SPORT RECHTZAKEN Gratis Bridgen. ,,'t Schuttershof" Will U iets weten? KLEINE ANNIE VRIJDAG 26 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 OPROEP L A. A. F. VOOR FINLAND. Het standpunt van de K. N. A. U. Uit Norrkoeping in Zweden, waar het bureau van de International Amateur Ath letic Federation (I. A. A. F.) is gevestigd, komt het bericht, dat het dagelijksch be stuur een oproep zal richten tot alle ath- teten van neutrale landen Finland in zijn strijd te steunen. Finland, het land, waar dit jaar de Olympische Spelen zouden plaats vinden, het land van de athletiek bij uitnemendheid, vecht tegen een numerieke overmacht. Men mag aannemen, aldus beet het in den oproep, dat iedereen diep meevoelt met het Finsche volk en het wil steunen op alle mogelijke manieren. Het bestuur van de Koninklijke Neder- landsche athletiek Unie, dat dezen oproep nog niet ontvangen had, zal binnenkort zijn standpunt bepalen. Niettemin was de heer Strengholt, voorzitter der K. N. A. U., be reid zijn persoonlijke meening weer te ge ven. De heer Strengholt deelde mede, dat deze kwestie onlangs ter sprake is geko men bij het bezoek van den heer Ekelund, secretaris der I. A. A. F. aan Nederland. Het bestuur zal dezer dagen bijeenkomen om deze aangelegenheid te bespreken. Persoonlijk stond spr. er sympathiek te genover en mocht het bestuur er ook zoo over denken, dan zal de steun toch be scheiden moeten zijn in verband met de niet al te ruime Uniefinanciën. SKISPORT VOOR HEN. DIE IN BELGIë WILLEN GAAN SKIëN. De A. N. W. B. heeft bericht ontvangen, dat de militaire maatregelen in België in zooverre zijn opgeheven, dat het sinds Donderdag 25 Januari weer mogelijk is, althans via twee wegen het Belgische ski centrum Ovifat bij Robertville en Elsen- fcoxn te bereiken. Het is niet mogelijk per autocar te rei zen, daar deze zijn opgevorderd, de tocht dient dus met personen-auto's te worden gemaakt. De A. N. W. B. raadt aan deze van sneeuwkettingen te voorzien. De sneeuw ligt in het Belgische ski-cen trum 30 tot 60 cm. dik. KORFBAL. NEDERLAND—BELGIë. De korfballandenwedstrijd tusschen Ne derland en België is vastgesteld op 19 Mei a.s. De ontmoeting vindt plaats te Amster dam. MOTORSPORT DE K. M. V. ORGANISEERT WEER MOTORWEDSTRIJDEN. Er staan militaire kampioenschappen en Nationale wegraces in Assen op het programma. Direct na het afkondigen der mobilisatie heeft de Kon. Ned. Motor wielrijders Ver- eeniging gehoor gevend aan den toen door de regeering geuiten wensch tot uiterste zuinigheid met motorbrandstoffen, het nog onafgewerkte deel van het motor-wed strijdprogramma 1939 opgeschort. Sindsdien zijn door de K. N. M. V.-lei- ding besprekingen gevoerd met burgerlijke en militaire autoriteiten en daarbij is ge bleken, dat een stopzetting van het wed strijd wezen gedurende de geheele mobili- tic ongewenseht wordt geacht, omdat de opvoedende kracht van en de verkregen oefening in motorwedstrijden van groote v/aarde zijn voor den verderen uitbouw van ónze gemotoriseerde weermacht. Rekening houdend met het door de mi litaire autoriteiten ingenomen standpunt heeft de K. N. M. V. thans voor 1940 een sportprogramma ontworpen dat niet zal nalaten in motorsportkringen verrassing cn blijdschap te wekken. Naast de zoo populaire Provinciale Ter reinkampioenschappen, dit dikwijls meer dan 10.000 toeschouwers trokken, heeft de K. N. M. V. eenu serie burger-militaire ter. reinwedstrijden ontworpen, culmineerend in het militaire terreinkampioenschap en het terreinkampioenschap van Nederland. Uiteraard is te dezer zake een nauw contact gehouden met O. en O. De reserve- kapitein K. J. J. Lotsy heeft den sportpre- s'dent der K. N. M. V., den heer G. van Twist, bereids volle medewerking toege zegd. Behalve de terreinwedstrijden staan eenige betrouwbaarheidsritten op het pro gramma, waarin naast de gebruikelijke K. N M. V.-junioresrit en de K. N. M. V. 150 cc-rit ee nburger-militaire wedstrijd zal worden verreden waarbij factoren als kaartlezen en orienteeren een groote rol zulleri spelen. Als hoogtepunt van deze wedstrijden- serie zal, indien de internationale situatie zulks toelaat, een volledige K. N. M. V.- kampioensrit gehouden worden, waarin burgers en militairen zich met elkander zullen meten. Tenslotte zullen ook de liefhebbers van wegraces hun hart kunnen ophalen, want hoewel het onwaarschijnlijk is dat de inter nationale T. T.-races zullen kunnen plaats /inden, staan nationale wegraces in Assen, Zandvoort en op het circuit van Limburg op het programma. Dank zij de goede samenwerking tus schen K. N. M. V. en autoriteiten zal dus ondanks den oorlogstoestand een vrij wel volledig motorsportprogramma in 1940 verreden kunnen worden. BRIDGE-CLUB „DE SLEUTELS". Dinsdag j.l. confereerde het bestuur van bovengenoemde club met het hoofdbestuur van den Ned. Bridge Bond. De besprekin gen liepen hoofdzakelijk over ie indeeling van de kampioensteams der thans loopen- de viertallen-competitle's le en 2e klasse, waarbij ten slotte de volgende resultaten werden verkregen: De le klasse wordt ingedeeld als hoofd klasse en de 2e klasse als le klasse. Het kampioensteam van de hoofdklasse speelt een afzonderlijke competitie om het kampioenschap van Zuid-Holland te gen de districts-kannpioenteams van „den Haag en Omstreken". Van deze twee wed strijden zal er een in den Haag en een in Leidon worden gespeeld. Het kampioensteam van de le klasse (voorheen 2e klasse) wordt rechtstreeks ingedeeld bij de in ter-districts wedstrijden le klasse, mot als tegenstanders de kampi oenen van de districten „Zeeland" en „Rot terdam". Deze wedstrijden worden op een- zelfden dag afgespeeld, vermoedelijk te Rotterdam op een Zondag in April a.s. Iedere deelnemer aan deze kampioens wedstrijden moet minstens een jaar lid zijn van „de Sleutels" of althans een vol- jaar contributie betaald hebben. Het bestuur is verder voornemes om wat eer aandacht te besteden aan de weke- lijksche club-avonden op Maandag in het Schuttershof, welke momenteel vanwege de com petitie-wedstrijden minder goed be zocht zijn. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de reeds aangekondigde paren-competitie om het kampioenschap van Leiden zal worden gehouden op 26 Februari, 11 en 25 Maart en 8 April as. lederen Maandag clubavond in STATIONSWEG 55, onder auspiciën van „de Sleutels". Inlichtingen aan de zaal. 1305 KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN OVER 1940. Hedenavond zal in Hotel Centraal te Lei den de le ronde gespeeld worden van den wedstrijd om het kampioenschap van Lei den en Omstreken 1940. Dit zal dan de 12e wedstrijd worden. Direct na de oprichting van den Schaakbond op 13 October 1928 v/erd besloten elk jaar een wedstrijd te organiseeren om den titel: Kampioen van den Leidschen Schaakbond. Het „Leidsch Dagblad" schonk daarvoor als wisselprijs een zilveren Koning, die 3 maal achter een of 5 maal in het geheel moest gewon nen worden, om definitief het eigendom van den winnaar te worden Bovendien schonken zoowel de Directie van „de Leid- sche Courant", als van het „Leidsch Dag blad" ieder jaar medailles, die definitief het eigendom der winnaars werden. De wedstrijden hadden tot dusver het resultaat, dat slechts 2 spelers 2 maal be slag wisten te leggen op het kampioen schap, nl. Johs. van Veen te Hazerswoude en G. Bosscha alhier, Van Veen 2 jaar ach tereenvolgens. Een ander record maakte de speler W. H. Bosscha, door in den eind strijd al zijn tegenstanders te verslaan. Daar ieder jaar de groote meerderheid der sterke spelers tot de deelnemers be hoorden, zijn deze wedstrijden wel een succes geworden en hebben overigens ook aan het gestelde doel beantwoord, dat verschillende goede spelers nu eens kon den uitkomen tegen de sterksten. Enkele malen was het aantal liefhebbers zoo groot, dat tot splitsing in 3 of in 2 klassen moest worden overgegaan. Als regel werden de spelers, die tot de sterkste gerekend wer den, steeds over de verschillende groepen verdeeld, zoodat zij pas in den eindstrijd tegenover elkaar kwamen. In de laatste jaren heeft het bestuur eenige beperking gemaakt, wat het aantal deelnemers betreft. Overigens werd in de afgeloopen jaren met animo aan deze wed strijden deelgenomen en over het algemeen gedroegen de spelers zich sportief, zoodat incidenten konden worden vermeden. Het rantal deelnemers was achtereenvolgens 24. 19. 30, 14, 19, 17, 14, 24, 64, 36, 25 en nu in 1940 is dit aantal 21. In dezelfde volg orde werden kampioen Mr. C. J. Goud smit, G. Bosscha, W. H. Bosscha, Mr. P. L. J. Rassers, G. Bosscha, Mr. A. G. de Blé- court, Johs. van Veen, Johs. van Veen, W. H. v. d. Nat, E. V. A. Remouchamps en Ir, J Westra. Tweede prijswinnars werden in dezelfde volgorde: G. Bosscha en W. H. Bosscha (2 en 3 gelijk), W. Demmendal, Mr. J. G. van Eijbergen, G. Bosscha, Mr. J. G. van Eijbergen, W. Demmendel, W. H. v. d. Nat, G. Bosscha, W. Demmendal, Johs. van Veen en I. Zitman. Ook dit jaar is de bezetting buitengewoon goed te noemen. Het zal dan ook wel weer een spannende wedstrijd worden. Vraag inzake het leeghalen van een beerput. Antwoord: Art. 1620 van het Bur- gerl. Wetboek zegt: Het schoonhouden van putten, regenbakken en sekreten komt ten laste van den verhuurder, indien het te gendeel niet bedongen is. Haagsche Politierechter „Hoe bestaat het" De Leidsche slager, die het verdach tenbankje binnenstapte leed een beetje aan doofheid, zoodat er nog al luid gesproken moest worden waardoor de slager ook maar begon te schreeuwen. Volgens de dagvaar ding had hij een dame ten eerste uitge scholden en ten twee mishandeld. ',Heb je dat gedaan?" wilde de Politie rechter weten. „Dan moet zij haar schulden maar beta len," toeterde de slager. „Is dat nu een bekentenis of niet?" pro beerde de magistraat het maar weer op nieuw. „Ja en toch weer niet", brulde de sla ger. „Nu moet je niet zoo vreeselijk hard sohreeuwen", meende de Politierechter te moeten opmerken, want ik ben niet doof. „Ja, maar ik ben hardhoorend", zei onze vriend. „Daarom hoef je toch niet zoo te schreeuwen. Hou nu maar eens even je mond, dan zullen wij de juffrouw eens hco- en," werd hem voorloopig de mond ge snoerd. De juffrouw begon op monatone wijze naar verhaaltje te verteken en ontkende iok maar een „halfie" aan die.... schul dig te zijn. „Wat zegt ze nou meneer?", wilde de •lager weten. De deurwaarder werd er bij geroepen en deze brulde met een stentorstem aan des slagers oor: „Ze zegt, dat je geen „hal- t'e" van haar krijgt." „Hoe bestaat het", zei de slager zeer on- .erbiedig, „wat een leugenaarster". De juffrouw vertelde verder, dat de sla ger bij haar aan de deur was gekomen en heel hard gezegd had, zoodat een iedereen het hooren kon: „en nou ga ik niet eerder weg of ik moet de centen voor me varkens kop hebben, hetgeen een dubbelzinnige op merking was en niet vleiend voor den slager. „Wat zegt ze nou weer", wilde de dwaze slager weten, toen hij de glimlachende gezichten zag. „Dat je bij die dame aan de deur ge weest bent om de centen voor je varkens kop te halen," schetterde de deurwaarder v/eer aan des slagers oor. „Daar ben ik het mee eens", zei de sla ger, hetgeen weer op de lachspieren werkte. „Ga u verder", zeide le Politiereschter tegen de dame. „Nou meneer toen zei ik: man je krijgt van my geen cent, dan mot je bij me sus- ter weze, want die heb snert gegeten en jou varkenskorp daarvoor gebruikt." En daar wordt die man kwaad en geeft me zoo maar een stomp op me oog en dat vend ik geen werk, want ik ben maar een zwak vrouwspersoon. „Nu je hoort het", zei de Politierechter tot onzen slager. „Ik heb niks gehoord", zei deze maar weer. De deurwaarder verleende weer assis tentie en draaide het verhaal maar weer opnieuw af, zij het dan op „iets" luideren toon. „Hoe bestaat het", was het v/eer terug komende wederwoord. ,Nou, wat heb je daar wal op te zeggen." •/orschte de magistraat. „Ze heb me opgelicht voor een varkens kop en mot ik dat maar accepteeren", al dus de slager? „Nog geen reden om te gaan schelden en stompen", was de terechtwijzing. „Meneer, ik zal geen gezond uur meer hebben als dat mensch niet staat te lie gen", verdedigde onze slager zich. „Man je was heelemaal in de war. want haar zuster heeft een varkenskop bij je gekocht en niet zij," liet de Politierechter via des deurwaarders stembanden mede- deelen. „Hoe bestaat het", deed de slager nu werkelijk verbaasd, „en mijn knechie zei, lat zij het geweest was. Oh, as die aap van een jongen zich zoo vergist héb. En daarvoor sta ik hier. Hoe bestaat het". „Hoe is het nu; heb je nu gescholden en geslagen of niet", zei de Politierechter, handig gebruik makend van der slagers verbazing. „Nou ja, gescholden en geslagen", ik heb gezegd oplichtster en heb haar een klein duwtje gegeven, want ik ben ook geen kapitalist en ik was boos, omdat ik me centen niet kreeg. Maar ze heb eerst ge scholden voor „dikke bloedworst" en „bal gehakt". „Hoe bestaat het", zei thans de dame, zoodat de slager met zijn „hoe bestaat het" furore maakte. Nog meerdere dames werden gehoord en daarbij kwam onomstootelijk vast te staan, cat de slager wel degelijk gescholden en gestompt had. Vijf en twintig gulden boete, eischte de Officier. „Wat zegt ie?", wilde de slager weten. „De Officier eischt 25 boete'" deed de deurwaarders stem zich weer hooren. „Hoe bestaat het", zeide slager voor de zooveelste maal, „ze groeien daar maar op mijn rug". Of ze, nu op zijn rug groeien of niet, de Politierechter vond het feit nog al ernstig en vonniste conform den eisch. Zeg hem maar, dat hij veertien dagen heeft om hooger beroep aan te teekenen", gaf de Politierechter opdracht aan den deurwaarder. En toen deze zioh van zijn taak gekweten had schalde voor de laatste maal des sla gers stem door de zaal en wat kon hij an- ders zeggen dan: „h^a bestaat het!" HAAGSCHE RECHTBANK De plotseling duurdere lucifers. De 41-jarige D. W., directeur eener Han delsonderneming te Wassenaar had te recht moeten staan wegens prijsopdrijverij. Hij had lucifers van het merk „Toorts" al tijd verkocht voor 4.20 per 2000 pakjes maar ze daarna plotseling verhoogd tot 10 per 2000 pakjes. De Officier had daarin een ongemotiveer de prijsopdrijving gezien en tegen ver dachte een geldboete geëischt van 100 subs. 50 dagen. De verdediger van verdachte had aange voerd. dat des prijs van 10.niet te veel was geweest, omdat verdachte daarvoor de lucifers ver beneden de v/aarde had ver kocht om met zijn artikel op de markt te blijven. De rechtbank, heden uitspraak doende, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. Een ongehoorde prijsopdrijving? Een geldboete van 300. geëischt. De kaasmaker Heemskerk te Noord- wijkerhout vertelde als getuige, dat hij op 20 Septembei van het vorig jaar per telefoon komijnzaad had gesteld bij den kaashandelaar J. C. R. te Woerden. Den volgenden dag werd door R. opgebeld met de mededeeling, dat hij thans geen ko mijnzaad had, maar dat hij zijn best zou doen om in Rotterdam alsnog wat te koo- pen. Inderdaad had Heemskerk van R. ko mijnzaad geleverd gekregen, maar de prijs was plotseling abnormaal hoog gev/orden, volgens R. Heemskerk had het zaad voor zijn bedrijf echter noodig en had 100 KG. gekocht voor f250. Verdachte had het evenwel voor 48 ct. per K.G. ingekocht en als hij het verkocht had voor een gulden per K.G. dan zou hij nog een behoorlijke winst gemaakt hebben. Verschillende grootbedrijven hadden op verzoek hun opinie over dezen prijs gege ven en als meening ten beste gegeven, dat de prijs veel te hoog was geweest. Bovendien zei Heemskerk nog, dat het geleverde zaad vermengd was met een hoe veelheid minderwaardigen rommel, waar door het nog duurder voor hem werd. Verdachte zelf was een andere meening toegedaan en had de opgedane ervaringen in de vorige mobilisatie voor oogen gehad. Velen wilden komijnzaad koopen al hadden zij het niet noodig en om dat te voorkomen had hij den prijs zooveel ver hoogd opdat de aanwezige voorraad eenigs- zins werd geblokkeerd. Verder zei ver dachte, dat de prijzen inmiddels veel en veel hooger geworden zijn, omdat de in voer uit Marokko en Malta is stopgezet. Van eenig opzet is geen sprake geweest, v/ant, voerde verdachte aan, hij zit al 30 jaar in de zaak en er nog nooit zooiets ge beurd. Bovendien meende verdachte dat H. het Komijnzaad niet zoo hard noodig heeft ge had als hij uit deed komen, want toen hij aan H. de keus had gesteld óf het zaad óf zijn geld terug, had H. gezegd: „geef mijn geld dan maar terug", waaruit verdachte de conclusie had gemaakt, dat H. het zaad niet noodig had. De Officier vond, dat verdachte een on gehoord hooge winst had gemaakt, het geen zeker prijsopdrijverij is. Het ten laste gelegde zeer ernstig vin dende, eischte spr. een geldboete van 300 subs. 3 maanden. Na een pleidooi van mr. le Gro bepaal de de rechtbank de uitspraak op over 14 dagen. Het broodje pekelvleesch uit de automaat. De winkelier P. L. te Leiden was door den Leidschen kantonrechter veroor deeld tot een geldboete van 10.subs 4 dagen wegens overtreding der Winkelslui tingswet Hij- bediende na winkelsluitingstijd zijn klanten door middel van een automaat, die in den winkel stond. Bestelde iemand dus een broodje pekel vleesch, dan maakte de winkelier zulk een broodje klaar, maar gaf het niet recht streeks aan den besteller doch deponeerde bet in de automaat, alwaar de klant dan een kwartje in gooide en aldus in het be zit van zijn bestelling kwam. Verdachte was in de meenimg geweest, dat zulks geoorloofd was, maar de Offi cier deelde deze meening niet en had eveneens een geldboete geëischt van 10 suibs 4 dagen. De reohtbank uitspraak doende achtte eveneens overtreding der winkelsluitings wet bewezen en bevestigde het vonnis van den Leidschen kantonrechter. HAARLEMSCHE RECIITBANK. Overtreding Motor- en Rijwielwet. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond in hooger beroep terecht de 55- jarige van der V. uit Leiden, die bij vonnis van den kantonrechter te Haarlem was veroordeeld tot 7 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden. (De ambtenaar van het O.M. had tegen verdachte geëischt 14 dagen hech tenis en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar), ter zake dat hij op een avond van de maand November van het vorige jaar te Haarlem een auto zou hebben bestuurd, terwijl hij zoodanig onder den invloed van sterken drank zou hebben verkeerd, dat hij niet in staat geacht kon worden geacht, bedoeld motorrijtuig naar behooren te kunnen be sturen. Verdachte was dan ook ter ont nuchtering te Haarlem ingesloten. Ver dachte ontkende dronken te zijn geweest, hij had alleen maar een glas coca gedron ken. Wel had hij voor het eten twee glazen bier gedronken, doch dat moet om elf uur reeds lang uitgewerkt zijn geweest. De verdediger van verdachte, mr. Scha per uit Leiden, ontkende dat verdachte zich aan het hem ten laste gelegde feit zou hebben schuldig gemaaKt. Zijns in ziens kon de geur van den alkohol, die de verbaliseerende agent had waargenomen in de auto, zeer zeker afkomstig /£ïjn ge weest van de passagiere in de auto, die inderdaad te veel bleek te hebben gehad. Ook deze dame was ter ontnuchtering in gesloten. De officier van Justitie, mr. Paarde- kooper Overman, vroeg, na het hooren van eenige getuigen, bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak in deze zaak doen. COMMANDO NIET OVERGEDRAGEN. Ontslag van kapitein blijft gehandhaafd. Gisteren deed de Centrale Raad van Be roep uitspraak in de zaak van den kapitein van het Nederlandsche leger D. B. H. te Den Haag, die in October j.l. eervol uit den dienst werd ontslagen, nadat hij zes dagen in arrest had gezeten. Aanleiding tot dit ongevraagde ontslag was een bezoek van Jen kapitein aan een feest in een Duitsche grensplaats. De kapitein had tijdens zijn bezoek niet gezorgd voor overdracht van het commando over zijn compagnie, ge legerd op korte afstand van de Duitsche grens. Tegen -het gegeven ongevraagde eervolle ontslag was de kapitein in verzet gekomen. Er had zich een grensincident voorge daan, waarbij door een Duitschen boeren zoon van Duitsch grondgebied af eenige .schoten waren gelost op een verloofd paar tje, dat op Nederlandsch grondgebied een rustig plekje had meenen te vinden om uit te rusten van een fietstochtje. Hierbij was de jongeman door een kogel in een been getroffen. Op verzoek van de Duitsche grensautoriteiten had de kapitein zich be last met het onderzoek in samenwerking met den opperv/achtmeester der marechaus see. Later had de kapitein zich op uitnoo- oiging van den Landrat Zimsmermann naar een feestje in de nabijgelegen Duitsche grensplaats begeven in de veronderstelling, dat hij aan deze uitnoodiging van Duit sche zijde gehoor diende te geven. Hij verzuimde evenwel, toen hij later op het feest twee luitenantts van zijn com pagnie ontmoette, zonder dat zij daarvoor at vereischte vergunning hadden gevraagd hen daarover te onderhouden en terug te sturen. De Centrale Raad, uitspraak doende, heeft het ontslag gehandhaafd. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10