VOOR ONZE ZIEKEN. Schrik in Katwijk RIJNSTREEK Laatste berichten Burgerlijke Stand MAANDAG 22 JANUARI 1940 CE LEIDSCHE COURANT EERST* BLAD - PAG. 3 VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Leidsters. Zooals in de Leidstersmededeelingen werd bekend gemaakt, is er op Donderdag 25 Januari a.s. voor de leidsters van de stad Leiden en het District Leiden „In stuif" in het Centrale Huis Hooigracht 31. Na 7.30 uur is ieder van harte welkom. Maak je vrij om even, als 't gaat een heelen avond, te kunnen komen. 18-Karaatsdag. De opgaven voor de 18-Karaatsdag op 28 Januari te Den Haag worclen verwacht: Cirkeldepartement, Koningsbaan 30, Am sterdam Z. Doe het per omgaande. R.K. MILÏTAIRENVEREENIGING. Het was vorige week een mooie resultaat van het bestuur der R.K. Militairenvereeni- ging, want een groot aantal R.K. militairen werd als lid der vereeniging geïnstalleerd. Na de H. Mis voor de militairen was er 's avond in de Hartebrugskerk een Lof met installatie van de leden. Het is altijd een treffend moment om de militairen aan het altaar te zien. Er zijn er zooveel bij, die hun huiselijke omgeving zoo echt mis sen, maar als zij daar zoo bij elkaar staan met den wil om als een goed en braaf katholiek soldaat te leven en gesteund te worden door een opwekkend woord van hun geestelijken Herder, ja.... dan is de dienst niet zoo zwaar meer, en vooral als het bestuur der R.K. Militairenvereeniging door goede burgers in staat wordt gesteld door hun giften voos de militairen hun ontspanning te bezorgen. Des avonds was er in de R.K. Militai renvereeniging een gezellige 'avond, met tractaties, waar geen militair ontbrak. Dr. Emile Franck richtte zich in een gloedvolle rede tot de jongens en ontpopte zich als een vurig leeken-apostel. zooals pastoor Smitz hem terecht noemde. De groote stilte in de zaal, maar vooral het langdurig applaus aan het einde bewees wel, dat deze lezing zeer werd gewaar- deerd. Na enkele korte mededeelingen, o.a. de zangavonden voor militairen, de cursussen in Fransch, Duitsch en Engelfech op de Woensdagavonden, alsmede de mooie geste van het bestuur van de Miva om aan de militairen vrijkaarten te geven, hetgeen met een applausje werd ontvangen, was deze zeer geslaagde dag ten einde, in de hoop, dat er nog vele van deze mooie avonden mogen volgen. De plannen en het programma van het bestuur zijn aan wezig. Als nu de noodige geldmiddelen heiwerk maar verder mogelijk maken?? Giften worden gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer P. J.van Kam penhout en bij den directeur, Pastoor R. Smitz O.F.M., Pastorie Hartebrug. „WERKMANS WILSKRACHT." Zaterdagavond hield W.W. een goed ge slaagden feestavond in de Stadsgehoorzaal. Met een vlot gespeelde marsch werd deze avond geopend waarna de voorzitter, de Leer Beij een openingswoord tot de aan wezigen richtte, en er o.a. op wees, dat ook W.W. van den oorlogstoestand de nadeelen ondervond. Er zijn n.l. niet minder dan 13 leden „ergens in Nederland". Daar dus de vereeniging al zooveel contrilbutie-gel- den moet missen, spoorde hij de donateurs aan vooral nu W.W. niet in den steek te laten, maar haar zooveel mogelijk trouw te blij-ven. Spr. besloot met den wensoh, dat het jaar 1940 'n jaar moge worden van vrede en rechtvaardigheid. Het corps werkte hierna haar verdere aandeel van 't lange avondprogramma af. Vermeldenswaard was het „Concertino" van Weber voor clarinet solo. Keurig en technisch zeer goed verzorgd heeft de so list, de heer I. van der Reijden, dit werkje Een gat In een huis geslagen Vanmiddag omstreeks half twee, het tijdstip, waarop vreemde vliegtuigen boven onze westkust vlogen en onze luchtdoelartillerie daarop vuurde, is Katwijk opgeschrokken door een enorme klap. Wat het precies geweest is, weet men op dit oogenblik nog niet, doch vast staat, dat een hard voorwerp uit de lucht is komen vallen en zich door alle verdiepingen van een huis heen diep in den grond heeft geboord. Gelukkig is er niemand gekwetst. In het kantoor van de visscherfj maat schappij „Kennemerland", Tramstraat 20, Katwijk, zat op de eerste verdieping, waar een kantoor gevestigd is, een meisje op de schrijfmachine te tikken. Zij is wel het allerergst geschrokken, want het pro jectiel, of wat het dan ook geweest is, sloeg vlak langs haar heen door plafond en zoldering. Aan de gaten in het huis kon men nagaan welken weg het voorwerp heeft genomen. Het heeft eerst het dak doorboord, daarna de zoldervloer, daarna de vloer van het kantoor, ging daarna dwars door een balk van een dikte van 18 bij 28 c.M. en sloeg daarna in de bestrate vloer. In den balk liet het een gat na van ongeveer 25 bij 10 c.M., een mooi glad gat, waar men zijn arm doorheen kon steken. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De Regeeringspersdipnst meldt: Zaterdagmorgen te ongeveer kwart over elf is op groote hoogte bij Nijmegen een vliegtuig van Duitscbe nationaliteit onze grens gepasseerd. Dit vliegtuig werd ver volgens boven Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland waargenomen. Te ongeveer kwart over 11 bevond het zich boven Den Haag. Eenige patrouilles jachtvliegtuigen zijn op gestegen. Bij de Duitsche regeering is tegen deze schending van ons rechtsgebied geprotes teerd. De Regeeringspersdienst meldt: Hedenmiddag hebben zich op groote hoogte vreemde vliegtuigen van onbe kende nationaliteit van Oost naar West over ons land bewogen en zijn het laatst tusschen Rotterdam en Den Haag gesignaleerd. Onze luchtdoelartillerie heeft ze on der vuur genomen, terwijl Nederland- sche vliegtuigpatrouilles zijn opgeste gen. Het voorwerp zit nu nog in de vloer, want de politie is bezig foto's van de situatie te maken. Daarna zal men het voorwerp op graven, om te zien wat het geweest is. Men denkt niet zoo zeer aan een projec tiel uit een der vliegtuigen, doch eerder aan een terugkomende scherf van een onzer luchtafweerkanonnen. Dat het een me teoorsteen zou zijn is een ietwat gezochte veronderstelling. uitgevoerd. Een fantasie over de Opera „Tanmhëuser" van R. Wagner, werd in het begin wat onzeker uitgevoerd, maar al lengs raaikten de muzikanten er beter in, doch wij hebben W.W. dit zelfde werkje wel eens beter hoor en uitvoeren. Heel goed was ook „Die Post im Walde" .van Schaf fer, voor piston solo, doch een fout was hier gemaakt, men had rekening moeten houden met de zaal. De solist de heer G. Stikkelorum, die overigens zijn partijtje wel kende, was iets te ver ge plaatst, zoodat veler, het mooie ervan niet konden beluisteren. Hier bleek weer eens hoever men het met wat „Wilskracht" kan brengen. Het geheele programma voldeed zeker aan al le elsohien, r"ie men er aan kon stellen en het programma werd goed ten gehoore gebracht. Hulde aan den eminten directeur, den heer Ger. Dik, die zijn orkest zoo'n goede ^leiding weet te geven. De twee laatste nummers werden met assistentie van alle aanwezigen uitgevoerd, terwijl het laatste nummer „Rats, kuch en boonen" zeker wel het hoogtepunt van de zen welgeslaagden feestavond werd. Na de pauze liet Bouwmeesters Caberet de zaal hartelijk lachen en het geheele programma werd besloten met een dansje onder leiding van den heer v. Wijk. LEIDSCHE IJSBAAN. Hedenmiddag is de Leidsche Ijsbaan, welke gisteren was gesloten wegens sneeuwval, weer geopend. Ook vanavond zullen de Leidsche Ijsbaan en de Krogt geopend'zijn. Dit was mogelijk, dor de hulp. die een groot aantal militairen bood bij het ont doen van de baan van sneeuw. Sint Pancras-Kruisvaart. De uitslag der loterij, gehouden op onze uitvoering „Verraden Land", is no. 256. i'rijs: een taart. U gelieve het nummer in te leveren aan het adres: Zijlsingel 37. OMGEVING Wij weten, dat De Leidsche Courant" in zeer vele gezinneD een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten ln een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Cm aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aaD abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium! wordon vsmieead, iederen dag een f* nplaai van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patlëgt zijn opgenomen. Cm dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer ol naam v~n de 7na 1 of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. W'; wachten aau c? kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant HILLEGOM H.K.W. De afd. Hillegom van den Ned- R-K. Bond van H.K.W. hield haar eerste ledenvergadering van 1940 ia Flora. De belangstelling was best. De voorzitter, de heer C. W. van Dam, opent met den ohr. groet. Mededeeling wordt gedaan van de fusie met St. Donatus; de huldigings vergadering voor de heeren Th. A. Ste vens en J. v. d. Weijden, wordt bepaald op begin Februari, Met alg. stemmen werd tot candidaat voor het bondsraadlidmaat- sohap gesteld, de heer C. W. van Dam. Bekroningen. Onze plaatsgenoot de beer Jac. •■an Leeuwen behaalde op de Pluimvee- en Konynententponstèllki/g te Katwijk 6 eerste, 3 tweede, 1 derde en 5 eereprijzen, eveneens het hoogst aantal punten met zijn inzending Hollander ko nijnen. Een schitterend succes. Mr. D. F. Pont. In de hal van het Raadhuis is het familiewapen van oud- burgemeester mr. D. F. Pont aangebracht. Links bovenaan prijkt dit nieuwe gebrand schilderde raam. Het stelt voor een eiken stam met eikentak en eikel, terwijl verder drie vaten het wapen sieren. Eveneens staan vermeld de jaren dat mr. Pont hier burgemeester was n.L van 19281937. LEIDSCHENDAM Biljartwedstrijd. In den returnwed strijd tusschen K. D. O. en de biljartclub •Ier hier gelegerde militairen O. en O., ge speeld in café „Het Wapen van Veur", was ook nu K. D. O. over alle linies de sterkste en wist alle 5 partijen te winnen. Morgen speelt K. D. O. tegen V. I. O. S. :r. het café van den heer Bijleveld. ZILK „De Prins van Sind". Zondagavond werd door de Meisjescongregatie alhier, voor een zeer talrijk publiek de operette: „de Prins van Sind" opgevoerd, een stuk in 5 bedrijven. De leiding berustte bij mej. Rie Kruydenberg uit Hillegom, die reeds groote vermaardheid op dit gebied heeft verworven. Succes kon dan ook niet uit blijven. Het naïve spel der kleine dwergjes en de natuurlijke, juiste vertolking van de groo- tere rollen o.a. de prins en de booze geest hebben op de juist wijze het een voudig gegeven van dit stuk, n.l. iedere goede daad schept vreugde, weergegeven. De zang, zoowel solo's als meerstemmige koren, was onberispelijk, terwijl de costu mes en vooral ook de décors zeer veel tot de stemming hebben bijgedragen. De gitaar- en mandolineclub heeft ook van zich doen spreken door de keurige uit voering van enkele werkelijk mooie num mers. Dat deze avond geslaagd moge hee- ten behoeft geen betoog. Het is jammer, dat dit mooie stuk slechts éénmaal wordt opgevoerd. Hardrijden. Zaterdagmiddag is op de Leidschevaart wederom een wedstrijd ge houden in het hardrijden. Meer dan dertig personen hadden ingeschreven. Na een in teressanten strijd kwam het einde als volgt: le prijs Frans Kaptein ƒ7.50, 2e pr. Joop de Groot f 5.—, 3e pr. Jan v. d. Drift f 4.—, 4e pr. Jo Opdam f 2.50. RIJNZATERWOUDE Ziekenhuisverpleging. In het café van den heer de Boer alhier hield de vereeni ging ziekenhuisverpleging „Eendracht maakt Macht" haar 16e jaarvergadering. De opkomst was, gezien de belangrijke agenda, zeer slecht te noemen. Uit het verslag .van den penningmeester, den heer De Boer, bleek, dat de kas der vereeni ging de buitengewon slecht voorstond. De inkomsten bedroegen ƒ718.97 en de uit gaven 1006.81. Daar komt nog bij, dat de vereeniging 300 geleend heeft, zoodat er een tekort is van 600. Het bestuur stel de daarom voor de contributie met 1. te verhoogen en te brengen op ƒ3.— per lid. Het bestuur stelt zich voor om a.s. zo mer een rondgang door de gemeente te maken voor een vrijwillige bijdrage. Het bestuur had goeden moed het tekort nog wel te kunnen aanzuiveren. Het voorstel van het bestuur werd met algemeene stem men aangenomen. Uit met jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 302 leden telt. Voorts bleek dat 1939 een buitengewoon nadeelig jaar voor de vereeniging was van wege de vele verpleegdagen. Doch er mag hier wel op gewezen worden, dat hier al tijd nog geldt de bepaling van onbeperk te ligdagen, wat in geen enkele vereeniging het geval is. Daarna volgde bestuurverkie- zing. De aftredende leden J. Bulk en J. van Luiing werden bij acclamatie herkozen. Een voorstel uit de vergadering, wanneer het bestuur het tekort niet op de een of andere wijze kan dekken, om dan een ba zar te houden, werd met een flinke meer derheid aangenomen. Hierna sluiting. Binnenland DE AUTOBOTSING PIJ MONNIKENDAM Een der slachtoffers overleden. De Volendammer H. Guyt, die bij de botsing op den Monnikendammer Jaagweg op 9 Januari j.l. ernstig gewond naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam werd vervoerd, is vanochtend aan de gevolgen overleden. Zooals men zich herinnert, werden bij dit ongeluk in totaal acht per sonen gewond. Het slachtoffer was 47 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinderen. LEIDEN Ondertrouwd: J. Bronmefjer jm 20 jaar en M. van Eijk 20 jaar W. A. v. d. Sluis jm 36 jaar en N. Zweep jd. 37 jaar A. Taverne jm. 22 jaar en M. Harte- velt jd. 22 jaar. Geboren: Wilhelmina, dochter van II. Otgaar en G. M. J. van Strien Am- hrosius Maria Antonius, zoon van A. A. M. Martijn en C. J. Devilee. Overleden: A. Busé wed. van C. v. d Linden 81 jaar H. Kanbier dr. 15 jaar C. Roos wedn. 78 jaar F. Eswilder, *n., 70 jaar A. H. Bremmer m. 67 jaar. Buitenland „SARIE MARAIS" OVERLEDEN IN BLOEMFONTEIN. BLOEMFONTEIN, 22 Jan. (A.N.P.). Mevrouw J. P. Toerien, die zooals beweerd wordt, d-e oorspronkelijke „Sarie Marais" is, is te Bloemfontein na een ziekbed van drie maanden overleden. DOODELIJK ONGELUK IN EEN CIRCUS BERLIJN, 22 Jan. (A.N.P.). Zaterdag avond is de artiste Camilla Mayer tijdens een voorstelling in de Deutschlandhalle doodelijtk verongelukt, toen een twintig meter hooge stalen mast doormidden brak en zij op den houten rand van manege neerviel. Kort daarop is zij in het zieken huis overleden. FATHER COUGLIN VERKLAART ZICn VRIEND VAN HET „CHRISTIAN FRONT" NEW YORK, 22 Jan. (A. N. P.). In een radiorede heeft father Coughlin verklaard een vriend te zijn van de leden van het „Christian Front", die gearresteerd zijn op de beschuldiging van handelingen tegen de veiligheid van den staat. Deze verklaring heeft eenige verbazing gewekt, want verleden week Zondag had father Coughlin nog elk verband met het Christian Front" ontkend. VVISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen lAïflfa Berlijn75.40 Parijs 4.223/4 Brussel 31.64 Zwitserland 42.18 Kopenhagen 86.821/2 Stockholm44.85 Oslo 42.80 New York1.88'/8 LEIDERDORP Bijna 100 Jaren. Zaterdag is de oudste inwoonster dezer gemeente, mej. A. van Hemers-Barendrecht, overleden, 9 Mei a.s. zou zij 100 jaren oud geworden zijn. «r,*, Help zorgen, dat onze R.K. gemobiliseerden de krant lezen, die zij thuis ook lazen Onze gemobiliseerden hebben n6g meer behoefte aan een krant dan wij, m dezen tijd. Zij staan nader bij het oorlogsgebeuren rondom ons, dan een van om Zij be leven gevaren op zee, gevaren in de lucht gevaren op het land. Z:j allereerst willen weten of het groote gevaar ons nadert ot verder van ons verwijderd raakt. Dat moeten wii met hen meevoelen. Om te maken, dat zij zooveel mogelijk een krant lezen, die op het even gewel dige als duistere we reldgebeuren van nu het licht van het ge loof doet schijnen stellen de gezamenlijke katholieke dagbladen van Nederland hun abonné's in staat, een extra abonnement te bestellen tegen halven prijs ten behoeve der gemobiliseerde katho lieken van land-, zee- cn luchtmacht. R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseer den" (V. O. G.), Postbus 2, Heemstede. Van daaruit wordt dan gezorgd, dat de abonnementen zoodanig worden^ ver spreid, dat iedere katholieke militair, waar hij ook ligt, de krant kan lezen, die hij thuis ook lasvanzelfsprekend voor- zoover het aantal extra abonnementen, dat ons op deze wijze bereikr, het toelaat (deze abonnementen kunnen dus niet aan een bepaalden persoofi worden f,c adres- seerd Wie hiervoor voelt, gelieve nevenstaanden bon in te vullen en te adresseeren aan de DAKI KN,P D,T UIT EN ZEND HET OP y\an de R.K. Centr. V.O.G., Postbus 2, Heemstede Ook ik wil zorgen, dat iedere gemobiliseerde katholiek een R. K. krant leest. Ik verzoek U daarom op mijn kosten een militair abon nement tégen halven prijs dus, te willen noteeren op DE LEIDSCHE COURANT waartoe ik vandaag op Uw postrekening 364620, ten name van den penningmeester van het R. K. Centraal Comité V.O.G. te Heemstede, een bedrag stort van ƒ1.30 voor dit abonnement totl April a.s. ook nè dien datum gelieve U de krant door te blijven zenden, waartoe ik vóór den aanvang van elk kwartaal gere geld remise# ad t 1.30 zal zenden. Voor toezending van het blad aan de R. K. militairen zorgt U. NAAM on ADRES

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3