SPORT AGENDA DINSDAG 23 JANUARI 1940 DE LFJDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 AbonceavmUpry*: voor Leiden IS c«nt pex week; 1.60 per kwertaaL Bij onze agenten tO cent per wwi; 1.80 per kwartaal franco per poet t 1.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 0 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 OM HET VRIESPUNT. De BUI seint: Verwachting: Voor het binnenland: Des nachts lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst tot um het vriespunt. Helder tot halfbewolkt, geen sneeuw van beteekenis. Matige tot zwakke naar Zuid of Zuid-Oost krimpende wind. Voor de kuststrook: lichte vorst tot om het vriespunt, wissedend bewolkt, plaatse lijk enkele sneeuwbuien. Matige tot zwak ke naar Zuid-Westen of Zuiden krimpende wind. Do weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, zwakke W. N W. wind, 0 gr. C. Vlissingen: betrokken, zwakke W. N. W. wind 0 gr. C. De Bilt: sneeuw, zwakke Westelijke wind, 4 gr. C. Groningen: sneeuw, zwakke Westelijke wind, —3 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke Z. Z. W. wind, 10 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie over de Oostzee is verder naar het Westen doorgedrongen, en vult nu op. De kern van 1004 mbar ligt thans in Zuid-Denemarken. De vlakke rug van hoogen luchtdruk, die zich gisteren over ons land bevond, heeft zich in Zuid-Wes telijke richting verplaatst en nam daarbij sterk in beteekenis toe. Tengevolge hier van draaide de wind in ons land naar het Westen en er vielen plaatselijk weer aan zienlijke hoeveelheden sneeuw. Over het geheele land en vooral aan de kust is de vorst verminderd. Jn den ochtend steeg ir Den Helder en Vlissingen do tempera tuur boven het vriespunt. Het arctische maximum over Groenland is weer toege nomen, dat over Scandinavië nam iets in beteekenis af. Nabij IJsland is een depres sie verschenen, welke de luchtdruk daar fliiik deed dalen. Zij dringt nog maar zeer langzaam verder naar het Oosten door. De schaarsche weerberichten van den Oceaan maken het zeer moeilijk de plaats te bepalen van de storingsfronten, die van zoo groot belang zijn voor het verdere weersverloop in onze omgeving. Het ge bied van hoogen luchtdruk over de Azoren van 1025 mbar heeft zich in de richting van Portugal verplaatst. Het minimum in de Middellandsche Zee ligt aan de Noord kust van Libyë, zijn storingsfront, dat zich ever den Balkan beweegt, brengt in Zuid- Saavlë en Hongarije zeer zware sneeuwval en plaatselijk ook regen. LUCHTTEMPERATUUR 3.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.58 uür tot Woesdagmorgen 7.24 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 24 Jan. voorm. 2.— en nam. 2.25 uur. Maan op 4.28 uur Woensdagmiddag. Maan onder 7.36 uur Donderdagmorgen. (Woensdag volle maan). WAARSCHUWING VOOR HET VERKEER. Mededeellng van het K. N. M. I. in de Bilt: Het is te verwachten, dat tengevolge van opvriezen bij helderen hemel in den fcvond en den nacht de weg plaatselijk zeer glad zal worden. 1 KATHOLIEKE STUDENTENDAG. FEESTREDE VAN PROF. DR. J, A* VERAART. Te Delft, waar, zooals gemeld, de Ka tholieke Studenten van Nederland waren bijeengekomen voor hun 23sten K.S.D., heeft Zondag prof. dr. J. A. Veraart in zijn feestrede 'n ernstig woord van bezinning gesproken over het onderwerp „De stu dent in de maatschappij". Spreker begon met de vraag te stellen, of er nog plaats is in onze maatschappij van vandaag voor feestviering en feestverga- dering. Zonder eenige terughouding beant woordde hij die vraag bevestigend. De jeugd, en hier de katholieke studenten- jeugd, handhaaft haar recht op de vreug. de. De blijde eeuwigheidsgedachte van het Katholicisme laat zich niet wegdringen door de lugubere daden van geestelijk-ha- velooze individuen, die thans op roof zijn naar het menschengeluk. Met hun dwaas heden zullen zij hun ondergang en hun graf vinden en wy zullen de blijdschap van onze katholieke overtuiging als een prachtige banier heendragen over hun graf. Vandaag komen wij even onwrikbaar als steeds getuigenis afleggen van onze taak a's katholieke studenten in de maat schappij. De maatschappij is een zoo ontzaglyk complex, dat spr. zich noodzakelijk moet beperken. Slechts voor enkele belangrijke momenten is hier ruimte en wel: de open bare katholieke maatschappij in Neder land en de Nederlandsche volksgemeen schap. Men zal spr. daarom wel niet van enghartig nationalisme verdenken! In de openbare katholieke maatschappij in Nederland is veel' om de studenten- jeugd te enthousiasmeeren. Onze voorbeel dige en eerbiedwekkende kerkelijke hiërarchie, aan het hoofd van een geor dende katholieke volksbeweging, waarin juist de eenvoudigsten het beste voor beeld van discipline en toewijding geven. Een statige rij van priesters, die ons volk voorgaan op den weg naar geestelijke ver nieuwing, zonder zich ooit rust te gunnen. Een legioen van leekenapostelen, die hun namen het liefst vergeten zien, maar wier namen in het Boek des Levens zijn opge- teekend. Heerlijke geestelijke gezondheid in een machtig volksdeel. Het is een groot vooprecht voor den ka tholieken student, aanstonds in die katho lieke maatschappij van Nederland te mo gen werken; het is zijn plicht zich op dien arbeid voor te bereiden door de meest nauwgezette vakstudie, de hoogst mogelijke bijdrage voor de wetenschap. Maar geheel voorbereid zal hij slechts zijn door het in tensief meeleven in zijn katholieke studen tenvereniging. Spr. herinnert aan wat hij onlangs mocht zeggen op den inaugura tiedag van Sanctus Virgilius; geen aftand- sche grapjes van ,,de Haagsche Post" kun nen dat aantasten, zoo min als het gewich tig liberaal praten van het „Vaderland". Wie later op de hoogste plaatsen katholiek Nederland willen vertegenwoordigen, moe ten in hun jeugd beginnen met een katho liek Nederland trouw te zyn. Dit brengt spreker gemakkelijk tot wat in het schoone openbare katholieke leven luide om verbetering roept. Onze gebrek kige emancipatie verraadt zich door het gemis aan eerbied voor schoone tradities zoo juist hebben de katholieke studenten nog een slecht voorbeeld gegeven door hun eerbiedwaardig Annuarium overboord te gooien. Armetierige plaatselijke almanakjes zullen het moeten vervangen! Onze bijdra ge tot de vaderlandsche wetenschap neemt niet toe, maar af. Dit hangt samen met het ernstig feit, dat men te gemakkelijk met te geringe geestelijke bagage tot te hooge posities komt; een ernstige misstand, die zich ernstig wreekt! De verzorging van onze publieke opinie is kortweg slecht te noemen; de beste publicaties worden van ons openbare forum weg gehouden, omdat men bang is voor openbare gedachtenwis- sellng over netelige, maar hoogst gewich tige vraagstukken. De positie tegenover niet-katholiek Nederland is allesbehalve gunstig en dat dikwijls door eigen schuld. Dit alles houdt voor den katholieken stu dent ernstige lessen in. Bij zijn voorberei ding tot bij zijn intreden in de maatschap pij heeft hij zijn steentje bij te dragen tot verbetering van zooveel onschoons, dat zooveel schoons ontsiert. De nieuwe gene ratie der katholieke studenten schijnt daar bij, Goddank, minder open te staan voor brallende leuzen van oncultureele buiten- lendsche herkomst dan enkele jaren gele den het geval was. Men begint weer vol op oog te krijgen voor het Nederlandsche volkskarakter. De geest van Nederland sche vryheid wordt weer door hen her kend; de haat tegen domme tirannie slaat weer omhoog. De katholieke' studenten be lijden zich concreet zonen van Willem van Oranje en weten weer de synthese te vin den met hun katholieke belijdenis. Maatschappelijk moet de katholieke stu dent zyn van den eersten dag van zijn stu dententijd. Eén met het katholieke volks deel, één met het geheele Nederlandsche volk. Zijn studentenvereeniging is zijn ca dettenschool voor het strijdbare katholieke en het strijdbare Nederlandsche volk. De nooden van volksgroep en volksgeheel lig gen in zijn hart. Door harden arbeid zal hij zich tot zijn taak bekwamen, daardoor worden een sieraad van het Nederlandsche Katholicisme en een sieraad van het volk van Nederland. Omhoog stuwend de eigen volksgroep, stuwen de katholieke studen ten Nederland omhoog en dragen zorg, dat In de Nederlandsche maatschappij het Ka tholicisme zal zijn geëerd. De Unie-praeses bracht prof. Veraart dank. „Msbd." Verbetering van slechte woningen Met steun van Rijk en Gemeente Bij circulaire van Juni 1938 werd den ge meentebesturen door het departement van Binnenlandsche Zaken meegedeeld op welke wijze de Regeering tegemoet zou komen aan de verbetering van bestaande arbeiderswoningen. Daarbij werd uitgegaan van het feit, dat vele, vooral kleinere woningen geen huur ders kregen omdat de woningen niet ten volle aan de eischen van bewoonbaarheid voldoen. Daarom werd gezegd, dat het een eisch van goed woningbeleid was, die woningen, hoewel nog niet voor onbewoonbaarheid in aanmerking komende, terwijl er nog steeds vraag naar behoorlijke arbeiderswoningen is, met meer succes in de woningmarkt te brengen, mede ook al, omdat het van eco nomisch standpunt bezien, onjuist zou zijn tot nieuwbouw over te gaan indien met betrekkelijk geringe offers, het woning- bezit in de behoefte zou kunnen voorzien. Uit het feit, dat er zooveel samenwonin gen zijn met ontbreken van een voldoend aantal goede woningen met een gering aantal slaapkamers, concludeerde de Re geering, dat er groote behoefte aan kleine woningen bestaat. En daarom, aldus werd geredeneerd, moet het aanbrengen van verbeteringen aan den bestaanden woningvoorraad dus zeer gewenscht worden geacht. Die verbeteringen kunnen van velerlei aard zijn. Alvorens er enkele van op te sommen, moet de speciale aandacht onzer lezers op dit artikeltje worden gevestigd, omdat de Minister de in 1938 bepaalde pre mies thans heeft verhoogd en aangepast aan de stijging van de prijzen der bouw materialen, waarover straks. De verbeteringen dan, welke kunnen worden aangebracht zyn het verbeteren van de inrichting van verouderde wonin gen, het treffen van voorzieningen tegen vochtigheid of brandgevaar, het verbete ren van de sanitaire installatie, aansluiting aan de rioleering, restauratie van verwaar loosde woningen, aanbrengen van gas, waterleiding of electriciteit, het splitsen van de huidige verhoudingen ondoelma tige perceelen in verschillende woningen, enz. Naar men ziet, is de keuze niet beperkt. Om verhuurders van woningen, als hier bedoeld, aan te moedigen tot deze verbete ringen, zijn op de Staatsbegrooting gelden geraamd, welke aan particulieren dus JAN SMIT TEN GRAVE GEDRAGEN. Onder buitengewoon groote belangstel ling is het stoffelijk overschot op de R.K. begraafplaats St. Barbara te Amsterdam aan den Spaarndammerdijk ten grave ge dragen. Een groot aantal vrienden van den over ledene was in de St. Annakerk aanwezig, om de plechtige H. Mis van Requiem bij te wonen. Talrijke organisaties, vooral uit de kringen der katholieke arbeidersbeweging, hadden zich door deputaties doen ver tegenwoordigen. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door den zeereerw. pater H. M. J. A. Finke S.C.J., pastoor der St. Annaparochie, met assistentie van de weleerw. paters A. Brussel S.C.J, en H. Schoemakers S.C.J., resp. als diaken en subdiaken. Ceremonia- rius was de weleerw. pater H. Sloekers S.C.J. Groot was de belangstelling, toen na af loop van de H. Mis het stoffelijk overschot de kerk werd uitgedragen om zijn tocht te beginnen naar zyn laatste rustplaats op het wit besneeuwde St. Barbara-kerkhof. Ook talrijke buurtgenooten, bij wien de heer Smit hoog in aanzien stond, sloegen het vertrek van den rouwstoet gade en brachten in stilte een laatsten, eerbiedigen groet aan den overledene. Om ongeveer twaalf uur arriveerde de stoet op het R.K. kerkhof St. Barbara. De zeer vele belangstellenden hadden zich reeds lang tevoren hier verzameld. Men zag er leden van den R.K. Volksbond, leden van de parochieele organisaties, van de vertenigingen, waaraan Jan Smit lange jaren zijn medewerking had gegeven. Het hoofdbestuur van het R.K. Werk- liedenverband was vertegenwoordigd door de heeren A. C. de. Bruijn en Schutte, het hoofdbestuur van den R.K. Volksbond door de heeren v. d. Akker en Stenmetz. Verder waren er de oud-minister prof. mr. C. P. M. Romme, het oud-kamerlid Ch. v. d. Bilt, de voorzitter van de retraiteclub „St. Ignatius", de heer L. H. van Rooijen, de voorzitter van de R.K. Staatsparty in den rijkskieskring Amsterdam, de heer J. C. Bergen en de geestelijkheid van de St. Annaparochie. In de stampvolle kapel, waar ook de vaandels der verschillende organisaties waren geplaatst, verrichtte rector dr. A. A. Olierook de absoute met assistentie van dr. F. Holthuijzen en pater J. Corver S.C.J. Het koor van de St. Annakerk zong, onder leiding van den heer J. Kroese, de litur gische gezangen. Na de plechtigheid in de kapel trok de stoet grafwaarts. Voorop het vaandel van den R.K. Volksbond, daarachter de vaan dels en de afgevaardigden der onderafdee- lingen van dezen bond en den Kolpings lijfwacht en het vaandel der gezellen, afd. Amsterdam I, als hulde van de jongeren aan den gestorven grijsaard, die hun tot voorbeeld was. Langzaam trok de stoet over de witte worden uitgekeerd onder bepaalde voor waarden en tot bepaalde bedragen. De bijdrage wordt niet verleend in den vorm van een voorschot maar a fonds per- du. en wordt aangeduid als premie. Tot heden bedroeg deze 1/3 van de kos ten van verbetering met een maximum van 165.— per woning. Betreft het een zeer ingrijpende verbetering dan kan een be drag van 720 aan de verbetering wor den ten koste gelegd en kan de premie een verhooging ondergaan tot hoogstens 240. In verband nu met de verhoogde mate- rialenprijs, is bepaald, dat vanaf heden de maximum-premie op 320.is ge bracht. Tot heden droeg het Rijk 2/3 deel van de premie bij en de gemeente 1/3; dit laat ste is eisch, anders geeft ook het Rijk niets. Thans zal het Rijk 3/4 en de gemeente 1/4 gaan geven. Overbodig dus te zeggen, dat hier een taak voor gemeentebesturen ligt, vooral nog, omdat ook is, en blijft bepaald, dat de premie uitsluitend wordt verstrekt voor verbetering van arbeiderswoningen. En wie zoo eens rondziet in de dorpen om ons heen, zal moeten erkennen, dat er op dat gebied dan nog heel wat te verbe teren valt. De verbetering móet van dien aard zijn, dat aan het karakter der woning niets ver andert, d. w. z: het moet een arbeiderswo ning blijven, blijven dus binnen het bereik van de arbeidersklasse, terwijl de verbe tering zoodanig moet zijn, dat een naar Let oordeel van den Minister bevredigende toestand, die de kosten rechtvaardigt, wordt verkregen. Het verkrijgen van de premie is al zeer eenvoudig geregeld; men dient zijn aan vraag in bij het gemeentebestuur onder overlegging van bepaalde stukken. Elk ge meentebestuur zal graag bereid gevonden worden alle gewenschte inlichtingen te verstrekken, zeker daar, waar men voor de hierboven gezegde zoo noodige verbe tering gevoelt. Voor gemeenten, waar finan- ciëele bezwaren voor het deel der premie gelden, zullen die o. i. gemakkelijk te over komen zijn, daar Binnenlandsche Zaken, die in zulke gemeente het grootste woord ceeft, hier zelf krachtig tot verbeteringen aanzet en zeer zeker goedkeuring ver leent. Uit de praktijk zijn ons trouwens zulke gevallen bekend. Als overgangsmaatregel is nog bepaald, dat de premie voor verbetering aan wo ningen. welke op het oogenblik wordt uit gevoerd. ook tot 320.kan worden op gevoerd. De bijdrage daarin voor Rijk en gemeente blijft dan echter resp. 2/3 - M3 - deel. De nieuwe maatregel kan zeker worden toegejuicht en wij spreken de hoop uit, dat de tijdsomstandigheden geen beletsel zijn voor eigenaren van te verbeteren wonin gen, om hiertoe spoedig over te gaan. paden, terwijl pastoor H. Finke S.C.J., den Rozenkrans bad. Bij de groeve verzamelden zich allen en terwijl de kist in het graf werd neerge laten en dr. Olierook de beaardingsplech- tigheid verrichtte, neigden de vaandels ten afscheidsgroet. Rector Olierook bad tot slot vyf Onze Vaders en vyf Wees Gegroeten, waarna een zoon van den overledene voor de be langstelling dankte. „Maasb." NIET ZELF DISTRIBUTIESTAM KAARTEN VERANDEREN. Hoewel de distributiestamkaart nog niet in gebruik is genomen ten dienste van de distributie, is het goed, dat onder de aan dacht van het publiek wordt gebracht, dat het niet geoorloofd is, dat de houders van deze kaarten wijzigingen aanbrengen in de daarop gestelde gegevens. Alle wyzigingen of aanvullingen op de distributiestamkaarten byv. in ver band met huwelijk of met verhuizing naar een andere gemeente behooren te wor den aangebracht dnor den burgemeester of den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar in de gemeente, waar men zich vestigt.. Het bovenstaande is piet van toepassing op de ryksdistributiekaarten, op deze kaar ten kunnen de houders zelf de verschillen de gegeven vermelden. Adresveranderingen binnen de gemeente worden op de distributiekaarten niet aan- geteekend. SCHAATSENRIJDEN DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE OSLO. Langedijk en Koops blven in Noorwegen. Langedyk en Koops zullen voorlooplg in Noorwegen blijven, aldus deelde de heer G. W. A. van Laer, president van de I. E. V aan een redacteur van het A. N. P. me de, toen de heer van Laer in den loop van den morgen met het vliegtuig uit Malmö op Schiphol aankwam. Beide rijders zullen deelnemen aan belangrijke internationale wedstrijden, welke Zaterdag 3 en Zondag 4 Februari te Oslo zullen worden gehouden ter vervanging van de wereldkampioen schappen, welke, naar men weet, dit jaar niet zullen doorgaan. Talrijke bijzonderheden over de training van de drie Nederlandsche rijders, Lange dijk, Koops, en van der Scheer had de heer van Laer te vertellen. In de week, welke nog restte voor de wedstrijden van Zater dag en Zondag j.l. hebben zij hard getraind, misschien wel te hard. Ook de vele wed strijden, die reeds in Nederland waren ge houden, telden een woordje mee, zoodat de Gemeentel. Aankondigingen DISTRIBUTIE GROENTE IN BLIK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat groente in blik (gesneden boonen) thans weder beschikbaar wordt gesteld aan daarvoor in aanmerking komende werk- loozen en armlastigen. De blikken zijn bij den groentenhandel verkrijgbaar tegen afgifte van de daarvoor uitgereikte bonnen en tegen betaling van 13 cent per blik. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. LEIDEN. Zondag. „St. Christoffel". Jaarvergadering in „De Harmonie", 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 20 tot en met Vrijdag 26 Jan a.s. waargenomen door de apotheken D. C. Kok, Rapenburg 9, telef. 24807 en Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telefoon 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, VVilhelminapark 8, tel. 26274. 1259 conditie van onze drie vertegenwoordigers by den aanvang van de wedstrijden van Zaterdag niet zoo goed was als verwacht zou kunnen worden. Op de 500 meter kon den zij niet wegkomen, het was of de schaatsen aan het ijs bleven kleven, zoodat de drie laatste plaatsen der Nederlanders op dezen afstand te verklaren is. Niettemin is het voldoende bekend, dat de 500 meter niet de sterkste zijde vormt van onze rijders. In dit verband kan wor den medegedeeld, dat bij de verdere trai ning in Noorwegen van Langedijk en Koops van der Scheer komt Donderdag a.s. naar Nederland terug een vertegen woordiger van den Noorschen schatrenrij- dersbond, waarschijnlijk een oudrhardrij- der, onze jongens speciaal voor dezen af stand onder handen zal nemen. De bedoe ling is, dat Langedijk en Koops naar Ha- mar gaan, waar zij het a.s, weekeinde te vens getuigen zullen kunnen zijn van de Noorsche kampioenschappen. Op 3 en 4 Februari zyn zy dan weer in Oslo terug voor deelneming aan de belangrijkste wed strijden van het seizoen. Op die dagen zul len ook de cracks als ballangrud en Eng- nestangen uitkomen, hetgeen bij de jong ste wedstrijden niet geschiedde, omdat de ploeg van Noorwegen tegen de rest van de wereld dan te sterk zou zyn geweest. Het is mogelijk, dat Langedyk en Koops nog aan enkele kleinere wedstrijden te Hamar of in de omgeving zullen deelnemen. Noorwegen heeft den wedstrijd tegen de rest van de wereld gewonnen met belang rijken voorsprong, n.l. 279>$ punt tegen 172>3 punt. Eigenlijk hadden de Noren maar recht op 249 punten, omdat Krog en Elviken de 10.000 meter niet hebben gere den. In de persoonlijke rangschikking werd de volgorde: Mathisen, Berzins, Staksrud, Vangber, Johansen, Hagen, Wallace, Mar- tinsen, Janson, Langedyk, Tabaks, Bite, Koopt en van der Scheer. Van de buiten landers was Berzins dus de beste met Lan gedijk als goede vierde. Besprekingen hebben plaats gevonden, dat ieder jaar een wedstrijd Noorwegen en „de Rest" zal worden gehouden, een ont moeting, welke zeker in de toekomst in het middelpunt der belangstelling zal komen te staan. Wat het rijden der Nederlanders op de beide wedstrijddagen betreft, na de 500 me ter ging het veel beter en vooral de tijd van Langedijk op de 10.000 meter viel te roemen. Koops is wat ongelukkig geweest met de loting, omdat men in dezen landen- wedstrijd steeds een Noor tegen een der buitenlanders liet starten. Van de Noren viel Martinsen op, een jeugdige rijder, die plotseling naar voren is gekomen en nog veel voor de toekomst belooft. De wedstrijden werden gehouden in het Besleisletstadion, doch men neemt aan, dat zy in den vervolge weer plaats zullen vin den in het veel gemoedelijkerFrognersta- dion. De wedstrijden werden geleid door B..aerne Frank, een oud-bestuurslid van de Oslo'sche schaataenrijdersclub, die zich uitstekend van zijn taak kweot

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2