STADS NIEUWS Academlenleuws AGENDA MAANDAG 22 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f1 Abonnenvmtsprijs: voor Leiden 18 oent per week; 2.50 per kwartaal Bi) onze agenten 10 cent per woek; f It.60 per kwartaal. Franco per po»t 1.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstenj 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 VORST. De Bilt seint: Verwachting: Aanvankelijk plaatselijk zeer strenge, later tot matig of lichtafnemende vorst. Halfbewolkt tot betrokken, nu en dan sneeuw. Zwakke tot matige, in het Noor den tijdelijk krachtige Noord-Oostelijke tot Noordelijke of Noord-Westelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: helder, matige O. N. O. wind, 10 gr. C. Vlissingen: betrokken: zwakke Oostelijke wind 6 gr. C. De Bilt: sneeuw: matige Oostelijke wind —11 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, zwakke O. N. O. wind, 15 gr. C. Maastricht: sneeuw, windstil, 12 gr. C. BlllTENLANDSCD WEEKOVERZICHT. De algemeene luchtdrukverdeeling is in de afgeloopen dagen sterk gewijzigd. Mini ma trekken van het Iberisch Schiereiland over de Middellandsche Zee naar de Bal kan, buigen van daar om naar Noord- Duitschland en dringen dan in Westelijke richting tot onze omgeving. Het eerste mi nimum van deze serie bereikte ons gisteren In de loop van den dag met plaatselijk zwa re sneeuw. Na passeering van zijn storings front klaarde de lucht in de Oostelijke provincies tijdelijk op. In den avond pas seerde opnieuw een zwakke storing met sneeuw. Deze werd in den nanacht ge volgd door een opklaring in het Noord-. Oosten, waarbij dé temperatuur boven het sneeuwdek zeer snel daalde. Vliegveld Twente had vanmorgen 18 graden vorst en in den loop van den ochtend nam deze nog toe tot 19 graden om 10 uur. Over de Oostzee nadert de volgende depressie, onder haar invloed dalen de barometers in Denemarken en neemt ook het maximum over Scandinavië vooral in het Zuiden in heteekenis af. Op het eilandje Bornholm in de Oostzee heerschte een zware storm vit Noordoost. Over de Azoren steeg de luchtdruk tijdelijk tot 1025 mbar. LUCHTTEMPERATUUR —11 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.57 uur tot Dinsdagmorgen 7.25 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 23 Jan. voorm. 1.05 en nam. 1.30 uur. Maan op 3.14 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 6.57 uur Woensdagmorgen. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Indisch Recht: de cames B. Snel, Den Haag; G. A. S. Royen, Den Haag en P. Th. The, Leiden en de beer Chr. Ph. K. Winckel, Amsterdam. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Botrhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 uur tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. b. g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin- «envestgracht 30. BINNENLAND PRINS BERNHARD NAAR HET WESTFRONT VAN DE VESTING HOLLAND. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden namens H.M. de Koningin, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant luitenant-ko lonel H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan .een gedéelte van het Westfront van de ves ting Holland. GEESTELIJKE BIJSTAND. REGELING IN VERBAND MET LUCHTAANVALLEN. Circulaire aan Burgemeesters. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot de burgemeesters der gemeenten, gerangschikt in de eerste of tweede geva- renklasse voor de bescherming tegen lucht aanvallen een circulaire gericht van den volgenden inhoud: Naar verwacht mag worden, zullen de slachtoffers van lucht aanvallen in vele gevallen het op prijs stel len geestelijken bijstand te ontvangen. Wil deze bijstand nog tijdig verleend kunnen worden, dan is het noodig, dat de kerke lijke bedienaars onmiddellijk bericht ont vangen aan de gevallen, waarin hun bij stand gewenscht wordt. Om deze aangelegenheid tot haar recht te doen komen, acht ik het van belang, dat reeds in vredestijd in overleg met de kerk besturen ter plaatse een regeling wordt ge troffen, welke in dit onderwerp voorziet. Ik moge u verzoeken daartoe het noo- dige te willen verrichten. REGEERING VERHOOGT BIETENPRIJS. Om suikerproductie met 25 pet. te verhoogen. De regeering heeft den garantie-prijs van suikerbieten voor den komenden oogst verhoogd tot 12.50 per ton. -Vorig jaar bedroeg deze aanvankelijk 10.25, doch de oogst is, onder den invloed der productie- kosten-verhoogende oorlogsomstandighe den, uitbetaald op basis van f 11.25. De beoogde uitbreiding ad 25 pet. zal neerkomen op een stijging onzer suiker productie met 55 tot 275 millioen kilo. De binnenlandsche directe en indirecte con sumptie bedraagt 220 millioen kilo,-zoodat de extra-productie geheel beschikbaar zal zijn hetzij voor voorraadvorming zoo de overeengekomen jaarlijksche invoer van 60.000 ton Javasuiker geheel of voor een groot deel zou uitblijven hetzij voor den export van suikerhoudende producten. Van deze is de gecondenseerde melk de belang rijkste; zij bevatte vorig jaar nl. 55.000 ton suiker, dus precies de hoeveelheid, welke de regeering thans extra wil doen produ- ceeren. Hoewel de garantieprijs der suikerbieten thans hooger is geworden, zal de agrarische crisisheffing op de consumptiezuiker niet behoeven te worden verhoogd. Want niet alleen is de marktprijs gestegen, doch bovendien is de opbrengst van bedoelde heffing véél grooter dan het bedrag, dat voor den bietensteun noodig is. „Handelsbld." AARDAPPELPRIJZEN STIJGEN. De vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen aardappelhandel te Den Haag deelt mede, dat, tengevolge van de langdurige en strenge vorst en de daar door ontstane transportmoeilijkheden en hoogere kosten de prijs der consumptie aardappelen in de steden met ingang van Woensdag 17 Januari was verhoogd met 50 cent per 100 kg. en met ingang van heden wederom met 50 cent per 100 kg. is verhoogd. APOSTOLAAT DER HEREENIGING. Plechtige Byzantijnsche liturgie tijdens de Studiedagen. Tydens de Studiedagen van het Aposto laat der Hereeniging, die Dinsdag en Woensdag a.s. te Nijmegen worden ge houden, zal Woensdagmorgen 9 uur in de kerk van den Carmel, Augustijnenstraat, een plechtige Byzantijnsche Liturgie ge vierd worden met concelebratie van Ne derlandsche priesters van den Byzantijn- schen ritus. In de kerk zal 'n Ikonostase worden geplaatst door dezen ritus ver- eischt om het priesterkoor van het schip der kerk te scheiden. Als eerste celebrans zal de prior van de Benedictijnen der Her eeniging van Chevetogne (vroeger Amay sur Meuse) Dom Belpaire, geassisteerd door Dom Strotman als diaken en Dom K. Bouman als lector in de Grieksche taal de II. Mis zingen, terwijl pater dr. Zacharias O.M. Cap. en pater Andreas O.M. cap., beiden in Estland werkzaam, zullen con- celebreeren in de Slavische taal. De litur gische gezangen van het koor zullen in de Grieksche taal onder leiding van pater Langeveld O.E.S. Aug. worden gezongen door de fraters Theologanten van het Stu diehuis der Pater Augustijnen te Nijmegen. De feestvergadering, gewijd aan de her denking van het eeuwfeest van het Con cilie van Florence, waarop prof, dr. D. Franses O.F.M. de feestrede zal houden en het bovengenoemde koor eveneens Griek sche liturgische gezangen zal uitvoeren, wordt gehouden in de Aula van de Kath. Universiteit aan den Bijleveldsingel, des avonds 8 uur. De vergaderingen van de Studiedagen zijn voor alle belangstellenden toeganke lijk. BURGEMEESTER. Bij K.B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Bolsward: S. W. de Jong. KATHOLIEKE STUDENTENDAG. Te Delft gehouden. In het Eigen Gebouw aan het Oude Delft te Delft, begonnen Zaterdagmorgen de faculteitsvergaderingen van den jaar- academialen Katholieken Studentendag met die der medici en natuurphilosophen. Voor de medici trad als spreker op dr. Ed. Hoelen met het onderwerp: De a.s. Katholieke Medicus en de opleiding tot specialist. Voor de natuurphilosophen sprak te zelf der tijd prof. dr. L. S. Ornstein over rangorde en inwendige samenhang van toegepaste en zuivere natuurwetenschap. Te half twaalf ving het tweede tweetal voordrachten aan. Voor de economen en juristen sprak A. J. D. van Oosten over het onderwerp: „de Katholieke student in zijn dagelijksche omgeving", terwijl voor de litteratoren als spreker optrad mr, H. C. R. M. van Cranenburgh over: Oswald Spengler en zijn vormenleer der wereld geschiedenis. De eerste middagbijeenkomst was ge wijd aan de Missie-interacademiale. Rev. Father drs. J. Thoonen, missionaris van Mill-Hill sprak over: de plaats van de uni versiteit in de missielanden. „De positie van de gestudeerde vrouw in de gemeenschap", was het ondenyerp, hetwelk mej. Dr. Mohrmann besprak in de bijeenkomst van de Meisjes-studenten-In- teracademiale. Als student-spreker op dezen K. S. D. 1940 trad op de heer O. H. Thunissen over „De dag gericht in kleur en stijl". Des avonds vond een voorstelling plaats van H. Bruning's tooneelspel „Lazarus en de rijken". In de feestvergadering, welke Zondag middag in de Stadsdoelen werd gehouden, trad als spreker op Prof. dr. J. A. Veraart met het onderwerp: „De student in de maatschappij. DE KATHOLIEKE FIMACTIE. Filmavond voor de leden der K. F. A. De groote, reeds in den zomer aange kondigde filmavond, die aan de Leden van de K.F.A. zou worden aangeboden moest in verband met de internationale spannin gen worden uitgesteld. Wij kunnen nu ech ter mededeelen, dat deze avond nu todh zal worden gehouden. Op 1 Februari a.s. 2al den leden van de K.F.A in het Trianontheater een film avond worden aangeboden. In een Interes sant programma zal o.a. worden'vertoond de prachtige Fransche film „De groote illusie." Aan alle leden der K.F.A. zal nader be- rioht worden gezonden, Wü komen 'hierop nog nader terug. R.K. BOUWVAKARBE1DERSBOND „ST. JOSEPH". Welgeslaagde jaarfeest-herdenking. Gisteren was het voor de leden van de afdeeling Leiden van bovengenoemden Bond een heuglijke dag. Zij vierden n.l. het 23-jarig bestaan, in dit geval, haar „Socia len Zondag". De dag werd ingezet door een plechtig gezongen H. Mis, met alge meene H. Communie in de schoone kapel van het St. Lidwinahuis, waarbij de gees telijke adviseur, pater de Leeuw O.F.M. op waarlijk treffende wijze de leden heeft toegesproken. Het zangkoor, gevormd uit leden van de afdeeling met eenige assistenten, onder lei ding van den directeur, den heer Jan Gor dijn, voerde op stichtende wijze de wisse lende gezangen uit en de 3-stemmige H. Mis van Perosi. Terwijl de leden ter H. Tafel naderden zong het koor: „Jesu dul- cis" van Köthe en een treffend solonum mer door den heer v. d. Boogaerd, n.l. Ecce Panis" van Raspini. De kerkelijke plechtigheid werd besloten met het 4-stem- mig „Ave Maria" van Köthe. Na de H. Mis vereenigden zich allen aan een gemeenschappelijk ontbijt, waarbij voorzitter Kriek woorden van dank sprak aan de leden voor hun groote opkomst en voor de bloem versiering, wat voor hen en dat in de maand Januari een heele prestatie was geweest. Spr. dankte den hoogeerwaarde heer Deken Homulle en den zeereerw. heer Ractor Beune, die hun toestemming hadden verleend om deze schitterende ochtendviering mogelijk te maken. De broodjes een smakelijk product van de R.K. Coöperatie „de Eendracht" verdwenen in de respectievelijke magen als sneeuw voor de zon. Na de rede van den voorzitter kreeg het Hoofdbestuurslid, de heer van Werkhoven, het woord, die in korte welgekozen be woordingen het bestuur en de leden com plimenteerde met hun feestelijke herden king, de leden aanspoorde trouw te zijn aan den Bond, het bestuur bij te staan in zfjn moeilijke taak, steeds het H. Geloof op den voorgrond te plaatsen en als man nen van de rede door het leven te gaan. Tenslotte de woorden, óók door den eer waarden adviseur gebozigd, in toepassing te brengen: „Verbeter de wereld en begin bij je zelf". Onder langdurig gejuich werd een voorstel aangenomen om ook de ge mobiliseerde leden in de feestvreugde te laten deelen. Voorzitter Kriek dankte tenslotte de moeder-overste voor de goede zorgen aan het ontbijt besteed en verzocht den leden op de avondviering tijdig aanwezig te zijn. IN NEDERLAND WONENDE VREEMEDELINGEN KUNNEN NIET ZONDER VISUM TERUGKEEREN. De Regeeringspersdienst meldt: Ter kennis wordt gebracht, dat met in gang van een nader te bepalen datum, wel ke binnen zeer afzienbaren tijd zal zijn, de verleende verblijfsvergunningen aan vi- sumplichtige vreemdelingen niet meer het recht zullen geven voor doorlating naar Nederland. Vanaf dien datum zullen dus ook de hier te lande gevestigde vreemdelingen, on derdanen van een voor Nederland visum- plichtige mogendheid, die tijdelijk naar het buitenland vertrekken, voor terugkeer naar Nederland een visum behoeven. Deze visa voor terugkeer moeten tijdig voor vertrek naar het buitenland worden aangevraagd bij het hoofd van plaatselijke politie (vreemdelingendienst) der gemeen te, waar de vreemdeling woont. De hoof den van plaatselijke politie zenden de aan vragen voor deze visa voor terugkeer in bij den visadienst. Directe aanvragen b(j den visadienst worden niet in behandeling genomen. De kosten van een visum voor terug keer bedraagt ƒ6.welk bedrag bij de aanvrage moet worden gestort. EGYPTISCHE ZAAKGELASTIGDE IN NEDERLAND BENOEMD TOT GEZANT IN JAPAN. Nicolas Khali Bey, die sinds 1936 als Egyptisch zaakgelastigde zijn land in Den Haag vertegenwoordigt, is benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter in Japan. Het ligt in zijn bedoeling einde Februari of begin Maart ons land te verlaten ten einde zich naar Tokio, zijn nieuwe stand plaats, te begeven. Het 23-jarig bestaansfeest werd besloten door een gezellig samenzijn in den foyer van de Stadsgehoorzaal, waar het humoris tisch cabaret-ensemble „Emiel" uit Utrecht en de „The Ballroom Players" den leden een gezellige avond bezorgde. Rest ons een woord van dank en hulde te brengen aan bestuur en allen, die heb ben meegewerkt om dezen dag naar wensch te doen slagen. Tooneel Vierde abonnementsvoorstelling „Het Masker" met „Gaslicht". Zaterdagavond werd de, vorige week zoo jammerlijk door een naburigen brand ver stoorde, vierde abonnementsvoorstelling in den Leidschen Schouwburg voortgezet en ditmaal zonder hindernissen voltooid. Verleden week was het eerste bedrijf nog niet ten einde gespeeld, doch het was reeds duidelijk, dat deze „Victorian" thril ler een spannend verhaal was. Toch heeft de auteur, Patrick Hamilton, de spanning niet tot een eind-climax weten op te voe ren. Wel verwacht men voortdurend een sensationeele wending, maar deze blijft uit. Niettemin is het een boeiend stuk, de auteur weet de aandacht ookzonder sensationeele krullen en franjes op peil te houden en heeft met betrekkelijk een voudige gegevens een sfeer weten te schep pen, welke zijn spel opheft boven het „ge wone" genre thrillers. Er is niets onwaar schijnlijks in zijn verhaal, het is nergens verwrongen, de lijn is logisch, consequent en natuurlijk verloopend. Het verhaal is gebouwd op de stelling, dat een misdadiger altijd terugkeert tot de plek van zijn mis daad. Hier is het 20 jaar geleden, dat een Jon geman een oude vrouw vermoordde, om dat zij in het bezit was van kostbare robij nen. Hij haalde alles overhoop, doch kon de robijnen niet vinden. Na 20 jaren her haalde hij zijn pogingen, door het huis van de vermoorde oude dame te huren en het systematisch te doorzoeken. Inmiddels is hij getrouwd en om de getuigenis van zijn vrouw bij voorbaat te verijdelen drijft hij haar bewust en geraffineerd tot krankzin nigheid. Gelukkig grijpt een oude inspec teur van politie in en dat ingrijpen van den grijzen politie-rot (Ko Arnoldi) is het meest spannende en tevens het meest ge- noegelijke van de heele historie. De drei gende krankzinnigheid van de vrouw (Wil ly Haak) kruidt het spel met een luguber tintje. Wie het spel van Ko Arnoldi kent, kan het zich indenken, hoe de rol van den gemoedelijken politieman, die achter zijn gemoedelijkheid een goede dosis routine, bekwaamheid en doortastendheid verbergt, dezen auteur ligt. Hij maakte er dan ook veel meer van dan een blijspel-figuur; zijn „inspecteur" leefde tot in elk detail. Willy Haak, het gemartelde vrouwtje, liet den toeschouwer langen tijd in twijfel omtrent den toestand van de geestvermogens van Bella Manningham, doch haar wraak in de slot-acte was grandioos. De schurkenrol was toebedeeld aan Cruys Voorbergh en hij gaf er door strak spel een buitenge woon „unheimisch" relief aan. Naast deze drie figuren, die op pooten stonden, schaarden zich de twee dienstboden van Lize Sewaes (de oude getrouwe) en Lies de Wind (het jonge wat al te vlotte ding). En de rol van het gaslicht? Dat ging op en neer, naarmate er meer of minder druk op de leiding stond, en dat bleek van groot gewicht. Het was een prettige avond. LEIDEN. Maandag, Miva-feestavond in de Stadsge hoorzaal, 8.30 uur. Zondag. „St. Christoffel". Jaarvergadering in „De Harmonie", 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van .Zater dag 20 tot en met Vrijdag 26 Jan a.s. waargenomen door de apotheken D. C. Kok, Rapenburg 9, telef. 24807 en Tot Hulp der Mensohheid, Hooigracht 48, telefoon 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsohe Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Uitvoering „Het Schouwspel" „Als het je tijd ia...." Met beslag te leggen op de opvoering van Paul Osborns tooneelspel „Als het je tijfi isheeft „Het Schouwspel" een uit stekende greep gedaan. Het spel, dat door zijn indeeling in niet minder dan elf tafe- reelen verraadt, dat het getrokken is uit een - roman, n.l. van Lawrence E. Wathin „On borrowed time", is zeer eigenaardig. Het is een doodendans, een spel met den dood, waardoor het een ondergrond van diepen ernst heeft. Maar tegelijkertijd is het allesbehalve somber, het is zelfs onge looflijk humoristisch. Het bezit een kinder lijk-simpele maar ook kinderlijk wijze 'vi sie op den zin van leven en dood voor den mensch, het bezit ook kinderlijken humor, die onbevangen speelt met de groote waar den van het menschelijk leven en het ver bergt achter een bijna jongensachtige pret om het avontuur vap het leven met zijn vele kleine vreugden en zijn diep leed, een kern van grooten ernst. Middeleeuwsche spelen hebben vaak het zelfde karakter. Ook daar verschijnt dik wijls de dood zelf ten tooneele, evenals hier; doch de middeleeuwen zagen den dood bijna uitsluitend als een macabere, afschrikwekkende figuur. Hier In dit spel heeft de dood zijn ver schrikking verloren. Hij verschijnt hier als de goede dood, die den mensch opwacht met uitgestrekte armen om een kromming van den weg, wanneer daar een auto te pletter slaat tegen een boom of een tele foonpaal en die de menschen komt opzoe ken in de stilte van hun slaapvertrek en in de kleine bezigheden en hun laatste uren. Naast dit fantastische gegeven, staat de realiteit van dé grootouders, die hun klein kind zoo goed mogelijk het verlies van zijn ouders trachten te vergoeden en die tot hun laatste snik vechten om het kind te behoeden voor de hebzuchtige pogingen van een tante, die niet zoozeer het kind maar meer het vruchtgebruik van diens kapitaal op het oog heeft. Zooals gezegd, verraadt de indeeling In elf tafereelen de afkomst van het stuk. De langdurige decor-veranderingen waren wel eens hinderlijk, doch dit nadeel werd goed gemaakt doordat de auteur erin is ge slaagd elk tafereel afzonderlijk tot een knap en flonkerend brokje tooneel te ma ken en de tafereelen elkaar zoodanig te doen opvolgen, dat er van een logisch doorloopende handeling gesproken kan worden. De opvoering door het Gezelschap Saal- born-Perser was buitengewoon goed. Saalborn zelf had als de grootvader een prachtige, levendige, diep menschelijke rol die door hem virtuoos werd vertolkt. Saal born verstaat inderdaad meesterlijk de kunst te kruipen in de huid van de perso nages, die hij op het tooneel moet voorstel len. En hier is hij volop en in alle opzich ten de grootvader, een oud en wijs man, die het kinderlijke, het kwajongensachtige zelfs in zijn natuur ongerept heeft be waard. Hij is een grootvader zooals ieder een nog wel zou willen hebben en bij ge breke waarvan iedereen hem zeker zal wil len zien op de planken. Carla de Raet verraste door haar frisch en natuurlijk spel in de rol van den klein zoon Pud, een van haar beste en meest persoonlijke creaties, Julia Cuyper was de bezorgde goedhartige miss Nelly, Jettie v. Dijk-Rieker de stijve, huichelachtige tan te. Hans Tiemeijer vertolkte de rol van mr. Brink, alias de dood, die door den groot vader in een appelboom wordt gevangen gehouden, waardig en ernstig, gelukkig zonder eenige plechtstatigheid, maar ook zonder de kalme, serene majesteit, die de dood ook al draagt hij maar een gewoon colbertje moet bezitten. Velen zullen hem in het eerste tafereel niet als zoodanig herkend hebben. De andere spelers sloten zich goed aan, zoodat het geheel een voorstelling werd, welke zeer in den smaak viel. Zij zal Dinsdag en Donderdag herhaald worden. FINSCHE AVOND IN DEN SCHOUWBURG. Het Bestuur van de Afdeeling Leiden van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" heeft het voornemen om, in samen werking met de FinschNederlandsche Vereeniging, een avond in den Leidschen Sohouwburg te organiseeren op Maandag 29 Januari a.s., waarvan de netto-opbrengst zal worden overgemaakt aan het Finsche Roode Kruis. Een tweetal voordrachten met lantaarnplaatjes over Finland zullen wor den gehouden door Mr. F. K. Reysenbach de Haan en den heer A. J. Th. van der Vlugt, terwijl Finsche muziek ten gehoore zal worden gebracht door het Haagsch Strijkkwartet. Een Comité van aanbeveling is bereid gevonden dezen avond te steunen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2