OMGEVING RIJNSTREEK KERKNIEUWS MAANDAG 22 JANUARI 1940 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ZUSTER MARIA VAN HET H. HART. t De oudste zuster van de H. Theresia van Lisieux. In den Carmel van Lisieux is tengevol ge van een longontsteking overleden de eerwaarde zuster Maria van het H. Hart. Zoo het overlijden van een Carmelites in den regel even weinig door de wereld opgemerkt wordt als haar leven, zal dit verscheiden toch indruk maken. Zuster Maria van het H. Hart heette in de we reld Maria Martin en van haar leven in de wereld is ons veel bekend, daar zij, als de oudste dochter uit de gezegende fami lie der Martins, bijna moederlijke zorgen had voor haar jongere zuster, de H. The resia van Lisieux, die zij, evenals haar zus ter Agnes, in den Carmel van Lisieux heeft gevolgd. Zuster Maria van het H. Hart is 81 jaar oud geworden en heeft dus nog ver scheidene jaren de canonisatie van haar zuster Theresia mogen overleven. Zuster Agnes, die thans alleen achter blijft van de kinderen-Martin, is de moe der overste van den Carmel van Lisieux. Bij dit zalig afsterven kan men niet na laten zich het hemelsche beeld voor oogen te stellen van de eens zoó moederlijk be schermde, die thans als Heilige Gods, hoor oudste zuster voor Gods troon mag leiden. Een van de laatste groote vreugden, waardoor Zuster Maria in haar hoogen ouderdom haar nederig kloosterleven on derbroken heeft gezien, na den jubel om de canonisatie van de H. Theresia, is wel geweest het bezoek, dat de toenmalige kardinaal Pacelli, de thans glorierijk re- geerende Paus, nog geen drie jaar geleden in den Carmel aan de beide nog levende zusters Martin heeft gebracht. „Maasbode". NIEUWE PRESBYTERIUM-GORDIJNEN TE SASSENHEIM. De kerk van St. Pancratius te Sassen- heim is in het bezit gekomen van zes nieu we presbyterium-gordijnen, welke, om de kunstvolle uitvoering ook buiten de pa rochie de volle aandacht verdienen. Zij zijn vérsierd met emblemen, betrekking hebbende op het H. Sacrament des Altaars. De voorstellingen zijn uitgevoerd .in appeli- catietechniek op groen fond. De applica tie is gemaakt in negen verschillende kleu ren, welke, met de fondkleur, een harmo nisch geheel vormen roet het kerkinterieur. De gordijnen stellen allereerst voor twee aanbiddende engelen, welke onmiddellijk bij 't altaar aansluiten en vier eucharisti sche motieven, t.w.: het Lam met vat, de visch met broodkorf, het dorstende hert en de pelikaan met jongen. Het Lam stelt voor Christus het Lam Gods en de goede herder. Christus geeft ons Zijn bloed (emmer) „Wie Mijn vleesch eet en Mijn bloed drinkt heeft het eeuwig leven" (ontluikende staf) ^Jo. 6. 55. De gouden letters zijn een afkorting van den naam Jezus Christus. De visch met broodkorf is eveneens een symbolische voorstelling van Christus Eucharisticus. Het lichaam en bloed van Christus zijn weergegeven door de brooden en den wijn. Dit is een der oudste catacombe-vOor- stellingen, welke o.a. gevonden is op de muren van een crypte „in Lucina". Volgens den H. Hieronymus moet het bij de eerste Christenen gebruik geweest zijn voor de zieken het Eucharistisch Brood mede naar huis te nemen in korven. De vijf gouden letters van het Grieksche woord I. CH.TH.U.S. (visch) zijn de aan vangletters van vijf Grieksche woorden, welke te vertalen zijn door: Jezus, Chris tus, Gods Zoon, Zaligmaker. De pelikaan met jongen is een reeds vroeg toegepast symbool van Christus en de Christenen. Epiphgnius en Augustinus maken er reeds melding van. St. Thomas van Aquino heeft het toege past in zijn „Adoro Te": Pie Pelicane, Jesu Domine. De pelikaan stelt Christus vcor, die Zijn volgelingen, Zijn geestelijke kinderen, in zelfopofferende liefde voedt met Zijn eigen bloed. Stelden de eerste drie emblement lam, visch, pelikaan) Christus voor, het vierde embleem: het hert, verzinnebeeldt de men- schelijke ziel. Het is een overbekend eucharistisch motief. In plaats van de bron is hier een beker, versierd met het Christus-monogram (de kelk des heils) „Ik zal den dorstige uit de bron van het water des levens geven, om niet". (Openb. 21. 6). De afgebeelde doornen, wolken en blik sems zijn de moeilijkheden des levens. Door de alpha en omega, de eerste en laatste letter van het Grieksche alphabet, is de eeuwigheid van Gods liefde aange duid, welke is zonder begin en zonder einde. Het geheel maakt eén zeer voornamen indruk, is ontworpen door Alex Asper- slagh, en onder zijn leiding uitgevoerd door de firma Warren, den Haag. Wetenswaardige berichten RAMP IN DE STERRENWERELD. Een zon ontploft. Aan de hand van waarnemingen, welke zijn gedaan op de sterrenwachten van Hamburg en Sonneberg is vastgesteld, dat een geweldige ramp in de sterrenwereld heeft plaats gehad. In het melkwegstelsel is een zon, gelijk aan de zon van ons eigen zonnestelsel, ontploft. Door het geweld der ontploffing werd de substantie van de ster met een snelheid van enkele millioenen kilometers per uur naar alle zijden het wereldruim ingeslin- igerd. KATWIJK AAN DEN RIJN Wedstrijd voor militairen. Zaterdag middag werd door de IJsclub „Voorwaarts" een wedstrijd in het hardrijden georgani seerd voor militairen. De banen, die sneeuwvrij waren gemaakt, waren in vrij goede conditie. Er waren 44 deelnemers. Na een spannenden kamp wasde uitslag als volgt: 1. De Vries, 2. De Jonge, 3. sergt. Wartburg, 4. Vaandrig Oljans, 5. Breedijk, 6. Elswijk, 7 Koenekoop, 8. Meijers, 9. J. Groot Azn., 10. Groenendijk, 11. Remmers waal, 12 v. d. Meij, 13. Verboom en 14. Mastwijk. De prijzen 11 tot en met 14 werden be schikbaar gesteld door den houder van de Oké-koffietent, den heer v. d. Hoeven, de overige alle geldprijzen door het be stuur van de IJsclub en door officieren. Na afloop werden door Kapitein Verleun de prijzen uitgereikt, waarbij een woord van warmen dank gericht werd tot het bestuur vande IJsclub voor het genomen initiatief. T.B.C.-bestrijding. De vereeniging tot bestrijding der Tuberculose hield de jaar vergadering in „Casa Cara". Na opening en lezing der notulen gracht dr. Ouwe hand, als penningm., verslag uit. In 1939 waren de inkomsten f 6950.59, de uitgaven 7391.41^, nadeelig saldo 440.821/2- Uit het jaarverslag van den secretaresse ver namen we, dat de Emmabloem-collecte had opgebracht f 146.22. Voor 19 patiënten zijn 1255 bezoeken afgelegd. Bij de be stuursverkiezing werden de aftredende be stuursleden, dr. Cleveringa en mevr. v. Dorp-Beuker Andrae herkozen. In de we gens bedanken ontstane vacatures- dr. J. Hueting te Katwijk a. d. Rijn en dr. H. Jonker te Rijnsburg, werden gekozen dr. W. Hueting te Katwijk-Rijn en dr. v. d. Laan te Rijnsburg. Als voorzitter werd in de plaats van dr. Hueting, die bedankt had, gekozen dr. E. Warmolts. Na rond vraag sluiting. LISSE Hardrijderij achter sleden. Zaterdag avond werd op den verlichten ijsbaan der Lissesohe IJsclub een hardrijderij achter slden voor i-jren gehouden. Voor deze wedstrijd waren 32 deelnemers ingeschre ven. De uitslag luidde: 1ste prijs 10.H. Schuiling met mevrouw Schuiling- Weyer; 2de prijs 7.50 S. Hagen met mevr. Bos- Bakker; 3de pr. 5.H. van Diest met mej. Vos; 4de pr. 2.50 Lenstra met mevr. van Velzen. Naar we vernemen, zal ijs en weder dienende, a.s. Zateravond wederom een wedstrijd gehouden worden. NOORDWIJK Arbeidsbemiddeling. Het aantal ter arbeidsbeurs alhier ingeschreven werkzoe kenden is vrijwel gelijk aan dat van ver leden jaar en bedraagt 761. Hiervan zijn 380 landarbeiders, 111 viss chers, 51 losse arbeiders, 37 timmerlieden, 33 opperlie den, 26 schilders, 21 metselaars, 13 stuca- doors, 13 chauffeurs en de rest verdeeld over diverse andere 'beroepen. Bouwen. B. en W. hebben aan de ver eeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen te Utrecht vergunning verleend tot den bouw van een dokterswoning aan de panden der Dr. Mr. W. van den Berghstidhting, Zwarte- weg 20, alhier. Met den bouw is belast de aannemer J. Verkerft. De K.J.C. op de schaats. Het ijsver maak vierde gisteren bij de K.J.C. hoogtij doordat de directeur voor de jongens wed strijden had uitgeschreven, welke een uit stekend verloop hebben gehad. Door de welwilleden medewerking van de eigenaars der „Kogo", werden deze wedstrijden op de prachtige banen dezer onderneming ge houden. Aan de start verschenen een 40- tal deelnemers. Door de goede organisatie vooraf, kon direct te 2 uur worden begon nen. Aan spanning en ontmoediging ont brak het niet. De uitslag werd als volgt: Winnaars voor de jongens onder 15 jaar. Ie pr. Henk van 't Wout, 2e pr. Arie Vinik, 3e pr. W. Ruigrok, 4e pr. Cor van de Reep. Troostprijs: Jan van Schooten. Winnaars van de jongens van 15 en 16 jaar: le pr. Arie Caspers Az., 2e pr. Joop Caspers Alibz., 3e pr. Gijs van 't Wout, 4e pr. Simon Steenvoorden. Troostprijs: Mar- tien Schelvis. Na afloop werden in de burcht, de mooie prijsjes uitgereikt, het geen natuurlijk de pret nog verhoogde. 9EGSTGEEST GEMEENTERAAD. Zaterdagavond kwarfi de Raad dezer ge meente in spoedeischende openbare verga dering bijeen. Bij de opening der vergadering, welke de eerste is in 1940, hield de voorzitter de gebruikelijke nieuwsjaarsrede, waarin hij de leden zijn gelukwensch aanbood. Namens de Raad dankte de heer Bakker, onder aanbieding van wederkeerige geluk- wenschen. Vervolgens kwam aan de orde het voor stel van B. en W. tot aankoop van perceel Deutzstraat 16 voor f 3180.pl.m. 367.40 kosten, totaal dus f 3547.40. Met algemeene stemmen werd dit voor stel goedgekeurd. Bij behandeling der comptabiliteit maak te de heer H. van der Post een opmerking over een post van 190.ten bate van de luchtbescherming. Spreker informeert of de reeds toegesta ne gelden allen reeds zyn uitgegeven. Op deze wijze worden de uitgaven steeds grooter. De voorzitter zegt, dat de gelden noo- dig zijn voor het aanschaffen van een ra dio, met accu voor het hoofd van den lucht beschermingsdienst. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag wordt eenige critiek uitgeoefend op de sn eeuwopruiming, waarvan in deze gemeente weinig te bemer ken valt. Het fietspad der gemeente Leiden b.v. was sneeuwvrij gemaakt, doch dat in de gemeente Oegstgeest was niet te berijden. Voorts wees men nog op de Kempenaer- straat, alsook op de gladheid nabij het Groene Kerkje. Verder wees men nog op het „pekelen" der wegen. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. Volksbond. De voorzitter, de heer Kerkhoff, opende de jaarvergadering van den Volksbond met den Chr. groet, wensch te de leden een Zalig Nieuwjaar, betreur de de slechte opkomst en gaf een kort over zicht van de werkzaamheden van het afge- Jcopen jaar. Tevens sprak hij eenige harte lijke woorden tot de R. K. Propagandaclub. Hij hoopte, dat deze in de toekomst in den zelfden geest mag doorgaan en wenschte de heeren veel succes. Bij de mededeelingen gaf de voorz. te kennen, dat de R. K. Volksbondspaarbank met ingang van 4 Jan. is overgegaan aan den heer H. Juffermans, Oude Rhijnzicht- weg, welke Zaterdags avonds zitting houdt van 7.007.30 uur te zijnen huize. Hij hoopte, dat al onze leden van onze eigen spaarbank gebruik zullen maken. Jaarverslag van den secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Ook het verslag „Hulp in Nood", dat door den pen ningmeester werd voorgelezen. Men hoorde, dat de uitgaven grooter waren dan de in komsten, waarna werd gesproken over vermeerdering van inkomsten. Het bestuur zal op de volgende vergadering met een voorstel komen. De begrooting 1940 werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing, door het bedan ken van de heeren G. Borst en A. Onder water werden gekozen de heeren G. Dub belden en A. G. Verbeij. De aftredende bestuursleden werden al- Jen herkozen. Door den voorzitter werden zij geluk ge- wenscht, spr. hoopte dat allen hun taak met veel ijver en pleizier mogen vervullen tot groei en bloei van de afdeeling. De controle-commissie, bij monde van den heer G. Koppens, bracht een verslag uit van de boeken bij den penningmeester, welke, in goede orde bevonden zijn. De heer J. G. v. d. Kooij werd gekozen als lid van de controle-commissie. Bij de rondvraag kwam ter sprake de spaarkas. De voorzitter deelde mede, dat hiervoor ten allen tijde gelegenheid is bij den bode. Hij hoopte, dat de leden hiervan gebruik zullen maken en een kaart bij den bcvde zullen vragen. De heer G. Koppens gaf een propagandis tisch woordje voor de R. K. Staatspartij, hij hoopte dat al onze arbeiders zullen aan sluiten. De voorzitter sloot hierna de vergade ring met den Christelijken groet. RIJNSBURG Loop der bevolking. Op 31 Dec. 1938 bedroeg de bevolking 2499 mannen en 2342 vrouwen, totaal 4841 personen. Op 31 Dec. 1939 waren deze cijfers 2534 mannen en 2390 vrouwen, totaal 4924 personen. Een vermeediering in 1939 van 83 personen. SASSENHEIM Geweigerde bouwvergunning. Naar aanleiding van de op de Hanze-vergadering gestelde vraag omtrent aan Sikkens's Lak fabrieken geweigerde 'bouwvergunning kunnen wij mede dee len, dat door Sikkens nooit bouwvergunning is gevraagde Wel is door een plaatselijke aannemersfirma vergunning tot het bouwen van een aantal woningen in blok, aan de Was'bee- kerlaan gevraagd. Sikkens zou de bewo ning daarvan bevorderen. B. en W. konden echter geen vergunning verleenen daar zoowel het huidige als het in voorbereiding-zijnde uitbreidingsplan dusdanige bebouwing niet toestaat. Avond voor militairen. Door middel van het burgerlijk-militair comité van O. en O. hebben de burgers van Sassenheim hun waardeering getoond voor hetgeen de gemobiliseerden voor ons, burgers van Ne derland, doen. Het comité bood Zaterdagavond in de zaal van het K.SA.-gebouw een tooneel- avond aan de hier gelegerde militairen aan, welke avond Maandag nogmaals ge geven zal worden, daar de zaal lang niet allen kon bevatten. Tjokvol was de zaal. Dames en heeren van het comité, de burgemeester, vele of ficieren w.o. de wn. Kantonnementscom- mandant kapt. Bergman, en honderden minderen. De voorzitter van het comité, de heer L. Ph. Bisschops, sprak een inleidingswoord, waarin hij uiteenzette, dat het werk van het comité bestond uit het gezellig doen passeer en van den overvloedig vrijen tijd. Spr. zag in de mobilisatie ook nog iets goeds: vele der aanwezigen hadden zeer zeker nooit vanuit het Noorden des lands Zuid-Holland gezien en zouden ook Sas senheim nooit gezien hebben als deze mo bilisatie niet gekomen was. De medewerking, welke de burgerij aan het comité verléend had, was hoopvol, al dus de heer Bisschops, waardoor het co mité nog steeds doende is te trachten meerdere avonden te organiseeren. Hij wenschte allen een genoeglijken avond. De tooneelvereeniging „Amicitia" voer- ALPHEN AAN DEN RIJN EEN LADDER GLEED UIT. Drie militairen gewond. Zaterdag heeft bij de militaire cantine een ongeluk plaats gehad, waarbij een drie tal militairen min of meer ernstig wer den verwond. Omtrent de toedracht van het ongeluk vernemen we het volgende: Terwijl zich een drietal militairen op een ladder bevonden, welke tegen het gebouw stond, gleed de ladder eensklaps door de gladheid van den grond uit. Gevolg was, dat de drie personen met den ladder naar beneden vielen. Sergeant de Jager was er het ernstigste aan toe. Hij brak een onder been, terwijl de korporaals Spanjoer en v. d. Putten aan armen en handen verwon dingen bekwamen. Alle drie werden ter verpleging naar eèn militair ziekenhuis»in den Haag overgebracht. BODEGRAVEN Vereeniging van Kaashandelaren. In een druk bezochte ledenvergadering is het jaarverslag 1939 uitgebracht, waarin gewe zen werd op de zeer vele belemmeringen bij export. Als gewoonlijk werden weder om flinke kwantums volvette Goudsche boerenkaas geleverd aan Duitschland en aan België. In verband met de oorlogstoe standen heeft verzending over zee vele be zwaren. De voorraden in de pakhuizen zijn nor maal, en de gemaakte verkoopprijzen zijn bij verzending naar het buitenland bevre digend geweest. Breedvoerig werd gesproken over al of niet aansluiting bij de F.V.K., te 's Graven- hage, en zal hierover binnenkort opnieuw een vergadering gehouden worden, als meerdere gegevens ontvangen zullen zijn. Van de ongeveer 75 kaashandelaren in deze gemeente, zijn pl.m. vijftig van meestal de grootste firma's bij deze plaat selijke vereeniging aangesloten. Bij de rondvraag bespreekt men een on juist bericht in sommige bladen, afkom stig uit Alphen aan den Rijn, waarin ge zegd werd, dat de daling van aanvoer op de markt te Bodegraven is ontstaan, door dat de kaasboeren er voorkeur aan gaven hun kaas te Woerden of Gouda op de markt aldaar te verkoopen. De voorzitter merkt op, dat blijkens officieele cijfers, sedert 1925 tot 1935 het percentage van den totaal aanvoer op kaasmarkten te Woerden en Bodegraven vrijwel onveranderd is geble ven. Alleen Gouda gaat in aanvoer voor uit sedert de ingebruikneming van het nieuwe groote pontveer over de Lek te Schoonhoven, waardoor zéér veel boeren uit de Alblasserwaard en omgeving thans hun kaas niet meer op de boerderij verkoo pen, maar wel op de kaasmarkt te Goda. HOOGMADE „Herwonnen Levenskracht." Dinsdag avond zal in de zaal van dien heer Wit te- man een filmavond worden gegeven voor „Herwonnen Levenskracht." Natuurlijk is de 'hoofdfilm gewijld aan dit mooie werk voor de tuberculose-lijders, 'het Ls geti teld: „Rondom bet julblileuim van „Herwon nen Levenskracht." Maar naast deze leer zame maar ernstige film, is er ook vroo- lijke afwisseling in de vorm van enkele Leuke teëkenfilmipjes. De toegang is geheel gratis, dooh kinderen 'beneden 18 jaar wor den niet toegelaten. Er wordt een flinike opkomst verwacht. Aanvang precies 7 uur. KOUDEKERK Hardrijderij. Door de ijsvereen. alhier werd Zaterdagmiddag onder zeer groote belangstelling op den Rijn een hardrijderij op schaatsen georganiseerd, waaraan 10 dames en 36 heeren deelnamen. Dank zij de offervaardigheid der inwo ners had een gehouden collecte hiervoor ongeveer 60.opgebracht, zoodat voor ieder en deelnemer 'n prijs beschikbaar ge steld kon worden bestaande uit schapen- vleesch. Bovendien werden nog extra prij- de daarna geheel belangeloos een tooneel- stuk in drie bedrijven op, een mooi be wijs van medeleven daardoor gevend. De dames en heeren van „Amicitia" heb ben wel zelden zooveel applaus gehad als aan het einde van dit stuk. Een ware, har telijk gemeende ovatie. De heer Bisschops dankte de spelers, en luit. v. d. Drift bood de dames bloemen aan: hen hartelijk dankend namens alle manschappen en hun familiaar aanspre kend met hun tooneelnamen. De muziek werd verzorgd door een club je militairen. Sassenheim kan overtuigd zijn, dat het al de aanwezigen een genotvollen avond bezorgd heeft. De soldaten missen toch zooveel! Ze vervelen zich dikwijls zoo gruwelijk op de straat, „chambree" of in de cantine en dat alles voor ons, opdat wij, Nederlanders, gespaard zullen worden voor oorlog. Dat men dat beseffe, men zal het comité ruimschoots in staat stellen nog meer te doen om de soldaten onze dankbaarheid te toonen! Om half elf ging men door de zwaar be sneeuwde straten naar huis. Wij, burgers, naar onze huiskamers, zij naar hun bollen schuren! zen beschikbaar gesteeld die gewonnen wenden door ce dames: le pr. Corrie No bel, 2e pr. Tillie Wille, 3e pr. Berto Wille. Heeren: le pr. Jaap Bijleveld, 2e pr. Henk van Vegten, 3e pr. Marinus van Harskamp Lzn., 4e pr. Daniël Bijleveld» 5e pr. Hu- go van DrieL NIEUWERBRUG INSTALLATIE BURGEMEESTER KWINT De edclachtb. heer M. J. E. Kwint ls vorige week geïnstalleerd als burgemees ter der gemeenten Waarder, Barwouts- waarder en Rietveld. Te Rietveld vond deze installatie plaats in een vergadering van den raad op Dins dag j.l. v.m. 10.30 uur. De burgemeester werd op hartelijke wijze toegesproken door den wethouder, den heer I. van Stavel en den gemeente secretaris, den heer U. J. ten Hoeve. In een korte rede bracht burgemeester Kwint dank voor de wijze, waarop men hem is tegemoet getreden, terwijl hy de hoop uitsprak, dat hij evenals zijn voor ganger, op aangename wijze met den raad zou mogen samenwerken. Ter receptie waren o.a. aanwezig de heer H. G. van Kempen, burgemeester der ge meente Woerden, de heer G. Vonk, burge meester der gemeente Bodegraven, de se cretaris dier gemeente, de heer R. Loman, het hoofd van den luchtbeschermings dienst, de heer W. P. Brunt en de heeren Rietveld en Voordouw, namens de Chr.- Hist. Kiesvereeniging. Des namiddags te 2.30 liur vond de in stallatie plaats in de gemeente Barwouts- waarder. Ook hier hield de burgemeester een korte rede waarin hij de hoop uitsprak dat het vertrouwen, dat zijn voorganger heeft genoten, ook hem mag worden ge schonken en dat er op aangename wijze met den raad mag worden samengewerkt. De heer Verhoef, oudste wethouder, sprak namens den raad hartelijke woorden van welkom en zegde de medewerking van den raad toe, om op aangename wijze met den burgemeester samen te werken. Op dien arbeid wenschte hij hem Gods zegen toe. Verder voerde wethouder Boot het woord. Ter receptie verschenen de oud-burge meester, de heer P. J. Brunt, Ds. Treffers, Ned. Herv. predikant, de heer J. v. d. End, secretaris van het burg. armbestuur, de heer W. van Pijlen, hoofd der Bijz. Lag. School, en als vertegenwoordigers van het schoolbestuur de heeren Rietveld en Voor- douw, de brandmeester, de heer J. de Ko ning, enz. De burgemeester werd toegesproken door den oud-burgemeester, den heer P. J. Brunt, Ds. Treffers, den heer v. d. End, den heer Voordouw namens het schoolbe stuur, den heer van Pijlen namens het per soneel der school. De burgemeester dankte voor de harte lijke woorden tot hem gericht en hoopte met allen in het belang der gemeente op aangename wyze samen te werken. Te Waarder vond de installatie plaats op Donderdag 18 Jan. j.l., v.m. 10.30 uur. De oudste wethouder, de heer G. van Ingen, sprak namens den raad hartelijke woorden van welkom. Spreker herinnerde aan de goede samenwerking rpet den vorigen burgemeester, den heer Brunt en hoopte, dat den heer Kwint, evenals zijn voorganger, aller vertrouwen zou worden geschonken en dat onder Gods zegen de arbeid van den burgemeester in het belang der gemeente mocht zijn, en dat evenals voorheen op aangename wijze zou mogen worden samengewerkt. De heer J. Hagoort sprak als oudste raadslid en als voorzitter van het polder bestuur. De heer P. D. v. d. Linde als raadslid en vertegenwoordiger der C.-H. Kiesvereeniging. Een groot aantal ingezetenen hadden bij L-rgemeester en mevr. Kwint hun op wachting gemaakt, o.a. Ds. Japchen, Ncd. Herv. predikant, Ds. Ligter, Gercf. predi kant, vertegenwoordigers van den kerke- raad der Geref. Kerk te Waarder, de heeren P. Hagoort en G. P. van Os; de ge meente-ontvanger, de heer J. J. van Daa- len, de commandant van de burgerwacht, de heer Verhoog, het hoofd der Chr. school te Nieuwerbrug, de heer G. G. v. d. Wijngaard, het bestuur der Bijz. Vrijw. Landstorm en bestuursleden der A.-R. kiesvereeniging. De burgemeester werd toegesproken door Ds. Japchen, Ds. Ligter, de heer W. Verhoog, commandant der burgerwacht; de heer G. G. v. d. Wijngaard namens het bestuur der Chr. School te Nieuwerbrug. De kinderen van de Chr. School in het dorp Waarder zongen, onder leiding van het hoofd dier school, den heer G. Verheul en het personeel eenige welkomstliederen voor het gemeentehuis. Groene Kruis. Onder voorzitterschap van den heer J. J. de Vlieg kwam de ver eeniging „Het Groene Kruis" in de fcaal van café „Het Grauwe Paard" in vergade ring bijeen. Uit het jaarverslag vernamen wij, dat 199 stuks materialen in bruikleen waren uitgegeven. Doar den penningm., den heer P. D. v. d. Linde, werd financieel verslag u? .gebracht De inkomsten bedroegen f 409.69 tegen een uitgaven van 329.28, zoodat er een batig saldo is van f 80.41. De rekeningen en bescheiden werden door een commissie, bestaande uit de heeren C. v. Eek en J. Wijnen nagezien. De aftredende bestuurs leden J. J. de Vlieg en L. v. Vliet werden met groote meerderheid van stemmen her kozen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7