s. Op grond van ingekomen rapporten en de hedenochtend speciaal ingewonnen weerberichten van de Bilt, welke tenmin ste nog een paar vorstdagen in uitzicht stellen, heeft het Centraal Bestuur van de Elfsteden Vereeniging besloten, den Elf stedentocht vast te stellen op Dinsdag 30 Januari a.s. OPROEP TOT GEBED EN BOETE. Waarschijnlijk zal het u bekend zijn, dat dt Vereeniging tot samenstelling van Ned. Bedevaarten en de Stichting: „Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lourdes" een actie op touw hebben gezet voor ge heel Nederland met als inhoud een op roep tot gebed en boete, om door een in nig en vurig gebed tót O. L. van Lourdes, door Haar voorspraak spoedig te verkrij gen den Vrede, gegrondvest op rechtvaar digheid en naastenliefde, en dat ons Va derland voor de groote rampen van een oorlog gespaard moge blijven. Deze Gees telijke Bedevaart zal bestaan in een no vene ter eere van O. L. Vrouw van Lour des, beginnende 2 Februari om te eindi gen op 11 Februari a.s. Voor de Novene wordt gevraagd: le. Zoo mogelijk de H. Mis bijwonen iederen dag. 2e. Eiken dag 18 Wees Gegroetjes bid den, met de Litarfle van Maria. 3e. Minstens eenmaal Communiceeren. Deze Novene wordt gesloten met een Boetetocht naar de Zoete Lieve Vrouw van 's-Hertogenbosch op Zondag 11 Februari a s. Alsdan zal Z.H.E. Mgr. Diepen een Pon tificale Hoogmis om 11 uur in de Kathe drale kerk opdragen, en des middags om 3 uur een plechtig Lof, waaronder een Ma- ria-predikatie zal worden gehouden. Lof en preek zullen per radio worden uitge zonden. De Ned. Spoorwegen hebben zich bereid verklaard, bij voldoende deelname een belangrijke reductie toe te staan, en wel voor Leiden de volgende prijzen naar 's-Bosch heen en terug: voor 10 personen ƒ3.25; voor 20 personen ƒ2.75; voor 30 personen ƒ2.25; voor 50 personen ƒ2.14; voor 80 personen ƒ2.03 en voor meer dan 8U personen 1.92. Tot nu toe hebben zich bij den laatsten ondergeteekende 18 per sonen aangemeld. De bedevaart is ook natuurljj k..voor hee- ren.U kunt zich vervoegen of opgeven bij de 4 volgende correspondenten der Bede vaart: L. A. J. M. Beune, Rector, Zoeterwoudsche Singel 33. Mej. A. Filbry, Nieuwe Rijn 81. Mej. A. A. Zwetsloot, Haarl.str. 2. W. E. M. Bende, kapelaan, Lorentzkade 16a. HET WEZEN VAN HET KATHOLICISME Gisteravond hield Pater P. v. d. Kooy in zaal 11 van de Academie de eerste van zijn serie lezingen over het Wezen van het Katholicisme. Pater v. d. Kooy was hiertoe uitgenoodigd door de R.K. Studentenver- eeniging „S. Augustinus". De opzet van deze lezingen is de niet-Katholieke stu denten, die zoo dikwijls blijk geven van geen of halve of foutieve kennis van het geloof en de wereldbeschouwing, van een groot gedeelte van hun collega's, althans op weg te helpen tot een meer volledige en ware kijk op de beweegredenen die hen zóó en niet anders doen leven. Na een woord van welkom van den praeses van „S. Augustinus, den heer P. Boin, waarin hij wees op de traditie, die „S. Augustinus" in deze aan het vormen is en waarbij hij tevens de aanwezigen uitnoodigde tot een bezoek aan het Eigen Huis der Vereeniging na afloop van de lezing, om tot een nader contact te kun nen komen ving spreker zijn betoog aan met de behandeling van het probleem ven den mensch in zijn verhouding tot God, tot de onzichtbare en tot de zichtbare wereld. Na achtereenvolgens het idealis tisch monisme van Kant, Renan, Strautz en Hegel, het materialistisch monisme van Darwin, Marx en Freud en het allerjong ste systeem van het Rassisme, dat eigen lijk een combinatie van de twee eerste is, behandeld te hebben, kwam spreker tot de vraag, hoe de menschheid zelf steeds over het probleem van den mensch heeft ge dacht. Uit de religieuze gebruiken en opvattin gen van alle volkeren, zelfs de meest pri mitieve, blijkt, dat de mensch steeds dua listisch over zich zelf heeft gedacht, en zelfs de meest overtuigde Hegeliaan of Freudist, die voor zijn colleges of waar dan ook zijn ideeën krachtig verdedigt, is in de huiskamer dualist. Tenslotte kwam spreker tot de vraag: hoe moet de mensch dan leven? Hij moet een goed mensch zijn. Wat is een goed mensch? Een, die leeft volgens de men- schelijke natuur. Wat komt overeen met de menschelijke natuur? Het blijkt nu, dat eenvoudige natuurvolken meer leven volgens de werkelijke menschelijke na tuur dan b.v. humanistisch geschoolde wijsgeeren, die van de zeven hoofddeug den alleen de vier menschelijke in prac- tijk willen brengen. Het Christendom ech ter is de sluitsteen van alle menschelijke deugdzaamheid. Het gehoor dankte met een hartelijk ap plaus voor de buitengewone heldere uit eenzetting. C. TH. R. VOLKSBOND-NTEUWS. De propaganda-feestavond. De leden van den R. K. Volksbond wor den er aan herinnerd, dat hedenavond van 7 309.00 uur de laatste zitting wordt ge houden op het kantoor van het Bonds- gebouw, Steenschuur 15, tot het gratis uit reiken van plaatsbewijzen voor den propa- ganda-feestavond, te houden op Woensdag 31 Januari a.s in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. De toegang tot de zaal is uitsluitend vanaf de Breestraat. R.-K. BOND VAN H. K. W. Wat nog nimmer is voorgekomen was nu het geval: de foyer Van „Den Burcht" bleqjc te klein om de leden te kunnen be vatten, die Woensdagavond naar de ver gadering kwamen, om hun stemplicht te vervullen en daarna te genieten van een gezellige film. Omstreeks half negen opende de afdee- lingsvoorzitter, de heer F. H. M. Kok, de vergadering met den chr. groet. In zijn openingsrede wees spreker op de gewel dige internationale spanning en op de po sitie van Nederland. Hij wekte de leden op de regeering in haar zware taak te steu nen. Doet gewoon, dan gaat het gewoon; deze zinspreuk heeft ook de H. K. W. tot de hare gemaakt en rustig werkt zij voort aan de sociale, godsdienstige en moreele verbeteringen voor en in den bedienden stand. Hij sprak een woord van medele ven met de gemobiliseerde en werklooze collega's. Voorts wekte hij op, juist in de zen tijd zich geheel te geven voor de ka tholieke sociale beweging, in casu voor de H. K. W., om te behouden wat is bevoch ten en nog te verkrijgen wat rechtvaardig en billijk is, om steaks, na het beëindigen van dezen heilloozen oorlog, met vollen in zet van het, bijna 10.000 leden tellende ar beidsleger van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden, mede te helpen aan den her opbouw van een meer rechtvaardige, dus godsdienstige v/ereld De tijd is voorbij, dat men de H. K. W.'rs beschouwt als tweede rangs menschen, wier salaris een nare post vormt op de rekening ,alge- meene onkosten". Wij moeten één zijn en blijven; het is geen tijd om zijn krachten te verspillen aan ondergeschikte dingen. Allen strijden voor een christelijke maat schappij, die Kerk en Staat, gezin en en keling, het ieder toekomend deel gunt en geeft. Versterken wij vooral onze gelede ren, voor 1940 geldt: „Ieder lid, werft er één nieuw lid bij". Met den wensch, dat God de kracht en sterkte moge geven om ook in de sociale beweging voor Hem te strijden en, als het moet, te lijden, en hierbij de hoop uit sprekende, dat Hij de wereld spoedig Zijn vrede moge schenken, wenschte hij aan al de aanwezigen, op de eerste vergadering van 1940, een Zalig Nieuwjaar. Na de stemming werd het verdere ge deelte van den avond afgewikkeld. Na schitterende natuuropnamen en een aardige, teekenfilm verscheen op het doek de clou van dezen avond „Pygmalion". Van deze kostelijke film werd geweldig geno ten en zonder dat men het wist, zoo zat de aandacht er in, was het einde daar en bleek het ruim over half twaalf te zijn. Met groote voldoening kan het bestuur op dezen schitterenden avond terugzien; er heerschte een gezellige, collegiale geest. Vele collega's, die anders nooit op de ver gaderingen kwamen, waren nu aanwezig. Hopelijk zullen zij voortaan ook op de meer zakelijke vergaderingen aanwezig zijn en daardoor het bestuur in zijn moei lijke taak steunen. Al de aanwezige leden brachten hun stem uit op den afd.-voorziter, den heer F H. Kok. Na vergelijking met het leden- register zal officieel de uitslag worden vastgesteld. Een woord van dank aan de filmafdee- ling van de K. S. A. „Gofilex" voor de ver zorging van de gedraaide films en aan den heer J. N. Kok, die tusschen de verschil lende bedrijven door, met zijn prachtige „pick-upp", schitterende marschen en po pulaire nummers ten gehoore bracht. HET 8ste LUSTRUM DER V.V.S.L. Vandaag viering binnenshuis. Het 8ste lustrum der V.V.S.L. is vandaag uitsluitend in internen kring gevierd. Namens de echtgenooten van curatoren, professoren en lectoren heeft hedenmid dag mevrouw Muller-Verdam, ter gelegen heid van een aan de dames gegeven lunch, welke door een uitvoering der muziek- club gevolgd werd, aan het bestuur der V.V.S.L. een geschenk aangeboden, be staande uit een Perzisch kleed voor de con versatiezaal, benevens bekleeding voor stoelen in de bibilotheek. Na enkele persoonlijke herinneringen te hebben opgehaald, merkte zij op, dat de V.V.S.L. in den loop der 40 jaren haar sporen wél .verdiend had. Vele vrouwen, die nu een belangrijke positie in de maatschappij bekleeden, telde zij onder haar leden. Ook viel haar de groote eer te beurt, dat onze geliefde Prin ses zich vol enthousiasme bij haar aan sloot en zich te midden Harer tijdgenooten hier drie jaar lang heel gelukkig mocht gevoelen. Vele besturen wijdden haar beste krach ten aan de V.V.S.L., telken jare de bran dende fakkel doorgevende aan wie na hen kwamen. Maar nooit werd er zóóveel van een be stuur gevergd als in een Lustrum jaar; vooral dit jaar was het moeilijk een ge paste viering te bedenken. Het bestuur is daarin wonderwel geslaagd door de bur gerij en de mi'itairen erin te latei, deelen, een denkbeeld, dat algemeen sympathie heeft gewekt. Nadat spreekster aan de vele commis sies, die haar krachten gaven voor het wel slagen van dit lustrum, hulde had gebracht bood zij onder hartelijken dank voor het gastvrij onthaal, dat den gasten te wachten stond, het geschenk aan. Met een hartelijk woord van dank aan vaardde de praeses van de V.V.S.L., mej. M. N. Ekker, dit fraaie geschenk STICHTING RIJNLANDSCH BORGSTELLINGSFONDS. Ten behoeve van handeldrijvende en industrieele middenstanders in Rijnland. In de dezer dagen onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer gehou den vergadering van het Bestuur traden als bestuursleden af de heeren P. M. M. v. d. Weijden, A. A. C. M. van Iersel en J. A. Bakhuizen, respectievelijk burgemeester van Nieuwkoop, Noord wij kerhout en Nieuwveen, die niet herbenoembaar wa ren. Hun werd dank gebracht voor het geen zij voor het fonds hebben gedaan. In hun plaats werden benoemd de hee ren Mr. P. N. Höweler, M. F. Berkhout en H. B.* N. Mumsen, respectievelijk burge meester der gemeenten Rijnsburg, Voor schoten en Woubrugge. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, die eveneens aan de beurt van aftre den was, doch herbenoembaar, werd op nieuw tot voorzitter gekozen. Bij monde van burgemeester J. Bakhuizen werd uiting gegeven aan de dankbaarheid van het Bestuur, dat de heer Ten Cate Brou wer zich deze herbenoeming heeft laten welgevallen en hem hulde gebracht voor zijn leiding. De Districtscommissaris, de heer P. A. van Aggelen, Directeur van de Gemeente lijke Volkscredietbank alhier, heeft daarna verslag uitgebracht van de werkzaamhe den over het afgeloopen jaar. Aan dit verslag is het volgende ontleend: In het verslagjaar heeft het Fonds we derom in een groote behoefte voorzien. Be handeld werden 200 (vorig jaar 188) schrif telijke aanvragen. Hierbij kwamen 15 aan vragen, welke aan het eind van het vorig verslagjaar nog in onderzoek waren, 69 (vorig jaar 78) aanvragen moesten worden afgewezen, a. wegens niet-credietwaardig- heid, d.w.z. omdat van deze aanvragen niet kon worden verwacht, dat zij, op grond van hun persoonlijke kwaliteiten en om standigheden in staat en bereid Zouden zijn de aangegane leeningen naar behooren terug te betalen, b. wegens onmogelijk heid om de zaak te saneeren, en c. omdat de zaak niet levensvatbaar .vas. 94 aanvragen werden ingewilligd tot een bedrag van 23985.(vorig jaar 75 tot een totaalbedrag van 18405.in 25 ge vallen werd uitsluitend saneering en schuldibemiddeling verleend, terwijl 12 aanvragen tijdens de behandeling der zaak werden ingetrokken. Degenen aan wie een borgstelling is Verleend, voldoen over het algemeen be hoorlijk aan hun verplichtingen. Vooraf gaat vaak een belangrijke sa neering; een zeer belangrijke factor bij hulpverleeninig is dan ook het credietwaar- dig maken van de zaak. Er werd voor een belangrijk bedrag schuldibemiddeling verleend, door het tref fen van regelingen met schuldeischers, waarbij de daartoe periodiek door den de biteur uit zijn inkomsten af te dragen mid delen geleidelijk en ponds pondsgewijze worden voldaan. Daarnevens kon in een aantal gevallen verlaging van vaste lasten worden verkre gen. waardoor verbroken evenwicht in de exploitatie rekening kon worden hersteld en de zaak weer levensvatbaar kon wor den gemaakt. Ook verleende het Fonds bemiddeling tot het verkrijgen van Werktuigencrediet en werd een aantal rapporten uitgebracht en voorlichting verstrekt aan het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden te 's-Gravenhage, de plaatselijke commissies voor bijzondere Nooden en aan officiëele organen Bovendien werd in daarvoor in aanmerking komende gevallen medewer king verleend tot saneering en wijziging van de inrichting der zaak. Dank zij bemoeiingen van het Fonds werd een bedrag van 9500.— (vorig jaar 7700.door derden beschikbaar gesteld voor het credietwaardig maken van de „zaak", waarbij ook door familieleden van aanvragers veel medewerking werd on dervonden. Handeldrijvende' en industrieele mid denstanders uit de 21 bij het Fonds aange- 1311 LEIDEN. Zondag. „St. Christoffel". Jaarvergadering in „De Harmonie", 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 20 tot en met V r ij d a g 26 J a n. a.s. waargenomen door de apotheken D. C. Kok, Rapenburg 9, telef. 24807 en Tot Hulp der Menschheid, Hoograoht 48, telefoon 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDEN. geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde de hee ren J. W. Sterk, Den Haag; R. Horst, Lei den; G. J. Goskoop, Leiden Artsexamen le deel de dames H. F. Blitz, Den Haag; E. H. Mühleisen, Rotterdam de heer W. W. Muys en der Moer, Leiden Doctoraal examen Nederlandsch recht de heer J. C. de Jongh, Gouda. Bevorderd: Tot Arts mej. E. Hooijkaas, Arnhem, de heeren Tan Kian Hong, Leiden; J. G. Wes ter, Den Haag. sloten gemeenten kunnen een aanvraag voor een borgstelling of hulp in den vorm van bemiddeling, saneering, voorlichting enz. schriftelijk indienen bij den districts commissaris, Nieuwsteeg 6 te Leiden. Het bestuur werd gemachtigd, voor aan sluiting bij de Rijksregeling voor de borg stellingsfondsen voor kleine middenstan ders, de daarvoor noodige maatregelen te nemen. Ten slotte wordt in het verslag een woord van bijzondere dank gebracht aan hen, die het Bestuur met raad en daad ter zijde staan. Bij het Fonds zijn aangesloten de ge meenten: Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw veen, Noord wijk, Noord wij kerhout, Oegst geest, Rijnsburg, Rijnzaterwoude, Sassen- heim, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude. MARIA-CONGREGATIE. Afd. Jongens. Par. O. L. Vr. Hemelv. en St. Jozef. Hedenavond, halfnegen, 2de en laatste 'riduumavond voor onze opdracht. Congreganisten van afd. A, zoowel als van afd. B toont uw belangstelling. Zaterdagmiddag gelegenheid om "bloe men te brengen voor versiering. Nederlandsche Werkgemeenschap Afd. Zorg voor Gemobiliseerden. Door de Nederl. Werkgemeenschap is hier ter stede een depot gevestigd, dat wordt waargenomen door den heer J. de Groot (Haarlemmerstr. 211), die ook het correspondentschap voor Leiden en Omge ving zal waarnemen. Wij weten, dat De Leldsche Courant" ln zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is. dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaaro» ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten ln een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Cm aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die ln een dekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een e*- nplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aèn patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam v-n de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen ln. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2