OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 23 JANUAKI 1940 OE LF.IOSCHF. COURANT iWEEDE KLAD - PAG. 7 OP DE BOLLENBEURS Haarlem, 22 Januari. HILLEGOM Geboren: z. van P. Smit-Smits z. van J. D. Brouwer-Besselsen z. van M. E. Dorresteyn-Bierman z. van M. Th. Smit-Suijkerland. Ondertrouwd: W. Tromp en M. H. Schwarz. Overleden: H. v. Bourgondiën, wede. G. Marinkelle 67 j. P. J. Trossel m. 56 j. C. M. Balvers wede. J. v. Lierop 82 j. KATWIJK Coöperatie. Onder leiding van den voorzitter, den heer C. Jonker, vergader de de Coöp. Vereenigïnig „Helpt Elkander" in de zaal Gesink. Er was alle reden tot tevredenheid en ook over dit jaar zal 6 dividend kunnen worden uitgekeerd. In de plaats van de aftredende niet herkiesbare bestuursleden, de heeren J. van Rijn Jz en W. van der Bent, werden als bestuursle den de heeren G. van Rijn en Jan Zuyder- diuin. Tot commissaris, waarvoor een va cature was, werd gekozen de heer A. C. Hofkes. Na rondvraag sluiting. Een douceurtje. Dezer dagen had nog maals een uitkeering plaats van de na 1918 door de Duitsche regeering aan Nederl. Regeering bepaalde schadevergoeding voor de nagelaten betrekkingen van vergane schepen. Nog een meevaller! NOORDWIJKERHOUT Volksbond. De R.K. Volksbond ver gaderde gisteravond in café „De Zwaan", al'hier. De leden waren, ondanks bet barre winterweer, goed opgekomen, zelfs waren eenige dames der leden aanwezig. Uitge- noodigd was voor dezen avond de zangaf- deeling van de meisjescongregatie van de St. Jozef parochie. De voorzitter, de heer Koelewijn, opende de vergadering. Hij her dacht den' overleden centralèn voorzitter, den heer J. Smit, die op 88-jarigen leef tijd is overleden, en stortte voor diens zielerust een geibed. Hierna volgde behandeling van de be grooting voor bet jaar 1940. De inkomsten bedragen 1792.39, de uitgaven eveneens. Voor onvoorzien is een post geraamd ad 75.55. Voor afwisseling zorgde nu het aanwezige zangkoortje, waarna de heer Angenent een causerie hield over St. Willi- brord. Aan het einde van den avond bracht de voorzitter den heer Angenent dank voor. zijn mooie uiteenzetting over onzen na- tionalen heilige. Hij bracht ook dank aan ibet zangkoortje. Medegedeeld werd nog, dat de tooneelvereeniging O.B.K. op 7 Fe bruari a.s. een uitvoering zal geven ten bate der werkloozen. De voorzitter ver zocht den leden voor deze uitvoering pro paganda te willen maken. OEGSTGEEST Dubbele botsing. Door het te laat op merken, dat een voor hem rijdende vracht auto op den Rijksweg de richting Lage Morschweg volgde, reeds een andere vrachtauto, bestuurd door P. B. te Gronin gen, zijn voorganger aan. Door het krachtig remmen van B. voorkwam hij een hevige botsing. De bestuurder van een derde auto, uit dezelfde richting komende met zeer groote snelheid, bemerkte het ongeval te laat en botste met zulk een kracht op de tweede auto, <iat er van het achtergedeelte wenig meer heel bleef. Een kraanwagen van Kamsteeg moest het slachtoffer weg- sleepen. De bestuurders bleven Ongedeerd. Vastenavondbal. De kaartverkoop voor het Vastenavondbal loopt, zooals het bestuur verwacht had, goed, Het bestuur hoopt, dat degene die zich nog niet van kaarten voorzien hebben, deze week hun kaarten bij de bekende adressen zullen af halen. Om teleurstelling te voorkomen, zij hier nog vermeld, dat de kaarten Zon dagavond a. d. zaal ƒ1.per stuk kosten. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente, die op 1 Januari 1939 bestond uit 8802 personen, 40.36 mannen en 4766 vrouwen, nam in het jaar 1939 toe met 243 personen, 104 mannen en 139 vrouwen, zoodat net aantal inwo ners op 1 Januari 1940 bedroeg 9045, 4140 mannen en 4905 vrouwen. Er vestigden zich in de gemeente 1332 personen, 516 mannen en 816 vrouwen, ter wijl 1153 personen, 450 mannen en 703 vrouwen, uit de gemeente vertrokken, derhalve 179 personen meer gevestigd dan vertrokken, 66 mannen en 113 vrouwen. Door geboorte nam de bevolking toe met 168 personen, 87 jongens en 81 meisjes. Van de geboorten vonden er 130 plaats in deze gemeente? 71 jongens en 59 meisjes, en 38, 16 jongens en 22 meisjes, buiten de gemeente. Door overlijden nam de bevolking af met 104 personen, 49 mannen en 55 vrouwen. Alhier overleden 78 personen, 36 mannen en 42 vrouwen, terwijl 26 personen, 13 mannen en 13 vrouwen, elders overleden. Het geboorteoverschot bedroeg derhalve 64, 38 mannen en 26 vrouwen. In deze gemeente werden 2 meisjes ge boren, die tot de bevolking van een andere gemeente behoorden. Hier overleden 19 personen, (8 mannen en 11 vrouwen) tot de bevolking van een andere gemeente behoorende. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 66. Twee vonnissen van echtscheiding wer den ingeschreven. De bevolking nam in 1938 toe met 28 personen, (19 meer vertrokken dan geves tigd, 1127 vestigingen en 1146 vertrokken) geboorteoverschot 47, 140 geboorten en 93 overledenen. Het aantal huwelijken be droeg 76. VOORHOUT Vogel voedering op groote schaal. Op initiatief van den burgemeester Mr. G. F. W. van Be rekel is men van gemeentewege er toe overgegaan tot de plaatsing van een etensschaal op een hoogte op het plein voor de R.K kerk alhier. Het is opvallend, hoe de laatste dagen zeer vele vogels dood langs den weg gevonden worden of be vroren op een tuinhek zitten. De burgemeester dezer gemeente doet om die reden een beroep op de ingezete nen om de vogels te voederen; men ziet thans vogels van diverse pluimage naar hier komen om voedsel te zoeken. Speciaal verzoekt de burgemeester om niet alleen brood te voederen, doch ook vleeschresten en andere spijsoverschotten. De gemeente heeft door de plaatsing van zulk een voe derplaats het voorbeeld gegeven, dat zeer zeker in het belang van den vogelstand navolging verdient. Feestavond Volksbond. Zondag en Maandagavpnd heeft de R.K. Volksbond afd. Voorhout aan zijn leden een feest avond aangeboden, waarop het welkomst woord werd toegeroepen door den voor zitter, den heer C. van der Burg. De onderafdeeling tooneel van deze ver- eeniging voerde onder regie van den heer Nic. v. d. Eist uit Sassenheim op het too- neelspel: „Waar God richt", voor heeren geschreven door Anjoël Velo. We hebben van het spel der medespelenden kunnen genieten, hoewel ons de inhoud nu niet meeviel. Het was een zwaar stuk om te spelen en allen hebben zich goed van hun taak gekweten. Na dit tooneelspel volgde het eerste zelfstandige optreden van de afd. damestooneel van „Ons Genoegen", die opvoerde het spel: „De Witte Vrouw", ijselijke spookgeschiedenis van P. Mossin- hk'of. Ook hier werd aardig spel te zien gegeven, Deze afdeeling damestooneel be looft nog iets voor de toekomst. De voorzitter bracht aan het einde van den avond dank aan de onderafdeeling van den Bond voor het spel en de aangename venpoozing, den leden aangeboden. WARMOND Ongelukkig gevallen. De schaatsen rijder van der G. uit 's-Gravenbage is bij het schaatsenrijden zoo ongelukkig komen te vallen, dat hij zijn linkerbeen brak. Hij is naar het ziekenhuis in Den Haag ver voerd. Geboren: Cornells Adrianus, zoon van C. N. van Winsen en C. J. Keijzer. Hendrikus Franciscuis Ohristiaan, zoon van G. de Winter en C. M. J. Mens. Jan Dirk zoon van W. G. Roest en C. J. Verkaik. GerardusJohannes, zoon van P. K. Sik- king en J. G. Koppers. Helena Jacoba, dochter van L. Tuynman en H. C. van Eg- mond. Cornelia Johanna, dochter van H. van Dam en M. J. A. v. d. Burg. Overleden: Th. J. van Leguwen 69 jaar. J. J. van Zwijndrecht 52 jaar C. A. Bernard, weduwe van J. C. de Wilde, 41 j. Th.~W. van Mil, 57 j. M. P. Kerk vliet 59 j. H. J. Bellekom, 12 jaar. Gehuwd; P. Wassenaar jm. 34 j. en N. J. v. d. Voet jd. 25 j. ALPHEN AAN DEN RIJN Het zilveren Hanze- jubileum FEESTAVOND Het feest ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der afdeeling Alphen van den R.K. Middenstandsbond „De Hanze" werd gisteren in de zaal der St. Josephgezellen, besloten met een hoogstaanden feestavond, waarop, ondanks donkere tijiden de gezel lige sfeer, de blijde geest en feestelijke stemming spoedig zegepraalden. Aanwezig waren behalve de talrijke le den met hun dames, Deken Z. de Korte, de kapelaans C. M. Klaver, C. M. Broers. Voorts gaven van bun belangstelling blijk de heeren W. B. Kroon, voorzitter van den Kon. Middenstandsbond en de beide se cretarissen, de heeren J. van Brummen en G. J. v. d. Kolk, alsook de heeren C. A. Bos, voorzitter van de Chris. Middenstands- vereeniging W. van Galen, secretaris en S. Gorree, penningmeester. Voorts waren aanwezig het dagelijiksch bestuur van den L. T. B., vertegenwoordigd door de heeren Jo'h. C. Vink en G. Straathof en leden van de jonge twijg aan de stoere Hanzeplant, de K.J.M.V. De voorzitter van de feestcommissie, de heer C. J. Winningboff sprak een welk- komswoord. Tot de groep dames, die de zegel-actie van de onderafd. der Hanze, „Santos" verzorgen, richtte spr. zich met een speciaal dankwoord, er tevens aan Het was niet te verwonderen, dat de beurs slechts zeer matig bezocht was. De tramverbindingen waren danig in de war, een uur wachten was niets, en, waar er toch zoo goed als niets op de beurs te verdienen is, prefereerde velen thuis te blijven. Toch waren er bloemen en zelfs veel! Als de verschillende kleuren van Copland uit den proeftuin waren gebroeid inge zonden om vergelijkingen te maken en zoo noodig en mogelijk geheel gelijke partijen bij elkaar te brengen. Meer voor het vak blad bestemd. De eerste Irissen zijn er weer! Jac. Boon, Bcvenkarspel, zond een kist met Iris Wadgwood! Flinke bloemen, iets te licht van kleur. W. Moolenaar, Sassenheim, liet afgesne den bloemen zien van E.v. Sole Mio (partij de Ruyter). Het waren de bloemen van de pan, welke vorige week in Bloemlust stond. Een zeer rijkbloeiende variëteit, evenals Poetaz Glorious van denzelfden in zender. Op 7 bollen telde men 32 bloe men. Scarlet Leader werd in goede conditie ingezonden door G. Luhbe Zoon, Oegst- geest. De Vereenigde Culturen, Noordwijk, liet nogmaals de Mendel Imperator zien. Mooi donkerrood, stevige stengels. Twee diverse tinten van donker rose Copeland waren ingezonden door Gebr. Bot, Grootebroek en J. Smit, Boven karspel. Die van Smit waren mooier van kleur, weliswaar kleiner van stuk, maar dat zal wel door de gevolgde broei-methode ge komen zijn. E.l.t. Wallstreet, de zacht-gele, was inge zonden door P. Langendijk Jr. te Venhui zen. Deze kist was lang niet, hetgeen Bloem lust liet zien. Veel te veel in het kruid. Barrii Bright Circle en Poetaz Crenver waren twee mooie specimen uit de collec tie Warnaar. Vooral de Barrii was schit terend. Dit laatste kon o.i. niet gezegd worden van M.T. van der Eerden van G. Vree burg, Lisse. Het was mooi rood, maar ver der konden deze bloemen niet veel lof uitingen hooren. De Inc. Clamor was, evenals vorige week, best. Mendel Celli ni, welke vorig jaar Broeigetuigschrift bekwam, was ook aanwezig. Ook deze be hoort meer boven het blad uit te komen. Het broeiproevenbedrijf van Ruigrok was er ook weer met vele resultaten! Bijna alle variëteiten zijn reeds een of meer keeren genoemd, uitgezonderd E. wit Gertrude. Een echte Trui! En daarom nu niet meer de gezochte variëteit! H. van Haaster Jzn. uit de Zilk, was de inzen der. J. W. Lefeber had -o.m. E.v.t. Mr. Kan ter broeiing gegeven! Mooi glanzend rood. Van handel was er niet veel te bespeu ren. De uiterste datum voor de overdracht van Teeltvergunningen 1 Februari nadert, zoodat ook de handel daarin afge- loopen is. In dit artikel is heel wat gebeurd. De weigering van de Sierteeltcentrale om teeltvergunning over' te schrijven, geba seerd op alinea f. van de gewijzigde Teelt- overschrijvingsbeschikking werd bespro ken, en een enkel hartstocht]e laaide weer even op. Verder weinig menschen, dus weinig handel. Weinig menschen, ook door de ve len, die weer weg zijn om de bollen te verkoopen! Naar Amerika en Zweden. Da gelijks gaan ze weg, naar het Noorden per vliegmachine met een omweg van 400 K.M. en e enreductie van 50 pet.; dit laat ste te danken aan den Bond van Bloem- bo!lenhandelaren, die voor ƒ5000 passa gebiljetten voor de K.L.M. genomen heeft. De kracht der organisatie. GEVAARLIJK US. Onder bruggen en in vaart-vernauwingen. De IJsclub te Leiderdorp deelt ons me de, dat verscheidene molens begonnen zijn te malen. Door de trekking van het wa ter ontstaan zeer spoedig onder bruggen en ir. andere vernauwingen van het vaarwa ter zwakke plekken in het ijs. Men zij dus gewaarschuwd. vastknoopend een aansporing om gestadig op den ingeslagen weg voort te gaan, om zoo te trachten allen te winnen voor deze even mooie als noodzakelijke actie ter be strijding van de tuberculose onder stand- genooten. Na het zingen van het Bondslied werd onder leiding van Anton Sweers, door het gearrangeerde tooneelgezelschap „Gezel len van de Spelewei" een aanvang gemaakt met de afwerking van het ontspanning- gevende deel van 'het programma. Begon nen werd door dit op tooneelgebied en in de voordrachtenkunst, blijkens hun eerste optreden hier ter plaatste, alleszins be kwam gezelschap, met een satyre op het moderne gezin in twee bedrijven door God fried Bomans, getiteld: „Een eeuw achter" in welk stuk naar voren werd gebracht, ter leerling, de groote tegenstelling tus- schien de modern opgroeiende jeugd, die elke vorm van gezelligheid en geluk uit het gezin verbant en een liefdevol moeder hart dat alles maar wil geven er. bieden aan haar kinderen en een zorgzame, grij ze vader, die zich evenwel nog jong voelt met zijn gezin. In dit korte, eenvoudige tooneelstuk waarin veel levenswijsheid sohiuil gaat, werd door de medewerkenden goed spel geleverd. De voordrachten, in het Vlaamsch, het verstelsel van Felix Timmermans, getiteld: „Het Verksken" en „Ghriestne Ziele" van Bernard van Meurs, vonden in 't algemeen groote waardeering. Ook het liefde-samenspel: „Juffrouw Pril- lewits", van Godfried Bomans, voor de pauze, alsook de klucht van Leon Chan- cerel naar een novelle van Tchekov, geti teld: „De Driftkoppen", na de pauze, oogs ten veel bijval. „Een aorig misverstand" en „De waorzeggende kwartel" beide van Bernard van Meurs werden fijn voorge dragen en met langdurig applaus beloond door de aanwezigen, die allen zichtbaar van het gebodene volop hebben genoten, ten bewijze waarvan we kunnen vermel den, dat het applaus tot een warme ovatie aangroeide, toen de heer Winningboff, het gezelschap namens allen dank bracht en aan de dam es-medewerkenden bloemen overhandigde, met een: „tot weerziens." Nadat in de pauze consumptie was aan geboden, bracht de heer Adr. Breukel een eigen gemaakt feestlied ten geboore, waar in deze de lof-trompet liet schallen over het geheele „Hanze"-bestuur, met welk lied de heer Breukel veel succes oogstte. Voorts .werd door dezen een beroep ge daan op de Hanze-leden om het bestuur in de gelegenheid te stellen het eigen vaandel, waarvan reeds een ontwerp ter bezichtiging in de zaal aanwezig was, zoo spoedig, mogelijk nog voor het as. Paasch- f^est, aan te koopen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer W. B. Kroon, die het op zeer hoo- gen prijs stelde bij dit zilveren feest van de Hanze een felicitatie te kunnen uitspre ken. Als uw Hanze in die 25 jaren is uit gegroeid tot een sohitterende, bloeiende vereeniging van ALphen, dan is dat te dan ken aan uw bestuur in de eerste plaats, maar zeer zeker ook, niet in het minst aan het beleid van uw vol-ijverigen voorzitter. Spr. kan zioh niet herinneren, voorzoover spr. als voorzitter van dien Koninklijke Middenstandbond mag spreken, dat er zich ooit eenige wanklank heeft voorgedaan, en spr. sprak den wensch uit, dat die prettige samenwerking en goede verstandhouding •bestendigd moge blijven, ook voor de toekomst, waardoor zeer veel zal kunnen worden gedaan in 'het belang van den ge- heelen Middenstand. Als stoffelijk bewijs van medeleven bij dit jubileum overhan digde spr. een fraaie bloemenmand. Namens de jongste zustervereeniging hier ter plaatse, de Chris. Middens tan ds- vereeniging, die nauwelijks het vijfde deel van dit jubileum heeft bereikt, sprak de heer C. A. Bos, die eveneens gewaagde van de immer ondervonden prettige samen werking der Middenstandsvereenigingen, £'ie onderling niet buiten elkaar kunnen, vooral niet in de moeilijke tijden, die de middenstand doormaakt. Zijn felicitatie liet spr. vergezeld gaan van een prachtige bloemenmand. Getroffen door de vele complimenten der zusterorganisaties, dankte de voorzit ter, de heer Ponsioexi, die gemeend had, dezen avond nu eens niets 'behoeven te zeggen, doch spr. voelde zich thans ge drongen het woord te nemen. Spr. zegde zijnerzijds alle medewerking voor de toe komst toe, voor de meest aangename en prettige wijze van zaken doen. Voor wat het muzikale gedeelte van den avond betreft, willen we dezen keer vol staan met de vermelding, dat dit werd ver zorgd door het Duo Van Mild. Goede waar behoeft immers geen krans. Zoowel van klassieke als Jazz-muziek toont dit duo sinds jaren een prima vertolker te zijn. Tot slot van den avond werd nog kor ten tijd een dansje gemaakt. Het feest comité, bestaande uit de heeren Adr. Breu kel, Th. Rozenstraten, N. J. Verkleij, G. Vreeswijk, nder voorzitterschap van den heer C. J. Winningboff, komt zeker een woord van hiulde toe voor de waarlijk schitterende wijze waarop het dit feest heeft weten te orgar.iseeren. Zoowel deze commissie, als de Hanze- leden met het bestuur mogen met dank baarheid terugzien op dit feest, dat voor hen, organisatorisch gesproken een mijl paal beteekent, sluitende het oude en openende een nieuw tijdperk naar het gouden jubileum. Geboren: Adrianus Johannes Maria, z. van J. C. Vernooij en C. M. Blonk Gerda, d. van G. J. Mulder en L. van der Beek. Ingekomen: W. P. Pouw, Rietbeld- sclu.pad 17, van Weert. ALKEMADE Loop der bevolking. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1939: 6348, nl. 3254 mannen en 8094 vrouwen. Het aantal geboorten bedroeg in de ge meente 156. Elders werden geboren 22. In de gemeente vestigden zich 227 personen. Totale vermeerdering 405 A. Overleden in de gemeente 26; elders 16; uit de gemeente vertrokken 340. Totale vermindering 382 B. VersChil A en B: 23. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1940 alzoo: 6371, nl. 3307 mannen en 3064 vrou wen. Totaal geboren in Alkemade: 156, waarvan in Roelofarendsveen 77, in Oude- Wetering 20, in Nieuwe-Wetering 17, in Rijpwetering 24, in Oud-Ade 13, in Kaag 5, 4 kinderen werden als levenloos aangege ven. Het aantal gesloten huwelijken be droeg: 57. Het aantal ingeschreven werk loozen bedroeg op 1 Januari 1939: 255; op 1 Januari 1940: 204. BODEGRAVEN St. Josephsgezellen en K.J.M.V. In hotel van Haaften werd gisteravond de vastenavond-uPvoering voor de leden, ouders der leden en donateurs gegeven, waarvoor de belangstelling, wegens de weersomstandigheden en slecnte wegen, matig was. Aanwezig waren pasto» r Janus, rector J. Konijn cn de weleerw. heeren A. C. van der Vourn en H. Kuiper, ter wij' verschillende vereenigingen zich hadde.' doen vertegenwoordigen. Het openingswoord werd uitgebroken door den geest, adviseur, kapelaan W. ce Lange, die zeide, dat deze uitvoering vele moeilijkheden met zich had meegebracht, daar vele leden in militairen dienst waren. Ork de tijd van insiudeering was vrij kort, aluus spr. Voorts deed hij een dringend beroep op de aanwezigen om anderen op te wekken, om de jeugdvereeniging en den Volksbond te steunen door naar de uit- de uitvoering te komen. Hedenavond naar de K.J.M.V. in hotel van Haaften en Don derdag- en Vrijdagavond naar hotel van Rossum, waar de Volksbond een uitvoe ring zal geven. Hierna werd de door Gerard Nielen be werkte klucht: „Meneer Klaproos", onder regie van N. A. van Rossum, door leden cn enkele oud-leden voor het voetlicht ge bracht. Van harte kunnen wij onzen lezers dezen avond aanbevelen en wenschen den spelers veel succes toe. Personalia. Aan de openbare school is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer G. van Gunst te Harmeien. HOOGMADE IJs. Hoewel de sneeuw veel van de mooie ijspret bedorven heeft, konden toch 'de Hoogmadenaren, dank zij de goede zor gen van IJsclub en ijsliefl^ebbers, hun hart nog ophalen op de banen en ook de K. J. C. onder leiding van den Pastoor trok er op uit om elkaar te bekampen. Er werd in twee groepen gereden, groote en kleine Kruisvaarders en in de verschillende rit ten werd werkelijk heftig gestreden. De uitslag was: Groote Kruisvaarders: i.e prijs H. Hoo- genboom Czn., 2e prijs Jo Baak Pzn., 3e prijs Ant. Kapteijn, 4e prijs Gijsb. Bank. Kleine Kruisvaarders: le prijs Wim v. d Star, 2e prijs L. Lieverse, 3e prijs P. Zwetsloot Jzn. Uiterst voldaan over deze gezonde kracht meeting gingen allen weer huiswaarts. Volksbond. Leden, nog een kleine her innering aan de Jaarvergadering op Woens dag 24 Jan. a.s., welke des avonds te zeven uur in Café v. d. Eng wordt gehouden. Hel v/as eigenlijk niet noodig, want allemaal hadden de leden deze avond al vrij gehou den, want er is een belangrijke agenda. Maar aanzien, doet gedenken! Dus Woens dagavond om 7 uur precies en allemaal. TER AAR Landarbeidersbond. Ondanks de kou- den wind en de bij,na onbegaanbare wegen, mooht het aantal belangstellende leden van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus De- dit" niet onbevredigend genoemd worden, voor de propagandistische bijeenkomst, welke gisteravond werd gehouden in de kleine zaal van het parochiehuis, onder leiding van den heer J. Th. Hoogenboom. Na open in,g en verwelkoming in het bij zonder van het lid van het hoofdbestuur, den heer Salman, bracht de voorzitter de beste wenschenover voor het reeds ingetre den jaar, waarop de heer A. Heemskerk zijn uitgebreide notulen uitbracht, die de noodzakelijke toestemming verkregen, zon der aanmerkingen. Bij de ingekomen stuk ken was een regeling voor het uurloon bij verrichting van defensie-werk en een toe zegging van B. en W., dat, mooht het werk- versohaffingsloon door weersomstandighe den beneden het steunbedrag blijven, dit aangevuld zal worden, ongeacht de vrije prestatie. Het hoofdbestuurslid, thans het woord verkrijgende, begon eerst te wijzen op do groote beteekenis der organisatie in dezen dirukkenden tijd, want al is er veel narig heid, toch moeten wij dankbaar zijn met onze beweging. Immers door haar kwamen in den loop der jaren tal van sociale maat regelen tot stand, welke menig land ons benijdt. Nu pas nog weer de kinderbijslag- regeling en een land en tuinbouw-arbei- dersregeling, die in wording is. Dit is te be reiken langs organisatorische weg, een en keling vermag niets. Een katholiek arbei der moet zijn plioht kennen, niet blijven mopperen en kankeren achter de kachel, maar zich aansluiten bij de organisatie en bij haar de klachten naar voren brengen. Een hartelijk applaus en een dankwoord van de voorzitter volgde op deze vlotte speech, terwijl een der leden nadere op heldering verzocht over het aantal wacht- dagen, hetgeen bij de bouwvakken andera geregeld is. Ook informeerde men naar den stand van het collectief arbeidscon tract, in verband met de stijging der kos ten van het levensonderhoud. Na beant woording sluiting. Ongevallen door de sneeuw. Door de dikke lagen sneeuw zijn versChillen.de on gevallen gebeurd, vooral met automobie len, In den Vier-Ambadhtspolder kwam een vrachtauto omgekeerd op het ijs te liggen, o.p den Woudsohen Dijk geraakte een dergelijk vervoermiddel van den weg af in den schuinen kant, en langs Let Aar kanaal, even voorbij Aardam, reed een luxe ]vagen pardoes het kanaal op. Bij al de ge noemde gevallen kwamen .geen persoon lijke ongelukken voor. ROELOFARENDSVEEN Kruisvaart-wedstrijd. Onder leiding van herauten was er voor de Kruisvaart .vederom een schaatswedstrijd georgani- reerd, n.l. een wedstrijd met hindernissen. Ondanks de felle koude bestond hiervoor, van de zijde der Kruisvaart een groc e be langstellen. De prijzen werden gewonnen door: 1ste prijs P. Bakker Gzn., 2e prijs Koos Bak ker Gzn., 3e prijs Ko Krijger, 4e prijs Leo van Ruiten Wzn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7