Qsiaate iucfiiadtimtdt in SiïtiCattd Engeland verliest vierden torpedojager dp mijn ydaap.eti of g,etaxp,ede&ui? 'd fPauóett wedeócvcfieid Het wintert in Europa en Amerika CLMana fiaude'L dan CICaóüa DE FINNEN BOMBARDEEREN TERUG Geteisterd Turkije Zijn nota aan president Roosevelt MAANDAG 22 JANUARI 1940 OE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Felle branden het gevolg VIERHONDERD RUSSISCHE VLIEGTUIGEN. Zondag hebben vierhonderd Russische vliegtuigen deelgenomen aan luchtaanval len op verschillende Finsche steden. Gedu rende den nacht woedden nog felle bran den, vooral in het Zuiden en het Zuid- Westen van het land. Men heeft opgemerkt,, dat de Russen meer en meer gebruik ma ken van bommen van 500 kilogram. Ge vangen genomen Russische vliegers ver telden, dat de luchtbases zich in Estland bevinden. Zij zeiden, dat het Sovjet-Rus sische leger steeds meer gebrek aan ben zine krijgt. Uleaborg is door twintig vliegtuigen ge bombardeerd. Gedurende twee uur stond het treinverkeer stil. Telefoon- en tele graafverbindingen leden veel schade. Slachtoffers zijn er niet te betreuren. Zaterdag zijn boven Abo, de tweede ha venstad van Finland, 150 bommen van groote explosieve kracht en 75 brandbom men uitgeworpen. De brandweer moest met al haar middelen optreden ter bestrij ding van de gevolgen van dezen hevigsten luchtaanval, welke de stad tot nu toe te verduren heeft gehad. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft Abo nu reeds 30 luchtaanvallen onder gaan. Het schijnt, dat de Russen met deze aanvallen de verbindingen met de zee wil len afsnijden. Elf vliegtuigen hebben Za terdag boven de stad gevlogen. Van meer dan 5000 meter hoogte werden dc bommen geworpen. Tal van huizen zyn tot den grond toe afgebrand. Een Russisch vliegtuig is omlaag geschoten. Een groot aantal personen is zonder onderdak bij een temperatuur van 48 gr. vorst. Verscheiden bommen zijn neergekomen op een kraam inrichting, waar zij zelfs doordrongen tot de schuilkelders waar zich jonge moeders met haar pasgeboren kindertjes bevonden. In de stad zijn 800 gebouwen onbewoon baar. FINNEN BOMBARDEEREN KROONSTAD Zondagavond laat is medegedeeld, dat de Finsche luchtmacht Kroonstad heeft ge- bombardeerd. Voorts is officieel medegedeeld, dat de Finnen eveneens Baltisport gebombar deerd hebben. Zooals men weet bevindt zich hier, ten zuiden van Tallinn, een Sov jet-Russische luchtbasis. DRIE RUSSISCHE AANVALLEN. De felle koude ten spijt hebben de Rus sen op drie belangrijke punten in de om geving van Taipaie aan het Karelische front aanvallen ondernomen. Na voorbereidend geschutvuur deden de Finnen een tegenaanval, waarbij de Rus sen, die aanzienlijke verliezen leden, wer den teruggeworpen. Ten Noorden van het Ladogameer is he- De taak der vredestichters SNEL SUCCES ONMOGELIJK. Zaterdag is de Pauselijke nota open baar gemaakt, welke Zijne Heiligheid aan Roosevelt heeft doen toekomen in antwoord op de Kerstvredesboodschap van den Amerikaanschen president. Het antwoord van den H. Vader werd terzeifdertijd ook te Washington gepubliceerd. De Paus zegt daarin o.m.; Op het oog-en blik en Wij hopen, dat dit oogenblik niet te ver verwijderd is, dat het wapengeweld zal beginnen te bedaren en het mogelijk zal blijken, een ernstigen, een gezonden vrede aan de we reld te schenken, een vrede volgens de beginselen der billijkheid en rechtvaar digheid, zullen slechts zij den juisten weg te vinden weten, dit, behalve politieke macht, een klaar begrip hebben van de nood-en der menschheid en een diepen eer bied voor de lessen van het Evangelie. Alleen aan dergelijke mannen zal gege ven zijn, een vrede tot stand te brengen, dk in staat is, de reusachtige offer, te ver goeden, welke deze oorlog van de mensch heid vergt en den weg te banen naar een evenwichtiger, een vertrouwvoller, een meer vruchtbare samenwerking tusschen de volken. Wij weten, hoe sterk de belemmeringen zijn en dagelijks nog sterker worden, die vig gevochten. De Finnen wisten hier hun stellingen te verbeteren door een zeker aantal steunpunten te bezetten. Men ge looft, dat de Russen in dezen sector geen groote offensieven zullen beginnen vóór de lente. De 44ste Sovjet-Russische divisie. Volgens in Tallinn ontvangen berichten zullen de officieren van de 44ste Russische divisie, die bij Suomussalmi gedecimeerd werd, voor zoover zij den nederlaag over leefd hebben, worden gefusilleerd, omdat zij den Finnen kostbaar oorlogsmateriaal achtergelaten hebben. Voorts meldt men, dat de Russische autoriteiten Finsche krijgsgevangenen met uiterste gestrengheid behandelen. Zij wor den niet beschouwd als krijgsgevangenen maar als „vijanden des volks, Witgardisten en contra-revolutionnairen". VREEMDELINGELEGIOEN IN FINLAND. Het vreemdelingenlegioen, dat te Helsin ki gevormd werd, is thans gereed om naar het front gezonden te worden. Voor het oogenblik bestaat het' slechts uit één ba taljon, maar men hoopt er spoedig nog drie te kunnen vormen. Onder de legioen soldaten bevinden zich Letten, Litauers, Estlanders, Italianen, Hongaren, Roemenen, Franschen en Engelschen. Gisteren zijn nog dertig nieuwe vrijwil ligers uit Estland aangekomen. Zij waren met een kleine boot, terwijl het 40 graden vroor, de Finsche Golf overgestoken. De Finsche generale staf heeft uitdruk king gegeven aan zijn erkentelijkheid je gens de Zweedsche vrijwillige vliegers. Er bestaat een nauwe samenwerking tusschen de Zweedsche en de Finsche vliegers. De Zweedsche luchtstrijdkrachten heb ben talrijke verkenningsvluchten ten uit voer gelegd en Sovjet-Russische colonnes gebombardeerd. Vooral is het belangrijk, dat zij er in geslaagd zijn in een week tijd zes Russi sche vliegtuigen te vernielen. De Zweed sche vliegers hebben den vijand spoedig groot respect ingeboezemd. Herhaalde ma len hebben Russische bombardementsvlieg tuigen, wanneer de Zweedsche jachttoe- stellen Verschenen rechtsomkeer gemaakt, a4 konden ^ij uit den aard niet raden, dat zü tegenover Zweedsche vrijwilligers ston den. De Zweden beschikken over prachtig ingerichte kampen. Zij lijden geeh ontbe ringen, zij krijgen uitstekende voeding en goed logies. Sommigen hebben in den eer sten tijd te lijden gehad van het strenge klimaat, maar allen zijn er snel in geslaagd zich aan te passen. TELEFOONVERKEER MET RUSLAND STOPGEZET. Van het Bureau International te Bern Is bericht ontvangen, dat Rusland het parti culiere internationale telefoonverkeer ge heel stopgezet heeft. Ook tusschen Neder land en Rusland kunnen derhalve geen particuliere gesprekken worden gevoerd. die verwezenlijking van dat doel in den weg staan, en als de vrienden van den vrede niet op zand willen bouwen, zullen zij een klare notie dienen te hebben van die ernstige moeilijkheden alsook van de uiterste geringe waarschijnlijkheid van een snel sucoes, zoolang de huidige stand der tegen elkander strijdende partijen geen eseentieele wijzigingen zal hebben onder gaan. Als plaatsvervanger op aarde van den God van vrede, hebben Wij, van den aan vang af van Ons Pontificaat, vóór alles Onze krachten en Onze initiatieven gewijd aan het behoud en later aan het herstel van den vrede. Zonder Ons te storen aan de teleurstel lingen en de moeilijkheden, vervolgen Wij Onzen vredestocht voort langs de wegen, welke Ons door Onze Apostolische zending worden uitgestippeld. WARD PRICE BIJ DEN PAUS. Ward Price, de speciale correspondent van de „Daily Mail" is door den Paus in audiëntie ontvangen. Hij maakt in een ar tikel melding van een verklaring over de houding van het Vaticaan ten aanzien van de mogelijkheid eener vredesbemiddeling. Hij zegt deze verklaring uit de meest ge zaghebbende bron te hebben gekregen. De Paus, aldus Ward Price, is zeer bewogen door de verwoestingen in Polen en Finland en de dagelijkscbe rampen cp zee. Hij is steeds bereid van een gunstige gelegen heid gebruik te maken om een verzoe ningsactie, gebaseerd op een rechtvaardi- COLUMBUS-MANNEN AANGEHOUDEN BRITSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche torpedojager „Grenville" Zaterdag in de Noordzee is gezonken, doordat hij op een mijn geloopen of getorpedeerd is. Van de opvarenden zijn 118 officie ren en minderen aan land gebracht. Van acht man weet men, dat zij om het leven zijn gekomen en 73 man wor den vermist. Men neemt aan, dat zij als verloren moeten worden beschouwd. Naar vernomen wordt, zijn de overle venden van de „Grenville" aan land ge bracht in een haven aan de Oostkust van Engeland, waar reeds dokters en ambulan ces gereed stonden. Van de overlevenden zijn verscheidenen ernstig gewond. De „Grenville" was een flotieljeleider van 1485 ton, die in 1935 te water was ge- Jrten. De bemanning bestond uit 175 offi cieren en minderen. De „Grenville" is de vierde torpedoja ger, dien Engeland in dezen oorlog verloren heeft. De andere zijn: „Blanche", „Duchess" en „Gipsey". BRITSCHE KRUISER HAALT DUITSCHERS VAN BOORD. Een Britsche kruiser heeft gisteren het Japansche s.s. „Asama Maru" (van de Yuren Kaisja-lijn) aangehouden en 22 Duitschers van boord gehaald en meegenomen. Volgens het D. N. B. hébben de Britten Sneeuwstormen NIAGARA-WATERVAL BIJNA BEVROREN. Het grootste deel van Europa en Noord-Amerika heeft te lijden van in tense koude en zwaren sneeuwval. Talrijke ongelukken, waarbij dooden zijn te betreuren, worden gemeld. Het verkeer ondervindt groote stagnatie of is geheel onmogelijk. Voor de bewoners van New York zaïg het er slecht uit wegens de kolenstaking. Zaterdag is deze echter bijgelegd, waar door rampspoedige gevolgen voorkomen zijn. In de Vereenigde Staten zijn tot dus verre 95 menschen aan de kou gestorven. Zondag waren er te New York twee slacht offers. De koudegolf, die over Noord-Amerika trekt, heeft thans ook de Zuidelijke staten bereikt. Overal worden ongevallen en groote branden gemeld. In Albana zijn tem peraturen geregistreerd, lager dan die is Alaska. Het spoorwegverkeer ondervindt veel stagnatie. De autobusdiensten in het Midden-Westen moesten ten deele gestaakt worden. In Florida en Texas is vrijwel de geheele znüdvruohtenoogst bevroren. De haveningangen aan de Oostkust zijn door het ijs veelal niet bevaarbaar. Verscheiden kleine schepen zijn verloren gegaan. De Hudson is tot vlak bij New York dichtgevroren. IJsschotsen drijven in de haven van New York en stremmen het verkeer. De Niagara-waterval is bijna geheel be vroren. Om de electrische centrale in be- gen vrede, te ondernemen. Voor het oogen blik zou sleohts een inleidende arbeid mo gelijk zijn, welke een kalmeerenden in vloed zou moeten uitoefenen. Daardoor al leen zou een duurzame regeling bereikt kunnen worden. De onderhandelaars moe ten niet de fout van hun voorgangers van 1918 maken, die geen rekening met den raad van het Vaticaan hielden, 's Pausen hoop op de mogelijkheid van een verzoe ningsactie wordt versterkt door de politiek van Roosevelt, die een persoonlijk verte genwoordiger bij den Paus benoemd heeft. Ward Price voegt hieraan toe, dat de Paus bij den tegenwoordigen stand' van zaken een bemiddeling niet mogelijk acht. Hij zou echter bereid zijn een bemidde- lingstaak te aanvaarden, wanneer de gele genheid zich zou voordoen. het geheele schip doorzocht. Er waren in tctaal 51 Duitschers aan boord, doch de Britten namen alleen de Duitsche matrozen mee en lieten de anderen, die bijna allen kooplieden waren, ongemoeid. De Japansche admiraliteit heeft in een officieel communiqué verklaard, dat de 22 Duitschers, die door de Britten van boord werden gehaald, uit de Vereenigde Staten afkomstig waren en via Wladiwostok naar Duitschland wilden terugkeeren. Domei voegt hieraan toe, dat deze mannen tot de bemanning van de „Columbus" behoor den. Het Duitsche consulaat te San Francisco evenwel verklaart, dat geen enkel lid van ae bemanning van de „ColumbuS" aan boord van de „Asama Maru" was gegaan, doch dat het waarschijnlijk Duitsche ma trozen van andere schepen zijn geweest. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard: „Wij beschouwen de aanhouding van de „Asama Maru" en het van boord halen der Duitschers als een zeer onaangename aan gelegenheid. Zoodra meer inlichtingen ont vangen zijn, zal de regeering beslissen over de stappen, welke genomen moeten worden. Waarschijnlijk zal een protest wor den ingediend." DE ZEE-OORLOG. Het in Aberdeen thuisbehoorende 1086 ton metende stoomschip „Ferryhill" is op een mijn geloopen en binnen enkele minu ien buiten de Engelsche Noord-Oostkust gezonken. De ontploffing kon aan de kust gehoord worden. Men gelooft, d%t twaalf leden der bemanning verloren zijn. Twee overlevenden zijn aan land gekomen. Het Deensche s.s. „Tekla" (1215 ton) is Zondag voor de N.O. kust van Schotland gezonken, naar men gelooft, tengevolge van het loopen op een mijn. Negen leden der bemaning zijn aan boord genomen door een Noorsch schip en wordt raar Bergen gebracht. Negen anderen wor den vermist. Zaterdag is de „Nautic", een Estlandsch drijf te knunnen houden, moest men zijn toevlucht nemen tot dynamiet. Ijzige kou in Italië. In Noord-Italië is het opnieuw ijzig koud. Te Brescia wees de thermometer in den nacht van Zaterdag op Zondag 14 graden vorst aan, wat sinds verscheiden jaren niet gebeurd is. Op verschillende plaatsen is ook weer sneeuw gevallen, waardoor hst autobusverkeer gestremd werd. In de buurt van Florence zijn door de gladheid ver scheiden ongevallen gebeurd. In het Sssia- dal is een man doodgevroren. In Hongarije is behalve het verkeer ook de levensmiddelen- en kolen toevoer ge heel in de war. Vooral te Boedapest, aldus meldt D.N.B. ziet het er slecht uit en de kolenhandelaren kunnen nauwelijks meer leveren. In de groote huurhuizen met cen trale verwarming is alleen 's ochtends warm water te krijgen. Verschillende scho len zijn wagens kolengebrek gesloten. Acht duizend arbeiders zijn bezig de sneeuw op te ruimen. Men heeft berekend, dat 2Yi millioen kubieke meter sneeuw de straten bedekken. 22 graden vorst in België. In Brussel is de laagste temperatuur ge registreerd sedert het begin van den win ter. In sommige plaatsen is de thermome ter gedaald tot 22 graden beneden het nul punt Ook in Parijs heerscht een felle koude, op verscheidene plaatsen in de stad heeft het Zaterdag 14 graden gevroren. In de Seine drijven ijsschotsen, hetgeen bijna nooit voorkomt. Sneeuw en zandstormen richten ver woestingen aan op de Deensohe eilanden Laaland en Falster, waar een trein gedu rende twaalf uren geblokkeerd was, aldus een berioht van de Zweedsche Radio. Na bij den vuurtoren op het eiland Falster heeft men twee mannen kunnen waarne men op een ijsschots, zonder dat het mo gelijk was hun te hulp te komen. De ver bindingen van het eiland Saltholm met het vasteland zijn verbroken, per vliegtui gen worden levensmiddelen derwaarts ge bracht. Tweeduizend zwanen zijn in het ijs vastgevroren. Waarschijnlijk zal men hen moeten slachten. De loodsdienst in den Grooten en in den Kleinen Belt, bij Gjedser en de Oeresund is gestaakt. In Zuid-Zweden hebben zware sneeuw stormen gewoed. Vooral hevig is het eiland Oeland getroffen. In Zuidzweden leidde de sneeuwstorm gedeeltelijk tot een volkomen schip, buiten de Shetlandeilanden gezon ken. De bemanning is opgepikt door een onbekend stoomschip. t Het Engelsche s.s. „Protesilaus", groot 9577 ton, is Zondag buiten de Westkust van Engeland op een mijn geloopen. De uit 60 koppen bestaande bemanning is aan land gebracht. Dertien hunner, voor het meeren- oeel Chineezen, hebben verwondingen be komen. De bemanning van het Noorsche s.s. „No- tos", die Zondag in een Noordelijke haven van Engeland is aangekomen, heeft ge meld, dat een duikboot Zaterdag St. Hilda is aangevallen. Een luide ontploffing werd gehoord en men zag een dikke rook opstij gen van de duikboot, die daarom verdween. Men had den indruk, dat de onderzeeër gezonken is. Omtrent de ervaringen der bemanning van de „Notos" wordt nog vernomen, dat zij, onmiddellijk nadat een dikke rookzuil uit de richting van de duikboot opgestegen was, een torpedo dicht langs hun schip za gen gaan. De duikboot werd niet weerge zien. De uit 30 koppen bestaande beman ning zette de reddingsboot uit, maar keerde naar het schip terug, toen zij constateerde, dat de duikboot verdwenen was. Een van Haugesund komend Noorsch stoomschip heeft een opvarende van het Zweedsche schip „Foxen" (1304 ton), dat cp de Noordzee is gezonken, aan boord ge- romen. De kapitein van het Noorsche schip heeft geseind, dat hem niet bekend is, waar ,!e „Foxen" is gezonken en wat het lot van de rest der bemanning is. Een Spaansche treiler heeft in La Coruna 26 opvarenden aan land gezet van het Ca- nadeesche vrachtschip „Refeer", die opge pikt werden ter hoogte van Kaap Finistere. Volgens de verklaringen der schipbreuke lingen kwam de „Refeer" van Haifa. Het schip was op weg naar Glasgow. In den Atlantischen Oceaan werd het aangehou den door een Duitscher onderzeeër en werd vle lading onderzocht. De bemanning en de passagiers kregen bevel het schip door de parsagieers kregen bevel het schip ta verlaten, dat onmiddellijk daarna tot zin ken werd gebracht door de duikboot. Alle schipbreukelingen zijn Denen, be halve een Braziliaan en een Engelsman. DUITSCHE VERLOVEN BEPERKT. Volgens een officieel draadloos bericht van Zondagavond zijn alle verloven voor de Duitsche troepen aan het front be perkt. Deze beperking, zoo verklaarde da omroeper, is veroorzaakt door transport moeilijkheden tengevolge van de felle kou de. De verloven voor troepen in binnen- landsche garnizoenen zullen eveneens be,- perkt worden. Terwijl zich in Anatolië nog altijd aard schokken blijven voordoen, valt er een zoo zware ononderbroken regen, dat de rivie ren buiten hun oevers treden. Ook in Thracië doen zich overstroomingen voor, waardoor dorpen onder water komen ta staan en schade wordt toegebracht aan de velden. De rivieren Maritza, T^dja en Erghene zijn buiten de oevers getreden. Het peil is vier beter gestegen. De te velde staande gewassen zijn vernield en veel vee is ver dronken. De bevolking verlaat haastig het stroomgebied van de rivieren, doch indien, het blijft regenen en dooien vreest men een ernstige ramp. De Orient Express is tusschen de plaat sen Oesunkelprel en Rulesgoirgas blijven steken. Bij Akmissar is een autobus op den weg door de overstroom ing veirrast en slechts met moeite konden de passagier* gered worden. Ruwe pijnlijke lippen In korten tijd weer P 11 D O I zacht en soepel door I U li v L stopzetten van het verkeer. Door die felle koude zijn ook de groote belemmerineen voor de scheepvaart opgetreden. Het ver keer tusschen MaLmoe en Kopenhagen is stopgezet. Ook in de scheren van Stock holm zijn ernstige moeilijkheden door ijs opgetreden. De winter in Zuid-Slavië. In geheel Zuid-Slavië blijft overvloedig sneeuw vallen. In het Zuiden van Servië en Montenegro heeft de sneeuwlaag een dikte van een meter bereikt. Op sommige plaatsen ligt zelfs drie meter sneeuw. De verkeerswegen zijn verbroken en de trei nen zijn met belangrijke vertragingen bin nengekomen. Ook de telefoon- en tele graafverbindingen ondervinden belemme ringen door de weersomstandigheden. In het Sand jak zijn verscheidene dorpen on dier de sneeuw bedolven. In Zuid-Servië zijn 6 personen door de koude bevangen en overleden. De Donau is geheel dichtge vroren. De sneeuwstormen, dlie boven het land woeden, hebben ontzettende schade aange richt. Tal van plaatsen zijn van de 'buiten wereld afgesneden. Men vreest, dat zich onoverwinlijke moeilijkheden zullen voor doen bij de ravitailleering der gebieden, die het meest te lijden hebben gehad. Bosnië, het zuidelijke deel van Ssrvië en eenige andere streken hebben last van een wolvenplaag. Troepen wolven houden zich op in de buurt van dorpen, waar zij men6ch en dier in gevaar brengen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5